SSEN OUDE >NS WERI EDEPUTEERDE MARIS- KOSTER TOT COMMISSIE: Hamant in Kloosterzande in weien denke^E STEM Jkter Terug bij Vlaanderen, 1596 rote belangstelling stzegelbeurs Hulst Buutreednersfestival Hulst dit jaar zonder 'buitenlanders' werk voor Jaarlijks kunne LAND of als startende leer mogelijk: n toelaten, waar en. Voor iedere gionale jwilligers rondo INLAND werkvflj STUIVERTJE WISSELEN OM HULST II LIMSPAG 10 FEBRUAR11987 VAN ZEELAND LEPRA BESTRIJDEj OE HET NU! t uw bijdrage op tgiro 50500 of MTO 70.70.70.929 rlandse Stichting voor bestrijding/Amsterdam utstraat 135,1097 DN dam. Tel. 020-93 89 73 markten ave] MIDDELBURG - Zeeland heeft de grenzen van de groei in inwonertal bereikt. De hoogge- grepen bevolkingscijfers zoals die in de jaren zeventig nog waren opgenomen in het streek plan voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn dan ook diep weggestopt in de onderste la van een bureau in het provinciehuis. Plaatselijk nieuws Graauw Hengstdijk Hulst Nieuw-Namen Lamswaarde Clinge Axel Schietingen Aanval Belegering Stellingoorlog Overgave Illllll T22 PAGINA ZEELAND 2 Deze VHS vldeo-cassetti t ,van philips heeft zeker a ;l zaterdag een goede ontvanjl De speelduur Bedraagt 3 uur] en de naam philips staat f garant voor een perfekte beti weergave en een optimaal geluid. Bij ons per stuk 14,95 e groei is uit het leeuwse inwonertal STUKS SLECHTST -I#-1 jl Wet echtpaar Heijens. - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze correspondent OOSTERZANDE - Het echtpaar A. Heij- |s-De Kort vierde gisteren het diamanten welijksieest. Beiden zijn 85 jaar en genie- t nog een goede gezondheid. iHet echtpaar heeft drie kinderen, zeven Ion- en twee achterkleinkinderen. De heer jeijens is, evenals zijn echtgenote, geboren lOssenisse. Hij werkte zijn leven lang in de pdbouw. Zeevissen en tuinieren waren zijn tbby's. Mevrouw Heijens zingt nog in het {jaardenkoor te Kloosterzande. net echtpaar woont nu alweer reeds zo'n ftig jaar in Kloosterzande en behalve een |ar dagen in de week extra hulp voor het zwaardere werk, nog steeds zelfstandig. Nadat er in de middag ter gelegenheid van het bereiken van deze mijlpaal in de paro chiekerk van de H. Martinus te Groenendijk een mis uit dankbaarheid was opgedragen was er van 17.30 tot 19. uur een druk bezochte receptie in hotel Van Leuven, die werd afge- loten met en muzikale serenade door de mu ziekvereniging Sint Cecilia uit Kloosterzan de. Namens het gemeentebestuur van Honte- nisse kwamen B en W het echtpaar felicite ren. Verder waren er gelukstelegrammen van de koningin en de commissaris der ko ningin in Zeeland. - Honderden filatells- b«ochten de postzegel van de postzegelvereni- Het Land van Hulst. Ook middag kwamen veel iif //^§*melaars opdagen voor de ICjen. VVantVU»Velaren in postzegels, I™. poststukken, nrent- poststukken, prent- arten en andere verza- 'iecten. Wens de morgenuren was a ledenvergade- Uit de jaarverslagen dat de vereniging mo ei 348 leden telt, van wie Wieden. De heer Hille- Wt St.