'H --T;"i'r fiiii Ikeling iet oog lubarak Irene komt voor haar kinderen op RIJKSPOLITIE EN CRI SAMEN DE BOER OP Verwarring over gaafheid gebitten Kamer: snel overleg over Vendex en Boerema I JeïrelFd Kennismaking Euthanasie gevraagd STAAT DER NEDERLANDEN KNMG praat met minister over {euthanasie LENING 1387 BINNENLAND limalaya DEN HAAG - Hoewel minister Korthals Altes (Justitie) in de Tweede Kamer heeft ontkend dat hij werkt aan de vorming van een soort su perpolitie, zijn er in het land toch op tal van plaatsen speciale regionale onderzoeks- en coördinatieteams opgericht. DE STEM COMMENTA AR elitair RECHTZAAK TEGEN TANDARTS Fiscus betaalt en int rente 15 Varkens Wetenschap Incest Fokkerijen Boeren-vut VDT T5 PAGINALRIJDAG 13 FEBRUAR11987 I) (IJl I |'s is achteruitgegaan ij ercentage van het natio- I inkomen van de hulpge. Je landen. Ik moet erbij |en dat dit vooral komt lat de VS zijn hulp zo heeft omlaagge. loefd. Men kan zich voor- en dat de MOL's op deze Eer hun interesse verlie- tn dreigende mislukking lvan een zoveelste ont- Jcelingsplan voor arme ien. Pronk is betrokken st bij pogingen dit ire failliet te voorkomen Jle UNCTAD (wereldhan- [conferentie van de VN), lar helaas is de VN mo- teel in diskrediet ge- jtt. Er wordt afgeslankt) anen worden afgestoten", irordt thans gepraat over igspogingen die minder ^itieus zijn dan het actie- lSPNA. ie moeten gebruik ma- van het succes dat de VN gehad bij de coördina- iran al die particuliere or- saties die in actie kwa-| tegen de droogte van pn tachtig in Afrika. Vier geleden waren daar 25] ien in een noodsituatie, nog twee. En dat komt) ie doordat de VN dat toen Stekend hebben aange- tt". ronk denkt aan een pe-j voor herstel van be-j lande structuren, als een |e tussen de recente succes- Ie noodhulp en de toekom- ;e fase van ontwikkeling, spreekt over 'rehabilita- 1 van het transport, aanleg wegen zodat voedsel van' srschotgebieden gebracht in worden naar gebieden] \t een tekort, herstel vanl slagplaatsen en voorraad luren, herstel van fabrie-1 1 die eens in het verre ver- ien zijn gebouwd maar nu) onder hun capaciteit] ^rken'. |Hij noemt dit model: „Een apje terug doen. Eerst re- kbilitatie, daarna ontwik-] tling". Van onze Haagse redactie HAAG - Minister Kort- jal's Altes (Justitie) heeft deze ,eek een geheim gesprek ge- soerd met de artsenorganisa tie KNMG. Onderwerp is het (ibinetsvoorstel voor een jeuwe wettelijke euthanasie- De KNMG is het niets eens 0et de uitgangspunten voor en euthanasieregeling, zoals Jet kabinet die half januari bekend maakte. Het kabinet goudt vast aan de strafbaar- elling van euthanasie. Tegen st uitgangspunt heeft de _[G bezwaren. Die bezwaren zijn in duide- jke bewoordingen aan de mi jter kenbaar gemaakt. Bij de KNMG werd niet ont kend dat er een gesprek is ge neest, maar over de inhoud ,n het onderhoud werd niets zegd. Bij het ministerie vol- jnd een woordvoerder met opmerking 'dat er niets (ordt gezegd'. De organisatie en de be- idsman hebben afgespro ten over enige tijd opnieuw te [aanpraten. Het kabinet heeft eerder .astgelegd met beroepsorga nisaties en justitiële autoritei- en om de tafel te gaan zitten, jat moet gebeuren nadat de zondheidsraad (eind maart) advies heeft uitgebracht, dat advies zal de raad de sen van zorgvuldigheid om- rijven waaraan artsen «ten voldoen als ze tot jlhanasie over gaan. expeditie, bestaande uit jijt Nederlandse bergbeklim- cers, vertrekt eind februari aar de Nepalese Himalaya de 8.481 meter hoge Ma- alu te beklimmen. Deze