krant is een pelaar 6 We willen geen 9 ZUIDDORPE WIL SPEELWEIDE NIET KWIJT 'Trefpunt moet veertje laten' Deel Hontenisse krijgt kabel- tv !E STEM O VOORJAARS MODE MET NIEUWE IMPULSEN JOH.G. VRIJDAG 13 FEBRUAR11987 PAGINA ZEELAND 2 VANZEELAND ZUIDDORPE - In Zuiddorpe wordt een actie jeraamd tegen de mogelijke komst van een dein woonwagencentrum op de speelweide bij de school. Hulst Kloosterzande 5t,-Jansteen )linge modespektakel Inlichtingen: 01153-1734 of 1332 Ook niet-leden bij zangkoor RT ZEEUWS Kinderfilmdag van Zeeuws Servicebureau RPF-senator naar Zeeland OUDEREN VAN HET TREFPUNT IN AXEL: WETHOUDER J. VAN SCHAIK: ibriekom te zoenen 'oor particulieren is bedankje, jubileum, receptie, bóorte, verloving, overwinning, imen, Abraham, openbare dank, iaar door, mag best eens in de I op de pagina familieberichten, lat met en duur hoeft het niet te regels kosten nog geen tientje) ,el per kolom J 1,90 Eén grote ~ht af 2,45 Voor het plaatsen d of afbeelding met een formaat nm rekenen wij f 13,50 toeslag, aneven op aanvraag Bij niet- talmg wordt 4,00 adm.kosten ato's worden niet geretourneerd, J6442 of geef uw tekst 2 dagen ng af bij één van onze kantoren e opgaven stuurt u eveneens 2 ,t plaatsing naar Postbus 3229, ida Schriftelijke opgaven worden I geaccepteerd indien naam en >nd zijn, ook indien Uw betaling l is Wij behouden ons het recht m zonder opgaaf van redenen te weigeren Vereniglngsnieuws id op 2 kolom op donderdag. ouwen verjaordag dagge nog veel leut ig èn. Wilja, Jo, An- en Natasja. 122 ctie op komst tegen woonwagencentrum Van een onzer verslaggevers Dat terreintje is samen met een ander stuk weiland achter de Boekweitstraat genoemd als alternatieve locatie, voor het geval een definitieve streep wordt ge- jet door de Buitenweg in Axel. Van een oneer verslaggevers KI .O O STEK Z AN DE - De Hontenisser ge meenteraad heeft het licht op groen gezet voor de aanleg van kabeltelevisie In de dorpen Kloosterzande, Hengstdijk en Vogelwaarde. Dat ging overigens niet zonder slag of stoot. Vooral het CDA bleek er grote moeite mee te hebben dat Terhole, Lamswaarde, Walsoorden en Osenisse buiten de boot vallen. Voor die dorpen is kabeltelevisie financieel nog niet haalbaar. H. Bruggeman (CDA) verklaarde zich rond uit tegen het kabeltelevisievoorstel. Volgens hem moet de gemeente er niet aan beginnen. als niet alle kernen mee kunnen doen. „Je gaat nu grote verschillen maken tussen de kernen. Het zit er dik in dat straks niemand meer op een dorp wil gaan wonen waar geen kabeltele visie ligt". Zijn fractiegenoot B. Pauwels meende dat de gemeente nu alvast moet gaan reserveren, om de kleinste kernen over een paar jaar toch een kabelnet te bezorgen. Zo'n reservering zag burgemeester A. Kessen niet zitten. Ook de mening van Bruggeman deelde hij niet. „Door het aanleggen van de kabel-tv doe je 75 pro cent van de bevolking een plezier. Je kunt toch niet zeggen, als de minderheid het niet krijgt, dan moet de meerderheid het ook maar niet krijgen". De speelweide wordt druk gebruikt door de plaatselijke i, op mooie dagen geeft de chool er de gymlessen, het jranjecomité organiseert er jctiviteiten en in de zomer raint de sportvereniging De Sterre er. Al die betrokkenen jjn door voorzitter A. Peters met UW reklameboodschljjtoere Spelers - Vanavond is le adressen het onderste uit de kan! Inlichtingen Dagblad De Stem Plaatselijk nieuws Gemeenschapsdienst - Zondag 5 februari wordt een gemeen schapsdienst gehouden in de iapel van de Blaauwe Hoeve. Jet thema van deze dienst is Bewuste keuze'. Aanvang .1.30 uur. tiende clubkaarting van aartclub de Stoere Spelers in de Reizende Man. Aan lang 20.00 uur. ipeleninstuif - De jeugdafde- ing van de voetbalvereniging iteen houdt zaterdag 14 fe- iruari een speleninstuif voor )-, E- en F-pupillen. Van 10.00 ot 13.00 