)e!relHd *rhalen feorsseie 'Smit-Kroes moet beslissing niet overhaasten' Braks mag 'meeluisteren' Ruding houdt hand op de knip Opstarten ïitstellen' ONDERNEMERS NEMEN GEEN LANGDURIG IN DIENST 'erdachte dubbele loord Delft bekent VANMIERLO (D66) OVER OEVERVERBINDING WESTERSCHELDE ps <v v? lLuxe eten \:waarder belasten9 oekhappen Consumptie gedistilleerd loopt terug [IA-LEIDER KOK: 1STEMCOMMENTAAR VISFRA UDE-COMMISSIE LAA T MINISTER TOE Celstraf voor makers van voetbal-bom MINISTER WIJST ALLE CLAIMS OP MEEVALLER AF Sacharov Dodelijke injectie Zware celstraf Twee van Breda Cao ziekenfondsen Winst Ericsson llNSDAG 17 FEBRUAR11987 T5 PAGINA DMT1M BINNENLAND T28 PAGINA 3 A :inig profijt gehad, melt., enquête-commissie. Aan- nkelijk krijgt Rabbani noi echts' 90.000 dollar vootj n diensten plus een per.] ntage van voor OGEM ver. orven contracten in het idden-Oosten. Hij heeft echter nooit ntract voor OGEM ver. erd, luidt de harde conclu. e van de commissie. In lj 11978 krijgt hij wél 5,8 mil! en gulden omdat OG1 ;n grote Saoedische order wacht sleept, het Dam. ian-projekt, waarop >ncern later vele miljoei oldens verliest Volgens de commissi* ordt de periode na Ut ertrek, als Fibbe het reer in handen heeft, geken- ïerkt door ■wanbeleid', raaraan behalve Fibbe ooi et "wonderkind' Koopi Lch schuldig maakt Hoe het nu verder gaat et verslag van de enquël ommissie is de vraag. Curs or Ophof ziet voldoenc anknopingspunten om en- :ele oud-bestuurders vt >GEM persoonlijk aanspra- :elijk te stellen voor het fi. tanciële debacle. 'Onbehoor- ijk bestuur' is volgens Opl jlijkbaar de belangrijl eden voor de ondergang vt iet concern en daar kunni iud-bestuurders verant woordelijk voor worden gt steld. Het voorbeeld van de Til! jurgsche Hypotheek! waar de top ook schuldig oevonden aan 'wanbeleid' lus persoonlijk aansprakt lijk, lokt niet Langdi procedures nemen de lust ■wraak' weg, nog afgezit van de vraag of er bij die oud-bestuurders nog wel wat te halen valt Want zo zake lijk zijn ze wel: de eigen fi nanciële belangen zijn vaal zorgvuldig in het buitenlai veilig gesteld. Coalitiepartners CDA en| WD stellen zich op een an der standpunt. Van CDA- zijde wenst men voorlopi niet te reageren, omdat ambtelijk rapport nog nif vertaald is in een kabinet standpunt WD-zegsi Dijkstal beoordeelt het rai port als 'uitermate bruik baar'. „Het is niet zo dat het met alles in dit rappoi eens ben, maar in grote lij nen kan ik het waarderen" aldus de liberaal. De vrees dat bij uitvoei van het rapport de preven tieve politietaak naar de ach tergrond geschoven zal wor den, deelt Dijkstal niet „Tc* gegeven, er staat misschif wat weinig in over po lit hulpverlening. Daartegen over staat echter het gegevf dat er in de ombuigingsol ratie geld beschikbaar komt Van onze Haagse redactie J.VHEM - De kerncentrale lüorssele moet op 15 maart (l worden opgestart. Bors- is dan namelijk nog niet -'veilig als wel zou kunnen. Aldus PvdA-woordvoerder 1S gisteravond op een ver- gingsbij eenkomst in Arn- jj! op 15 maart kan volgens slechts een aantal door de «nationale onderzoeks- lissie van het Internatio- jl Atoom Energie Agent- ,ap (IAEA) gesignaleerde ireken opgeheven zijn. Dat »rzoek werd ingesteld na atoomramp in Tsjernobyl, nl vorig jaar. verwees naar het op die ,1® ontbreken van een ter- ontwikkeld en getest ipenbestrijdingsplan. Ook Jjop die datum het personeel riiet voldoende getraind Ha en zal men niet in staat de centrale bij een even- de ramp in bedwang te hou- „Ik houd mijn hart vast der weer een schip bij