s p E C I F I E DESTEM Risico's niet groter bij zwangerschap tot veertig O 'GEEN C MAAR A Nederlaru zestig kilo inmiddels 4het lekkei met de sai A 1980 1983 1984 1985 1986 UITGESTELD OUDERSCHAP WORDT INGEHAALD n 1992 'V 182.500 171.248 175.000 178.000 185.000 Er is momenteel sprake van een geboortegolf in Nederland. Dat komt vooral doordat veel vrouwen na jarenlang uitstel toch maar besluiten een kind te nemen. Het uitgesteld ouderschap wordt nu ingehaald. 200.000 VRIJDAG 13 FEBRUARI I i. Geboortegolf tot 1997 Door Esther Dijks en Adri Gorissen Is een kindje krijgen weer heel gewoon of is dat maar schijn? Een vraag die veel mensen bezig houdt. Ze zien in hun eigen omgeving het ene na het andere kind geboren worden. Bij Jean en Marian, allebei al in de dertig, komt de eerste. Wie had dat nog verwacht? Jean en Marian waren nu typisch van die mensen die je rangschikte onder de categorie die het niet verantwoord achtte een kind in deze wereld te zetten. Of bij Kees en Annie, die al een jongen en een meisje hadden. Het ideale gezin zogezegd. Toch is er een derde op komst. Een ding is zeker, de betrouwbare cijfers van het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek) duiden er op dat er inderdaad sprake is van een geboortegolf. Er zijn in 1986 zeker 7000 baby's meer geboren dan in het jaar daarvoor. Vorig jaar kwamen er in Nederland 185.000 kinderen ter wereld, terwijl dat er in 1985178.000 waren. Volgens woordvoerder Cruyssen van het CBS komt die stijging vooral doordat vrouwen na jarenlang uitstel toch maar besluiten kinderen te nemen. Het voorbeeld van Jean en Marian. Ook de Kezen en Annies, de paren die een derde kindje nemen, dragen bij aan de geboortegolf. „Het is algemeen bekend dat een vrouw maar tot een bepaalde leeftijd kinderen kan krijgen", zegt dr. P. van den Akker, wetenschappelijk medewerker bij de sociale faculteit en sociaal onderzoeker bij het IVA, het Instituut voor Sociaal wetenschappelijk Onderzoek. „Dat realiseert iedere vrouw zich". Daarom is dertig voor vrouwen een cruciale leeftijd. Het is het moment waarop vrouwen zich gaan bezinnen. Ze gaan nadenken over de vraag of ze ja of nee een kindje willen nemen. Voor hun dertigste konden ze die vraag voor zich uitschuiven. Kinderen krijgen is een zorg voor later. Maar dat later is nu geworden. En als het antwoord ja is weten vrouw èn man dat ze moeten opschieten. Vooral als ze meerdere kinderen willen. Dat uitstellen van het ouderschap heeft tot voor kort voor een geboortedaling gezorgd. In het begin van de jaren tachtig was het geboorte-aantal gedaald van 182.499 in 1980 tot 171.248 in 1983. In de jaren '84 en '85 was er weer een stijging te zien met zelfs een verdubbeling in 1986. INHALEN Cruyssen verwacht door dit inhaaleffect van dertigjarige vrouwen een geboorte-aantal van 200.000 in het jaar 1992. „Pas in 1997 zal dit aantal afnemen omdat dan de vrouwen die in het begin van de jaren zeventig geboren zijn op de leeftijd komen dat ze kinderen willen. In het begin van de jaren zeventig zijn er minder kinderen geboren, dus dan is er ook een kleiner aantal vrouwen dat kinderen kan krijgen", zegt Cruyssen. Het effect dat de schoolklassen kleiner waren door minder kinderen zal dan doorwerken in het aantal geboorten. Het CBS heeft ook een verklaring voor het aantal tweede kinderen dat met 3000 is gestegen. Cruyssen: „De vrouwen die rond de jaren tachtig hun eerste kind kregen, hebben daarna wat langer