en uit uit ons kansen k Afrika VALSE VOORWENDSELS CENTRUMDEMOCRATEN Oproep tot een novene voor kardinaal Simonis Akenaar in Heerlen overmeesterd College Bijstandswet nog verdeeld over opheffing IJereiyd pVP vraagt alsnog vervolging lost van 'onningen Nog geen duidelijkheid over Openluchtmuseum BE Stem comment a ar Fopspeen? T5 PAGINA NSDAG 10 FEBRUAR11987 T28 PAGINA 3 BINNENLAND avenwerkgevers: minder ontslagen Werklozen krijgen ipleiding KAMERFRACTIES. NIET ECHT TEGEN PRIVATISERING VROUWEN SCHIETEN TE HULP Gas onder Woerden HAARLEM (ANP) - Het hoofdstembureau in Haarlem heeft de kandidatenlijst van de Cen trumdemocraten voor de provinciale staten verkiezingen ongeldig verklaard. BINNENLAND ,Een goedkeurende ac. untantsverklaring wordt een jaarrekening gegeven het rapportcijfer ligt tus- n de zes en de tien. Zoals bij le rapporten komen zessen eer voor dan tienen", aldus eerder aangehaalde Ni- RA-publicatie. Accountants, zo fulmineert irdergenoemde Lakeman igelmatig, bijten niet licht hand die hen voedt. 20 orden immers betaald dooi idernemingen waarvan zj boeken moeten controle. :n. Met name onderne- ingsraadsleden (52 pro. :nt), zo blijkt uit het Lim. ïrg-onderzoek, zijn het iarmee eens. Ook aan de status van het ichtrecht van de accoun- nts bestaat de nodige twij- 1. Niet meer dan een van de :ie ondervraagden ziet rarin een goede waarborg oor een behoorlijke be- >epsuitoefening. Met de uitkomsten van dit iderzoek, die op veel punten /erigens alleen maar beves- gen wat de branche al ver- oderstelde, kunnen de ac- runtants tenminste twee anten op: meer voorlichting sven, zodat de verwachtin- an die de samenleving van un stiel heeft, worden ge- mperd. Of: uitbreiding ge- en aan de controlerende 'erkzaamheden. Dat pad ligt :hter vol voetangels lemmen, kwesties over aan- prakelijkheden en compe- ;nties. treerd. Maar aangenomen de hoofdmacht zich nog s bevindt en daar in feite en door de Sandinisten die ale grensoverschrijdingen :n. k is Reagans nieuwe advi- e Veiligheid, Frank Carluc- agse reis uit Midden-Ame- Carlucci wilde zelf de poli regio bekijken en gesprek- n aantal belangrijke leiders, jarte van El Salvador. Wat ingen zijn niet bekend ge- zeek beginnen in het Ameri- euwe debatten over de hulp [et Congres moet dan beslis- miljoen dollar - behorende rag van 100 miljoen dat het ig jaar schoorvoetend be- aan de Contra's zal worden er in het jaar vinden de de- r de 105 miljoen dollar die het volgend jaar aan de n. Nu al staat vast dat over ïarde politieke noten zullen rst een realistisch inves- ie ondernemers, die hun in het oog houden, zou- n afschrikken door het iteit van deze regio. de» mee is een bedrag van negen tig miljoen gulden gemoeid. Voor HVA-vertegenwoor diger Verseput heeft des dag vooral een nuttige ken nismaking mogelijk gemaak met de kleinere landen in d regio, zoals Botswana, Ma lawi en Lesotho. Nico Oudgaarden van het AfrS Instituut meende dat het b« drijfsleven niet tijdig betrol ken wordt bij de bestedii van Nederlandse ontwikte lingsgelden en daardoor kan sen mist. Nederland heeft vo rig jaar voor rond 500 milj°® gulden hulp gegeven aan negen landen van deze reg® Dat is volgens hem veel nte4 dan de vijf Noordse land® samen, terwijl deze land® wel meer orders wegslep® uit de regio. De Noordse la® den leggen een groot acte" op hun politieke sol en worden daarvoor met orders voor het bedrijs leven. Die bewering wordt oven gens niet gestaafd door cijfers. Zweden en Noorve gen steken samen jaarlil» meer dan 750 miljoen gul® in deze regio. Het