Vlis- jen in brand raakt of iets aders onvoorziens gebeurt", [jus Kok. Eerst moeten vol- hem alle door het IAEA signaleerde gebreken zijn «heven, dan pas mag Bors- Itgaan draaien. Van onze Haagse redactie YERSEKE - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) mag een beslissing over de Westerschelde Oeververbinding (WOV) niet onder druk van particuliere financiers over haasten. Dat verklaarde D66-voorman Van Mierlo gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst in Yerseke. Zijns inziens is het nog te vroeg om een be sluit over de vaste oeververbinding te nemen, omdat nog niet alle belangen goed zijn afge wogen. Van Mierlo doelt daarbij onder meer op de gevolgen die aanleg van een brug of (brug-)tunnel voor milieugevoelige gebieden zal hebben. Ook de consequenties voor de toegankelijkheid van Zeeuwsch-Vlaanderen, de verkeersafwikkeling, de verdragen met België en het verlies van arbeidsplaatsen bij de veerponten moeten niet worden onder schat Van Mierlo noemde het 'op zichzelf gun stig' dat particulieren geld aanbieden om de totstandkoming van dergelijke voorzienin gen te versnellen. „Maar", zo zei hij, „wat dreigt is dat deze ontwikkeling de gehele af wikkeling rond overheidsinvesteringen be slissend gaat bepalen. Dat mag niet. Er zijn bij dit soort beslissingen meer zorgen dan al leen de financiële". De D66-fractievoorzitter in de Tweede Ka mer ging ook in op de recent gesignaleerde problematiek van de verontreinigde onder waterbodems. Net als PvdA-leider Kok twee dagen eerder hief ook Van Mierlo de beschul digende vinger in de richting van de WD- ministers Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) en Nijpels (Milieu). Zij erkennen in hun nota wel het gevaar van de verontreiniging, maar nemen het vol gens Van Mierlo te weinig serieus. De D66- voorman signaleerde zelfs dat de uitgaven voor de bestrijding ervan teruglopen. „En ik vraag me af hoe de daarvoor verantwoorde lijke minister van Verkeer en Waterstaat dat kan rijmen met de conclusie van het mede door haar gepresenteerde rapport". Werklozen-bonus faalt Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De wet-Vermeend/Moor die werkgevers een bonus geeft als ze langdurig werklozen in hun bedrijf willen opnemen werkt slecht. Premier Lubbers sprak er al eerder zijn zorg over uit dat de bestrijding van de werkloosheid tegenvalt. Als daarin niet snel verbetering komt, zouden aanvul lende maatregelen nodig zijn. I AMSTERDAM (ANP) - |De BTW op kreeft, oes- litrs, gerookte zalm, ka viaar en andere luxe voe dingsmiddelen, maar ook lip snoep, ijs, koekjes, ge- hak en biscuits moet om hoog, menen de Alterna tieve Konsumenten hond, de Vegetarische hongeren Vereniging en lie Veganisten Organisa tie, !n een brief die giste llen aan de Tweede Ka lmer werd gestuurd, drin- Igen zij erop aan de op die I manier verkregen hogere (inkomsten te gebruiken Iter compensatie van het (verlaagde BTW-tarief op lnatuurvoedingsproduk- Iten en alternatieve ge- heesmiddelen. Volgende week maan- iag zal tijdens een uitge breide commissieverga- ig van het parlement de overheveling van vac s' en geneesmidde len naar het verlaagde IBTW-tarief ter sprake Ikomen. Het kabinet wil tot 1990 de werkloosheid met 50.000 per jaar terugdringen, zodat aan het einde van de kabinetsrit maximaal 500.000 mensen zon der werk resteren. Het tegenvallen van de te rugdringing van de werkloos heid heeft enkele redenen. De belangrijkste zijn de inzak kende export en de vertra gende economische groei, de dalende olieprijs en dollar