HERINTE1 Universitei navel Caril Slecht ter been? De Arola brengt u f overal heen. ZATERDAG 7 FEBRUAR11987 BI HM EXTRA T4IZATERDAG 7 FEBRl Oecumenische troost Bezuinigen Tandarts 'K' Voerstreek PAPIER VOOR UW PEN Files Karwei Lubbers Zuid-Afrika Herdenkings- penning WASHINGTON Democraten in Amerikaanse Co maken zich op voc offensief tegen d< gingen van de rege Reagan het Strate Defensie Initiatief vervroegd te testen plaatsen. bv| Simonis Voor je begint Gijzelingen Hulpbisschop Lescrauwaet noemde kerkdiensten die zo glad en vlak zijn gemaakt, dat ze vlees noch vis zijn. 'Het wegpoetsen in kerk diensten van het eigen re formatorische en/of katho lieke karakter, door bijvoor beeld de tegenwoordigheid van Christus in de eucharis tie in het midden te laten, belemmert de eenwording in plaats van die te bevorde ren', betoogde hij (De Stem van 4-2-87). 'Want waar twee of drie vergaderd zijn in Mijnen Naam, daar ben Ik in het midden van hen'. Mattheus: 15-20. Aardenburg,ScheIte van Jelgershuis In het begin van deze eeuw kreeg een bedelaar een aal moes met de zegenvan de hemelse Vader. Om er van te leven, dat niet, maar net ge noeg om er niet van te ster ven. Een leven naar bijbelse normen in stand gehouden door een christelijke rege ring. Solidariteit tussen werkenden en niet-werken- den was toen ook een vreemd begrip. Daar is ver andering gekomen in de ja ren na de oorlog. Men kan het aanvechten, maar misschien ging het een ieder naar den vleze, juist door dat solidariteitsbegin sel. Nu is die trend doorbro ken, de bezuinigingsgolf voor meer dan een enkeling zo dramatisch moet de wer kenden perspectieven bie den voor een beter gevuld loonzakje. Dat wordt op meer dan curieuze wijze in praktijk gebracht. Wordt er op gasverbruik bezuinigd, dan wordt de gasprijs ver hoogd. Stappen minder pa tiënten de spreekkamer in, dan weet de LHV daar wel raad op, verhoogde tarieven voor een consult. Maken te weinig mensen gebruik van streek- en stadsvervoer, de bus, dan worden de tarieven verhoogd. Moet er meer geld voor bewapening op tafel komen, dan wordt er bezui nigd op bejaarden- en zie kenzorg. En zo doet binnen het ka binet in de kring van CDA en WD het verhaal de ronde dat als de ministers maar keihard werken, zoals De Korte zich uitdrukt, en bezuinigen de werkloosheid aan het eind van deze kabi netsperiode met zo'n 200.000 is teruggelopen. Subsidies aan de bedrijven voor een beter rendement. Ook meer werk? En in de toekomst zal een werknemer slechts loonsverbetering mogen verwachten als belasting en premiedruk vermindert. Wordt prestatie dan nog be loond? Er is een eind ge maakt aan een denkbeeld dat de bomen tot in de hemel groeien als het om uitkerin gen gaat. Daarvoor in de plaats is de opvatting geko men dat subsidies aan be drijven veel hoger dan de zevende hemel moeten rei ken. Niemand zal daar iets tegen in hebben te brengen als de werkloosheid niet meer stijgt en er minder ri- goreus met ontslag gedreigd wordt en aflanking het aan tal uitkeringstrekkers niet verveelvoudigt. Zo vaak wordt de klacht gehoord, er zijn geen vaklieden. Dat klinkt onwaarschijnlijk, omdat in de jaren '80 tot '84 ruim 500.000 werknemers de straat zijn opgestuurd. En zou dan drie jaren later zich geen vakman bevinden on der dat aantal werklozen? Werkkrachten zijn te duur. Geldmiddelen uit op brengsten worden aange wend op de valutamarkt en in mindere mate voor de werkgelegenheid. En moe ten wij Lubbers dan nog wel geloven als hij voor de Ka merverkiezing zijn kiezers de belofte deed rust op het sociale front? Het klinkt misschien