.95 Zwembad Steen te duur üGINNEI [RUKKEI 1REDANJAR WIL, NA 28 VERKRACHTINGEN, DRINGEND HULP Matheid troef tijdens politiek café in Axel dORPSRAADVOORZITTER J. PROVOOST: 4 Messe Solennelle hoogtepunt van concert Grote Kerk ONS WEI Eis zes jaar cel en tbr tegen aanrander Veel jeugdig publiek bij p I ay back slio w St.-Jansteen Aanvaring op Westerschelde ILE yname- iuws ikmesse. XPPARATUUR Ir/zen. VAN ZEELAND B EN W OVER NOODZAAK SLUITING 06 hele wereld JHBioorders gaven blijk van pn waardering voor de Itote inzet van de drie feren en hun dirigent. inpassingen. Wart RLAND helpt, zovi jlen toelaten, waal >orzieningen écht j i. Voor iedere •te! Dankzij het 0, regionale n, afdelingen enz°J /illigers rondom tlecte. 01,3800 VB Amersj Tel.: 033-63 SJ Hoop RECEPTEN VOOR ZEEUWSE SAMENLEVING VOW VOLVO J IVIAANDAG 16 FEBRUAR11987 Burgemeester en wethou- ;,rs van Hulst stellen dat in schrijven aan de raad, Jaarin de argumenten voor de juiting van het bad uit de joeken worden gedaan. Bet bad is destijds gereali- jerd als een instructiebad, jaar door de komst van De V b'J izaken, (els rs te bestellen king 131.03.562 1^ TIJDSCHRIFTEN Idlng ogids 1906. =«JS lis niet uniek. Het overkomt anderen in uw buurt of dot f drukte van de binnenstad he Rjze eentonigheid van de slaa geconfronteerd anstad naar uithoek,kanero ukkebaan plotseling vervanj staan in een stille driekamei ^eleens eenzaam. Dat 't niet altl Maar wat doe je er aan? Al fdat'üie-mevrouw-van-hiemai |erkeert, geeft dat al een mint eens opzoekt, komt u wel fcht u van zwemmen, 'n vreem I muziekcursus doen of gew pe markt? t u van met z'n tweetjes helpen (schappen doen voor bejaard) hes. borbreekt de eenzaamheid tfl lier. De een pakt een boekl riendin lin de buurt en als u ideeën op T6 PAGINA ZEELAND 2 pan een onzer verslaggevers JUIST - De geringe functie [Ii het openluchtbad in Sint- jjasteen nog heeft, weegt in Jtt geheel niet op tegen de koSten die gemaakt moeten „orden om het bad open te Driehoek heeft het die functie verloren. Jaarlijks nemen steeds minder zwemlustigen een duik in Sint-Jansteen. Tot en met 1984 schommelde het bezoekersaantal nog zo tussen de tweeduizend tot vijfen twintighonderd. De laatste ja ren gaat het snel bergaf met 776 badgasten in 1985 en nog maar 513 vorig jaar. Aan kaartjes verkoop brachten die een kleine 900 gulden in het laatje, terwijl de gemeente alleen aan salaris kosten al 5.300 gulden kwijt is. Voeg daarbij nog energie- en waterverbruik, materiaalkos ten, onderhoud en heen en weer gerij door de dienst ge meentewerken en dan loopt het totale tekort al snel op tot meer dan 21.000 gulden. B en W vragen zich af of de geringe functie van het bad wel zo'n beslag op de gemeenschaps gelden rechtvaardigt. Het opvijzelen van de aan trekkelijkheid van het bad ziet het college niet zitten. Het bad is te zeer verouderd. Volgens B en W moet het beleid erop ge richt zijn in de toekomst een splinternieuw openluchtbad te realiseren bij het overdekte bad. Bovendien is er ook nog de wet hygiëne en veiligheid. Om daaraan te voldoen zou er voor 1995 meer dan een ton aan het bad vertimmerd moe ten worden. B en W wijzen erop dat het overdekte bad De Driehoek maar 1,5 kilometer van het centrum van Sint-Jansteen ligt, zodat zwemliefhebbers uit dit dorp zeker niet bena deeld zijn ten opzichte van waterratten uit de andere woonkernen. Tenslotte belooft het college om bij sluiting van het Steense bad de mogelijk heid van aangepaste ope ningstijden van