[an rijdt kind dood en meldt zich bij moeder Nieuw op video Eenzaamheid en lesbische efde in 'Anne Trister' Speelfilms op tv ook in de BIOSCOOP IKON BEGINT VANAVOND MET NIEUWE DRAMA-SERIE 'Club Paradiseeiland in de zon Liefde voor één nacht in 'About Last Night' zond ntie VRIJDAG 13 FEBRUAR11987 LVERSUM- De IKON is er in geslaagd om voor een 'prikkie' zes Ne- jerlandstalige drama's te maken waarmee deze idealistische omroep l0gheel aardig voor de dag komt. Drama kost 120.000 tot ruim 300.000 (er uur, maar de zes 45 minuten durende tv-stukken van de IKON heb- L per stuk nog geen halve ton gekost en daar mag de vlag voor uit. |ILM VAN CANADESE LÉA POOL VRIJDAG 13 FEBRUARI 1S Een bed shll-take. :httge nateermeer ervan lien In d worden, ar bevat we) rezen dat de Daarom okdat t, dus goed Wake dis op de e opbrengst de Europese >ei rteerd. Dan ants wordt >ft de vorige Iebedrljven it nieuwe adres de algemene kklg mag dit niet ommlssle, dit In mmlge 'gewone' weer van het goede Instantie cht te halen. Iker trouw de or het verbruik In en duidelijk is dat lechts in len afbetaald, drijf niet afsluiten. ieze ook veel ren Is die na gaan ervan uit luid bestaat uit de welijk. Als de :heidlng In de kan het jlten. Zij Is ar ex-man die 'oude' Ie vrouw na de ezelfde woning nkomst sluit met mag niet worden i, vaak heeft het andere troef in gespeeld kan >k om aansluiting >p grond van de irden wel vanwege de nog laken: verhulst de >uw adres, dan Is lijk en kan >rden geweigerd. T2 Z PAGINA GIDS 1 Door Jan Koesen I De zes stukken hebben een strakke formule gemeen: ze handelen allemaal over Vee mensen die voor de keuze staan, "Wat nu?' Ze zijn alle zes geschreven door [et schrijverscollectief Carel Donck, Hugo Heinen en Willem Capteyn. Ze spelen i allemaal op een bescheiden lokatie af en ze handelen allemaal over mensen en i relaties in een bepaalde situatie. Thel Pletinlt toont de nieuwe eetbare paddestoel shll-take. Er zijn sombere stukken bij i vrolijke, om en om ver- eld. De IKON begint de serie lavond laat (22.45 uur op herland 2) met het verhaal iaya en An' over een vrouw inda van Dijck) die niet kan werken dat haar zoontje terhalf jaar geleden bij een [uto-ongeluk, veroorzaakt Breen dronkaard, om het le- i is gekomen. Als de brok- aker, vervroegd vrijge- opeens voor haar deur {laat, slaat ze hem instinctief je tuin uit en komt alles weer Bij haar man vindt ze rechte steun, al is hij niet L Die heeft zijn leed be- lolven onder werk. |Dan arriveert haar zus jrlous Fluitsma) en Maya i An beginnen hun gesprek eindigt in een redelijke t»p op een aanvaarding van |itgene wat toch niet meer te lg te draaien is. iDeze aflevering is bepaald somber, maar beide actrices en vooral Linda van Dijck zijn uiterst overtuigend. Het is een sober stuk dat heel zuiver het probleem van rouwverwer king centraal staat. Advertentie Een volgende aflevering handelt over een 16-jarige jon gen die zich verveelt en die een advertentie heeft geplaatst met 'Wie belt mij eens op?' De dertiende die belt is Maaike, 24 jaar, met baby. De avond wordt zeker niet vervelend. Een derde aflevering gaat over een oudere man die met een oudere vrouw belandt in een Grieks hotel omdat het vakantie-vliegtuig problemen heeft. De man is een energieke contactzoeker, ruw en opper vlakkig, de vrouw is een ge pensioneerde lerares oude ta len die haar emoties nooit heeft laten gaan. De laatste van de zes, 'Maarten en Maarten' ge- naamd.heeft Willem Nijholt in de hoofdrol. Hij is een tv-do- minee die een keer tijdens een uitzending een faux-pas heeft gemaakt en nu voor zijn video treurt. Alle zes stukken heb ben zo'n beetje dezelfde kwali teit en hoewel te zien is dat de knip op de beurs zat, is de IKON er toch in geslaagd om haar onmiskenbare identiteit in een geslaagde vormgeving uit te dragen. IKON-directeur Wim Koole: „Na onze 'Sanne' en 'Het Motorschip De Wereld' dachten