De provincie als speeltuin voor landelijke politici Feestkalenders bij het oud papier Casey wilde gekluisterde CIA van boeien bevrijden even. UITBLAZEN Franse rechter Michau is de held van de balie Blauwe kiel (2) SLUITING VAN OPENLUCHTMUSEUM IN ARNHE-M: Twaalf jaar Ontwikkel drukmidde )e cultuur va WIM KOCK DONDERDAG 5 FEBRUAR11987 ■ACHTERGROND PAGINA 3QNDERDAG 5 FEI geëist wegens moor Protest tegei lerdenking nazi Moens DE STEM CO HET is opvallend dat de serieuze antwoor den op mijn vraag naar de herkomst van de blauwe kiel als carnavals- dracht uit Zeeuwsch- Vlaanderen komen. Nu weet ik wel dat men daar ook carnaval viert. Ik her inner me, van veel jaren terug alweer, een flonkerende ont moeting tussen onze prins en die van 'De Vossen' uit Hulst, beiden met kleurrijk gevolg en veel muziek. Zeeuwsch-Vlamin gen echter zijn geen Braban ders en het zijn toch de laatsten die beweren dat de blauwe kiel vooral hun traditionele carna valsdracht is. „Waarom en hoe heeft de boerenkiel zo'n belangrijke plaats veroverd in het Bra bantse carnaval?" luidde mijn vraag. (Uitbl. 27/1) Het ant woord van de 'Kieloloog Dialecticus' prof. drs. Fraanske Schuif uit Kaaiendonk, „dan hoefden ze d'r eige nie meer om te kleeje" is wel geestig, maar ik schiet er weinig mee op. Nee, dan de Zeeuwsch-Vla mingen. Nadat Omèr de Wilde uit Clinge me vorige week al de weg naar de Van Dale had ge wezen (Uitbl. 30/1) ontving ik een brief van J. Meyer uit Westdorpe. Volgens hem was de kiel een Kempische man- nendracht, doorgaans maar niet noodzakelijk van blauw linnen, gesponnen en geweven uit eigen vlas. De lengte van de kiel kon verschillen. Zo droe gen de boeren en ambachtslie den kortere kielen dan de vee- koopheden en 'beenhouwers', wier kielen zelfs tot over de knieën reikten. De kiel werd niet alleen door de week, maar ook op zondag gedragen. De zondagse kiel moest echter goed stijf staan en blinken. Daartoe werd het kledingstuk gewassen in een sop van tarwezemelen en daarna gesteven en gestreken. Volgens J. Meyer was dat pre pareren van de zondagse kiel een 'erebaan'. Na de eerste wereldoorlog raakte de kiel als praktisch kle dingstuk in onbruik. Alleen in de Gilden bleef hij in gebruik en het moet via de Gilden en spelen zijn geweest dat de boe renkiel in het carnaval terecht is gekomen. Tot zover de ver klaring van Meyer, die mij lo gisch voorkomt. Sinds enkele jaren bezit ik foto-kopieën van enkele Oos- terhoutse carnavalskranten (en ook één Bredase) van de jaren rond 1910. Die Oosterhoutse kranten heetten De Kielekiel en soms ook wel de Oosterbossche Kielekiel. De kranten zijn vas tenavond-verschijnselen op zichzelf en onthullen weinig over de wijze waarop voor de eerste wereldoorlog vasten avond werd gevierd. Wel büjkt eruit dat het carnavalsvolk zich te verdedigen had tegen een ze kere 'elite', die zich blijkbaar van de vastenavondviering had afgekeerd. In één van de kranten (1912) blikt een Oosterhoutse vastenavondvierder nostalgisch terug op de carnavals van een aantal jaren eerder, toen er nog optochten werden gehouden en er vooral nog eenneid heerste en alle sociale lagen op het feest vertegenwoordigd waren. In dat stuk komt het woord boerenkiel niet voor, maar uit een beschrijving van het feest blijkt dat menigeen als boer was gekomen. Ook gezien de titels van de kranten - Kielekiel - mogen we aannemen dat die 'boeren' kielen droegen. Dat klopt een beetje met wat de in Oeteldonk geboren en getogen, maar nu al lang in Breda wonende vastenavond- veteraan A. van Meeuwen schrijft. Hij is 75 jaar en herin nert zich dat hij als kleine jon gen met zijn vader en moeder in Den Bosch naar de carna valsoptocht ging kijken. Hij droeg toen al een blauwe kiel met een rode halsdoek, bijeen gehouden door de huls van een lucifersdoosje. Op z'n hoofd, schrijft hij, droeg hij een 'origi nele boerenpet'. (Tussen haakjes en