de stem SEKSUOLOGE GERDA VAN DIJK BESCHOUWT COÏTUS ALS TOETJE dest: JAN LO TOT 1 aren geleden probeerde ze tijdens een college in Leiden duidelijk te maken dat je in ver schillende talen over seks kunt spreken. Ze gaf als voorbeeld drie woorden voor hetzelfde: 'samenleving', 'coïtus' of 'neuken'. Met dit laatste woord bracht ze giechelige en zelfs grote ontzetting teweeg. Nu is Gerda van Dijk (45) onlangs door de NVSH als bijzon der hoogleraar in de seksuologie aangesteld. In haar huiskamer in Leiden praat ik met haar over haar vak, waarvoor eigenlijk geen formele opleiding is, over de seksuele revolutie, over de coïtus als toetje van een rijke maaltijd, over de terreur van het orgasme en over het gezonde, vrolijke vreemdgaan, dat geboycot wordt door Aids. Volgens Gerda is er meer openheid geko men. Maar na het doorbreken van een aantal taboes zijn er toch weer nieuwe ontstaan. Taboes Problemen ZATERDAGIf 7 FEBRUAR119871 Twee pijlers hebben het politi omslaan. Waar e terugtrok en bur de eisen van onte Gezag weer met ven. Minister var de Tweede Kam van de tolerantie Onze verslaggevi hoogleraar mr. J< van de macht. Hij verder worden g< Rote Armee Facti J Door Heieen Cru/ Gerda van Dijk kijkt bijna nergens meer van op, bekent ze. „Ik denk niet in termen van goed of kwaad, normaal of abnormaal. Ik zoek naar de vrijheden, die mensen het beste liggen. De grens voor seksuele vrijhe den ligt bij het berokkenen van schade aan anderen. Waar ik nooit aan wen, is machtsmisbruik. Incest, seksueel geweld. Daar kan ik nog steeds zeer geëmotioneerd over raken." „Vóór de seksuele revolutie werd de maatschappij gedomineerd door zeer strenge verboden en geboden op het ge bied van seksualiteit, terwijl de verlangens van vrouwen en homoseksuelen binnen de geneeskunde en psychiatrie als een afwij king, soms zelfs als een ziekte werden be schouwd." De jaren zestig brachten ons de 'anar chie van de begeerten', allerlei grensover schrijdingen op het gebied van seks en de noodzaak tot lichaamsverkenning. Porno is tegenwoordig normaal geworden, de ter reur van het cütoraal orgasme ebt ook al weer weg en in films is het uit de mode om als minnaar een frontale aanval te begin- nen. Geen kordate mannenknuisten, die op borsthoogte krakend textiel wegscheu ren, maar minnaars die een cursus erogene zones hebben gevolgd en beginnen met een tedere voetmassage. Tegelijkertijd stijgen de aandelen van de Londen Rubber Company harder dan de beursindex, want op safe spelen bij sex be tekent condooms gebruiken, niet zozeer om te voorkomen dat je zwanger wordt, maar om te voorkomen dat je met aids be smet raakt. Het feit dat je als vrouw je leven kunt plannen, omdat je je eventuele zwanger schappen kunt voorkomen is een verwor venheid die de jongere generatie al heel ge woon vindt. Kortom Gerda, zo vraag ik haar, hoe staat het met de taboes en braak liggende gebieden als we praten over sek sualiteit? Ze kijkt even peinzend, trekt vervolgens haar laarzen uit en vouwt haar benen in een soort lotuszit op de bank. Het college begint. „Wat hebben we bereikt? Er is meer open heid gekomen. Meer tolerantie ook. Men sen hebben bovendien het besef gekregen dat seks iets is dat niet voorgeschreven kan worden, dat het een zeer individueel gege ven is. Maar na het doorbreken van een aantal ta boes zijn er toch weer nieuwe ontstaan. De prestatiedwang is daar een voorbeeld van. Vooral de vrouwenbeweging heeft duide lijk gemaakt, dat de beleving van seksuali teit te coïtaal is gebleven en te veel gericht is op het vaak doen. Dat is ook weer een verarming. Binnen de seksuele revolutie kwam een aantal aspecten van seksualiteit niet aan de orde, nl. dat het niet altijd om de ge slachtsdaad gaat, maar ook en vooral om aspecten van intimiteit, van warmte, van veiligheid en je geaccepteerd weten. Daarnaast heeft de vrouwenbeweging