4Je gaat zo verschrikkelijk aan jezelf twijfelen' RI EE UI EUROPE 1 OH d» 1 \tl ROSENMÖLLER PREEKT EIGEN MANNEN HET GRAF IN ZIEKTE L.E.: VAGE KLACHTEN DIE MAAR NIET VERDWIJNEN TUetofr MAANDAG 16 FEBRUAR11987 EXTRA OP MAANDAG 'Als ik me ergens in vastbijt hebben ze een slechte aan me'. Aldus bestuurder Paul Rosen- moller van de Vervoersbond FNV enkele we ken geleden, als het overleg met de Rotter damse havenwerkgevers over sanering van de stukgoedsector op niets is uitgelopen. Lachertje Sanering Solidariteit Halsstarrig Grimmig Verdeeldheid Agressie Overal pijn Gek Psychiater Vrij normaal Madam Cyn MAANDAG 16 FEBRl DE Europese ruimte kwart eeuw oud, gaat nen staan. In niet ger ken aan de Ariane, Et Na een onderbreking de ontsteking van dt Ariane-lanceringen b hervat. LOSSE U>1 FLODDERS J T48 Situatie havens explosief Door Pieter-Jan Dekkers En ze hebben het geweten, die havenbaronnen. Van daag gaat de staking de vijfde week in, dreigen de ac ties zich uit te breiden tot andere sectoren in de haven en is er geen enkel uitzicht op een oplossing. De havenwerkgevers staan voor het blok: toegeven aan de eis van de Vervoersbond ('Geen man gedwongen de poort uit') zonder dat de over heid financieel bijspringt, be tekent het einde van een aan tal stukgoedbedrijven. Maar de boot afhouden zal die be drijven eveneens in grote pro blemen brengen. En de con currentie, amper honderd ki lometer verder, ligt op de loer. De Vervoersbond FNV kan trouwens ook nauwelijks meer terug. Het trauma van de wilde havenstaking in 1979 zit nog diep. Stakingsleider Paul Rosenmöller, in 1979 een van de actievoerders, wil voorko men dat het vertrouwen tus sen bond en leden, sinds 1979 weer moeizaam opgebouwd, door een compromis met de havenbaronnen wordt onder graven. De manier waarop de ha venwerkgevers, verenigd in de Scheepvaart Vereniging Zuid (SVZ), onder leiding van G. Zeebregts die sanering willen doorvoeren, getuigt overigens niet van veel inzicht in de his torische verhoudingen in de Rotterdamse haven. Want be halve de 350 ontslagen presen teert Zeebregts ook een pakket cao-voorstellen, waarvan de honden geen brood lusten. Bovendien, Rosenmoller is niet de man van het compro mis. Bestuurder Cees Zwij nenburg van de Vervoers- bond-CNV: 'Het is moeilijk met hem op een compromis aan te sturen. Hij werkt zuiver uit idealisme in de haven en daar mag je bewondering voor hebben. Maar hij preekt nu zijn eigen mannen het graf in, want door die acties verdwijnt er werk uit de haven. Dat vindt ik triest'. 'Geen man gedwongen de poort uit' is vastgelegd in het zogeheten 'Van der Louw-ak koord', dat in 1985 tussen ha venwerkgevers, Vervoersbon- den FNV en CNV en het mi nisterie van Sociale Zaken is gesloten. Geen stelling voor de eeuwigheid, want dé werkge vers willen zich niet binden aan de periode na 1990. Bovendien, een mens is niet aan het onmogelijke gebonden en dus stellen de werkgevers eind vorig jaar een sanerings plan voor de stukgoedsector op. Het water staat hen tot de lippen. De bedrijven lijden jaarlijks tientallen miljoenen guldens verlies en zonder sa nering dreigt de hele sector te verdwijnen. 'De mensen in de haven hebben zich tot nu toe zeer ge disciplineerd gedragen', zegt Rosemöller eind december 1986, als de onderhandelingen met de werkgevers zich moei zaam voortslepen. 