en. Moskou: kernproeven worden hervat Terry Waite in Libanon gezien Koninklijk paar en prins op Cucagao Sacharov ontvangt ex-politici uit VS 9.S a9| 79 3.9 GROOTSCHEEPS ONDERZOEK NAAR TOEKOMSTVERWACHTINGEN CUBANEN GAAN HOUT HAKKEN IN SIBERIË Bom ontploft in dure wijk in Zuid-Afrika Geslaagde Sojoez- lancering DE STEM Mestoverschot naar [wijngebieden ladiologen c die laan uitgestuurd Merijntje 'VS-PROEF IS BELEDIGING VOOR WERE ■27ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers ƒ1.10 mslever, - uderkarbonade, Jworst, arse schijven gepaneer ele kip, lipkarbonade, ouwstop na wanbeleid ;ebouwendienst Schouten valt beleid aan neleman/ bouwcentrum zundert prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 AMSTERDAM - Driekwart van onze jongeren is somber gestemd over de toekomst. Ruim acht procent van de jeugd is erg somber, 66 procent betrekkelijk somber. VRIJDAG 6 FEBRUAR11987 Vandaag in De Stem Specifiek: Het einde van Liberace (67) Provinciale steun voor Blijfhuis JE HADT KUNNEN LEZEN IN„ te koop Lat dacht u van het resultaat als u dat even laat Löten via een „kleintje" in De Stem ■Una 5 van de 10 mannen Se Do Stem lezen Tobben speciale _ulangstelling voor onze ■kleintjes" rubriek. Auto's on motoren" Uw l8nb»oding in die rubriek r, dus niet missen. DE STEM ^ST NïS^ ram ram.4r98-3.48 &98 0., irbonade, ram.5r984.98 1&98 karbonade, ;ram64&5.48 ram5r25 3.98 n ®a®® 9r48 O., ramü9"99 lo 00gram4r25r3.75 ,£&0rO.\ HELMOND (ANP) - Het is de bedoeling het eindpro- dukt van de proeffabriek voor mestverwerking in Helmond te exporteren naar wijngebieden in Frankrijk en West-Dults- land. In samenwerking met DSM wordt de komende jaren nagegaan hoe dat ebidprodukt, eventueel ge mengd met pluimveemest en kunstmest, kan worden verwerkt tot een zo com mercieel mogelijke korrel- mest. Verder wordt onder- tocht of er wellicht nog an dere exportgebieden zijn, buiten Europa. Dat heeft directeur B. Hilberts van Promest bv donderdag in Helmond ge- tegd bij het slaan van de eerste paal van zijn be drijf. Promest bv is een initiatief van het land bouwbedrijfsleven en de 8 .«overheid. In de proeffa- C briek in Helmond, die eind 1987 operationeel moet rijn, wordt jaarlijks 100.000 ton varkensmest verwerkt tot 7.000 ton korrelvormige organische mest. De fa briek vergt een investering van 20 miljoen gulden. MENHU1S BERGEN J&r9o Van een oneer verslaggevers Bedien u zelf kruideniersware! Diner, T Q e hond, kilo ®®.&85 1.J 2 betalen. n Delicious, 2 kilo I Grapefruits, stuks nkool, uk tianas, roene net, voor hand rs, 2.5 kilo Kalkoenfrikandeau, Q OC 500 gram ftgS" Ö.Zv ERGEN OP ZOOM - Het be- uur van het ziekenhuis Lie- ensberg in Bergen op Zoom eeft twee van de drie radiolo- en op de röntgenafdeling van it ziekenhuis, J. ter Laak en i W. Rademakers, de laan uit tstuurd. Het besluit is genomen na- tt een externe onderzoeks- wimissie een rapport heeft itgebracht over de grote pro lemen die op de röntgenafde- njn ontstaan. Volgens het rapport is op de Heling sprake van onher- Ibaar verstoorde verhou- jen tussen de radiologen iderling, maar ook kwam het it een conflict tussen het per- ineel en radioloog Ter Laak, .der andere over het maken in medische fouten. In het inflict blijkt het personeel ilgens de onderzoekscom- lissie vrijuit te gaan. Ter Laak werd vorig jaar al oor het ziekenhuisbestuur eschorst maar de rechter irnietigde dit besluit. De on- irzoekscommissie (met aarin de drie externe radio- ;en dr. J. de Valois, prof. dr. van Voorthuisen en drs. W. tater) kwam na onderzoek t de conclusie dat Ter Laak i het beste meteen kan op- appen. verder het regionaal gedeelte lappen, borstlappen, ®o>@® .