Nederla® bedrijfsleven, zo wordt va de kant van ontwikkeling deskundigen tegengeworp® wil zelf geen risicodrag^ investeringen doen, r*" wacht op bestellingen met Nederlandse hulpg£ betaald kunnen woh Ruwweg zestig procent de Nederlandse hulp v terug naar Nederland, in vorm van orders voor he1 drijfsleven of salarissen ontwikkelingswerkers. Een Nederlands bedrijf® wel zelf investeert is Ceteco, ook Daf, die een semblagefabriek in Z babwe heeft gebouwd en zorg draagt voor het on< houd van eenmaal gelev vrachtwagens. (ANP1 solidarit® beloof ma' f hulpgelf ■de» 01 het I va' ie| r, vlo® en in1* iers «Stri l va ;r Zii» L -< oo 'cnten. Van onze Haagse redactie pdi HAAG - Twee medewer kers van het wetenschappelijk bureau van de Evangelische Volkspartij (EVP) hebben de )0ofdofficier van Justitie in Den Haag gevraagd de voor- nalige NSB-voorman Rost van Tonningen, die op 6 juni 1945 overleed, alsnog te ver tolgen. jij willen daarmee bereiken dat de nalatenschap van Rost van Tonningen alsnog ver beurd verklaard wordt mini maal de pensioenen en andere periodieke uitkeringen in ver band met zijn dood, die aan rijn weduwe worden uitge- «rd. De twee medewerkers - mr. de Kloet, juridisch deskun- je en dr. J. Feddema, coördi nator van het bureau - heb ben, om de vervolging moge lijk te maken, aangifte gedaan van de onvaderlandse gedra gingen van Rost van Tonnin- >en. Zij noemen in hun ver- mek aan de officier: het lid maatschap van de NSB en het als zodanig lid zijn van de Tweede Kamer en het aan vaarden van nevenfuncties teneinde de ideeën van de NSB in andere delen van de samen leving ingang te doen vinden. „Op grond van dit handelen moet hij geacht worden zich desbewust te hebben gedragen in strijd met de belangen van het Nederlandse volk en des- bewust afbreuk te hebben ge daan aan het verzet tegen de vijand en diens handlangers." ROTTERDAM (ANP) - Het aantal ontslagen in de stuk- joedsector van de Rotter- amse haven kan met ruim DO worden teruggebracht van 50 naar 135. Maar dan moet het ministe- ie van Sociale Zaken bereid ijn met bijna tien miljoen ulden over de brug te komen, egt directeur Zeebregts van le havenwerkgeversorganisa- iSVZ. Vandaag zal hij een voorstel m deze strekking inbrengen de commissie-Van der -ouw, de commissie die stu- eert op mogelijkheden voor et wegwerken van het teveel an havenwerkers in Rotter- am. ot buschauffeur HERENVEEN (ANP) - Bus- tdememing FRAM in Fries- and gaat gedurende drie jaar 5 langdurig werklozen oplei- tot bus-chauffeur, ferklozen die langer dan één aar bij het arbeidsbureau taan ingeschreven kunnen de 'airopleiding met behoud van aitkering volgen. Bovendien «tvangen zij als aanvulling ten kwart van het chauffeurs- «aandsalaris. De kosten van het project de FRAM in nauwe sa- nenwerking met het arbeids- vai 'ffnau in Heerenveen zal uit- -jlu 'neren, bedragen 600.000 gul len, De helft wordt door de -0k- ^onderneming betaald. De helft uit de arbeids- oorziening. kt. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er komt woensdag geen duidelijk heid over het voortbestaan van het Openluchtmuseum. Dit in tegenstelling tot de verwachting van de directie van het museum. De Tweede Kamer is name lijk niet van plan al morgen met minister Brinkman te praten over de toekomst van het museum. De fracties willen in dit stadium de mi nister alleen onderhouden over de procedure die hij heeft gevolgd en van hem eisen dat hij het besluit tot sluiting opschort. Pas op 9 maart zal de Kamer, zoals wij eerder meldden, over sluiting of privatisering van het museum