'Ik denk dat ze dat blijven doen, maar er zijn grenzen'. Op maand^gcl2 januari zijn die bereikt en breekt de eerste staking uit Er wordt gekozen voor een 'lading-vriendelijke' staking. Dat houdt in dat er door een ploeg kort gestaakt wordt bij een stukgoedbedrijf waar op dat moment veel schepen aan de kade liggen. De volgende ploeg gaat dan gewoon aan de slag. Het laden en lossen kan zo, zegt Rosen moller, gewoon doorgaan, zij het met vertraging. Lading-vriendelijk? Zee bregts noemt dat een lachertje. Elke week publiceert zijn SVZ een lijst met schepen die naar de concurrenten zijn uitgewe ken, hoeveel lading daardoor voor Rotterdam verloren is gegaan en hoeveel miljoenen guldens schade de bedrijven hebben geleden. Zeebregts kan het nietSaten voortdurend in te spelen op de sentimenten. Zo verschijnt er enkele dagen na het begin van de 'estafette-staking' een pa gina-grote advertentie in de dagbladen waarin de werkge vers uitleggen waarom ze geen kant uit kunnen. Toen zij uit Rotterdam vertrokken..' staat er boven. En dat doen de schepen. Hoewel moeilijk is te controle ren hoeveel schepen als gevolg van het conflict een "veiliger' haven hebben gezocht in Ant- Paul Rosenmöller van de Vervoersbond FNV (rechts) schudt de hand van zijn 'directe te genstander' G. Zeebregts, de woordvoerder van de havenwerkgevers. fotoanp Zwarte Piet moet worden toe gespeeld legt Zeebregts een nieuwe eis op tafel waarvan hij weet dat die voor Rosen moller onaanvaardbaar is: Tegelijk met de sanering van de stukgoedsector moet onder handeld worden over een nieuwe cao. werpen en Hamburg, gaat het om meer dan honderd sche pen. Van enige internationale so lidariteit is overigens geen sprake. Want hoewel de Belgi sche vakbonden 'Rotterdamse' lading besmet hebben ver klaard wordt er aan de kaden in Antwerpen menig voor de Maasstad bestemd schip gelost en geladen. Die solidariteit is trouwens toch een rekbaar begrip. In de felle concurrentiestrijd tussen de Westeuropese havens vecht iedereen voor z'n eigen aan deel. De Belgische bonden bij voorbeeld schrikken er niet voor terug een stapje terug te doen om meer lading - en dus meer werk - naar Antwerpen te halen. Wat de afgelopen we ken nog eens is aangetoond in het rapport van accountants bureau Klynveld Kraayenhof En de Westeuropese haven werkgevers zelf beconcurre ren zich op leven en dood. Ter wijl al jaren sprake is van een enorme overcapaciteit in de stukgoedsector staan ze elkaar met lage tarieven naar het le ven. De Westeuropese regerin gen tenslotte belijden met de mond dat er een Europees Zeehavenbeleid moet komen, om vervolgens de eigen ha vens met extra subsidies 'con- currentievast' te maken. Terug naar Rotterdam, waar na een week staken mi nister De Koning (Sociale Za ken) wakker wordt Hij doet beide partijen enkele 'inhou delijke suggesties' om het vastgelopen overleg binnen de commissie-Van der Louw weer op gang te brengen. Om dat De Koning vervolgens het ambt van minister van Bin nenlandse Zaken gaat bekle den nemen hoge ambtenaren van Sociale Zaken zijn bemid delaarsrol over. De eerste bijeenkomst levert in ieder geval enkele aankno pingspunten op, al weigeren de havenwerkgevers halsstar rig de gedwongen ontslagen van tafel te halen. Die 'inhoudelijke suggesties' zijn zo vaag dat beide partijen er hun eigen opvattingen in zien bevestigd. Feit is dat de voorstellen de suggestie wek ken dat Sociale Zaken meer de kant kiest van de Vervoers bond dan oog heeft voor de problemen van de werkgevers. Die plaatsen de nodige vraag tekens bij het op Sociale Za ken gemaakte rekensommetje. Toch enig optimisme. 