Met fie trein Overweegt Amerika actie in Libanon? BIJ CO, Ongehuwd samenwonen voordeliger dan gehuwd samenwonei 'Economie niet aan God en de markt overlaten even..L UITBLAZEN Voortaan t deen dienstl DE STEM COM Verfomfaaid WIM KOCK VRIJDAG 6 FEBRUAR11987 ACHTERGROND =5 /RIJDAG 6 FEBRUARI, BEVRIJDING VAN GIJZELAARS IS EEN BIJNA ONMOGELIJKE TAAK PROF. SCHOUTEN LAAT WEER EENS WAT VAN ZICH HOREN araobeeld en toon in Nederland Gas bij Kerk en DAT criminele plan netje dat de spoor- en busbazen in plot selinge, maar daarom niet minder roerende een dracht hebben uitgebroed gaat dus mooi niet door. Deze krant, die het gros van z'n lezers dichtbij de Belgische grens weet, bena drukte gisteren de zoete kant van het struikroversplan. 'Ben zine aan de grens omlaag; in de Randstad fors omhoog.' De ge haaste Randstad-forens, veegt de ontbijtkruimels van zijn mond en slaat de volgende pa gina op. 'Mij doen ze niks. Ik tank gewoon thuis.' Hij is de hoek al om terwijl voor zijn huis de witte wolk condens uit de uitlaat langzaam oplost. De Randstadse Telegraaf, boezemvriend van de RAI, pakt het anders aan en meldt dat de 'openbaar vervoerders' aan autorijdend Nederland de oorlog hebben verklaard. Daar wordt de forens wakker van. Daar wil hij wel vijf minuten te laat voor op zijn werk komen. De lengte en de duur van de file voor de Van Brienenoord- brug zijn voor de chef toch niet nauwkeurig tot op honderd me ter of vijf minuten te schatten. De forens leest verder en springt uit z'n vel. Gelukkig voor z'n mede-ontbijters slechts bij wijze van spreken, maar z'n vrouw merkt toch iets. „Wat is er aan de hand?" „Stel je voor: ze willen het autorijden nóg duurder maken. De bedoeling is dat we dan van armoe weer trein, tram of bus nemen", zegt de forens met een stemverheffing alsof hij een Ve- ronica-programma zit te pre senteren. „Hoe moet dat dan?", vraagt z'n vrouw, „het dichtst bijzijnde spoorwegstation ligt hier bijna 10 km vandaan. Dan zou je dus de bus moeten ne men." „Duurt veel te lang", zegt de forens. „De bus rijdt ook nog over Broekhuizen en Ner- genshoven en doet er bijna drie kwartier over. Als'ie alle stop lichten meeheeft." In haar hart zou de vrouw wel willen dat haar forens ging fietsen. Hij wordt wat dik de laatste tijd. Hij tennist ook niet meer sinds dat akkevietje op de club, waarvan ze het fijne nooit pre cies heeft geweten en ook niet zou willen weten. Maar over fietsen beginnen, durft ze niet. Hij doet het trouwens zelf al. „Vroeger heb ik naar het station gefietst. Dag in dag uit, door weer en wind, want een alternatief was er niet. Er reden wel bussen, maar altijd op de verkeerde tijd. Een uur te vroeg of vijf minuten te laat. Stel je voor dat ik weer zou gaan fiet sen - het zou niet eens zo onge zond zijn voor me - hoeveel keer per jaar moet ik dan een nieuwe fiets kopen? Ze jatten als de raven. 'Breeburg is net te ver voor de fiets' peinst de vrouw hardop en dan, alsof 'r een licht opgaat: „Je zou de auto naar j| het station van Breeburg kun- B nen nemen en hem daar parke- ren." 5 „Je leest zeker de krant niet. Ze slopen daar met de regel- maat van de klok de radio's uit E auto's, sierdoppen van de wie- len. Zelfs hele wielen nemen ze iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiE mee. Trouwens ik zie die deal B niet zitten." Hij drinkt pein- S zend van z'n koffie en trekt een E vies gezicht want die is koud geworden. „Deal?" vraagt de B vrouw, terwijl ze hem met een autmatisch gebaar de thermos- jjjj kan aanreikt, „wat bedoel je?". „Nou, ook voor dat kippe- B eindje naar het station van Breeburg ga ik volgens dat openbaar vervoersplan meer aan autokosten betalen. Als dat eindje bijna net zo duur moet worden als nu de hele rit naar m'n werk, dan zie ik de deal niet. Dan ga ik er