-Jansteen atten te het bestuur erop dat er voor 225 leden contri- was afgedragen aan de Nederlandse Bond van Filate listen, waarbij Het Land van Hulst ook is aangesloten. Vol gens mededelingen van be stuurszijde zijn er de laatste maand veel leden bijgekomen. Ook had Hillesum een aan merking op de huur van de zaal in Den Dullaert. Volgens het financieel overzicht was er één jaar 1140,- huur betaald, terwijl dit in andere jaren, ook vor het komende jaar, op 2200,- geraamd was. Dit klopte omdat door het bestuur was geïnformeerd naar een andere zaal, waar slechts 1140,- betaald moest worden. Hierdoor werd met de stich ting Den Dullaert voor één jaar een akkoord getroffen. KAPELLE, 9 febr. - Boeren kool kl. 1 77. Spruiten ge schoond kl. 1 A 47. Spruiten on- geschoond kl. 1 A 100-104, B 38- 44. Witlof kl. 2 A 160-170. Prei kl. 1 A 132, kl. 2 A 145-148. Ro dekool kl. 1 A 16-17, B 10. Wit- tekool kl. 2 A 8, B 8, 99 11. Win terpeen kl. 111. Uien kl. 2 dr. 12. Late aardappelen kl. 1 mi. 29, kl. 2 mi. 8-17. AMSTERDAM, 9 febr. - Aard- appeltermijnmarkt: In Bintje 35-50mm werd één contract verhandeld voor levering april tegen ƒ14,50 per 100 kg. De stemm was kalm. In Bintje 50mm werden 756 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ31,50 tot ƒ29,80 per 100 kg en 368 contracten le vering mei tegen ƒ32,60 tot ƒ30,50. De stemming was goed prijshoudend. yv^iv^' ZUI0IVEST NEDERLAND ivrouwe HM de Koningin wen fnzen, Hulst en Goes, «en en telefoon- ("ws op pagina 2. rWIJden: 12 30/13.30-17.00 uur. I>: Rein van der f (editie-chef). Joep Felen, Emile Calon, [oomen (sport), Cor r°er (foto). L rank Deij, Eugène peten. F'S: Jan Jansen. ""'«-exploitatie £,eur Zeeland: privé tel. 01150- Van een onzer verslaggevers HULST - Het vierde Buu- treednersfestival in zaal Tif fany in Hulst wordt een puur Zeeuws-Vlaamse aangelegen heid. Geen Limburgse cory feeën dit keer, maar talent van eigen bodem. Met deze formule willen de Hulster carnavalsvereniging De Vossen en Bert Brood van het zalencentrum Tiffany in Hulst een andere wending ge ven aan de inmiddels traditio neel geworden Buutreedners- avond die voorheen met 'bui tenlandse' inbreng overeind werd gehouden. Vier sprekers, Prutske, het Ollands Mesterke, Sieske de Flierefluiter en Suikertje kruipen achtereenvolgens van 20.30 uur in de ton om een aan tal Huls terse zaken op de kor rel te nemen. Het publiek wordt opgewarmd door het muziekgezelschap Termenieke onder leiding van Honoré de Gucht. Alle kopstukken uit de car navalswereld worden die avond verwacht. Onder hen prins Emiel met gevolg en de boerenhofkapel 'De Kalle- seien'. De toegangskaarten a ƒ7,50 zijn verkrijgbaar bij De Vossen, Europe's Musiccen- trum en Tiffany. De Buutred- nersavond begint om 19.30 uur. „Ik heb geen zin meer in die ambitieuze doelstellin gen", zo verklaarde gedeputeerde E. Maris-Koster gisteren waarom bijvoorbeeld Philippine nooit tien duizend inwoners zal tellen. De bevolkingsgroei kwam aan de orde in de statencom missie voor welzijn, die het ontwerp-streekplan Zeeland besprak. Vrije woonkeuze GS willen daarin de 'vrije woonkeuze' opnemen. Termen Wagentjes kijken - Alle wa genbouwers komen vrijdag 20 februari voor het eerst bij elk aar op bezoek om eikaars werk te bekijken. Vanzelf sprekend begeleiden de raad van elf en de boerenkapel het gezelschap. Het vertrek is om 19.00 uur vanaf café Van Grol. Kaarting - In zaal 't Jagers huis werd