De Driehoek in de zomermaanden te onder zoeken. Fietspad Nieuwvliet grote modderpoel' Teraeuzen - Grote Kerk - concert met medewerking van Cadzands kerkkoor, ka merkoor Vocalitas, Her vormde Cantorij Teraeuzen, het versterkt Antwerps ka merorkest, Marijke Janssens (sopraan), Alex Vermeulen (tenor), Kees van Nieuwen- huizen (bas) en Jos Verpoor ten (organist). Algehele mu zikale leiding: Arie Karre- man. Werken van Karreman, Fauré, Mendelssohn-Bar- tholdy, Grieg en Gounod. Ge hoord op zaterdag 14 februa ri. DoorJeanette Vergouwen ier van de Telefonische Hul [iet js hartverwarmend, ils een concert, gebracht loor Zeeuws-Vlaamse |jde van het telefoonboek, het centrale nummer 030-9424 vijst naar de dichtstbijzijnde hu toren onder leiding van lit blad. i.s.mde Stichting Ideële Reclame Jan alle informatie over de mol een streekgenoot, een (nplaats. Itote belangstelling 1 1 ^gt. Meer dan 650 toe- I De opening met de koraal- pntasie Een vaste burcht is eGod', gecomponeerd door We Karreman naar de oor- [Pronkelijke melodie van Lu- fer was een sterk begin. Ook 'Cantique de Jean Racine' van Fauré werd op de juiste wijze vertolkt. Een heerlijk romantische compositie die duidelijk graag door koren op het repertoire wordt genomen. De psalmen (nummer 100 en 42) van Mendelssohn waren te hoog gegrepen. Het is te waar deren als een dirigent, die de muzikale zeggingskracht van een partituur volledig aan voelt, meesterwerken zoals deze psalmen wil uitvoeren. Hij is echter gebonden aan de mogelijkheden van zijn koor leden. Psalm 100, a capella ge zongen, werd te aarzelend en werd in de hoogte wat gekne pen vertolkt. De uitvoering van psalm 42 kende mooie momenten maar de melodielijn werd te zwak doorgetrokken. Sopraan Ma rijke Janssens zong met veel gevoel. Haar stem is gegroeid en zij bezit een zeer mooie hoogte. In het lage register komt ze te weinig volumineus over. Het Antwerps kameror kest begeleidde vrij noncha lant. De Holberg Suite van Grieg vormde het instrumentale be sluit van het eerste deel van het programma. Het is lichte, gemakkelijk te verteren mu ziek. Deze orkestrale suite in achttiende-eeuwse stijl is knap geconstrueerd. De strij kers van het Antwerps ka merorkest onder leiding van de eigen dirigent Georges Verwilt gaven echter een zeer rommelige uitvoering ten beste van minder niveau. Hoogtepunt van het concert was de uitvoering van de Messe Solennelle (Cecilia-mis) Het musicerende gezel schap in de Grote Kerk - FOTO W1M KOOYMAN van Charles Gounod. De ko ren leverden een goede pres tatie op hoog liefhebbersni veau, ondanks de enkele onge lijkheden en de soms te lage inzetten. De solisten hadden een zeer mooie inbreng. Tenor Alex Vermeulen beschikt over een gave, zeer soepele stem en overtuigde vooral in het Sanc- tus. Kees van Nieuwenhuizen heeft een prachtige warme basstem, maar met een te groot vibrato. Sopraan Ma rijke Janssens zong de solo- gedeelten zeer zuiver en gaf kleur aan de terzetten. Het or kest, waarbij de blazers dui delijk beter waren, bereikte een zeer hoog niveau in het Offertorium en wist de sfeer in het Domine Salva (mars voor militaire kapel) met een pittig ritme goed op te roepen. Organist Jos Verpoorten kweet zich uitstekend van zijn, moeilijke en ietwat on dankbare, taak. Dirigent en algemeen muzi kaal leider Arie Karreman kan met zijn uitvoerders te rugblikken op een zeer ge slaagde avond. giro 62'1 I tan onze rechtbankverslaggever EDA - Officier van justitie 1- Wabeke heeft voor de 'edase rechtbank zes jaar pangenisstraf en onvoor- ^ardelijke tbr geëist tegen man, die tussen 1980 en eustus 1986 in Breda 28 aan gingen en pogingen daar- 1 heeft gepleegd. De 26-jarige S. gaf de feiten Hij ziet zelf in dat hij "ngend behandeld moet #orden. Een van de verkrachte ouwen heeft het maximum r® ƒ1500 aan materiële en pirnateriële schadevergoeding pist Zij wilde zo de stem j™ het slachtoffer in de open- arheid kunnen laten horen. 