we dat het afgelopen was. Die series hadden we nog net kunnen betalen. En toen moesten we gaan denken over wat ons nu te doen stond. Uit eindelijk kozen we voor wat we de Van Kooten en De Bie- methode noemen: de snelle re portage ter plekke, snel als het leven zelf. We kozen wel twee iweet Dreams'. Deze film het leven van country- igeres Patsy Cline haalden It Nederlandse bioscopen niet, (aar is nu wel op video ver- Regisseur Karei iz, bekend van zwaardere als 'The French Lieute- int's Woman', legde de Nash- llle-wereld afstandelijk en blistisch vast zoals Michael |pted, ook een Engelsman, dat met het leven van Lo- Lynn in 'Coalminer's I lighter'. (Jessica Lange speelt de rol i Patsy Cline, die uit een n gezin in Virginia komt en bi het eind van de jaren vijf- i de top bereikte. Al haar en, 'Crazy', 'Walking Midnight', 'Sweet :ams', zitten in de film. Ze t als een 'lady', maar de i maakt duidelijk dat ook I een produkt was van het pe, primitieve plattelands- lilieu van het Amerikaanse zuiden. Haar man (gespeeld door Ed Harris) steekt geen poot uit, giet zich regelmatig vol en mept er dan op los. Na een fikse ruzie gaat Patsy Cline op tournee. Haar vliegtuig stort neer en de zangeres komt om. De songs van Patsy Cline staan op een elpee die bij de film 'Sweet Dreams' is ver schenen. Voor de stem zijn Cline-banden uit 1961 ge bruikt, de begeleiding is later toegevoegd. "Pretty in Pink'. Tienerfilm met Molly Ringwald als arm meisje dat verliefd wordt op rijke jongen en diverse obsta kels moet overwinnen. 'Delirious'. Eddie Murphy leeft zich 70 minuten uit als cabare tier. The Meanest Men in the West'. Twee afleveringen van tv-serie 'The Virginian' met Lee Marvin en Charles Bron- son aan elkaar geplakt. 'The Deliberate Stranger'. Lange film van Marvin Chomsky over jacht op een vrouwenmoordenaar, die een nette, ambititieuze student in de rechten blijkt te zijn. Met Mark Harmon en Frederick Forrest. 'FX, Murder by Illusion'. Spe ciale effecten worden buiten de filmstudio gebruikt voor misdadige doeleinden. 'At Close Range'. Zoon van Maf ia-vader gaat op eigen houtje verder, maar krijgt daarna zijn trekken thuis. Met Sean Penn en Christopher Walken. Deze JurldlscN rubriek wordt samengesteld door de Bure t voor Rechtshulp In Middelburgen Breda. Van onze filmredactie E Trister* is de derde «ltilm van de in Zwitser geboren Canadese ci- Léa Pool. Een film - ht's in a name? - over een 'here, jonge vrouw, die na 'erlles van haar vader de tte In haar leven tracht op vullen met een lesbische "e. Helaas kan het object 'haar liefde niet volledig 'haar verlangens voldoen. {Anne Trister' werd op het ""te festival van Berlijn ontvangen, terwijl Pool's 'Se film, 'La femme de l'ho- I °P verschillende festivals Ben in de wacht sleepte, 'hierin ging het over een •Primeerde vrouw. In haar uwe film weet Léa Pool b motieven echter duidelij- :|e maken. Anne Trister is "Joodse afkomst, wat haar Oriëntatie in het leven moet Waren. Ja de begrafenis van haar ler in Israël bevindt zij zich rij beklemmend isolement, besluit Zwitserland en "door mede haar moeder vriend te verlaten en in joec in Canada opnieuw te ™en, waar zij nog een van vroeger kent Als s tracht zij haar ge- van eenzaamheid en juddering in haar werk uit pdtken. Ze wordt verliefd :e vriendin; een kinderpsy- die haar gastvrij in huis heeft opgenomen, 'verlangt van deze vrouw f°te liefde, maar die kan haar niet geven. Door gevoelens zet zij hoven de verhouding van de riiet haar vriend onder druk. De vriend vindt dat Anne zich teveel opdringt Een nevenintrige wordt gevormd door de verhouding van de psychologe en een contactarm meisje. Deze moet de thema- thiek van het zoeken naar liefde en geborgenheid nog eens extra benadrukken. Een nogal gekunstelde ingreep, net als de terugkerende symboliek van een in Anne's atelier rondvliegende witte duif. Niettemin weet Léa Pool in een fraaie, esthetische foto grafie en afgepaste beeldcom posities de leegte en kilte rond haar hoofdpersoon goed te treffen. Het winterse Quebec met zijn grijstinten is mooi ge schilderd. Albane Guilhe is vooral aardig om te zien als de 25-jarige Anne. Van Louise Marleau als de psychologe kan dat niet worden gezegd. De anderhalf uur durende film werd geproduceerd door het staatsfilmbureau in Montreal en in Nederland uitgebracht door Cinemien. 