speciaal voor de heer Van Meeuwen: de Oeteldonkse Club is niet wel haast een eeuw oud. Zij vierde in 1981 haar 99ste verjaardag i en is nu dus 105 jaar oud. En i met alle respect voor zijn jaren- lange Oeteldonkse ervaring: de prinsen van Oeteldonk noemen i zich niet Amadeus, zoals hij mij i probeert wijs te maken, maar i Amadeiro). Tot slot nog Agnes van der Rijken uit Breda: „Ik had altijd i in Breda carnaval gevierd, met i de kiel aan, tot we naar Venray verhuisden. Daar bleek het car- naval vooral veel show te zijn. i Voor één keer trok ik ook iets anders aan, maar ik voelde me alsof ik carnaval speelde in I plaats van echt 'te carnavallen'. Na vier jaar kreeg ik een onder- scheiding van de Venray se j prins. Ik begreep niet waar- j voor, maar hij zei dat het was j omdat ik de ware esprit van j carnaval toonde. Dat heb ik i dus opgevat als een compli- j ment voor Breda." Voor mevrouw Van der Rij- j ken betekent de kiel „vrijheid, j gelijkheid en broederschap. Het j is vooral de gelijkheid die me j aanspreekt. Ik zoek altijd de j kieldragers op. Onder hen tref j je de ware carnavalisten. Sau- j weiaars, optochtmakers, lied- j jesschrijvers, noem maar op, j het zijn allemaal kieldragers." Wat is er tot nu toe boven j water gekomen over de her- I komst van de carnavalskiel? Hij was ooit de beroepskleding i van boeren en ambachtslui en I stamt uit de Kempen, het geo- j grafisch hart van het oude Bra- j bant. Via de Gilden die hem j handhaafden als gelegenheids- j kledij kwam de kiel, vermoede- j lijk rond de eeuwwisseling, in j het carnaval terecht. Mogelijk j via Den Bosch. Wie meer of be- ter weet mag het nog altijd zeg- j Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65,4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Rdnkrolstioc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Pieter-Jan Dekkers OP 18 maart aanstaande worden verkiezingen voor Provinciale Staten gehouden. En dus gaan de Haagse politici de ko mende weken op pad om hun provinciale collega's in de verkiezingsstrijd bij te staan. Want een man als Lubbers doet het op een politieke bij eenkomst in Stampersgat nu eenmaal beter dan nummer tien van lijst één. Niet dat de landelijke politici nu zoveel verstand hebben van provin ciale politiek, maar daar gaat het op 18 maart natuurlijk niet om. De grote partijen mogen dan om het hardst roepen dat verkiezingen voor Provin ciale Staten niet van grote landelijke betekenis zijn, de voortdurende aanwezigheid van hun landelijke coryfeeën in de provincie logenstraft hun eigen opvattingen. Neem nu de WD, een par tij die bij de laatste Kamer verkiezingen een ongehoord grote nederlaag incasseerde, als gevolg waarvan de partij enige maanden haast stuur loos door het Haagse zwalkte. Nijpels is inmiddels 'opge borgen' in de luwte van het departement van Volksge zondheid en Milieu, waar hij, politiek gezien, weinig onheil kan aanrichten. 'Politiek leider' De Korte beheert het liberale erfgoed als vice-minister-president in het kabinet, al is dat tot dusver niet erg voorspoedig verlopen. De Korte trof bij zijn aantreden op het depar tement van Economische Za ken zo'n troep aan - nagela ten door partijgenoot Gijs van Aardenne - dat hij voor lopig zoet is met puinruimen. De enkele keren dat hij zich tussendoor als 'sterke man' van de WD dacht te kunnen profileren hebben het tegengestelde effect ge had. Zoals zijn politiek en staatsrechterlijk geschutter rond het voorgenomen be zoek van de koningin aan de Japanse keizer, toen hij uit het kabinet klapte en via de publieke opinie dacht punten te kunnen scoren. Waarmee hij, evenals Nijpels in zijn tijd, blijk gaf niet volledig op de hoogte te zijn van ge schreven en ongeschreven regels van het staatsrecht. En dat voor een nazaat van Oud. De gortdroge, hoogge leerde Joris Voorhoeve pro beert als de nieuwe leider van de Kamerfractie de neergang