berg, iijgenaamd de Zwarte Reus, is op vijf na hoogste berg op rde. Eind mei hoopt de ex- litie naar Nederland terug [keren. Vervolg van pagina 1 Maar in Privé van 7 februari verscheen toch een groot ver haal over het schoolleven van prins Carlos, compleet met fo to's. In het verhaal wordt ge suggereerd dat de prins bij zijn vader zou gaan wonen omdat hij niet met zijn zusjes zou kunnen opschieten. Ook meldt Privé dat de prins in een internaat is geplaatst omdat prinses Irene het niet met haar ex-echtgenoot prins Carlos eens kon worden bij wie htm zoon zou gaan wonen. Volgens de dagvaarding maakt Privé 'inbreuk op het recht op eerbiediging van het privéleven van de kinderen en handelt derhalve onrechtma tig'. Omdat Privé kenbaar heeft gemaakt zich niet te zul len storen aan de rechten van de kinderen en zich ook niet gebonden acht aan de eerdere afpsraak met prinse Irene de kinderen met rust te laten, wordt voor de toekomst een publicatieverbod geëist Er wordt een dwangsom ge vraagd van een half miljoen gulden per overtreding. Overigens zullen de kinde ren zelf het kort geding, op 26 februari voor de Amsterdamse rechtbank, niet bijwonen. 'Ze willen juist alle publiciteit rond hun persoon vermijden. De kinderen moeten normaal kunnen opgroeien', aldus een woordvoerder. Het is overigens niet de eer ste keer dat Privé door leden van de koninklijke familie wordt gedagvaard. In december 1985 won prins Claus het geding dat hij voor zijn zoon Willem-Alexander had aangespannen tegen Pri vé. De rechter noemde het ver haal over de kroonprins die 'met een blondine in een Am sterdams hotel' gebivakkeerd zou hebben toen onrechtmatig en dwong het blad een rectifi catie te plaatsen. De Rijksvoorlichtingsdienst zei toen naar aanleiding van het geding te hopen dat het blad met de uitspraak een dui delijk signaal had gekregen dat er grenzen zijn aan wat de redactie kan schrijven. Prinses Irene zelf spande in 1969, samen met haar vader prins Bernhard, ook een ge ding aan over roddelverhalen. Het ging toen om een verhaal in een Westduits boulevard blad, waarin stond dat prinses Irene reeds zwanger was vóór haar huwelijk met prins Car los Hugo, van wie zij inmid dels is gescheiden. De vorde ring van 100.000 gulden scha devergoeding werd toegewe zen. Vader en dochter stortten dit bedrag op rekening van het Rode Kruis. De hoofdredactie van Privé liet gisteravond weten geen commentaar te geven, zolang de dagvaarding niet is ontvan gen. Superpolitie staat klaar Van onze Haagse redactie Dat melden doorgaans goed ingevoerde politiekrin gen. Zo is eind vorige maand in Den Haag een eenheid gevormd die bestaat uit mensen van de rijkspolitie en de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). De vorming van het team is beklonken in een overeen komst (convenant) die is ondertekend door hoogste bazen van de rijkspolitie (Frackers) en de CRI (Van Straaten). e mogelijk ongrondwet Leiders ^an^dè^oppositiilftNHEM (ANP) - De rechtbank in Almelo zal mogelijk nog herhaalden vorige week hu ie zomer beslissen of een verpleeghuis in Haaksbergen de isen inzake de openban handeling en verzorging mag staken van een 40-jarige vrouw, ij heden. Behalve intrek eal veertien jaar in coma Ugt. ng van de kieswet betref Ien die: beëindiging van d: Om een dergelijke uit- inds de moord op Sadat var raak is gevraagd door de „a-acht zijnde noodtoestand htgenoot van de vrouw, G. ie vorming van een neutrali inissen uit Groningen. Het is regering om toezicht te hou or het eerst dat