&98 74 anoffgehakt, Tam-5r?5 4.48 ®<s>@® 1&48 wse spekrollade, jam -&48" 5 Van een onzer verslaggevers EN HAAG - Door wanbeleid >n directeur-generaal M. Lo- hacoff kampt de Rijksge- ouwendienst (RGD) niet met •n tekort van 50 maar van miljoen. Dit gigantische aort vormde gistermiddag in en Haag onderwerp van een toeime bespreking op hoog veau bij het ministerie van alkshuisvesting. j^nisterNijpels (Volkshuis- Ie artikelen in deze advertentie kuntm sting), die met het schandaal (plantenfesüval, rschillende soorten, oinpootvaren, asparagus, hoorn. 5.9! tuk ®o vanaf H winkels kopen, behalve de artikelen kleine cijfertjes bij staan. Die artikelen u alleen kopen in AH winkels waar één ie cijfers op de deur staat aclameprijzen gelden van donderdag' aterdag 7 februari a.s. olang de voorraad strekt aJn maag zit, zal de Tweede ■amer vandaag opening van ken geven over de in op- iraak gekomen Rijksgebou- wdienst. Het gevolg van het gebrek n geld is dat verschillende e'Jwbouwproj ecten voor wheidsgebouwen in heel herland voorlopig niet orgaan. Daar word je nu echt strontzat van MOSKOU GENÈVE(DPA/AP) - Na de jongste Amerikaanse onder grondse kernproef zal ook de Sovjet unie haar programma van kernproe ven hervatten. Een beslissing over het tijdstip waarop het proefpro- gramma weer begint, zal door de Sovjetregering worden genomen, waarbij 'met aUe omstandigheden rekening zal worden gehouden'. Dit heeft vice-minister van bui tenlandse zaken Vladimir Petrovski donderdag tijdens een persconferen tie in Moskou meegedeeld. Petrovski zei dat de Sovjetunie tot deze stap is gedwongen, maar dat zij bereid is op elk willekeurig moment de kern proeven weer te staken indien de Verenigde Staten hiertoe ook bereid zijn. Na de afkondiging van het Rus sische moratorium, in augustus 1985, heeft de Sovjetunie geen enkele kernproef genomen. De Sovjet-Unie noemt de Ameri kaanse kernproef in de woestijn van Nevada een belediging aan het adres van de wereldgemeenschap. De lei der van de Russische delegatie op de ontwapeningsconferentie in Genève, Yuri Nazarkin, zei dat het tijdstip van de Amerikaanse kernproef, af gelopen dinsdag, wel erg slecht ge kozen was. De ondergrondse test viel samen met de opening van de ontwa peningsconferentie. „Deze belediging toont Washing- tons werkelijke houding ten aanzien van de opinie in de wereld, die de VS herhaaldelijk heeft gevraagd om deel te nemen aan het Russische mo ratorium. En dus," zo vervolgde Na zarkin, „hebben de VS een eind ge maakt aan de stilte in de Russische testgebieden." Hij verklaarde ook dat de Sovjet-Unie zal blijven stre ven naar onderhandelingen over een kernproevenstop. Nazarkin bestreed het Ameri kaanse argument dat kernproeven noodzakelijk zijn voor de veiligheid zolang er arsenalen met kernwapens bestaan. „De nieuwe Amerikaanse logica bindt het paard achter de wa gen," zei hij. „Niemand zou tenslotte beweren dat kernproeven noodzake lijk zijn, ook al zijn alle kernwape- narsenaals vernietigd." Over het ongelukkige tijdstip van de jongste kernproef zei de Ameri kaanse wapenonderhandelaar Ken neth Adelman dat de proef al lang van te voren was gepland en dat er geen opzet in het spel was. De onderhandelingen tussen VS en