cureren Ajax mist rust en overtuiging LAWINE VAN RECORDS IN HEERENVEEN an der Zwan niet gevoelig voor kritiek 'Ik ben in de zomer te nonchalant geweest' Woning van Hughes met Den Haag-kleuren beklad WO LEASEN Of AUTO HOREN? LNEKENWEG 21 BREDA 076-222488 HUREN VANAF 35.- PER DAG CRUYFF: 'TERUG OP HET PUNT VAN EEN JAAR GELEDEN' Stabieler PBAAN-DIRECTEUR SPEELT KNSB ZWARTE PIET TOE TIJD VAN SPROOKJES VOORBIJ VOOR HEIN VERGEER: Geflikt Op de rem In kernploeg DERTEM-S DAM (ANP) - In de [Jgoel is VVV net zo veel - den zelfs meer - top- Ijj Ajax, PSV of Feyen- I Vijf winstpunten en geen r tegen is de opmerke- balans van de Venlose Ltegen het top-trio. ,i is zeker geen toeval. Er |'van die dagen dat het elf- Ion Jan Reker het talent ondergeschikt maakt [het verstand. Een topper ander is daarvoor de aanleiding. Ajax Ühet zondag in de sneeuw l ondervonden. De 3-0 [ïenlo staat misschien niet eihouding tot het spel- beeld, het is wel een tamelijk zuivere afspiegeling van de kansen en van de slagvaardig heid. „Onverstand? Zeg maar stom gevoetbald", was het duidelijke commentaar van Johan Cruijff. „Wij waren weer terug op het punt van een jaar geleden. Alleen maar denken aan aanvallen. Wij hebben iedere organisatie in de verdediging vergeten. Ik heb langs de lijn staan schreeuwen, zoals ik vermoe delijk zelden heb gedaan Het leek wel of zij watjes in de oren hadden". Jan Reker behoefde zich die inspanning in ieder geval niet te getroosten Hij had name lijk de drie opvallendste spe lers uit de wedstrijd tot zijn beschikking, doelman John Roox, centrale verdediger Bert Verhagen en natuurlijk Remy Renierse, die in dit soort wed strijden een niveau bereikt, dat vrijwel iedere Neder landse speler hem zal benij den. Ajax bezat het sneeuwveld en de bal. Maar Ajax miste de rust en de overtuiging - 'En ook het geluk', zei Reynierse later - die VVV tekende. De Venlose middenmoter paste zich beter aan bij de moeilijke omstandigheden. Het elftal hield de lijnen kort en zorgde in het strafschopgebied voor een organisatie binnen de ver dediging die voorbeeldig was. Reker: „Het is geen kunst als de mannen letterlijk en fi guurlijk achter elkaar staan wanneer het goed gaat. Je hebt pas een echt elftal, indien zij het doen als het niet zo goed gaat Dit keer hebben zij het de volle anderhalf uur gedaan, toen het niet zo best draaide in het begin en van het moment dat het allemaal wel ging". WV - AJAX S-9. (1-0). 26. Valckx 1- 0, 59. Luhukay 2-0, 84. Reynierse (strafschop) 3-0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 17.000. Gele kaart: Van 't Schip. VVV: Roox; Nijssen, Van Berge He negouwen, Verhagen en Rutten; Rin- gefi, Reynierse en Valckx; Van Ros malen (Luhukay), Lammers (Coort) en Verbeek. AJAX: Menzo; Blind, Spelbos, Rijk aard en Silooy; Wouters, Winter en Mühren; Van 't Schip, Boeman (Scholten) en Witschge (Boeve). ROTTERDAM (ANP) - Sparta-trainer Barry Hughes heeft een nare smaak aan het duel met FC Den Haag overgehouden. Za terdag schilderden onbekenden de voordeur en muren van zijn woning in Heemstede groen en geel, de clubkleuren van FC Den Haag. „Het moet tussen vijf en half acht 's avonds gebeurd zijn. Ik had 's middags de wedstrijd van het C-elftal bezocht. Toen ik om vijf uur thuis kwam, was er nog niets aan de hand. Mijn dochter ontdekte de verf, toen ze om half acht thuiskwam". De politie hield vrijdagnacht het huis van de Brit al in de ga ten en zou zaterdagavond vanaf tien uur opnieuw in burger de woning beschermen. „Maandag was ik door een persoon uit Den Haag gebeld, met de mededeling dat er iets stond te gebeuren. Maar je verwacht niet, dat