een Neder- ien op algemene verkiezi» ndse rechter zich zal uit jen die worden gehouden on teken over de vraag of de ier controle van de rechter handeling van een comapa- lijke macht; het houden vai nte, voor wie geen kans op algemene presidentsverkie utel bestaat, mag worden zingen waarbij meer kandi êindigd. daten zijn betrokken. Dit heeft de advocaat van De Egyptische oppositu irussen, mr. C. Sutorius uit maakt weinig kans met haai meegedeeld. Volgens eisen. Alle volksraadplegw- advocaat is het verpleeg- gen die door de Egyptisch: in Haaksbergen, Het regering werden uitgeschre ;edenbroek, alleen na een ven, liepen tot dusver uit 0 [spraak van de rechter be- een positief resultaat, vaal ij fe overwegen om de be- met rond negentig procen mdeling en verzorging van van de stemmen. comapatiënte te beëindigen. Dat heeft alles te maka ,t|jere verzoeken van de met de aard van de EgyP™ htgenoot van de vrouw aan sche maatschappij. De gro] massa van de fallasja's, 0 boeren, volgt bij verkiezin gen de officiële lijn, waar over in de nationale nu uitgebreid wordt gepubk ceerd. Ook van de miljoene inwoners van de Egypte steden voelen de mees: zich in hun hart boeren 0al veel Egyptenaren anderzij de politiek geen erg wa' hart toedragen blijkt uit opkomst-cijfers in de gi°°| ste steden Cairo en Alexano- rië bij de verkiezingen vi 1984: ruim 43 procent Bij het referendum blijv de grote problemen van dichtstbevolkte Arabis: staat op de achtergroa Egypte's buitenlandse scnufl blijft zeer hoog en de econ mische crisis woedt voo Deze is het gevolg van lage olieprijs,, de vermin» ring van de inkomsten uit scheepvaartverkeer in Suez-kanaal, en de dak inkomsten van, het stee kleiner wordende af,n Egyptische arbeiders dl® het buitenland we.,, vooral in de Golfstó Daarbij komt nog de eXP sieve bevolkingsgroei, v3' door het vijftig miljoen woners tellende land ruim een miljoen mr meer heeft te voeden. De definitieve uitslag het verpleeghuis om de behan deling, die haar in leven houdt, zonder tussenkomst van de rechter te staken, lie pen op niets uit. De vrouw raakte veertien jaar geleden in coma door een narcosefout tijdens een beval ling. Vrijwel direct daarna was volgens mr. Sutorius al duidelijk dat er geen uitzicht op herstel meer bestond. Een half jaar geleden besloot de echtgenoot van de vrouw om via de rechter een uitspraak te krijgen over het beëindigen van de verzorging en over euthanasie. Mr. Sutorius heeft de recht bank in Almelo, in overleg met de advocaat van het verpleeg huis, om een spoedige behan deling van de zaak gevraagd. het gisteren gehouden r A P rendum wordt pas de mende dagen verwacht, sident Mubarak heeft alt» den het resultaat met trouwen tegemoet te zie de laatste volksraadpl®» in oktober 1981, werd M rak, de Volksvergad» had overigens alleen heI~L kandidaat aangewezen, de kiezers met 98.46 pt» van de stemmen aan» als staatshoofd. f PRIVATISERINGSGOLF in Nederland lijkt niet te stuiten. Lub- 's-ll voert op dit terrein een bijzonder actief beleid. Of het nu pom zaken in de dienstverlenende sector of om culturele aan- igenhedenhet kabinet is bereid om ze in de aanbieding te M Zoals er ook altijd handige jongens zijn die het aandurven Ndit steeds aantrekkelijker gat in de markt te duiken. is al te gemakkelijk om de privatiseringsgedachte princi pe veroordelen. Niet alle sectoren waar de overheid een vin tin de pap heeft, worden even efficiënt gerund. Het is een be- Pvan goed beleid wanneer de politiek de vinger aan de pols Men desnoods