'Als de wil aanwezig is kan volgende week overeenstemming wor den bereikt', zegt Rosenmoller. Als die tweede onderhande lingsronde begint hebben de werkgevers al enig water in de wijn gedaan: het aantal ge dwongen ontslagen kan onder voorwaarden tot 135 man wor den teruggebracht. De partijen worden het na urenlang onderhandelen eens over de grote lijnen van de door Sociale Zaken voorge stelde maatregelen. Alleen over het werkgelegenheidsef fect blijft men het hartgrondig oneens. Als ver na middernacht de Zeebregts heeft goed ge gokt: Rosenmoller weigert over een nieuwe cao te praten zolang de gedwongen ontsla gen niet van tafel zijn gehaald. Bovendien zijn de cao-voor stellen van de werkgevers op zich al volstrekt onbespreek baar. Het bevriezen van de lo nen, het afschaffen van de prijscompensatie en het inle veren van verworven rechten stuit op heftig verzet van de Vervoersbond. De bemiddeling is dus mis lukt, de Zwarte Piet ligt bij de Vervoersbond en de sfeer wordt grimmiger. Dat is al snel te merken in de haven zelf, waar een 24 uursstaking in de stukgoed het voorspel blijkt te zijn voor stakingen elders in de haven. Want ook in andere sectoren van de Rotterdamse haven is de nood hoog gestegen. In de containersector kampen (vaak dezelfde) werkgevers met een enorme overcapaciteit, het ge volg van een jarenlange con currentiestrijd met Antwer pen, Zeebrugge en Le Havre. Via een herstelplan en een nieuwe cao willen de werkge vers de loonkosten drastisch terugbrengen. Weigeren de bonden daar aan mee te wer ken dan vallen er in deze sec tor 250 ontslagen. Ook in het massagoed (ko len- en erstoverslag) neemt de onrust toe. Daar wordt al lang onderhandeld over een nieuwe cao, tot nu toe zonder succes. Om die onderhandelingen on der druk te zetten is het werk al enkele malen onderbroken. Zeebregts gelooft dat de Vervoersbond FNV 'wraak' neemt voor het mislukken van de bemiddeling in de stukgoed. 'Het massagoed moet kenne lijk plat voor het stukgoed', zegt hij. Onderhandelaar Ver- roen ontkent dat Hij beschul digt de SVZ er van die die slechts over 'toeters en bellen' wil onderhandelen en de werknemers niet serieus neemt Vandaag gaan de acties hun vijfde week in. Uitzicht op een vergelijk lijkt verder weg dan ooit. In beide kampen is wel sprake van een groeiende ver deeldheid. Paul Rosenmöller voelt de hete adem van het communistisch-getinte Onaf hankelijke Verbond van Be drijfsorganisaties O VB in z'n nek, dezelfde organisatie waar hij tijdens de wilde stakingen van 1979 als actieleider onder dak vond. De OVB eist bij de onder handelingen te worden be trokken, de Vervoersbond eist dat als alleenrecht voor zich op. Het gevolg is dat radicale groepen onder de havenwer kers weer aan invloed winnen, zodra Rosenmoëller ook maar één gedwongen ontslag in de haven zou accepteren. Ook in het werkgeversfront zijn de eerste scheurtjes zicht baar. Sommige kleine stuk goedbedrijven zijn rijp om een afzonderlijk akkoord met de Vervoersbond te sluiten. An dere ondernemers willen doorvechten tot vast staat wie er in de Rotterdamse haven de baas is. In die sfeer van toenemende agressie gooit een werkge versorganisatie als