even. UITBLAZEN Verzuiling oorzaak kloof geestelijke gezondheidszon McFarlane-zaak maakt Iran-affaire nog veel ingewikkelder We priegelen erg graag met regels Zwarte scholieren worden vernederd Slim, snel, doortastend PROEFSCHRIFT: RIAGG MOEST TEGENSTRIJDIGE VERWACHTINGEN INLOSSB OPNIEUW BELANGRIJKE KROONGETUIGE VAN TOWER COMMISSIE UITGESCHAKELD WIM KOCK DONDERDAG 12 FEBRUAR11987 ACHTERGROND T5 PAGl DONDERDAG 12 FEBRUl \Vim Kok leidt pvdA naar gtaten- verkiezingen - ria( UIT HET ZEEUWSE ACH, dat Openlucht museum, wat bleek Nederland daar op eens zielsveel van te hou den. Als het voor niks is en goedgekeurd door het tv-journaal zijn de brave burgers niet te houden en een handtekening voor het goede doel kost ook al niets. Op Brink-man is het bovendien leuk schieten, ledereen doet het. De burgemeester van Arn hem loste het startschot voor de jongste barrage. Even krijgs haftig als potsierlijk ontzegt hij in het tv-joumaal de minister de toegang tot zijn gemeente. Zeker de kans willen grijpen om de bekendste burgemeester van Nederland te worden? In het voetspoor van zijn grote voorganger Malser, de burge meester met de veiligheidshelm. Dat was een landelijk bekende burgemeester. Ik weet niet pre cies meer waardoor, maar het moet wel want waarom anders zou ik me, bijna twintig jaar na zijn vertrek, nog zijn naam her inneren, terwijl ik nooit iets met hem of met Arnhem te ma ken heb gehad? Maar Drijbert Zal over twintig jaar een andere journa list, in een andere ver van Arn hem gelegen stad, zich plotse ling Drijber herinneren als de man die minister Brinkman in 1987 de toegang tot Arnhem ontzegde? Drijber, die het hele weekend in de buurt van de tv- camera bleef en erop toezag dat iedere bezoeker braafjes zijn protesthandtekening plaatste, stond overigens niet zo 'boven de partijen' als zijn ambtsketen zou doen vermoeden. Hij bleek ook voorzitter te zijn van de Vrienden van hel Openluchtmu seum. Dat het museum niet zo best rendeerde verbaast me, nu ik dat achteraf door anderen hoor beweren, niet erg. Ik ben er ooit één keer geweest en ik zou het zeker boeiend gevon den hebben ware het niet dat we last kregen met de kinderen. Ik was er namelijk als begelei der van een buslading - deels buitenlandse - scholieren. Ouderen vinden altijd dat er aan kinderuitstapjes iets educa tiefs verbonden moet zijn. Wij dus naar het Openluchtmu seum. Omdat het zo groot was hadden we er flink wat tijd voor uitgetrokken, armzalige pedagogen die we waren. Na drie kwartier educatief bezig zijn werden de jongelui onge durig, rumoerig en ten slotte onhandelbaar. Ze wilden spe len, maar er viel niets te spelen. Ik durf niet te beweren dat het schouwspel typisch Neder lands was, al hadden die files van volgzaamheid wel iets kneuterigs. Maar de aankondi ging in het NOS-journaal dat het Openluchtmuseum in het weekeinde gratis open zou gaan, uit protest nog wel tegen Brinkman, na Deelman de taai ste Kop van Jut in het kabinet, zette een reeks ontwikkelingen in beweging zo voorspelbaar als de zonneschijn die altijd na de regen komt. Alsof Brinkman het zo had bedacht. Als een donderslag bij hel- dere hemel slaat zijn medede- ling dat het museum dicht moet te Arnhem in. Het NOS-jour- 5 naai erop af. De televisie ruikt een stukje compensatie voor een gemiste Elfstedentocht. Iets van: 'Het Volk en Wij met z'n §E Allen om iets Vaderlands te 3 Redden. De kranten helpen een handje. Je ziét gewoon de com- j§ mentators met opgetrokken neus hun meest vieze woord uit de tekstverwerker rammen: commercie!. Bah. Pretparken deugen ineens ook niet. Cul- tuurgoed in handen van