koers, de te hoge stijging van loonkosten en de slechte resul taten die tot nu toe geboekt worden met de banenplannen. Het Jeugdwerkgarantieplan slaat niet aan, omdat gemeen ten en bedrijven geen trek hebben deze werkverschaffing voor jongeren tot een succes te maken. De leerlingplannen lo pen redelijk, maar bereiken niet echt de steeds groter wor dende harde kern van langdu rig werklozen. En het plan van de PvdA-kamerleden Ver meend en Moor blijkt nog te weinig aanlokkelijk en te on bekend. Sinds 1 oktober afge lopen jaar (toen het voorstel wet werd) is er nauwelijks ge bruik gemaakt van de rege ling. Werkgevers lopen niet warm, omdat ze de voorwaar den te strak vinden. Vermeend is nu bezig, sa men met de werkgevers en vakbonden en het ministerie van Sociale Zaken, die voor waarden te versoepelen. voor een betere inconveniën-j teregeling. Dat betekent dat| de politie vaker 's nachts gaan patrouilleren en daar van gaat natuurlijk enorme preventieve werk uit", is de mening van Di]S-| stal. Hoe het het rapport ven politiek zal vergaan, is onge wis. Het kabinet zal waar-J schijnlijk in april zijn stand-| punt bepalen, waarbij halve naar de financiële sequenties ook naar de poljj tieke haalbaarheid van aanbevelingen zal wor gekeken. (ANP) - De 23-jarige |dwesische student F.R. uit [jjl heeft gisteravond tegen- f de Delftse politie bekend met zijn vriend, de 21- hge eveneens uit Indonesië fomstige F.S.H. uit Den twee weken geleden landgenoten te hebben noord. Het motief is roof. op hun hoofd? Die Hans Hfr len moet nodig wat zegg'" hij is voorlichter van Ru® op Financiën en staat op lijst van het CDA voor Eerste Kamer. Wat krt) we nou? Daar horen we D» bers niks over mompelen. Dick Houwaart van Binw landse Zaken, die mani iedereen weten dat M J PvdA een warm hart W draagt. Waarom mag voorlichter De Korte dan n" enige sympathie hebben v® de WD? Allemaal onzin laat een zegsman van Volkspartij voor Vrijheid deze hoofdverdach te gisteren door West- Mand aan Nederland is leleverd, is na de roof en de 'td het huis met benzine in ®d gestoken. De benzine zou met opzet zijn meegeno men. De gestolen spullen zijn later door de twee verdachten achtergelaten langs een auto snelweg. Daar is de gestolen waar door de politie gevonden. De eerste verdachte, die eer der werd aangehouden, heeft nog niet bekend. Tot op heden gaf hij slechts toe dat zijn vriend betrokken zou zijn bij de moorden en hij in de auto zou hebben gewacht. De hoofdverdachte is overge bracht naar een politiecel in Delft en de andere verdachte is elders ondergebracht. DOLF de Korte, minister van Economische Zaken en sinds de llres rond de Zwarte Weduwe - 'ik probeer haar pensioenuit- - !,n9te stoppen' - en Hirohito - 'Beatrix mag niet naar Japan Democratie geïrriteerd ang de omstreden keizer leeft' - een vleugellame WD-leider, ten. •«weer voor zijn beurt gepraat. De minister, altijd op de eerste "s de camera's klikken en voor zijn in crisis verkerende partij grabbelend naar electorale kruimels, heeft nu de huid pro- Aqenda en te verkopen van een nog niet geschoten beer. Het is exact K« nac,'e van iemand die in de politiek als een stuk aangeslagen HETis met de Tweea^ r a te boek staat: hard schreeuwen in de hoop om met één klap benarde positie verlost te worden. andei edoor De Korte opgepookte rel draait dit keer om de vragen: ^financiële meevallers, hoe hoog zijn die en wat doen we mer hetzelfde laken een Pj als de drie vorige kalmpjes en rustig worden de kiezers wakke« De opheffingsnormen J holen van het voortg, scholen van het vooi onderwijs worden de zogenaamde kleuterm^ e voorstellen regel van minister Dee®^ J met grc kleutermaatm 'Pen regel van Over die zijn in elk geval CV* WD het roerend eens, besparing korter naar gaan. De Eerste Kamer zich over de begroting. Welzijn, Volksgezondnei' Cultuur. EINDREDACTIE PIETER EGGEN v vu Hei luciciiu yj j. goh ijuh iy vall U" WtJIMUubi iciui nuun ly, U" nllilloL"! Vail gaat erom dat leerlingen nciën, wil zijn vingers op de knip houden om de staatsschul- 4,5 en 6 jaar uit oogpvN.