SLUIS SRATIS week. Stoomcentrum Maldegem eindelijk naar station OOSTBURG MOET ONDERNEMINGSRAAD HEBBEN Aardenburg begint proef met vrije plakplaatsen 9.95 Wachttijden veren vielen mee Brandweer Aardenburg hield bindingsavond Alternatieve straf diefstal oudheden ^winsteden- ocht afgelast A 10 VER /OENSDAG 4 FEBRUAR11987 T20 PAGINA ZEELAND 4 VAN ZEELAND ANG GEKOESTERDE WENS GAAT IN VERVULLING NA BRIEF JAN BRUENS: Ct. OOSTBURG - De vakbonden, werkzaam in de gezondheidssector, vinden dat er bij het Sint Antoniusziekenhuis in Oostburg zo snel moge- ijk weer een ondernemingsraad moet komen. kaarting KLEINTJE ündermiddag n Den Hoekzak KINDERGELD. Schoolsportdag voor Sluise )asisscholen Simpel Werknemers vormings centra praten mee over fusie Automaten- wand in Oostburgs ziekenhuis vergroot de service Jubilarissen bij Bouw- en Houtbond Plaatselijk nieuws Eede Schooridijke Sluis Huiszoeking Dienstverlening Uitspraak Schietingen IG BAKKEN! lTUURLIJK ALTIJD VERS! '<en. Van ome correspondente MALDEGEM - Na vele maan den van voorbereiding kan het ylaldegemse Stoomcentrum indelijk een lang gekoesterde wens in vervulling laten gaan: verhuizing naar het station van Maldegem. Begin 1986 nam de beheers raad deze waarschijnlijk be- angrijkste beslissing in het «staan van de vereniging. De iantrekkingskracht van het dichtbij het Maldegemse cen trum gelegen station werkte die beslissing in de hand. Het Stoomcentrum vindt voortaan zijn onderkomen in een nieuw en spoorwegvriendelijk mu seumgebouw. Met de Belgische spoorwe gen sloot de vereniging zonder moeite overeenkomsten voor de bezetting van 10.000 vier kante meter braakliggend grond op het stationssterrein met in begrip van een spoor- aansluiting, het nog bestaande spoor 3 (buiten dienst gesteld). Ook de hoofdklokalen van het stationsgebouw dienen voor taan als onderkomen voor le den van de vereniging. Tegenover de goederenloods bouwt het Stoomcentrum het nieuwe museum. Voorlopig wordt dit een constructie van 30 bij 15 meter met een poort van 10 bij 4,5 meter, geleverd en geplaatst. Binnenin komt een betonnen vloer met uit sparing voor beide sporen, die in drie-rail worden aangelegd. De LGB-baan wordt vergroot, terwijl de kindertrein van de heer Raemdonck uit het speel goedmuseum galerie Anspach te Brussel, opnieuw in dienst wordt gesteld. Voor de poort komt een showplaats, waarop regelmatig een werkend stoomtuig te zien is. Schuin te genover het Maldegemse sta tionsgebouw wordt een smal spoorstation aangelegd, van waaruit treintjes richting Donk vertrekken. Het Stoomcentrum hoopt dit toeristische complex 1 mei 1987 te kunnen openen voor het pu bliek, zij het in de voorlopige staat. De vijftien 'onverwoest- baren' doen dan ook een op roep aan hun leden om elke zaterdag en zondag een handje te komen toesteken bij de spoorwerkzaamheden, de res tauratie van stoomtuigen, de modelbouw, de bar enzovoorts. Iedereen, met of zonder vak kennis, mag helpen bij het res tauratiewerk, mits deze over all, handschoenen en veilig heidschoenen meenemen. Bonden overleggen met personeel ziekenhuis Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De gemeente Aardenburg gaat een proef be ginnen met zogenaamde vrije plakplaatsen. Daarmee gaat ze in op een hiertoe gedaan verzoek door de Eedese kunstenaar Jan Bruens. Bruens vindt dat, gezien het recht op vrijheid van me ningsuiting, er mogelijkheden moeten worden gecreëerd om vrijelijk pamfletten en affi ches op te hangen. In een brief aan de ge meente heeft hij gevraagd om hiervoor bepaalde plaatsen in Aardenburg aan te wijzen. „Commerciële bedrijven krij gen immers ook ruimte om re clame te maken", stelt Bruens. Burgemeester E. Jongmans zei