niet zo absurd, maar geloven doe je in de kerk, niet op een partijbij eenkomst van CDA en WD. Immers waar is de rust op het sociale front en hoe groot is het aantal werklozen als de kaartenbakken ge schoond zijn? Oosterhout, H. Telchuijs Tandarts 'K' uit Etten-Leur hard aangepakt. Eis 4 jaar cel en negen jaar ontzetting uit ambt. Hij sloopte bewust kindergebitten. Zware mis handeling en oplichting, geen goede adminstratie, ex-assistente in voorlopig arrest (hechtenis), uiterst crimineel gedrag. Dat alles kon men in uw krant lezen ten aanzien van tandarts 'K' uit Etten-Leur. Dit alles lezende, als patiënt van deze tandarts, wordt deze man, mijns inziens, be wust kapot gemaakt en vol gens mij alleen uit rancune (en omdat hij juist een kun dig tandarts is) wordt hij door diverse door jaloezie bezeten tandartsen ten gronde gericht. die nu nog een redelijk inko men hebben, zal verslechte ren nu ze zelf kunnen zien wat hun voorland zal zijn, o.a. door de steeds verder doorgevoerde mechanisatie. Het rijk en ook de ge meente legt het accent ver keerd. Zie eens om naar de huidige gebouwen. Twee voorbeelden: het nieuwe ge rechtsgebouw. Waarom een zo grandioos gebouw neer gezet voor de berechting van criminelen. Statussymbool voor de heren rechters? Kijk eens naar het gebouw en vooral naar het interieur van onze Sociale Dienst. Let wel, een dienst om de min der bedeelden op te vangen. Een en al luxe prachtige kantoorruimten, het kan niet op. En juist met deze bouwkosten zou zo veel ge daan kunnen worden voor die groeperingen, die het juist zo nodig hebben. Binnenkort gaan we weer in de fout. Misschien komt op het huidige NAC-terrein het nieuwe stadhuis van Breda. Er komt dus een nieuw stadhuis. Weer een hoogstandje waarbij de be langrijkheid van de ge meente Breda zal prevale ren boven het noodzakelijke, de uitgerangeerden. We zijn in feite niet verder dan onze voorouders in de Middeleeu wen. In die tijd werden prachtige basilieken, kathe draals etc. gebouwd ter ere Gods en ten koste van de mensheid. Nu is het ter ere van kleine groeperingen in onze maatschappij en we derom ten koste van de kleine lieden. Onze tegenpool is thans niet een geharnaste ridder, waarvoor je nog ergens res pect zou kunnen hebben, maar aalgladde lieden met dure kleding en levenskos- ten, die je niet neerknuppe len met een oprechte goe dendag, maar die je lang zaam maar zeker de aders laten. Als je waardigheid moet afhangen van gebouwen en andere bezittingen, dan ben je verkeerd bezig. De waar digheid van de mens wordt nog altijd gewogen naar de daden, de oprechtheid en het maatscgappelijk functione ren, waarbij alle groeperin gen tot hun recht moeten kunnen komen. Breda, V. v.d. Wijgaart Het verschil tussen Maduro- dam en Voeren is dat in Ma- durodam piepkleine huisjes staan met een goede be stuurder en in Voeren goede huizen met een piepklein be- stuurdertje. Nederlanders zouden naar Voeren toeristi sche uitstapjes kunnen ma ken, zoals dat nu ook naar Baarle-Nassau in de week ends gebeurt. Als dat in vol doende mate plaatsvindt, dan loopt men spoedig net zo warm voor Limburg, als nu voor de armoedige provincie Luik. Politiek bedrijven blijft voorbehouden aan Vlamin gen en Walen. Oh ja en dan is er nog de heer Giesing en wat hij de kern van zijn be toog noemt, n.l. gezamen lijke collaboratie van de Vlaamse beweging. Hij schrijft een indianenverhaal over een Vlaamse stad, die in de meidagen van 1940 door die beweging geruis loos zou zijn overgenomen in afwachting van de komst van de nazi-horden. Gemakshalve noemt hij de naam van