onder- nemers, 'dat kan nooit goed gaan', alsof kranten geen cul- jj§ tuurgoed meer zijn en met rijkssteun voor 'n habbekrats gjj worden weggegeven. E Het werkt. Het Volk 3 stroomt toe en met z'n allen steken de bezoekers de tong uit tegen minister Brinkman. Het E NOS-journaal staat er bol van. Er wordt iets unieks met de on- dergang bedreigd. Dat mag niet gebeuren Brinkman! Het gebeurt ook niet. Brink- man had iets anders in gedach- E ten, als je het mij vraagt. Dins- dag zitten ze aan tafel met de E minister; de met de ondergang E bedreigden en hun bescher- mengelen Drijber en de Gel- derse commissaris van de ko- ningin. Na de hersenspoeling E staan de Geldersmannen tevre- E den de pers te woord: - De toegangsprijs gaat flink omhoog. E - De bezuinigingen op finan- cieel en personeel gebied gaan 3 door. -Aan uitbreiding met attrac- E ties valt niet te ontkomen. 3 „Geen botsautootjes. Geen pretpark, maar een prettig E park", probeert de commissaris E van de koningin nog, maar ge- gadigden als Efteling, Van der E Valk en Recreatie Initiatief E worden voor de zekerheid toch maar achter de hand gehouden. - Maar, oh victorie!, de zaak gaat in april gewoon open en 3 daar waren de verkeersopstop- pingen, het afgelopen weekend E rond Arnhem, toch voor be- doeld? De gemeente Arnhem E belooft trouwens prompt iets E aan die wegen te zullen doen. E En niet te vergeten: Brink- man is binnen een week weer E van een verliesgevende zaak af. De bravelanders ten slotte, die E zaterdag en zondag, de media 3 gehoorzamend, in hun auto's te hulp snelden, hoeven zich ook E niet bekocht te voelen. Ze heb- 3 ben eindelijk dat befaamde openluchtmuseum eens gezien, E verdienden vijf gulden de man 3 en zijn persoonlijk deel geweest van wat een weekend lang het E belangrijkste tv-nieuws was. E Het is dat Brinkman nooit iets goed kan doen, anders zou ik zeggen dat dit een voorbeeld 3 is geweest van slim, snel en doortastend handelen. Een E beetje kil ook misschien, maar E met het beoogde resultaat. iiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiiiiiMiiiiiiiü Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55. Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229.4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, «lekstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal. Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE OPVALLEND diepe kloof tussen de ambu lante geestelijke gezond heidszorg (AGGZ) en de psychiatrische inrich tingen in Nederland is niet het resultaat van therapeutische of huma nitaire opvattingen, maar van de verzuiling van het inrichtingwe zen. Tot deze conclusie komt drs. T. van der Grinten, di recteur van het Nederlands centrum voor Geestelijke volksgezondheid (NCGV), na een historisch beleidsonder zoek. Hij heeft er een proef schrift over geschreven, 'De vorming van de ambulante geestelijke gezondheidszorg', waarop hij woensdag in Rot terdam is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. De kloof bestond al voor dat midden jaren zestig voor het eerst een bundeling werd voorgesteld van de AGGZ die toen nog uit een lappendeken van verschillende, in talrijke bureaus en bureautjes on dergebrachte, werksoorten bestond. De meeste inrichtin gen waren niet opgezet voor een afgebakend verzorgings gebied, maar voor een be paalde confessionele groep of voor algemeen gebruik. Ze konden in principe patiënten uit het hele land opnemen. Daardoor werd nazorg van uit de inrichting bemoeilijkt en voorzorg vrijwel onmoge lijk. Dat leidde tot de oprich ting van aparte organisaties per verzorgingsgebied (stad, regio of