zelfs dik op E achteruit want in plaats van comfortabel, met de radio aan, achterover geleund in mijn autostoel te zitten, voor mijn part in de stilstaande file voor jj§ de Brienenoordbrug, kan ik me E in zo'n overvolle spitsuurtrein laten proppen, knie-tegen-knie met mijn overbuur. Vertel me niks van spitsuurtreinen; ik heb er vier jaar lang mee gereisd. Zes dagen in de week want toen werd er ook op zaterdag E nog gewerkt." j= „Maar in de trein kun je wel lekker je krant lezen", zegt de vrouw. „Karei zegt altijd dat hij E in de trein naar Amsterdam op z'n gemak z'n papieren voor de B dag haalt om z'n vergadering S voor te bereiden." „Ja Karei! Die gaat hoog- E stens vier keer per jaar met de E trein. Eerste klas. Krijgt'ie ver- goed met lunch toe. Én hij reist als het hem het beste uitkomt E en dat is niét tijdens de spitsu- ren. Karei gaat alleen met de B trein naar Amsterdam omdat hij bang is dat de junks daar met hun poten aan z'n dikke Audi zitten. Karei gaat nóóit E met de trein naar Groningen, Rotterdam of Venlo." „Misschien hadden we maar j§ beter in de buurt van een sta- tion kunnen gaan wonen", zegt de vrouw peinzend, „want als E ik jou goed begrijp worden dat straks de Nieuwe Bevoorrech- E ten; zij die dichtbij het ene sta- tion wonen en dichtbij het an- E dere werken." H „Zit ik met Europoort dus dubbel fout", zegt de forens. E „Maar kom, niet te somber. E§ Van dat plan komt natuurlijk niks terecht. Het is weer zo'n rekenspel uit een computer. Zo 2 hebben we er al heel wat meer gezien. Neelie weet daar wel raad mee en anders Frits Bom en de ANWB wel, nu die me- kaar hebben gevonden. Kom, 5 ik moet opschieten." B Bij de Van Brienenoordbrug is de stilstaande file al overge- gaan in langzaam rijdend ver- keer, meldt de radio. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van ƒ1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-?36442, (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Ranlfrplstipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGIN Door Jo Wijnen EEN ONBEKEND aan tal Amerikaanse oor logsbodems - waaronder de vliegdekschepen Ni- mitz en John F. Kennedy - bevinden zich op dit ogenblik in het oostelijk deel van de Middel landse Zee. Enkele van de vaartuigen bewegen zich op minder dan 75 km afstand van de Liba nese kust. De vloot heeft 3200 mariniers aan boord en beschikt over een fa belachtige slagkracht. Veel Amerikanen stellen zich op dit ogenblik dan ook de bange vraag of Amerika, in een poging de in Libanon vastgehouden gijzelaars te bevrijden, een militaire actie overweegt. Verschillende aan Iran ge lieerde sji'itishe groepen heb ben al gedreigd hun gijze laars te doden als Amerika enige actie onderneemt. Een van de groepen heeft Israël een ultimatum gesteld. Die groep eist voor komende zon dag de vrijlating van 400 in Israël vastgehouden Palestij- nen. Jerusalem heeft al laten weten niet op die eis te zullen ingaan. Maar de Israëlische leiders hebben er intussen geen twijfel over laten be staan dat ze, als de VS daarom vragen, bereid zijn aan een militaire actie tegen Libanon deel te nemen. Op dit ogenblik overheerst in Washington de opvatting Het vliegdekschip de John F. Kennedy. dat het Amerikaanse vlag vertoon voor de kust van Li banon bedoeld is om de druk op dat land te verhogen. Amerika hoopt dat, als ge volg daarvan, allerlei gema tigde groepen in Libanon op hun beurt de druk op de fa natici verhogen, die de gijze laars vasthouden. Bovendien wordt niet alleen Libanon onder druk gezet, maar ook Syrië dat nog altijd een forse vinger in de Libanese pap houdt en daar militair zeer nadrukkelijk aanwezig is. Damascus zou in hoge mate zijn gefrusteerd door de gij zelingsacties die onder de ogen van het Syrische leger worden uitgevoerd. Iedere nieuwe