ze dit tijdstip uitkiezen. Mijn gezin is erg geschrokken. Nu staan ze nog buiten, de volgende keer komen ze binnen". lieiiw tijdperk in schaatsen Door Rob van Deursen IHEEREN VEEN I Woorden schoten Ieigenlijk tekort. Van I fabelachtig tot gran- Idioos. Van 'dit ma ten we nooit meer mee' tot 'hier is I grootse schaatsge- Ischiedenis geschre- I ven'. Zo benaderde vrijwel I iedereen het door de 20- I jarige Rus Nikolai I Goeljajev gewonnen I super-wereldkam pioenschap van afgelo- Ipen weekeinde in het I overdekte Thialf-ijs- I stadion in Heerenveen. En dat ondanks de louter I naar het eindklassement be- I keken (Leo Visser vierde, I Gerard Kemkers vijfde, 1 Hein Vergeer tiende en I Henry Kraayenbos veer- I tiende) lichte, Nederlandse I kater. Verbazing ook. Goed, I tevoren waren er indicaties I dat snelle tijden tot de mo- I gelijkheden behoorden on- I der de 22 miljoen gulden 1 kostende overkapping, maar I dat er in twee dagen tijd zes [wereldrecords zouden wor- I den gebroken, nee, daar [durfde zelfs ijsmeester Jan de Jong niet van te dromen. I Extase even die wereldtop- pers op een rijtje: zaterdag, 5000 meter: Leo Visser brengt als eerste schaatser ter wereld op de vijf kilome ter 6.47.01 op de klokken; zondag, 1500 meter: Viktor Sjasjerin krast 1.53.10 neer; s minuten later doet Goel- jajev dat nog eens 'dun- over met 1.52.10; 10.000 meter, zondagmid- g: Visser haalt opnieuw I verwoestend uit met 14.11.63; de Noor Karlstad brengt het publiek een half uurtje later in ware extase roet 14.03.92. Goeljajev heeft intussen 14.28.45 neergezet en dat brengt zijn puntento taal over de grote meer- kamp op 159.536, een cijfer matig wereldrecord. Voeg Varaan toe dat niet minder i tachtig persoonlijke re- I wds afgelopen weekeinde in Heerenveen naar de ver getelheid werden gejaagd, plus nog eens handenvol na- I tionaie limieten, en de con fusie moge duidelijk zijn. Nikolai Goeljajev, de nieuwe wereldkampioen schaatsen, ondergaat de huldiging door het publiek. Het internationale schaat sen stapte een nieuw tijd perk binnen in Heerenveen. Iets wat door Nikolai Goeljajev, sinds 1958 (Oleg Gontsjarenko) weer de eer ste Russische dubbele kam pioen (EK en WK) in één sei zoen, volmondig werd on derschreven. De student in de lichamelijk opvoeding, die in één ruk doorstoomde naar de eerste plaats op de ranglijst aller tijden (Ade laars-kalender); „Dit is per fect De omstandigheden zijn onder dit dak niet alleen ideaal, maar ook veel stabie ler dan die op de Medeo- baan bij ons in Alma Ata. Daar ben je vaak volkomen afhankelijk van het weer wat betreft de mogelijkheid om wereldrecords te rijden. Hier kan het bij wijze van spreken elke minuut van de dag. Op deze baan ligt de nieuwe toekomst van het schaatsen. Ik hoop dat de mensen van de schaatsbond in Rusland dat ook inzien. Het moet toch niet moeilijk zijn om van de 333 meter overdekte baan in Lenin grad een 400 meter piste te maken". Leo Visser, na de diepe val van titelverdediger Hein Vergeer zaterdag op de vijf kilometer publiekslieveling nummer één met zijn twee wereldrecords, waarvan dat op de tien kilometer regle mentair de boeken 'slechts' zal halen als Nederlands beste tijd op die afstand, vond het een heel vreemde ervaring in de hal. „Je merkt er niets van. Het gaat vanzelf. Als je eenmaal de goede slag te pakken hebt, blijf je glijden. Op de vijf en op de tien kilometer ben ik toch een beetje voorzichtig begonnen. Voor mijn idee dan. Dat is de strijdwijze, die coach Gemser voorstaat. Eigenlijk kalm starten, warmdraaien als een diesel en dan in het laatste ge deelte toeslaan. Op de tien kilometer ging