van de WD tot staan brengen. Niet op de po pulaire toer zoals zijn voor- Premier Lubbers. - fotodestem/johanvangurp ganger Nijpels het deed, maar door een gedegen uit dragen van liberale stand punten, voor zover ze niet in strijd zijn met het met CDA gesloten regeer-akkoord. De laatst overgebleven 'oude' leider van de WD, voorzitter Zoutendijk van de WD-fractie in de Eerste Ka mer, gaat binnenkort voor de bijl. De man zal waarschijn lijk de eer aan zich houden door zich niet meer beschik baar te stellen als WD-Se- nator, nu de 'achterban' hem op de lijst voor de in juli te houden verkiezingen voor de Eerste Kamer heeft laten duikelen. WD-fractieleider Voorhoeve. - fotodestem/johanvangurp Ondanks het feit dat de li beralen de bezem door de partij (leiding) hebben ge haald blijft de WD in de peilingen kiezersvolk te ver liezen. De 'nieuwe koers' blijkt dus evenmin effect te hebben als de agressieve aanpak van Nijpels. Die constatering komt op een voor de WD wel zeer on gelukkig moment, omdat de kiezer op 18 maart tussen tijds een oordeel kan vellen over het nieuwe imago van de partij. En dat belooft, ge zien de opiniepeilingen, niet veel goeds: de WD moet steeds meer terrein prijsge ven. Goede raad is duur en daarom worden de komende weken alle zeilen regionaal bijgezet. En hoewel de WD in principe vindt dat Staten verkiezingen regionale ver kiezingen zijn wordt menig WD-topman de 'rimboe' in gestuurd om de kiezer enkele vette worsten voor te houden. Zoals Voorhoeve zelf, die deze week in Den Helder ex tra geld eiste voor de bestrij ding van terrorisme en kleine criminaliteit. Dat ligt lekker, zeker na drie Makro- branden. Voorhoeve geeft ook aan waar dat geld van daan moet komen: hij offert er een typisch liberaal stok paardje voor op: de verlaging van belastingen en premies. Doorzichtig is het wel. Want toen enkele maanden geleden de PvdA-fractie in de Tweede Kamer voorstelde meer geld voor de politie be schikbaar te stellen gaf Voorhoeve niet thuis. Bovendien is het goedkoop. Want de man die in het kabi net over de centen gaat, CDA-minister Ruding, peinst er niet over eventuele mee vallers via de fiscus richting burger te sluizen. In het re geerakkoord is immers afge sproken dat voor alles het be grotingstekort moet worden teruggebracht. De WD laat dus in ruil voor meer geld voor bestrijding van crimi naliteit een eis vallen, waar voor toch al geen geld be schikbaar is. Ook het WD-appel aan de kiezer om te voorkomen dat er na 18 maart een linkse meerderheid in de Eerste Ka mer wordt gekozen (in juli kiezen Provinciale Staten een nieuwe Senaat) is onwer kelijk en gespeend van poli tieke realiteit. Maar het apel leert wel aan angstgevoelens en verlaagt derhalve het ni veau waarop de verkiezings strijd wordt gevoerd. Ook CDA en PvdA gaan van het principe uit dat de Statenverkiezingen geen lan delijke zaak zijn. Premier Lubbers heeft derhalve ver ordonneert dat zijn portret niet de verkiezingsaffiches van het CDA mag sieren en dat CDA-politici zich in de provincie terughoudend moeten opstellen. Dat weerhoudt CDA-mi- nisters en PvdA-Kamerleden niet de komende weken hun WD-collega's te volgen en in de provincie de kiezers leuke dingen te beloven. Niet het beleid van het provinciaal bestuur zal derhalve centraal staan maar de vraag of de huidige coalitie in Den Haag nog over voldoende krediet bij de kiezer beschikt. De provincie als speeltuin voor landelijke politici. Het openluchtmuseum in Arnhem foto archief de stem Door William ten Brink DIRECTEUR F. van Puijenbroek van het Openluchtmuseum in Arnhem kon zijn personeel woensdag na een emotionele toe spraak slechts een schrale troost bieden. Wie wilde, mocht een speciaal voor het in april te vieren jubileum van het museum vervaardigde kleurige feest kalender van de stapel pakken. „Anders gaan ze toch maar bij het oud papier", aldus Van