s p c IN DE MARKT K DL an rij iefde iii IKON BI SHII-TAKE CONCURRENT VOOR OESTERZWAM Klad in teelt van industrie-champignons DE STEM Shii-take smakelijk en gezond Recht halen bij juiste instantie S3 Uit het Oosten komt de shii-take, een eetbare paddestoel. Deze wordt nu in Nederland geteeld. De prijs ligt nog erg hoog, maar naar verwachting zal die op redelijke termijn omlaag gaan. Matras tegen aardstralen Warmte uit een pakje Wijn in huid verzorging Zonnelens Almanak voor geneesmiddelen Wijncomputer TLM VAN CAI VRIJDAG 13 FEBRUARI liCT I Japanse champignon nu vers op de markt Door Harry Kolks Vanuit Alphen komt de shii- take. een eetbare Japanse champignon, voor het eerst in Nederland vers op de markt. Wel duur, de veilingprijs ligt rond twintig tot dertig gulden per kilo. Champignon-kweker Tom Hol uit het Maas en Waalse Alphen beet het spits af. Hol behoort tot de grotere onder de middelgrote kwekers. Zijn bedrijf in Alphen omvat 42 cellen; hij heeft veertig mensen in dienst. Drie cellen zijn al met shii-takebroed gevuld. Onlangs is de vierde in gebruik genomen. Totaal zal hij voorlopig twaalf cellen vullen met dit broed, zodat Hol nu elke week verse Japanse champignons kan oogsten. Niet de slechte prijs van de 'Hollandse' champignon heeft hem gedeeltelijk op de shii-take doen overstappen. „Zoals bij fruit en groenten al enkele jaren het geval is, moet het assortiment bij de champignons dringend verbreed worden. De markt vraagt gewoon naar exclusieve produkten. En dat natuurlijk met een continue aanvoer". Tom Hol en ook de gebroeders Pleunis in het Limburgse Stamproy hebben al anderhalfjaar 'met kleine kistjes' geëxperimenteerd. Ook Stamproy komt binnenkort aan de markt. Voorlopig nog een stuk onder de werkelijke prijs, want een kilo verse shii-take zou eigenlijk veertig tot vijftig gulden moeten opbrengen. Toch is de lagere prijs voor Tom Hol geen echt punt. Hij denkt daarbij twintig jaar terug. Het begin van de witte, Hollandse champignon was ook moeilijk. Pas toen de oogst per ton substraat toenam, werd de goede prijs gemaakt. Hij rekent er op dat deze ontwikkeling bij de shii-take ook en bovendien snel zal plaats vinden. Eén voordeel heeft de nieuwe culture al: de plukkosten zijn een stuk lager. Bij de Hollandse champignons moet ongeveer op een plukker per cel gerekend worden. Om geen werknemers te moeten ontslaan is Tom Hol bezig in de buurt van Nijmegen een champigonbedrijf erbij te kopen om de eigen mensen aan het werk te houden. „Per slot van rekening mis ik weldra twaalf van de 42 cellen in mijn bedrijf". MEUBELS In Alphen worden shii-take paddestoelen niet op eiken stammetjes geteeld, maar op een substraat waarin voor 25 procent eikenzaagsel is gemengd. Die grondstof is in Maas en Waal ruim in voorraad, omdat er veel meubelfabrieken staan die uitsluitend eiken meubels maken. \m »4 W0 smt£;m ZUIVER Het substraat wordt tot zeventig graden gepasteuriseerd, wat ruim tien graden hoger is dan bij de teelt van normale champignons. Het heeft al wel tot gevolg dat tijdens de teelt geen bestrijdingsmiddelen gebruikt behoeven te worden. Hogere pasteurisatie kan in een cel niet gehaald worden. Tom Hol zou liever nog verder gaan (steriliseren), omdat de shii-take het best gedijt in een heel zuivere lucht en een heel zuiver substraat. „Eigenlijk zou men moeten werken in een stofvrije lucht, zoals Philips bij de vervaardiging van zijn megachips doet". Om bij een gepasteuriseerd substraat toch goede resultaten te behalen, wordt