AANBEVELINGEN IN RAPPORT Smul-snuffelmarkt Bengelbak Groede Grote uitgaven voor kerkbestuur in Eede 4 Actie voeren voor behoud veerpont' Orgel uit woning gestolen Gemeente vergoedt j maar eenderde van reparatie school Zeeuwse hogeschool eindelijk heklonken -VRIJDAG 6 FEBRUAR11987 VANZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 4| AARDENBURG - Het aloude stadje Aarden burg heeft in wezen de potentie rust en vertier zoekende toeristen het nodige te bieden. Onderdelen Rustpunten VW OPROEP OP HOOP VAN ZEGEN FRACTIEVOORZITTER PvdA OOSTBURG: Plaatselijk nieuws Hoofdplaat Oostburg Eede Aardenburg GROEDE VERGAT 2600 STUDENTEN EN 30 MEDEWERKERS Uitbreiding Gisteren oj! tweejaarliji hoogtepun] fabrikantei voor de toe onderzocht conclusie: Aardenburg moet meer werken aan toerisme Van een onzer verslaggevers Het bezit in ligging, historie, museum, sportcom plex, watergangen en eeuwenoude gebouwen sterke elementen die appelleren aan de 'reislust' van moge lijke bezoekers. Aan de andere kant ont breekt het aan een duidelijk toeristisch beleid, aan samen werking tussen bedrijven en gemeentelijke overheid, is de toeristische promotie gebrek kig, is er geen slecht-weer voorziening en moet de toeris tische verblijfsaccommodatie worden versterkt. Dit zijn enkele conclusies uit het gisteren gepubliceerde 'Toeristisch-recratief actie plan gemeente Aardenburg', dat deze gemeente de weg wijst naar een toekomst waarin het (verblijfs)toerisme flink kan bijdragen aan de lo kale economie, inclusief de werkgelegenheid. Hoofduitgangspunt van het plan is het ontwikkelen van een samenhangend, wervend en herkenbaar toeristisch pro- dukt: Aardenburg. Dat kan door van het bestaande aan bod de sterke punten nog meer naar voren te halen en er nieuwe elementen aan toe te voegen, waarbij wordt inge haakt op mensen die reeds in het gebied aanwezig zijn (kust- en kooptoeristen, pas santen, sportvissers). Hierbij dient de toeristische promotie als hulpmiddel bij het 'bekend maken' van Aardenburg een sterk accent te krijgen. In het actieplan zijn voor de diverse 'onderdelen' van het toeristisch pakket aanbevelin gen gedaan. Bij de verblijfsre- creatie moet het aantal slaap plaatsen voor toeristen wor den uitgebreid en verbeterd. Bestaande campings dienen uitgebreid met daarop aan sluitend het bouwen van trek kershutten. Het kamperen bij de boer moet worden gestimu leerd, terwijl realisering van het plan-Ydewalle (vakantie bungalows) ook een geduchte versterking kan betekenen. Aardenburg zou naast de be staande twee hotels nog een comfortabel middenklasseho tel met zo'n 50 bedden moeten hebben en een 50 bedden tel lende accommodatie voor groepen. Ook de dagrecreatie moet uitgebouwd worden. Dan kan door zowel door het inbouwen van 'rustpunten' in bestaande toeristische routes, het intro duceren van een ruiterroute als het beter toegankelijk ma ken van de bekende viswaters in de gemeente door aanleg van vissteigers en enkele par keerplaatsen. Ook een visstei- ger voor gehandicapten zou gerealiseerd moeten worden. Die rustpunten in de routes (waarin ook de kernen Eede, Sint-Kruis en Draaibrug met hun bezienswaardigheden zijn opgenomen) moeten gekoppeld zijn aan interessante plekken, zoals de schansen en de kre ken. In dit kader zouden ook activiteiten op en rond de boerderij bevorderd moeten worden. Te denken valt aan kaasbereiding, klompenma ken, vlasverwerking en turf steken. Wat horeca en detailhandel betreft: die moeten aantrek kelijker gepresenteerd wor den. Er dient een duidelijke relatie te komen tussen een gezellig aangeklede winkel straat (Weststraat) met ter rasjes en uitstallingen en de Kaai en de Markt. Een relatie die er momenteel niet is. Zo doende wordt een aantrekke lijk wandelgebied binnen de kern Aardenburg gereali seerd. Bij dit alles is het in de visie van de plannenmakers onont