gisteren dat inmiddels een besluit is genomen, maar wilde hierover geen details verstrekken, omdat Bruens zelf nog geen bericht had ge had. „Hij kan dit spoedig tege moet zien. Maar ik kan zeggen dat er voor hem positieve kan ten aan ons besluit zitten", al dus Jongmans. Verder wilde 98 Van een onzer verslaggevers Daartoe hebben de bonden - Abvakabo, CFO, GOB, Jet Beterschap en de FHZ - op dinsdag 10 februari ;en bijeenkomst met personeel en directie belegd ih le personeelsflat. hossen de diverse Zeeuws- vlaamse ziekenhuizen. „En dat is voor ons onacceptabel", al dus districtsbestuurder F. Kramer van de Abvakabo, die namens de bonden bij het overleg in de personeelsflat 2419 em- ;tro öne en 99- Woensdagavond bieden in café Oud A werpen, Hulst. Aanvaft)OSTBURG 20.00 uur, inleg 5,-. reclame: Het plaatsen van KLEINTJE vormt een '~,e =clovvns zenlijke bijdrage tot realiseren van uw dof TIENDUIZENDEN lezen u Zoals bekend heeft de oude indernemingsraad het overleg net de lokatiedirectie (me- rrouw A. Elias) beëindigd op ;rond van onvrede over de rij ze waarop het overleg tus sen partijen wordt gevoerd, lat had tot gevolg dat zich tot ip heden nog geen kandidaten lebben gemeld voor de nieuw e kiezen ondernemingsraad. Consequentie van deze stel- ingname is dat er ook geen lostburgse personeelsstem te ïoren is bij het fusie-overleg Van een onzer verslaggevers De Vereniging voor Openbaar Onderwijs in Een nieuw pluspunt inTtst-Zeeuwsch-Vlaanderen leeft voor zaterdag 21 re- iruari een kindermiddag ge- rganiseerd in Den Hoekzak n Oostburg. Vanaf 14.00 uur Joepie en iepie op. De kinderen in de raai kunnen met deze twee lnwns meespelen in onder neer een hoela-hoep-wed- itrijd, een huisorkest en een muzikale act. /OOR DE TUIN MOE cweken van len en SOORTEN NZADEN idula inje. SOORTEN EZADEN jreedblad, Tuinkers, Kropsla, Ballonsla :le andere 4 C. f\ anaf I.OU Prijzen geldig t/m zaterdag 7 februari 1987. Kinderen die de middag rillen bijwonen, moeten zich 'oor 18 februari aanmelden op lun school. De voorstelling luurt tot ongeveer 16.00 uur. )e toegang is gratis. Van onze correspondent PLUIS - De basisscholen van lo gemeente Sluis hielden een choolsportdag op de Sluise aart op de schaats. Er ston- en toertochten over drie af tanden op het programma, te reten 4,8 en 16 kilometer. Interim-wethouder J. Boog- ard loste om half twee het tartschot voor de groepen 3 >t en met 8. De ruim 170 kin eren schaatsten onder toe- icht van ondnerwijzend per- Meel en ouders. Na afloop 'as er voor iedereen een her- Menngs vaantje en een 'arme kop chocolademelk. aanwezig is. „De zaak in Oostburg zit in een patstelling. Het personeel wijst naar de directie, de di rectie naar het personeel en zo kom je geen stap verder", al dus Kramer. Bedoeling is tij dens de bijeenkomst de im passe te doorbreken en de za ken nog eens op een rijtje te zetten. „Doe je dat niet dan kom je niet tot zaken. En dat is nodig en eigenlijk van wezen lijk belang. Want is er geen ondernemingsraad in Oost burg dan kan het personeel van Sint Antonius ook niet meepraten op centraal niveau. En daar komen zaken aan de orde als verandering van or ganisatie tengevolge van de samenwerking tussen de Zeeuwsvlaamse ziekenhui- Van onze correspondent 'LUIS - De Zwinstedentocht, Opland donderdag 5 februari ■Sluis, is afgelast Het is de tweede keer dit ■hoen dat deze schaatsmara- lon verschoven moest wor- naar een andere datum. Wel van Westen blijft echter Ptimistisch. „We wachten ge- rion op de derde vorstperiode 16 er zeker aan komt", aldus yoorzitter van de stichting minsteden. Kramer onderkent wel de redenen die hebben geleid tot het standpunt van het Oost- burgse pesoneel. „In