extra veel broed uitgezaaid, zodat de shii-take snel In de teelt van de industrie champignon is de klad gekomen. Die markt is ingestort. Het jaar 1985 was al niet best voor de kwekers, maar 1986 bracht hen helemaal in de rode cijfers. Het LEI (Landbouw Economisch Instituut) heeft berekend dat de kwekers van industrie-champignons dertien mille aan inkomen te kort kwamen. Dus met zware verliezen werkten. De reden is wel dat in 1986 de teeltoppervlakte van champignons met zeven procent toenam en de produktie per vierkante meter nog eens met tien procent. De export met name naar Duitsland zakte helemaal in voor de industrie-champignons, omdat China Nederland daar verdrong. Voor dit jaar wordt geen betere toekomst voor deze tak verwacht. De export van verse champignons loopt intussen voortreffelijk: een stijging van dertien miljoen kilo in 1985 naar 22 miljoen kilo in 1986. Wie erin gelooft heeft misschien iets aan het volgende. De meubelfabriek Karl Thomas in het Duitse Bremervörde maakt sinds kort matrassen tegen aardstralen. De matrassen zijn ontwikkeld met een aantal deskundigen op dit onontgonnen terrein en zou ook bescherming bieden tegen bij voorbeeld wateraders, die volgens sommigen ook grote nadelige invloed hebben op de gezondheid van de mens - zeker wanneer hij of zij daar zeer langdurig aan wordt blootgesteld. De afscherming in de 'Wolma'-matras bestaat uit een speciaal soort textiel en vermindert de invloed van de straling zodanig dat een ziekmakende werking is uitgesloten. Uit Japan -en nu ook in ons land verkrijgbaar- komt een pakketje warmte voor kampeerders, vissers, jagers, wintersporters of mensen die hun werk in de buitenlucht moeten doen. Het gaat om een dertien bij negen cm metend pakje onder de naam Poco, dat 24 uur aangename warmte garandeert, zonder vuur of batterijen. De inhoud blijft vijfjaar in ongeopende toestand goed. Wil men het gebruiken, dan verwijdert men de verpakking en ontstaat een aangename warmte. Poco, dat uiteraard ook zeer aantrekkelijk is voor noodgevallen als bij voorbeeld autopech, wordt ook aanbevolen voor gewrichts- en spierpijnen, stijve nek, spiefstijfheid bij het sporten en dergelijke. In Japan is het een rage geworden. In 1986 werden er 350 miljoen pakjes verkocht. De importeur van dit f 2,95 kostende warmtepakketje is Projecta in Rhoon. Uit Zwitserland komt een zogenaamde huidverzorgingslijn, waarvan alle produkten op basis van wijn zijn vervaardigd. Nieuw, hoewel. Bijbelvaste lezers zullen zich ongetwijfeld herinneren dat de barmhartige Samaritaan al werd behandeld met een mengsel van olie en wijn. En bij de Romeinen en Grieken stond wijn als geneesmiddel na operaties in hoog aanzien vanwege de ontstekingsremmende eigenschappen en ongetwijfeld ook als opkikkertje. De Zwitserse schoonheidsspecialiste Lieselotte Walker pakte die oude draad weer op. Waarom, zo vroeg zij zich af, zouden we niet in plaats van de in moderne cosmetische huidverzorgingsprodukten wel tot tachtig procent oplopende hoeveelheid water weer wijn gaan gebruiken? Want wijn bevat in een ideale verhouding praktisch alle belangrijke opbouwstoffen die voor de regeneratie van de cellen noodzakelijk zijn. Het assortiment op die basis, dat sinds kort in ons land verkrijgbaar is onder de naam Vinoderm, bestaat uit een compacte verzorgingslijn voor de droge en gevoelige huid en een serie produkten voor de normale tot vette huid. De waar wordt op de markt gebracht door het cosmetisch postorderbedrijf Balin