een kaarting gehou den waaraan 64 personen deelnamen. Uitslag: 1. J. Pie- ters, 2. J. Witte, 3. J. Dankaart, allen Axel; 4. Th. van Caute- ren, 5. mevrouw Lucasse, bei den Kloosterzande. Bingo - In zaal De Smickel werd een bingo gehouden waaraan 65 personen deelna men. Uitslag: 1. G. Draaisma, Hulst; 2. F. Braat, Philippine; 3. D. Mortier, St-Jansteen; 4. H. de Vos, Heikant; 5. C. Ka reisen, Kloosterzande. Spook - De voorstelling Het Spook van de Polder van za terdag 14 februari in Den Dul laert is uitverkocht Kaarting - In zaal Thilleman werd een kaarting gehouden waaraan 60 personen deelna men. Uitslag; 1. R. Sturm, Kieldrecht; 2. C. de Block, Clinge; 3.1. de Winkel, Nieuw- Namen; 4. A. Bogaert, Hei kant; 5. C. de Kort, Klooster zande. Oud papier - De voetbalver eniging Hulsterloo haalt za terdag 14 februari weer oud papier vanaf 09.00 uur. Gaaibolling - In zaal De Lam soren werd een gaaibolling ge houden waaraan 29 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: A. Bakker; linker zijvogel; A. van Waterschoot, beiden Kruispolder; rechter zijvogel: C. Broos, Kruisland; grootste aantal (8): P. Rottier, Ossenis- se. Ouderenbiljart - De oudere biljarters hielden in gemeen schapshuis Malpertuus een vriendschappelijke wedstrijd tegen de oudere biljarters uit Koewacht De thuisploeg maakte in totaal 735 carambo les, tegen 658 van de bezoekers. Jokeren - In gemeenschaps huis Malpertuus werd een jo- kerwedstrijd gehouden waar aan 32 personen deelnamen Uitslag: 1. mevrouw Mens, 2. L. de Waal, 3. A. van Hoye, 4. J. Ferket, 5. P. Bracke-Vermeu len. Stand kampioenschap: 1. mevrouw M. de Block, 2. me vrouw L. Buyse, 3. Th. de Vet. Spelen - In gemeenschapshuis Malpertuus hield de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren en gezelsschapsspelenmid- dag, waaraan door 43 perso nen werd deelgenomen. Uit slag heren: 1. P. van Iteghem, 2. J. Kegels, 3. A. Heyman. Da mes; 1. J. van Gijsel, 2. R. D'Hondt, 3. S. van Geertruy. Zonnebloem - De afdeling Zonnebloem Axel houdt op 19 februari in de Ichtuskerk aan de Pironstraat een gezellige middag met toneelgroep Wud- der. Aanvang 14.00 uur. als 'groeikern' vervallen daar mee; men moet maar gaan wonen waar men wil en waar er ruimte is. Statenlid P. de Nooijer (PvdA) zag daarin een bedrei ging voor het voorzieningen niveau -onderwijs, gezond heidszorg, e.d.- in de grotere regionale centra, en dus voor het welzijn van de Zeeuwen. Ook mevrouw C. Elenbaas (CDA) was er niet gerust op. Zij maakte zich vooral zorge- nover de kleine kernen. Mevrouw Maris verweerde zich met de bevolkingsprogno ses in de hand: 375.000 Zeeu wen in 2000, een bescheiden groei. „Er valt dus niet zoveel meer in banen te leiden. De aantallen zijn te klein", zei zij. En hogere cijfers in het streekplan opnemen vond zij niet reëel. Wel wees de gedeputeerde erop dat eventuele vestigings overschotten zoveel mogelijk ten goede moeten komen aan de regionale centra. Die gro tere steden moeten trouwens maar eens laten zien wat ze waard zijn. „Uiteindelijk vra gen de gemeenten ook om ruimte voor eigen beleid", al dus mevrouw Maris, die De Nooijer probeerde gerust te stellen met een verwijzing naar de provinciale deelplan- nen voor welzijnsvoorzienin