die stad niet en daartoe is hij vanzelfspre kend ook niet in staat. De weerbare Vlamingen ver vulden hun dienstplicht, verspreid over het Belgische leger, de marine en de lucht macht, ver van huis. Dit ge deelte van de kern van zijn betoog zoog hij dus uit zijn duim. Wat het Verdinaso tot en met de meidagen 1940 en Joris van Severen betrof, verwees ik hem naar Mau rice de Wilde, die hij in dit verband of niet vond passen in zijn politieke kraam of waarvan hij het raadplegen te vermoeiend vond. Wel had hij van Maurice de Wilde gehoord, dat de Vlaamse beweging streefde naar de verwezenlijking van Groot-Nederland. Ik zal hem nu nog verder uit de droom moeten helpen. Het Verdinaso plaatste die ver wezenlijking reeds jaren voor de oorlog binnen de po litieke realiteit door te stre ven naar economische en politieke samenwerking van Nederland en België, waar door een sterk economisch en neutraal militair defen sief blok zou zijn gevormd tussen Engeland, Frankrijk en Duitsland. Van Severen heeft helaas de verwerkelij king van een zeer groot deel van zijn levensdoel niet mo gen beleven omdat hij in mei 1940 werd vermoord. Zijn fiere leuze 'Waar wij voor gaan zult gij volgen' bleef nawerken. Na het einde van de bezet ting, en dat weet zelfs de heer Giesing zonder Mau rice de Wilde te raadplegen of er in dat geval sprake was van collaboratie, kwam de Benelux tot stand, symbool Ik zou hierbij nu eens alle patiënten van deze tandarts 'K' willen oproepen om te reageren en dan willen zien hoe uiteindelijk de balans zal doorslaan, ten goede of ten nadele van deze tand arts. Want als je alles leest dan deed deze tandarts niets goed. De RSV-zaak lijkt er niets bij, maar zelfs deze mensen lopen nog vrij rond Maar 'ik' als patiënt mis hem node en zo zijn er vele met mijdat weet ik zeker. Zou er echt een tandarts zijn die 100% eerlijk zijn de claraties indient bij de Zie kenfondsen Als het blijkt dat hij/zij oneerlijk is in deze dan valt dit nooit goed te praten. Maar leg ze dan een flinke boete op, maar val hem/haar niet aan op zijn vakmanschap als dit niet waar is. Ik was beroeps-mi litair bij de Koninklijke Luchtmacht en hier kwa men veel afgestudeerde tandartsen voor hun dienst plicht. Derhalve had ik bij elke halfjaarlijkse controle voor mijn gebit een andere tandarts dus mag ik gerust oordelen welke goed of min der goed was. Nu ik zeg het nogmaals dat deze tandarts 'K' zijn vak goed en zorgvul dig uitvoerde. Ik wens tandarts 'K' sterkte in zijn verdere pro ces. Hopende dat het recht zal zegevieren in zijn juiste proporties, ook hierbij den kende aan zijn assistente. Ik vind het schande. Maar hier lijkt het of er een misdadi ger berecht wordtIk heb hier geen goed woord voor over. Als er tien mensen klach ten hebben tegen deze tand arts, maar duizend mensen vinden het een kundig tand arts, dan wordt er gevonnist naar deze 10 mensen, want zo is dat in ons land. Weet u hoe of ik dat noem, 'millime tergeest'. Breda, J. Meester Enkele jaren geleden en ook nu nog was het hoogst actu eel te zien hoeveel miljarden er nodig zouden zijn om de files van iedere dag te nivel leren. Er is een oplossing, maar deze wordt niet uitge probeerd. Stel je voor dat je het probleem zo simpel zou kunnen oplossen zonder dat het miljarden kost. De overheid werd bena derd met het volgende idee. De verkeersknooppunten, de zogenaamde flessehalzen, worden verstopt door een te groot aanbod van verkeer in een kleine tijdspanne. Wan neer je kunt zorgen voor een regelmatig aanbod op die punten, zal er geen verstop ping meer zijn, maar zal er een