^ fr verminderen, de Tweede Kamer wil geld uit de meevaller hocoonoo tortor naar bestrijding van de criminaliteit, Kok (PvdA) en Van Mierlo bul i«nV00ralsn°9 niet aan het uitdelen slaan en zomaar de belas- n verlagen en De Vries (CDA) wil het allemaal rustig bekij- ^b'zarre spelletje van de heren politici kan best geschikt zijn iwH er opwarmertje voor de statenverkiezingen, de kiezer °rdt er geen steek wijzer van. Gelukkig heeft hij dat na vijf sobers wel begrepen. ee' De Korte noemde in het weekeinde niet de grootte van douceurtje, maar suggereerde wel een miljardenmeevaller, "'nister zei meteen hoe het extra potje verteerd moet worden: tamelijk grote eensge^»Delastingen en de sociale premies omlaag, heid heerst daarover - a*5c ariaere grote politieke partijen en collega-ministers noem- 'ien van De Korte 'voorbarig', maar stortten zich grote overgave in een spelletje electoraal koek- 5) korte opsomming: Lubbers zelf wil meer geld uittrekken Qe bestrijding van de werkloosheid, Ruding, de minister van De wet-Vermeend/Moor werkt betrekkelijk eenvoudig. Een werkgever neemt een langdurig werkloze (langer dan drie jaar zonder baan) in dienst Voor bijscholing ont vangt de werkgever 4.000 in eens. Na twee maanden, als de wettelijke proeftijd voorbij is, besluit de werkgever de werk loze wel of niet tenminste twee jaar in dienst te nemen. Doet hij het wel, dan krijgt hij ge durende maximaal vier jaar vrijstelling van het betalen van de werkgeverspremies (AAW, AKW, AWBZ, ZFW, WW). Een aantrekkelijk aanbod, zo lijkt het Maar het tegen deel is waar. Vermeend: „Tot nu toe werkt de regeling nog niet best. Uit gesprekken met directeuren van arbeidsbu reaus en werkgevers is me ge bleken dat er duidelijke knel punten zijn. De werkgevers vinden de termijn van twee jaar te lang en de proeftijd van twee maanden te kort. Dan kunnen ze het meeste personeel nog niet goed beoor delen, vinden ze". Volgens Vermeend heeft het gebrekkige functioneren ook te maken met ambtelijke traagheid. De arbeidsbureaus hebben 200 mensen extra aan getrokken om gericht voor de uitvoering van de wet te gaan werken. Die ambtenaren zijn pas heel kort geleden ingezet en de echte campagne om be drijven en werklozen te bena deren is nog maar nauwelijks begonnen. Desondanks meent ook Ver meend dat de knelpunten reeël zijn. Voor de kritiek uit de be drijven is hij wel ontvanke lijk. „Dus moet je besluiten daar snel iets aan te doen. In ieder geval vóórdat je er pas na een jaar achter komt dat de regeling niet blijkt te werken en je hem weer beter kunt schrappen", aldus Vermeend. Het ministerie van Sociale Zaken wil in september en ok tober via een steekproef een onderzoek naar de regeling houden. Functioneert de rege ling niet goed, dan moet hij geschrapt worden. Sociale Za ken hoopt dit jaar 12.000 lang durig werklozen aan het werk te krijgen met Vermeend/ Moor. Het zullen er aanzien lijk minder worden, hoewel landelijke cijfers nog ontbre ken. ZUIDLAREN (ANP) - Het ge bruik van sterk alcoholische dranken, met