ik weg op 14.37. Later schakelde Gem ser over naar 14.23 en in de laatste vier rondjes pas naar 14.12. Voor mij is dat goed. Ik wil altijd fris aan het laatste stuk beginnen. Hoe dichter bij de finish, hoe sneller ik ga. Voor mij is deze opbouw steeds weer een stimulans om alles wat in mijn lijf zit er uit te halen. Dat vraagt wel discipline. Gelukkig ging Goeljajev in mijn tien kilometer-rit ge lijk in de aanval. Ik kon lek ker achter hem blijven han gen. Dat scheelt een stuk". Leo Visser besefte niet wat er afgelopen weekeinde allemaal met hem gebeurde. „Ik lijk wel een zeef", zo ver telde hij gistermiddag vlak voor de huldiging van de eerste drie op de tien kilo meter. „Ik weet nu al niet precies meer wat er zater dag is voorgevallen. Waar schijnlijk moet ik het alle maal nog verwerken en voor mezelf op een rijtje zetten. Ik ben vrijblijvend aan dit kampioenschap begonnen. Niemand heeft van mij een voorspelling gehoord. En ik ben echt tevreden. Alleen het feit dat die Hadschieff mij nog op het laatste mo ment van die derde plaats affietst, is vervelend, maar het kan gebeuren. Buiten hoef je met iemand die in het zevende paar op de tien kilometer rijdt in feite geen rekening meer te houden, maar binnen blijkt dat dus wel het geval. Dat betekent toch dat iedereen dezelfde omstandigheden heeft ge had. Eerlijker kan het niet". Geir Karlstad, met een grandioze 140392 op de tien kilometer met voorsprong de stayer bij uitstek van dit seizoen, vond dat ook. „Op de vijf kilometer in mijn race tegen Vergeer had ik wat ijs van mindere kwali teit. Maar als je dan 6.52.18 rijdt, mag je beslist niet kla gen. Op de 10.000 meter zat ik precies achter de dweil- pauze. Ik trof een vloer van super-klasse en op het mo ment dat ik dat onder mijn schaatsen voelde, wist ik dat ik die wereldrecordtijd van Visser zou verbeteren. Het ging zo gemakkelijk. Zo wil ik elke dag wel een tien kilo meter doen". Leo Visser, sinds 11 ja nuari 1983 Jaap Eden in Groningen de tweede Ne derlander, die wereldre cords op Nederlands ijs brak, koesterde dan ook zijn prestatie op de vijf kilome ter meer dan die op verme nigvuldiging met twee daar van. „Karlstad is meer stayer dan ik. Hij kan bij voorbeeld een rondje van 32 er tussendoor gooien, ik niet. Twee jaar ben ik nu serieus met schaatsen bezig. Dus ik mag niet te veel in één keer verwachten. Daarom ga ik me ook niet specialiseren. Ik beschouw me zelf als all- rounder. En ik kan de snel heid op de kortere afstanden nog niet missen. Na de Olympische Winterspelen van Galgary moet ik nog vier jaar verder. En dat houdt in dat ik toch zuinig op mezelf moet zijn". Daarin stemt Visser over een met Goeljajev. Al wil de Rus zuinigheid inbouwen via de sprintafstanden. Van coach Vasilkovski krijgt hij daartoe echter voorlopig nog geen kans. „Goeljajev blijft zeker nog drie jaar de beste van de wereld. Hij heeft me hier verrast Ik schatte hem in als vijfde, zesde in het eindklassement Natuurlijk zijn de Spelen van volgend jaarin Calgary het belang rijkste, maar de rest mogen we niet vergeten. Zoals het WK op Medeo na Calgary. Dus het wordt deze zomer nog een puzzel hoe we het gaan aanpakken. Al is het uiteraard een plezierig pro bleem. Heel plezierig zelfs. Van onze sportredactie 'WEEN - Geen enkele verantwoording wenste Thlalf- wur Jaap van der Zwan te nemen voor wat er afgelopen •wade tijdens het wereldkampioenschap all-round in zijn le« ijsstadion in Heerenveen allemaal fout ging. letv°°r het feit dat honderden bezitters van toegangsbewij- zaterdag en zondag naar huis moesten worden gestuurd, "«ter gewoon te veel kaartjes waren verkocht. Ook