privatiseringsmaatregelen neemt wanneer die |9Kondmaking kunnen leiden. voorwaarde is echter dat dergelijke besluiten niet alleen vanuit po-nonsensfilosofie mogen worden genomen. Financiële en pomische aspecten moeten meetellen, maar ze moeten waar F9 ondergeschikt worden gemaakt aan overwegingen van im- Periele aard. Pt geldt bijvoorbeeld voor de gezondheidszorg. Vendex Inter pol en een Nijmeegse arts hebben het plan opgevat om twee re-klinieken te openen. Een unicum in Nederland waar de zie- puizen volgens de wet gehouden zijn om zonder winstoog- pte werken. Pt College van Ziekenhuisvoorzieningen zal staatssecretaris svan Volksgezondheid adviseren om de vereiste vergunnin- P'e weigeren. Ook de politiek -de WD uitgezonderd- heeft in Is® instantie afwijzend gereageerd. Wij onderschrijven deze punten van harte. Goede gezondheidszorg is in Nederland ^verworvenheid voor iedereen en dat moet zo blijven, fan privé-künieken mag je niet verwachten dat ze deze garan- jMlen afgeven. Het gevaar van selectie van patiënten -het gaat T'°tte om het profijtbeginsel- is levensgroot aanwezig. Winst- Pnde patiënten krijgen voorrang boven minder vermogende Pen- Eenmaal dit selectiecriterium gehanteerd, dan is de eli- l.'teondheidszorg geboren. 'va-ziekenhuizen zouden normale ziekenhuizen ook onei- Ffe concurrentie kunnen aandoen. Zij hoeven zich niet te mmeren om opleiding en wetenschappelijk onderzoek. Voor ï~°ok in de medische wereld - onmisbare onderdeel van het po. draait de overheid op. Na de kostbare opleidingen zou het |»'ve-klinieken vrij staan om de beste medische krachten voor E^ebruik in te huren. rer>)and zal kunnen volhouden dat in Nederland geen veran- ljpen m de gezondheidszorg mogelijk zijn. Maar dan moeten (h'el Passen in de gedachte dat iedere Nederlander evenveel f jen heeft op een goede gezondheid. Privé-ziekenhuizen zou- 1a' basis-principe stevig ondermijnen. Leerlingen van de John Larmonieschool in Philips- burg op St. Maarten hebben gisteren kennis gemaakt met kroonprins Willem-Alexan der. De prins bezocht de school als onderdeel van het werkbezoek dat hij met zijn ouders brengt aan de Neder landse Antillen. De Larmo nieschool is een technisch opleidingsinstituut. - fotoanp Van onse Haagse redactie DEN HAAG - De wettelijke rente zal met ingang van 1 april worden verlaagd van 9 naar 8 procent. Dat is de rente die de staat oa. heft bij te laat betaalde belastingaanslagen of vergoedt bij teveel geinde belastingen na bet verstrijken van een periode van 15 maan den. Het kabinet zal hierover binnenkort een beslissing ne men. Dit deelde staatssecreta ris Koning (Financiën) giste ren in de Tweede Kamer mee bij de behandeling van het wetsontwerp over berekening van rente bij belastingen en premies volksverzekeringen. Met de verlaging van de wettelijke rente volgt de rege ring de ontwikkeling van de marktrente (banken), die rond 6 procent is. De wettelijke rente is opgenomen in het Burgerlijk Wetboek. Na zeven jaar politiek debat is het bijna zover, dat de fiscus in bepaalde gevallen rente vergoedt aan belastingplichti gen en rente in rekening brengt. Na goedkeuring nog door de Eerste Kamer zal de nieuwe maatregel per 1 april in werking treden. De Tweede Kamer ging gisteren met het wetsontwerp akkoord. Vervolg van pagina 1 President mr. L. van der Plas stelde dat vast staat dat het vullingsgetal bij K. sterk af wijkt van dat van de andere tandartsen in West-Brabant. „De toestand van de gebit ten voor de behandeling is al leen na te gaan aan