koombaar dat de plaatselijk VW wordt geprofessionali seerd. Er moet een eigen kan toor komen en een mede- werk(st)er aangetrokken. Door het kantoor te vestigen in het Aardenburgs Museum, dat straks een onderkomen aan de Markt krijgt, snijdt het mes aan twee kanten: con stante bezetting en gunstige openingstijden. Globaal worden in het plan onder meer de volgende aan bevelingen gedaan: professio nalisering VW; kiezen van centraal thema (imago Aar denburg); goede promotie en voorlichting; verdere samen werking met Belgische buur gemeenten; restauratie van cultuurhistorische monumen ten zoals stadswallen en Ro meins castellum; herinrich ting van de kern Aardenburg; beter gebruik museum; kwali teitsverbetering zoals renova tie van het zwembad; uitbrei ding verblijfsaccommodaties voor verhuur; goede beweg wijzering; opzetten routes met rustpunten; verbetering vis- stekken en mogelijkheden scheppen voor kleine water sport (roeien, kanoën) met op schoning van de kreken. De Kaaipoort met vijver en kikkers. - FOTO ARCHIEF DE STEM Aardenburg in vogelvlucht. In het midden heel dominant de St. Bavo. Daarachter, naar links boven lopenend de Weststraat met op het eind daarvan, links boven de Kaaipoort. Rechts onderaan de weg naar St. Kruis. De weg naar Eede loopt linkson der. - FOTO KLM AEROCARTO GROEDE - Peuterspeelzaal De Groese Bengelbak in Groede houdt op zaterdag 14 februari een smul- en snuffelmarkt. De opbrengst van deze activiteit, die zich zowel in Groede als in Nieuwvliet af speelt, wordt gebruikt voor de aanschaf van knutsel- en spelmateriaal voor de speelzaal. De markt begint om 10.00 uur met olie bollenverkoop in Groede en Nieuwvliet 's Middags is de peuterspeelzaal, Molen straat 30, geopend van 14-17 uur. Er be staat dan gelegenmheid tweedehands spullen en kinderkleiding te kopen. „Er zijn veel leuke dingen verzameld en de kinderkleding ziet er prima uit", zegt het bestuur van de peuterspeelzaal. Voor de jeugd vanaf 7 jaar begint om 14.30 uur een kinderbingo. Kinderen on der 7 jaar kunnen vanaf 15.30 uur de pop penkast bekijken. Tijdens de openstellingstijden vindt er elk half uur een verloting plaats en kun nen de kinderen meedoen aan een mui- zenspel. Tevens bestaat gelegenheid te smullen van verse popcorn of oliebollen en om koffie, thee of appelsap te drinken. EEDE - Het Eedese parochiefonds, waarin de bijdragen voor de kerk zijn opgenomen, dreigt te versloffen. Door de gestegen kos ten van het levensonderhoud en de dalende inkomsten doet het Eedese rk kerkbestuur thans via een brief een beroep op de pa rochianen van Eede. In 1986 bracht het parochie fonds drieduizend gulden minder op dan in 1985. Een rechtsteeks gevolg van de ver mindering van het huidige kerkbezoek is dat ook de in komsten van de kerkschaal verminderen. Tegelijk mag daarbij worden aangetekend dat die baten ook ongelijk ver deeld zijn over de parochia nen, aldus de brief. „Immers, de trouwe kerkbezoekers dra gen bij aan iets dat eigenlijk door alle Eedenaren gedragen zou moeten worden." Volgens het kerkbestuur staat men in 1987 voor grote uitgaven. Zo worden de paro chianen er aan herinnerd dat herstel en opnieuw voegen van de imposante kerktoren nood zakelijk is. Ook de kerkgoten en het zinkwerk behoeven re visie. Het kerkbestuur over weegt thans ook om een nieuwe verwarmingsinstalla tie te plaatsen of om via een groot gordijn het plafond en/of de kerkruimte te ver kleinen, zodat het rendement van de centrale verwarming hoger zal zijn. Om al deze re denen sluit het kerkbestuur, op hoop van zegen, een incas- sokaart in bij de noodkreet. Overigens hebben de Eede naren in het verleden bewezen veel over te hebben voor hun kerk. In een betrekkelijk kleine tijdspanne van amper 100 jaar hebben zij drie kerken gebouwd. De archieven van de parochie Sluis maken daar naast ook melding van het feit dat Eede