gen. Het ontwerp-streekplan Zeeland was gisteren in de commissie welzijn maar zijde lings aan de orde. Een uitvoe riger discussie staat vooral de commissie ruimtelijke orde ning te wachten. AARDENBURG - SL-Sebastiaan, 19 schutters: hoge vogel: Th. Lampaert; zijvogels: F. Lampaert (2x) en Ph. Lampaert; winnaar strofeeën meeste hoge vogels (2): J. de Muynk; meeste tonia's (3): Th. Lampaert; meeste witte vogels (7): A. Worst; meeste rode vogels (6)G. de Vriend; trofee 55-plussers: J. Cattoor. HULST - Zaal W. Blommeart, 31 schutters: hoge vogel: W. de Cuy- per, Hulst; eerste zijvogel: J. de Waal, Koewacht; tweede zijvogel: R Herwegh, Heikant; grootste aantal (4): J. de Beul, Hulst KLOOSTERZANDE - Zaal De Reizende Man, 24 schutters: hoge vogel en grootste aantal (9): F. Die- rikx, Walsoorden; eerste zijvogel: J. Pardon; tweede zijvogel: E. Warrens, beiden Kloosterzande. KOEWACHT - Zaal P. de Vlieger, 33 schutters: hoge vogel: A van de Branden, St-Jansteen; beide zij vogels: G. Deyaert, St-Gillis; grootste aantal (3): G. Baart Koe wacht KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal Oude Molen, 29 schut ters: hoge en beide zijvogels: E. Janssens, Moerbeke; grootste aan tal (4)G. Deyaert, St-Gillis. ZUIDDORPE - Zaal De Herberg, 45 schutters: beide hoge en eerste zijvogel: J. Bolleman; tweede zij vogel: W. de Waal, beiden Axel; grootste aantal (4): R Simons, Zuiddorpe en J. Koeman, Terneu- zen. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 39 schutters: eerste hoge vogel: J. de Waal, Koewacht; tweede hoge vogel: J. Mei, Vogel waarde; eerste zij vogel: R Ver schoten, Walsoorden; tweede zij- vogel: R Herwegh; grootste aantal (5)C. Mahu, belden Heikant HULST - Zaal W. Blommaert, 30 schutters: hoge vogel: J. Vernim- men. Hulst; eerste zijvogel: R Sterkx, Zelzate; tweede zij vogel: H. Geerts, Moerbeke; grootste aan tal (7): W. Blommaert, Hulst HULST - OZO, 32 schutters: eerste hoge vogel: R de Sterke, Zelzate; tweede hoge vogel: A van Kerkho ven, Heikant; eerste zijvogel: L. van de Stoele, De Klinge; tweede zijvogel: A de loof, Bosch ka pelle; grootste aantal (6): P. Schelfhout, Hulst 'en J. Verschoten, Klooster zande. KOEWACHT - Zaal P. van Steene, 33 schutters: hoge vogel: D. van Steene; eerse zijvogel: Rita van Steene, beiden Koewacht; tweede zij vogel: M. Suy, Zuiddorpe; groot ste aantal (4)A. Luykx, Moerbeke. KAPELLEBKUG - Zaal Fable, 73 schutters: eerste hoge vogel: A. Jonkers, De Klinge; tweede hoge vogel: P. Adriaansen, Kemzeke; eerste zijvogel: G. Frankeert, De Klinge; tweede zijvogel: J. Raas, St-Pauwels; derde zijvogel: W. Ongenae, Heikant; vierde zijvogel: W. Tops, Temse; grootste aantal (4)L. de Kint, Kemzeke. HEIKANT - Bejaardenschieting, zaal 't Helleken, 50 schutters: eer ste hoge vogel: A van de Branden, St-Jansteen; tweede hoge vogel: M. Wullaert, Clinge; eerste zijvo gel: P. de Bodt, Heikant; tweede zijvogel: A. van Landegehem, Ste- kene; grootste aantal (4): A van Himste, Hellestraat Beleg van Hulst in 1596: water aan de ene kant, soldaten aan de andere. Kort nadat aartshertog Al bertus van Oostenrijk, ge huwd met Isabella, infante van Spanje en dochter van Philips 2 in januari 1596, gou verneur der Nederlanden was