gewacht met het krijgen van een tweede. Die vrouwen wilden het moederschap combineren met hun werk. Het kwam voor hen beter uit om pas na een jaar of vijf een tweede kind erbij te nemen. Ze hebben dan al niet meer zo'n omkijken naar het eerste kind en kunnen dus evengoed blijven werken". Je zou hier dus ook kunnen spreken van 'een inhalen van uitgesteld ouderschap'. CARRIÈRE Het is zeker de afgelopen decennia alleszins verklaarbaar dat vrouwen het krijgen van kinderen hebben uitgesteld. Om te beginnen was er de puur praktische reden dat vrouwen in de jaren zestig en zeventig de beschikking kregen over voorbehoedsmiddelen. Ze konden daardoor zelf bepalen wanneer ze in verwachting wilden raken. Dat bood vrouwen de mogelijkheid carrière te maken. Hetgeen op zich weer werd gestimuleerd door de emancipatie. Vrouwen roerden zich, wilden hun partij meeblazen in het maatschappelijk leven. Moeder worden zou dat doorkruisen. Het idee van een zwangerschap zal bij enkelen ongetwijfeld wel zijn opgekomen, maar ze realiseerden zich ook dat werk en kinderen nog steeds heel moeilijk samengaan. Het is niet voor niets dat de Emancipatieraad en de Vrouwenraad op het moment zo hard pleiten voor meer en betere voorzieningen voor de werkende vrouw. Mevrouw Huisman, medewerkster van de Emancipatieraad: „Er moet vooral meer kinderopvang komen, zodat vrouwen het hebben van een kind kunnen combineren met hun baan. Het gebrek aan goede opvang is ook de grootste belemmering voor de werkende moeder". TAAK Uit het artikel Themadag over de combinatie (betaald) werk en ouderschap' uit een FNV Nieuwsbrief voor vrouwen blijkt dat een grote groep vrouwen nog steeds geheel of gedeeltelijk de arbeidsmarkt verlaat als er een kind komt. „Later, wanneer de kinderen enigszins op eigen benen kunnen staan, probeert de moeder weer als 'herintreedster' aan de slag te komen. Doordat deze vrouwen er een tijdje tussen uit zijn geweest komen ze meestal in een verslechterde positie terecht dan waar ze uit gestapt waren. Op deze manier blijven de verschillen in posities tussen mannen en vrouwen gehandhaafd. Als hier verandering in moet komen dan moet er voor gezorgd worden dat de taak van het verzorgen en het opvoeden niet alleen op de schouders van de vrouwen rust", zo meldt het artikel. „Vrouwen zijn op dertigjarige leeftijd aan een bepaalde carrière begonnen. Ze zijn dan net goed op J teeds meer vrouwen krijgen pas na hun dertigste hun eerste kind. Dat zijn vrouwen die eerst hun opleiding hebben afgemaakt en daarna tenminste een paar jaar hebben gewerkt eer ze zich overgeven aan het moederschap. Opmerkelijk is ook dat deze dertig- tot 34-jarige vrouwen meer kinderen krijgen dan diezelfde leeftijdsgroep tien jaar geleden, terwijl de totale vruchtbaarheid toen hoger lag. Wie vroeger op een bepaalde leeftijd nog geen kinderen wilde, wachtte gewoon met trouwen. Later heeft de komst van voorbehoedsmiddelen daar verandering In gebracht. Ook de maatschappelijke veranderingen, een vernieuwde kijk op het huwelijk en de emancipatie hebben hun steentje bijgedragen aan het krijgen van kinderen op een latere leeftijd. In de meeste Westeuropese landen blijkt dat bij vrouwen die op oudere leeftijd trouwen het langer duurt voordat ze hun eerste kind krijgen dan bij jonger gehuwde vrouwen. Dit heeft niet alleen te maken met het standpunt van de echtparen in de kwestie, maar ook met het feit dat naarmate men ouder wordt de kans op het