Puijenbroek. Veel kalenders bleven echter liggen. Het opschrift, '75 jaar: feest in het openluchtmuseum', was de meeste aanwezigen te pijnlijk en te wrang. In het Openluchtmuseum, op het Arnhemse stadhuis en bij de VW in de Rijnstad bleken verdriet en verbijste ring over de plannen van minister Brinkman van WVC om het museum te sluiten woensdag omgeslagen in woede en verontwaardiging. Eerst dan, 'zesen dertig uur na de ramp', zoals Van Puij enbroek het noemt, lijken de dramati sche gevolgen van Brinkmans voorne men tot alle betrokkenen te zijn doorge drongen. Burgemeester Drijber wil de be windsman niet meer in zijn stad zien, Van Puijenbroek spreekt van een 'brute overval' en een 'gemene trap in de rug' en VW-directeur O. Wagenaar cijfert met de gevolgen van schadeclaims, die als gevolg van de annuleringen van ar rangementen naar zijn mening niet lang uit zullen blijven. Directeur Van Puijenbroek werd maandagavond op het ministerie van WVC geïnformeerd over de sluitings plannen. „Het drong nauwelijks tot me door. Toen ik weer thuis was betwij felde ik, of ik wel echt in Den Haag was geweest". De door de sluitingsplannen bij Van Puijenbroek veroorzaakte pijn werd heviger naarmate het moment dichter bij kwam, dat hij zijn mensen moest in formeren. Die zijn sinds maanden volop in de weer met de voorbereidingen van de feestelijkheden rond het 75-jarig be staan van het museum en hadden vol gens hun directeur alleen al daarom recht op snelle en volledige informatie over het naderend onheil. „Maar zelfs dat was me niet gegund omdat het ministerie dinsdag zelf vol komen onverwacht met een persmede deling naar buiten kwam". De meeste werknemers van het Openluchtmu seum hebben het nieuws over de op handen zijnde sluiting uit de krant of van de televisie. „Onbehoorlijker kan het niet", aldus een verbitterde Van Puijenbroek. Sinds dinsdag staat de telefoon in het Openluchtmuseum roodgloeiend. „De reacties liegen er niet om. Politici, be zoekers, collega's van andere musea en zelfs vrienden uit het buitenland zijn laaiend over de hypocrisie, het cynisme, het gemak en de overhaast waarmee de minister te werk gaat. Men schreeuwt om verzet tegen de maatregel". Dat verzet komt er. Provincie, ge meente, VW en museumleiding probe ren het vooralsnog op een 'nette ma nier', door de politiek en het publiek te mobiliseren en te praten, te praten en nog eens te praten. Maar inmiddels vindt ook al studie plaats naar de moge lijkheden om de overheid langs juridi sche weg tot bezinning te roepen. En het personeel van het openluchtmuseum gooit zaterdag de poorten open voor het publiek. „Al hangt de minister er zes sloten aan", aldus een woordvoerder. De geschiedenis van het Nederlands Openluchtmuseum, sinds 1941 een rijks museum, begint in 1912. Toen namen enkele particulieren het initiatief om in ons land, naar voorbeelden in Zweden, Noorwegen en Denemarken, te komen tot een nationale expositie van alles, dat met het leven, werken en wonen in het nabije verleden te maken heeft. „Een spiegel van het dagelijks leven", aldus het museum. Na de Slag om Arnhem in 1944 biedt het door oorlogshandelingen zwaar be schadigde museum met tientallen histo rische woningen en gebouwen meer dan honderd dagen huisvesting aan eva cuees uit de totaal ontredderde Rijn stad. Met man en macht wordt daarna aan de wederopbouw gewerkt. Na de heropening in 1946 trekt het museum 57.000 bezoekers. In de naoorlogse jaren breidt de ver zameling zich sterk uit met boerderijen, molens en bedrijfjes uit alle delen van ons land. Er komen bovendien perma nente exposities, zoals die van de Wil- helmina-collectie: een grote verzame ling klederdrachten, aangeboden ter ge legenheid van het 50-jarig regeringsju bileum van koningin Wilhelmina in 1948. Het gouden jubileum van het Open luchtmuseum in 1962 trekt in zeven maanden ruim 440.000 bezoekers. Veel publiek