Gratis. Maar niet zo maar 'n weggevertje. Voorstellingen van Plattelanders in Oostburg uitverkocht We zien u graag terug. Karin Valk en Jack Visser Breskense bowlingkampioenen VERKEERSGROEP RIJKSPOLITIE OPNCB-AVOND: 6Anderen een spiegel voorhouden Snuffeldag Bengelbak succesvol 't (desten b 't (desten 6 \GINA ZEELANDI DINSDAG17 FEBRUAR11987 Commissies over WOV FNV Groede viert veertig jarig bestaan Breskens Film op avon FNV-jongerei PEUGEOT 20 CABRIOLET ernielingen P vliegbasis VAN ZEELAND is van Gent srneuzen Vestdorpe [EEDE - De Verkeersgroep [van de ïij kspolitie Zeeland vindt hel gewenst dat de mi- [nimumleftijd van trekker- Jchauffevrs (nu zestien jaar) [omhoog noet. SGP-LUSTTREKKER W. P. RENTIER: Van onze correspondent GROEDE - De smul- en suf- feldag van de Groese Bengel- bak, de peuterspeelzaal in Groede, was een groot succes. In de ochtendurenwerden er oliebollen gebakken die in Groede en Nieuwvliet werden uitgevent. Een activiteit die door de grote vraag ver het ge plande uur overschreed. „De bedoeling was dat we tot 12.00 uur zouden bakken, maar om vier uur zijn we maar gestopt ondanks dat er „Het was weer geweldig ge slaagd," vertelde voorzitter Izaak Haartsen na afloop van deze voorstellingen. „Onze vereniging valt of staat met het Ledeltheater, dus wij zijn blij dat de gemeente dit in handen krijgt. Anders was het Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Vier com missies uit Provinciale Staten van Zeeland buigen zich op maandag 23 maart in een ge zamenlijke vergadering over de Westerschelde Oeverver binding. Vanaf 9.30 uur be spreken ze dan het rapport van de stuurgroep Barbé en het huiswerk dat drie werk groepen in opdracht van de stuurgroep verrichtten. De Zeeuwse politiek kan de vergadering benutten om ge deputeerde Barbé een bood schap uit de provincie mee te geven als hij begin april met minister Smit-Kroes in de slag moet over de WOV. Centraal staat daarbij waarschijnlijk de vraag hoe hoog de jaar lijkse rijksbijdrage aan het ambitieuze project zal uitval len. nog vraag was," aldus Greetje de Hulle, die met name de in zet van de ouders voor deze dag prees. Na de middag was er in het gebouw aan de Mo lenstraat een groot aantal ac tiviteiten, waaronder een voor onze club wel gebeurd. Het amateurtoneel is trou wens nog steeds ontzettend populair. Als je ziet dat wij twee keer uitverkocht zijn en Joop Doderer nog bijna 150 kaarten over heeft, dan mag je niet klagen. Nu het Ledelthea ter in handen van de gemeente is, wordt het misschien goed koper en zal er ongetwijfeld meer gebruik van worden ge maakt." Het stuk 'Beloofd is beloofd' werd in het dialect gespeeld. Ervaren spelers en speelsters zoals Betsie Brakman en Erna de Smet, kweten zich goed van hun taak. Ook de overige spe lers wisten het publiek voort durend te boeien. Toneelclub De Plattelanders heeft twintig leden uit geheel West- Zeeuwsch-Vlaanderen en be staat acht jaar. De helft van het aantal leden speelde dus mee met deze uitvoeringen. Ook vrijdag 20 februari wordt het publiek in de gele genheid gesteld om een extra voorstelling bij te wonen. Kaarten zijn nog te krijgen bij Ko Heule in Nieuwvliet en si garenzaak Dhaenens in Oost burg. „Wellicht dat we er nog een extra voorstelling tegen aan moeten gooien," aldus voorzitter Izaak Haartsen, sa men met enkele andere vrij willigers de decorbouwers vormend. rommelmarkt en poppenkast. Ook hiervoor bestond een grote belangstelling. Met name de poppenkast, met een verhaal van wie an ders dan Jan Klaassen, ver tolkt door Marja Casteleyn