de hand van röntgenfoto's. Die zijn door vijf deskundigen beoor deeld: twee tandartsen van het ziekenfonds, de inspecteur voor de volksgezondheid die in de tuchtrechtzaak tegen K. de aanklager is, een hoogleraar en een deskundige van TNO. Zij hebben geen eensluidende conclusie over de gaafheid van de gebitten op die foto's gege ven en zij geven niet dezelfde betekenis aan het woord gaaf", aldus de president. De rechtbank heeft vastge steld dat de drie eerste des kundigen direct bij de zaak betrokken zijn en de laatste twee later door de verdediging zijn opgevoerd. „Gezien de grote belangen en om elke schijn van een vooroordeel te vermijden moeten drie onaf hankelijke deskundigen de fo to's beoordelen", aldus de rechtbank De rechter-commissaris wordt weer ingeschakeld om dat officier van justitie mr. F. Berserik als motief 'zakken- vullerij' genoemd heeft. De fi nanciële aspecten zijn ter zit ting echter nauwelijks aan de orde gekomen, merkt de recht bank op. Zij wil dat aan de hand van de praktijkboekhou ding bekeken wordt of tand arts K. duidelijk meer heeft verdiend dan zijn collega's in deze regio. De behandeling van de strafzaak zal te zijner tijd voortgezet worden. Het convenant is mee-on- dertekend door districtscom mandant Van de Ban van de rijkspolitie in Den Haag. Dit team staat niet alleen. Her en der in het land worden momenteel zulke eenheden opgericht „Ze hoeven alleen nog maar de handjes uit te steken en dan heb je naast de gemeente- en rijkspolitie een derde politiemacht, alle ont kenningen van de minister ten spijt", aldus desgevraagd de voorzitter van de christelijke politiebond, Koffeman. De nieuwe eenheden zijn bedoeld als een organisato risch kader. Als er eens wat goed mis gaat, moeten zij de grote lijnen in de gaten kun nen houden. Op dit moment functioneren er ook al speciale onderzoek steams, maar die werden tot nu toe pas gevormd als daar aanleiding toe was. Zo is er een team dat de Makro-bran- den onderzoekt en draait in Amsterdam het zogenaamde pamfletten-team. Het ministerie van Justitie laat desgevraagd weten dat er van andere teams geen sprake is. „Er is geen superpolitie, er zijn geen regionale teams en er is ook geen contract onder tekend. Alles wat er gevormd is, zijn die teams voor de bran den, maar dat is al zo oud", al dus de eerste woordvoerster van de minister. Kamerleden van de grote partijen daarentegen melden dat er wel degelijk sprake is van de oprichting van nieuwe teams. De PvdA'er Stoffelen zegt zekerheid te hebben over drie speciale eenheden, elk be staande uit ongeveer tien agenten: één coördineert al leen, beide andere doen lande lijk recherche- of observatie- werk. Stoffelen: „En dat mag niet. We willen in dit land geen FBI." Stoffelen heeft Korthals Altes verzocht om tekst en uitleg. In het kamerdebat dat on langs werd gehouden over de superpolitie heeft de minister ontkend dat er recherche teams zijn die landelijk opere ren. Wel gaf hij toen toe dat er een landelijk coördinatie team is. „Alleen al om die reden be kijken wij de vorming van de teams met zorg. Temeer omdat de minister in de Kamer ge zegd heeft dat er geen super politie komt. Maar dit heeft er toch op zijn minst de schijn van", aldus Koffeman. Koffe man wil over de feitelijke in houd van de convenanten niets zeggen: „Dat is zeer ge classificeerde informatie." In de kamercommissie voor inlichtingen- en veiligheids diensten zou de bewindsman echter hebben toegegeven dat er ook andere teams zijn. „Maar of hij ook heeft gezegd