Sovjet-Unie, die gelijktijdig in Ge nève aan de gang zijn, kunnen vol gens Adelman onder de regering- Reagan nog een verdrag opleveren 'maar de klok tikt en we hebben niet veel tijd meer om de grote onderwer pen af te werken.' Hij verklaarde dat de Sovjet-Unie meer bereidheid toonde om door te zetten en dat tijdens het overleg veel punten van overeenkomst waren ge bleken, 'maar er zijn nog steeds veel gebieden waarover de partijen het niet eens zijn.' Volgens Adelman vormt het Star- Warsprogramma (SDI) het voor naamste struikelblok. De regering- Reagan houdt vast aan de plannen terwijl de Sovjet-Unie pas wapen vermindering wil doorvoeren als de VS afzien van SDI. Jeugd somber gestemd TILBURG - De Tïlburgse hoogleraar prof. dr. D. B. J. Schouten is het volstrekt on eens met het financieel-econo- misch beleid dat het kabinet- Lubbers voor de komende ja ren heeft uitgestippeld. Schouten doet in de van daag verschenen aflevering van 'Economisch Statistische Berichten' (ESB) een felle aan val op dat beleid. Zie ook pagina Achtergrond HET KONINKLIJK paar en prins Willem- Alexander zijn gisteren aan hun officieel werk bezoek aan de Neder landse Antillen begon nen. Op het Albert Ples- man-vliegveld van Willemstad werden de hoge gasten verwel komd door premier Martina (links) en een groepje schoolkinderen. HAVANA (RTR) - Duizenden Cubanen gaan de warmte van hun Caribische eiland verruilen voor het 's winters ijskoude Si berië. In het kader van een economisch verdrag tussen Moskou en Havana vertrekken zo'n 7500 Cubaanse vrijwiUigers naar het uiterste oosten van de Sovjetunie om daar in de bosbouwsector te worden ingezet. In het vorige vorige maand in Moskou gesloten akkoord staat dat de Cubanen zullen gaan werken in de buurt van Chaba- rovsk, waar een enorm bosbouwcomplex tot ontwikkeling wordt gebracht Er wordt voor de Cubaanse arbeiders een speciaal dorp gebouwd met eigen restaurants, clubs, culturele voorzie ningen en zelfs een ziekenhuis. KAAPSTAD (REUTER/UPI) - In een luxueuze wijk van Kaapstad, waar zeker zes Zuidafrikaanse ministers wo nen, is donderdagmorgen een bom ontploft in een wacht ruimte voor het openbaar ver voer. Een voorbijgangster is licht gewond geraakt, zo heeft het bureau voor overheids voorlichting meegedeeld. De politie, die vermoedt dat er sprake was van een kleef- bom, heeft het gebied afgezet. De guerrilla-organisatie ANC maakt bij aanslagen in Zuid- Afrika veelal gebruik van dit soort explosieven. Op nog geen 500 meter van de plek van de ontploffing ligt de ambtswo ning van Alwyn Schlebusch, die vice-president van Zuid- Afrika geweest is en nu minis ter van radio en televisie is. Het was de eerste aanslag in Kaapstad dit jaar. De vorige had op 2 augustus vorig jaar plaats bij een politiebureau. Toen vielen er geen gewonden. De leider van de blanke op positie in Kaapstad heeft ver klaard dat leden van zijn par tij niet van plan zijn toespra ken die zij tijdens de verkie zingscampagne zullen houden, tevoren aan de censor te laten^ lezen om te voorkomen dat zij regels overtreden die van kracht zijn sinds het afkondi gen van de noodtoestand in juni vorig jaar. (ADVERTENTIE) KEUKENS - BADKAMERS - KACHELS TEGELS - BOUWMATERIALEN open: di. t/m do. 9.00-18.00 uur, vr 9.00-21.00 uur za. 10.00-16.00 u. BEIROET (AP) - De Britse Anglicaanse onderhandelaar Terry Waite is donderdag in het zuiden van Beiroet gezien, in het gezelschap van een es corte van ongeveer 