geworden, overwoog hij welke verloren gegane gebie den weer onder de Spaanse macht konden worden ge bracht. Een daarvan was het vestingstadje Hulst met het omliggende Hulster Am bacht. Van Staatse zijde was men op een inval voorbereid en prins Maurits van Nassau, die zich in de zomer van 1596 in Hulst bevond, werd dan ook verzocht zich naar een gunstiger plaats te begeven of zich op zijn schepen op de Westerschelde terug te trek ken. De gouverneur van de stad, de graaf van Solms, kreeg versterking van zijn garnizoen met twaalf van de beste vendels en rondom Hulst werden verdedigings werken aangelegd. De pol ders bij Absdale, Clinge en Kieldrecht werden onder water gezet. Ook nu werd een krijgslist gebruikt, doch nu van de zijde van de Spanjaarden. Men had laten uitlekken dat Albertus een inval in Noord- Brabant zou doen, zodat Maurits naar Bergen op Zoom vertrok. In werkelijk heid was het Spaanse leger in het Land van Waas neerge streken. Toen van een over loper uit de vesting verno men werd dat Maurits naar Noord-Brabant vertrokken was, werd de aanval ingezet. Eigentijdse berichten meld den dat het Spaanse leger wel 30.000 man sterk was, doch met berichten over der gelijke grote aantallen moet men altijd voorzichtig zijn. Op 8 juli kwam het gros van het leger in De Klinge aan. Daar stuitte men op het onder water gezette gebied. De aanval werd ingezet tus sen de Moerschans en Zand berg. Met schuiten werden de groepen overgezet, maar er bleef een aantal in de modder steken. Op de droog gebleven gronden in het inundatiege- bied waren versterkingen aangebracht waar verschil lende Staatse compagnieën in gelegerd waren. Ofschoon er opdracht was gegeven om streng wacht te houden, wa ren er toch 350 man Spaanse troepen overgezet voordat de schildwachten in de verster kingen dit gewaar werden. Er volgde nu een reeks van aanvallen met verliezen aan beide zijden, waarbij geleide lijk aan de versterkingen werden overmeesterd en de Spanjaarden steeds meer groepen overzetten en vaste voet kregen ten zuidoosten van Hulst. In de stad werd nu groot alarm geslagen en het garnizoen werd in paraat heid gebracht. De volgende morgen deed de gouverneur, de graaf van Solms, met een deel van het garnizoen een uitval om te proberen de vij and over het water terug te drijven, maar hij slaagde daar niet in omdat de Span jaarden intussen veel meer soldaten hadden overge bracht dan de verdedigers beschikbaar hadden. Aan beide zijden telde men veel gesneuvelden. Aartshertog Albertus, die persoonlijk de veldtocht meemaakte en in St.-Niklaas zijn hoofdkwartier had, be lastte maarschalk De Rhosne nu met de belegering van Hulst. Hij moest trachten de stad in te sluiten. Een van de bevelhebbers kreeg opdracht met zijn regiment bij Abs dale de belangrijke toevoer- weg over water uit te scha kelen. Andere soldaten trok ken Hulster Ambacht bin nen. Toen Maurits de verras singsaanval op Hulst ver nam, spoedde hij zich erheen om de verdedigingswerken te inspecteren. Hij zorgde voor troepenversterkingen en liet voor de vesting verdedi gingslinies aanleggen. De Spanjaarden hadden intus sen talrijke kanonnen in stel ling gebracht en 12 juli vond een zware beschieting van de Moerschans