m Overwinning van Frits Pirard OP KORTE TERMIJN VALT BESLISSING IN ITALIË Laatste marathon Aafgelast i Gouden cadeau voor Zurbriggen Verlies België Yoghurt van CcimpTna 'Stars and Stripes' wint America's Cup WINTERSPORT? Loopbaan Matthijs ten einde JOS NIESTEN VOORLOPIG EINDWINNAAR AFGELAST VlNTERSPORT BREJAART DONDERDAG 5 FEBRUAR11987 De Jonckheere Vanderaerden Dietzen gepakt met amfetamine ;sneeuwde'of >ch ABS van stuur. En dat BREDA/MILAAN - De opwinding in Italië over naderende transfers van topvoetballers naar één van de clubs in de Serie A heeft zijn ïoogtepunt nog lang niet bereikt. ige weers- >p dit moment :orpio, of aan »k, vergeet ipend niets. Leen Looyen keert terug naar NEC H UITSLAGEN Overwinning van tafeltennisteam VEEMARKTSTRAAT 12 tel. 076-227000 's maandags geopend v a 13 00 uur Donderdag koopavond. DE LE GRAU-DU-ROI (AFP) - Frits Pirard heeft woensdag tijdens de Week van Bessèges een koers over 138 kilometer gewonnen. De in Sprundel woonachtige wielrenner was aan het eind van de rit van Miramas naar Le Grau-du- Rol in Zuid-Frankrijk het snelst in de sprint van een vluchtgroepje. De Franse renners André Chappuis en Pascal Dubois eindigden respectively k als tweede ,en derde. Frank Pi rard, een broer van Frits, werd tiende. Frits Pirard rijdt dit seizoen voor de Belgische ploeg van Willy Teirlinck. Vorig jaar stond tüj onder contract by de ploeg Swerts. Uitslag: 1. Frits Pirard (Ned) 138 kilometer in 3 uur, 11 minuten en 24 seconden, 2. André Chappuis [Fra) op 0.01, 3. Pascal Dubois IFra), 4. Ronan Pensee (Fra), 5. Thierry Marie (Fra), 6. Philippe Poissonnier (Fra), 7. Christian Chaubet (Fra) allen in dezelfde tijd als Chappuis, 8. Sören Lilholt (Den) op 0.16, 9. Eddy van Haerens (Bel) op 1.22, 10. Frank Pirard (Ned) op 1.25. Noël de Jonckheere heeft woensdag de tweede etappe van de Ruta del Sol gewonnen. De Belg was na de 186 kilome ter lange rit van Marbella naar Cadiz de snelste sprinter van het peloton. De Spanjaard Antonio Esparza werd tweede, gevolgd door de Canadees Steve Bauer. De Spanjaard Jesus Blanco Villar bleef lei der in het algemeen klasse ment. Rolf Gölz, de Westduit ser in dienst van Jan Raas, is tweede met twee seconden achterstand. De Ruta del Sol ïykt de ronde van de onderbrekingen te worden. Nadat het peloton dinsdag langdurig werd opge houden door demonstrerende studenten, moest de organisa tie de koers woensdag twee keer stilleggen. Studenten hadden uit protest tegen be zuinigingen op het onderwys de weg gebarricadeerd, het geen een vertraging opleverde van byna een half uur. De tweede keer moesten de ren ners stevig in de remmen kny - pen vanwege een gesloten overweg. Uitslag tweede etappe: 1. Noel de Jonckheere (Bel) 186 kilometer in 5 uur, 18 minuten en 26 seconden, 2. Antonio Esparza (Spa), 3. Steve Bauer (Can), 4. Stefan Joho (Zwi), 5. Silvio Martinello (Ita), 8. Steven Rooks (Ned), 17. Luc Roosen (Bel), 19. Gert-Jan Theunisse (Ned), 20. Jose Luis Laguia (Spa), 30. Rolf Gölz (WD1), 34. Marcel Arntz (Ned), 44. Nico Emonds (Bel), 46. Luuk Suykerbuyk (Ned), 58. Marc van Orsouw (Ned), 67. Johan Lammerts (Ned), 68. Maarten Ducrot (Ned), 70. Gerard Veldscholten (Ned), 71. Gerrit Solleveld (Ned), 73. Peter Stevenhaagen (Ned), 78. Jörg Mul ler (Zwi), 85. Ronnie Vlassaks (Bel), 91. Rudi Pevenage (Bel), 94. René Beuker (Ned) allen in dezelfde tijd als De Jonckheere. Algemeen