gijzelingsactie toont aan dat Syrië bij lange na niet de baas is in Libanon. En dat zit Damascus behoorlijk dwars. Een andere mogelijkheid is dat Amerikaanse en Israëli sche strijdkrachten lucht aanvallen op de kampen van de terroristen voorbereiden. Dat zou evenwel betekenen dat Amerika zijn gijzelaars in feite heeft 'afgeschreven' en nog slechts uit is op een geduchte afstraffing van al lerlei terroristische elemen ten. Over het effect van der gelijke acties wordt in Wash ington evenwel getwijfeld. Immers, niemand weet of die groepen getroffen worden die voor het in gijzeling nemen van voornamelijk Ameri kaanse en Europese burgers in Beiroet verantwoordelijk zijn. Het wordt bovendien niet uitgesloten geacht dat een deel van de gijzelaars zich niet in de terroristische trai ningskampen, maar in of na bij de stad Baalbek bevindt, die algemeen wordt be schouwd als het centrum van de sji'itische activiteiten. Een laatste mogelijkheid is dat, als de Amerikanen weten waar de gijzelaars zich be vinden, gebruik zal worden gemaakt van een speciaal ge trainde militaire eenheid - de zogenaamde Delta Force. Die kan, met steun van de mari niers en eventueel van Israë lische eenheden, in Libanon worden gébracht en daar ac tie ondernemen. Ook in dat geval is de kans groot dat minstens een deel van de gjj zeiaars wordt gedood H< LSPEET (ANP)-De rojkspo- voordeel is evenwel dat mi [tie Nunspeet is in samenwer- gelijk enkele van de voor ing me' Justitie in Zwolle en gijzelingen verantwoorde le Algemene Inspectie Dienst lijke terroristen kan worde AJD) bezig met een omvang- gepakt. ijk onderzoek naar net ïlle- Intussen is Washington e ale gebruik van hormonen zich zeer van bewust dat ee iij mestkalveren. militair ingrijpen in Libano een uiterst hachelijke zaak i jjet onderzoek is al ander- Net zoals na de aanval op Lj iajve maand gaande en richt bië in april van het vori jCh op een kalvermesterij in jaar, zal zo'n actie de anti 5ispeet. Daar zijn bij zeker 130 Amerikaanse sentimenten i lestkalveren sporen van de de Arabische wereld stei ,ormonen nortestosteron en aanwakkeren. Bovendien be estradiol gevonden, tekent Amerikaans ingrijpe Jn totaal zjjn a] 274 van de een rechtstreekse confronta =7 kalveren van dit bedrijf tie met het sterk door j Sowj et-Unie gesteunde Syrii Een actie kan daarom alletj worden uitgevoerd als geen verdergaande militaii escalatie uitlokt, een zekJ succes garandeert en tegelij kertijd de burgerbevolkir, zoveel mogelijk buiten schi laat. Washington is er zich zei van bewust dat het, bij et actie in Libanon, politiek v« gevoeliger en militair va gevaarlijker terrein betreet dan vorig jaar in Libië. Bo vendien is de verwarring het Midden-Oosten op d ogenblik zo groot, dat get Sef.SXëS n^RAY - Ufendkr mijn kan voorspellen. An« iverken omdat bedrijve Uitk rika weet bovendien maar te goed dat zijn vorige aan wezigheid in Libanon - in periode volgend op de Israè lisch-Libanese oorlog va 1982 - de situatie in het Mid den-Oosten alleen nog maa moeilijker heeft gemaakt. Door Wim Verwey ONDER DE veranderin gen die in het kader van de Stelselwijziging wor den doorgevoerd, is één van de meest opvallende wijzigingen de gelijk stelling tussen gehuw den en ongehuwd sa menwonenden. Die wijziging betreft niet alleen de AOW - de Alge mene Ouderdomswet, maar ook de ABW - de Algemene Bijstandswet en de beide wetten die als hoofddoel heb ben sociale verzekeringsuit keringen aan te vullen tot het minimumloonniveau: De TW - de Toeslagenwet en de IAOW Wet Inkomensvoor ziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers. In de TW en de IAOW wordt evenals eerder in de Bijstandswet bij het vaststellen van de hoogte van de uitkering rekening gehou- den met het inkomen van de (on-)gehuwde partner. Voor de AOW