even. UITBLAZEN Milieubeweging vreest ultra-licht vliegverkeer BESTRIJ Ayatollah's maken het niet lang meer Ouders °P .geen Na aids-discussie pil op de wip Carnavals- promotie RIJKSLUCHTVAARTDIENST OORDEELT BEZWAREN 'VOORBARIG' DE STEM CQ1\ WIM KOCK De jaren zestig (17) ACHTERGROND DEN HAAG - Het ka iet moet doen met de die de Tweede Kamer ^aan stellen voor de b laliteit. VNZ-VOORZITTER DE VRIES POSITIEF OVER CDA-PLAN ZIEKTEKOSTEN DE SNELLE opkomst van het carnaval, buiten de 'traditio nele' carnavalssteden, vooral in de jaren '60 op gang komend, werd in plaatsen als Bergen op Zoom, Den Bosch en Breda zoniet met lede ogen dan toch met enige gea museerde minachting bekeken. Soms maakten de kersverse prinsen het er ook naar, bij voorbeeld door zich meteen op z'n Mainz' of Keulens uit te dossen met hele fazantestaarten op him steken, terwijl ze van hun 'vak' nog niet meer wisten dan dat ze soms met de armen omhoog op een biljart moesten staan. Toen in 1958 de nog jonge Oosterhoutse carnavalsstich ting De Smulnarren haar op wachting ging maken bij prins Nilles en de Boerenraad van Krabbegat, zei de Bergse prins, tijdens de begroeting in 'De Draak', dat hij 'ut h'op 'oge prijs stelde' dat prins Mienus den Eerste van Oosterhout naar 'ut Mekka van de Westbra bantse carnaval' was gekomen, 'h'om 'ier oe licht h'op te steke en h'om te lere oe dagge vastena- ovend mot ouwe.' De brave Nilles zag over het hoofd dat hij in de vorstelijke persoon van Mienus I een ge pokte en gemazelde Oeteldon- ker tegenover zich had, oud-lid van de Oeteldonkse Raad van Elf. Ook de president en op richter van de Smulnarren was een veteraan uit Oeteldonk. En de Oosterhouters zelf, in dit door Bosschenaren gecomman deerde cohort? Hun (grootva ders hadden wel degelijk hun tweedaagse Vastelaovenden ge vierd, totdat eerst het maskers dragen (1910) en vervolgens - bij de mobilisatie van 1914 - alle openbare feestelijkheden werden verboden, op last van de commandant van het Veld leger, dat in Oosterhout zijn hoofdkwartier had. Dat veel méér dorpen en stadjes in Brabant en Limburg Vastenavondfeesten hadden ge kend, werd in de jaren '60 bijna stelselmatig ontkend door de spraakmakende camavalsste- den. Maar «an de vooravond van de laatste vooroorlogse Vastenavond, in februari 1940, schreef de voorloper van deze krant, het Dagblad van Noörd- brabant nóg: „Van ouds bestaat de carnavalsviering op de Bra bantse dorpen uit toneel-, zang en muziekuitvoeringen Trekt de jongere generatie voor 'n groot gedeelte met de vasten- avonddagen naar de stad, de meer bedaagde dorpsbevolking stelt het verzet in eigen omge ving nog op hoogen prijs." Daar zat'em de kneep: het jongvolk dat naar de stad trok. Nu al die dorpen georganiseerd voor zichzelf begonnen, vrees den de 'traditonele' carnavals- steden een belangrijk deel van hun klandizie te verliezen. Er werd hooghartig onderscheid gemaakt tussen 'echt' carnaval en het amateuristisch gedoe op z'n janboerefluitjes in de dor pen. Deze houding kweekte bij de nieuwe carnavalsverenigin gen een dwingende behoefte zich af te zetten tegen de grote carnavalssteden. Zo daagde in De vorige afleveringen van deze serie stonden in de krant op 16, 21 en 26 aug.; 6 sept; 9, 21 en 30 okL; 6, 14, 20 en 28 nov.; 5 en 13 dec. en op 14, 23 en 31 jan. 1963 prins Mienus van Ooster hout de Bredase prins Ad den Eerste openlijk uit een 'onaf hankelijke jury vast te laten stellen welke optocht de mooi ste was: de Bredase of die van Oosterhout. Breda ging daar uiteindelijk niet op in. Zo kwam er in 1965 ook niks terecht van de Federatie van Grote Brabantse Carnavals- stedenook al een Oosterhoutse poging om 'mee te tellen'. In Breda werd door de KRO een radioprogramma opgenomen waaraan