Selectives in Tilburg. Tot op heden moest de drager van contactlenzen terug naar de zonnebril als hij zijn ogen tegen scherp zonlicht wilde beschermen. Onder de naam Lunelle Solaire is nu een zogenoemde zonnelens op de markt gebracht. Die zacht lens filtreert 65 procent van het zichtbare licht, hetgeen volgens de fabrikant te vergelijken is met de werking van gerenommeerde zonnebrillen. Het ultra-violet licht wordt door de lens voor honderd procent geblokkeerd. De zonnelens kan ook een alternatief betekenen voor mensen die geen bril of lenzen dragen. Voor die groep heeft Lunelle Solaire namelijk een zonnelens ontwikkeld zonder sterkte. De zonnelens lijkt vooral bestemd voor mensen die op comfortabele wijze buitensport willen bedrijven als skiën, zeilen en voetbal. Als vervanging voor de zonnebril lijkt het wat onhandig om bij voorbeeld bij het betreden van een gebouw op een zonnige dag de lenzen uit te moeten doen. Bij een plotselinge omslag van het zonnige weer tijdens een autorit zou men met hetzelfde probleem worden geconfronteerd. Een nadeel dat de fabrikant zelf al aanstipt is dat de lens nagenoeg onzichtbaar is en derhalve niet opvalt. Elsevier heeft een nieuwe almanak op de markt gebracht: de Geneesmiddelen Almanak. In alfabetische volgorde wordtin 400 pagina 's patiënteninformatie gegeven over bijna duizend verpakte merkgeneesmiddelen. Vrijwel alle belangrijke preparaten zijn in het f 19,95 kostende boekwerk te vinden. Geneesmiddelen die de consument als regel niet zelf in handen krijgt (zoals de typische ziekenhuisprodukten) zijn niet opgenomen. Ook is er een hoofdstuk met algemene informatie, waarin onderwerpen worden behandeld als het gebruik van geneesmiddelen, geneesmiddelen en rijvaardigheid, bijwerkingen van geneesmiddelen en overdosering en vergiftiging. U wilt graag in enkele seconden weten welke (Franse) wijn het meest geschikt is bij een bepaald gerecht? Dat kan en wel met de elektronische wijncomputer. In het geheugen daarvan is de belangrijkste informatie opgeslagen van 250 Franse wijnen uit de tien bekendste produktiegebieden. Voor niet minder dan 160 gastronomische specialiteiten kunt u in een oogwenk de juiste wijn vinden. Van de uitverkoren wijn wordt tegelijkertijd een omschrijving van kleur, geur en smaak gegeven, maar ook van de druivesoorten waarvan hij wordt gemaakt en wat de ideale serveertemperatuur is. Ter controle hiervan dient een ingebouwde thermometer. En nu de prijs van dit moois. Voor f 295 is deze wijncomputer die, naar u wel zult hebben begrepen, alleen voorde echte wijnfreak een must is, verkrijgbaar bij Wulfsen in Elburg. I WÊÊÊ t=z uitgroeit en mogelijke schimmels geen kansen geeft. OESTERZWAM Per ton substraat ligt de opbrengst op het moment tussen de 30 en 50 kg (de shii-take kan drie weken lang geoogst worden); de normale champigons leveren 300 kg per ton substraat. Is de shii-take daarmee een concurrent van de oesterzwam? Een beetje wel, geeft Hol toe, maar de oesterzwam geeft 'verschrikkelijk veel' sporen vrij. Daar zijn sommige kwekers allergisch voor 'hoewel er nu al bijna sporenloos oesterzwambroed in de handel is'. De shii-take van Tom Hol zal (voorlopig) niet via de veiling aan de markt komen. Een groothandel koopt bij hem steeds alles op. Het meeste gaat naar de Britse markt, maar een gedeelte zal ook via de AH- keten te koop zijn. Die grootgrutter is bezig zijn groente-afdeling een grotere verscheidenheid te geven. Deshll-take.ookwel Japanse champignon genoemd, Is een