is de gelijk stelling tussen gehuwden en. Vanaf vandaag zal De Stem over de sociale en arbeidswetgeving regelmatig bijdragen gaan publiceren van ing. Wim Verwey uit Rijsbergen. Wim Ver wey is oud-voorzitter van de Raad van Ar beid in Rotterdam, pu bliceerde in weten schappelijke tijdschrif ten en was columnist van diverse periodie ken. ongehuwd samenwonenden het meest ingrijpend. Boven dien zitten er een aantal ha ken en hogen aan, waar men rekening mee moet houden als men kiest om als onge huwd samenwonende te wor den erkend. Daarom zullen we stap voor stap de verschil lende (keuze)-mogelijkheden de revue laten passeren en hier en daar van commentaar voorzien. Om een verant woorde keuze te maken, daarom eerste de eisen waar aan men moet voldoen om als ongehuwd samenwonende te worden erkend door de ver schillende uitvoeringsorga nen van de sociale verzeke ringen. Als gehuwd of als echtge noot worden aangemerkt niet gehuwde personen van ver schillend of gelijk geslacht die duurzaam (minimaal drie maanden) een gezamenlijke huishouding voeren, tenzij het gaat om personen tussen wie bloedverwantschap in de eerste of tweede graad be staat (ouders, broers, zusters). Van een gezamenlijke huishouding is sprake als men een woning deelt. Daar naast moeten beiden een bij drage leveren in de kosten van de huishouding of op an dere wijze in de verzorging van elkaar voorzien. Onder die gezamenlijke verzorging wordt bijvoorbeeld verstaan als beide ongehuwden een AOW-pensioen hebben en gezamenlijk boodschappen doen, de gasrekening, elektra e.d. samen betalen. Maar het kan ook zijn dat maar één van de partners een inkomen heeft en alles voor de ander betaalt, maar wel daadwer kelijk in de gezamenlijke huishouding een bijdrage le vert. Het kardinale punt is, dat men alles samen doet. Zo dra er sprake is, dat één van de partners alle kosten be taalt en de andere partner daar niets tegenover stelt is er geen sprake meer van een gezamenlijke huishouding. Vandaar dat ook een LAT- verhouding niet binnen de relatie-regeling valt. Nu specifiek de AOW. Voor twee ongehuwden, beiden met een AOW-uitkering die al vóór 1 januari 1987 samen woonden verandert er niets. Beiden houden hun onge- huwdenpensioen (2x70%). Twee ongehuwde AOW-ers die pas na 1 januari 1987 gaan samenwonen, zien hun onge- huwdenpensioen (2x70%) na drie maanden samenwonen gewijzigd in twee gehuwden pensioenen (2x50%). Het is te verwachten dat velen zullen trachten deze situatie te voorkomen door bijvoorbeeld op twee adressen (afzonder lijke flats) te blijven wonen. Officieel bestaat die keuze mogelijkheid niet, maar je kan naar mijn mening wel degelijk de situatie op legale wijze naar je hand zetten. Een andere mogelijkheid (officieel) geldt voor de onge huwd AOW-er die al vóór 1 januari 1987 samenwoont, met iemand die op die datum jonger dan 65 jaar is. Hij/zij wil het ongehuwdenpensioen (70%) behouden. Nadat de partner bij het bereiken van de 65-jarige leeftijd het ge huwdenpensioen (50%) krijgt, wordt dat tesamen 120%. Mén kan ook kiezen om het ongehuwdenpensioen (70%) te wijzigen in het gehuwden pensioen (50%), dan ontvangt men zolang de andere part ner nog geen 65 jaar is, een toeslag van 50%. Voor de keuze is bepalend hoe groot het leeftijdsverschil is: Is er een groot leeftijdsverschil dan kan men het beste kiezen voor 50%+50%=100% AOW, is er een klein leeftijdsverschil dan kan men het beste kiezen voor handhaving van 70% AOW als alleenstaande. Be reikt de jongste partner de ontvangen ze tot één van he komt te overlijden: 12# erstmis ^en nieuwjaar. AOW. samenwonen en bereikt Van een onzer ve :ief de atv-dagen laten >p een uitkering. Dat heeft de Centrale Ra jjke Administratie Kantor De GAK's in Nederland lebben onlangs hun beleid op lat punt