de carnavalsprinsen van Bergen op Zoom, Roosen daal, Oosterhout, Eindhoven en Breda deelnamen. De Bos sche prins kon niet komen om dat hij in Delfzijl(!) zat. Tussen de interviews en carnavalsmu ziekjes door stelde de Ooster houtse delegatie de oprichting voor van die Federatie van Grote Brabantse Carnavalsste den. Iedereen akkoord natuur lijk. Elf maal proost! Er kwam - vanzelfsprekend -, niets van, maar het had wel in de kranten gestaan. En daar ging het in de jaren '60 veel van die jonge car navalsstichtingen om: publici teit om bekendheid te verwer ven. Om voor vol te worden aangezien. Om niet onder te hoeven doen voor Bergen op Zoom en Den Bosch, laat staan Breda. Daarom trokken de carna valsprinsen rond, vaak tot .ver buiten de grenzen van de eigen provincie of zelfs het land. Je had ze met een natte vinger. Elke vaderlandse hotemetoot die jarig was of anderszins in de aandacht kwam, kon reke nen op een gelukstelegram- metje van de een of andere prins. Zelfs 's zomers kon je ze soms zien uitrukken; de prins met zijn hofhouding, raad van elf en hofkapel. Ze hadden het tij mee. In die periode was het vooral de radio die graag en veel aan dacht besteedde aan carnaval. Zo'n ploegje interviewers en plaatjesdraaiers liet zich 'op lo- katie' graag een middag fêteren door een carnavalsvereniging, die dan alle ruimte kreeg om zich verbaal te verheffen, ver boven het miezerig feestgedruis uit, van aanpalende dorpen. Een radioduo dat in carna valstijden heel dikwijls in het zuiden rondzwierf werd ge vormd door Cees Schilperoort en Cees de Lange van het po pulaire programma Draaien Maar. Op deze carnavalspromo- tors kom ik nog terug. tfrTERDAG 7 FEBRUAR11987 T5 PAGIN lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: i Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738, SATERDAG 7 FEBRl Door Ad Burger VLIEGEN in een eigen vliegtuig is altijd het privilege van de 'happy few' geweest. Men moet wel een meer dan bo- ven-modaal inkomen hebben, wil men zich dit transportmiddel kunnen veroorloven. Met de massa-produktie van de zogenaamde ULV's (ul tra lichte vliegtuigjes) is aan die situatie echter een einde gekomen: als gevolg van de relatief lage produktie- en ma teriaalkosten is een ULV nog goedkoper dan me nige kleine personenau to. Voor rond de dertien mille kan men in het bezit komen van zo'n vliegtuigje. Het biedt weliswaar weinig com fort, maar voldoet alleszins aan de eerste vereiste die men aan een vliegtuig pleegt te stellen: het komt op eigen kracht, zij het ten hoogste maar 225 meter, van de grond. Voor Nederlanders die het graag hogerop zoeken, een verheugende ontwikkeling. Milieubeschermers hebben him ernstige bezwaren; zij willen zelfs een verbod van ULV's. De relatief explosieve groei van het vliegen met ULV's heeft volgens de lan delijke stichting Natuur en Milieu namelijk zeer nade lige invloed op'vogels. Vooral trekvogels en vogels die op het punt staan te broeden, kunnen danig uit hun even wicht gebracht worden door de ULV's. Literatuuronder zoek van de Rijksuniversiteit in Utrecht staaft de bezwa ren van de stichting. Uit dat onderzoek blijkt tevens dat vogels toch al snel gestoord worden door over vliegende vliegtuigen, zeker als die laag overkomen en langzaam vliegen. Dat laat ste is zeker het geval bij ULV's: ze kunnen niet hoger dan 225 meter en niet sneller dan 90 kilometer in het uur. Ook de hoeveelheid geluid die deze, langzaam voorttuf- fende, machines maakt - zo rond de 60 dBa - is bepaald niet goed voor de rust in vo- gelgebieden. De onderzoekers baseren zich daarbij vooral op ervaringen met sport- vliegtuigen in de Zeeuwse Delta en het Waddengebied. Zoals boven al gemeld, hebben vooral twee soorten vogels in hoge