en Christian de Martelaere, scoorde hoog. Het was de tweede keer dat een dergelijke winteractiviteit op touw was gezet om de twee jaar geleden opgerichte peuterspeelzaal wat meer financiële armslag te geven. Van onze correspndent GROEDE - Zaterdag 7 maart viert de afdeling Groede van de Bouw- en Houtbond FNV zijn veer tigjarig bestaan. Het be stuur van de jubilerende afdeling zal die dag vanaf 18.30 uur recipië ren in bar-dancing De Ploeg. De receptie wordt om 20.00 uur gevolgd door een feestavond, waarop tevens een aantal jubila rissen wordt gehuldigd. Met name A. van Enge lenburg, de man die veer tig jaar lang de kas van de afdeling heeft be heerd, zal hierbij in de bloemetjes gezet worden. Na de pauze treedt ver volgens troubadour Piet Brakman op. En na zijn voorstelling zal tot in de kleine uurtjes gelegen heid bestaan tot het ma ken van een dansje. Wafelactie - De muziekver eniging Breskens-Groede heeft een geslaagde wafelactie gehouden. De bruto-opbrengst bedroeg maar liefst 2500 gul den. Dit bedrag wordt besteed aan uniformen en aan het in strumentenfonds. „Hiermee zijn we uiteraard tevreden," aldus een woordvoerder van de muziekvereniging. Va» onze correspondent OOSTBURG - De West-Zeeuws-Vlaamse toneelclub De Platte landers had donderdag en vrijdag een volle bak bij de uitvoe ringen van de klucht 'Beloofd is beloofd', die werden gespeeld in het Ledeltheater te Oostburg. De hoofdrol werd onverwacht toch nog gespeeld door Frans Haak, die Ko Heule, in het verle den vaak een van de toppers, moest vervangen. Hij wist de hoofdrol in vier dagen in te studeren. OOSTBURG Bredcstraat 23 A T*' Van een onzer verslaggew TERNEUZEN - De Jongi beweging verbonden ntf FNV in Terneuzen houdt o dag 24 januari een open at in het pand van de bewe aan De Blokken. Men vertoont dan de 'De jaren voor de revo» van de Italiaanse regi^ Bernardo Bertolucci uit De film gaat over 'het vei aan de eigen jeugd'. De K rolspler 'Fabrizio' kiest ia korte periode Marxist te geweest weer voor een burgerlijk bestaan. De avond begint om 20.00 uur. (ADVERTENT® INü in onze showrooj GARAüt oostburg Bredestraat 23 A Voor 10 spaarkaarten met BP Premie- punten deze autoparaplu gratis. Winkelwaarde 37,—. Een prachtige paraplu, uitstekend van kwaliteit en afwerking. Met handige schouderband. U krijgt er ook een hoes bij. Daarmee kunt u de paraplu een vaste plaats geven; altijd voor het grijpen en nooit meer een losliggende paraplu in uw auto. Ga dus tanken bij BP en pak de premie- punten mee. BP Premie-pompen herkent u aan het spandoek. AMSTERDAM, 16 febr. -J> 35-50mm werden 22 verhandeld voor levering gen 12,30 tot 12,00 stemming was prijshouoe In Bintje 50mm werden tracten verhandeld voor april bij een prijs van J ƒ30,70 per 100 kg en 82 levering mei tegen J 32,50. De stemming was prijshoudend. GOES, 16 februari - Boejgj kg: kl! 1 1,01-1,08, Spriffi Vaneen onzer verslaggevers -s. - --rt, fXoJa, Verheide - In de nacht Klh<2>A lff? witlof, 40 kg-Kinderdag op vrijdag zijn 150 Prei 'kg 90 kg: kl. 1 fi|J^Verse plaatsen rond de A 1,77. Rode kool kg, Woensdrecht weer 0,10, B 0,10, C 0,10. WitK d trmeiingen aangericht. Op kg: kl 2 A 0,08-0,14, BO, a plaats, namelijk aan de appelen, 1030 kg': W.1 |j$j ^e|^erd onder het oog Ml 014-017. Kl. 2 MI 0.02 JJ' uueocamera s zelfs een ™sK ™het hekwerk geknipt. ROTTERDAM - I T aardappelen, los veria oen de bewakingsdienst dnit in .Stdden P® en: gin te luchtmacht even later aomm 12,50-13,00, Binti6 ff waren de daders al 19,00-20,00, Bintje 50nu® J ?en- Aan de noordkant 25,00-26,50, Bintje 50ffi®u— (frites) 27,00-28,50, 35mm opwaarts in z 23,00. Zandaardapprifi 35/50mm 11,00-12,00, Bjl™, - -oou, werd anderhalve van het hekwerk ge- Een stuk verder trok- n°g onbekenden ter 35/5Ómm 11,00-12,00, Bi™, "og onbekenden opwaarts 25,00-26,00. 