Club Brugge protesteert bij KBVB LMERIKAANSE VRIJBUITER DAVE SILK: Albertville nu al in problemen Tennisprofs welkom op Olympische Spelen WINTERSPORT? 'BIJ HERSPELEN STAPT MECHELEN UIT HET VOETBAL' I f§ a»§§ii& INTERSPORT N47lTlvii nÖNDERDAG 12 FEBRUAR11987 Iwarte markt in Heeren veen HEERENVEEN - Hij oogt steviger, de 21-ja- rige Amerikaanse schaatser Dave Silk. Het rossige haar is hetzelfde gebleven, voor de rest komt hij zelfbewuster over. 'loeg Ocana ijdt rote koersen Van der Duim gaat vooruit Derde triomf zaalvoetbalteam UEFA inspecteert stadion Athene Fikse straffen voor jeugdige ijshockeyers WÊÊÊJÊm mt wmZMm MH laPr fsw-j» *t - A "«ga "'j'.V - VEEMARKTSTRAAT 12 tel. 076-227000 s maandags geopend v a 13 00 uur Donderdag koopavond DE RTEM-S Van onze sportredactie I gRUGGE - De beheerraad Lio Club Brugge dient van- I lag een officieel protest in I (egen de uitsluiting van Pe- I (er Creve in de uitwedstrijd Ivtn afgelopen zaterdag tegen I gv Mechelen. De raad heeft I yertoe dinsdagnacht een be- sluit genomen. De zaak wordt nu voorge legd aan het sportcomité, een I soort tuchtcommissie, van de (Belgische voetbalbond. Aan- I staande woensdag wordt het I Brugse protest in behande- lling genomen. De kans is zeer reëel dat het duel. dat door [KV met 1-0 werd gewonnen. I zijn geheel moet worden overgespeeld. Brugge tekent bezwaar aan, omdat scheidsrechter Ponnet Creve ten onrechte uit het veld gestuurd zou hebben. De feiten: Ponnet stuurde de speler van het veld, door een gele kaart te tonen en twee vingers om hoog te steken ten teken van een tweede gele kaart, die uitsluiting tot gevolg heeft Niemand had echter een eer ste kaart voor Creve gecon stateerd. Ponnet leek dat te beseffen en vulde op het wedstrijdformulier in, dat hij een rode kaart heeft gegeven. Maandag verklaarde de ar biter twee vingers in de lucht te hebben gestoken om ru ziënde spelers tot bedaren te brengen. De affaire wordt in België breed uitgemeten in de me dia. Vooral Ponnet moet het ontgelden, omdat hij tame lijk uiteenlopende verklarin gen heeft gegeven. Club Brugge voelt zich vooral door het tweeslachtige gedrag van de Belgische toparbiter ge roepen om de zaak bij de KBVB aanhangig te maken. John Cordier, de steenrijke voorzitter van KV Mechelen die zijn dub door de winst op Club op de tweede plaats ziet staan, reageerde gistermid dag uiterst fel op de stappen van Club Brugge. „Als wij die match moeten herspelen, weigeren we dat Nee, dan stapt KV uit het voetbal". Cordier herhaalde die boude bewering tot drie keer toe. „Dat regel ik allemaal. Ik maak dat hard". Cordier vond niet dat hij met zijn teksten het sportco mité onder zware druk zet „Ik verwacht alleen maar een rechtvaardig sportcomi té. Mijn mening zal hen niet beïnvloeden. Maar in België is het scheidsrechtersblad (het wedstrijdformulier) hei lig. Als daarop staat: Creve kreeg een rode kaart, dan is de zaak afgedaan. Wordt daaraan getornd, dan houdt voor mij alles op. KV meche len verdwijnt dan". Ik wil de wereld opvraten' 7an onze sportredactie HEEREN VEEN - Er is voor het wereldkam pioenschap all-round op de schaats van dit week einde op de overdekte piste van het Thialf-ijs- itntrum in Heerenveen een levendige zwarte hindel in toegangs- kurtjes ontstaan. Omdat de hal vorig september al was uitverkocht en vele aatsliefhebbers daar- werden verrast, dt op het ogenblik Kt 500 gulden neerge- d voor een zitplaats or beide dagen, artjes, die Uormaal' 45 ilden per dag kosten. [Verwacht wordt dat de vandaag, morgen i zaterdag op de eerste I van het WK nog zui- u oplopen. I Volgens PR-functions - ili Jan Heida blijft de zag naar toegangsbe wijzen ondanks het bord uitverkocht' groot. „We