'e officier en raadsman mr. R. „T^mer stonden ook uit- lhLr;'?hij de gevolgen voor Li* Stoffer. De dader zei Lr.mziin nawoord bijzonder L'spijt te hebben van wat „i deze mensen heeft aan gedaan. '?(e verkrachtingen hebben ik.. rk veel angst teweeg ge- gjf-Mede daarom heeft de politie vorig jaar een l laa' team geformeerd. Het vör-,r°?ramrna 'Opsporing heeft aan de ver dong van 2 januari 1985 "nacht besteed. Mede daar- u' r uuui f j is tirArH inmon/4 oo«/»nV\/ui_ nn,. 3i_i _i r» door werd iemand aangehou den, maar die moest later vrij gelaten worden. Na zijn arres tatie heeft S. toegegeven, dat hij de echte dader was. De verdachte benadrukte gisteren, dat hij zich na een verkrachting op 29 juli j.l. in het Mastbos bewust in die om geving heeft laten zien in de hoop herkend en aangehouden te zullen worden. Dat is uit eindelijk op 19 augustus ge beurd. Een week daarvoor heeft hij aan het Hoogeind zijn laatste slachtoffer gemaakt. „Ik wilde ervan af. Het was onmenselijk om nog langer mee te leven. Ik walgde van mezelf. Ik durfde geen hulp te vragen. Via geweld en sex heb ik mijn probleem kenbaar ge maakt. Ik besefte wat ik ande ren aandeed en ik was bang voor mezelf. Maar ik durfde er met niemand over te praten, ook niet met een arts. Ik was bang dat het dan toch bekend zou worden", verklaarde S. zijn gedrag. Dringend Volgens het rapport van het Pieter Baan Centrum heeft de man dringend psychiatrische hulp nodig en moet daar niet lang mee gewacht worden. Mr. Wabeke sprak over een jeugd vol oeverloze ellende'. De raadsman zei daar meer over: een seksueel volstrekt verziekt gezin, emotionele verwaarlo zing en op 8-jarige leeftijd door de moeder verlaten, zelf als kind door een broer ver kracht. S. heeft lang in inter naten doorgebracht en is daar geestelijk nog verder scheef gegroeid. De officier wees er op dat 28 vrouwen in meer of mindere mate hun gevoel van mens waardigheid, veiligheid en be wegingsvrijheid ontnomen is. het geweld waarmee S. de vrouwen overweldigde, noemde hij de 'ernstigste vorm van verkrachting'. „De maat schappij en de openbare orde vragen om een lange uitslui ting van deze man", aldus de officier. Hij ging bij zijn eis uit van de maximale straf: zes jaar en tbr. In een bewogen en genuan ceerd pleidooi vroeg mr. Klinkhamer de celstraf te be perken tot een jaar, zodat de tbr-behandeling snel kan be ginnen. „Dat is ook in het be lang van de maatschappij", stelde hij. De raadsman wees op het grote gevaar van zelf moord, de zekerheid bij de deskundigen dat de motivatie zich te laten behandelen bij S. zal afnemen naarmate hij lan ger moet wachten en het feit dat de man ernstig ziek is. Hij was, net als S. zelf, bij zonder te spreken over de hou ding van de Bredase zedenpo litie en de hulp, die de vrien din van S. aan het onderzoek heeft verleend. „De politie gaf vrij baan aan de hoog oplo pende emotie. Zij heeft een erg menselijk gezicht laten zien", aldus mr. Klinkhamer. In zijn nawoord wees S. er op dat hij uit eigen beweging de hele se rie heeft