plaats, gevolgd door een hevige aanval door 500 Spanjaarden. Na een ge vecht van man tegen man werden de loopgraven ver overd en op 19 juli moest de bezetting van deze schans zich overgeven. Maurits, die inzag dat Hulst het niet lang meer zou houden, vertrok naar Axel en Terneuzen om deze vestingstadjes in staat van verdediging te brengen, daar hij vreesde dat zij na Hulst aan de beurt zouden komen. Er volgde nu een stelling oorlog. De beschieting van Hulst werd steeds heviger. Op 28 juli werden duizend kanonskogels op de stad ge schoten, op 2 augustus meer dan 1.700. Ook vanuit de stad werd hevig teruggeschoten, waarbij de opperbevelhebber van de Spanjaarden, maar schalk De Rhosne, door een kansonskogel het hoofd werd afgeschoten. Tussendoor werden door de Spanjaarden steeds aanvallen gedaan om de forten te veroveren en de tussenliggende linies te door breken. Er werden naderingsloop graven aangelegd en men probeerde met mijnen de borstweringen en andere ob stakels op te blazen. Van beide kanten werd veel ma teriaal en mankracht ver bruikt. Na een maand van hevige gevechten en beschie tingen begonnen verschei dene officieren van het gar nizoen aan te dringen op ca pitulatie. Alle buitenwerken waren al in handen van de Spanjaarden en de wallen waren nog nauwelijks te ver dedigen door de bressen die erin geslagen waren. Op 16 augustus verscheen aartshertog Albertus weer persoonlijk op het strijdto neel en eiste na een zware beschieting de overgave van de stad. De gouverneur wei gerde. Daarop werden door 23 zware kanonnen meer dan 3.200 kanonskogels op de stad afgevuurd en maakten de Spary aarden zich gereed voor de laatste grote storm aanval. In de stad werd toen tijdens een bewogen verga dering van de krijgsraad be sloten te capituleren. Dit kwam op een moment dat ook aartshertog Albertus be gon te twijfelen aan de goede afloop, omdat hij er niet in geslaagd was de aanvoer naar Hulst volledig af te slui ten. f. nZ .-<-3 :*.a SS -T- 1 .ffy. Maurits van Nassau Bij de capitulatievoor waarden werd bepaald dat het garnizoen met zijn heb ben en houden kon vertrek ken en dat ook de burgers die mee wilden, vrij konden gaan. De soldaten werden met een zestigtal schepen af gehaald en naar Kruiningen gebracht. De verliezen aan beide zijden waren enorm. Aan Spaanse kant zouden duizenden zijn gesneuveld, waaronder honderd kolonels en kapiteins. Aan Neder landse kant waren er 800 ge sneuvelden, waaronder tien kapiteins, aldus berichten van Nederlandse zijde die wellicht wat gekleurd zijn. De verwoestingen waren enorm. Het oostelijke ge deelte van de stad was totaal vernield en de rest was deer lijk gehavend. De burgerbe volking die anderhalve maand in angst en vreze had geleefd, had bijna alles ver loren en was ten prooi aan honger en ziekte. De katholiek gebleven plattelandsbevolking, die veel last had van rondtrek kende soldaten, die hun vee stalen en roofden wat van hun gading was, zocht be scherming bij de aartshertog. Bij akte van 20 augustus 1596 werden de boeren en inwo ners van Hulster Ambacht, omvattende Hontenisse, Os- senisse, Hengstdijk, Paulus- polder, De polder van Namen en Lamswaarde, onder zijn bescherming gesteld.

de Stem | 1987 | | pagina 11