hidden het stadion wel vijf maal kunnen uitver kopen. We worden nog tlle dag veel gebeld met verzoeken of we geen tri bunes bij kunnen bou wen of zoiets. Omdat we un een overdekte hal vutzitten kan dat echter eiet", aldus de Drentse a-schaatser. In totaal zullen zater- kg en zondag 16.432 be idende toeschouwers de wedstrijden per dag bij wonen, naast ongeveer W officials en Journalis ten. Ook in de advententie- ibrieken van de lande- dagbladen staan 1 oproepen om even- «1 beschikbare toe- [tongskaarten tegen een 'hoogde prijs af te lituan, Door Rob van Deursen Sinds enkele dagen draait hij zijn trainingsovalen op het overdekte ijscentrum Thialf in Heerenveen waar zaterdag en zondag het wereldkampioenschap all-round voor heren wordt verreden. Naast de Rus sen, de Nederlanders, één Oostenrijker (Hadschieff) plus een Noor (Geir Karlstad) geldt de 'vrijbuiter' uit de USA als een van de mogelijke kandidaten voor ere metaal. jüSSEL (ANP) - De nieuwe, 32 man bestaande Belgi- 'wielerfonnatie onder lei- van Luis Ocana en Wil- i Reybroeck, mijdt de ko- 'e weken de grote koersen t internationale circuit "beroeps renners. woordvoerder van de ;w liet woensdag weten, renners zich in België "'bereiden op de Omloop F "olk, de openingsklassie- jvan het seizoen, die 28 fe- öri wordt gereden. 'oegleider Ocana kreeg in weekeinde tijdens de Jte van de Catalaanse kust ™ren, dat hij naar België 631 terugkeren. Volgens de jrdvoerder heeft het besluit te maken met financiële "lemen waarmee de ploeg ptepen zou hebben: „Spon- vrancois Lambert is niet ®8edoken, hij is gewoon tekenreis. De renners blij— België om elkaar beter kennen. Het is beter samen te doen dan ver te Europa aan koersen lemen". Niet zozeer in het eindklas sement (vorig jaar in Inzeil vijfde), maar wel op de lan gere afstanden. Zijn persoon lijke reeks van 38.88, 1.56.79, 6.59.66 en 14.38.13 geeft daar voor een indicatie. Plus nog eens het gegeven dat hij zich afgelopen seizoen winnaar mocht noemen van de reeks wedstrijden om de World Cup op de 5000 meter. Dave Silk kijkt met verlan gen naar het komend week einde uit Logisch, want als bewoner van het Amerikaanse continent en als stayer-specia list zit er in zijn schaatsseizoen slechts één echt hoogtepunt en dat is het WK allround. De Europeanen hebben daarnaast nog het eigen onderonsje, dat dit seizoen in Trondheim door de Rus Nikolai Guljajev werd gewonnen. Omdat het slagen of mislukken van het seizoen dit weekeinde in Heerenveen voor hem wordt bepaald, nam Dave Silk het zekere voor het onzekere. Ondanks het feit na melijk dat hij eind november vorig jaar tijdens de wedstrij- denom de wereldbeker al eens in Heerenveen in actie kwam (7.01.10 op de 5 kilometer) en dus ervaring opdeed, wilde hij zo goed mogelijk acclimatise ren onder het 'dak' van Hee renveen. „Overdekt schaatsen blijft voor ons vol vraagtekens. Wat dat betreft hebben de Neder landers een grote voorsprong. Ik heb begrepen dat zij op deze baan al zes weken konden trainen. Nu ik hier twee dagen heb geschaatst, weet ik dat ik eerder had moeten komen", aldus Dave Silk, die die laatste opmerking verder aanvult met: „Je maakt de gekste din gen mee. Soms tijdens de trai ning op snelheid zegt je geest dat je tegen de grens aan zit, terwijl je lichaam totaal geen signalen van: 'ho, tot hier en niet verder' uitzendt Wil je tijdens dit WK slagen, moet je vooral mentaal je grenzen verleggen. Niet bang zijn voor de mogelijkheid om vroeg ka pot te zitten. Keihard vertrek ken. Want de praktijk zal le ren dat het dooie punt veel la ter komt dan je verwacht." Dave Silk bereidde zich an ders dan vorig jaar op het mondiale schaatstoernooi voor. Door een taxatie-fout veranderde