8» van het terrein van appelen: Bintje We' rds! /"vrijstaat een poort uit waarts 25,00. Voeraj f .groni 3,00-4,00. De stemming Van onze correspondent BRESKENS - Karin Valk en Jack Visser zijn de kampioe nen geworden van de Bowling Bond Breskens. De voorselec tie leverde vijf dames en zes heren op voor de finales van het clubkampioenschap. Na een spannende strijd over zes games mocht Karin Valk zich met in totaal 2.240 punten kampioene noemen. Jack Visser behaalde een score van 2.422. De einduitslagenf zijn als volgt: dames: 1. Karin Valk, 2. Wilma Valk, 3. Tilly Visser; heren: 1. Jack Visser, 2. Hans Valk, 3. Bram Voogdt. Bowlingbond Breskens ver loor vorig jaar een aantal le den die wegens het te ver van Breskens wonen een transfer maakten naar Sas van Gent. Het nieuwe bestuur slaagde er echter weer in een aantal en thousiaste bowlers bij elkaar te krijgen. Tot eind april spe len zij wekelijks op dinsdag avond. T20 PAGINA ZEELAND 4 it-Albert - Buurtveren .t-Albert houdt zond iruari een kaarting ier van het kampioen 6-1987 in het buurtcenti spelsoort is bieden ;m. Inschrijving is mo» naf 14.00 uur, de kaï int om 14.30 uur. Leeftijd chauffeurs Had ik dat maar geweten PEUGEOT 309 3-d al v.a. f 19.945. chauffeurs, allebei in de leef tijdscategorie zestien tot twintig jaar. Tijdens een avond voor de NCB Eede gaven twee leden van de verkeersgroep voorlichting over 'Verkeer en de Land bouw'. Uit hun inleiding bleek dat in Zeeland jaarlijks zo'n zeventig onge vallen met landbouwvoertuigen voor komen. De meeste vinden plaats in ok tober, de oogstmaand bij uitstek. Daar naast hebben statistieken uitgewezen dat zich in de herfstmaanden ook veel ongelukken en slippartijen voordoen door achtergebleven slijk op de wegen. Van de ongevallen met langzaam- rijdend verkeer doet tien procent zich voor in bochten, dertig procent op krui singen en zestig procent op de rechte weg. Dat laatste is volgens de inleiders te wijten aan de grote snelheidsver- schillen tussen landbouwverkeer en andere weggebruikers. „Wie zich ver kijkt, die botst", zo werd gezegd. Met nadruk werd gewezen op het grote be lang van goede reflectors, die land bouwvoertuigen herkenbaar maken. Ook kunnen bestuurders hun land bouwvoertuigen veiliger maken door scherp uitstekende onderdelen beter af te schermen dan nu dikwijls het geval ÏG - Het bestuur van! [tholiek Vrouwen Gilde' ziekte reuma onder dei cht van de leden bn lartoe wordt dondert, >ruari in het zaaltje na; initeitskerk de film iht' vertoond van het Ni al Reumafonds. Na gelegenheid om met skundige eventueel g::; agen te bespreken. De orstelling begint om tr. (llecte - In de week van met 14 maart wordj arlijkse collecte voor ■umafonds gehouden, mité van de afdeling luzen kan nog mensen •uiken die mee willen he n de collecte ook dit aer tot een succes te i agaven bij mevrouw an in Terneuzen. immelmarkt De opent isisschool De M< >udt zaterdag 21 maart eding- en rommelmarl school aan de Sloelaai erlingen halen de koi eken spulletjes en kled de wijk. Vrijdag 20 ma: een ophaaldienst voor >ullen. Tijdens de markt >k een Vlaamse kermis oelen, grabbelton, bi joien, lotenverkoop en id van avontuur. Ook vi ïwendige mens wordt >rgd. De markt is open .30 tot 13.30 uur. te Koeters - Carnaval iging De Koeters heeft reten dat liefhebbers .unnen deelnemen aan de ocht met groepen, wagei idividueel. De optocht aterdag 28 februari ge en. Het inschrijfforrnt aoet uiterlijk 21 februari! ngeleverd bij De raafjansdijk A169. 