provincie). De zorg buiten de inrich tingen is in 1982 gebundeld in 59 regionale instellingen (RIAGG's), waarin de so ciaal-psychiatrische dien sten, de medisch opvoedkun dige bureaus, de bureaus voor levens- en gezinsvragen en de instituten voor multi disciplinaire psychotherapie werden ondergebracht. Hulp door een RIAGG werd opge nomen in het verstrekkin genpakket van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Van der Grinten noemt deze combinatie van zeer uiteen lopende vormen van hulp verlening in dergelijke grote instellingen (de gemiddelde RIAGG heeft 70, meest hoog geschoolde, medewerkers en een jaaromzet van zeven mil joen gulden) en de financie ring ervan via een volksver zekering opvallend en, inter nationaal gezien, zeer uitzon derlijk. Ondanks de lange aanloop bleek de RIAGG geen rede lijk uitgekristalliseerde voorziening. De instellingen werden al direct bedolven onder kritiek. Voordat ze zich in de praktijk hadden kun nen bewijzen werden ze be stempeld als 'een historische vergissing', 'een onvoldragen Inrichtingen gaan steeds meer voor een eigen verzor gingsgebied werken. - fotoanp kind' en 'een krankzinnige operatie'. Dezelfde overheid die in 1982 het RIAGG-besluit nam. kwam twee jaar later in de Nieuwe Nota Geestelijke Volksgezondheid eigenlijk tot de conclusie dat het basis concept van de RIAGG niet deugt, aldus Van der Grin ten. De nieuwe nota stelt voor de zorg voor de 'lichte' stoornissen over te hevelen naar huisarts, maatschappe lijk werk en psycholoog. Voor wat de zware proble matiek betreft zou er een nauwere organisatorische band moeten komen tussen de RIAGG en de polikliniek en dagbehandelingsafdeling van het psychiatrisch zieken huis. Volgens Van der Grinten is dat niet toevallig, omdat de inrichtingen steeds meer voor een eigen verzorgings gebied gaan werken, zodat er steeds minder reden is voor aparte organisaties voor voor- en nazorg. Bovendien worden ook de psychiatri sche ziekenhuizen uit de AWBZ gefinancierd. Van der Grinten meent dat hierdoor een natuurlijke basis ont staat voor een daadwerke lijke organisatorische koppe ling van sociale en klinische psychiatrie. Het is de vraag waarom iedereen dat niet eerder heeft bedacht. Van der Grinten schrijft dat toe aan de (mede) op emancipatorische en ideo logische gronden gebaseerde argumenten voor de RIAGG. De maatschappelijke en poli tieke steun werd afhankelijk gesteld van een 'brede zinge ving'. Het ontwerp kwam daardoor terecht in een wir war van uiteenlopende be- VVim toe ioes rij' wij ongesto; doelingen en methoden. RIAGG moest vele, si zelfs tegenstrijdige verwal,] tingen gaan inlossen. Da*^ voor was ze volgens Van Grinten onvoldoende rust. Ze kon ook niet meet rugvallen op beschermer, maatschappelijke of tieke kaders. Van het zo snel wegnemen van de belei ringen voor een functioneren van de overeenkomstig het spronkelijke ontwerp is v, gens Van der Grinten sprake geweest. In pk daarvan, zegt hij, lijkt wat nog aan maatschappelij steun was voor het oorspro kelijke ontwerp zich telei gesteld van de RIAGG al keren. Men is in het al meen niet meer zo geïnteri seerd in emancipatorische, ideologische functies van RIAGG, aldus Van der G: ten: de RIAGG wordt vooral getoetst op haar houdelijke betekenis en hij bijdrage in de bezuinii politiek. Het RIAGG-besluit 1982 lijkt volgens hem ook niet het eindpunt een belangrijk tussenstatiM" in de ontwikkeling van ambulante geestelijke zondheidszorg in Nederlaï van een versnipperde hul; verlening via een breed gezette RIAGG naar meer doelgerichte organis tie. (ANP) s Door Jo Wijnen ENKELE uren