debatteren. Op die dag komt, zoals af gesproken met Brinkman, de afslankingsoperatie van WVC aan de orde komen en alleen in dat licht wil de Ka mer oordelen over het Open luchtmuseum. Overigens lijken de meeste fracties niet echt ge kant tegen mogelijke priva tisering. D66-er Nuis: „Als we vaststellen dat het Open luchtmuseum wel een mu seum moet blijven en geen pretpark wordt, wil ik best luisteren naar de plannen en mogelijkheden van privati sering". Het PvdA-kamerlid Van Nieuwenhoven ziet wel iets in overname door een stich ting die met sponsors werkt. Van der Valk zou één van die sponsors kunnen zijn. „Maar dan wel alleen met geld en zonder dat zijn naam aan het museum wordt ver bonden en zonder flipper kasten". De WD wil, aldus het ka merlid Van Heemskerk, geen enkele uitspraak doen over privatisering. „De mi nister moet wachten tot 9 maart." CDA-kamerlid Bei- nema zegt in principe niet tegen privatisering te zijn. „Maar ook daarover kun je pas oordelen als er een to taalbeeld is. Dan moet ook worden bekeken of het mu seum functies heeft die mis schien onverenigbaar zijn met privatisering." Vandaag ontvangt Brink man een Gelderse/Arn hemse delegatie, Commissa ris van de Koningin De Bruijne, gedeputeerde Van den Broek-Laman Trip, burgemeester Drijber en wethouder Klaversdijk, voor een gesprek over het Openluchtmuseum. Kandidatenlijst geweigerd Postende stakers in Armhem. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - De rechtsgedingen die kardinaal Simonis volgende week te wachten staan wegens zijn uitlatingen over homose- xualiteit en feministische theologie hebben de Vereniging Vrou wen in de R.K.Kerk geïnspireerd tot een hulpactie. Wij, die de Kardinaal zeer homosexualiteit een afwijking is, zegt de vereniging dat de kardinaal zich slechts achter het klassieke en onverander bare standpunt van de katho lieke kerk heeft gesteld. „In dien justitie deze, nu inge brachte klachten zou aanvaar den als voldoende rechtsgrond om een kerkleider een rechts geding aan te doen, dan is in ons land de vrijheid van gods dienst en van meningsuiting in de acute gevaren-zone", zo luidt de vereniging de alarmklok. zeer dankbaar zijn voor de moed en de helderheid van zijn ge nuanceerde uiteenzettingen, wij hebben maar één - maar zeer doeltreffend - middel om hem steun te geven in de moeilijkheden en in het ver driet, hem aangedaan." Met deze woorden roept de vereni ging op een novene voor de kardinaal te houden. Te beginnen op 10 februari moet men dan negen dagen lang elke dag een tientje van de rozenkrans bidden. „Laten wij, honderden vrouwen in de R.K.Kerk gezamenlijk smeken om Maria's moederlijke zorg en koninklijke bijstand in deze ernstige situatie voor onze Kardinaal, maar evenzeer ernstig voor de kerk van Ne derland", aldus de oproep. Over Simonis' uitlating dat ANDAAG stemt de Kamer over een motie waarin het kabinet JWt verzocht om zestig tot tachtig miljoen gulden extra be- :C2B?ikbaar ,e stellen voor de bestrijding van de kleine criminaliteit, i door alle grote partijen onderschreven motie wordt zonder ''9e twijfel aangenomen, waarmee echter niet het laatste woord 'O' dit onderwerp is gesproken. 