'Pirates' van Polanski: schelmenstreken op zee Speelfilms op tv NIEUWE 'GRIJPSTRA DE GIER' Vader en zoon in spionage-zaak Liberace overleden vermogen is de uitlaatkleppen ilinder-rij te be er-rijen van 90°. motorkap laag ïke aerodynami- ermogen en een met een maxi- flitsend en heeft km/u. Ondanks )nder geruisloos da ontwikkelde a toegepast. Om Ihedentehand- )hanging gekon- ?perkt. Hierdoor worden zonder ;omfort. iaken op de per van 5 tot en met u bij uw Honda Ikerese' jvoriet }or César $°We' v°" Problemen Veeboeren 'TARGET VAN ARTHUR PENN Filmprijzen Rotterdam toegekend HHMjl g Meerprijs automatische 7,2984 AM Ridderkerk, T2 PAGINA GIDS 1 jlodder" van Dick Maas [blijft in Grand Theater in Breda, Centraal in Geer- uidenberg, City 2 in endaal, Roxy 1 in iergen op Zoom, Luxor i Terneuzen en de Ko- van Engeland in Hulst "Ferris Buelles-'s Day Off met Matthew Broderick als spijbelende holier, is te zien in Ci- Lm'actueel 1 in Bergen [op Zoom en De Koning [van Engeland in Hulst 'Labyrinth' is gepro longeerd in Cinesol 3. fantastisch uitziend Uice in Wonderlandach- [tig sprookje met David lowie kabouterkoning. lie Dundee' met [de Australische cowboy Paul Hogan in het ver dorven New York blijft rog in Casino 3 in Breda. 'Voungblood' gaat door n Casino 2 in Breda en is ook te bekijken in Cine- n'actueel 3 in Bergen op doom en De Koning in ïulst. Jonge ijshockey- ipelere Rob Lowe moet lard knokken in derde- :angs tienerfilm. Top Bun' is niet te stuiten en lit pilotenavontuur is nog te zien in de Nobelaer to Etten-Leur, Centraal n Geertruidenberg en ioxy 2 in Bergen op doom. 'De Aanslag' van Fons Bademakes, zojuist be- troond met een Ameri- raanse Golden Globe iward, is weer in roula tie gebracht Ditmaal iraait hij in Cinesol 1 in Breda. Een prachtige verfilming van het boek van Harry Mulisch, vaain de regisseur erin is geslaagd om de relatie ussen heden en verleden, werkelijkheid en herin- lering, schitterend te verbeelden. Meer dan een gewone oorlogsfilm en lijna beter dan de roman elf. The Mission' met Je- ieny Irons en Robert De- tiro als pionierende priesters in Zuid-Ameri- la, draait in De Koning Engeland in Hulst, naar ook de Woody Al len-film 'Hanah and her listers' te bewonderen is. .uxor in Terneuzen irengt ook nog 'Shanghai iurprise' met Madonna. De verrassende kome- lie 'Down and out in Be verly Hills" van Paul Ma- ursky is weer geprolon geerd in Casino 4 in Bre- Cinem'actueel 2 in iergen op Zoom en Lu- :or in Terneuzen. Met lette Midler en Richard ireyfuss als verveelde lieu we rijken, die door en zwerver (Nick Nolte) veer plezier in hun leven Tijgen Filmhuis Concordia Ireda vertoont 'Belle de our" van Luis Bunuel tot n met 11 februari. Klas- jek geworden surrealis- [sch drama met Catha- "ine Deneuve als een touw uit de betere krin- ten, die zich prostitueert Boor ome correspondent Bob van Huët MJS - Thérèse', de reli- oe film van de Franse re- *ir Alain Cavalier Is met nominaties een van de te favorieten voor een Cé- de hoogste Franse filmon- ■eneidlng. Op 7 maart 410 Parijs de traditionele nour-avond gehouden, Lr°P de Franse cinema 'de films' van 1986 zal be- ?en. De César geldt als te nger van de Ameri- "se Oscar. categorie beste film en regisseur is Cavalier fa- et Tot ergernis van veel sen greep zijn sobere ver- '[rig van het heilige leven bet Normandische meisje fese Martin op het laatste val van Cannes naast de «Prijs, die naar The Mis- Actrice Catherine it, Thérèse speelde, J? Soede kans op de on- «heiding van het grootste 'wehjke talent Andere fa- ten zijn de films 'Jean de «te van Claude Berri, s te Matin' van Jean-Jac- J/164* en de scabreuze Rommelig geratel in Fries decor T n4-r*\ nv, AAM