destijds steun ver leende aan de parochie Sluis. Binnenkort krijgen de Eede naren het financiële jaarver slag van hun kerk toege stuurd. Eventuele onduidelijk heden kunnen met het kerkbe stuur besproken worden. OOSTBURG - De drie West- Zeeuwsvlaamse gemeenten moeten samen met de ge meente Vlissingen actie on dernemen om de veerdienst in Breskens voor automobilisten te behouden. Dat vindt voorzitter van de Oostburgse PvdA-raadsfrac- tie Joop Wielakker. Hij is dan ook van plan om in de raads vergadering van 19 februari een motie van die strekking in te dienen. „We moeten uitkijken dat we niet in een isolement gera ken. Het zou voor de meeste betrokken gemeenten wel eens erg moeilijk kunnen worden als de WOV inderdaad aan de oostkant van Terneuzen komt", zegt Wielakker. Als de plannen doorgaan zo als die deze week zijn gepre senteerd, betekent dat voor West-Zeeuwsvlamingen een hele omweg als ze naar 'de overkant' willen. Evenals West Zeeuwsch-Vlaanderen zou ook Vlissingen min of meer in een 'uithoek' komen te liggen. In de plannen omtrent de VOW is voorzien in een veer- verbinding tussen Breskens en Vlissingen voor fietsers en voetgangers. Eerder deze week wees de burgemeester van Oostburg, C. Spijkerboer, op de mogelijkheid om deze ook open te laten voor een beperkt auto aanbod. „Als die toch blijft varen, kunnen er zonder veel extra kosten ook best auto's mee", zei Spijkerboer. Om dat te bereiken wil Wie lakker nu dat de gemeenten er „gezamelijk hun schouders onder zetten." Daar voegt hij aan toe: „Ik heb het nog niet precies uitgerekend, maar het zou best eens kunnen dat om rijden over Terneuzen straks net zo lang gaat duren als het wachten op een boot" „Als ik gedeputeerd Barbé hoor zeggen dat we niet al te moeilijk moeten doen, omdat we daarmee minister Smit- Kroes in de kaart zouden spe len, dan zeg ik: dat klinkt wel aardig, maar we moeten ter dege rekening houden met een mogelijke achteruitgang. Om nu alvast een tegenwicht te vormen, wil ik door een motie het college 'op pad' zetten", al dus Wielakker. J. Wielakker: .uitkijken. - FOTO ARCHIEF DE STEM FNV-kaarting - De FNV. werkgroep Hoofdplaat voor vrijdag 6 februari eei kaartavond op het programm; staan. Plaats van handeling café Temmerman, aanvanj 20.00 uur. Men kan bieden dat wel jokeren. Bridge - De bridgesociëtei Oostburg speelde in het kade: van de wintercompetitie eei wedstijd in Chez René. Uit slag: 1. dames Rosseel-Rij seeuw, 2. heren Neve-Remij; 3. heren Arkenhout-Ouwe neel. Bridge - De Oostburgse brid geclub speelde een wedstriji voor de competitie. Uitslag A groep: 1. echtpaar Den Hamei 2. mevrouw Marteijn-de het Langedijk, 3. dames Baren dregt-De Vries. B-groep mevrouw Van Wanrooy-d heer De Badts, 2. dames Lalle kens-Termoten, 3. dames Be] derok-Poissonnier. Grensbolders - Bolclub Grensbolders hield bij me vrouw De Geeter een clubbol ling. Uitslag: 1. H. Marclé-, de Vreeze-A. Minnaert, 2. A Dobbelaere-W. Gijsel-[ Goethals, 3. P. Laridaen-ï Dhont-A. Blaauw. Jeugdkoning - Bij de jaar lijkse koningsschieting voo junioren van het handboog gilde St-Sebastiaan is Fi Lampaert koning geworden de liggende wip. Er namen vij schutters deel. M. de Muijn moest zijn titel verdediger maar in de derde ronde scha Lampaert de koningsvogel a Daarna was er nog een pui tenschieting, waarbij M. o Muijnk de meeste kleine vo gels (3) afschoot en daardoo jeugdprins 1987 werd. GOES - In de nacht va woensdag op donderdag is u de woning van J. C. aan Begstede te Goes een electro nisch orgel ter waarde van o geveer 19.000 gulden gestoli Men had zich toegang tot woning verschaft door vernielen van de achterdeur GROEDE - Toen begin dit jaar werd begonnen met de reparai» van de dakbedekking van de Meerstromenschool in Groede coif sta teerde het schoolbestuur dat ook het dakbeschot aan vernicj wing toe was. Een ambtenaar van de