hij namelijk toen in Inzeil van aanvaller in pie- keraar. „Vlak voor het WK in Inzeil reed ik in Davos een tien kilometer. Ik wilde zien hoe ik er voor stond. Op een of an dere manier liep die race van geen kanten. Ik was constant tegen mezelf aan het knokken. Die wedstrijd heeft me geen goed gedaan. Plotseling was het zelfvertrouwen aangetast. Dat heb ik in Inzeil goed kun nen merken. Ik was mezelf niet. Daarom heb ik het in de afgelopen weken in overleg met onze coach Mike Crowe totaal anders gedaan. Kijk, ik heb de laatste jaren bewezen dat het met mijn lange afstan den wel goed zit. Dus die liet ik een beetje links liggen en ben juist aan mijn minder sterke punten, en dan vooral de sprint, gaan schaven. In Inzeil reed ik afgelopen weekeinde die 38.88 op de 500 meter, een persoonlijk record. Éérlijk, ik was als een kind zo blij. Voor mezelf kan ik nu niet meer stuk. Blaak van het zelfver trouwen. Ik wil de hele wereld wel opvreten." Op die roes speelt de Ameri kaanse coach Mike Crowe goed in. Crowe, die de schaats wereld versteld liet staan door de progressie van Bonnie Blair ten opzichte van de ongenaak baar geachte Oostduitse Karin Kania tijdens het WK sprint in het Canadese Sainte Foy anderhalve week terug, pre dikt de leer van de techniek. „Silk had daar problemen mee. Technisch reed hij op één been. Éérlijk. Nu op twee en dat scheelt natuurlijk een stukje. Vooral op de 500 en de 1500 meter zal hij dit week einde vooruitgang laten zien. Dave Silk op een Hollands vervoermiddel: „Overdekt schaatsen blijft voor ons vol vraagte kens". - FOTO ANP En in een grote meerkamp le vert dat veel winst in punten op. Daar heb ik hem constant op gewezen. Dat hij die naam van stayer eens moest zien af te schudden. Hij is een veel completer schaatser dan iedereen en hijzelf denkt" Dave Silk zelf wil daar nog niet helemaal aan. In zijn ge- dachtenwereld houdt hij zich zelf grotendeels vast aan zijn kracht op het langere werk. Ook omdat de Olympische Winterspelen van Calgary volgend jaar een beetje door zijn achterhoofd spoken. Silk hoorde van de plannen van Hein Vergeer om zich na het WK van Heerenveen helemaal te gaan richten op de ontmoe ting aan te voet van de Olym pus volgend seizoen. „Dat lijkt me niet verstan dig. Als Amerikaanse schaat ser weet ik als geen ander hoe veel risico je loopt om te falen als je je op één doel richt. Gus- tafson won goud in Sarajevo op de vijf kilometer. En die trainde daar voor volgens de vaste all-round-normen. Dus het kan op die manier. En als je eenmaal houvast hebt, moet je die paden zo weinig moge lijk verlaten. De Nederlandse coach Gemser heeft gelijk: als allrounder train je op de gren zen van het vermogen van je lichaam. Verder gaan is ge vaarlijk en daar pas ik voor. GENEVE (SID) - Nauwelijks vier maanden, nadat de Olympi sche Winterspelen van 1992 aan AlbertvUle zijn toegewezen, is de Franse Alpen-stad al in ernstige problemen. Door de waardeverminde ring van de dollar en de mo menteel magere Amerikaanse belangstelling voor de skisport is het huishoudboekje van Al bertville danig in de war ge raakt „Nu al bestaat een tekort op de begroting van 25 procent en waarschijnlijk wordt dat zelfs 40 procent", verklaarde Michel Barnier, de interim-voorzitter van het organisatiecomité na het vertrek van Jean-Claude Killy. Het plotselinge afscheid van oud-Olympisch kampioen Killy komt door het begro tingstekort ook in een ander daglicht te staan. Voor de uit zendrechten van de Winter spelen van Calgary volgend jaar heeft een Amerikaanse maatschappij 309 miljoen dol lar betaald. Albertville houdt er reke ning mee, dat door de koersval van de Amerikaanse munt een miljard Franse frank (onge veer 