Door Marjan Mes ACHT JAAR geleden speelde Rijk de Gooyer voor het eerst adjudant Grijpstra van de Am sterdamse gemeentepo litie. Rutger Hauer was toen zijn collega, briga dier De Gier, in Wim Verstappens verfilming van de politieroman Tiet lijk in de Haarlem mer Houttuinen' van Janwillem van de Wete ring. Deze eerste 'Grijpstra De Gier'-film had een redelijk spannend uitgewerkte plot met daarnaast tal van kleine grapjes met typisch Hollandse karaktertrekken. In 'De Ratel rat', de nieuwe Van de Wete ring-film van Verstappen, zien we Rijk de Gooyer weer terug als Grijpstra. Peter Fa ber is thans zijn kompaan De Gier. Een aan elkaar gewaagd duo van oude rotten in het filmvak. De Hollandse karaktertrek ken en eigenaardigheden zijn echter in deze tweede 'Grijp stra De Gier' belangrijker geworden dan het misdaad verhaal. Het scenario van Wim Verstappen, Janwillem van de Wetering en Rogier Proper zit boordevol kleine anecdotes, waarin de Hol landse kneuterigheid kenne lijk als satire is bedoeld. Grijpstra, Fries van geboorte, evenals zijn commissaris (Ber nard Droog), reist met zijn Amsterdamse 'buddie' naar zijn geboorteland om daar een moord op te lossen. Wat volgt, lijkt soms wel een soort recla mefolder voor Friesland, com pleet met zonnige landschap pen, de Afsluitdijk, leuke huisjes en de veemarkt in Leeuwarden. Dat er en pas sant ook nog een misdaad Grijpstra (Rijk de Gooyer) en De Gier (Peter Faber) in 'De Ratelrat'. - FOTO CONCORDE FILM wordt opgelost, zou je bijna over het hoofd zien in de onge breidelde hoeveelheid losse scènes, waarin geprobeerd is om de achtergronden van de vele, niet uitgewerkte perso nages een schijn van levens echtheid te geven. In het begin wordt Grijpstra er door zijn vrouw (Marjan Berk) uitgegooid en dus trekt hij noodgedwongen bij De Gier in. In de loop van de film passeren allerlei figuren met huwelijks- en andere proble men de revue. Steeds maar eventjes. De Hollandse zuinig heid komt meermalen aan bod. De echtgenote van de commissaris zeurt zelfs over het feit, dat haar man witlof wil eten, terwijl zij die veel te duur vindt. Dat Hollanders veel bij de Chinees eten en op de fiets springen, mag ook meermalen blijken. Nu heb ben de Chinezen kennelijk ook een rol in het geheel, want uit eindelijk blijkt het om heroï nehandel te gaan. En die heeft zijn zenuwcentrum in kringen van Chinese restauranthou ders. Het zijn ook Chinezen, die De Gier als hij vrolijk en wel op de Afsluitdijk fietst, bijna met een machinegeweer neermaaien. Wat er precies aan de hand is, wordt overi gens niet getoond. De zaak komt aan het rollen als bij het Amsterdamse IJ een geheel verkoold lijk wordt ge vonden. Dat blijkt na onder zoek van het gebit te hebben behoord aan een rijke Friese veehandelaar. Zijn weduwe (Femke Boersma) klaagt tegen Grijpstra haar nood over het feit, dat hij geen aardige man was. Maar waarom niet, krijg je helaas niet te zien. De ro man zelf bevat trouwens evenmin een uitgewerkte plot. De clou van het verhaal is eigenlijk, dat de rat (hij maakt een ratelend geluid) van een politiefunctionaris (Pieter Lutz) op een gegeven moment dood in zijn bak ligt. Vergif tigd door de heroine die de Chinezen erin hadden verbor gen om de schuld op deze ver slaafde politieman te schui ven. Wat het spektakelstuk van de film had moetren worden - een gewapende overval op de met dikke portemonnees gela den veeboeren tijdens een vee markt - valt in het water. Er is geen spanningsopbouw moge lijk geweest omdat er geen duidelijke rode draad door het verhaal loopt. De overval komt even terloops als alle an dere scènes. Henk van Ulsen heeft een heel kleine rol als patholoog-anatoom, maar je zou