trekt echter ook de felle brand, die op 9 januari 1970 een deel van de Zaanse buurt in het museum, een van dé grote trekpleisters, in de as legt. Drie historische gebouwtjes gaan voorgoed verloren. De doelstelling van het Openlucht museum, dat jaarlijks per seizoen van zeven maanden zo'n 400.000 bezoekers trekt uit binnen- en buitenland, is het geven van een historisch betrouwbaar beeld van het dagelijks leven in Neder land. Van het leven, wonen en werken in een niet al te ver verleden. De pan den, die elders vaak voor nieuwbouw moesten wijken, zijn op het 44 hectare grote terrein van het museum steen voor steen weer opgebouwd en voorzien van authentieke inventaris. „Een combinatie van leren en amuse ren is ons doel", aldus Van Puijenbroek, 'en dat blijkt al jaren aan te slaan. Dat de overheid dit miskent, is misschien wel het meest verbijsterende van alles'. Ruim 20 procent van het jaarlijkse aan tal bezoekers van het museum, dat in Europa een vooraanstaande plaats in neemt, komt volgens hem uit het bui tenland. „Ruim 30 procent van alle be zoekers is jeugd en voor veel jongeren vormt het Openluchtmuseum, hoog in de nationale 'schoolreisjes top-tien', de eerste kennismaking met een museum. Met het oog op het volgens Van Puij enbroek algemeen erkende educatieve en culturele belang van het Openlucht museum is onlangs een plan voor ver nieuwing, modernisering en uitbreiding opgesteld. Daar hangt uiteraard een prijskaartje aan: 20 miljoen gulden. Volgens hem is dat de belangrijkste re den dat minister Brinkman de toegang van zijn museum van een hangslot wil voorzien. (ANP) Door Bob van Huët EEN KLAP links, en stoot rechts. Maar wie is toch die onderzoeks rechter die met beide handen even hard slaat?", zo vraagt het Franse weekblad Nou- vel Observateur zich deze week af. Rechter van instructie Jean- Pierre Michau (40) is al enige tijd de held van het Parijse toga-volk. Bibberende superieuren, tegenwerking van de rege ring en een lastercampagne in bepaalde kranten weer houden hem er niet van zijn onderzoek voort te zetten in het financieel-politieke schandaal 'Carrefour du Dé- veloppement'. Michau spaart niemand. Een linkse ex-mi- nister verdenkt hij er ernstig van uit de staatskas te heb ben gepikt en een zittende rechtse minister zou een van de hoofdverdachten in de zaak hebben gemanipuleerd om het schandaal beter te kunnen regisseren. Valsheid in geschrifte, ver duistering van geld dat voor de derde wereld bestemd was, manipulatie, de Corsi- caanse Mafia en de Franse contra-spionage. Dat onder meer speelt een rol in het grootste schandaal dat Frankrijk sinds Greenpeace bezighoudt. Het Carrefour du Développement (Kruispunt van Ontwikkeling) blijkt een beerput van formaat, want zowel links zowel als rechts zouden deze zaak het liefst zo snel mogelijk in de doofpot zien verdwijnen. Daarmee is echter buiten onderzoeksrechter Michau gerekend, want de man „die sneller in staat van beschul diging stelt dan zijn scha duw" verdedigt niets minder dan de eer van de balie. Pro fiterend van de verlam mende 'Cohabitation' (een linkse president en een rechtse premier delen de macht in Frankrijk) heeft hij verder durven gaan dan me nig collega. Het is deze keu rige magistraat in zijn eeu wige grijs-blauwe kostuum, die de heren politici erop heeft gewezen dat er sinds Montesquieu zoiets bestaat als de scheiding der machten. Hij weigert in te binden, waar juist nog zoveel uit te pakken valt. Nadat het dossier van de frauderende ex-minister van Ontwikkelingssamenwer king Nucci was doorgegeven aan het parket en een spe ciaal Hoog Gerechtshof hem wellicht kan vonnissen ligt Michau nu overhoop met mi nister Pasqua van Binnen landse Zaken, die zich be roept op 'Defensie-geheim' waar dat volgens de onder zoeksrechter helemaal niet [jierlands grondgebied, kan. Pasqua zou hebben ge zorgd dat een handlanger van Nucci met