uur wordt de jeugd lerwacht in de kantine voor llerlei spelletjes. In de gym- aal zijn diverse sportactivi- Eiten. oerenbond - De Boerenbond- idelmg houdt maandag 23 fe- ruari om 20.00 uur de jaar- ergadering in café De Trou- adour. De gebruikelijke jaar- ukken komen aan de orde. r staat ook een bestuursver- iezing op het programma. De eren H. Inghels en Th. van er Stappen zijn beiden aftre- id en herkiesbaar. Na de irvergadering spreekt Th. over actuele agrarische ingelegenheden. (ADVERTENTIE) Iegelijk met het uitschieten van de eerste krokussen, «ijgt de voorjaars- en zo- mermode gestalte in een flit sende modeshow van de Zaamslagse Modehuizen Maison Magdalena, van Westen Mannenmode Kapsalon Bijze, Textielhuis Dees en van Fraeijenhove's Schoenhandel Op 9,10 en 11 maart kunt u genieten van een UNIEK VOOR ZU'DWEST NEDERLAND 'Horen ''neuzen, Hulst en Goes, «essen en telefoon- •Hners op pagina 2. lnastljden: W2.30/13.30-17.00 uur. actie 'neuzen: Rein van der "'(editie-chef), Joep Fnrnelen, Emile Calon, zoomen (sport), Cor Boer (toto). sl Frank Deij, Eugène kstraeten. 'Helburg: Jan Jansen. ertentle-exploitatie 'Pecteur Zeeland: .^"u, privé tel.01150- van de Jeugdraad uitgenodigd voor een spoedvergadering aanstaande maandag. „Een mooier plaatsje kun je voor de jeugd niet vinden in Zuiddorpe", stelt Peters. „Het zou toch jammer zijn om dat op te offeren voor een woon wagencentrum". Hij verwacht dat de bijeenkomst van maan dag zal uitmonden in een boze brief aan burgemeester en wethouders, met het verzoek maar snel van die locatie af te zien. „De Zuiddorpse gemeen schap is geschokt door het be kend worden van die plannen met dat weitje", aldus Peters. „Bovendien, waarom moet er nou net weer een kleine kern aan de beurt komen? In Axel is toch nog grond genoeg. Kijk maar eens in het plan Noord polder. Daar is best een lapje te vinden om vijf woonwagens weg te zetten. Wethouder P. Apers ligt voorlopig nog niet wakker van de weerstand in Zuiddorpe. „Ach", zegt hij, „welke locatie je ook neemt, iedereen heeft altijd wel zijn eigen argumen ten om ertegen te zijn". Vol gens Apers is het overigens nog lang niet zeker of de loca tie Buitenweg definitief kan worden afgeschreven. „Het advies van de commissie is dan wel negatief, maar ik ver wacht dat B en W gewoon aan die locatie zullen vasthouden. Als de raad het er niet mee eens is, moeten ze zelf maar aangeven waar de woonwa gens dan wel moeten komen". KLOOSTERZANDE - In het bericht over de ouderenverga- dering in Kloosterzande is een foutje geslopen. In de rond vraag constateerde J. Tiele- man niet dat er niet-leden in het zangkoor zitten, maar hij vroeg zich juist wel af waarom er geen mensen bij het koor mogen die geen lid zijn van de bond. MIDDELBURG - Het Zeeuws Servicebureau voor Jeugd en Jongerenwerk, gevestigd in Middelburg, houdt zaterdag 21 februari een kinderfilmdag. Het evenement is in de eerste plaats bedoeld voor medewer kers aan kinderclubs en kin dervakantieweken, maar ook kinderen zijn welkom. De kin derfilms worden tussen 10.00 en 15.30 uur vertoond op het bureau aan de Roozenburg- laan in Middelburg. GOES - De Reformatorische Politieke Federatie (RPF) haalt woensdag 18 februari het Eerste Kamerlid prof. dr. ir. E. Schuurman naar Zee land. In de Prins van Oranje in Goes zal hij een inleiding houden met het oog op de ver kiezingen voor provinciale staten op 18 maart. Er is een senator uitgeno digd omdat deze verkiezingen ook van grote invloed zijn op de samenstelling van de Eerste Kamer. De statenleden kiezen de leden van die Kamer. Op dezelfde avond kunnen belangstellenden kennis ma ken met de nummer twee van de gezamenlijke GPV/RPF- kandidatenlijst voor de sta tenverkiezingen, L. van Dijke, een RPF-lid. Deze neemt de plaats van H. Colijn, die in de afgelopen vijf jaar statenlid was voor GPV RPF en die ook in Goes aanwezig is 'om alle actuele Zeeuwse vragen te beantwoorden'. Lijsttrekker van de combinatie is overigens P. Roose (GPV) uit Hoek. FOTO'S WIM K00IJMAN De heer Overdulve van 't Trefpunt: 'Het is er altijd gezellig gevxest. Nu is de sfeer gespannen'. Door Romain van Damme AXEL - Vooraf wordt er ge waarschuwd. 