mate last van de ULV's: trekvogels en vo gels in een broedperiode. Om bij de eerste categorie te be ginnen: onderzoek heeft uit gewezen dat ook vogels op een zeker ogenblik eniger mate wennen aan lawaai en overlast, net zo goed als dat ook bij mensen veelal het ge val is. Trekvogels, die slechts kort op een bepaalde plaats vertoeven, komen echter niet in de gelegenheid om aan die ULV's te wennen. Het ge volg: trekvogels slaan bij ieder laag overkomend vlieg tuig op de vlucht en houden nauwelijks tijd over om op hun rustplaats op_ zoek te Het ultra-lichte vliegtuig is voor milieubeschermers een lastige horzel. aan het gebruik van ULV's de lucht in", aldus de natuur- gaan naar voedsel. Vogels in hun broedpe riode zijn eveneens bijzonder gevoelig voor geluidsover last. „Ais verstoring optreedt, zal een aantal vogels niet nestelen of tijdens de eileg de nesten verlaten", aldus de onderzoekers, die een paral lel trekken met de populatie van broedende vogels in ge bieden langs snelwegen. In die gebieden is de broed- dichtheid lager dan in verge lijkbare, ongestoorde terrei nen. i Natuur en Milieu wil dat een halt wordt toegebracht. De stichting wijst daarbij op cijfers van de Rijks Lucht vaart Dienst waaruit blijkt dat het aantal vlieguren ge staag toeneemt; in 1985 wa ren het er 2900. Op zich geen opvallend hoog cijfer, maar volgens de milieubeweging valt een explosieve groei te verwachten. „Zeker wanneer je meer clubs krijgt die voor hun leden een paar vliegtui gen kopen en die vervolgens te huur aanbieden. Dan kun je al voor veel minder dan 13,000 gulden met zo'n ULV beschermers. Een verdere groei is in de ogen van Na tuur en Milieu volstrekt uit den boze. Er moet op zijn minst eerst een onderzoek worden gehouden naar de ef fecten van de ULV's op de fauna, waarna bekeken moet worden of de proef met ULV-vliegen, die in 1982 be gon, nog moet worden voort gezet. Zo'n onderzoek is ove rigens vorig jaar al door de ministers van Landbouw en Milieu toegezegd. Dat is overigens nog het minste wat er zou moeten ge beuren, vindt Natuur en lieu. Het beste zou een verbo op ULV's zijn; mocht dat nie haalbaar zijn, dan moet j ieder geval het aantal vlieg tuigen en vliegvelden - mo menteel zijn er drie: in Lely. stad, Stadskanaal en Budel tot een minimum worden be. perkt. Bovendien zou overheid in zo'n gevall maai een klein aantal gebiede: moeten aanwijzen waarbo ven ULV's mogen vliegen, de onmiddellijke nabij hei: van de vliegveldjes. Vliegi van het ene naar het andere vliegveld zou volgens Natuui en Milieu volstrekt uit boze moeten zijn. Bij de Rijksluchtvaart dienst beoordeelt men de be zwaren van de natuurbewe- ging als 'voorbarig'. „We ver- wachten dat het met de vlucht van die dingen reuzi mee zal vallen. Ze zijn toch behoorlijk duur in aanschat Bovendien wordt het gebruik van ULV's aardig aan ban den gelegd door allerlei be palingen. Om maar eens voorbeeld te noemen: boven stiltegebieden mag absoluul niet gevlogen worden". Die argumenten vermogen echter geen indruk te maken op de milieubeweging. Daar is men overtuigd van de schadelijkheid van ULVs voor het milieu. En in overtuiging weet men zich onder meer gesteund door de regeringen van een aantal Europese landen; totaalver- boden voor ULV-vliegen zijn al afgekondigd in Zwitser land, Oostenrijk en Italië. Kah Door Ivo Postma EEN jaar of twee nog en dan is het afgelopen met het revolu tionaire islamitische bewind van de ayatollah's in Iran. Dat is de nogal optimistisch klin kende verwachting van Ehsan Kermani, een Iraniër die in Nederland actief is voor de Volksmoejahedin, de belang rijkste verzetsorganisatie te gen het terreurbewind van ayatollah Khomeiny. De Volksmoejahedin leggen in hun campagne tegen het