325 miljoen gulden) min der zal binnenkomen dan was begroot De burgemeesters van de 42 gemeenten in de Sovoy, het district waar de Spelen wor den gehouden, hebben nog wel een dringend beroep gedaan op Killy weer zitting te nemen in het organisatiecomité. Killy zou zelf zijn functie en taak omschrijving mogen kiezen, omdat de vrees bestaat, dat zonder hem succes lang niet verzekerd is. Barnier heeft al brieven rondgestuurd, waarin wordt aangedrongen op een een nieuwe Olympische be wustwording onder de bevol king. Killy heeft woensdag on danks de bemiddelingspoging laten weten niet meer be schikbaar te zijn voor een post als chef van het organisatieco mité. GRONINGEN (ANP) - HUbert van der Duim, die vorige week vrijdag bij een frontale auto botsing ernstig gewond raakt, gaat vooruit. De toestand van de schaatsenrijder, die in het academisch ziekenhuis van Groningen wordt verpleegd, is stabieL Van der Duim wordt nog beademd omdat bij het onge val een long werd gekneusd. De verwachting is dat de bea deming binnen enkele dagen kan worden gestaakt. Hilbert van der Duim is goed bij ken nis. Zijn toestand is stabiel en vertoont een positieve ontwik keling. Eén persbericht van het academisch ziekenhuis meldt ook dat rekening moet worden gehouden met verdere opera tieve behandelingen. Er kan nog geen uitspraak worden gedaan over de kansen op een volledig herstel. LA CORUNA (ANP) - Het Ne derlands zaalvoetbalteam heeft woensdag in La Coruna (Spanje) zijn derde triomf be haald bij het tweede FIFA- toernooi. Italië werd met 4-1 verslagen. Voor Oranje scoorden Fa- ber, Van Leeuwen, Foree en Artz. Nederland eindigde door die overwinning als eerste in de groep en bereikte de kruis finales. Daarin is België de te genstander. Spanje ontmoet Brazilië. NederUnd-IUli* 4-1 (1-4). Doelpunten Nederland: Faber, Van Leeuwen, Foree en Artz. Brazilië-Hongarije 3-2, Spanje - België 3-2, Portugal - Verenigde Staten 4-3. Stand groep A: 1. Nederland 3-6, 2. Bra zilië 3-4,3. Hongarije 3-2,4. Italië 3-0. Stand groep B: 1. Spanje 3-6,2. België 3- 3,3. Portugal 3-2,4. Verenigde Staten 3-1. Ajax heeft woensdagavond de punten gedeeld met Olym- pique Marseille. De vriendschappelijke voet balwedstrijd te Dijon tussen de koplopers van dé hoogste afdelingen van respectievelijk Nederland en Frankrijk ein digde in 3-3. ATHENE (Reuter) - Een uit vijf man bestaande commissie van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft woensdag het Olympisch Stadion van Athene geïnspecteerd als mo gelijke accommodatie voor de finale van het toernooi der be kerwinnaars, die 13 mei wordt gespeeld. De kandidatuur van Neder land is inmiddels om allerlei redenen van de baan. De leden van de UEFA-commissie ver telden na de inspectie, dat het Griekse stadion in redelijke staat verkeert. Donderdag volgt een gesprek tussen de commissieleden en vertegen woordigers van politie en het ministerie van openbare orde. WENEN (SID) - De straf- commissie van de Inter nationale IJshockey Fe deratie (II1IF) heeft de trainers en de spelers van de jeugdteams van Ca nada en de Sovjetunie langdurige schorsingen opgelegd. Dat werd woensdag besloten tij dens een vergadering in Wenen. Tijdens de wereldtitel strijd voor junioren, be gin januari in Tsjecho- Slowakije met Finland ais winnaar, ontaardde de wedstrijd tussen beide landen in een twintig mi nuten durende vechtpar tij. Beide teams werden gediskwalificeerd. De inmiddels ontslagen Sovjet-coaches Vladimir Vasiljev en Valentin Goerejev en hun Cana dese collegas Bert Tem- pleton en Pat Burns zijn tot 31 december 1989 ge schorst voor internatio nale wedstrijden. De ijs hockeyers van beide jeugdteams, in totaal 38, mogen tot I juli