aangepast, maar ook le 'lopende zaken van voor die ijd' zullen al aan de nieuwe leleidslijnen getoetst worden. )at betekent vooral dat uit- 65-jarige leeftijd, dan vangt hij/zij 50% AOW 1 XvriJf da^ ten „We aden iedereen aan om zich oi'i.me„n* 1 januari leeftijd, dan ontvangt de out ste partner 50% plus een tot slag van 50%. Als er gee -1 sprake is van samenwone ontvangt ieder 70% AOW (00 bij een LAT-relatie). Samenwonen of niet zal de praktijk heel moeilijk aa te tonen zijn. De uitvoering! organisatie moet handelen grond van de omstandighe den zoals die aangetroffe worden. Maar zeker is dat ongehuwde AOW-er zij keuze zal (laten) bepalen grond van de omstandighi den die het best bij hem/haa passen. Die keuze is niet mo gelijk voor gehuwden. Allee na een echtscheiding zou eei gehuwde dezelfde keuzemi gelijkheden krijgen als ongehuwde. Feitelijk is discriminatie van de huw YLEXANDRIË (RTR) - Een 000 jaar oud granieten beeld ran farao Ramses II is giste ren in Alexandrië scheep ge- ;aan. Het 60 ton zware beeld, het ;rootste monument dat Sgypte in jaren heeft verlaten, s in drie stukken gezaagd. Het iolossale beeld wordt na ten- oonstelling in de VS en in Ne- lerland naar Egypte terugge- lijkse staat. En dat is ge vracht goede zaak. Door Pieter-Jan Dekkers MOGELIJK beïnvloed door de PTT-slogan 'Laat eens wat van je ho ren' is de Tilburgse hoogleraar prof. dr. D. B. J. ('Débéjé') Schou ten weer eens in de pen geklommen. In het deze week versche nen nummer van 'Econo misch Statistische Berichten' (ESB) kraakt hij de opvattin gen van prof. Rutten, secreta ris-generaal van het departe ment van Economisch Zaken en uit dien hoofde op econo misch terrein de belangrijk ste adviseur van het kabinet. Rutten - oud-leerling van Schouten en misschien dat de oude leermeester daarom zo fel van leer trekt - heeft eer der in ESB zijn visie op het financieel en sociaal-econo misch beleid neergeschreven. Een visie die uitmunt in een voud: ruim baan voor de vrije markt en een overheid die, waar mogelijk, terug treedt. Schouten vertaalt dat als volgt: 'Laat iedereen volgens zijn eigen regels of gewoon ten handelen, ook de over heid. God of het marktme chanisme zorgen dan wel dat alles in orde komt'. In Ruttens visie is volgens Schouten geen plaats voor macro-economisch beleid. De overheid moet zich bezighou den met defensie, justitie en wegenbouw, de marktecono mie moet de rest doen. 'Laten' is in die visie beter dan 'doen' en dót heb ik hem toch niet geleerd, moet Schouten ge dacht hebben. Nu zijn de opvattingen van Débéjé zelf de afgelopen ja ren ook geen gemeengoed ge worden. Als een soort boven de partijen staande onheil sprofeet bestookt hij al vanaf de jaren zeventig het Haagse politieke bastion voortdurend met heilsplannen om de Ne derlandse economie weer ge-, zond te maken. Bovendien slaagt hij er steeds weer in gematigde burgers tegen zich in het harnas te jagen, bij voorbeeld als hij pleit voor een 'sterke man'. Na de eerste oliecrisis in '73 verstrekt hij het kabinet-Den Uyl ongevraagd het recept voor het saneren van de eco nomie: Loonmatiging. Het is duidelijk dat Schouten met die stelling niet bevriend raakt met de vakbeweging. En dat is vandaag nog zo. Want elk nieuw heilsplan dat Déjébé vanuit Tilburg in het Haagse circuit deponeert draagt de sporen van loon matiging. Welke variaties hij sinds '73 ook bedenkt, loon matiging staat steeds cen traal. Overigens maakt Schouten ook onder ondernemers de nodige vijanden. Want in de tweede versie van zijn be roemde 'Plan-Schouten' stelt hij voor alle overheidssubsi dies aan het bedrijfsleven in een vloek en een zucht af te schaffen. Met monetaristen is hij ook nooit hevig bevriend geraakt. In zijn voorlaatste plan, date rend uit 1984, veegt hij de vloer aan met degenen