'Anne Trister" van Léa Pool draalt In Filmhuis Concordia in Breda, tot en met woensdag 18 februari (19.30 en 22.00 uur). Linda van Dijck en Ferd Hugas in de 'eerste van de zes Nederlandstalige drama's die de IKON vanaf vanavond brengt. - foto ikon sterke beroepsacteurs per af levering, want daarop wilden we niet bezuinigen. En we wil den deze keer heel bescheiden drama voor volwassenen ma ken gezien het late uur van uitzending, dus niet zoals zo vaak in eerste instantie voor en door de jeugd. Onze schrij vers hebben deze uitdaging aangenomen en zijn heel praktisch te werk gegaan." Regisseur Erik Oosthoek begon al heel vroeg met het uitzoeken van sterke acteurs, zodat het schrijverstrio zich daar ook op concentreren kon. „Schrijver Willem is een structuralist die de plot uitzet, Carel is van de drie de fantast, de motor die de rest over de drempel brengt en Hugo is ge woon de beste dialogenschrij- ver die er is. Er zijn maar wei nig scenarioschrijvers in Ne derland, ik schat zo'n 18 of 20, maar met deze drie hebben we al heel wat jaren samen en tot volle tevredenheid gewerkt." Een scène uit de klucht 'Club Paradise' met in het midden Rick Moranis en Robin Williams (rechts). - foto wafineh bros. Van onze filmredactie EEN overwerkte brand weerman uit Chicago heeft er genoeg van en vertrekt naar wat hij meent, dat een paradijs op aarde zal zijn; het zonnige eilandje St. Ni colas. Hij is gewond geraakt bij het redden van een hond (hij dacht dat het een kind was) en heeft dientenge volge geld ontvangen. Maar in de klucht 'Club Paradise' van Harold Ramis gaat alles fout. De brandweerman (Robin Williams) komt er wel achter, dat een paradijs op aarde niet bestaat Het tropische eilandje lijkt een ideaal vakantie oord en Robin helpt de eige naar van een vervallen nachtclub om die nieuw le ven in te blazen. Onder valse voorwendsels worden toe risten naar het eiland ge lokt, waar zij te maken krij gen met een opeenstapeling van mankementen. Een douche spuit als een fontein, bij het zeilen knapt een touw zodat een ongelukkige toe- riste in een boomtop belandt en zo gaat dat maar door. Tevreden zijn de vakantie- vierders niettemin, omdat altijd de zon schijnt, de stranden ongerept zijn en de palmen aangenaam wuiven. Totdat er een stelletje schurken het eilandje ook ontdekt en het wil verkopen aan een Arabische oliesjeik, die in revoluties verwikkeld is. Toch keert de rust nog op tijd terug. 'Club Paradise' heeft leuke momenten, maar is in zijn totaliteit toch te mager om te blijven boeien. Robin Williams, die beroemd werd door de hoofdrol in 'The World according to Garp', speelt hier vooral een droog komiek. Peter O'Toole is een grappige karikatuur van een Britse gouverneur. Het voormalige Engelse fotomo del Twiggy - nu nog pas 36 - mag de nieuwe liefde van de brandweerman spelen. Joanna Cassidy is een cy nische journaliste, gespecia liseerd in reisverhalen. Jimmy Cliff zorgt voor swingende reggae- muziek. Een van de weinige echt leuke momenten is wanneer de plaatselijke reggae-band met grote tegenzin 'Island in the sun' (van Harry Bela- fonte) ten gehore brengt om het de toeristen naar de zin te maken. Regisseur Harold Ramis maakte eerder 'National Lampoon's Vacation' en 'Caddyshack'. Geslaagder was zijn aandeel als scena rioschrijver voor 'National Lampoon's Animal House', 'Meatballs' en 'Stripes'. Als acteur maakte hij furore in 'Ghostbusters', naast Bill Murray en Dan Aykroyd. 