bruinachtige paddestoel op een hoog steeltje; bruiner naarmate er meer licht bij gekomen Is. Hij is veel smaakvoller en aromatischer van karakter dan de gebruikelijke witte Hollandse. Kan bovendien In koeling mi koelkast minstens veertien dagen goed bewaard worden. Hij Is net zoals de Hollandse champignon calorie-arm, maar bevat wel veel eiwit en vitamines. Bovendien heeft onderzoek uitgewezen dat de shll-take een remmende werking op kanker-vorming heeft Daarom past hij goed In het Moerman-dieet Uit onderzoek bleek ook dat gebruik ervan het cholesterol-gehalte In het bloed verlaagt, dus goed tegen hart- en vaatziekten. In het Verre Oosten (Japan, China en Korea) wordt de shll-take veelvuldig gekweekt op eikenstammetjes. Deze paddestoel Is op de In Japan op de stammetjes te gering omopdlemanlerinde Europese champignon-cultures te werk te gaan. Ook verloopt de groei langzamer. Tot nu toe wordt de shll-take gedroogd In Europa geïmporteerd. Dan kost een kilo ongeveer f 120. In (betere) Chinese restaurants wordt deze paddestoel verwerkt In de spijzen. ALS AFSLUITING ENERGIE DREIGT Of het nu -15° Cis of +15, het energiebedrijf gaat In het algemeen over tot afsluiting bij niet tijdige betaling van de rekening. Vaak kunnen wij ons niet voorstellen wat dat In het leven van alledag betekent, geen gas en elektriciteit Zeker als wij zelf de verwarming maar weer eens een paar graden hoger zetten. Maar mag dat allemaal zomaar? Vaak bent u, ook als u dat niet weet en de Inhoud ervan niet kent, gebonden aan algemene voorwaarden van het energiebedrijf. Daar staat altijd in dat als u niet op tijd betaalt, het energiebedrijf mag afsluiten. Maar ook het energiebedrijf moet zich gelukkig aan regels houden. Die zijn voor een deel te halen uit uitspraken van de Geschillencommissie Openbare Nutsbedrijven. Een van de belangrijkste regels luidt dat als een gebruiker een geschil met het nutsbedrijf aan de geschillencommissie heeft voorgelegd, de levering van gas en elektriciteit in elk geval moet doorgaan tijdens het proces. Het kan dus erg belangrijk zijn een geschil over de betaling niet spontaan voor te leggen aan de 'gewone' rechter, maar juist aan de Geschillencommissie. TROUW Andere uitspraken van de Geschillencommissie die uitvallen in het voordeel van de gebruiker gaan over de situatie waarbij Iemand Is verhuisd naar een nieuw adres, terwijl hij/zij nog een energleschuld heeft voor wat betreft de vorige woning. Veel energiebedrijven sluiten dan af op het nieuwe adres met een beroep op de algemene voorwaarden. Gelukkig mag dit niet van de Geschillencommissie, dit In tegenstelling tot sommige 'gewone' rechters. Ook hier Is het dus weer van het grootste belang de goede Instantie te kiezen om uw recht te halen. Zeker als de gebruiker trouw de rekening betaalt voor het verbruik In de nieuwe woning en duidelijk Is dat dat 'oude' schuld slechts in termijnen kan worden afbetaald, mag het enerblebedrljf niet afsluiten. ECHTSCHEIDING Een situatie die in deze ook veel ellende kan opleveren is die na echtscheiding. We gaan ervan uit dat nog energieschuld bestaat uit de periode van het huwelijk. Als de vrouw na de echtscheiding in de woning blijft wonen, kan het energiebedrijf afsluiten. Zij Is namelijk net als haar ex-man aansprakelijk voor die 'oude' schuld. Als dezelfde vrouw na de echtscheiding In dezelfde woning een nieuwe overeenkomst sluit met het energiebedrijf, mag niet worden afgesloten. Maar Ja, vaak heeft het energiebedrijf een andere troef