vloeiende beweging blij ven bestaan. Men kent de knooppunten, men weet waar het verkeer vandaan komt. Men weet de hoeveel heid verkeer. Met al deze ge gevens is er o.a. met compu ters een schema op te bou wen, waarbij de rijtijden van de autobezitters met een 10 minuten kunnen worden verlegd tussen alle steden. De overheid heeft dit idee van tafel geveegd door te zeggen: maar je kunt de mensen niet dwingen op een bepaalde tijd van huis te gaan en door de deeltijdba nen krijg je al een starttijd naar eigen keus. Allemaal waar, maar laat eens een rijschema tussen al deze ge bieden uitwerken en men zal tot een verzachting van de huidige situatie komen. Velen hebben wel een deeltijdbaan, variabele werktijden etc., maar ze we ten niet welke tijden er het gunstigst voor hen zijn om naar hun werk te gaan en nog wel op basis van vrij blijvendheid. Hopelijk is er een kiene geest onder u die dit verder kan uitwerken, waardoor de gemeenschap miljoenen wordt bespaard. Breda, V. v.d. Wijgaart Zo langzamerhand krijg je het idee, dat met de huidige bezuinigingen b.g. verkie zingsslogan had moeten lui den: Laat Lubbers de uitke ringstrekkers verder afma ken. De uitkeringen gaan steeds verder omlaag en we zijn een volwaardig lid van de EEG aan het worden. Nog even en we hebben in Breda ook clochards. Dan zullen de thans nog werkenden, on danks hun oogkleppen, 's avonds mensen ontmoeten die in portieken, onder bruggen en in de plantsoe nen slapen. Door armoe gedreven zal er meer misdaad zijn. De mentaliteit van de mensen, „Als je kijkt naar de opvang van andere etnische minderheden, die totaal geen enkele band hebben met Nederland en die na een paar maanden verblijf in Nederland al een betere huisvesting en een betere financiële regeling eisen, dan heeft de Nederlandse overheid nog veel goed te maken ten opzichte van de Molukkers." - foto de stem/johan van gurp geïnformeerde jeugd vraa niet om toegeeflijkheid halfzachte sentimentalit In hun sterk rechtvaardij heidsgevoel willen zij sterk ideaal om naar te ven. Natuurlijk moet jeugd strijden voor reinheid en er bestaat ge overwinning zonder strijd. De voorstanders van boekje 'Voor je begint' gen de jeugd van veel seks] eel leed te willen bespartf maar in plaats van de jeu te helpen om te komen een echte vrije, blije en o spannen sfeer, waarbij elkaar eerlijk in de ogJ kunnen zien en waarin zij J basis, de grondslag en fundament kunnen leg om later in het huwelijk i getrouw te kunnen zijn, plaats daarvan lijken ouderen zelf wel geoh deerd door de seksualiteit! zadelen zij de jeugd mass# op met een bedorven menij liteit, door fantasie en vq stand te vergiftigen. Nijmegen, pater Koopman s.s.s. In Zuid-Afrika is nog we stand bij veel blanken teg het samenvoegen van thuisland Kwazulu en provincie Natal. Vooral dat de regering er door man, één stem' geko moet worden, wat ze leidt tot een-zwarte me derheidsregering in dit van de republiek Zuid-i ka. Gaan deze niet-raciall democratische verkiezing desondanks door en 'is do regering onafhankelijk va| het apartheidsregime moeten alle boycotmaat gelen voor dit bevrijde dej van Zuid-Afrika komen vervallen. Doet de Nederlandse gering dat niet, dan is het zoveelste bewijs dat nister Van den Broek van 'bevrijding' spreekt Zuid-Afrika door het en UDF een uitzichtlo marxistische dictatuur geworden, waarin elke genstander als 'collabor teur van apartheid' recht! loos levend wordt verbran Hij weigert in elk geval, i steund door de WD, af treden als zijn steun aan 1 ANC en de dicta toria frontlij nstaten 'onverhoog leidt tot een