ene vals pas poort naar Brazilië kon ont snappen in ruil voor belas tende verklaringen. Michau bezorgt links en rechts slapeloze nachten, want in de aanloop van de presidentsverkiezingen van 1988, zit niemand te wachten op negatieve publiciteit. ROTTERDAM (ANP) Rotterdamse officier van j titie rar. Koning heeft woe lag wegens moord twaalf j gevangenisstraf geëist te le 35-jarige C.M. uit Ridc kerk en zijn 49-jarige vri [CY.K. uit Rotterdam. Ze worden ervan verda in september 1984 de 29-jai eigenaar van de Rotterdai nachtbar The Key, J. Donk, met voorbedachten r te hebben doodgeschoten. Het slachtoffer was bij uitgang van de bar van kt afstand in de rug geschoi Volgens de officier had K. gevecht met Van Donk uit lokt om M. de gelegenheid geven de schoten te lossen. motief voor de 'liquidatie' gekwetste trots' van de v dachten, die bij een eerder zoek aan de bar de toegi loor de eigenaar was gew gerd, aldus de officier. K. gaf alleen toe dat hij i gevecht was aangegaan na- jij 'als honden waren weg laagd'. BEEK (ANP) - Het Ned. lands Auschwitz Comité en Stichting Samenwerkend Vi set 1940-1945 hebben woensd in telegrammen aan het meerite bestuur van Beek Limburg geprotesteerd teg een herdenkingsbijeenkon zoor de nazi Wies Moens O] ëbruari. In de telegrammen woi aangedrongen op een verb van de herdenkingsbij ee comst die volgens de orgar :aties wordt gehouden in Calistusparochie in Neerbe gemeente Beek). Deze vijf jaar geleden ove eden oorlogsmisdadiger is 1 /erstek ter dood veroordee België. Volgens de twee o anisaties zal de herdenkii aanleiding zijn voor de aa wezigheid van internationa lascisten en neo-nazi's op N Het valt niet mee in Frankrijk onderzoeksrechter te zijn. Collega's van Jean- Pierre Michau, die naam maakten in het ontrafelen van enige financiële schan dalen, kunnen dat beamen. Tal van zaken bleven onop gelost. Onderzoeksrechters draaiden in kringetjes in af faires waar de politiek een woordje meesprak. Een sluier hangt bijv. nog steeds rond de ontvoering van Ben Barka, de moord op het ka merlid Jean de Broglie, de inbraak bij en het afluisteren van de redactie van het sati rische weekblad Le Canard Enchainé of de Greenpeace- zaak. Geloofwaardigheid verloor de magistratuur bo vendien met het gestuntel van onderzoeksrechter Mi chel, bijgenaamd 'le petit ju- ge', die erin slaagde de inge wikkelde moord op de kleu ter Grégory zo mogelijk nog chaotischer te maken. Hij werd uit zijn functie onthe ven en de dader is nog steeds niet gevonden. DEN HAAG (ANP) - Minis te 'an den Broek zal met zij ollega voor ontwikkelingssa nenwerking Bukman nagaa loe de Nederlandse ontwikke Ingshulp voor Nicaragua ka vorden aangewend om de re ering in Managua onder dru zetten. Zijn voorneme eeft de instemming van he DA en de WD. Hij verklaarde woensdag i: P' Tweede Kamercommissi oor buitenlandse zaken da ij 'ook in contacten met Nica agua' zal laten merken da et doorgaan van een zeker, ntwikkelingshulp verban< oudt met politieke stapper ie de Nicaraguaanse regering I dan niet bereid is te nemen. Minister Van den Broei [oont het overleg bij van mi isters van buitenlandse za Volgens Le Nouvel Obser vateur is met de vasthou dende en zeker ook moedige Jean-Pierre Michau een nieuwe generatie onder zoeksrechters opgestaan, die zich niet laat intimideren en streeft naar werkelijke onaf hankelijkheid. De tijd zal uitwijzen of dat inderdaad zo is. IN DE zes jaar dat hij de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA leidde, wijdde William Casey zijn tijd vooral aan po gingen de dienst te be vrijden van de kluisters die haar in de jaren ze ventig waren omgedaan. De 73-jarige Casey nam maandag ontslag, zeven weken nadat hij in al lerijl naar het zieken huis was overgebracht voor een operatie aan een kwaadaardige her sentumor. President Ronald Reagan benoemde Casey als hoofd van de CIA in 1981 nadat hij