'fens het eerste Kamerdebat over de criminaliteitsbestrijding «minister Korthals Altes (Justitie) al aan dat de zaken iets com- 'exer liggen dan door de eensgezind opererende Kamerleden wdt verondersteld. Korthals Altes toonde zich best bereid om 'Uijn collega Ruding (Financiën) extra geld los te bedelen. Maar hield hij zijn verraste gehoor voor dat de politie in ons land 19rote geldnood verkeert. Hij was niet bereid om bedragen te 0emen maar volgens insiders moet er op korte termijn voor ruim J-honderd gulden worden bezuinigd, jernier Lubbers stelde zich tijdens zijn wekelijkse perspraatje lr|a vorige week nog afstandelijker op 'Bestrijding van de crini- wit is geen zaak van geld alleen. Alleen meer geld uitgeven niets op', liet de premier weten, die tevens kenbaar maakte net kabinet niet plan is om extra geld uit te trekken vooraleer rapport van de 'werkgroep budget politie' ter tafel ligt. |n uitspraak die bevreemding wekt. Niemand minder dan Lub- lrs zelf benadrukte tijdens de CDA-partijraad in Den Bosch dat wijding van de criminaliteit van dit kabinet hoge prioriteit W. Alle andere politieke partijen speelden daarna bliksemsnel Pd|t publieksgevoelige thema in. ""rat blijkt nu? De armzalige zestig tot tachtig miljoen die de "®ede Kamer wil uittrekken blijkt niet eens voldoende om het deling opduikende 'gat van Korthals Altes' bij de politie te n; De nood is daar zo hoog gestegen dat er steeds vaker bl|jft liggen dat eigenlijk gedaan zou moeten worden. Extra voor de kleine criminaliteit zou dus betekenen dat de ,erö andacht loiitie aan andere zaken nog minder aandacht kan besteden. De 'aa9 is gerechtvaardigd of de Tweede Kamer zich vandaag met raotie 'kleine criminaliteit', geen fopspeen voorhoudt. WOERDEN (ANP) - Een proefboring naar aardgas on der de Zuidhollandse ge meente Woerden, op een diepte van ongeveer 2.500 me ter, is succesvol afgesloten. De boring, gevolgd door een gebruikelijke testperiode, heeft een interessante hoe veelheid gas opgeleverd. Hoe veel gas zich onder de ge meente bevindt is nog niet be kend. Aan exploitatie wordt evenmin gedacht. UTRECHT (ANP) - De Voedingsbond FNV voorziet dat de sta kingsactie bij het zuivelconcern Coberco de komende dagen har der van karakter zal worden. Reden voor die verharding is volgens een woordvoerder van de bond het feit dat de directie van Coberco tijdens overleg met de vakbonden weigerde om afspraken te maken over besmet werk. Volgens de vakbondswoordvoerder zullen de stakers bij de Coberco-vestigingen in Arnhem en Eefde er nauwlettend op toezien dat er in de andere Coberco-vestigingen geen besmet werk wordt overgenomen en dat de produktie niet naar elders wordt overgeheveld. Coberco heeft zich op het standpunt ge steld, dat de vrachtwagens eigendom zijn van Coberco en dat de stakers ze daarom niet kunnen betrekken in hun actie. Volgens de bond heeft Coberco uitzendkrachten ingezet op de vrachtwagens. Stakende Coberco-chauffeurs in Arnhem en Eefde hebben besloten vroeg per bus naar de vestiging in Nij- kerk te gaan om daar een menselijke blokkade te vormen. Zij willen collega's die wel achter het stuur kruipen duidelijk ma ken dat ze met besmet werk bezig zijn, aldus een woordvoerder van de Voedingsbond FNV. Volgens het stembureau heeft de partij onder valse voorwendsels handtekeningen verzameld voor haar kandidatenlijst. De uitsluiting van de Centrumdemo craten geldt voor de kieskring Haarlem en omgeving. sorteren Velsen, IJmuiden, Heemskerk en Beverwijk met in totaal circa 100.00 inwoners. In Ridderkerk-Bolnes is de CD-lijst formeel geaccepteerd, al hebben drie vrouwen bij de politie aangifte gedaan omdat ze onder valse voorwendsels hun handtekening zouden hebben gezet. Zij zeiden dat bij de politie te hebben aange geven namens een groot aan tal van de totaal 35 onderteke naars. Om onregelmatigheden met dubieuze groeperingen te voorkomen, is het kabinet on langs akkoord gegaan