krijgen van kinderen afneemt. Voor vrouwen die na hun dertigste in verwachting raken zijn er geen echte risico's aan de zwangerschap verbonden. De kans voor de moeder om te sterven bij de bevalling is zeer klein. Wat niet wegneemt dat de hogere leeftijd die kans wel iets vergroot, maar de kans op sterfte in het algemeen wordt sowieso groter naarmate je ouder wordt. Het blijkt dat deze vrouwen zich tijdens hun zwangerschap meer druk maken over de gezondheid van de baby in plaats van over zichzelf. Over de toenemende onvruchtbaarheid op latere leeftijd hebben de Amerikaanse demografen Menken en Laver enkele schattingen gemaakt. In de leeftijdsgroep van twintig- tot 24- jarigen kan zes procent geen kinderen krijgen, bij vrouwen tussen de 25 en 29 is dit percentage negen procent en In de leeftijd van dertig tot en met 34 vijftien procent. Bij 35- tot en met 39-jarigen loopt het percentage op tot dertig en bij vrouwen tussen de veertig en 44 jaar is er zelfs sprake van een percentage van 64. Dit verklaart dat het bij vrouwen die na de dertig het eerste kind plannen langer duurt eer ze in verwachting raken. MONGOOLTJE Daar komt nog bij dat vrouwen boven de dertig een grotere kans hebben op een miskraam en wel na 27 weken zwangerschap. Dat is uit recent Zweeds onderzoek gebleken. Toch wordt de kans op een miskraam pas echt groter bij vrouwen in de leeftijd van veertig jaar en ouder. Dat die vrouwen zich druk maken over de gezondheid van hun nog ongeboren kind Is niet helemaal onterecht. Bij deze leeftijdsgroep is er toch een grotere kans op afwijkingen bij het kind, vooral op het krijgen van een mongooltje. Het mongolisme, zoals dat in medisch jargon heet, kan meestal al in een vroeg stadium worden ondekt met een vruchtwateronderzoek. Hier moet wel bij vermeld worden dat de kans op een gehandicapt kind bij vrouwen tot 35 jaar vrij klein is. Voor vrouwen om en nabij de veertig jaar is er bij een op de honderd gevallen maar sprake van een afwijking. weg en moeten alles dan weer opgeven voor de verzorging van hun kinderen", beaamt Van Den Akker. Moeten deze vrouwen dan maar stoppen met werken, net nu ze zich een beetje hadden opgewerkt? Betekent dit een teruggang naar traditionele rolpatronen? RECHTEN Blijkbaar zit er voor deze vrouwen niets anders op. De vrouw zal moeten kiezen, alleen, in hoeverre is er sprake van een keuze. De mogelijkheden voor kinderopvang zijn beperkt en het aantal mannen dat zijn baan opzegt zodat de vrouw kan blijven werken is ook nog niet om over naar huis te schrijven. Zal de vrouw dan toch weer achter het fornuis moeten plaatsnemen, net nu de gelijke rechten van de man en de vrouw enige gestalte beginnen te krijgen? Volgens mevrouw M. Kirkels, ombudsvrouw bij de Stichting Landelijke Ombudsvrouw, zijn er voor de vrouw wel degelijk mogelijkheden waarvan gebruik kan worden gemaakt als ze wil blijven werken. „In geval van zwangerschap is het het beste wanneer men eerst onderhandelt met de werkgever. In het Burgerlijk Wetboek staat dat een werkgever alles moet doen wat een goed werkgever betaamt. Nu wordt er van deze wet niet echt gebruik gemaakt maar het is toch wel belangrijk te weten dat die wet bestaat. Dan weetje namelijk ook wat je rechten zijn en kan je er beter mee spelen". WAKKER Volgens de ombudsvrouw stoppen vrouwen die een kind verwachten vandaag de dag niet meer zo snel met werken. Steeds meer vrouwen maken gebruik van de wettelijke regeling