voordat hij voor de zogenaamde Tower Commissie moest verschijnen, werd presi dent Reagans voorma lige veiligheidsadviseur Robert (Bud) McFarlane met haastige spoed naar het Marine Ziekenhuis in Washington gebracht. Hij had een overdosis (15 tot 30 pillen) valium ingeno men. Een woordvoerder van het ziekenhuis sprak van „een klaarblijkelijke poging tot zelfdoding", hetgeen nog eens werd geaccentueerd door het feit dat McFarlane een soort „afscheidsbrief" voor zijn vrouw had achter gelaten. Robert McFarlane is een van de kroongetuigen in het onderzoek naar de gang van zaken bij het Iran-schandaal. Hij was het die diverse ge heime missies ondernam, hij was het die in mei van het vorig jaar - tezamen met lui tenant-kolonel Oliver North - een uiterst geheime trip naar Teheran maakte en hij was het die diverse malen contact had met de soms zeer twijfelachtige tussenperso nen die bij de wapenhandel waren betrokken. McFarlane werd in 1983 tot president Reagans adviseur voor nationale veiligheid be noemd. Hij bezette deze top post tot december 1985. Toen nam een moegestreden en klaarblijkelijk teleurgestelde McFarlane ontslag. Hij was, zo wordt in Washington be weerd, het voortdurend ge vecht om de macht beu. In zijn pogingen zich in het Witte Huis overeind te hou den, stuitte hij vooral op de massieve tegenstand van de Robert McFarlane- fotoap chef van de Witte-Huisstaf Donald T. Regan. De nu 49-jarige McFarlane - die onder meer voor Henri Kissinger en Alexander Haig werkte en die enige tijd als speciale afgezant voor het Midden-Oosten actief was - en Regan zijn bepaald geen vrienden. Het is zeer merk waardig dat hun juist McFarlanes en Regans getui genissen voor de senaats commissie voor inlichtingen zaken, sterk uiteenliepen. Volgens McFarlane wist pre sident Reagan al in 1985 van de wapenleveranties aan Iran. Regan zegt evenwel dat de president daarvan pas in januari van het vorig jaar op de hoogte werd gesteld. McFarlane moest maan dag voor de Tower Commis sie verschijnen. Dat is de driemans-commissie die, op verzoek van de president, moet bekijken wat er mis is gegaan in de boezem van de Nationale Veiligheidsraad, waarin veiligheidsadviseur Poindexter - die McFarlane opvolgde - en diens mede werker kolonel North een hoogst belangrijke rol speel den. McFarlane zou zeer heb ben opgezien tegen de vele getuigenissen die hij nog zou moeten afleggen. Volgens vrienden en medewerkers maakte McFarlane de laatste weken een vermoeide en ver slagen indruk en was hij zeer depressief. De vraag is nu wat de poli tieke uitwerking van McFar- lane's „klaarblijlijke poging tot zelfdoding" zal zijn. Of schoon de Amerikaanse me dia de McFarlane-zaak met de nodige terughoudendheid hebben behandeld, zullen de pogingen om aan de weet te komen wat Reagans voorma lige topman tot zijn wan hoopsdaad bracht, onver minderd worden voortgezet. Voor president Reagan wordt het er intussen niet ge makkelijker op. De McFarla ne-zaak zal door het grote publiek worden uitgelegd als een teken dat er veel meer achter het Iran-schandaal zit dan tot dusver wordt aange nomen en dat tot dusver n is opgelicht. In Washing! wordt al gezegd dat McFi lane vreest dat hij tot genissen zal worden gedwi Van onze Hoogte redactie igN HAAG - PvdA-leider Kok zal duidelijk aan wezig zijn in de campagne oor de Statenverkiezingen. ,En dat meer dan de laatste minuten van een bijeen- lömst", zei partijsecretaris m°ge'.fl}an Velzen gisteren met ver-1 ijzing naar de vijf-minuten- gsluiting die premier Lub- ,rs op CDA-manifestaties verzorgt. „Het blijven Staten verkiezingen, maar wij willen niet