de Protes tants-Christelijke Beroeps- goederenvervoerders (PCB) olie op het vuur door het kabi net op te roepen militairen in te zetten om de schepen te la den en te lossen. En dat allemaal vanwege een handtekening, die in 1985 door Zeebregts is gezet om dreigende arbeidsonrust af te kopen. Hij zal zich nog wel twee keer bedenken alvorens hij zijn pen opnieuw in de inkt doopt Door Heieen Crul Weer neemt verbijstering bezit van haar ge zicht wanneer Johanna (37) mij vertelt over de jaren die achter haar liggen. „Het waren er acht, maar het leken er wel tachtig", zegt ze. Ze beschouwt die jaren als volkomen verlo ren. Johanna ziet er fantastisch uit; een knap pe, goed geklede vrouw met een mooi lichaam. Het is haar op geen enkele manier aan te zien dat ze L.E. heeft. Sinds vorig jaar weet ze dat Toen was ze weereens 'hartstikke ziek' en waren zij en haar man ten einde raad. „U geeft haar een verwijs- kaart voor dokter Hazevoet", zei haar man te gen de huisarts, „óf ik leg haar op straat, net zolang tot een GGD-wagen haar komt halen en naar het ziekenhuis brengt Dit kan zo ge woon niet meer. Of wilt u soms dat ik haar laat rotten op haar bed, een vrouw van 36, want dat gebeurt nu. L.E. is de nietszeggende afkorting voor een ziekte, die een deur naar een wereld van leed en onbegrip opent Bijna niemand heeft er van gehoord en zelfs artsen laten zich misleiden door deze grillige, raadselachtige aandoening, die officieel 'Lupus Erythematodes' heet. Het is onbekend hoeveel mensen aan L.E. lijden. Wel weet de Nationale Verenging voor L.E. patiënten (Postbus 40, 1180 AA Amster dam) dat er jaarlijks 1400 nieuwe L.E.-Iijders bijkomen. De slachtoffers zijn voornamelijk vrouwen, die vaak jarenlang voor 'hysterisch' of 'zeur piet' worden versleten, vanwege him moeheid of andere vage klachten. Niet zelden komen zij bij de psychiater terecht en opname in een psychiatrische inrichting is evenmin een uit zondering. De diagnose 'L.E.' kan dan ook een einde maken aan een lijdensweg vol omzwervingen in het medisch circuit, miskenning en vertwij feling. L.E. wordt wel 'de grote imitator' ge noemd Hij bootst namelijk de verschijnselen van zeer uiteenlopende ziekten na. L.E. kan zich bovendien op allerlei verschillende plaat sen in het lichaam openbaren en dat maakt het allemaal zeer verwarrend, ook voor artsen. Het begon allemaal zo'n negen jaar geleden, als een donderslag bij heldere hemel, toen Jo hanna op een avond TV zat te kijken. „Ik voelde me altijd volkomen gezond. Opeens werd ik verschrikkelijk duizelig, tegen flauw vallen aan. Mijn klieren (wijst naar haar hals) gingen opzetten en mijn hart bonkte heel snel. Het was net alsof ik mijn spieren niet meer in bedwang kon houden. De huisarts mompelde iets van: te hard ge werkt, een beetje overspannen misschien, maar ik had niets bijzonders gedaan. Ik was balletdanseres, had een eigen balletstudio, ik was altijd wel ergens mee bezig, maar dat wa ren allemaal dingen die ik graag deed. Ik heb overal pijn, zei ik tegen de cardioloog van het ziekenhuis. Mijn spieren leken wel koorden en mijn hele rug stond scheef. Reek sen onderzoeken leverden na maanden de con clusie op: het lijkt wel een hartspierontsteking. Ik moest wel drie, vier keer per dag overge ven, ik werd zo mager als een lat en ik stond te tollen op mijn benen." De ene dokter vond alle verschijnselen, die