een alcoholge halte van boven de 30 procent, is de afgelopen drie jaar met twintig procent gedaald. De bier- en wijnconsumptie is in dezelfde periode gestabi liseerd. Dat zei staatssecreta ris A. Evenhuis van economi sche zaken maandag bij de opening van de 27ste Horesca in de Prins Bernhardhoeve in Zuidlaren. Slechts 25 procent van deze gedistilleerde dranken wordt via de horeca aan de consu ment gesleten. Van de bier consumptie wordt 40 procent en van wijn 20 procent via de horeca verkocht. Volgens Evenhuis mag uit deze cijfers worden afgeleid dat de horeca niet of nauwelijks bijdraagt aan de alcoholproblematiek. De omzet in de horecasector is in 1986 voor het eerst sinds jaren met twee procent ge groeid. De groei had vooral betrekking op de grotere be drijven (meer dan tien werk nemers). De omzet bedroeg 11 miljard gulden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Ruding (Finan ciën, CDA) wijst alle claims op de even tuele meevaller van 3 miljard voor de schatkist van de hand. Hij voelt niets voor het idee van zijn collega De Korte (Economische Zaken, vice-premier, VVD) de meevaller te gebruiken voor verlaging van de belastingen. Evenmin wil hij meer geld uittrekken voor de strijd tegen de werkloosheid - zo als premier Lubbers heeft gesuggereerd - voor de aanpak van de criminaliteit - zo als de hele Kamer heeft gevraagd - voor meer overheidsinvesteringen of voor meer loon voor de ambtenaren. Ruding wil dat de meevaller in de schatkist blijft, zodat het financieringstekort sterker om laag gaat. De minister nam gisteren in een rede voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Valkenburg hard stelling in het sinds het weekeinde hevig opgelaaide gevecht om de meevaller. Tegelijkertijd trachtte hij al te optimistische verwach tingen over de omvang van de meevaller te temperen. „Het is maar zeer de vraag of er per saldo sprake is van blijvende meevallers van flinke omvang. Er zijn tal van facto ren die mogelijke tegenvallers kunnen veroorzaken." Geheel in de traditie van de bewakers van de schatkist somde Ruding op: over schrijdingen bij de premies die het be drijfsleven ontvangt op investeringen, hogere uitgaven voor de Europese ge meenschap, renteverlies door vervroegde aflossing van woningwet-leningen, la gere opbrengsten van ons aardgas door de val van de dollarkoers, tegenvallende export waardoor lagere belasting-op brengsten en hogere uitgaven voor de werkloosheid veroorzaakt kunnen wor den. Rechtstreeks ingaand tegen De Korte zei Ruding: „Het is vreemd om over ruimte te praten als het financieringste kort nog steeds te hoog is. Het is logisch om voorrang te geven aan verkleining van het tekort, vooral omdat het nog lang niet zeker is of de doelstelling van het re geerakkoord - het tekort terugbrengen tot 5,25 van het nationaal inkomen in 1990 - bereikt wordt. Belastingverlaging is ook niet nodig omdat er dit jaar sprake is van een gunstige ontwikkeling van de koopkracht" De leiders van de oppositie in de Tweede Kamer, Kok (PvdA) en Van Mierlo (D66) keren zich, evenals minister Ruding, tegen verlaging van de belastin gen nu. Maar anders dan Ruding willen ze de eventuele meevaller voor de schat kist bestemmen om de hardste gevolgen van de bezuinigingen op te vangen. In Yerseke stelde Van Mierlo vast dat door het kabinet enorme offers zijn ge vraagd om het financieringstekort veilig te stellen. „Daarbij zijn voorzieningen en maatregelen achterwege gebleven, waar van het niet doorgaan ernstige gevolgen heeft voor de maatschappij. Wanneer