klassement: 1. Jesus Blapco Villar (Spa) 10 uur, 36 mi nuten en 13 seconden, 2. Gölz op 0.03,3. Julian Gorospe (Spa) op 0.06, 4. Ducrot op 0.09,5. Moreno Argen- tin (Ita) 0.11,6. Veldscholten op 0.12, 7. Bauer op 0.14, 9. Rooks z.t., 10. Renato Piccollo (Ita) op 0.19, 12. Stevenhaagen op 0.27,17. Laguia op 0.46,18. Theunisse z.t., 19. Müller op 0.47, 20. Suykerbuyk op 0.50, 22. Roosen op 0.54, 34. Sean Kelly (Ier) op 1.55,37. Solleveld op 2.00,44. Le- mond (VSt) op 2.09, 47. Van Passel op 2.47, 48. EÏnonds z.t., 49. Arntz z.t., 60. Pevenage op 3.26,65. Beuker op 3.58, 66. Van Orsouw op 3.58, 89. Vlassaks op 5.16, 94. Lammerts op 7.33. Eric Vanderaerden wachtte nog op de geboorte van zijn tweeling, toen hy de eersteling op de ereiyst van zijn wieier- seizoen 1987 liet aantekenen. De tydryder/sprinter uit de ploeg van Peter Post won woensdag in Lloret de Mar de derde rit van de Ronde van de Catalaanse Kust. In wind en regen was Vanderaerden een fietslengte sneller dan Adrie van der Poel in de eindsprint van een kop-peloton. Het omgeslagen weer aan de Costa Brava was de oorzaak van een veranderde wielersce- ne. Een deel van de renners bleef in het peloton, een ander deel zocht niet lang na de start de kortste weg terug, de overi gen maakten een heuse wed- strüd op een parkoers, waarin een venynige heuvel voor een afscheiding zorgde. Voor Vanderaerden bleven weinig echte tegenstanders over voor de sprint. Toch was hij van enig fortuin afhanke- ïyk. Tien kilometer voor het einde ging Edwig van Hooy- donck, een nieuw Belgisch ta lent in de ploeg van Jan Raas, op weg naar zijn eerste zege by de profs. In de voorlaatste bocht raakte Van Hooydonck met zyn voorwiel in een slip en kwam te vallen, waarna Vanderaerden kon aanzetten voor de winnende sprint. De Spanjaard Jose-Angel Go- mez-Rivero bleef leider in het officieuze algemeen klasse ment. Het slechte weer dwong Joop Zoetemelk iets te doen, wat hy zelden in zyn loopbaan deed. Hy staakte de strijd. Hy reed lek en kon geen ander wiel krijgen, omdat ze op wa ren. Zoetemelk stapte toen maar in de bezemwagen. Uitslag derde etappe: 1. Eric Van deraerden (Bel) 122 km. in 3.05.28,2. Adrie van der Poel (Ned), 3. Twan Poels (Ned), 4. Marc Sergeant (Bel), 5. Frans Maassen (Ned), 6. Jan Goessens (Bel), 7. Daniel Wyder (Zwi), 8. Modesto Urrutibeazcoa (Spa), 9. Angel Camarillo (Spa), 10. Arsenio Gonzalez (Spa), 11. Jos Haex (Bel), 12. Maurizio Vandelli (Ita), 13. Willem Wijnant (Bel), 14. Jan Siemons (Ned) allen dezelfde tijd als Vanderaerden, 15. Patrick Verschueren (Bel) op 0.03. LLORET DE MAR (ANP) - Rudy Matthijs won in 1985 drie etappes in de Ronde van Frankrijk. Sindsdien presteerde hij niets meer. Woensdag verliet de 27-jarige Belg de Ronde van de Catalaanse Kust, zonder ook maar een kilometer in het peloton te hebben meegefietst. Hij had zo'n ernstige beenblessure, dat volgens ronde-arts Wim Sanders de wielerwereld deze sprinter niet meer zal terug zien. De loopbaan van Rudy Matthijs is een drama met een mi nieme kans op een happy-end. De renner in kwestie heeft nog wel hoop, al is het niet meer dan een sprankje. Zyn rechterbeen blijft al anderhalf jaar protesteren tegen werkopdrachten op de trapper. SIERK-LES-BAINS (AFP) Raimund Dietzen, de Westduitse wielerkampioen bij de profs, is woensdag bij de Franse grens post Sierk-les-Bains aangehouden voor het in bezit hebben