die borstvoeding op het werk toestaat. Overigens dateert deze regeling al van voor de oorlog. „Bij de Stichting Ombudsvrouw komen pas de laatste driejaar vrouwen op het spreekuur met vragen over borstvoeding tijdens het werk. Vroeger bleven de vrouwen met kinderen kennelijk niet doorwerken, dus speelden deze problemen ook niet", zegt Kirkels. „De werkgevers zijn natuurlijk ook wakker geworden. Op de arbeidsmarkt zijn minder jongeren beschikbaar en zodoende gaat men uitkijken naar ander potentieel. Men stuit dan op een aantal goed opgeleide vrouwen, die men niet wil laten schieten. Als dan blijkt dat vrouwen de dienst verlaten omdat er gebrek is aan goede kinderopvang, dan zien werkgevers ook wel in dat daar wat aan gedaan moet worden" zegt Kirkels. ONEENS Naast deze vooruitgangen voor vrouwelijke werknemers zijn er ook ontwikkelingen aan de gang die de positie van werkende vrouwen nog beter en aantrekkelijker moeten maken. Zo is er een EG-richtlijn in de maak over het 'ouderschapsverlof'. Na het gebruikelijke zwangerschapsverlof kunnen beide ouders ieder zes maanden ouderschapsverlof opnemen binnen een periode van vier jaar. Dit is onbetaald verlof waarbij de ouder nog twintig uur moet blijven werken. Over deze richtlijn is in het Europees Parlement nog discussie gaande. Verschillende lidstaten zijn het nog oneens over hoe het er uit moet gaan zien. Kirkels: „Omdat we in Nederland vergeleken bij andere landen een grote achterstand hebben op het gebied van de werkende vrouwen, heeft Nederland alvast onder invloed van de vrouwenbeweging een beleidsnota over dit ouderschapsverlof geproduceerd. De regeling zoals hij er nu uitziet is nog niet echt ideaal. Het is alleen effectief wanneer man en vrouw tegelijkertijd dat verlof opnemen. Anders moet er nog voor halve dagen opvang worden gezocht. Maar het is in ieder geval weer een stap in de goede richting". VOOROORDELEN Dan is daar nog het probleem van de 'herintreedsters'. Dat zijn vrouwen die hun loopbaan onderbroken hebben voor de verzorging van een kind. „Het is belangrijk om het uittreden van de werkende moeder zo kort mogelijk te houden. Wanneer deze vrouwen te lang uit het arbeidsproces zijn, wordt het moeilijker om weer aan de bak te komen. Met name ook door vooroordelen van de kant van het bedrijf", aldus Kirkels. Zo te zien hoeft de vrouw die naast het moederschap wil blijven werken nog niet met de handen in het haar te zitten. „Maar", zegt ombudsvrouw Kirkels, „niet alles is een individueel probleem voor de moeder. Wanneer vrouwen op mijn spreekuur komen met deze problemen geef ik het advies om lotgenoten te zoeken. En ze moeten vooral kijken of er binnen het personeelsbeleid mogelijkheden zijn waarbij de breuk met de arbeid zo klein mogelijk blijkt". S2 y Lel bro var Doorfr, Volgens het blad Vleesdlstrlbutle heeft de Duitse j Köhnlecher met succes ee dat neerkomt op het flink ei Men wordt er al gauw vol v kllojoules. Er zitten geen kt en eiwit niet kunnen wordef HchaamsveL Frankfurters,1 kali -braadworsten doen he goed evenals kalkoenworst wurst In drie dagen raakt men me kwijt Wie weet wat het resu afwisselt met een brooddlet een aantal frultdagen. z Door Wim s sociale wet Ahmad was land werkz. in de grafisi januari 1971 zijn arbeid 1979 kwam AAW/WAO uitkering op arbeidsongt In de loop v -inmiddels i bedrijfsvere gevraagd on uitkering na terug te kert de Bedrijfsvi overweging* om Ahmad t

de Stem | 1987 | | pagina 14