die alle heil verwachten van het terugdringen van het over heidstekort. Monetaristen maken de laatste jaren, toe grote erger nis van Schouten, in Den Haag in toenemende mate de dienst uit. Ze hebben zich in de top van de departementen van Financiën en van Econo mische Zaken negesteld, be heersen De Nederlandsche Bank en hebben WD en CDA stevig in hun greep. Ze kennen slechts één prioriteit: het terugdringen van het be- grotingstekort en daarvoor moet alles wijken, ook een daadwerkelijke aanpak van de werkloosheid. Maar even terug naar zijn plan uit 1982, dat de geschie denis ingaat als het 'Hollands Glorie-scenario'. Kort gezegd komt het er op neer dat de lo nen niet meer mogen stijgen (de door de vakbeweging zwaar bevochten prijscom pensatie moet worden afge schaft), dat de overheid de koopkracht van de burgers garandeert door de belastin- Schouten - FOTO DB STEM/DICK DE BOER gen te verlagen en dat als ge volg daarvan het bedrijfsle ven beter kan concurreren. Op termijn leidt dat tot meer winst, meer investeringen, meer banen en dus meer (be lastingsinkomsten voor de schatkist. De sterk afwijzende reac ties doen het plan uiteindelijk op de mestvaalt van infe rieure adviezen belanden, maar Schouten is een man van lange adem en heeft, in tegenstelling tot een politicus, geduld. In 1984 lanceert hij der halve een nieuwe versie, Schouten-II. De lonen nog steeds matigen, zegt hij, maar het douceurtje van de fiscus voor de burger blijft - als ge noegdoening aan de opruk kende monetaristen? - ach terwege. In plaats daarvan stelt hij voor de overheids subsidies aan de bedrijven af te schaffen. De werkgevers natuurlijk op hun achterste benen. Maar, legt hij geduldig uit, al die miljarden overheidsgeld die de laatste jaren naar de ondernemers zijn overgehe veld hebben niet het beoogde resultaat gehad: meer inves teringen en dus meer werk. Integendeel, verweert hij zich. In de periode dat Den Haag jaarlijks miljarden gul dens in het bedrijfsleven pompt verdwijnen die via be leggingen prompt naar het buitenland, vooral naar de Verenigde Staten. Dat geld kan de overheid beter gebruiken. Bijvoor beeld om het begrotingste kort van de overheid terug te dringen. Dan hoeven de inko mens van ambtenaren en uit keringsgerechtigden niet worden gekort en hoeft de overheid ook niet zo diep te snijden in andere uitgaven. Waardoor de koopkracht blijft gehandhaafd en dat heeft weer positieve effecten voor het bedrijfsleven. Dit plan verdwijnt dus ook in stoffige bureauladen nadat het eerst door hooggeleerde collega's is geanalyseerd, ge wikt, gewogen en te licht be vonden. De heren politici doen zelfs dat niet. En nu dan Schouten-III. Daarin staat centraal het op elkaar afstemmen van de monetaire, begrotings- en be- lastingpolitiek en het loonbe- leid. Om tot een goed beleid te kunnen komen moeten rege ring, vakcentrales en onder nemers zaken met elkaar 'ruilen'. De regering stelt de vak bonden voor de lonen de ko mende jaren te matigen. In ruil daarvoor verlaagt de re gering de loonbelasting met eenzelfde percentage waar mee de lonen achterblijven bij de stijging van de produk- tiviteit. De werkgevers op hun beurt gaan akkoord met het verlagen van de staatssubsi dies aan bedrijven (WIR-pre mie) in ruil voor een gema tigde loonontwikkeling. Het financiële effect is op z'n minst hetzelfde. De overheid ziet als gevolg van die 'ruilbeurs' haar uit gaven dalen, maar dat wordt weer teniet gedaan door ge ringere inkomsten voor de fiscus. Omdat de bedrijven door lagere loonkosten hun concurrentiepositie ten op- Rutten - FOTO ANP zichte van het buitenland verbeteren en dus meer win sten maken vloeit een deel van dat geld via de vennoot schapsbelasting weer terug in de staatsruif. Zo heeft ook de overheid voordeel van de ruil