bewind der ayatollah's dankbaar de nadruk op de verschrikkingen van de nu al zes jaar durende Golfoorlog. „Wat heeft die oorlog ons ge bracht?" betoogt Kermani. „Drie miljoen vluchtelingen, een miljoen doden en gewonden, Tweeëntwintig kapotte steden en een ontwrichte economie. Ons land had vorig jaar 7 tot 8 miljard dollar aan inkomsten uit olie. Dat was enkele jaren gele den 20 miljard". Alleen al bij het huidige Iraanse offensief zijn meer dan 100.000 men sen gedood, zegt Kermani, die zich hiermee op een van de ruigere schattingen baseert. Toch gaan er telkens opnieuw tienduizenden mensen naar het front. Hoe is dat te rijmen met het verregaande isolement van het re- giem-Khomeiny, waar hij het over heeft? Kermani begint met te zeggen dat de revolutie die uiteindelijk Kho meiny aan het bewind bracht, geen puur godsdienstige beweging was. „Het was een beweging van alle Ira- niërs, van alle groeperingen, waar onder ook de onze, de Moejahedin, die 22 jaar geleden al de strijd tegen het regiem van de sjah begon. Maar alle bewegingen die niet sji'itisch genoeg waren zijn uitgeschakeld door de religieuze dictatuur. Het re giem heeft maar liefst 24 organisa ties om alles en iedereen in de gaten te houden. Khomeiny heeft in an derhalf jaar meer Moejahedin ver moord dan de sjah gedurende zijn hele bewind". Met die anderhalf jaar bedoelt noemt de namen van een aantal van de omgekomen officieren. Op 30 december ontving het Moe- jahedin-kantoor in Parijs berichi dat de Vali-Asr kazerne van Pasdaran midden in Teheran „dooi vaderlandslievend personeel van df ;een geld is om de motie uit te strijdkrachten" de dag daarvoor it brand was gestoken. Dat was eer dag na de bloedige mislukking vat het offensief Kerbala-4 bij Basra Als bijzonderheid wordt vermeld dat de Vali-Asr kazerne diende alt verzamelplaats voor mensen die door de Pasdaran werden opgepakt om naar het front te worden stuurd. Volgens de organisatie van Moejahedin zijn sinds het aan i macht komen van Khomeiny «LOOf™. VT7lfwTT.T in Trnn ter rinnri <tehraoht.Fl "LVERSUM (ANP) - De dOOr Iraanse geestelijkheid struikelt over de doden van de Golfoorlog. Kermani de periode vanaf de ïn- tdfcht van Khomeiny in Teheran in februari 1979 tot juli 1981, toen de voormalige medestrijders door de ayatollah's definitief tot vijanden werden verklaard en Massoed Ra- javi en andere leiders der Moejahe din in ballingschap moesten gaan, zoals Khomeiny zelf had gedaan in de jaren zestig. Het regiem in Teheran gaf open lijk het belang van Rajavi's bewe ging toe, toen een Iraanse krant schreef: 'Bakhtiar en Bani Sadr mo gen ze houden, als ze ons Rajavi maar geven'. (Bakhtiar was premier van het overgangsbewind in de we ken tussen het vertrek van de sjah en de komst van de ayatollah; de gematigde Bani Sadr was de eerste president van Khomeiny's revolu tionaire bewind; beiden weken uit naar Parijs toen ze werden uitge spuugd). Maar de regering Chirac ging niet zover Rajavi uit te leveren aan de beulen van de Evin gevangenis. Zij wilde de oppositieleider alleen maar kwijt. Rajavi verhuisde naar Irak, het land van Khomeiny's aartsvij and Saddam Hoessein, de 'Kleine Satan'. Vanuit Iraks hoofdstad Bag dad stuurt hij zijn aanklachten te gen het 'onmenselijke, 'oorlogszuch tige' en 'onderdrukkende' bewind van ayatollah Khomeiny de wereld in, evenals oproepen om dat bewind te isoleren en een eind te maken aan de tragedie in Iran. Rajavi en zijn beweging beperken zich niet tot grote woorden. Als men Ehsan Kermani mag geloven, be zorgen commando's van de Volks moejahedin het bewind in Teheran toenemende last. Zij plegen aansla gen op topfiguren, steken wapende pots in brand, houden demonstra ties en stoken de bevolking op tegen de oorlog. Hij