bekend en dat hij dringend behandeld moet worden. Uitspraak op 26 fe bruari. Van onze correspondent NIEUWVLIET - „De ge meente heeft getracht een fietspad aan te leg gen bij de Bavodijk, waar het eigenlijk niet kan. En dat is een moei lijke zaak. Het is inmid dels een grote modder poel geworden, terwijl de afwerking ook slecht is", aldus een boze dorpsraadvoorzitter J. Provoost vrijdagavond in Nieuwvliet. „Verder is ook een goede afbake ning noodzakelijk". De dorpsraadvoorzitter had geen goed woord over voor de huidige situatie. „Volgens het Streekplan Zeeland is de weg van bovenregionale betekenis. Wellicht dat dit een oplossing biedt voor een gezamenlijke aanpak van gemeente en wa terschap, vooral wat subsidie mogelijkheden aangaat. Bo vendien vinden wij, dat er vooraf te weinig voorlichting en inspraak hierover met de bevolking is geweest", ver volgde de heer Provoost, die overigens op zich wel ver heugd is dat het fietspad er gekomen is. Het fietspad, dat in totaal ongeveer 230.000 gulden heeft gekost is op enkele stukken na, geheel aan het wegzakken. Een vervelende zaak, waarvan voorlopig de gevolgen nog niet te overzien zijn. „Vooraf was echter al bekend, dat de aan leg wat problemen zou kunnen opleveren", aldus burgemees ter mr. C. Spijkerboer, even eens aanwezig bij de dorps- raadvergadering. „Toch wa ren wij ook verrast door het snelle verzakken van het fiets pad. Het is teleurstellend, maar we zullen ons best doen om een goede oplossing te vin den". Herhaalde Toch blijkt, dat de gemeente al herhaalde malen op het wegzakkn van het fietspad is geattendeerd. „Na een maand begon het al weg te zakken", aldus D en T-raadslid I. de Hullu. „Ik heb er bij diverse commissievergaderingen al op gewezen. Het is veel te steil opgezet en eronder is een losse massa. Er zal volgens mij nu een overeenkomst moeten worden gesloten met het wa terschap om de watergang te dempen en dat zal ook weer wat kosten met zich meebren gen". Palen Ook wethouder J. de Feijter is allesbehalve gelukkig met deze affaire. „Onder de dijk is er geen vaste ondergrond. We hadden eigenlijk een fietspad op palen moeten aanleggen. Nu blijft er wellicht niets an ders over dan de watergang te dempen. Niemand heeft dit al lemaal van tevoren gereali seerd, maar alles is ook in overleg met het waterschap gebeurd. De weg is te smal en bovendien waren we verplicht parkeerruimte te handhaven en ook dat had weer gevol gen". Technisch gezien is het on der bepaalde voorwaarden mogelijk de watergang te dempen. „Het beste is meestal een fietspad aan te leggen met een nieuwe constructie van de weg, maar deze was weer van ons", aldus J. Boekhout, hoofd van de technische dienst van waterschap Het Vrije van Sluis. „Men moet er rekening mee houden dat het een over gangsgebied is, en dat de drai nage moet worden opgevan gen. Dit zal heel wat kosten met zich mee brengen. De ge meente moet echter eerst een aanvraag bij ons indienen om die watergang te dempen". Hier zingt jeugdige Anika Tlussian Nights' Van onze correspondente ST-JANSTEEN - In een sfeervolle met harde muziek gevulde zaal van het gemeenschapscen trum De Warande werd zaterdagmiddag het jaarlijkse songfestival en een playbackshow gehouden. De organisatie was in handen van het carnavalscomité en de evenementencom missie van De Warande. De vele aanwezigen zorgden voor een gezel- lige sfeer. Het aantal jeugdige deelnemers (31 groepen en individuelen) was ten opzichte van het vorig jaar