'Club Paradise', zijn derde speelfilm, had wel een beter scenario kunnen gebruiken. 'Club Paradise' van Ha rold Ramis draait in Casino I in Breda. ZATERDAG What's up Doc? (USA 1972, Ned. 2,20.45 uur). Slapstick-komedie van Peter Bogdanovitch met Ryan O'Neal en Barbra Streisand. Les nuits de la pleine lune (Frankrijk 1984, Ned. 2, 23.15 uur). Pascale Ogier als een jonge vrouw is niet tevreden is met haar bestaan en zoekt de vrijheid. Film van Eric Rohmer. Go fight City Hall to the death! (USA 1976, Did. 1, 23.40 uur). Speelfilmversie van de tv-serie met Jack Klugman als patho loog-anatoom. Typhon sur Nagasaki (Frankrijk/Japan 1956, Did. 2, 20.15 uur). Franse ingenieur wordt in Nagasaki verliefd op een Japans meisje. Met Jean Marais en Danielle Darrieux. The sandpiper (USA 1965, Did. 2,23.25 uur). Elizabeth Taylor en Richard Burton als een vrijgevochten schilderes en een ge trouwde kostschooldirecteur, die verliefd op elkaar worden. ZONDAG Schön muss man sein (W.-Duitsland 1951, Did. 1,15.15 uur). Mu ziekfilm met Sonja Ziemann en Rudolf Platte. Summer wishes, winter dreams (USA 1973, Did. 2, 23.00 uur). Vrouw met een jeugdtrauma raakt in een ernstige geestelijke crisis. Met Joanne Woodward. MAANDAG The thirty-nine steps (Engeand 1978, Ned. 2, 20.40 uur). Tweede remake van Hitchcock-film. Ingenieur raakt bij een spionage- complot betrokken. Nick's film - Lightning over water (USA 1980, Did. 1, 23.00 uur). De laatste levensdagen van filmregisseur Nicholas Ray op film vastgelegd door bewonderaar Wim Wenders. An invasion of privacy (USA 1983, Did. 3 WDF, 22.45 uur). Ge scheiden vrouw probeert op een eiland een nieuw leven op te bouwen. Wanneer ze wordt verkracht krijgt ze alle bewoners te gen zich. Met Valerie Harper. DINSDAG Woman chases man (USA 1937, Ned. 1, 14.30 uur). Klucht rond Miriam Hopkins, die als architecte op zoek is naar een baan. Carry on - Don't loose your head (Engeland 1966, Did. 2, 20,15 uur). Het Carry on-team tijdens de Franse Revolutie. WOENSDAG The triple echo (Engeland 1973, Did. 2, 22.40 uur). Deserteur vlucht naar een eenzame boerin, waarna hij zich op haar ver zoek voor haar zuster uitgeeft Film van Michael Apted met Glenda Jackson, Brian Deacon en Oliver Reed. Nachtlicher Regen in den Bergen von Sichuan (China 1980, Did. 3 WDF, 22.30 uur). Drama van Wu Yonggang over de slachtof fers van de Culturele Revolutie. The man with the golden arm (USA 1956, België 2, 20.20 uur). Frank Sinatra als een ex-verslaafde, die door zijn invalide vrouw weer in de oude zonde vervalt. Film van Otto Preminger. DONDERDAG Splendor in the grass (USA 1961, Ned. 2, 19.52 uur). Romantisch drama van Elia Kazan over twee verliefde jonge mensen in twintiger jaren. Met Warren Beatty en Natalie Wood. Songs of songs (USA 1933, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Mariene Die trich in de rol van een plattelandsmeisje, dat verliefd wordt op een beeldhouwer. Albane Guilhe als Anne Trister in de gelijknamige film van de Canadese Léa Pool. - foto cinemien. Van onze filmredactie DAT het niet altijd meevalt om sex en liefde tot een bevredigend geheel te smeden; daarover vertelt 'About last night'. Met Rob Lowe en Demi Moore in de hoofdrollen is deze debuutfilm van regisseur Edward Zwick gericht op een jongerenpubliek. Niet alleen door de manier waarop het romantische liefdespaar re gelmatig sexy wordt uitgelicht, maar ook door de rockmuziek die alle scènes begeleid en zelfs voortijdig afbreekt. 