ge wezen op het machtsaspect. De macht in de man-vrouwrelatie, maar ook de macht van 'alles moet kunnen'. Dit laatste is een nieuw soort moraal geworden. Ik vind die moraal een negatieve verworvenheid van de seksuele revolutie. Je moet je zelf niet het recht laten ontzeggen om nee te zeggen tegen iets, dat je niet prettig vind, omdat je dan een gefrustreerde trut zou zijn. De seksuele revolutie predikt: Och kom meid, schiet op, het is toch lekker. De vrouwenbeweging benadrukt: Als een meisje nee zegt, bedoelt ze ook nee." „Er zijn op het gebied van seksualiteit nog heel wat problemen. Mensen leven vaak vanuit de visie dat seks op één bepaalde manier zou moeten. En op die ene be paalde manier komt maar 30 van de vrouwen klaar. Voor mannen ligt dat an ders. Je kunt ook niet adviseren dat je in zo'n geval 'dit' of 'dat' moet doen. Het gaat erom wat je zelf leuk vindt en wat je partner wil. Als er mensen bij mij komen die hun sek suele relatie niet bevredigend vinden, dan ga ik altijd een aantal voorwaarden na. De vrijheid bijvoorbeeld waarmee je om kan gaan met je eigen lichaam. Je communica tieve vermogens. De omgang met je emo ties. Het geaccepteerd worden door je rela tie. En daarnaast moet je lichaam ook nog goed functioneren natuurlijk. Seksualiteit heeft een veel bredere benade ring nodig. Het wordt zoveel plezierig als je het los kunt koppelen van het d'r op, d'r in, d'r uit, d'r af. Seks is niet alleen iets voor geslachtsdelen, maar voor een heel li chaam. Natuurlijk is de coïtus op zichzelf een waardevol iets, maar het is een toetje van een hele rijke maaltijd. Waarom zou je al tijd alleen het toetje eten. En waarom zou je het toetje niet eens laten staan. Al die irreële verwachtingen op het gebied van seks. Alsof je allebei direct vanuit een harmoniemodel kunt operen. Ga niet di rect met een ander aan de slag als het met je partner niet lukt, is mijn advies, maar ga eerst eens met je zelf aan de slag. En dan bedoel ik niet het vrijen met je zelf - dat kan ook -, maar vraag je af: waarom gaat het niet zoals ik wil, wat wil ik eigenlijk? WE E K E „Seksualiteit heeft een veel bredere benadering nodig. Het wordt zoveel plezle- „Als onze maatschappij openlijker met seksualiteit omspringt dan verliest hi rig als Je het los kunt koppelen van het d'r op, d'r In, d'r uit, d'r af.zijn obsessionele kanten, dan wordt het geïntegreerd In het leven.- fotom - foto archief de stem De terreur van 't orgasme Hoogleraar seksuologie Gerda van Dijk: vrouwen." „Seks wordt veel vervelender als er te grote verschillen zijn tussen mannen en - foto gelderland pers Mag ik dat van mezelf, wil ik dat met mijn partner of juist niet. Als je dat allemaal weet praat dan met je partner, kijk wat er met zijn tweeën haalbaar is. Als ik mensen in therapie krijg kies ik nooit voor een van de twee. Belangrijk is dat ze inzicht krijgen in eikaars waarden- systemen. Vanuit het traditionele beeld van de vrouw die geen zin heeft, moet ik wel zeggen, dat ze meestal goede redenen heeft om het niet te willen. Wanneer er meer aan héér voorwaarden wordt vol daan en zo'n voorwaarde kan ook zijn, dat haar man eens met haar naar de film gaat, zal het voor haar ook makkelijker zijn om aan zijn voorwaarden te voldoen." De jaren zestig braken een lans voor het vrolijke vreemdgaan, dat een gezonde zaak zou zijn. Groepsseks, partnerruil, een vriend of vriendin erbij, dat moest alle maal kunnen. Ik vind zelf ook wel dat je niet per se levenslang eenkennig moei kan zijn, maar tegelijkertijd ervaar ik onmogelijkheid om mijn diepste emol met een verscheidenheid aan mensen delen. En dan heb ik het nog niet eens verantwoordelijkheid voor de een en eventuele ander en zoiets als jaloezie. H ervaar jij dat spanningsveld tussen moi gamie en andere relaties?, vraag ik Gerda van Dijk. „Ik las laatst dat de mens niet gebouwd op monogamie en ook niet op oversp Dat is heel waar, denk ik. Met die fric zit je altijd. En waar dan voor jezelf grens ügt, hangt af van je gevoel voor zi waarde en hoe autonoom je bent. Jaloe speelt altijd een rol, ik ken niemand niet jaloers is. Anderzijds zit je met de dwangmatig!