krampachtig doen over de 't andelijke uitstraling ervan", ildus Van Velzen. De PvdA mikt in de cam- ie op tenminste het be- ioud van de kiezers die bij de Kamerverkiezingen van mei 'orig j aar op de sociaal-demo craten stemden. Bij een gelijke uitslag zou de PvdA het zetel- in de Staten hier en daar kunnen verdubbelen. Het zou ook betekenen dat de PvdA in de Eerste Kamer van 17 naar zetels zou gaan. Dl ka in ril j» bo mi K< mi he rij de pij he pagne De partij voert in de cam- ,e echter geen 'meerder- idsstrategie' om een de ieerderheid van de 75 Se- laatszetels te krijgen. „Het zou uiteraard welkom zijn en we zullen de kiezers er uiter- ,ard ook niet van afhouden", lus Van Velzen. In de campagne - die vooral gekenmerkt zal worden door iet opzoeken van de kiezers op *gne J tel itraat en aan huis en niet door lijeenkomsten in rokerige taaltjes - staan vier thema's jentraal: milieu (80 procent van de uitvoering van de mi- ieuwetgeving komt voor re letting van de provincies), col- ectieve voorzieningen op het ;ebied van bejaardenzorg, slechts een tipje van de slu ;olksgezondheid, cultuur nderwijs, de rol van de over- eid in de omtwikkeling van echnologie en werk en inko- nen. Dat laatste thema zal D ni U ni Pi ti< tii on ge ni 'ooral aandacht krijgen van voor president Reagan, hij persoonlijk zeer is daan. Hoe het ook zij, het feiti kroongetuige McFarlj voorlopig niet tot het afli gen van getuigenissen staat is, heeft de Iran-affi nog aanzienlijk ingewikfc der gemaakt. Bovendien McFarlane de tweede kr«j getuige die (voorlopig) kan worden gehoord. W de onlangs teruggetr: CIA-directeur Willii Casey wordt, na een hei operatie, nog steeds in ziekenhuis verpleegd. Casey al ooit zal kunnen tuigen voor de speciale grescommissies, dan zal zeker niet spoedig gebeur! lit 'Den Haag'. Het debat dat lok voor eind februari heeft angevraagd over het finan- eël-economisch beleid van et kabinet past dus ook in de impagne. de hij fra zie ta t 191 ov< zot hé tei we pri eet cie de me leg Vo De Door Jan van de Ven OUDERLIJKE macht of ouderlijke zorg? Geprie gel met regels is ons niet vreemd. Tot de Franse overheersing, begin ne gentiende eeuw, maal den onze voorouders er niet om. Wat kon het schelen. Wie kinderen had zorgde ervoor. Bijna twee honderd jaar later breken we eerst de nek over regels en instanties, voordat rust mag weer keren. In 1800, voordat Napoleon de burgerlijke stand uitvond, was het de overheid een zorg. Een koppel dat te kennen gaf samen door het leven te wil len, naar onze begrippen 'ge trouwd' te zijn, hoorde vanaf het begin van samenwoning bij elkaar. Kinderen waren een natuurlijk gevolg. Ging er iets mis dan ving de fami lie de brokstukken op. Wie geen familie had om op terug te vallen dreigde van ellende te verkommeren. Maar ook toen waren er warmhartige hulpverleners. Eerder dan Napoleon ont dekte de Kerk de zin van het gesloten huwelijk De aanlei ding doet er niet toe. Een nieuwe bron van inkomsten? Een nieuw sacrament? Feit is dat vanaf de vijftiende eeuw de Kerk gelovigen ervan pro beerde te overtuigen, dat sa menwoning met kerkelijke inzegening behoorde te be ginnen. Van verplichting was echter geen sprake. Om de Kerk een voet dwars te zetten, vanaf de Franse overheersing is de scheiding van kerk en staat actueel, verzonnen burger lijke autoriteiten wel de ver plichting van het burgerlijk huwelijk. Twee eeuwen later, na duizenden jaren van be trekkelijke vrijheid, breken we ons het hoofd over hoe ouders in relatie tot hun kin deren staan: ouderlijke macht, voogdij, toeziend- voogdij ouderlij ke zorg. We staan zelfs op