toegenomen. Deze middag werd dan ook een groot succes. De jury, gevormd door voorzitter G. Engels, R. Bun, G. Pollet, M. PolsDoel en P. Polspoel, had ondertussen de - FOTO' WIM KOOIJMAN handen vol met het opmaken van de klasserin gen. Muzikale begeleiding was in handen van disco-bar El Djedda. De uitslag is als volgt. Playbackshow onder 10 jaar1. Bart, Luuk en Sebastiaan met 'Born in the USA' van Bruce Springstein, 2. Audrey van Ham met 'Open your heart' van Madonna, 3. Erwin en Diana met 'You can call me All' van Paul Simon. Playbackshow boven 10 jaar: 1. Michel Pateer met 'Champs Elysees' van Joe Dassin, 2. Pas- calle de Bot met 'Talk it over' van Frizzle-Sizz le, 3. Bianca, Brenda, Loes en Deborah met 'Walk like an Egyptian' van The Bangles. De winnaars van de soundmixshow: Ellen en Femke met 'Carnaval' (melodie 'Mexico'), 2. Loes en Judith met 'Moe mag ik een rat vangen (melodie 'Kaspische Zee'). Door Joep Trommelen AXEL - Weinig nieuws on der de zon tijdens het *ver- kiezingsdebat' tussen de lijsttrekkers van de drie grote partijen uit de Provin ciale Staten, afgelopen vrij dagavond in De Halle in Axel. Oorzaak: er kwamen teveel regionale politici aan het woord die nog eens op hun strepen gingen staan en voor de zoveelste maal hun stokpaardjes beklommen. Conclusie: de verkiezingen voor de Provinciale Staten leven meer bij de direct be trokken politici dan bij de Zeeuwse burgers. Het was de eerste van slechts twee bijeenkomsten waarbij de lijsttrekkers R. Barbé (CDA), J de Voogd (WD) en G. de Vries—Hom mes (PvdA) met elkaar in debat gaan. Vuurwerk bleef echter uit. Gespreksleider A. Huijsmans van het VEJV in Hulst hield het trio aan een strak tijdschema, dat ver hinderde dat zij zich verlo ren in ellenlange betogen. Drie minuten kregen zij ieder om hun zegje te doen over de volgende onderwer pen: werkgelegenheid en stimulering van de econo mie, Westerscheldeverbin- dingen en de Zeeuws- Vlaamse infrastructuur en tenslotte ouderenbeleid, ge zondheidszorg en milieu. Barbé mocht het spits af bijten over het eerste onder werp. „U moet afronden", sprak forumleider Huijs mans na drie minuten. „O, moet ik afronden", ant woordde Barbé en zette zijn spraakwaterval in een ho gere versnelling. „We moe ten ons beperken tot voor waardenscheppend beleid", waren woorden die zowel Barbé als De Voogd vaak in de mond namen. Het gaat goed in Zeeland, laat Lub bers zijn werk maar doen en de bedrijven doen de rest. We hoeven ze alleen maar een steuntje in de rug te ge ven. No—nonsense en ouwe koek. G. de Vries was het daar uiteraard niet mee eens. „Selectieve economi sche groei die echter hiet ten koste mag gaan van het mi lieu", was haar recept voor de Zeeuwse samenleving. De journalisten P. Oggel (Agrarisch Dagblad) en J. Jansen (De Stem), waren in gehuurd om het gesprek met de zaal op gang te brengen. Oggel wees Barbé terecht over zijn verhaal dat 'het goed gaat met de economie in Zeeland'. Hij wees op sluiting van de CSM in Sas van Gent, de ontslagen bij Zuid-Chemie en de slechte resultaten van de Neder landse Stikstof Maatschap pij. Barbé bleef echter op zijn standpunt en bena drukte de 'positieve kansen' die hij op tal van gebieden zag. Het woord was aan de zaal. Tussen de vragenstellers over het Middelbaar Be roeps Onderwijs, de fusie van de havenschappen en de toekomst van de kleine ker nen zat een man die nog voor de meeste opschudding zorgde. Hij maakte zich boos over de rokers in de zaal. Samenvatting van de eerste