niet voor ®t dat een groep Noorse schaatssupporters de wedstrijden /j de naast de 400 meter baan gelegen ijshockeyhal op tv t volgen, omdat ook voor dit gezelschap geen plek meer kon e" Seyonden. En de Noren beschikten over geldige toe- bewijzen. Van der Zwan was eveneens niet gevoelig voor fgument, dat een deel van de toeschouwers niet veel kon •omdat het uitzicht werd benomen door de opgestelde hok- de tv-commentatoren. Open stond hij niet voor de t» t t°iletten nauwelijks te bereiken waren, va vP van Zwan genoot Van de aanwezigheid van Pie- J*r; "ollenhoven. Dat de paar honderd aanwezige dagblad- sten nauwelijks hun werk konden doen, interesseerde -t, Alsof er niets aan de hand was geweest in zijn nieuwe mpei' kondigde de directeur van de Thialf-baan een sBon&n aan de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrij- „Wij hebben hier niet georganiseerd; de KNSB heeft het sta dion gehuurd. En als een huurder het betreffende pand verlaat, moet er voor gezorgd worden, dat dat in dezelfde staat gebeurd als bij oplevering van het object En omdat er door het publiek nogal veel bouwmateriaal, dat buiten nog lag opgeslagen, werd meegenomen, is er veel schade ontstaan. Zelfs stukken beton zijn uit de tribunes geslagen. En dat moet de KNSB vergoeden". Volgens Thialf-bestuurslid Tjepkema vergeet Van der Zwan, dat de organisatie het aantal uit te geven kaarten stoelde op de gegevens, die de ijsbaan-directie verstrekte. „Ons is gezegd dat er zo'n twaalfduizend staanplaatsen konden worden verkocht en dat blijkt niet het geval. Van der Zwan heeft zelf toegestaan, dat er in de nacht van zaterdag op zondag nog in aller haast tri bunes aan de achterkant van de staanplaatsen werden bijge bouwd. Dus hij moet geweten hebben dat het niet allemaal goed in elkaar stak". De ijsbaan-directeur wilde daar echter niet van weten. „Die tribunes zijn er bij gekomen op verzoek van de politie. En daar heb ik aan te voldoen", aldus Van der Zwan, die er aan toevoeg de, dat hij zich de volgende keer tweemaal zal bedenken, alvo rens met de KNSB in zee te gaan. „Er zijn vele zaken fout gelo pen en dat mag niet meer gebeuren. Wij zijn vanaf dit week einde de toonaangevende schaats-accommodatie in de wereld en Hein Vergeer na afloop van zijn 5000 meter-rit zaterdag. Woorden zijn overbodig. - fotoanp Door Rob van Deursen HEERENVEEN - De tijd van sprookjes is voor Hein Vergeer voorbij. Keihard werd de titelverdediger uit Haastrecht afgelopen weekeinde tijdens het WK all round in Heerenveen onderuit gehaald. Tiende in het eindklasse ment. Erger echter is nog het feit, dat hij gistermorgen op de 1500 meter alles op alles moest zetten om het klassement van de laatste zestien te halen. De 25-jarige Nederlander begon aan dat karwei als ne gende in het tussenklassement na twee afstanden en als ze ventiende in de uitslag van de vijf kilometer van zaterdag. Een wankele positie, omdat Vergeer in de rangschikking een plaatsje moest klimmen om ook de finale van het uiterst sfeervolle gebeuren in het Thialf-ijsstadion te kun nen meemaken. Immers, de zestien deelnemers aan de duels over 25 ovalen komen voort uit de beste acht van het klassement na drie afstanden, aangevuld met de rangorde op de vijf kilometer. Vergeer redde het. Het is bekend, maar moeite kostte het genoeg. „Na de eerste dag had ik er geen zin meer in. Ik voelde me geflikt door scheidsrechter Jan Charisius, die niet op het verzoek van alle coaches om na vier paren op de vijf kilometer de baan te verzorgen, wilde ingaan. Nee, Charisius bepaalde dat het na vijf ritten moest gebeuren. En Karlstad en ik zaten juist in