'eestavond - Toer- en lub Westdorpe hield in )ude Raedhuys de jaarl eestavond. Het ging er ;ewoonlijk gezellig aan (ADVERTENTIE) trekker moet hoger 11 Tien procent van de landbouwongevallen' doet zich voor in bochten. FOTO DE STEM COR J. DE BOER Var. onze correspondente Onderzceken hebben uitgewe- lien dat eet kwart van alle 'land- I bouw-onglukken' gebeurt door I overmoed van zowel jonge weg gebruiken als jonge trekker- is. Een dwarsbalk in contrasterende kleur op de uitstekende delen van zo'n werktuig kan daarbij uitstekend wer- ken' Enerzijds door de verhoogde at- tentiewaarde, anderzijds doordat al van veraf te zien is hoe breed een be paald werktuig is. De politiemensen betreurden het overigens dat de Wet op het Land bouwverkeer de laatste dertig jaar niet meer is aangepast. In dit verband we zen zij op de hogere snelheden die landbouwtrekkers kunnen halen, hoe wel zestien kilometer per uur de wette lijke limiet is. „DE SGP vertegenwoordigt zo'n beetje tien procent van de Zeeuwse bevolking. Wat dat betreft zitten wij in een betere positie dan SGP'ers elders in het land. Er wordt in de Zeeuwse samenleving rekening met ons gehouden, dat heb ik in de loop de jaren wel gemerkt. En wat be langrijk is: onze principiële opstelling heeft ook invloed op andere confessionele groeperingen. Wij houden hen als het ware regelmatig een spiegel voor". Willem Rentier weet dat zijn kleine groepering niet in staat is tot werkelijke be leidsombuigingen. Wat dat betreft vindt hij het jammer dat na Van Ommeren geen SGP'er deel uitmaakt van het dagelijks provinciebe stuur, waar je toch dichter bij het vuur zit. „Als staten lid ben je erg theoretisch be zig, erg regelend. Als raads lid was je met echte zaken bezig: een stadsvernieu wing, renovatie, of ergens een lantaarnpaal. Waarvoor Provinciale Staten moeten oppassen is dat dat veror donneren niet ontaardt in 'bemoeizucht'. In een kleine provincie als Zeeland ga ja dan al gauw op de stoel van de gemeente zitten." Hoewel een streng princi piële groepering loopt de SGP niet met oogkleppen op door de Zeeuwse samenle ving. Wel zijn er uitgespro ken opvattingen over wat wel en niet zou moeten. Zo onderkent Rentier duidelijk het economisch gewicht van toerisme en recreatie. „Die is •van belang voor onze Zeeuwse bevolking. Maar wij betreuren de keus die gemaakt wordt voor verder ontwikkelen van het massa toerisme. Los van de versto ring der zondagrust en aan tasting van zedelijke nor men, heeft de Zeeuwse be volking er ook zelf recht op om in eigen provincie te kunnen leven en werken". Doorn Wat de SGP hierbij een doorn in het oog is, zijn de vele overheidsgelden die in de ontwikkeling van het toe risme worden gestoken. „Bij de Provinciale VW garan deert de provincie twaalf keiharde arbeidsplaatsen, om maar wat te noemen. Wij vinden het principieel ver werpelijk dat de provincie op de stoel van de onderne mers gaat zitten. Hoechst en Dow Chemical krijgen toch ook geen subsidies?". De Westerschelde Over- verbinding is ook voor de SGP een goede zaak. Liever was het Rentier geweest dat het 'schitterend' tracé bij Kruiningen-Perkpolder was gekozen. Maar met de hui dige keus kan hij ook leven. Wel is het voor hem duide lijk dat een bootverbinding Breskens-Vlissingen moet blijven. „Zeeland staat voor een uitdaging", zo meent hij. Kritisch