gemeentelijke technii dienst kwam na onderzoek tot de bevinding dat slechts en vierkante meters vernieuwd moesten worden. Afgespri werd dat een nieuwe inspectie zou plaatsvinden zodra de i dakbedekking volledig verwijderd was. Op 5 mei probeerde het schoolbestuur een afspraak te maken met de betrokken amb tenaar, maar in verband met bevrijdigsdag was het ge meentehuis gesloten. De vol gende dag bleek dat het dak beschot al vernieuwd was. „Toen kon de noodzaak van algehele vernieuwing niet meer worden vastgesteld", al dus het Oostburgse college van b en w. VLISSINGEN - Als volgende week bij de notaris de fusie akte is getekend, heeft Zee land officieel een hogeschool. Dat betekent de kroon op het soms moeizame, maar door onderwijsminister Deetman verplicht gestelde werk. Het uitblijven van een fusie zou hoogstwaarschijnlijk enkele van de vijf instellingen voor hoger beroepsonderwijs, die nu samengaan, de kop hebben gekost. De vijf instellingen die de fusie aangaan zijn: het ihbo (hts, heao, school voor fysio therapie), het maritiem insti tuut De Ruijter (mir), beide in Vlissingen, de christelijke en de rijkspedagogische acade mie (pabo's) in Middelburg en de Zeeuwse Akademie voor Chemie en Gezondheidszorg (met hoger laboratorium on derwijs en hbo-verpleegkun- de) in Goes. Samen tellen ze nu ruim 2600 studenten -bij wie de heao het meest in trek is: 618 studenten- en 330 mede werkers. Rond 1990 komen vijftig van die banen op de tocht te staan. Men hoopt dat aantal te drukken door na tuurlijk verloop en VUT-rege- lingen. Met de onderwijsbon den is in grote lijnen overeen stemming tiereikt Vlissingen wordt het cen trale adres van de hogeschool. Niet alle afdelingen kunnen er meteen worden onderge bracht, maar wel zetelen er -in het ihbo-gebouw aan de Edi- sonweg- nu al de centrale di rectie, administratie en dien sten. Daaruit blijkt dat het meer is dan een besturenfusie. De vijf Zeeuwse hbo-instellin- gen gaan volledig op in de Ho geschool, een vlag die bestuur en directie trouwens met enige trots dragen. „Gunstig voor de verbre- füng van het hbo in Zeeland, én een verdere verkleining van de afstand tussen hbo en wetenschappelijk onderwijs," 'aldus gisteren voorzitter ir. W. de Beijl van het nieuwe be stuur. Zeeland heeft maar een klein onderwij spotentieel, zei hij ook. „En dan moet je alle mogelijkheden uitbuiten." Uitbreiding van het aanbod is al binnen bereik met de komst van het project ontwikke lingssamenwerking naar Zee land. De hogeschool zal zes secties tellen: hts, nautisch onderwijs, heao, hoger gezondheidszorg onderwijs (waarin hbo-ver- pleegkunde en de school voor fysiotherapie samengaan), en het hoger sociaal en pedago gisch onderwijs (een bunde ling van de twee pabo's). De in Middelburg gevestigde peda gogische akademie's komen deze maand al onder een dak, in het RPA-gebouw. Wel blij ven de afdelingen christelijk en openbaar basisonderwijs bestaan. Wat de huisvesting betreft heeft verder de verhuizing van de ZACG van Goes naar Vlissingen voorrang. Volgens het bestuur heeft de minister spoedige nieuwbouw in Vlis singen toegezegd. Er bestaat zelfs een kans dat een nieuw onderkomen voor de pabo's ook meteen in de plannen wordt opgenomen, zodat dan in de jaren negentig alleen het maritiem instituut nog op een andere lokatie zit, echter wel in Vlissingen. De nieuwe Hogeschool gokt op 2800 studenten in 1990, en 2600 vijf jaar later. In de ko mende jaren moet volgens de directie uitbreiding mogelijk zijn. Het aantal Zeeuwse jon geren dat hbo of wetenschap pelijk onderwijs gaat volgen, ligt ruim beneden het lande lijk gemiddelde. De school wil de 'achterblijvers' en hun mo tieven gaan opsporen en on derzoeken. Met een gerichte werving voor hoogwaardig onderwijs zou er nog een behoorlijke groei in het aantal studenten kunnen zitten. Misschien wel 400, denkt de directie, die het verschil met het landelijk beeld nu nog niet kan verkla ren.