van twintig ampullen amfetamine. De Franse douane vond de ampullen in de wagen van Dietzen, die in dienst is van de Spaanse Teka-ploeg. De 28-jarige West duitser was op weg van West-Duitsland naar Spanje. Hy werd later weer op vrye voeten gesteld. Topclubs willen derde buitenlander Door Chris van Nijnatten Op korte termijn, naar verluidt voor 1 maart, wordt door de Italiaanse voetbalbond een beslissing geno men over het al of niet toelaten van drie, in plaats van twee, buitenlandse spelers per club. In het geval van uitbreiding van het buitenlands contin gent, lijkt de zuigkracht van uit het 'calcio' nauwelijks nog te stoppen voor clubs uit de rest van Europa en Zuid- Amerika. De Serie A telt zestien clubs; de werkgelegenheid voor gastarbeiders' zou dus op een otaal van achtenveertig kun- len komen. Of dat potentieel >ok werkelijk benut wordt, is nog de vraag. Er zouden nu 32 net-Italianen actief kunnen djn, maar in werkelijkheid voetballen er 26. Napoli, Hellas Verona, Empoli, Fiorentina, Irescia en Como hebben ilechts één contractspeler van luiten de landsgrenzen in hun selectie. Het zyn vooral de topclubs hter Milan, Juventus, AC Mi an, Napoli, Hellas Verona, AS Soma en Sampdoria, die zich sterk maken voor de komst ran een extra buitenlander. Ie oppositie heeft zich ver- nigd achter Como. De Noord- taliaanse middenmoter acht sen versoepeling van de 'im- nigratiewet' moordend voor >gische ontwikkeling is Scorpio. Dezescilinder t de huidige 2.8injectie- \ieuwe zescilinders zijn iteem ter wereld: de or en kan zo'n 250.000 2 JAAR EXTRA GARANTIE Van onze sportredactie BREDA - Met ingang van het nieuwe seizoen fungeert Leen Looyen als hoofdtrainer van NEC. De 37-jarige oefenmees tér volgt Sandor Popovics op, die aan het eind van dit seizoen vertrekt naar SW. Looyen tekende een oontraet van een jaar, met een optie voor een tweedejaar. NEC en Leen Looyen zijn oude bekenden-van elkaar. Als hulptrainer en hoofdtrainer was de huidige werknemer van het Bredase NAC al in Nijmegen actief. In 1981 vertrok Looyen naar Arnhem en trainde kort stondig eerste divisie- elub Vitesse. Na een on derbreking van een jaar ™am de in Nijmegen woonachtige oefenmees- ter in dienst van RKC en bereikte hy tweemaal achtereen in de eerste di visie de nacompetitie. Met het aantrekken van Looyen is het be stuur van NEC nadruk- kelijlc ingegaan op de wensen van de spelers- taad. Bovendien is de lei- uing van de Nijmeegse elub van mening met looyen een trainer te hebben binnengehaald, die goed met jeugdige voetballers kan werken. het Italiaanse voetbal. „Op die manier krygen landgenoten te weinig gelegenheid uit te groeien tot topvoetballers. Dat is slecht voor het voetbal in Italië, zeker in het licht van het wereldkampioenschap, dat in 1990 in ons land wordt ge houden. Daar zullen de 'Az- zurri' toch goed voor de dag moeten komen", liet een offi cieel woordvoerder van Como weten. De voorzitter van de Ita liaanse voetbalbond, Franco Carraro, is ondanks het felle verzet van Como cs. bereid de zaak binnen enkele weken aan de orde te brengen. „Ik wil de argumenten van de voorstan ders weieens aanhoren. Zij zullen goede redenen hebben om te pleiten voor drie in plaats van twee buitenlan ders", aldus Carraro. Dat de Italiaanse topclubs nu willen toeslaan, is niet he lemaal verwonderlijk. In sep tember van het vorig jaar werd immers besloten om