* van de opvatting dat je in het leven aliti maar geslaagd bent als je een exclusit partner of een reeks exclusieve partni hebt. Zelf vind ik overigens ook dat je maar een beperkt aantal mensen heel intis kunt worden, een diepe emotionele intii teit kunt hebben en een diepe lichameli; intimiteit, al zijn dat twee verschillen dingen die je niet altijd bij één figuur hft te vinden. Seksualiteit heeft twee pijlers: intimiteit orgasme. De monogame relatie kan intii teit bieden, geborgenheid, de mogelijk!* tot hardop denken, knuffelen, maar alst er niet is, als er angst is voor intimi* dan blijft alleen het orgasme over. Veel mensen zijn bang zijn voor intimi* voor de afhankelijkheid, voor de overgi die dat vraagt en zoeken intimiteit op anonieme manier alleen in het orgas via vreemdgaan, via prostitutie, via te foonseks." Seksualiteit zal in onze cultuur met angst voor gevoelens en voor lichamelii heid voorlopig nog wel iets verbodens ven houden, meent Gerda van Dijk. „Vo sommigen is dat ook wel aantrekkelijk. I in seks alles mag is de lol eraf zo vind zij." De overmatige aandacht voor seksualit van de afgelopen twintig jaar wijt zij a het gegeven dat seks nooit belangrijker dan wanneer je het onderdrukt. "Lees 1 Jacobsladder' van Maarten 't Hart fl» eens. Daar is alles seks. Als onze i schappij openlijker met seksualiteit springt dan verliest het zijn obsession kanten, dan wordt het geïntegreerd in1 leven. Dat zie je al bij jongeren, hoewel die w eens moeite hebben met het recht om e alleen ja, maar ook nee te mogen zegj Jongens voelen zich bovendien soms dreigd door de eisen die meisjes stellen. De suggestie die je nog weieens hoort, seks door de gelijkmakersmachine van emancipatie een stuk saaier is gewordt wijst ze resoluut van de hand. „Seks wol veel vervelender als er te grote verschil' zijn tussen mannen en vrouwen." Straks, als door het lichtgroene schijnsel van de lente de zonne stralen een blijmoedig lied tokke len, koop ik een Cadillac van een pak in het crème van de Rivièra, een sombrero in het zwart van de nacht en een almaviva uit de opera. Alom goedkeurend gemompel. Ik wil met een licht exotisch air zaken gaan doen. De natie is ten zeerste gebaat met ge durfd en fantasierijk ondernemerschap. Ik ben aan het denken gezet door Ho ward Pronsky te Brooklyn in de Verenigde Staten. Amerika blijft het land van de com merciële inspiratie: van Pronsky kun je, al dan niet met behulp van een hypotheek, een stek in een parkeergarage kopen. De gemiddelde maandlasten schommelen, na een aanbetaling van zo'n 25.000 gulden, rond de 800 gulden per maand. De prijzen van de met gele lijnen omkaderde lapjes beton lopen uiteen van 60.000 tot 68.000 gulden. De doorsnee parkeerzerk meet 230 x 475 centimeter. Ook mensen die geen auto bezitten kopen een betonplak bij Pronsky, als beleggingsobject. Ze betalen Pronsky bijkomende kosten voor onder houd en onroerend goed belasting ten be drage van 294 gulden per maand. Hij denkt dat zijn lapjes parkeerbeton, waarvan hij er sedert de vorige zomer dik 70 heeft ver kocht, snel in prijs zullen stijgen. In onze grote steden zal spoedig het kli maat geschikt zijn voor een bloeiende ma kelaardij in parkeerplaatsen. In Brooklyn betalen ze er nu al meer voor dan men tien jaar geleden wilde besteden aan een zeven- kamerflat. En denk nu niet dat je in de par keergarage van Pronsky op je eigen stek een avondje mag gaan zitten pokeren, of er mag slapen op een veldbedje, of er in de pranahouding mag gaan zitten mediteren. Voor die 25 mille in contanten en die 