er nu meevallers zijn, dient op de eerste plaats te worden bezien op welke wijze alsnog tot deze voorzieningen en maatre gelen kan worden overgegaan." WD-fractieleider Voorhoeve sloot zich in Lelystad in grote lijnen aan bij het pleidooi van vice-premier De Korte. Hij stelde voor, dat het kabinet met de sociale partners een contract sluit. Tegenover een akkoord tussen werkgevers en werk nemers om in de jaren 1988 -1990 de loon kosten niet of nauwelijks te verhogen, zou het kabinet de zekerheid moeten stel len dat werknemers netto meer loon krij gen. Dat zou kunnen door verlaging van de premies of de loon-en inkomstenbelas ting tussen minimum en anderhalf mo daal. CDA-fractieleider De Vries wilde zich in Poeldijk nog niet uitlaten over de vraag wat er met de eventuele meevaller moet gebeuren, maar ook hij drong aan op strakke loonmatiging in de komende jaren. Zowel minister Ruding, als De Vries en Voorhoeve keerden zich tegen het idee van Kok om desnoods de belastingen en premies beperkt te verhogen om daarmee de koppeling tussen de lonen van de wer kenden en de uitkeringen te herstellen. „Illusie-politiek te nadele van gezonde overheidsfinanciën en uiteindelijke groei en werk", aldus Ruding. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Braks (Visserij) mag aanwezig zijn bij de verhoren van ambtena ren van zijn ministerie door de Kamercommissie die de fraude bij de visafslagen on derzoekt. De minister mag zich echter niet laten vertegenwoordigen door zijn topambtenaren, se cretaris-generaal Joustra of diens plaatsvervanger Bra- bers. Dat heeft de voorzitter van de onderzoekscommissie, CD A-Kamerlid Eversdijk, de minister in een brief laten we ten. De brief, gistermiddag op gesteld in een besloten verga dering, is een reactie op een eerder schrijven van minister Braks. Daarin laat deze weten dat ambtenaren van zijn mi nisterie alleen voor de onder zoekscommissie mogen ver schijnen, als hijzelf of één van zijn top-ambtenaren bij de verhoren aanwezig mag zijn. Braks stelt zich op dit stand punt, omdat hij vindt dat hij 'politiek verantwoordelijk' is voor zijn ambtenaren. De commissie is nu Braks ten dele tegemoetgekomen. „Zij (de commissie, red.) gaat echter na ampele overweging akkoord met de door het kabi net gewenste werkwijze, met dien verstande dat, indien een beroep wordt gedaan op de ministeriële verantwoorde lijkheid, de subcommissie het recht heeft op de aanwezig heid van de minister zelve", aldus Eversdijk. In de brief betreurt commis sievoorzitter Eversdijk de houding van minister Braks. Vooral ook omdat de commis sie in het verleden al een aan tal van Braks' ambtenaren Minister Braks (Landbouw en Visserij). - fotoanp heeft gehoord, zonder dat daarbij de minister of een top ambtenaar aanwezig was. De commissie heeft gisteren tevens laten weten dat ze ook overweegt een aantal Kamer leden te horen. DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft maandag twee inwoners van die plaats veroordeeld tot ge vangenisstraf van respectie velijk 150 en 90 dagen en ver plichte maatschappelijke dienstverlening van 150 en 100 uren. De uitspraak is conform de eis van de officier van justitie. Als bijkomende straf heeft de rechtbank bepaald dat het tweetal onder toezicht ge plaatst wordt van de reclasse ring. Het tweetal heeft bekend vorig jaar in het voetbalsta dion van FC Den Bosch twee polges met springstof te heb ben geplaats in het vak dat korte tijd later zou worden be zet door aanhangers van FC Den Haag. Onder de supporters vielen geen gewonden. Maar