'About last night' is losjes gebaseerd op het toneelstuk 'Sexual perversity in Chicago' van David Mamet uit 1974. Met de perversiteiten valt het ove rigens wel mee. Het stuk en de film dus ook, alleen minder cynisch, gaat over mannen, die in een bar op zoek gaan naar een partner voor één nacht om haar 's morgens weer gauw te lozen. En over vrouwen, die hierdoor verbitterd raken. Danny (Rob Lowe) en Bernie (Jim Belushi; broer van John) zijn collega's op het werk. On danks dat zij erg verschillen, trekken zij veel met elkaar op. Bernie is een grove macho, die de romantische Danny in wil wijden in het Wachtsysteem'. Samen bezoeken zij een bar voor vrijgezellen om daar niet al te veeleisende bedgenoten te versieren. Zo raakt Danny in contact met de zelfstandige Debbie (Demi Moore); een re- clametekenares met vrije op vattingen, die geen emotionele bindingen wil. Hoewel ze ver liefd wordt op danny weet zij haar gevoelens lang in te to men. Maar aangezien hij het ook van haar te pakken heeft gekregen, besluiten ze toch te gaan samenwonen. Beter dan door de cynische praatjes van zijn hartsvriend en haar hartsvriendin (Eliza beth Perkins) leren zij door de teleurstellende praktijk van het samenwonen wat het bete kent om zich aan te moeten passen. Danny en Debbie moe ten had hun best doen om er Het amoureuze viertal uit 'About last night'. V.l.n.r. JSlizabeth Perkins, Rob Lowe, Demi Moore en Jim Belushi. - foto warner bros. wat van te maken en klagen, dat ze eigenlijk niets van elk aar weten Of er zoveel te wé ten valt, kan de kijker zich af vragen. Zij gaan uit elkaar, maar blijken na de harde les toch wat te hebben geleerd, waaruit geconcludeerd mag worden, dat er alsnog een happy end in zit. De bood schap: sex zonder liefde maakt niet gelukkig. Jim Belushi en Elizabeth Perkins fungeren aardig als contrastfiguren met hun cyni sche levenshouding. Vooral Perkins - een debutante - overtuigt als Debbies flatge- note; een sympathieke, altijd zoekende kleuterleidster, die zich alleen uit teleurstelling een voorstandster toont van 'vluggertjes'. 'About last night' van Ed ward Zwick draait in Mignon in Breda. 'De Ratelrat' is thans te zien in Casino 2 in Breda. Rommelige politiefilm van Wim Verstap pen met Rijk de Gooyer en Pe ter Faber als Grijpstra en De Gier van de Amsterdamse ge meentepolitie. Het misdaad verhaal (naar Janwillem van de Wetering) verdrinkt in de losse scènes, waarin de Hol landse kneuterigheid satirisch bedoeld schijnt. Geen touw aan vast te knopen. 'Flodder" blijft een succes in Grand Theater in Breda, Cen traal 1 in Geertruidenberg, City 2 in Roosendaal, Cine- m'actueel 2 in Bergen op Zoom, De Koning van Enge land in Hulst en Luxor in Ter- neuzen. 'Ferris Bulleris Day Off over een uitbundig spijbelende scholier is deze week te zien in Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom en De Koning in Hulst. Het derde deel van "Psycho' met Anthony Perkins als ge stoorde hoofdrolspeler, draait in Roxy 1 in Bergen op Zoom. 'De Aanslag' van Fons Ra demakers, bekroond met een Amerikaanse Golden Globe Award en Oscar-kandidaat, is voor de tweede week in repri se. Mooie verfilming van de roman van Harry Mulisch, waarin heden en verleden ont roerend met elkaar worden verbonden. In Cinesol 1 in Breda. Target' van Arthur Penn blijft in Cinesol in Breda. Onderhoudende thriller over een vader (Gene Hackman) en een zoon, die tijdens een ont voeringszaak in Europa nader tot elkaar komen. De vader blijkt een verleden als CIA- agent te hebben. 'Labyrinth' gaat nog steeds door in Cinesol 3. Mooi aange kleed Alice in Wonderland achtig sprookje vol beesten en fantasiefiguren. De Koning van Engeland in Hulst ver toont The Fly", een nieuwe versie van het science fiction^ verhaal. 'Crocodile Dundee' met de Australische cowboy Paul Ho- gan is nog altijd te zien in Ca sino 3 in Breda. De in Rotter dam bekroonde film 'Abel' van en met Alex van warmerdam, is te zien in Filmhuis Ooster hout (vanavond) en 't Schouw in Dongen (zondag). De verrassende komedie "'Down and out in Beverly Hills' van Paul Mazursky blijft geprolongeerd in Casino 4 in Breda en het Ledel Thea ter in Oostburg. De kostelijke Disney-tekenfilm 'De Speur neuzen' loopt nog altijd door in sommige matinees in Casino.

de Stem | 1987 | | pagina 17