hem een veel groter aan deel hebben toegewenst, zo in trigerend speelt hij die man. Faber en De Gooyer zijn aardig als altijd, maar konden weinig uitrichten in zo'n war boel van onsamenhangende scènes. De bijrollen zijn prak tisch onverstaanbaar. De oude kwaal van de Nederlandse speelfilm - het slechte geluid - is hier plotseling weer volledig teruggekeerd. Zelfs technische fouten met het licht vallen op. Mocht 'De Ratelrat' geen succes in de bioscoop worden - en daar ziet het naar uit - dan gaat hij volgend jaar naar de televisie. Hij werd medegefi nancierd door de Avro-televi- sie met het doel om hem later als tv-serie uit te brengen. De rommeligheid van de film heeft ook duidelijk te maken met het werkproces, dat in veel extra scènes voor een lan gere tv-serie moest voorzien. Ongetwijfeld zal hij op de te levisie beter voldoen. 'De Ratelrat' van Wim Ver stappen en Janwillem van de Wetering is te zien in Casino 1 in Breda. Van onze fMmredactie EEN OUDERWETS zee- roversavontuur is 'Pirates' van Roman Polanski gewor den, met Walter Matthau als een brulboei met een houten poot op een 17e eeuws zeil schip. Dertig miljoen heeft deze Frans-Tunesische avon turenfilm gekost en dat is er ook aan af te zien. Alles ziet er authentiek en prachtig uit; een tot in de de tails nagebouwd Spaans gal joen van zes miljoen, schitte rende kostuums, mooie loka- ties, die fraai werden gefoto grafeerd door de Poolse ca meraman Witold Sobocinski. Maar met de originele ci neast, die Polanski altijd was, heeft 'Pirates' niet zo erg veel meer van doen. Waarschijnlijk komt dat doordat de plannen voor deze kostbare produktie al van 1974 stammen. Inmiddels zijn avonturenfilms van een zo heel andere orde, dat 'Pira tes' achterhaald aandoet. De schelmenstreken van kapitein Red (Matthau) moesten in 1974 het serieuze karakter van Polanski's eigen films en die van zijn collega's doorbreken. Eigen lijk had hij Jack Nicholson voor de hoofdrol bedoeld en Walter Matthau als kaperkapitein in "Pirates'. zichzelf als diens trouwe scheepsjongen. De 65-jarige Matthau is wel een komiek, maar ook een beetje oud voor de rol. En zelf was Polanski inmiddels ook te oud gewor den om een jongen te kunnen spelen. Kapitein Red is een mengsel van de vele zeepira ten, die deze eeuw op film en in j ongensboek verschenen. De film als geheel werd vooral geïnspireerd door 'Captain Blood' met Erroll Flynn uit 1935. Matthau speelt een gevreesde kaper kapitein, die jacht maakt op een gouden Azteken-troon, die in het bezit is van een groep bekakte zeelieden. In - FOTO CONCORDE FILM het begin zit hij met zijn scheepsjongen op een vlot. Hij sterft van de honger en wil zich bijna vergrijpen aan de malse bil van de jongen. Na tal van woeste en komi sche avonturen drijven ze weer op een vlot, maar nu met de kostbare zetel en met een smakelijke ham. Het zijn de leukste scènes uit deze film, die verdrinkt in de ac tie, de gevechten en het ge schreeuw. In het begin is dat allemaal erg leuk, maar op den duur gaat het toch ver velen al die achtervolgingen en ontsnappingen. Ongetwijfeld heeft deze mislukking ook te maken met Polanski's teleurstellin gen in de filmwereld. Na 'Tess' in 1980 had hij er zo ge noeg van, dat hij vijf jaar geen film meer maakte. Geen enkele Hollywood-studio toonde belangstelling voor het scenario van 'Pirates', zo dat hij zijn heil zoch in Frankrijk. Intussen speelde hij in Polen de titelrol in het toneelstuk 'Amadeus'. Po lanski's perfectie-drang blijkt niettemin uit de hele opzet van zijn piratenfilm. Behalve dat het Spaanse gal joen Neptunus precies moest worden nagebouwd, moest Walter Matthau bijvoorbeeld maandenlang schermles ne men om zo professioneel mo gelijk te kunnen vechten. Maar origineel is 'Pirates' niet geworden. •Pirates' van Roman Po lanski draait in Cinésol 2 in Breda. EEG 2S SI 3 3BBÜ Gene Hoekman (links) en Mdtt Dillon als vader en zoon in de thriller Target'. - foto hungry eye pictures Van onze filmredactie IN TARGET1 van Arthur Penn komen een Amerikaanse vader en een zoon nader tot elk aar tijdens een spannend spionage-avontuur in Europa. Een vakbekwaam gemaakte thril ler, die overigens niet in de schaduw kan staan van Penns beste film. 