de grenzen met ingang van het volgend seizoen weer open te stellen. Onder invloed van het adagium 'het ijzer moet ge smeed worden als het heet is' worden de zaken groot aange pakt. Daarnaast kampen de clubs, ook al zyn de tribunes naar Nederlandse maatstaven rijk gevuld, met een teruglo pend aantal toeschouwers. De 'tifosi' wil men teruglokken met aansprekende namen. In Italië circuleert er onder de clubs en spelersmakelaars een lijstje van spelers, die 'best naar Italië zouden willen'. Het betreft een soort 'tweede keus', omdat er vanuit gegaan wordt dat toppers als Ruud Gullit, Marco van Basten en de Ar gentijnen Burruchaga en Borghi al min of meer zeker naar Italië vertrekken. Uit de Nederlandse eredivisie prij ken daarop: Gerald Vanen burg (PSV), Jurrie Koolhof (PSV), René van der Gijp (PSV), Hall var Thoresen (PSV), Johnny van 't Schip (Ajax) en John Bosman (Ajax). Als Belgische kanshebbers worden Nico Claesen (Totten- ham Hotspur), Stephane De- mol (Anderlecht) en Frank Vercauteren (Anderlecht) ge noemd. Overigens bestaat er bij de Serie- A-clubs nóg een belang rijke reden om meerdere spe lers van elders in dienst te krygen. Voor buitenlanders kunnen de clubs behoorlijke sommen geld vragen als het contract afloopt. Een Ita liaanse speler is sinds vorig jaar na zijn dienstverband vrij om te gaan en staan waar hij wil. Hij kost een nieuwe club niets. Met andere woorden:, de investeringen in buitenlan ders zijn rendabel te maken, het inlijven van een landge noot biedt meer onzekerheden en kan leiden tot kapitaalver nietiging. '■ém fw Teleurgestelde schaatsers en organisatoren, weerspiegeld in het water op het ijs, na het besluit om de derde wedstrijd in Ankeveen af te gelasten. FOTO ANP Door Rob van Deursen ANKEVEEN - De flarden mist op de vaarten en plas sen rond Ankeveen mas keerden de werkelijkheid. Wedstrijdleider Co Verrey en jury-voorzitter Schalij sr. lieten zich echter niet van de wijs brengen. Samen ver kenden zij gistermorgen bij het eerste ochtendlicht het traject van de laatste etappe van de Driedaagse van An keveen. Al snel kwam het tweetal tot de conclusie, dat schaatsen op dit 'zwembad' tot de onmogelijkheden be hoorde. Een slotsom, die grote woede opwekte bij het inmiddels gearriveerde pe loton van 63 marathon-rij ders, dat soms uren onder weg was geweest om het laatste karwei in de jacht op de totale prijzenpot van 50.000 gulden te klaren. Co Verrey hield echter, ondanks aandrang van de organisatie, voet bij stuk. „Het is gewoon te gevaar lijk. Op sommige stukken staat zeker acht a tien centi meter water. Daardoor kun je de scheuren in het ijs niet zien. En juist die scheuren zijn door de dooi wijder ge worden. We zouden grote ongelukken krygen. Van daar dat ik de zaak afgelast. DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Ne derlandse Schaats Bond (KNSB) heeft alle vanaf vandaag geprogrammeerde wed strijden en tochten op natuurijs afgelast. De KNSB besloot daartoe wegens de in vallende dooi en de geringe kans op vorst in de komende dagen. We hebben ons vergist in de weersverwachting. Het KNMI voorspelde in de nacht van dinsdag op woensdag één tot twee gra den vorst. In werkelijkheid bleef het boven nul en daar mee zijn we geklopt", aldus een geëmotioneerde Verrey, die veel kritiek te verwer ken kreeg. Bijvoorbeeld van Peter van der Meyden, de ploeg leider van Labello. „Dinsdag