- Slechte verbindingen lij ken niet de oorzaak te zijn, want het cijfer voor een ge bied als Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen ligt juist ruim bo ven het landelijk gemiddelde. En jongeren uit die streek moeten voor hun studie wel de Westerschelde over. De Zeeuwse onderwij sfusie was vrijwel onontkoombaar. Minister Deetman had ge dreigd dat instituten met min der dan 600 leerlingen per 1 ja nuari 1987 geen nieuwe leer lingen meer zouden mogen in schrijven. In Zeeland had dat onmiddellijk gevolgen gehad voor het maritiem instituut in Vlissingen en voor de akade mie in Goes, terwijl de toe stand ook precair was gewor den voor de pabo's. Die Mid delburgse instellingen hadden in ieder geval ook moeten fu seren, als de grotere fusie niet was gelukt. Ook in de nieuwe situatie is overigens niet alles koek en ei en dient de eerste bedreiging zich al aan voor met name de sectie gezondheidszorg. Er ko men volgens minister Deet man te veel afgestudeerden op de arbeidsmarkt en daarbij gaat het niet in de laatste plaats om de in Vlissingen af gestudeerde fysiotherapeuten. Het aantal studenten (nu 152) zal daarom worden beperkt, en de rijks vergoeding voor deze sectie navenant. Bestuur en directie vinden met de on derwijsvakbonden dat Deet man te diep snijdt, maar wil len niettemin gewoon door gaan. „Met minder is het ook nog goed te doen, al wordt het dan meer behelpen. Maar dat moe ten we in Zeeland wel vaker doen, proberen hier en daar wat extra geld los te krijgen. We zijn het gewoon," aldus een optimistische schoollei ding. s Door Willem Ré w consument is er de zon: Jan met Kadett, al bijna t op de tien nieuv is een Kadett, dé tijd niets en dan twee op de top t verkochte wageij Ford Escort, met; markt. Vervolgen Volkswagen Goli degelijke Duitse/ sinds jaar en dat Nederlandse wel Trends moeten gezocht. De klei| mensen met gele onderscheidingr mode nu eenma" klanten van C in Amerika wel y| maar in Nederlarf herkenbaar, rijd( Lancia Thema, zakenkringen. evenals BMW. exclusieve wage minder om, maa voorlopers zijn Saab is niet snefl niets trendy in hl Yuppies zijn aar| modebeeld en i maar voor de aul niet bijster inters voornaamste kef; Nederlandse yui yuppie wil zijn el marketing-mens dus onbetrouwtj zo'n belangrijke Groot van het ré McCann-Ericks campagnes voofl (Opel) voert. „Er uitkijken ook. Vq geen yuppie me KOPPELBAZB Zijn collega Mirj| PRAD, dat de re Mercedes-Benz belangstelling vl jonge zakenman In eerste instantie wilde) gemeente daarom de koi van reparatie niet voor rekening nemen. Immers j wet bepaalt dat toesten voor reparatie vóóraf worden gevraagd, terwijl j gemeente slechts mag bet: op basis van gebleken na zaak. Het schoolbestuur zat uil aard met de handen in haar en vroeg een nieuw sprek met de gemeente, leidde tot een compromis, let op het feit dat was gi stateerd dat het dak delen had, hebben we compromis voorgesteld: vergoeding van eenderde de kosten", aldus het colleg(| een ontwerp-raadsvooi Erop gewezen wordt dat een zeer incidenteel geval is' er wordt uitgegaan van goede trouw van het schooll stuur. Gevraagd wordt krediet van 6.347 gulden, andere 12.694 gulden van reparatiekosten moet schoolbestuur zelf betalen. De financiële commissie, maandag 9 februari vi 14.00 uur bijeenkomt, nog een andere 'schoolzaakj behandelen. De r.k. school in IJzendijke moet aanpassing ondergaan, rond 120.000 gulden gaat ten. Daarbij zijn int de inrichting van een _r_ kaal en het treffen van luidswerende voorzi zowel dit lokaal als het al lende werklokaal. Bespi wordt ook de aanschaf automatiseringsapparatuur! y°°r het gemeen' 27.120) en een gemeent- bijdrage in het Nationaal -m schenk aan het prinselijk pf °rd Escort wegens zijn 50-jarig huwi kosten 366,48. 3.1

de Stem | 1987 | | pagina 12