'Het is een in gewikkeld verhaal'. Daarom legt de heer Dieleman eerst een stukje voorgeschiedenis op tafel. „Dat is nodig", meent hij, „als alles eens goed achter elkaar gezet wordt, wordt er veel duide lijk". De heer Dieleman is door de ouderen van het dienstencentrum 't Trefpunt aangezocht om de protesten te bundelen en te coördine ren. Dieleman zit in het da gelijks bestuur van de Stichting Protestants Christelijke Bejaardenzorg Axel en Omgeving. Daar naast zit hij in de Protes tants Christelijke Ouderen Bond en in de commissie Axel van het GOW. Een man met ervaring op het be stuurlijk vlak en in het ouderenwerk. Vandaar. Het verhaal begint een groot aantal jaren geleden. Op het moment dat de Axelse bejaarden terecht konden op twee plaatsen. Dat was in de Walstraat waar de katholieken domi cilie hadden en in 't Tref punt. Dat laatste is een dien stencentrum dat door de Protestants Christelijke Ouderenzorg in het leven geroepen is. De vier protes tantse kerken in Axel ne men deel in dit project. „In 't Trefpunt is een maaltijd voorziening, een alarmsys teem en er is een activitei tencommissie. Die commis sie wordt voornamelijk be mand door ouderen, 't Tref punt was trouwens in deze vorm het tweede complex dat in Nederland in gebruik genomen werd. Maar goed, dat is terzijde". Protestanten Tot dan ging het volgens Dieleman en Overdulve al lemaal goed. Vanaf 1975 be gon het wat te rommelen. Op het moment dat er gespro ken werd van Gecoördi neerd Ouderenwerk. Twee jaar later was het zover. De geboorte van het GOW. Die leman duikt in zijn paperas sen, pakt het beleidsplan en leest voor: „Gecoördineerd bejaardenwerk is verplicht na te gaan wat de bejaarden er zelf van denken. Dat is heel belangrijk. Dat komt later nog wel terug". Eerst blijft Dieleman stil staan bij een brief van de Dit zou de ruimte voor de pedicure moeten worden. gemeenteraad aan het GOW. Gedateerd op 1 maart 1985. In die brief komt een van de toen nog twee be staande commissies ter sprake. In dit geval de com missie die zich bezig hield met 't Trefpunt. Dieleman: „Het doet er niet zo veel toe, maar ik dacht dat het een PvdA-woordvoerder was die vond dat er in die com missie ook vertegenwoordi gers van andere levensbe schouwelijke stromingen moesten zitten. Ja, in die commissie zaten toen alleen protestanten. Let goed op, over de andere commissie wordt niets gezegd in de brief. Daar komen we nog op terug". Dieleman grijpt naar een ander boekwerkje. Om op te sommen hoe de bevolking in Axel samengesteld is wat geloof betreft. „Dan gaat het alleen over de kern Axel. Ongeveer tweederde is pro testants christelijk. Maar goed. Die brief kwam in het bestuur van het GOW te recht. Toen volgde er van het GOW een brief naar de protestantse stichting. Er ontstond een briefwisseling. De protestantse stichting was verbaasd dat er niet ge sproken werd over de sa menstelling van de andere commissie, die van de Wal straat dus". V eranderingen We zijn inmiddels in het jaar 1986 beland. Het jaar van, volgens Dieleman en Overdulve, de grote veran deringen in het GOW-be- leid. De commissies 't Tref punt en Overig Axel moes ten opgeheven worden. Er moest één commissie komen. „Er is toen te weinig gele genheid geweest om alles goed te bestuderen", vindt Dieleman, ,je kunt wel zeg gen, er is inspraak geweest, maar als je nauwelijks de tijd hebt om je overal in te verdiepen, komt er weinig terecht van die inspraak. Overigens door die beslis