zag het er toch al naar uit dat er niet meer geschaatst kon worden. Waarom toen niet de beslissing genomen? Nu hebben we weer kosten moeten maken om hier op tijd te zijn. Allemaal wegge gooid geld", zo foeterde de soigneur uit het Westland. En Jaap Nassette van Kwantum: „Dinsdagavond heb ik nog maar eens ge vraagd of het door zou gaan. Anders had ik de jongens naar huis kunnen sturen. Nu heeft het ons weer een extra nacht in het hotel gekost. Jammer". Het besluit om de boel af te blazen, verdeelde het pe loton in twee kampen. Jos Niesten, die zich door de ontwikkeling van gister morgen voorlopig eindwin naar mag noemen, had wil len schaatsen. „Natuurlijk ben ik blij dat ik deze wed strijd win, maar ze zullen altijd blijven zeggen dat ik winnaar ben na twee dagen. Van mij hadden ze het par koers vandaag mogen in korten tot 30, 40 kilometer. Dan was de zaak afge werkt". Verrey was misschien tot dat inkorten bereid geweest, maar de organisatie hield vast aan een afsluitende marathon over 100 kilome ter. Geurd Pos, één van de organisatoren: „Wij willen hier een klassieker van ma ken en dan moet je vasthou den aan de oorspronkelijke afstanden. Anders verlies je je geloofwaardigheid". Dries van Wijhe had zelfs al was de marathon ingekort zijn schaatsen niet meer on dergebonden. „Gekkenwerk. Ik vind het leuk om een centje te verdienen, maar op mijn 41ste ga ik mijn leven niet meer wagen", klonk het. Van Wijhe informeerde wel wat er nu precies met het prijzengeld gaat gebeuren. Volgens de reglementen moet bij afgelasting van een onderdeel tweederde van de vijftig mille worden uitge keerd op basis van het klas sement van twee dagen. Voorlopig echter blijft het geld in kas van de organise rende IJsclub Ankeveen en de marathonvereniging 't Gooi. Pos: „Het is pas begin februari. Dus de mogelijk heid dat het nog een keer stevig gaat vriezen, zit er in. Dan kunnen we die laatste etappe alsnog laten verrij den". HANDBAL Vlerlandentoernooi Tel Aviv Italië - Nederland 24-22 (12-9) - Doelpunten Nederland: Wil Jacobs en Nico Beekman 6, Lambert Schuurs 5, Frank Koenders 3, Henk Groener en Jan-Willem Hamers 1. Eindstand: 1. Noorwegen 3-4 (63- 63), 2. Nederland 3-3 (67-61), 3. Is raël 3-3 (60-62), 4. Italië 3-2 (59-63). SCHAATSEN EK kunstrijden Serajevo Stand heren na verplichte figuren en korte kür: 1. Fadejev (Sov) 1.0 punten, 2. Kotin (Sov) 2.4, 3. Pe- trenko (Sov) 2.6, 4. Falko Kirsten (OD1) 5.8, 5. Frederic Harpages (Fra) 6.4, 6. Richard Zander (WD1) 7.2, 7. Petr Barna (Tsj) 7.4, 8. Grze- gorz Filipovski (Pol) 7.4, 9. Oliver Hönder (Zwi) 8.0,10. Philippe Ron- coli (Fra) 10.2. Stand ijsdansen na drie verplichte dansen: 1. Bes te mia no va/Boe kin (Sov) 0.6,2. Klimova/Ponomarenko (Sov) 1.2, 3. Annenko/Sretenski (Sov) 1.8. Eindstand paren: 1. Selezna/Ma- karov (Sov) 1.8 punten, 2. Valova/ Vassiljev (Sov) 2.4, 3. Kanitz/ Schröter 4.6, 4. Knapova/Novotny (Tsj) 6.0, 5. Peake/Naylor (GBr) 7.4, 6. Adalbert/Caprano (WD1) 9.2. Marathon Oldebroek 1. Henri Ruitenberg (Oldebroek), 2. Andries Kasper (Driel), 3. Jan-Eise Kromkamp (Oldeholtpade), 4. Henk Holland (Ambt-Delden), 5. Willem Scherjon (Wezep), 6. Alex Jansen (Leiden), 7. Gerard van Ommen (Wezep), 8. Huub Klaas sens (Warns veld). HUIZEN (ANP) - Het Neder landse tafeltennisteam heeft op de vijfde wedstrijddag in de Superliga van de Europese competitie de eerste overwi ning behaald. Na