kleurwisse van dictatuur in Zuid-V ka. Kruisland, L. Nelen Gaarne zou ik willen reaj ren op het artikel in uw i blad van 2 februari bet fende 'Molukkers ontvang herdenkingspenning'. Tj recht heeft burgemeesï Feij van Breda opgemerl dat het eerherstel voor te lang uitbleef. Voor velej is het eerherstel veel te gekomen. Diegenen die de historische dag nog ki en mogen meemaken, mogs| van geluk spreken, voor veel andere Molt kwam de eer net te laa want velen zijn reeds jar geleden gestorven. Als de Nederlandse ove heid nog even had gewacl met het toekennen, dan vfil ren er nog maar een handjf| vol uitkeringsgerechtigd overgebleven. Moeten Molukkers dan dankt voor zijn vrouw of danh| wel zeggen voor dit late baar van de Nederland overheid. Het hele gebeu is maar een zoethoudertje! voor vele nabestaanden nul op hun rekest hebt gekregen, is het een z« smaak en een pijnlijke dachte. Door de goed uit kiende regels van de Nede landse overheid zijn ve' buiten de boot gevallen. Vs aanvragen zijn afgewezen Na al die lange jar wachten hebben deze me sen geen recht op 2.1 maar recht op ƒ20.000. vele jaren in opvangkamp te hebben doorgebracht met (drie gulden) zakge moetje wel veel geduld he ben en dat hebben de mensen wel. Als je kijl naar de opvang van ande| etnische minderheden, totaal geen enkele band het| ben met Nederland en die' een paar maanden verbli in Nederland al een bet huisvesting en een betere! nanciële regeling begir te eisen, dan heeft de N« landse overheid nog goed te maken ten opziet] van de Molukkers. De Molukse ex-KNIL- tot het laatste uur trouw aJ Nederland gebleven, na J ellende van de Japanse 1940-1945 en daarna nog ingezet in de politionele ties, moesten 35 jaar wac ten op eerherstel. Voor moet iedere Molukker, die' Indonesië is geboren en woonachtig is in Nederla een onderscheiding ontva gen plus een behoorlijke nanciële vergoeding, wa ook zij hebben die eller meegemaakt, net zo goedi hun ouders. Breda, D. Doemar Dei van onze corresponden De Reaganregering wil versnelde ontwikkeling en p van het nucleair verdedigin in de ruimte mogelijk te ma in 1974 met de Sovjet-Unie ABM-verdrag van een bre< terpretatie voorzien. Dat verdrag maakt het v van het aantal afweerrake Even tijd voor een verkj WILLEMSTAD (ANP) - Het beleid van de Univer siteit van de Nederlandse Antillen (UNA) is er op ge richt om een brugfunctie in de regio te vervullen. Dat past ook bij de histori sche bemiddelaarsrol van de Antilliaanse eilanden: „We zijn de navel van het Caribisch Bekken", zo vatte ree tor-magnl ficus mr. drs. A.J.G. Reinders de toekomstplannen van de UNA samen tijdens het werkbezoek dat Koningin Beatrix, prins Claus en prins Willem-Alexander vrijdag aan de vlak buiten Willemstad gelegen uni versiteit brachten. De UNA probeert haar plannen te verwezenlijken door o.m. studenten uit Ne derland en de regio naar de Antillen te halen en door het instellen van nieuwe faculteiten. De UNA kent momen teel drie faculteiten: rechtsgeleerdheid, sociale en economische weten schappen en technische wetenschappen. Er be staan al geruime tijd plan nen voor een medische fa culteit (beperkt tot post doctoraal niveau) in sa menwerking met de Uni- (ADVERTENTIE) Door weer en wind, binnen en buiten de bebouwde kom. Op volle tank 200 km! Max. snelheid 40 km/uur. Ook lever- j baar als rolstoel- inrij wagen. J Vraag documentatie over beze fantastische twee-zitter. (Uitsluitend voor gehandicapten.) 