en is iedereen tevreden. De vak bonden, omdat de koopkracht toeneemt, de ondernemers omdat hun winsten groeien en de overheid, omdat het be grotingstekort op den duur sterk afneemt. In navolging van de opvat ting van menig CDA-politi- cus (Schouten zelf is van CDA-huize) moet die 'ruil beurs' volgens Débéjé uit monden in een convenant, waarin de afspraken worden vastgelegd. Schouten is ervan overtuigd dat in Nederland, met z'n 'gematigde' vakbon den, zo'n sociaal akkoord kan worden gesloten. Schouten vindt de huidige situatie in ieder geval onaan vaardbaar. De overheid heeft niet de moed de loonbelasting te verlagen, de WIR blijft een bodemloze put waarin jaar lijks miljarden verdwijnen als sneeuw voor de zon, de lo nen dreigen door vakbonds- eisen te hard te stijgen en de overheid stoot duizenden ba nen af. Schouten noemt het financieel en sociaal-econo misch beleid van het huidig kabinet dan ook een absolui 'dieptepunt'. De reactie van topadviseu Rutten is een eerste vinger wijzing dat ook Schouten-II dezelfde weg zal gaan als afleveringen I en II: naa stoffige bureauladen Haagse departementen en ir de prullebakken van de geleerde collega's. Want de 'nieuwe zakelijk heid', zoals door Rutten formuleerd en door het kabi net in de praktijk gebracli wordt inmiddels beleden doo vrijwel iedereen, die iets de Haagse melk te brokkele heeft. En de collega's? Ach, de erkent dat Schouten onge twijfeld grote verdienste heeft, maar dat zijn denk beelden niet altijd stroke enkeling herhalen (Halberstadt) dat de Tilburgs nen-aan-de-top (Heertj Pen) zullen Schouten w weer de hemel inprijzen. En Schouten zelf? De eer ste keer dat hij economen politici met een heilspla' AMERSFOORT (ANP) - Bij foort is donderdag het gas voor ontwapening en geweldl tober 5,72 gulden op de BTW houden als protest tegen he kruisraketten in ons land. In het pand zijn ook het Vr< begeleiding bij dienstweigen ring Defensiebelasting geves en Vrede zal vijf werkdagen Gedurende deze tijd zal worden voor de bewoners Woensdrecht, waar de winte omdat de politie regelmatig b bij huisraad in beslag neem haar leden op financiële steur van het vredesactiekamp. Van een onzer verslaggevers met de werkelijkheid. De a DEN HAAG Iedereen is der wijst op het gebrek a goedgekeurd voor de militaire harmome in de samenlev lienst zal haJ{ jaar voor. waardoor Schoutens plann tet Wj of zjj de ka£erne bin_ aenkomt een tweede keuring moeten ondergaan. Staatse cretaris Van Houwelingen wil ,xr„„r« 'rik gaan uitvoeren. Gebleken is dat dienstplich tigen in de dikwijls ruime pe riode die ligt tussen keuring opkomst, lichamelijk of verrast baart dat nog veel op Psychisch iets kunnen oplo- zien maar niet meer dan da P00- Bovendien rijdt Wagner, V® de gelijknamige (staats)com missie, hem op hetzelfde ma ment met diens 'nieuwe, eca nomisch elan' in de wielen. De tweede keer wac! Schouten niet eens de reactie af. De wonderen zijn immef - ?'^DS enkele weken sluiten twe hu" programma's af met 01 "a9 zolang het gebeurt met eerlijl setting. Uitgaande van die criteria 5nze nationale driekleur tijdens he ornfaaid ziet tot een vlaggetje, sch ische AVRO-vlag en op de achte WRO-vignetten, denkt heel gem£ Sjvikt wordt als een probaat midi heitjes. De omroepen wijzen zulke pessismistische kijk op poli tiek en samenleving, Nu steekt hij ook niet or der stoelen en banken da zijn politiek-maatschappe lijke 'ruilbeurs' weinig maakt. Maar wat hem mis schien nog het meest aan W hart gaat is dat zijn leerlir van z'n colleges hebben itx- gepikt dan hem lief zou zijn gen blijkbaar toch minde J'aardigd van de hand en gaan of ]"jj proberen te verenigen wat ons >cheidt'. Zo lusten we er nog wel e 'ostbaar bezit om er omroepen rr Ren niet zo ver verleden leert waan

de Stem | 1987 | | pagina 2