het punt een betrekkelijk eenvoudige regeling drastisch ingewik kelder te maken. Strekt ouderlijke macht zich nu nog uit tot het volledige gezin; straks gaat de ouderlijke zorg een breder veld beslaan. Mr. P. Vlaardingerbroek, lid van de vakgroep jeugd- en familierecht aan de universi teit in Tilburg, vertelt wat de wetsontwerpers beogen: „Ouderlijke zorg zou moeten gelden voor gehuwden, sa menwonenden, vrouw vrouw- en man-man-rela ties. Lesbiennes komen voor ouderlijke zorg in aanmer king. Ook de bewust onge huwde moeder krijgt samen met haar vriend ouderlijke zorg, mits die vriend het kind heeft erkend." Rechters mogen knopen doorhakken. Hun werk neemt toe, want het verzoek om ouderlijke zorg van een van de ouders - zeg de buiten gezinsverband levende vader - moet worden beoordeeld. Hoe reageert de moeder op het verzoek en wat denken de kinderen ervan? Vlaardingerbroek: „De stem van kinderen weegt mee in de beslissing. Moeder heeft de zwaarste stem in het kapittel. Als zij zich met hand en tand verzet tegen verlening van ouderlijke zorg aan de vader dan zal het verzoek niet worden ingewil ligd." Vader heeft op zijn beurt het recht ouderlijke zorg ex clusief voor zichzelf op te eisen. Dient moeder een ver zoek in tot verlening van ouderlijke zorg aan nieuwe vriend of echtgenoot, dan kan de natuurlijke vader een positief oordeel van de rech ter blokkeren. „Beide ouders moeten wil len", zegt Vlaardingerbroek. Een nieuwe wet neemt con flictstof niet weg. Willen ouders elkaar het leven zuur maken dan blijft die weg Kinderen hebben ouders. Omdat er zoveel kinderen rondlopen die het zonder een van de ouders moeten stellen, heeft de wetgever regels gemaakt. Regels die aan verandering toe zijn. Ruimer dan de huidige, aangepast aan veranderde opvattingen in de samenle- ving. openstaan. „De positie van toeziend-voogd is en blijft een zwakke. Net als nu kan straks de voogdes, in negen van de tien gevallen krijgt moeder kinderen toegewe zen, door beïnvloeding van de kinderen ook het kroost een negatief oordeel over vader laten geven." Een onoverkomelijk pro bleem ziet Vlaardingerbroek ook voor de BOM-moeder opduiken. Zij heeft voor een gezin zonder vader gekozen. De echte BOM-moeder zal het niet leuk vinden als de vader van haar kind plotse ling rechten voor zichzelf gaat opeisen. Al kan zij een dergelijke poging blokkeren, bevordelijk voor de gemoeds rust zal zij de in discussie zijnde verandering van wet geving niet vinden. Met het begrip ouderlijke zorg zal 'voogdij' niet uit de wet verdwijnen. Voogdij blijft bestaan voor niet direct betrokkenen. Na overlijden van een ouder krijgt iemand van buitenaf toeziend-voog dij. Een toeziend voogd komt niet in aanmerking voor ouderlijke zorg. Zelfs niet als Napoleon, uitvinder burgelijke stand. - fotoarchief de stem hij veel werk maakt van zijn toegewezen betrokkenheid. De regering laat bij een wetswijziging het adopteren buiten beschouwing. Het spreekt vanzelf, dat adoptief ouders en stiefadoptief- ouders alle rechten en plich ten, verbonden aan het op voeden van kinderen, krij gen. Hun zorg is en blijft ouderlijke zorg. Vlaardingerbroek hanteert de in discussie zijnde ont- werp-regelgeving moeite loos, maar hij voorziet pro blemen voor betrokkenen als het ontwerp ooit wet wordt. „Niet gespecialiseerde advo caten hebben er al moeite mee. De gewone burger, die door omstandigheden met het jeugdrecht krijgt te ma ken, ziet helemaal door de bomen het bos niet meer." De huidige wet betreffende ouderlijke macht mag dan voor een deel door de Hoge Raad buiten werking zijn ge steld, door de simpelheid