800 gulden per maand aan vaste lasten mag je er je auto neerzetten. Ik voorspel u: het be ton in de parkeergarages zal met goud wor den overtrokken. Helaas heb ik straks wel een almaviva, die ik met de allure van een matador om de schouders werp, maar niet de middelen om voldoende verhandelbare parkeerzerken in mijn macht te krijgen. Maar we kunnen in de commercie geluk kig ver boven het beton uitstijgen. zou aandelen 100 gulden per stuk in Japanse geishahuizen kunnen gaan verkopen. Mooie prenten, die in een dun lijstje aan de muur gehangen kunnen worden en die recht geven op een kopje thee op afroep. Eveneens voor een snip zou men een be roep kunnen doen op de firma „Rent-a- Chimp". Ik moet nog overleg plegen met het dierenbevrijdingsfront, maar in grote lijnen voorziet dit project in de uitzending van een in smoking getooide chimpansee, die geleerd heeft na het luiden van een bel sigaren aan te bieden en wijn in te schen ken. De chimp wordt des avonds gehaald en gebracht en eet zijn bananen in de keu ken. Al dit soort kleine handeltjes wil ik sa menvatten in de holding „Gouden Snip Enterprises". Er staat al een „Adopt-a-Ca- mel Division" op papier, die het mogelijk maakt om, raison van 100 gulden, gedu rende vijfjaar een kameel te adopteren. We versturen een flink formaat foto van de ka meel en verstrekken op de achterzijde gege vens als naam, loopbaan en achtergrond van het dier. Na aftrek van de administra tiekosten worden van de ingekomen bedra gen kameelbrokken voor deze hardwer kende dieren gekocht. Eerder in de geschiedenis bestond de mogelijkheid om in Betuwse boomgaarden voor een enkel seizoen een eigen kersen boom te huren, waaronder men kon gaan zitten wachten tot het rijpingsproces was voltooid. Zo denk ik bijenkorven nabij Delphi desnoods in etages te gaan verko pen en de eigenaars jaarlijks een rede! aantal potten jasmijnhoning toe te zend van hun eigen bijenvolk. Op vergelijkt: basis zal men nabij Heraklion duizend; rige olijfbomen kunnen kopen waarvan oogst u wordt toegezonden. Of wilt u t «■"aandeeltje wijngaard? Pronsky, ik dank Het leven zit vol verrassingen. Jl Door Willem Relj Minister Korthals Altes is WD-voorman zal de orde in stellen en duidelijke grenzen rantie stellen. De minister b nentaal in de Tweede Kame debatje over de Makro-brand kersrellen in Nijmegen. De loofde duidelijkheid. Na het nen we altijd nog praten. Korthals Altes heeft met z gen meer gedaan dan alleen w gen beantwoord. De ministe de politiek van de zachte hanc zijn partij nooit veel sympatl ben gehad, en staat orde en Wie niet horen wil, moet voel van nieuwe gevangenissen gaa kabinet moet zijn bezuiniging politie en justitie uitleven, zo bers te kennen. Laten we wel wezen: de n het tij mee. Op de golven vat tingen en gewelddadigheden groepjes politiek extremisten naliteit waar bendes junks en ne' Nederlanders zich mee heeft niemand animo hem U ken. Waar politieke activistei heden verleggen van demon molesteren, is er geen enkel die hen nog zal verdedigen. Tegelijk is enige bezinni plaats. De politiek van de lan ook haar nadelen. Mr. Jan Loon (67) waarschuwt voor van kleine groepjes. Hij verv ontwikkelingen in West-Dui 'outlaws' van de Rote Armee danks de vele slagen die poli bracht, steeds weer opduiken. Jan Glastra van Loon, em leraar in de wijsbegeerte van h korte tijd staatssecretaris van der minister Van Agt. Hij w van mr. Kees Schuyt, de eers der die een studie verrichte na ongehoorzaamheid. Schuyt s begin van de jaren zeventig di politieke situaties mensen he ben om zich niet meer aan de houden. Maar dan wel onde gente voorwaarden. De belang eigenbelang maar een 'hoger" i loosheid, openlijke gedragin heid om mee te werken aan Aan die voorwaarden wenst ir Mensen geloven alleen li gevoel hebben dat Iedere e 'even In een veel Ingewlkk

de Stem | 1987 | | pagina 26