laat kopieën zien van communiqués over sabotagedaden die de laatste weken uitgegeven zijn in Bagdad, Parijs of Londen en waarvan de inhoud deels is beves tigd door berichten uit onafhanke lijke bron. „Ideologisch en politiek hebben wij de strijd al gewonnen", zegt hij alsof het over iets gaat waar geen zinnig mens meer aan twijfelt. „Niemand gelooft meer een woord van wat het regiem zegt. Onze ra dio-uitzendingen vanuit Irak zijn in heel Iran te beluisteren en in enkele zuidelijke provincies kunnen ze ook - FOTO INA onze tv-uitzendingen ontvangen. We geven analyses van de politieke situatie, maken verzetsdaden be kend en tegenstellingen in het re giem. Ook geven we codes door aan onze verzetscellen, bijvoorbeeld om aan te geven dat er op een bepaald moment op een bepaalde plaats een betoging wordt gehouden". Zijn betogingen geen al te riskant middel in een land met een zo bloed dorstig bewind? „Om het regiem te isoleren moet je veel werk doen", zegt Kermani. „Die demonstraties waren ook nodig om de aard van het regiem aan de mensen te laten zien. Het belang rijkste is nu echter de militaire strijd. Onze verzetscellen hebben anderhalf jaar geleden opdracht ge kregen van Rajavi om militaire ac ties uit te voeren". Twee van de meer sensationele berichten dateren van eind decem ber 1986. Volgens een communiqué van 28 december ging de dag daar voor het Beheshti wapen- en goede rendepot van de Pasdaran in Tehe ran na een explosie in vlammen op. „Meer dan 500 figuren uit het oor- logs- en onderdrukkingsapparaat van het regiem werden gedood of gewond", heet het. Het bericht mensen in Iran ter dood gebrachte: zitten er nog 140.000 in de gevange nissen. Ehsad Kermani gaf me groot boek dat een lijst van 12.000 namen bevat van V van de executies van het regie®' Khomeiny'. Achter de namen sta! onder meer de organisatie vermeli waartoe het slachtoffer behoordi 'KDPI' (Koerdische Democratisch: Partij) komt veelvuldig voor, mai het meest treft men de afkortinj jureau Intomart in opdracht PMOI (Peoples Mojahedin of Iran aan. Kermani zei met veel nadru! dat 81,5 procent van de terreur slachtoffers Moejahedin waren Voor hem is het een vanzelfspre vil nemen om hen te verzor- [en. 52 procent laat zijn ouders Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De PTT het zoveel moeite om sommi banen bezet te krijgen, d ze overweegt het eigen pe soneel in te schakelen bij werving van nieuw pers neel. Medewerkers die nieuv werknemers aandrage voor bepaalde banen zoude dan 1000 gulden aanbreng premie ontvangen als h< daadwerkelijk tot een Van onzeh Dat bedrag wordt genot CDA, WD en D66: die pa ding van criminaliteit bes 9e motie komt dinsdag in enige twijfel aangenomen Maar gisteren liet premier jUbbers weten dat het kabinet ïog niet weet wat het met die notie moet. „Bestrijding van ie criminaliteit is geen zaak ran geld alleen. Dat heeft ook e maken met het vervolgings- jeleid en de preventie. Alleen naar meer geld geven, lost liet alles op." Lubbers komt daarmee inigszins terug op woorden die ninister Korthals Altes (Jus- itie) donderdag in de Kamer iprak. Die liet weten dat er roeren. Volgens Korthals Al- es moet de Kamer eerst maar jens aangeven waar -het geld ninister Brinkman van WVC angehaalde zorgzame ienleving vindt weinig aa7htofl*r£ank de bereidheid <::n kinderen om hun ouders lie hulpbehoevend zijn of worden, in eigen huis op te ne llen. Dat blijkt uit een peiling on- ier 500 Nederlanders door het de actualiteitenrubriek ran de EO, Tijdsein. Daaruit bleek dat slechts 5 Jrocent de ouders zelf in huis nilie, ling. buren of wijkverple- Door Pieter Eggen HET wetenschappelijk bureau van het CDA presenteerde deze week in Den Haag het rapport 'Zorgvernieuwing door