'Bonnie en Clyde'. De vader en de zoon leven langs elkaar heen. De vader (Gene Hackman) is een kleurloze za kenman in een klein plaatsje in Texas. Zijn zoon (Matt Dillon) interesseert zich niet voor een carrière en sleutelt liever aan auto's. Als de moeder (Gayle Hunnicut) met een reisgezel schap op vakantie naar Europa vertrekt, drukt ze hen op het hart om wat meer aandacht voor elkaar te hebben. Ze doen hun best en gaan bij voorbeeld plichtmatig samen vissen. Maar dan komt er plotseling bericht uit Parijs, dat de moeder spoorloos is verdwenen. Vader en zoon reizen af naar de Franse hoofdstad waar blijkt dat de vrouw ontvoerd is. En dat heeft alles te maken met het roerige CIA-verleden van de vader. Oud-collega's hebben nog een appeltje met hem te schillen. Zo ontpopt die brave huisvader zich als een schietvaardige geheim-agent, die zelfs de Duitse en Franse taal beheerst, tot verbazing van zijn zoon. De jongen leert de ware aard van zijn vader kennen en onder druk van de omstandigheden blijken vader en zoon elkaar te kunnen vinden. De jongen krijgt verant woordelijkheidsgevoel en de vader beschouwt zijn zoon voor het eerst als gelijkwaardig. De actie is spannend en soms geheimzinnig, waarbij de cliché's overigens niet altijd ont breken. Penn heeft wonderlijke ideeën over Europeanen. Ze zijn allemaal excentriek en cultureel, waardoor niet alles even geloof waardig blijft. Maar de gebeurtenissen volgen elkaar snel op volgens ouderwets thriller-re cept. En Gene Hackman en Matt Dillon acteren goed, al houdt de zoon in zijn onbedrevenheid de handeling wel eens onnódig lang op. 'The Chase' en 'Bonnie and Clyde' waren veel inte ressanter omdat er ook een maatschappijvisie achter stak, maar 'Target' toont het soort vak werk, dat je tegenwoordig niet vaak meer ziet. Target' van Arthur Penn draait in Mignon in Breda. ZATERDAG The sea hawk (USA 1940, Ned. 1, 15.40 uur). Avonturen film met Errol Flynn als een piratenkapitein onder ko ningin Elizabeth van Engeland. Party girl (USA 1958, Did. 1, 22.20 uur). Eerste film van een driedelige cyclus gewijd aan Hollywood-rebel Nicho las Ray. Dubieuze advocaat wordt verliefd op een danse resje. Robert Taylor en Cyd Charisse spelen de hoofdrol len. The fog (USA 1979, Did 1, 23.55 uur). Mist bedreigt kust- plaatsje in horrorfilm van John Carpenter. No love for Johnny (Engeland 1960, Did. 2,23.15 uur). En gelse politicus maakt alles ondergeschikt aan zijn per soonlijke ambitie. Met Peter Finch. Newman's law (USA 1974, Did. 3 WDF, 22.50 uur). George Peppard als een van corruptie verdachte politieman, die zijn naam tracht te zuiveren. The gunfighter (USA 1950, België 1, 16.00 uur). Western van Henry King met Gregory Peck als de snelste revol- verheld van Texas. ZONDAG Ah Ying (Hongkong 1983, Ned. 2,22.20 uur). Schets van het leven in Hongkong door de Chinese regisseur Allen Fong. In het kader van het 16e Filmfestival Rotterdam. Die bleierne Zeit (W.