de presidentiële verkiezings campagne met succes had ge leid. Maar Casey voelde zich meer geroepen tot het ambt van bestuurder dan dat van de politicus. Onder president Richard Nixon bezette hij drie hoge regeringsposten, hij was onder meer van 1971 tot 1973 directeur van de Aandelen- en Beurscommis- sie, die de aandelenmarkt re guleert. Hij was tevens lid van de adviesraad voor het Amerikaanse Bureau voor Wapenbeheersing en Ontwa pening en onderminister voor economische zaken. Casey deed tijdens zijn ambtstermijn als directeur van de CLA veel stof op waaien over zijn persoonlijke financiële huishouding en over een aantal controver siële geheime CIA-activitei- ten zoals het leggen van mij nen in de havens van Nicara gua en het voorbereiden van een handboek voor de Nica raguaanse contra's waarin zij werden geadviseerd over het 'selectieve gebruik van geweld' om civiele ambtena ren te 'neutraliseren', oftewel om zeep te brengen. Casey, de openhartige ju rist, reageerde bot op de kri tiek van Congres en publiek op zijn inlichtingendienst. In 1985 beweerde hij bij voor beeld met stelligheid dat het aan het toezicht van het con gres te wijten was dat 'ge voelige inlichtingenbronnen en methoden herhaaldelijk in opspraak zijn geraakt'. William Casey. - fotoanp Tijdens de inhuldigings plechtigheid in de Senaat in januari 1981 zei Casey dat een van zijn doelstellingen als CIA-directeur was het aangeslagen moreel van de agenten op te vijzelen en de beperkingen die in voor gaande jaren aan de dienst waren opgelegd te 'minimali seren'. Die beperkingen, op gelegd door het Congres en de presidenten Gerald Ford en Jimmy Carter, waren het gevolg van de ernstige be zorgdheid die in het midden van de jaren zeventig ont stond over de activiteiten van de CIA, variërend van het schaduwen van binnen landse politieke groeperin gen tot betrokkenheid bij moordcomplotten tegen bui tenlandse staatshoofden. Casey zei tijdens de inhul diging in de Senaat dat 'strikte rekenschap de prestaties kan belemmeren' waarmee hij het Congres im pliciet te verstaan gaf dat het toezicht op CIA-activiteiten moest worden versoepeld. In de Tweede Wereldoor log trad Casey toe tot het Bu reau voor Strategische Dien sten (OSS) en werd hoofd van de geheime dienst van de OSS voor Europa, en was uil hoofde van die functie direct verantwoordelijk voor de in filtratie van geheime agen ten in nazi-Duitsland tegen het einde van de oorlog. Na de oorlog werkte hij bij een Senaatscommissie in Wash ington en als adviseur voor het Marshall Plan in Europa alvorens in de juristerij te belanden. 1INISTER Brinkman, die de anuit zijn hart beheert, had aarvan niet grover kunnen •penluchtmuseum in Arnhem Zo'n 400.000 bezoekers, v er jaarlijks kijken naar de h rfgoed. Nergens vallen cultu andslag samen als op dit fra 'aat, wil de minister wel voor linimum aan mensen in dien ander inkomen uit het bezoek kplussers- en nog een vijftig ll!jven. Evenals de dagjesmens Uitgerekend dit jaar is het 1 Jein begonnen werd om te bi adities stond te verdwijnen, an boerewagens tot fraai oger Het Arnhems Openluchtmui oed voor een dagtrip, geliefde De gedachte aan sluiting vt rootste pessimist niet zijn op 'endienst niet onlangs de nieu ecentrum, een bibliotheek en ®el? Een tienjarenplan werd - as weer meer bezoek te winne Nog maar kort geleden heeft en geplaatst, verwijzend naar röller-Müller, trouwens. Dat r Jl nu minder hoeven te lijden c Jn ambtenaren, die het kabine Kröller-Müller is elitair, alleei a Hoge Veluwe tegenwoordig aken ontvangt daar gaarne hc al verschoond. Het Openluc °lk. En dus? Zo simpel zal het Brinkmans beslissing het 0| ar dat het 75-jaar bestaat, is v acords opgenomen te worder aschenk aller tijden. Bedenkt rnservering van kostbaar cull an ondernemers wil overlatei 'amand kan 'ondernemen' m Huur laten vertrossen en de ie.

de Stem | 1987 | | pagina 2