dat de CRI erin meedraait, weet ik niet meer zeker", aldus een kamerlid. (ADVERTENTIE) I II I bedrag koers rente aflossing inschrijving storting leningvoorwaarden open bedrag de koers wordt na de inschrijving op 17 februari vastgesteld volgens het tendersysteem jaarlijks per 15 maart in 5 jaarlijkse termijnen van 15 maart 1998 af vervroegde aflossing is toegestaan 17 februari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs 16 maart 1987 kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs Vervolg van pagina 1 Verleden week adviseerde het College eveneens negatief over een plan van de Amsterdamse zakenman mr. j. Leutscher, die een soort ziekenhotels ('zietels' geheten) wilde inrich ten. De Tweede Kamer zal op korte termijn overleg voeren met de bewindsman over het initiatief van Vendex en de Nijmeegse arts. PvdA en CDA zijn beide sterk gekant tegen de opzet van een privé-kliniek. CDA-woordvoerder Lansink wil op zo kort mogelijke ter mijn een vergadering met Dees. Hij vindt net als PvdA- woordvoerster Müller-Van Ast dat het opzetten van com merciële ziekenhuizen of kli nieken ongewenst is. Boven dien zeggen de kamerleden dat de kliniek van Boerema niet goedkoper is dan be staande hulpverleners. Het College voor Zieken huisvoorzieningen heeft blij kens het advies weinig bezwa ren tegen commerciële zieken huizen als zodanig. Het advies is vooral kritisch over de noodzaak van een nieuwe kli niek. Het College schrijft te vrezen dat de nieuwe kliniek prijsopdrijvend werkt. Dat komt omdat in de kliniek al leen betrekkelijk eenvoudige handelingen als keuringen verricht mogen worden. Pa tiënten die door Boerema na onderzoek door worden ver wezen naar een ziekenhuis on dergaan daar nogmaals de on derzoeken die Boerema zelf al uitvoerde. De kliniek van Boe rema zal bovendien vaak pa tiënten moeten doorverwijzen. De mogelijkheden om meer te doen dan onderzoek ontbre ken. De vrees dat de privé-kli- niek duurder werkt wordt ge deeld door de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ). Een woordvoerder liet zich gisteren zeer kritisch uit over het plan van Vendex en Boerema. CDA-kamerlid Lansink wil dat de Nijmeegse arts zo snel mogelijk wordt duidelijk ge maakt dat hij zijn plannen moet inslikken. Volgens Lan sink houdt Boersema zich niet aan de afspraken die hij heeft gemaakt met het ministerie van WVC. Dat ministerie ver bood aanvankelijk Boerema zijn activiteiten. Maar later stemde staatsecretaris Dees toe in het voortbestaan van de kliniek in Nijmegen. Boerema moest wel beloven zich te be perken tot eenvoudig medisch onderzoek en keuringen. Lan sink zegt nu dat hij de indruk heeft dat in de Nijmeegse kli niek meer gebeurt. „Daar komt bij dat de man nu weer in zee gaat met Vendex en al plannen ontvouwt voor meer klinieken. En dat terwijl er nog niet eens goedkeuring is", aldus Lansink. Vendex tekende begin deze week een voorlopig contract met de Nijmeegse arts voor het opzetten van enkele kli nieken. De kliniek in Den Haag zou volgende maand al open moeten. Die in Nijmegen draait al geruime tijd. Vendex heeft zich verplicht ongeveer 12 miljoen te steken in de plannen, als Dees toestem ming geeft. Boerema zelf zal enkele miljoenen méér op tafel leggen. Voorlopige berekenin gen wijzen uit dat beide part ners rond de ƒ30 miljoen in nieuwe klinieken willen in vesteren. jftÉi fÉ t Een woordvoerster van Venaex vqfklaart dat het con cern belangstelling heeft voor het initiatief van Boerema omdat „het bedrijf toch al uit breiding