nederlagen tegen Tsje- choslowakije, Joegoslavië, Po len en Zweden werd woensdag in Huizen van de Bulgaarse ploeg gewonnen: 6-1. BRAGA (ANP) - Het Belgi sche voetbalelftal heeft woensdagavond in Braga de vriendschappelijke interland wedstrijd tegen Portugal ver loren met 0-1. De Portugees Frasco pas seerde de debuterende doel man Gilbert Bodart in de 45ste minuut. (ADVERTENTIE d&k/w. OezKAM^eóen streek. CRANS-MONTANA (AFP) - Op zijn 24ste verjaardag heeft Pirmin Zurbriggen een gouden medaille gewon nen. De Zwitser zegevierde woensdag in Crans-Montana tijdens de strijd om de wereld kampioenschappen alpine-ski na twee manches op de reuzes lalom. Zurbriggen, in 1985 te Bor- mio winnaar op de afdaling en de combinatie, heeft deze week voor eigen publiek ein delijk zijn rol als favoriet waargemaakt. Door zijn zege reeks in het circuit om de we reldbeker had de Zwitser de indruk gewekt, dat hij in Crans-Montana wel even een flink aantal gouden medailles zou winnen. In het weekeinde kwam hij wel in het bezit van medailles, maar die waren slechts van zilver. De revanche liet niet lang op zich wachten. Waaghals Zurbriggen zegevierde maan dag op de super-reuzeslalom, die voor het eerst op het pro gramma stond van de wereld titelstrijd alpine-ski. Woens dag was met name de West duitse titelverdediger Markus Wasmeier het slachtoffer van Zurbriggens dadendrang op de hardbevroren sneeuw. Wasmeier kon zich op de reu zeslalom, in tegenstelling tot drie van zijn landgenoten, die in de top tien eindigden, niet laten meeslepen door Zurbrig gen, die zijn verjaardag zelden op zo'n originele manier heeft gevierd. Eindstand reuzeslalom: 1. Pirmin Zurbriggen (Zwi) 2 minuten en 32,38 seconden, 2. Mare Girardelli (Lux) 2.32,45, 3. Alberto Tomba (Ita) 2.33,13, 4. Hubert Strolz (Oos) 2.33,21, 5. Hans Stuffer (WD1) 2.34,27, 6. Michael Eder (WD1) 2.34,30, 7. Frank Wörndl (WD1) 2.34.44, 8. Hans Pieren (Zwi) 2.34,46, 9. Oswald Tötsch (Ita) 2.34,55, 10. Ingemar Stenmark (Zwe) 2.34,69, 47. Ronald Hoevenaars (Ned) 2.48.45. FREMANTLE (AFP) - De Verenigde Staten is na bijna drie en een half jaar weer in het bezit van de America's Cup, de beker voor de winnaar van de belangrijkste zeilwedstrijd ter wereld. Het Amerikaanse jacht 'Stars and Stripes' met als schipper Dennis Conner versloeg in de finale het voor bekerhouder Australië uitkomende jacht Kookaburra ni met 4-0 in een serie wedstrijden van *best-of-seven'. De 44-jarige Conner was meer dan gebrand op de zege. De be ker, 136 jaar geleden geïntroduceerd door de zeilclub van New York, is tot 1983 altijd in bezit geweest van de Verenigde Staten. Conner heeft na zijn nederlaag in 1983 met een begroting van twintig miljoen dollar, volgens de huidige koers ongeveer veer tig miljoen gulden, gewerkt aan de herovering. Het geld werd opgebracht door Newyorkse financiers, bijna allen lid van de welvarende jachtclub, die publiciteit zagen in de zeilstrijd. Door de financiële injectie was Conner in staat een ultramodern, vol ledig gecomputeriseerd jacht te laten bouwen. „Velen hebben geloofd, dat ik het na mijn nederlaag in 1983 zou opgeven", vertelde de bijna twee meter lange Conner, eige naar van een textielfabriek in San Diego, na zijn aankomst in Fremantle. „Ik heb het tegendeel gedaan. Ik ben als een bezetene aan het werk gegaan. Het resultaat is er naar geweest".

de Stem | 1987 | | pagina 7