structuurverandering'. In dit rapport wordt een aantal plannen ont vouwd om tot een nieuwe en goedkopere ziektekostenverzekering te komen. De besparing kan in het CDA-plan oplopen tot 3,5 miljard. Het CDA wil één basisver zekering, die overeenkomt met 90% van het huidige zie kenfondspakket. Interessant is wat er dan uit het pakket zou moeten. Het CDA komt met zaken als sterilisaties, de pil, cosmetische chirurgie, fysiotherapie. Sportblessures moeten nog slechts onder voorwaarden worden ver goed. De plannen van het CDA- bureau sluiten ook aardig aan bij die van de Telders- stichting (het wetenschappe lijk bureau van de WD), die de krachten van de markt los wil laten op de gezondheids zorg. Dat kan bijvoorbeeld door de ziekenfondsen onder ling té laten concurreren. Dat drukt de kosten. De gevolgen voor de verze kerden zelf (zowel zieken-, fonds als particulier) zijn nog onduidelijk. Het CDA heeft nog geen rekensom gemaakt. De PvdA hoopt die som metjes en een eigen plan over twee weken wél te kunnen leveren. Reden genoeg om te peilen wat de ziekenfondsen ervan vinden. J. de Vries, voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen (VNZ) zegt er het volgende van: „We moeten op de eerste plaats vaststellen dat de grote politieke partijen steeds meer op één lijn ko men. De PvdA roept al jaren om een volksverzekering en CDA en VVD willen nu een basispakket waarin het hele volk meedraait. Bovendien willen CDA en VVD het grootste deel van het zieken fondspakket overeind hou den. Dat vind ik heel positief. Als de politieke partijen elk aar zo dicht naderen moet je dat als een voordeel zien. In zijn algemeenheid kun je stellen dat CDA en VVD consequent zijn. Beide par tijen vinden dat de overheid op allerlei terreinen moet te rugtreden, dus ook hier. Dat is de laatste jaren wel anders geweest, toen de overheid zeer sterk ingreep in het ziektekostenstelsel. De zie kenfondsen werden min of meer tot een mechanische pop gemaakt, die slechts mocht doen wat de overheid wenste. In de plannen krij gen we feitelijk de plaats weer die ons toekomt. We mogen weer zelf onze zaken regelen en afspraken met met artsen en ziekenhuizen of de vergoeding van de kos ten. Dat is een breuk met de weg die de afgelopen jaren is begaan. Gebleken is dat deze weg spaak loopt". Kan De Vries daarvan een voorbeeld geven? De Vries: „De vorige staatssecretaris van Volkge zondheid Van der Reijden besloot de vrijwillige verze kering van het ziekenfonds te beëindigen. Daar waren we tegen, maar we hebben uit eindelijk moeten berusten. Dat overheidsingrijpen is fors geweest en we merken nog steeds wat de gevolgen ervan zijn. We krijgen bijna dagelijks telefoontjes van mensen die vroeger vrijwillig verzekerd waren en nu parti culier en er achter komen dat ze ineens meer geld kwijt zijn". Zo moet het dvs niet, maar de plannen van CDA en WD gaan mensen toch ook meer geld kosten? Ze krijgen im mers een kleiner pakket en moet zich voor de overgeble ven voorzieningen extra ver zekeren. De Vries: „Dat klopt niet helemaal. Op de eerste plaats ga je voor een kleiner pakket minder premie betalen. Op dit moment kost een zieken fondspatiënt per jaar gemid deld 1.500. Als je het pakket verkleint tot 80 of 90% dan kun je volstaan met 1.350 per jaar. Dat mindere bedrag is dus ook een lagere premie, want ziekenfondsen hoeven geen winst te maken. De aanvullende verzekering zal wel duurder worden, maar de extra kosten kunnen mee vallen. Je moet bedenken dat het nieuwe pakket voor iedereen geldt, dus ook voor mensen met een hoger inko men. Op dit moment betaald iedereen een premie die een percentage van het inkomen is. Als je die premie op 8% stelt dan draagt iemand met een inkomen van 40.000 per jaar ƒ3.200 