zocht in de dienstver lenende sector. Dit lijkt een goede mogelijkheid". J „Spreek ik met het politiebu reau? Het politie-sérvicebu- reau, zegt u? Goed zo, dat moet ik net hebben. Ik heb uw hulp nodig. Tegen betaling uiter aard". „Zegt u het maar, de klant is koning. Kwaliteit is onze re clame. Wij hebben vlotte, sportieve serviceverleners in dienst, die elke klus zonder meer zullen klaren". „Nou, dat klinkt al heel wat beter dan vroeger. Het zit zo. Wij heben zaterdag een feestje. Wat drank, leuk muziekje, lek ker hard. U kent dat wel. Maar we hebben ruzie met de buren en die zijn nogal agressief. „Wij zijn gespecialiseerd in transporten en grote wedstrij den. Hoe explosief is de situa tie bij u in de buurt? Hebt een cordon nodig van 300 man of van een stuk of 25? „Als wij 'm net lekker raken, staan de buren op de stoep. Dat weet ik zeker. Er gaan ruiten sneuvelen. En er zullen gevon den vallen. Maar ik denk dat 25 service-agentjes wel wat veel zijn". „U betaalt dus in ieder geval de voorrij kosten. Dat is 95 gul den per politiebusje. Een ge wone patrouillewagen kost 50 gulden. Ik moet wel zeggen dat de totaalprijs voordeliger wordt naarmate u meer agen ten afneemt". I» „Ik heb eigenlijk maar één agent nodig. Om de buurman even af te schrikken. Dat is al les. En die betaal ik wel met iaat ie lust. Bier of whisky of wat dan ook". „Sorry, meneer, maar daar voor is onze service niet be doeld. Denkt u dat wij één uniform opstrijken en twee laarzen poetsen voor een op- drachtje? Nee, de eventuele misdaad moet voor ons wel lo nend zijn". „Wacht nou even. Waarom moet ik dan wel betalen voor andere diensten van de politie? Als een agent mij er op wijst dat ik te hard rij, te lang par keer of te veel heb gedronken, dan krijg ik voor die service een behoorlijke rekening". MERIJN IN Nederland waren 1 decem ber 1986 ruim veertien miljoen varkens, dat is negen procent meer dan vorig jaar. De rund veestapel is met drie procent verminderd tot 4,9 miljoen dieren. IN samenwerking met vier in stellingen voor kunstonder wijs in Rotterdam start de Erasmus Universiteit een nieuwe studierichting kunst en cultuurwetenschap. Er wordt naar gestreefd de oplei ding met ingang van het 1 nieuwe studiejaar van start te laten gaan. DE politie van Zwolle heeft een 44-jarige man uit deze ge meente aangehouden. Hij wordt ervan verdacht zijn 25- 1 jarige dochter vijf tot zes keer j te hebben verkracht onder be dreiging van een pistool. Tij dens huiszoeking in Zwolle heeft de politie in de woning van de man een geladen pis tool en 23 patronen aangetrof fen. De man ontkent de ver krachtingen. DE Stichting Natuur en Milieu wil zo snel mogelijk een ver bod op uitbreidingen en nieuwe vestigingen van pels- dierfokkerijen in ons land. Steeds meer boeren, vooral op de zandgronden in Gelderland en Brabant, vinden alterna tieve bedrijfsvormen in het fokken van pelsdieren. MINISTER Braks wil Neder landse boeren die vrijwillig hun bedrijf beëindigen geen jaarlijkse uitkering geven maar een premie per hectare van ongeveer duizend gulden wanneer de vrijkomende grond wordt bebost VAN DOORNE'S Transmissie (VDT) in Tilburg zal in de toe- 't komst, ondanks een vertien voudiging van de produktie, toch maar aan maximaal zo'n f 250 mensen werk kunnen bie den. Dat is ongeveer 65 werk nemers meer dan het bedrijf op dit moment in dienst heeft. De personeeltoename is rela- tief gering als gevolg van de hoge mate van automatisering 1 van, het produktieproces bij VDT.

de Stem | 1987 | | pagina 3