bij de 'Papegaaienziekte' zouden horen, de an dere weefselbeschadigingen, de derde ontdekte teveel witte bloedlichaampjes en de vierde gaf een pot valium. „Als je niet gek bent, word je wel gek op die manier. Ik moest voortdurend met een zonne bril oplopen, omdat mijn ogen geen daglicht konden verdragen. Ik heb een jaar lang in bed gelegen, dan sleepte ik me naar het kleedje voor de haard om daar te gaan liggen en in de huiskamer te zijn. Ik had soms zoveel pijn, voelde me zo ellen dig dat zelfs praten me te veel was. Als je een beetje mens bent, heb ik in die tijd tegen Jan, mijn man geroepen, neem dan pillen voor me mee. Dan vreet ik die op en is het afgelopen. Zó is het ook geen leven. Begrijp me goed, normaal ben ik niet stuk te krijgen. Ik ben heel levendig van aard, kan de hele dag in de weer zijn en loop voor heel veel dingen warm. Maar als je jaar in jaar uit moe en ziek voelt, moet overgeven, spierpijn hebt, midden in de nacht benauwd wordt en je hart gaat opspelen, als je alleen maar in bed kunt liggen of op de bank kunt hangen, als alles je de grootste inspanning kost, dan hoeft het op een bepaald moment niet meer. De homeopaat gaf me slangegif, daar kreeg ik een hartspierontsteking van. Een helder ziende riep dat het aan mijn bloed lag. Een manuele therapeut heeft mij zo beschadigd, dat ik een halfjaar lang niet kon lopen. Tenslotte kwamen we bij een iriscopiste te recht die ook arts was. Ze heeft een foto ge maakt van mijn iris en die samen met anderen bestudeerd. Haar conclusie was: „Ik heb nog nooit zulke ogen gezien, er is geen enkel or gaan bij jou dat in orde is. Zij had het dus uit eindelijk bij het rechte eind." „De cardioloog, waarbij ik al die tijd op con trole kwam, had op een gegeven moment even het idee, dat het misschien L.E. kon zijn, maar daar is hij toch weer van afgestapt. Hij dacht wel dat een en ander met mijn afweersysteem te maken had. Je doet het allemaal zelf, riep hij af en toe. En wat denk je dan na jaren tobben, met een dochtertje dat al bijna niet meer kan geloven dat haar moeder niet doodgaat, met een huis waar het nooit meer gezellig is, met een li chaam dat altijd pijn doet? Dan kan je het wel uitgillen: wat mankeer ik toch?! Dan ga je denken: misschien doe ik het wel allemaal zelf. Ben ik zo gestoord of gek dat ik het niet eens door heb, dat ik dit doe. Je gaat zo verschrikkelijk aan je zelf twijfelen. Doe me een plezier, zei de cardioloog in die dagen, ga eens naar de psychiater." Maar ook de bezoeken aan de psychiater le verden niets op. „We kregen een nieuwe huis arts en dachten hoopvol: die is jong, misschien weet hij wat meer. Mijn man had intussen iets over L.E. gelezen en was er van overtuigd dat ik dót had. De huisarts zei echter dat het psychisch was, want ik was bij alle doktoren en alle afdelin gen van het ziekenhuis geweest Er is genoeg aan je gesleuteld zei hij Jan heeft toen de vereniging voor L.E.