In handen die wel uitgespeeld kan worden. Het verzoek om aansluiting van de vrouw kan op grond van de algemene voorwaarden wel geweigerd worden vanwege de vordering. Om het nog Ingewikkelder te maken: verhuist de vrouw naar een nieuw adres, dan Is afsluiting onmogelijk en kan aansluiting niet worden geweigerd. Een bed shll-take. ThelPleunh toont de nieuwe eetbare paddestoel shll-take. IILVERSUM- De IKi lerlandstalige drama Jog heel aardig voor t er uur, maar de zes 4 en per stuk nog geen De zes stukken hebben ee mensen die voor de :t schrijverscollectief C; Ich allemaal op een bescl un relaties in een bepaal Er zijn sombere stukken bi; n vrolijke, om en om ver- eeld. De IKON begint de serit ana vond laat (22.45 uur op (ederland 2) met het verhaa! ilaya en An' over een vrouw Linda van Dijck) die niet kan erwerken dat haar zoontje nderhalf jaar geleden bij een uto-ongeluk, veroorzaakt oor een dronkaard, om het le en is gekomen. Als de brok- lenmaker, vervroegd vrij ge iten, opeens voor haar deur aat, slaat ze hem instinctief e tuin uit en komt alles weer irug. Bij haar man vindt ze een echte steun, al is hij niet eroerd. Die heeft zijn leed be- olven onder werk. Dan arriveert haar zus Uarlous Fluitsma) en Maya ii An beginnen hun gesprek at eindigt in een redelijke oop op een aanvaarding van atgene wat toch niet meer te lg te draaien is. Deze aflevering is bepaald weet Dreams'. Deze film /er het leven van country- ngeres Patsy Cline haalden Nederlandse bioscopen niet, aar is nu wel op video ver- rijgbaar. Regisseur Karei eisz, bekend van zwaardere lms als The French Lieute- ant's Woman', legde de Nash- 11e-wereld afstandelijk en lalistisch vast zoals Michael pted, ook een Engelsman, dat led met het leven van Lo- itta Lynn in 'Coalminer's aughter'. Jessica Lange speelt de rol in Patsy Cline, die uit een ■m gezin in Virginia komt en in het eind van de jaren vijf de top bereikte. Al haar iccessen, 'Crazy', 'Walking Ier Midnight', 'Sweet reams', zitten in de film. Ze inkt als een 'lady', maar de lm maakt duidelijk dat ook een produkt was van het iwe, primitieve plattelands- ilieu van het Amerikaanse @enzaam Deze jurkHki rubriek woé samengestê door de Bon i voor Rechtshulp Middelburg Breda. Van onze filmredactie NNE Trister' fa de derde «elfilm van de in Zwitser- geboren Canadese ei- te Léa Pool. Een film - Ws in a name? - over een mbere, jonge vrouw, die na 'verlies van haar vader de e8te in haar leven tracht op vullen met een lesbische Me. Helaas kan het object 10 kar ^eMe niet volledig 10 naar verlangens voldoen. Anne Trister' werd op het ^ste festival van Berlijn *d ontvangen, terwijl Pool's nge film, 'La femme de l'ho- °P verschillende festivals jlzen in de wacht sleepte. "ierin ging het over een ^Primeerde vrouw. In haar UWe film weet Léa Pool ®r motieven echter duidelij- te maken. Anne Trister is f afkomst, wat haar oriëntatie in het leven moet rklaren. a de begrafenis van haar ar in Israël bevindt zij zich een beklemmend isolement. 1 besluit Zwitserland en door mede haar moeder J^dnd te verlaten n in oec m Canada opnieuw te W?6n' waar zij nog een tiüi van vroeger kent. Als elP es ^acht zij haar ge- itrSS van eenzaamheid en ®ddering in haar werk uit Takken. Ze wordt verliefd ulo V5den<ün; een kinderpsy- a ®e. die haar gastvrij in huis heeft opgenomen, verlangt van deze vrouw ote liefde, maar die kan ar aar niet geven. Door gevoelens zet zij boven- de verhouding van de w met haar vriend onder

de Stem | 1987 | | pagina 16