die vijfde race. Ik ben daar verschrikkelijk boos over ge worden. Een kind kon zien dat het ijs eerder aansloeg dan iedereen verwachtte. Maar zand erover. Ik moet toch de oorzaak van dit tegenvallende toernooi voor mij bij mezelf zoeken. Als ik het geheel over zie, ben ik in de zomer te non chalant geweest De basis is niet goed. Ik heb mijn training te laat opgestart. Ik had er ook niet echt zin in om te begin nen. De roes van vorig seizoen, met die twee titels, heb ik te lang laten duren. Een goede les. Al zal ik het na deze laat ste weken wel een stuk rusti ger krijgen. Een voordeel bij alle ellende, die ik heb moeten doormaken". hij aan zijn schaats en ging in zijn als topper aangekondigde rit tegen de Noor Karlstad als een gek tekeer. Precies als in Trondheim klapte de Zuidhol lander na de passage van de 4200 meter als een kaartenhuis in elkaar. „Stom van me. Maar wat wil je. Ik had er geen zin in om weer tweede achter Goeljajev in het eindklassement te wor den. Dus het was alles of niks. Dat laatste werd het uiteinde lijk. Daaruit blijkt, dat ik al leen een vijf kilometer volgens schema van Gemser kan rij den. Hij kent mij misschien beter dan ik mezelf ken". Met opgeslagen bouwmaterialen bouwden vele bezitters Als een gek van staanplaatsen hun eigen tribune om toch nog iets van de wedstrijden te kunnen volgen. - fotoanp die naam hebben we voortaan hoog te houden. En daar zal ik voor zorgen". De gevreesde rellen bleven trouwens uit. Zelfs tijdens de hul diging van wereldkampioen Nikolai Goeljajev waagden slechts enkelen het een poging te doen op het ijs te komen. Pers-voor- lichter Jan Heida: „Daaruit blijkt dat de kaartjes toch bij de echte schaatsliefhebbers terecht zijn gekomen. Echt, we hebben ons hart vastgehouden, maar gelukkig is alles goed gegaan". Opmerkelijk was dat Hein Vergeer zich, net als bij het EK in Trondheim van drie we ken terug, op de vijf kilometer van zaterdag gigantisch voor bij liep. Op jacht naar de eer ste positie van Goeljajev over schatte Vergeer opnieuw zijn eigen krachten. De adviezen van coach Henk Gemser lapte Gerard Kemkers paste er voor op om op de tien kilome ter in zijn rit tegen de ontke tende Karlstad niet dezelfde fout te maken als Vergeer een dag eerder op de 5000 meter deed. „Nee, ik heb Karlstad bewust laten gaan. Dat kwam ook voort uit het feit dat ik on zeker was. Door die griepaan val voor het EK heeft Gemser er bij mij de rem op gezet. De laatste weken mocht ik van hem niet tot het uiterste gaan. Dus echt getest voor dit WK heb ik me niet. Logisch, want misschien had ik mijn lijf wel totaal in de vernieling gehol pen. Maar ach, wat praat ik. Vier persoonlijke records heb ik neergezet. Beter kan ik op dit moment gewoon niet. Dat komt nog wel". Kemkers wil niets forceren. „Mijn dijbenen zijn al twee keer zo dik als vo rig seizoen. Dus de kracht neemt toe. Ik ben negentien jaar. Ik heb de tijd". Dat houdt Henry Kraayen bos zich eveneens voor ogen. Vier verbeteringen van zijn prestaties tot aan Heerenveen werden er in het Friese Haagje achter zijn naam gezet. Al valt er over de 4007 van de sprint te twisten, omdat Gem ser tijdens de selectiewedstrijd voor deelname aan het mon diale toernooi met Bert Koop- mans met de hand 39.97 voor hem klokte. Maar electronisch gaat voor mensenwerk in dit geval, dus toch viermaal prijs voor de Bleiswijker. „Het enige wat ik hoop, is dat ik de komende zomer een plaats in de kernploeg krijg. Onder Gemser ga ik met sprongen vooruit. Dat blijkt toch keer op keer. Dus die man wil ik als trainer niet graag meer losla ten. Hij is grandioos".

de Stem | 1987 | | pagina 11