-pa- tienten gebeld en zo kwam ik tenslotte bij dok ter Hazevoet terecht. Daar kreeg ik voor het eerst in al die jaren het vebaasde gevoel van: hè, ik heb kennelijk toch echt iets. Na een aan tal bloedproeven werd het omonstotelijk be wijs geleverd: ik had L.E. Als ze dat bloedon derzoek nu eens zeven jaar eerder hadden ge daan". Johanna is het levend bewijs dat L.E. kenne lijk heel goed te behandelen is. Maar je had haar een jaar geleden eens moeten zien. Uitge teerd, geel, zwarte kringen onder haar ogen, haar ogen zelf dichtgeknepen, rood en trane- rig. „Ik was niets meer waard. Nu zie ik er vrij normaal uit, maar schijn bedriegt ook wel een beetje. Ik heb nu voor de vierde achtereenvolgende maand verhoging, 38,5. Ik slik twaalf tabletten per dag. Terwijl ik hier met jou zit te praten heb ik een brandende uitslag in mijn nek en doen mijn schoudergewrichten pijn. Maar ik weet: het gaat voorbij. Dan heb je opeens zweertjes in je mond, twee dagen later zijn die weg, maar doet je keel pijn. Je hebt gewoon steeds iets nieuws. Het is de kunst om niet iedere dag te verdrinken in de ontdekking: tjee, nu heb ik hier weer wat en kijk eens wat daar zit. Ik probeer een gezonde zieke te zijn. Als L.E.-patiënte ben je je eigen aanvaller, daarom moet je ook je eigen verde diger zijn. Dus heel goed luisteren naar je li chaam, niets forceren." L.E. kan zich o.m. uiten in verschijnselen en klachten als hoofdpijn, hartklachten, ge wrichtsaandoeningen, die op het eerste oog op reuma lijken, nierontsteking, stoornissen in het bloed, zweertjes in de mond, overgevoelig heid voor zonlicht, buikpijn, rugpijn en een vlindervormige roodheid op neusrug en wan gen. „Je kunt als L.E.-patiënt één van deze ver schijnselen hebben, maar ook een paar. Geen twee L.E.-patiënten zijn hetzelfde. L.E. is niet te genezen, maar wel goed te behandelen. Wanneer de ziekte in een vroeg stadium wordt ontdekt kan de (blijvende) schade aan de in wendige organen beperkt blijven," aldus dr. Hazevoet Veel mensen hebben L.E. in lichte mate, bijna nog zonder verschijnselen en weten het daarom niet. Hoe kan je er achter komen dat je L.E. hebt? Dr. Hazevoet: „Als je je bijvoorbeeld al een hele tijd niet lekker voelt Zo in de trant van een griepje dat niet overgaat Je houdt dat gammele, vermoeide gevoel. Je hebt nog steeds verhoging. Daarnaast gaat L.E. vaak gepaard met gewrichtspijnen. In tegenstelling tot reuma heb je dan niet steeds op dezelfde plaat sen pijn, nee de pijnen verspringen. Dan weer hier, dan weer daar. Ze verspringen niet alleen, maar zijn ook voorbijgaand. Overigens is de diagnose heel eenvoudig te stellen door middel van twee bloedproefjes. Een arts moet er alleen aan den ken dat bloedonderzoek op L.E. te doen. Als er niets in je bloed gevonden wordt, kun je rustig aannemen, datje geen L.E. hebt" LONDEN - Cynthia Payne (53) is de be roemdste hoerenma- dam van Groot-Brittannië. y Over haar persoontje wordt met evenveel X zwier en veel bij- zonderheden ge- I schreven in kwali- I teitskranten, met 1 Cj\ <- name The Times en The Independent, Qy als de volkse Mirror en The Sun. Omdat dames die de voor naam Cynthia dragen in Enge land doorgaans met de afkorting 'Cyn' worden toegesproken, noemen alle Britten Cynthia Payne 'Madam Cyn'. Dat is meteen een woordspeling, want 'cyn' wordt op dezelfde manier uitgesproken als 'sin', wat zonde betekent. Deze zondige madam heeft net een vrolijk proces achter de mg dat 13 volle dagen heeft ge duurd en zo'n 100.000 pond ge kost. Volgens de politie, die Cynthia afgelopen jaar 42 dagen lang in de gaten had gehouden (een operatie waarvan de kosten ook al op zo'n 150.000 pond ge schat worden), leidde Madam Cyn op Ambleside Avenue No 32 in het Zuidwest-Londense Straatham het afkeurenswaar dige bestaan van ordinaire bor deelhoudster. Wel 30 agenten van Coitus Interuptus (dat is de bijnaam van een bepaald team van de Londense zedenpolitie) deden op 30 mei 1986 volkomen onver wacht een inval in het huis van Madam Cyn. 