volgend jaar geen internationale wedstrijden spelen. Daarna geldt voor hen een proeftijd tot 31 de cember 1989. teid i site Yannick Noah: „prof-tennis heeft niets te maken met Olympische Spelen". - FOTo de stem/ben steffen LAUSANNE (AFP) - Stefan Ed berg en Boris Becker zijn welkom op de Olympische zo merspelen van 1988 in SeoeL Het bestuur van het Interna tionaal Olympisch Comité heeft woensdag in Lausanne de aanbevelingen van de toe latingscommissie overgeno men. Het bestuursbesluit zal ter goedkeuring worden voorge legd aan de 92ste algemene IOC-zitting, van 6 tot 12 mei aanstaande in Istanboel. Voor Ivan Lendl zijn de kansen op een Olympisch startbewijs aanzienlijk gerin ger. Dit komt door de voor waarden, die zijn overeenge komen met de Internationale Tennisfederatie. Deze gelden bij wijze van proef alleen voor Seoel en zullen erna worden aangepast In principe is elke tennisser welkom op de Spelen. Het doet er niet toe of hij/zij veel ver dient of weinig, of hij/zij jong is of niet Als hij/zij maar wordt aangewezen door de na tionale tennis bond van zijn/ haar land. Voorwaarde is dat het Olympisch handvest wordt geëerbiedigd; met name de re gels betreffende de nationali teit, het fair-play, het geweld en de doping. Moeilijker ligt het met de koppeling die de Internatio nale Tennisfederatie legt met de Davis Cup en het toernooi om de Federation Cup. Wie op de Olympische Spelen wil uit komen, moet op die ITF-eve- nementen zijn uitgekomen of in ieder geval positief hebben gereageerd op een uitnodiging. Dat maakt de kans dat Ivan Lendl tot de 96 Olympische deelnemers, 64 heren en 32 da mes, behoort aanzienlijk klei ner. De Tsjechoslowaak is de laatste twee jaar niet voor zijn land uitgekomen en denkt er over Amerikaans staatsburger te worden. „Het is echter goed denk baar dat het Olympisch per spectief Lendl ertoe zal bewe gen weer Davis Cup te spelen", aldus ITF-voorzitter Philippe Chatrier. Het is echter niet on denkbaar, dat de komende maanden of begin 1988 Lendl in het bezit zal worden gesteld van het Amerikaans staats burgerschap. Dat zou de zaak compliceren. Voor de huidige nummer één bij de dames, Martina Na- vratilova, doet zich geen pro bleem voor. De vroegere Tsje chische, die sinds 1981 de Ame rikaanse nationaliteit heeft, uan in Seoel voor de Ver- enigde Staten uitkomen, aan gezien zij al voor dit land Fe deration Cup heeft gespeeld. Bij de spelen dient de kle ding van de spelers/speelsters geheel vrij te zijn van elke v orm van reclame. Vermel ding van de fabrieksnaam op het racket is toegestaan. Elke vorm van startgeld is nadruk kelijk verboden, evenals het uitloven van geld voor een Olympische medaille. De werking van commer ciële contracten dient te wor den opgeschort tijdens de Olympische Spelen zelf en de laatste fase van voorbereiding. Deze periode beslaat hooguit de laatste veertien dagen voor de spelen. Gedurende die twee weken mag geen van de Olympische deelnemers uitko men bij een toernooi in Zuid- Korea. Tenslotte is bepaald dat ad viseurs, commerciële agenten en reclamebureaux niet mo gen profiteren van een Olym pisch succes. De Franse tennisser Yan nick Noah behoort tot dege nen, die zich vooralsnog kri tisch hebben opgesteld. Hij verklaarde in Tennis-Magazi ne: „Wat mij betreft; ik zou er naartoe willen om naar an- deve sporten te kijken. Atle tiek en dergelijke. Maar prof tennis heeft niets van doen met Olympische Spelen. Er zijn belangrijke evenementen genoeg. Davis Cup, de Grand- Slamtoernooien. Die zijn er per slot van rekening elk jaar. Tennis bij de spelen is wat voor anderen. Hetgen niet wil zeggen, dat ik niet erg blij zou zijn met een Olympische plak".

de Stem | 1987 | | pagina 9