10 gewa pende mannen en Vier sji'iti- sche sheiks. Dat hebben oog getuigen gezegd. De 47-jarige Waite ver dween nadat hij op 20 januari zijn hotel had verlaten. Hij werd donderdagmiddag rond 15.00 uur gezien in de buurt van het vliegveld van Beiroet. „Hij glimlachte en zwaaide met zijn hand naar voorbij gangers, terwijl hij wandelde. Hij had een grijze regenjas aan," vertelde een taxichauf feur die anoniem wilde blij ven. „Ik stopte mijn wagen om te kijken, maar zijn escorte schreeuwde dat ik door moest rijden." Een andere taxichauffeur zei dat hij Waite op hetzelfde moment bij dezelfde groep mensen had gezien. Beide chauffeurs werken bij het Ri viera Hotel in de buurt van Ein Mreisseh, waar Waite de eerste negen dagen van zijn verblijf in Beirut logeerde. Beide chauffeurs zeiden dat zij Waite in het verleden gere geld in de buurt van zijn hotel hadden gezien. „Ik weet zeker dat het hem was. Ik ken hem en ik heb hem vanmiddag ge zien," zei een van hen. Waite's langdurige afwezigheid heeft tot een stroom van geruchten geleid over zijn lot. Het West- duitse boulevardblad 'Bild' meldt vandaag dat Terry Waite levensgevaarlijk ge wond is. Volgens 'Bild' hebben vei ligheidsfunctionarissen in Beiroet verteld dat Waite bij een poging aan zijn ontvoer ders te ontsnappen door een bewaker is neergeschoten. Volgens het blad is Waite na zijn ontvoering berecht door een 'islamitisch tribunaal'. Vdn een onzer verslaggevers Slechts één van de vijf jongens en meisjes is ronduit optimistisch en gelooft in de toekomst. Dit blijkt uit een groot scheeps onderzoek onder de Nederlandse jeugd. Het onder zoek is uitgevoerd door het Amsterdamse Instituut voor Marktinformatie Interview, in samenwerking met de KU van Nijmegen. Het ging hier om een onder zoek naar de levensstijl van de jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 24 jaar. Volgens In terview is het 'een van de grootste jeugdonderzoeken die ooit zijn uitgevoerd'. Met 1021 jeugdigen zijn gesprekken ge voerd. Nederland telde op het moment van het onderzoek 3.159.377 jongeren van 12 tot en met 24 jaar. In het kader van dit onder zoek betekent 'toekomst' het jaar 2035. 9 Procent van de jongeren denkt dat de wereld er tegen die tijd niet eens meer zal zijn. Eén van de tien jonge ren gelooft dat er in 2035 vrede zal heersen op aarde. Zeven van de tien verwachten dat er dan nog steeds oorlogen zullen zijn. 38 Procent verwacht dat de werkloosheid dan hoger zal zijn dan nu; 28 procent ver wacht dat niet. 61 procent denkt dat er dan nog honger zal zijn; 17 denkt dat niet. 77 Procent verwacht dat de na tuur dan nog meer verpest zal zijn dan ze nu al is; slechts ne gen procent verwacht dat niet. 43 Procent van de jeugd leest nooit iets over politiek. Verder zijn jongeren blijkens dit onderzoek lang niet zo dymnamisch als vaak wordt gezegd. Veel jongeren komen juist rustig over, willen het liefst trouwen, kinderen krij gen, een baan en verder zo min mogelijk opvallen. Overigens is de betrokkenheid van jon geren met de politiek niet hoog, zo concluderen de onder zoekers van Interview. Het populairste vergrijp in de leeftijdsgroep tussen 12 en 18 (de strafrechtelijk minder jarigen) blijkt zwartrijden in het openbaar vervoer te zijn (20 procent), 18 procent heeft wel eens een of andere vorm van geweld gebruikt tegen personen, 11 procent heeft ge gapt in winkels. Uit een onderzoek naar de waarden die onze jeugd aan hangt blijkt dat 