'Toevallig draaide daar net een van haar populaire feestjes op volle toeren. De gasten waren overwegend ouwe heren, onder wie enkele wijze dominees, deftige ambte naren, geleerde rechters, advo caten, gepensioneerde leden van het politiekorps en gedistin geerde zakenlieden. Zij verkeer den in het gezelschap van een stel nog betrekkelijk jonge da mes die volgens de zedenpolitie hun vleselijke diensten aanbo den tegen contante betaling. Madam Cyn superviseerde dit feestje dat door de zure agenten prompt „een seksparty" werd genoemd. Nu is er geen enkele Britse wet die het op touw zetten van dergelijke parti culiere bijeenkomsten verbiedt, zolang de organisator er niets aan verdient. Doet die dat wel en bovendien nog geregeld, dat kan hij of zij voor het gerecht gesleept worden. Dit laatste overkwam natuur lijk Madam Cyn. Alle landelijke kranten volgden uitvoerig haar sensationele proces. De Britten snoepten er iedere dag even gul zig van bij het ontbijt en het avondeten. Want in de Lon dense gerechtszaal bleef geen enkel smeuïg detail verborgen. Diverse klanten en medewerk sters van Madam Cyn vertelden alles over de feestjes die gere geld plaatsvonden m Ambleside Avenue 30. De invitaties die door Cyn thia Payne werden verspreid, noemden haar woning 'Het Huis van de Duizend en Eén Geneugten'. Alle getuigen na men het op voor Madam Cyn. Een nette heer van 85 zei dat hij naar haar feestjes ging voor de lol. „Op mijn leeftijd krijg je makkelijk last van eenzaam heid," vertelde hij. "Je seksuele vermogens zijn ook niei| dat. Cynthia's feestjes voor mij ideale theraj opkikkertjes." De Britten vonden proces van Madam Cm waar festein. Er werd otf praat op de tv. „Waar hel] laatst weer gezien? Och Madam Cyn!" Want »0 Britten is seks nog altijd chertje. Er eerlijk oven doen ze niet gauw. Korl toch te berde, dan is het kluchtige ofwel in zin. Vanwege een of and wijking proberen ze el van te overtuigen, dat au sérieux dient te wordet| men. Door Rogor Slir Madam Cyn, die haar trotse boezem volj gevers Art Door PU De Ariane werd voor h< vember 1979. Die eerste st middels zijn er achttien van er vijf mislukten. Da een vrij normaal verschi, nieuw programma. bollig roodborstje, werd) sproken. Op de beklaagd: had zij heftig ontkend dj woning een bordeel wf mag toch zoveel feestjes I als ik wil?" vroeg ze vera] digd. En dat een van haal welijke gasten helemaal! was gehuld, had ook nilal tekenen, want zelfs de b van York draagt tegen» leren mantelpakjes, en tl mag, mogen mijn gasten o De jury van 4 dames t ren gaven Madam Cytl schot van gelijk. Het pub de gerechtszaal applaudis Madam Cyn ging tevrefc huis en vierde haar ovenj op de politie met een fa ze er nog nooit een op t( gezet. Haar film, 'Person vices', met Julie Walters| rol van Madam Cyn, Groot-Brittannië verti den. In West- Duitsland is| te zien en in april komtl Londen. Regisseur Terry nationaal bekend wegi Monty Python-televisid baseerde deze film op It 'An English Madam', g ven door de steengoede 1 romanschrijver Paul Baili verscheen afgelopen jaar.l Madam Cyn een gevd straf van 6 maanden Ul zeten wegens een andetf als bordeelhoudster dat) had verloren. Cynthia Payne heeft i boek en die