premie af. Iemand van ƒ20.000 levert 1.600 op. Je krijgt in het nieuwe systeem meer men sen van 40.000 dan met een klein inkomen. Daardoor wordt er meer geld afgedra gen en dat kun je weer terug geven in de vorm van een la gere premie". Denkt De Vries niet dat een kleiner basispakket waaruit bijvoorbeeld de pil is verdwe nen de toegankelijkheid van de zorg niet verkleint? Iets waarvoor ziekenfondsen bij het condoom in het paW komt? De Vries: „Nee, dat zou niet willen zeggen. Het groot". kende zaak, dat na de verwachte vil van het islamitische bewind dfcet liefst in hun eigen huis macht aan deze organisatie zal L'Mvonen, met extra zorg van fa- vallen. P „Het eerste wat wij zullen doen J een wapenstilstand sluiten mt| Irak. In Iran moet een regering:) stelsel komen dat toegankelijk i voor iedereen, ook voor alle soorte minderheden. Uitgesloten zulle: zijn de monarchisten zoals ze ziel AnfJAni,!jM nu opstellen, en allen die met Khc V/I lUCrlWild Zll meiny hebben samengewerkt e aan hem blijven vasthouden. Ma! 'j- KABINET Lubbers-ll heel er zal na Khomeiny geen nieu: (|aard. Nauwelijks gehinderd dc bloedbad komen. Wel zullen zij raten van CDA en WD in de T\ aanhangers berecht worden. Er a levelijke ministers vast aan de in de regering geen plaats zijn voo 'ooral het terugdringen van het II religieuze leiders. Wij hebben nie: slechts voor bij de kiezers zeeri tegen godsdienst. We zijn zelf gods «strijding van de criminaliteit j dienstig, maar deelname van aya Jpenluchtmuseum, wil een mee tollah's aan de macht is uitgeslotei iens afwijken van wat keihard We willen voorkomen dat Iran we egd. een religieuze dictatuur wordt". De weinig flexibele houding vJ M bijna slaafse gedrag vanl uitstek zouden moeten t# [ju?6?*!.® Kamer is weinig bevordi ken. 'JKheid gebiedt echter te zegge huwelijks kwalijk valt te neme De Vries: „Dat is wel: "aarvoor ze hebben gekozen. Maar tegelijk ontwik!» r Anders wordt het echter wam zich een andere discussie, d ;e"s verkeerde beleidskeuzes te het CDA ook aangeeft. Eni radigd. Bezuinigingen in de so< gaat over de gezondheidsei: :or9 bijvoorbeeld hebben tot De ideeën van de 'pro-liti vaarvan op zijn zachtst gezegd beweging beginnen toch vvijfeld. vorm te krijgen in de disc» Datzelfde lijkt nu het geval mi sie over de gezondheids® inderwijs, die er op neer komt d; en de betaalbaarheid da nogen worden vervangen. Sind van. pro-life wil medisd iuari 1g87, nPh|PkPn riat rte v, Snarie! maar"»: ^.f'eergroepen conseptiemiddelen, buiten: jachten te mak< ni'tea hnmaan pui 1111o11 van het onderwijs er U|m - in het onderwijs toch al en. verzekering brengen. PE.) kunt je natuurlijk ook afvtf gen of in een tijd dat er n ziekte als aids de aandad onderwijsminister Deetman bl heeft de pil in het pak): SJumenten die hem vanuit de moet blijven. ragen. Sterker nog, hij laat niets We begrijpen goed datfc 'raPPen- Indertijd hei n h us 9elaten- Die hebt rachte plan gekozen. Dat is iet ®etman dat de bonden van hart ran zijn gegaan. .„c 0'»o 's al|eszins begrijpelijk dat meer om de algemene be» 6 emoties de overhand krijgen, dering of je kiest voor het K cties zoals in Den Helder, waar vorderen van een gezonde Ch0|en zich massaal ziek hebt stijl van leven. In die aanp: rachten zeggen bezorqd te ziin past de vraag: de pil bev» ijs dan moeten ze zelf geen din dert de gezondheid metJ el kunnen en bovendien de leerli waarom moet die dan in Bedroevend is ook de reactie pakket zitten? Bovendien: an de leertrLht^ in J kosten voor het individu vf eden fS dit soort zaken zijn niet etrokken^ h if dreige ajrit scholen kan worden in slechts tot verwijdering, ter ctische situatie een eerste vere hneer hij zou pogen om dat ^erkstelligen.

de Stem | 1987 | | pagina 2