volgt Rentier de samenvoegingen in de ge zondheidszorg. Daarbij treft het hem wel dat de 'confes sie' er steeds wordt uitge duwd 'en dat wordt dan ge volgd door een machtsver deling tussen WD en PvdA. Vroeger kwam in het Vlis- sings Bethesda-ziekenhuis iemand 's morgens een stukje uit de bijbel voorle zen aan de patiënten. Nu, na de fusie, wordt al vreemd opgekeken als een predikant een gemeentelid bezoekt". De bijbel legt de mens 'een goed rentmeesterschap' op. Vanuit die visie is het voor Rentier duidelijk dat daar onder ook best zorg voor de instandhouding van het mi lieu begrepen kan worden. „Wij zijn verantwoordelijk voor een goed beheer van de aarde. En wat in dit verband de vervuiling van de Wes terschelde betreft: er moet orde op zaken komen, waar bij niet vergeten mag wor den dat ook wij boter op ons hoofd hebben". W aterschappen De zelfstandigheid van organen als gemeente en waterschappen staat bij de SGP hoog in het vaandel. Verheugd is Rentier over het besluit de waterschap pen niet samen te voegen. „Maar als ik dan zo'n uit spraak van dijkgraaf G. de Jager lees dat de meeste wa terschappen eigenlijk te klein zijn, dan twijfel je of ook na de verkiezingen Pro vinciale Staten echt bij hun standpunt blijven. Zo niet dan vrees ik dat er kiezers bedrog wordt gepleegd". Dat is in ieder geval iets wat de SGP nooit kan wor den verweten. 'Hier sta ik, ik kan niets anders', ze. /u immers al. Kritisch bekijkt Rentier de commotie rond het uitge brachte PZEM-rapport. „Dit rapport was in feite lovend voor de PZEM. Er wordt bij dit bedrijf zorgvuldig ge werkt. Als een dergelijk streng onderzoek wordt in gesteld bij het gemiddeld 'chemische bedrijf zou wel iets anders te zien zijn. Naar aanleiding van eerst Tsjer- nobyl en nu dit rapport neemt de roep om veiligheid toe. Ik wilde dat in onze ge hele samenleving die zorg voor veiligheid werd door getrokken, dat zou zoden aan de dijk zetten." Voor Rentier is het 'ogen openen' door de kernramp in Rus land wat hyprocriet. „Nu komt er kritiek in het Wes ten omdat hier wat as is neergedwarreld. Dat er al zeventig jaar christenen worden vervolgd, is nooit reden tot enig protest ge weest". SGP-lijsttrekker W. Rentier: 'Wij zijn verantwoordelijk voor een goed beheer van de aarde'. - foto de stem cor j. de boer Willem Pleter Rentier (53), lijsttrekker van de Staatkundig Ge reformeerde Partij bij de komende Statenverkiezlgen, kwam in 1966 voor het eerst daadwerkelijk In aanraking met de politiek. Als belijdend lidmaat van de gereformeerde gemeente (syno daal) is de SGP voor hem een logische keus. De politiek was hem niet helemaal vreemd. Zijn oom J. Flik weert was jarenlang Statenlid van de SGP. De op Schouwen geboren Rentier kwam na zijn studies voor het Kadaster terecht in Middelburg. Hij trouwde, kreeg vijf kin deren en woont daar nog steeds. Actief als hl] was In de plaat selijke kiesvereniging kwam hij tijdens de gemeenteraadsver kiezingen van 1966 op een onverkiesbare vijfde plaats. Door al lerlei omstandigheden werd boven hem 'ruimte' geschapen en werd hij raadslid, korte tijd later zelfs fractievoorzitter van de tweemans-fractle. Tot 1981 was hij in de gemeentepolitiek ac tief. Toen maakte hij een overstap naar Provinciale Staten om dat er door vertrek van enkele SGP-leden een vacature ont stond. Ook op de Statenlijst was hij aanvankelijk onverkies baar. Nu is hij dan lijsttrekker. Niet uit persoonlijke ambitie. „Je moet doen wat Je op je weg vindt en mij Is nu deze taak op de schouders gelegd".

de Stem | 1987 | | pagina 13