ronde: de politici hebben het beste met iedereen voor. De WOV zou wel eens voor meer vuurwerk kun nen zorgen, dacht iedereen. Maar ook hier was het voor - namelijk herkauwen van standpunten. „De WOV is een noodzaak", sprak Barbé. Iedereen knikte ja. Hij keerde zich tegen 'de toeters en bellen' die De Vries aan het plan hing. Zij wilde: de WOV niet los zien van de verbetering van het wegen net in Zeeuwsch-Vlaande ren. De Provinciale Stoom boot Dienst moest volgens De Voogd veranderen in een structuur NV, zoais de PZEM er een is. Omdat De Voogd niets zei over de kos ten van de veren, stelde journalist Jansen de vraag: „Hoe snel na de verkiezin gen zullen de tarieven van de veren omhoog moeten?" Gelach in de zaal. De Voogd beloofde dat er dit jaar in ieder geval niets z.ou veran deren, ondanks de ver wachte verliezen. Er was nog een potje met overschot ten van de afgelopen jaren. Plotseling stond er temid den van het politieke gekeu vel iemand uit de zaal op die voor hilariteit ging zorgen. Hij herinnerde Barbé aan de historie van Zeeuwsch-V- laanderen als gebied dat de Rotterdamse haven moest beschermen tegen een al te sterk Antwerpen. „Als u een tunnel bouwt vlak onder of een brug net boven het wa- teropp€:rvlak, zal Rotterdam U 1 miljard gulden geven", sprak hij met een uitgestre ken gezicht. De goed gevulde zaal l ag dubbel en de politici schoven wat ongemakkelijk heen en weer op hun stoel. Hij laad nog een ander idee: „Ah, we de grenspalen nou eens in de Schelde gooien, hebben we zo een gratis WOV". „Niet origineel", was de schamele reactie van de uit positie gebrachte politici. De derde ronde moest in gekort worden wegens tijd gebrek. Bovendien moest De Voogd nog met de boot naar Vlissingen. Geen wonder dat zijn partij de WD op de verkiezingsfolder heeft staan: „Zorg dat u de boot niet mist...Kies WD". Wat gekibbel over het bejaar denbeleid volgde: 'decentra lisatie', 'identiteit', 'niet met de botte bijl', 'democratise ring'. De Terneuzense wet houder Van Rooijen mocht van Jansen nog eens terug komen op zijn ruzie met ge deputeerde Don, nadat diens partijgenote De Vries had gezegd dat hij 'het bejaar denbeleid in stand gehouden had'. „Het aantal niet- - plaatsbare bejaarden neemt nog steeds toe. En daar krijgen we in de toe komst grote problemen", zei hij. De opzet van het politieke café was uitstekend. Jam mer dat het bij een onder onsje tussen politici bleef. De Axelse afdelingen van de VVD, het CDA en de PvdA zijn er niet in geslaagd de gewone burgers voor de pro vinciale politiek te interre- seren. Misschien dat dat bij andere verkiezingen wel lukt. (ADVERTENTIE) Aan 'n volvo hoef je doorgaans niet veel te doen. Maar wat we doen, doen we goed of beter. in cappendijk fa\ auto's 7^j_| terneuzen Mr. F.J. Haarmanweg 49 Tel. 01150-97455 Van onze c orrespondent WALSOORDEN - Zondag middag omstreeks half een zijn op de Westerschelde ter hoogte van Baalhoek twee schepen met elkaar in aanva ring gekomen. De in Cyprus geregistreerde coaster Willem W was bezig met het oplopen van het Ne derlandse koppelverband be staande uit het binnenschip Alligator en de duwbak Buik- wijk 20. Door het plotseling uitvallen van de stuurmachine aan boord van de Willem W, geraakte deze uit de koers en raakte met het voorschip de romp van de Alligator. Het binnenschip liep schade op aan de romp, terwijl tevens enkele luiken werden bescha digd. De coaster liep lichte schade op aan de voorsteven.

de Stem | 1987 | | pagina 9