2. Panhuis 6.3905 AX Veenendaal, i Tel 08385-11251 V^^^estigingen m de Randstad j De hetze en aanvallen via de publiciteitsmedia tegen Zijne Eminentie kardinaal Simonis kunnen zo langza merhand vergeleken gaan worden met het leven en sterven van Jezus Christus op aarde, waarbij valt te denken aan de kreet: 'Aan het kruis met Hem' en tot slot zijn kruisiging. Een an dere vergelijking is mogelijk met de vervolging en marte ling van de christenen onder de Romeinse keizers. Anti conceptie, ongehuwd sa menleven, abortus, euthana sie, homofilie en feminisme, om enkele gevallen te noe men, zijn zaken, waarom trent in de leer van Christus (de Bij bei) voorschriften en richtlijnen zijn opgenomen, zonodig in naam van Chris tus aangevuld door het leer gezag van de kerk. Zij, katholieken en als zo danig zich noemenden die zich hiermee niet kunnen verenigen of zich hieraan niet wensen te onderwerpen, die ervaring en eigen gewe ten laten prevaleren boven de leer van Christus en het leergezag van de kerk, staat geen andere keuze open dan te breken met het katholieke geloof en de katholieke kerk, daargelaten de vraag of dit als gevolg van hun handelen misschien reeds als verloren en afgeschreven moet wor den beschouwd. Maar dan wel met de na drukkelijke opdracht om hen, die dit r.-k. geloof nog volledig aanhangen en bele ven met rust te laten. Waar blijven anders met ons in de grondwet opgenomen' grondrecht: vrijheid van godsdienst? Leende, F. Vogels We hebben kunnen lezen, dat het boekje 'Voor je be gint' gratis wordt verspreid op de scholen. In dat artikel blijkt, dat in Nederland de Gezondheidszorg en het Ka merlid mevrouw Terpstra van de WD een totaal ge brek aan inzicht hebben in de morele en ethische waar den van de seksualiteit. In hun radicale anti-conceptie mentaliteit missen zij ten enemale de visie op de inte grale waarde van de mense lijke persoon; niet alleen li chamelijk, maar ook geeste lijk; niet alleen voor een tij delijk geluk, maar ook voor een eeuwige gelukzaligheid bij de Schepper van het le ven Zelf. Wat zij in dat boekje willen voorkomen, zullen zij in hun eenzijdige seksuele misleiding met weglating - meestal - van iedere geestelijke dimensie, juist bevorderen. De anti-conceptie is niet minder dan de open poort naar abortus. Door abortus maak je Nederland on christelijk, zei een van de eerste aborteurs in Neder land en met dezelfde zeker heid kan men zeggen: 'door anti-conceptie bevorder je de abortus'. Dit is volgens sociologen en familiedes kundigen in Europa en Amerika een algemene vast stelling en hier is geen uit zondering op. Het-aanprijzen van anti conceptie zoals in Nederland in de scholen gebeurt, is zo wel vanuit spiritueel als vanuit moreel en medisch standpunt gezien absoluut onaanvaardbaar. Bovendien laat de natuur niet met zich spotten. Het gezond ver stand zegt trouwens ook, dat de aanhoudende verstoring van het hormonale even wicht van het vrouwelijk organisme zich toch altijd ergens wreekt. Een eerlijk maar wel op niet aflatende bestrijding. Daar gaat dan de rest van de kern van uw betoog. Na de dood van Van Severen werd het Verdinaso, volgens Maurice de Wilde en dat is juist, een schip zonder stuurman. Gedurende de oorlog vinden we dinaso's terug in de weerstand, aan het oostfront, binnen het VNV, de NSB en het verzet en als Engelandvaarder, kortom een weerspiegeling van het volk in België en Nederland als geheel. Wat waarschijnlijk niet zal ver bazen is dat oud-Dinaso's in Nederland en ongetwijfeld meer nog in België, na het einde van de bezetting op zeer verantwoordelijke plaatsen werkzaam zijn ge weest. Mijnheer Giesing zal waarschijnlijk niet begrij pen hoezeer hij mij heeft ge griefd met de