wist wel iedereen waar zij of hij aan toe was. „De ontwerpers hebben in hun toelichting op de in dis cussie zijnde regels notabene gesteld, dat het kind uit gangspunt bij hun werk is geweest." Vlaardingerbroek gelooft eerder, dat een poging is gedaan de ondoorzichtig heid van het moderne sa menleven weer te geven. Met invoering van het begrip ouderlijke zorg krijgen vol wassenen ongebreidelde vrijheid de verantwoorde lijkheid voor kinderen naar eigen inzicht aan te gaan. IN EEN rapport van de Verenigde Naties wordt het lot van zwarte schoolkinderen in Zuid- Af rika treurig en verne derend genoemd. Zij riskeren detentie en mishandeling bij het demon steren voor beter onderwijs. De minister van Wet en Or de, Adriaan Vlok, wees dins dag van de hand de honder den gedetineerde zwarte kin deren vervroegd vrij te laten. Het afgelopen jaar is er een golf aanhoudingen ge weest van schoolkinderen onder de 16 jaar die vaak prominent actief waren in schoolboycots. Er zijn berich ten over marteling en mis handeling van kinder-ge- vangenen, aldus het rapport van de Verenigde Naties, dat door een groep deskundigen is voorbereid. De groep heeft inlichtingen dat veel kinde ren verwondingen hebben opgelopen toen Zuidafri- kaanse veiligheidstroepen in het wilde weg schoten met hagel en traangas en soms scherpe munitie gebruikten om demonstranten te ver spreiden. 'Verscheidene doden die vielen door kogels zijn aan de groep gemeld. Sommige jonge slachtoffers dragen de fysieke en mentale littekens van hun detentie, waarbij een aantal van hen seksueel werd misbruikt, want som migen deelden de cellen met volwassen misdadigers', al dus het rapport. Volgens offi ciële cijfers van de Zuidafri- kaanse VN-missie in Genève werden op 7 december nog 256 zwarte kinderen onder de 16 vastgehouden, maar in in gelichte bronnen verluidt dat het werkelijke aantal veel hoger ligt, stelt het VN-rap- port. Op basis van zijn informa tie zegt de groep dat in Zuid- Afrika in de afgelopen 19 maanden bij onlusten 1.416 mensen het leven verloren. In maart vorig jaar bedroeg het aantal slachtoffers 171. 'Zwarte leerlingen zich veel meer bewust worden van de onrechtv' digheden van het gesche: onderwijs en van apart in het algemeen. Ze het' een grotere collectieve 8 een verzet tegen mist» door de politie en een zeer tionele benadering van' eisen, die zowel praktisch oprecht zijn'. Deze eisen treffen vertegenwoordi in studentenraden, verh: van het aantal leraren op aantal leerlingen, juist zicht op examens en t ging van de politie-bem: nis met schoolzaken. 'Het is niet slechts t tuatie van de zwarte set kinderen die treurig en! nederend is. Ook de onderwijzers lijden o£ onrechtvaardigheid en brek aan faciliteiten on benodigde beroeps-k caties te verkrijgen', het VN-rapport. Zwarte kinderen ontï gen slechter onderwijs blanke kinderen, en het van hun onderwijs is ni'1 persoonlijkheid van deh ling te ontwikkelen hem op te leiden voor derwaardige baantjes misbruik, stelt het rap; De politieke verander/, die de Zuidafrikaanse f ring aankondigde zijno doende omdat ze de heid niet wezenlijk verat ren. De auteurs van het rap, roepen op tot gewoon bis schap voor allen, afscl van het beleid van i den 'thuislanden' voor t ten en een parlement structuur waarbij de f" bevolking zijn recht op- beschikking kan uitoef® In Namibië, dat Pr® bestuurt in weerwil van' resoluties, zijn de omstat- heden voor kinderen ra- zalig geworden en soit lijden aan ondervoed® honger, aldus het rapp°f- groep heeft berichten - vangen van willekeurig', restaties of mishand van kinderen.

de Stem | 1987 | | pagina 2