met een wetsvoorstel tot herziening van de kieswet. Eén van de wetswijzigingen houdt in dat ondertekening van de lijsten plaats moet vinden op de ge meentesecretarie. De Kamer moet zich nog over die wets wijziging uitspreken. Bij de gemeenteraadsver ziekingen in 1986 kwamen de Centrumdemocraten diverse malen in opspraak wegens malversaties met kandidaten lijsten in plaatsen als Amster dam, Delft, Hoek van Holland, Groningen en Leeuwarden. De Raad van State, waar de partij bij in beroep ging, vernietigde al deze weigeringen, waardoor de Centrumdemocraten wel mee konden doen aan de ver kiezingen in die gemeenten. Volgens het hoofdstembureau zijn zeker vijf van de 29 hand tekeningen op de kandidaten lijst op valse gronden verza meld. De fraude met de hand tekeningen werd aangekaart door de Stichting Haarlem te gen Fascisme en Discriminatie (HTFD). Volgens deze stichting heb ben de Centrumdemocraten in Velsen en in Haarlem bewo ners van bejaardentehuizen de kandidatenlijst laten onderte kenen, terwijl ze dachten dat het om een protest tegen de bezuinigingen op de bejaar denzorg ging. Verscheidene mensen hebben daarover schriftelijke verklaringen af gelegd. De Centrumdemocraten hebben twee dagen de tijd om bij de Raad van State in be roep te gaan tegen de uitslui ting. Volgens M.R. Kampers, hoofd afdeling bevolking van de gemeente Haarlem, heeft de partij een grote kans gelijk te krijgen. In het verleden heeft de Raad van State volgens hem namelijk al eerder een soortgelijk besluit van een hoofd stembureau terugge draaid. Ook het hoofdstembureau van Velsen heeft de lijst van de Centrumdemocraten ongel dig verklaard. Volgens chef burgerzaken J. Westerop van Velsen strandde de lijst op drie ongeldige handtekenin gen. Die waren in twee geval len nagemaakt door familiele den en in het derde geval door een buurvrouw. Van boze opzet of valse col portage is daarbij volgens Westerop niets gebleken. On der dit hoofdstembureau res in Den Bosch stelde de rechtbank vorig jaar drie vrouwen in het gelijk die rec tificatie eisten in Brabantse dagbladen, waarin gemeld moest worden dat hun handte keningen onder valse voor wendsels door de Centrumde mocraten waren verkregen. Van een onzer verslaggevers HEERLEN - Nauwelijks zeven uur na zijn vlucht uit de gevan genis van Duisburg-Hamborn, heeft het arrestatieteam van de rijkspolitie Hans Peter H. (46) uit Aken in een kledingzaak op de Promenade in Heerlen overmeesterd. De gevangen Duitser wordt in een politie-auto afgevoerd. - FOTO ANP Hij had 250.000 Duitse marken op zak. Dat was het deel van het losgeld dat hij en twee an dere ontsnapte gevangenen hadden opgeëist, nadat ze zon dag in de gevangenis bewaar der Detlef P. hadden gegijzeld. H. is ingesloten in het poli tiebureau van Heerlen. Hij wordt aan Duitsland uitgele verd. Samen met Claus-Dieter S. (35) uit Aken en Günther C. (27) uit Koblenz ontsnapte hij gistermorgen uit de gevange nis van Duisburg. Zij namen de 25-jarige gevangenbewaar der Detlef P. als gijzelaar mee. Om te ontsnappen hadden zij na de gijzeling van de politie een Mercedes met volle tank en 700.000 Duitse marken los geld gekregen. In Herzogenrath, vlak over de grens bij Kerkrade, re kende een speciale eenheid van de Duitse politie Claus- Dieter S. en Günther C. na een klopjacht van enkele uren in. Rond kwart over een reed een 'Sonderkommando' de vlucht auto, waarin ook de gegijzelde bewaarder zat, zat, klem. S. en C. werden in de kraag gepakt. Hans Peter H. kon de benen nemen. Hij sprong in de Nieuwstraat de grens naar Kerkrade over. Hij nam een taxi en liet zich naar Heerlen rijden. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het College Algemene Bijstandswet blijft verdeeld over zijn eigen opheffing. Werkgevers en werk nemers in het college, dat de regering van advies dient over alles wat met de bijstand te maken heeft, hebben geen moeite met de opheffing. Maar de andere leden van het college, de gemeenten, onafhankelijke deskun digen, welzij nsinstellingen en sociale diensten, des te meer. Het kabinet wil het college opheffen en de adviestaak onderbrengen bij de Sociaal Economische Raad (SER) om dat er veel teveel zelfstandige advies organen zijn. Het ligt voor de hand dat de regering kiest voor de SER. Daarin hebben werknemers, werkgevers en door de regering benoemde onafhankelijke deskundigen (Kroonleden) zitting. De SER adviseert de regering over het so ciaal-economisch beleid. Volgens de regering vallen bijstandszaken daar ook onder. Werknemers en werkgevers in het College Algemene Bijstandswet delen die mening. Ze vinden het niet onlo gisch dat het bijstandsbeleid is gekop peld aan het sociale zekerheidsbeleid. De adviezen daarover komen ook van de SER. Voor de werkgevers en werknemers maakt het verder weinig uit of ze de regering nu via het college of via de SER van advies dienen. Als ze maar gehoord worden. Dat is tegelijk de reden waarom de andere leden van het college tegen op heffing zijn. Zij hebben immers geen zitting in de SER. Him stem zal in de toekomst verloren gaan, vrezen ze. Voor mensen met bijstandsuitkering kan dat volgens de meerderheid van het college nadelige gevolgen hebben. Bijstand gaat om meer dan geld alleen, zo stellen met name de welzij nsinstel lingen in het college. Ze wijzen er te vens op dat lang niet iedereen die bij stand krijgt, ook gewerkt heeft. Er is dus geen reden om adviezen over deze mensen door een club van voorname lijk werkenden te laten geven. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) zit ook op die lijn. De VNG maakt deel uit van het college, maar roert daarbuiten eveneens de grote trom. De VNG is fel tegen ophef fing van het college en stelt dat, als het onverhoopt toch zover komt, er ten minste een zelfstandige SER-commis- sie moet komen moet eigen bevoegdhe den. „Het mag geen commissie worden die alleen maar advies uitbrengt aan de Raad. Daar schieten we niets mee op", aldus deskundige Lemmens van de VNG. Volgens hem zal de VNG pleiten voor een comijiissie die zowel de Alge mene Bijstandswet, als de IOAW en de WSW onder zijn hoede krijgt. „Wetten voor mensen op of rond het bestaans minimum, voor wie de overheid ver antwoordelijk is. Dit is geen sociale verzekering, het gaat hier om méér. Daarom moeten welzij nsinstellingen en vooral gemeenten gehoord worden, zeker omdat de gemeenten tien procent van de bijstand zelf betalen." Het College Algemene Bijstandswet ziet het VNG-model als een redelijke tussenoplossing, maar is er niet echt blij mee. „Het liefst zagen wij een zelfstandig college. Daar worden de belangen van allen in de bijstand het best behartigd, of het nu gescheiden vrouwen, woon wagenbewoners, werklozen of zelf standigen zijn", zegt secretaris Schip pers van het college. De VNG en het College Algemene Bijstandswet kunnen woensdag probe ren om de Tweede Kamer van hun standpunt te overtuigen. De vaste ka mercommissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid houdt dan een hoor zitting over de voorgenomen opheffing van het college. A Merijn deed gisteren aan ar beidsduurverkorting. Zo doende