sing werd er veel terzijde geschoven. Veel kennis, veel ervaring. Want alles moest binnen het GOW-raam gaan gebeuren. Ja, dat leidde tot veel onrust bij de ouderen". De ouderen kregen name lijk te horen dat de activei- tencommissie moest ver dwijnen. „De KOB, de ka tholieken, kregen ook te ho ren dat alle activiteiten overgedragen moesten wor den aan het GOW", zegt Dieleman daar verder over, „die zou dan alles regelen voor de ouderen. Voor de goede orde. We hebben op zich niets tegen het GOW. Maar wel tegen de betutte ling. Wij ouderen kunnen zelf besturen, zelf zaken re gelen. Daar zijn we niet te oud voor". Uskast Dieleman heeft nog meer. Zo rept hij over een commis sie van deskundigen die met het volgende plan kwam: 't Trefpunt en de Walstraat- accommodatie weg, uitbrei ding van het bejaardencen trum de Vurssche om van daaruit alles te regelen en te doen. Tot vreugde van de ouderen werd dat plan de ijskast ingepropt. Kerstmis 1986. Van Schaik, voorzitter van het GOW-bestuur en Kips, pro jectleider, verschijnen in 't Trefpunt. Om daar te ver tellen dat de maaltijdvoor ziening gestaakt zou wor den. De bejaarden zouden voortaan zelf naar de Vurs sche moeten komen. „Dat zorgde voor veel heibel", weet Dieleman nog zeer goed. „Er werd toen gesug gereerd dat iedereen op de hoogte was. Dat resulteerde in vier brieven over en weer". Volgens Dieleman regende het protesten. Bo vendien had volgens hem onderzoek uitgewezen dat veel vrijwilligers het bij lij e er bij neer zouden gooien als de plannen door zouden gaan. „En wat denk je van de loopafstand naar de Vurssche", laat Dieleman nog volgen, „dat is voor veel mensen niet te doen. Als de plannen uitgevoerd worden, levert dat een klein finan cieel voordeel op. Maar dat weegt volgens ons niet op te gen de vele nadelen". Bezuinigingen Weer een stukje verder het jaar in. Het is begin fe- ln de grote zaal van het Trefpunt, ontmoetingscen trum voor bejaarden uit de woonkern Axel, wordt uit volle borst gezongen. Een vredig tafereeltje. Op het eerste gezicht is er dan ook niets aan de hand. Maar dat is deze keer uiterlijke schijn. De heer Overdulve, nauw betrokken bij het vele werk in 't Trefpunt, had het al gezegd: „Deze ochtend was de sfeer niet zo geweldig. Normaal is dat wel het geval. Nu merk je dat de ouderen gespannen zijn. Heel ge spannen". Die gespannenheid heeft te maken met de stich ting Gecoördineerd Ouderenwerk Axel, kortweg GOW. Volgens de ouderen houdt de GOW geen re kening met de belangen van die ouderen. Dat heeft onlangs geleid tot een handtekeningenactie en een brief naar de gemeenteraad. In die brief spreken ze hun verontrusting uit over de gang van zaken rond het dienstencentrum. Een strijdbaar verhaal van ouderen die volgens eigen zeggen 'niet betutteld willen worden'. Van een onzer verslaggevers AXEL - 'Axelse ouderen verliezen vertrouwen in ouderen werk' stond er gisteren boven een artikel in deze krant. Wet houder J. van Schaik, gemeentelijk vertegenwoordiger in de stichting GOW, heeft het gelezen. En blijft er uitermate rus tig onder. Zijn verhaal zit iets anders in elkaar dan het ver haal dat verteld wordt door de heren Dieleman en Over dulve (zie elders op deze pagina). „Het GOW heeft rekening te houden met de gehele ge meente Axel", zegt hij„het gaat niet alleen om de kern Axel. Met de beschikbare middelen moeten we de kernen zo recht vaardig mogelijk behandelen". J. van Schaik haalt er ver volgens een aantal bedragen bij. „Het gaat om een herschik king. 