bij het onschadelijk maken van het explosief is wel een man van de Mijnopruimingsdienst licht gewond geraakt. Zaten we maar op de Antillen. Dan mochten we lekker op een trommel slaan en werden we toegezongen en geknuffeld door extatische moeders. Nu krijgen we weer een pak sneeuw op ons dak en regeert de vorst 's nachts. En er zijn Russen naar ons land geko men om onze schaatstitels te stelen. Zij hebben al die kou meegebracht. Zielig voor dat zakjapannertje dat in Heerenveen werd gedis kwalificeerd. Bij de kruising haperde zijn computer even en hij kon alles vergeten. Reken er maar op dat nog meer koude Russen in ons land zullen arriveren. Gezel lige mensen halen een dissi dent in huis. De PPR heeft Sa- charov al uitgenodigd. Iosif Begoen is uit de cel. Er komt ruimte in de Russische gevangenissen. Het begoen is er, nu de rest nog. In een Amerikaanse tv-serie worden de Russen afgebeeld als barbaren die de VS onder drukken. Dat gaat wat ver. Maar dat ze ijsbanen bezetten, dat is wel waar. Wij kunnen ons nog steeds be zig houden met kapitalistische problemen. Vice-premier De Korte uoelt voor belastingver laging en minister Ruding krijgt er gelijk verhoging van. Laat ze maar kletsen. De be lastingen blijven altijd te hoog. Als ze geld te veel heb ben, geven ze ons allemaal maar een retourtje Antillen. MERIJN In het Zuidhollandse Poeldijk startte het CDA gisteravond de campagne voor de komende Statenverkiezingen. De manifes tatie werd bijgewoond door de CDA-kopstukken De Vries (I.) en Lubbers. - fotoanp HET PPR-partij bestuur heeft de Russische scheikundige Sa charov, die onlangs uit bal lingschap ontslagen is, voor een bezoek aan ons land uitge nodigd. DE FAMILIE van de 30-jarige Ingrid Roethof, die donderdag overleed na het inspuiten van de contrastvloeistof Endobil, heeft bij de Amsterdamse po litie een aanklacht ingediend tegen de röntgenoloog die de vloeistof heeft ingespoten. De familie meent dat de arts, Liem Khe Hoo, dood door schuld ten laste moet worden gelegd. Bij sectie op de vrouw is nog geen doodsoorzaak aan het licht gekomen. DE OFFICIER van justitie in Rotterdam, mr. D. Copper, heeft maandag tien jaar ge vangenisstraf geëist tegen de 22-jarige T.T. uit Istanboel. De man heeft bekend dat hij in november vorig jaar als opva rende van het Turkse zeeschip 'Mugla' dertien kilo heroïne de Rotterdamse haven binnen bracht. DE STICHTING Samenwer kend Verzet (SSV) heeft zich na beraad maandag in Amers foort niet uitgesproken over de toekomst van de twee Duitse oorlogsmisdadigers in Breda, Fischer en Aus der Fünten. De stichting hanteert onder meer het argument dat ook in de po litiek te horen was: de Twee van Breda vragen in hun brief niet om vrijlating. MET DE Unie BLHP, vakbond voor het middenkader, valt te praten over een vertraagde in voering van de 36-urige werk week voor de 9.000 werkne mers van de ziekenfondsen, maar alleen als de Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen (VNZ) de noodzaak daar van met harde cijfers kan aantonen. Volgens de lopende cao zou de 36-urige werkweek op 1 april moeten ingaan, maar de ziekenfondsen zeggen dat ze daar geen geld voor hebben. HET Zweedse elektronicacon cern Ericsson heeft over het boek- jaar 1986 meer winst ge maakt dan in het jaar ervoor. De nettowinst steeg van 878 (272 miljoen gulden) miljoen Zweedse kroon in 1985 tot 910 miljoen kroon (282 miljoen gulden) in het afgelopen jaar. De omzet verminderde echter met twee procent tot 31,7 mil jard kroon (9,8 miljard gul den).

de Stem | 1987 | | pagina 3