is er vandaag geen ru briek. Beschoten EEN stadsbus van de BBA is in het afgelopen weekeinde in Tilburg beschoten. De achter ruit van de bus werd vernield. Niemand raakte gewond. De politie heeft in de bus een ge deelte van een kogel gevonden. Voedselhulp HET ziet ernaar uit dat toch ook Nederland volop zal mee profiteren van de voedselhulp, die de EG vorige maand be schikbaar stelde in verban 1 met de extreme kou. Volgens voorlopige cijfers die de Com missie gisteren verstrekte, zijn voor groepen in Nederland to taal 10 ton boter, 10 ton vlees, 2000 ton meel en 250 ton suiker aan de EG-voorraden onttrok ken. Bluf DE Amsterdamse Stichting De Raddraaiers, de drukkerij van het actieblad Bluf, zal worden vervolgd wegens opruiing en het aanzetten tot strafbare feiten. In Bluf werd een ver haal gepubliceerd onder de kop 'Inbreken kan iedereen'. Daarbij was ook een lijst met namen, adressen, telefoon nummers en vakantiedata van hoge ambtenaren afgedrukt. Postbank DE ambtenarenbond Abva Kabo heeft de rechter te hulp geroepen in de strijd met de Postbank om de invoering van de 36-urige werkweek. De bond vraagt de president om de Postbank te verplichten alsnog met de AbvaKabo te onderhandelen over een 36- urige werkweek in 1987. De Postbank heeft dat tot nu toe niet gedaan omdat zij met drie andere ambtenarenbonden tot overeenstemming is gekomen over een eenmalige uitkering van twee procent, in plaats van invoering van de kortere werkweek. Autorijden HET vorige week door onder andere de Nederlandse Spoor wegen en het streekvervoer gepresenteerde plan het parti culiere autorijden duurder te maken ten gunste van het openbaar vervoer is concur rentievervalsing, aldus we genbouwers. De Nederlandse Vereniging van Wegenbou wers is daarom tegen het plan. Overneming HET Hoogovens-concern wil 175 miljoen dollar (tegen de huidige koers f 367,5 miljoen) in contanten betalen voor de Europese tak van Kaiser Alu minum. Kaiser Aluminum Europe (KAE) telt 2700 werk nemers en heeft een jaaromzet heeft van ongeveer f 900 mil joen. Diamantbeurs DE Amsterdamse diamant beurs - de oudste in de wereld - heeft verhuisplannen. Ge zocht wordt naar nieuwe huis vesting, zeer waarschijnlijk een bestaand gebouw, met ge noeg parkeerruimte in Am sterdams zuidelijke stadsdeel Buitenveldert. De leden van de beurs moeten eind februari de plannen nog wel goedkeuren. De diamantbeurs is thans ge vestigd aan het Weesperplein in de hoofdstad. Verhaalsrecht MINISTER De Graaf van So ciale Zaken is met een nieuw wetsontwerp gekomen om ge meenten te verplichten de kos ten van bijstandsuitkeringen na echtscheiding te verhalen op de ex-partner. Volgens De Graaf wordt met dit voorstel tegemoet gekomen aan bezwa ren die de Eerste Kamer er vo rig jaar toe bracht een eerder voorstel te verwerpen. Rotte riolen DE regering zal geen geld be schikbaar stellen voor de re paratie en vernieuwing van versleten en verzakte riolen. Minister Nijpels (Volkshuis vesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) heeft dit dui delijk gemaakt in de Tweede Kamer. Van de 50.000 kilome ter riool in de Nederlandse bo dem is tien tot vijftien procent hard aan vervanging toe. Het opknappen en vernieuwen van die 5.000 tot 7.500 kilometer rioolbuis kost vier tot zes mil jard gulden. Cel MINISTER Korthals Altes heeft voor de VARA-televisie een nieuw standpunt ingeno men in de discussie over het aantal personen per gevange niscel. Meer dan een per cel vindt hij nu mogelijk, al blijft hij in principe tegen dat idee.

de Stem | 1987 | | pagina 3