39 procent be hoort tot het burgerlijke type, 15 procent is maatschappijkri tisch, 30 procent autonoom in de zin dat zij zelf uitmaken wat mag en niet mag. 10 pro cent behoort tot het 'ik-ge- richte type', dat zich richt op persoonlijke ontplooiing, aan dacht voor zichzelf, het bele ven van nieuwe dingen en het genieten van sex. En 15 pro cent van de jeugd wil kost wat kost carrière maken en een luxe leventje leiden. MOSKOU (RTR) - Donder dagavond is in de Sovjetunie een Sojoez-ruimteschip gelan ceerd aan boord waarvan zich twee kosmonauten bevinden. De reis gaat naar het ruimtes- taion Mir, dat in een baan om de aarde draait De lancering van de Sojoez TM-2 met commandant Joeri Romanenko en boordwerk tuigkundige Aleksandr Lavej- kin aan boord, werd recht streeks door de Sovjettelevisie uitgezonden. In het westen verwacht men dat het tweetal het duurrecord voor een verblijf in de ruimte zal proberen te breken. Het staat op 237 dagen. nelheid mag weer en zuinig is uit. Die nieuwe trend in de auto-industrie valt te bespeuren op de gisteren geopende Auto- RAI. Vandaag in De Stem Specifiek Auto. In Palm Springs in Amerika is op 67-jarige leeftijd de pianist Liberace overleden. De in bont en glitterkos tuums gehulde showman was al enige tijd zwaar ziek. Zie pagina Gids-1 De kansen voor een Blijf van m'n lijf-huis in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn gestegen. In Middelburg hebben Gedeputeerde Sta ten laten weten dat zij het verzoek om subsidie onder steunen. En dat betekent» dat er zicht op zo'n huis is. Zie De Stem van Zeeland 1 MOSKOU (RTR/DPA/AFP) - De dissidente Sovjet-geleerde Andrej Sacharov heeft donderdag in Moskou besprekingen ge voerd met een aantal vooraanstaande Amerikaanse ex-politici, onder wie de vroegere minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger. De Amerikaanse delegatie had woensdag een onder houd met Sovjetleider Michail Gorbatsjov. Sacharov begroette zijn Gorki, de plaats waaruit hij Amerikaanse gasten - onder wie Jeanne Kirkpatrick, voor malig ambassadrice bij de Verenigde Naties, en ex-mi- nister van buitenlandse zaken Cyrus Vance - voor zijn wo ning in de Tsjkalov-straat. De dissidente kerngeleerde be dankte Kirkpatrick voor haar pleidooien in de VN voor zijn vrijlating. Tegen Kissinger vertelde hij dat hij diens mé moires had gelezen. Sacharov vertelde journa listen dat hij binnenkort voor korte tijd zal teugkeren naar vorig jaar december na zeven jaar verbanning werd vrijge laten. „Wij hebben daar en kele bezittingen achtergelaten en ik wil daar in alle rust wat werk doen", zo zei Sacharov. De Nobelprijsdrager zei dat hij gevraagd was deel te ne men aan een onderzoek naar de oorzaken van het kernon geluk in Tsjernobyl ongeluk en momenteel aan een rapport over het ongeluk werkt. Bij het gesprek tussen Sa charov en zijn Amerikaanse gasten werden geen persverte genwoordigers toegelaten. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Postc.: Plaats: Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad 69*75 kwartaal per autom. afschrijving ad j- 67*95 (voorkeur aankruisen). Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw ROLLERBALLPEN. Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats: r w handtekening Stuur deze bon in een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem, Antwoordnr. 112.4800 VB Breda DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND

de Stem | 1987 | | pagina 1