't Trefpunt krijgt 70.000 gulden aan subsidie. De Wal straat krijgt 12.000 gulden. Koewacht moet het doen met 4.500 gulden en Zuiddorpe krijgt 5.000 gulden. En dan hebben we het over accommodaties die vrijwel even groot zijn. Dan blijkt uit deze cijfers toch wel dat 't Trefpunt zeer royaal be deeld is. Nou, in die herschikking moet 't Trefpunt een veer, eigenlijk een veertje, laten. Er is bijvoorbeeld herschikking in de warm-maaltijdvoorziening. Zodanig dat het ook in de andere kernen kan". Dat heeft de nodige weerstanden opgeroepen. Wethouder Van Schaik heeft daar alle begrip voor. „Zeker", zegt hij, „ik kan me indenken dat de ouderen dat allemaal niet zo leuk vinden. Maar laat me duidelijk zijn. In 't Trefpunt gaat het om twee zaken. Het spreekuur van de gezinszorg werd daar gehouden. En de pedicure kwam er. Met hen is overleg ge weest. De pedicure is akkoord gegaan met het aanbod onzer zijds. De badkamer kan aangepast worden. Die wordt ge schikt gemaakt voor de pedicure. Met de gezinszorg zijn ook afspraken gemaakt. Dan is er nog een groepje Frans en En gels. Inderdaad kunnen die geen gebruik meer maken van die kleine ruimte. Die moeten dan in de grote ruimte gaan zitten. Ik wil er nog aan toevoegen dat de grote zaal elke avond leeg staat. Dat zijn ook zaken waaraan we moeten denken". De ouderen van 't Trefpunt vinden dat er te weinig over leg geweest is. Eigenlijk voelen ze zich in een hoek gezet, overvallen door de plannenmakers. Wethouder Van Schaik bestrijdt dat. „Laat me eerlijk vertellen waar volgens mij de schoen wringt. Het Trefpunt is met behulp van overheids subsidie door de protestanten opgezet. De katholieken en an dersdenkenden mochten niet meedoen. In 1976 kwam die nieuwe regeling. De subsidie moest verdeeld worden over alle ouderen-organisaties. Dus niet alleen meer voor de pro testanten". En: „Kijk, ik kan toch niet met lege handen aankomen bij de Walstraat of in Zuiddorpe. Iedereen heeft recht op subsi die. Dieleman en Overdulve moeten niet vergeten dat het bestuur bestuurt. Dat bestuur bestaat uit zeventien perso nen. Het kan toch niet zo zijn dat we aan elke vrijwilliger moeten vragen hoe het allemaal geregeld moet worden. Zo werkt dat met. We hebben de projectleider, Kips, overigens geadviseerd geen commentaar te leveren. Het is namelijk een zaak van het bestuur. Daar staat hij als projectleider buiten". bruari. Bij 't Trefpunt glijdt een brief van het GOW door de brievenbus. Daarin wordt gewezen op de bezuinigin gen, het regeringsbeleid en het belang voor de ouderen. In die brief stond ook te le zen dat een deel van de ruimte van 't Trefpunt op geëist zou worden door het GOW. Om het kantoor daarin te vestigen. Tot groot verdriet van de ouderen kwamen de GOW-project- leider en zijn assistente later vertellen dat besloten was per 1 maart de veranderin gen door te voeren. Dat had het dagelijks bestuur van het GOW besloten. „Dat klopte niet", zegt Overdulve, „ik heb later twee mensen gebeld van het dagelijks be stuur. Die zeiden dat beslo- 1 ten was een algemene ver gadering bijeen te roepen. En overleg? Niet met mij in ieder geval. Ja, wel met de pedicure hoor ik nu. Weet je. Het is veel onwetendheid. Die ruimte waar straks dan kantoor gehouden moet worden, jongen, die ruimte wordt voor van alles ge bruikt Dat kunnen we niet missen". Onenigheid Als tenslotte gevraagd wordt, wat dan de beweeg reden voor al die verande ringen zou kunnen zijn, wordt het antwoord met de nodige voorzichtigheid ge formuleerd. „Laten we voorop stellen dat er tussen de verschillende groeperin gen nooit onenigheid ge weest is. We kunnen goed met elkaar opschieten. Er is nooit gediscrimineerd. Er wordt gezegd dat er bij ons alleen maar protestanten welkom zouden zijn. Dat is niet waar. Er zijn bij ons ook katholieke vrijwilligsters werkzaam. Iedereen mocht altijd binnen". „Ach, het is er altijd gezel lig geweest", verzucht Over dulve nog, „Nee, nou niet zo. De sfeer is gespannen. In ieder geval zullen we aan wezig zijn bij dat politiek forum in De Halle. Een grote delegatie gaat daar naar toe. Misschien helpt het".

de Stem | 1987 | | pagina 11