film al 60.00 verdiend. Ze is ook ved| ger geworden - zo ze volgens het conservatt gerhuistid Nicholas Fd eigenlijk een decoratie -i Hij voegde er direct aa hij dit als een grapje I maar je kan nooit welt de Britten zijn toch crieten! TlllllllllllllllllllllllllllUIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllll I In haar belangwekkende studie "Life in Scotland' ver telt Rosalind Mitchison dat rond de eeuwwisseling de Kerk van Schotland (The Kirk) een lijst had samenge steld van soorten werk die op zondag beslist niet mochten worden verricht. Die lijst vermeldde ook: beating your wife. The Kirk had er geen bezwaar tegen dat een Schot z'n vrouw een stevig pak slag gaf als hij dat nuttig en nodig oordeelde maar niet - dit zij herhaald - niet op Zondag. Veel aardi ger dan The Kirk komt The Police te voorschijn uit Ro salinds verslag van het leven in Schotland. Sommige poli tiepostenvertelt ze, hadden een speciaal soort kruiwagen aangeschaft voor het vlot en komfortabel thuisbrengen van hen die het Water des Levens te gulzig hadden ge dronken. De politie was toen al des dronkaards beste vriend. Na dit kruiwagenrelaas ver wachtte ik het verhaal te ho ren van de legendarische Andrew McTavish maar Ro salind vertelt geen grapjes, alleen historische feiten. Toch is het een historisch feit dat Oom Agent Andrew McTavish eens een keer moest wekken toen hij lag te slapen in de sneeuwheuvel tegenover de herberg. Eenmaal vertikaal zaa An drew tot z'n schrik een| kere vlek in de voelde de nodige pijn1* rechterheup. Zeer i stak hij de hand in de jl zak, voelde nuttigfe»J keek de hand daarop'- keurig en riep The Lord be praisei'J maar bloed, m'n fles heel. Rosalind heeft gelijkI het Water des Levens, J Gaelic Uisge Beatha'f Whisky, zoals mij he'll verminken is een boek! te schrijven, dikker ét'1 Life in Scotland, w®"! kan ze beter overWf Andrew. Voor je hef je in de Geschiedenis #1 Water des Levens ooi 1 met de ballade van 1*1 of Kirrimuir en je k»si Rosalind niet verlai¥t ze in biezonderheden uitbrengt over tik j hung lads' met hu»' dat 'o standing cock W| conscience' en hun drinking - song van" pletten waarvan de nog krenkend tiras salind, toevallig ook minee's dochter: The minister's dochter was there toe and she gat roarin'fu, sae they doubled her o'er a bale o' hay and bulled her like a coo. Een Ariane-3 raket gaat van start met twee satellie ten onder de neuskegel. «••'y M 1 Joh"1 Op een' steenworp afstand Europese kunstmanen on two Door Piet Smolders IN Noord wijk, direct achter duinen, ligt een uitge strekt en nog steeds Broeiend complex van ge houwen die, hoewel op een steenworp afstand van de Noordzee, weinig te maken hebben met de verkenning van zeeën en oceanen, waar mee de Hollanders in de loop oer eeuwen zowel roem als Beldelijk gewin binnenhaal den. Nee, voor de mensen die ™er werken is een andere ««aan belangrijk, een die Jaar dertig jaar geleden °°r het eerst werd ontslo- «n: de oceaan van de ruim- "f'.Het gebouwencomplex is rf van ESTEC, het Euro- t u ®pace Research and i ®ïmol°gy Center. ESTEC .het belangrijkste onder- eel van ESA, het European Agency of het Euro- jjfr® ruimteagentschap, dat i964 werd opgericht. <ioÜ+ een organisatie "len Europese landen die men ruimtevaartprojec- den V°°r .vreedzame doelein- n realiseren op basis van n iearbudget dat in 1990

de Stem | 1987 | | pagina 4