-Duitsland 1981, Did 1, 20.45 uur). Veel bekroonde film van Margaretha von Trotta over twee zusjes, die uit elkaar groeien. De een kiest voor het intellectuele leven, de ander voor het geweld. Met Bar bara Sukowa en Jutta Lampe. Kagemusha (Japan 1979, Did 2, 22.10 uur). Film van Akira Kurosawa over een legendarische Japanse veld heer in de 16de eeuw. MAANDAG Raggedy man (USA 1981, Did. 1,23.00 uur). Jonge geschei den vrouw met twee kinderen tracht een nieuw leven op te bouwen in een Texaans provincieplaatsje. Regiedebuut van Jack Fisk, echtgenoot van hoofdrolspeelster Sissy Spacek DINSDAG We live again (USA 1934, Ned. 1, 14.30 uur). Verfilming van Tolstoi's roman 'Opstanding' door Rouben Mamou- lian. Frederic March en Anna Sten spelen het liefdespaar in dit tragische verhaal. WOENSDAG Mérközés (Hongarije 1980, Did. 2, 22.40 uur). Satirische film over de situatie in Hongarije tijdens de vijftiger ja ren. Les trois walses (Frankrijk 1938, Did 3 WDF, 22.30 uur). Episodefilm van Ludwig Berger met drie liefdesgeschie denissen in opeenvolgende generaties. Le testament du docteur Cordelier (Frankrijk 1959, België 2,20.20 uur). Variant op het klassieke verhaal van Dr. Je- kyll en Mr. Hyde van Jean Renoir met Jean-Louis Bar- rault DONDERDAG The cheap detective (USA 1978, Ned. 2,20.00 uur). Parodie op de Humphrey Bogart-films met Peter Falk in de rol van detective. Naked alibi (USA 1954, Did. 3 WDF, 20.15 uur). Sterling Hayden als een ontslagen politieman, die de jacht op een moordenaar voortzet om zich te kunnen rehabiliteren. El Norte (USA 1984, België 2, 20.20 uur). Indrukwekkende film over een broer en een zus uit Guatemala, die illegaal naar de Verenigde Staten emigreren. Onafhankelijke productie van Gregory Nava en Anna Thomas. ROTTERDAM (ANP) - Een internationale jury van critici en festivaldirecteuren heeft de Rotterdam Awards van het zestiende Filmfestival Rotter dam toegekend. Als beste de- buutfim werd '40 m2 Deutsch- land' van Tefvik Baser uit Turkije bekroond en de Rot terdam Award voor de beste niet-Europese/niet-Ameri- kaanse film .werd toegekend aan Hou Hsiao Hsien uit Tai wan voor Time to live, time to die'. De film 'Het Fort van Sou- ran' van Sergej Paradjanov uit de Sovjet-Unie werd ver kozen als de meest vernieu wende film. De Westduitser Werner Schroeter tenslotte, vorig jaar op het festival pre sent met 'The Rose King' en dit jaar met 'A la Recherche du Soleil' won een Rotterdam Award voor zijn gehele oeu vre. Libertice. - foto ap PALM SPRINGS (AP) - De showman en pianist Li berace is woensdagavond op 67-jarige leeftijd in Palm Springs overleden. De pianist overleed in na- bijzijn van zijn familie, zijn manager en vrienden. Hij was al geruime tijd ernstig ziek. Dinsdag raakte hij in een coma. Zegslieden ontkenden ge ruchten dat de ster aan aids hebben geleden. Liberace verdiende ge middeld meer dan 5 mil joen dollar per jaar en hij bouwde een vermogen op aan juwelen, schilderijen, een reeks huizen, een mu seum, 20 auto's en 18 vleu gels. Liberace, op 16 mei 1919 als Wladziu Liberace in West Allis in Wisconsin geboren uit een Italiaanse vader die hoornist was en een Poolse moeder die hem in de watten legde, speelde al piano op zijn vierde en beloofde een groot klassiek pianist te worden. Maar het succes geviel hem met wat hij noemde 'the happi ness side of music', lichte melodieën die de massa aanspraken. Later zou zijn publiek ook komen om zijn kostuums te zien; zijn bont, zijn veren, zijn diamanten en zijn goud. Liberace zou er letterlijk onder gebukt gaan. Een paar jaar geleden kocht hij voor 95.000 dollar een rechtszaak af die de ex-danser Scott Thorson had aangespannen. Thor son had aangevoerd dat hij Liberace's reissecretaris, chauffeur, dierenafrichter en minnaar was geweest en dat hem een salaris voor het leven was beloofd. Thorson had miljoenen aan 'palimony' geëist

de Stem | 1987 | | pagina 21