onwaarheden die ik heb moeten aantonen. Ik stel er dan ook geen prijs op verder op zijn bespiege lingen te reageren. Ik besluit met een zin uit de oproep van Joris van Severen enige maanden voor mei 1940, ge richt tot de Dinaso's die in 1940 onder de wapenen wa ren: (geciteerd uit mijn hoofd uit het werk van Maurice de Wilde) 'Gij mijne duurbare kameraden, weest de edelste en de beste onder de helm en aan het ge weer'. Baarle-Nassau, H. van Wijk Discussie gesloten-redactie Sinds enige tijd worden we geconfronteerd met een toe name van gijzelingen in Li banon. Verschrikkelijk voor de gegijzelden, een probleem waar je niet omheen kunt. Het moeilijke van deze zaak is, dat de verschillende strijdgroepen, gesteund door Iran, niet tot vrijlating van de gegijzelde mensen zullen overgaan. Zij wanen zich sterk en menen invloed te hebben met hun overigens laffe methoden. Nu wordt er in de VS gedacht aan een oplossing voor dit geweld. De mening leeft om - wéér - een strafexpeditie uit te voe ren tegen landen als Syrië, Lybië en Iran. Ik ben van mening dat dit niet de juiste weg is. Als je op deze manier bezig bent, ben je geen haar beter dan degenen die je 'terroristen' noemt. Je maakt ook onschuldige slachtoffers, mensen die er niet voor hebben gekozen Lybiër, Syriër of Iraniër te zijn. De oplossing voor dit probleem is erg moeilijk. Praten met de ontvoerders is een hachelijke zaak. Toch wordt er op dit gebied door de VS veel te weinig gedaan. En er kan met succes iets ge daan worden, zoals bleek uit de actie die presidentskan didaat Jackson ondernam. Hij slaagde erin een Ameri kaan vrij te krijgen. Reagan wil echter niet onderhande len met terroristen. De VS is gebaat, zoals zij denken, bij een verdeelde Arabische wereld. Men zal er alles aan doen om die wereld verdeeld te houden, onder andere door wapenleveranties. Zo lang de VS - en niet alleen de VS - deze politiek voort zet, zal het Midden-Oosten gekweld worden door oorlog en strijd. Ik hoop vurig, dat van een tweede strafactie afgezien wordt. Ieder men senleven telt, waar hij of zij ook woont. De bedoeling van deze brief is niet om alleen de VS zwart te maken, maar om een discussie rond dit onderwerp los te maken. Breda Everd Bours We hebben kunnen lezen, dat het boekje 'Voor je be gint' gratis wordt verspreid op de scholen. In dat artikel blijkt, dat in Nederland de Gezondheidszorg en het Ka merlid mevrouw Terpstra van de WD een totaal gebrek aan inzicht hebben in de morele en ethische waarden van de seksualiteit.- foto de stem/johan van gurp „De hetze en aanvallen via de publiciteitsmedia tegen Zijne Eminentie kardinaal Simonis kunnen zo langza merhand vergeleken gaan worden met het leven en ster ven van Jezus Christus op aarde, waarbij valt te denken aan de kreet: 'Aan het kruis met Hem' en tot slot zijn kruisiging." -fotoanp van economische eenheid binnen de latere EEG. De militaire samenwerking vond haar beslag onder de overkoepeling van het Nato- defensieschild. Ook Neder land heeft nu zijn 'beproefde neutraliteitsstandpunt' vaarwel gezegd en verdedigt nu Limburg, over het smal ste gedeelte waarvan, fi guurlijk gesproken, met de polsstok heen kan worden gesprongen, niet langer al leen. Wel laat geleerd, maar het is niet anders. Moet ik het nog vertellen, mijnheer Giesing, of wist u het wel, maar wilde u het niet zeg gen, dat dit streven naar het Dietse Rijk (eenwording van Nederland en België) haaks stond op de Groot-Ger maanse Rijksgedachte en daarom van Duitse zijde niet alleen niet behoefte te rekenen op morele steun

de Stem | 1987 | | pagina 4