feite is het heel simpel. Als er belang rijke besluiten genomen moe ten worden, zou beter eerst eens, al dan niet informeel, met een ondernemingsraad gesproken moeten worden en de raad niet gelijk confronte ren met een officiële advies aanvrage. Probeer samen een procedure vast te stellen langs welke weg besluiten worden genomen en uitgevoerd. Mis schien dat je aan het eind van de rit het nog niet met elkaar eens bent, maar dan is er in ieder geval behoorlijk over ge sproken. Het probleem in Oostburg is eigerdijk heel sim pel: hoe ga je met elkaar om?" Een van de oplossingen, die Kramer ook voor ogen staat, is een 'conclaaf'. „Een dag of wat op Veluwe, om maar wat te noemen. Zodat mensen elkaar goed leren kennen en de zaken eens kunnen uitpraten.". Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Het voorlo pig fusiebestuur van de drie zeeuwse vormingscentra heeft positief gereageerd op het ver zoek van de werknemersver tegenwoordigingen om mee te mogen praten. Per brief heeft het bestuur het personeel van Hedenesse, het Van Eegehenhuis en het Zilveren Schor laten weten dat het in ieder geval wordt opgenomen in de verzendlijst van alle vergaderstukken. Op de eerstvolgende be stuursvergadering wordt een voorstel besproken om het overleg formeel gestalte te ge ven. Woordvoerder namens het personeel J. Tanghe noemde de brief „een positieve reactie. Het ziet er nu naar uit dat het overleg een officiële status krijgt.". Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Sedert een week kunnen bezoekers, patiënten en personeel van het Sint Antonius ziekenhuis in Oostburg gebruik maken van een in het restaurant onder gebrachte automaten- wand. Volgens locatie-direc teur mevrouw A. Elias betekent dit: „Een uit breiding van de service aan deze drie catego rieën. Bovendien heeft men in dezelfde ruimte de gelegenheid plaats te nemen om samen te zijn en een gesprek te voe ren." De automatenwand biedt verschillende ver snaperingen, zoals koffie, thee of frisdrank, maar ook broodjes of snacks. Daarvoor kan men er vierentwintig uur per dag terecht. Enige tijd geleden is men er in het Oostburgs ziekenhuis toe overge gaan om het ziekenhuis restaurant ook voor be zoekers open te stellen. Overdag kunnen die er de maaltijd gebruiken, 's Avonds wordt het cafeta riagedeelte door middel van een verplaatsbare wand afgesloten, maar blijft het gedeelte met de automatenwand open. De huishoudelijke dienst moet de appara ten regelmatig bijvul len. - FOTOWIMKOOYMAN Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN/KRUININGEN - Het vervoer over de Westerschelde ondervond gisteren niet al te veel hinder van de dichte mist. Op het traject Breskens-Vlissingen ontstonden alleen in de ochtenduren wachttijden. Die waren dan wel al gauw een uur, omdat de dienst door slechts één boot - de dubbel dekker prinses Juliana - werd onderhouden en zeer onregelmatig verliep. 's Middags, tussen 14.00 en 16.00 werd de Juliana bijgestaan door de enkeldekker prin ses Irene. Later werd de mist te dicht en moest de Juliana het verder alleen doen. Vol gens inspecteur nautische dienst van de PSD, C. Huisman, vielen de wachttijden nogal mee „omdat er in deze tijd weinig aanbod is en de Juliana natuurlijk een grote capaciteit heeft." De dienst Kruiningen-Perkpolder verliep de hele dag volgens schema. Alleen rond het middaguur waren er wachttijden van een half uur. Het ontbreken van de tweede dub beldekker (de Christina, wordt momenteel wegens onderhoudswerkzaamheden vervan gen door de enkeldekker Beatrix) bleek nau welijks van invloed op de dienstregeling. Van onze correspondent IJZENDIJKE - Districtsbe stuurder H. Lenting is vrijdag 6 februari te gast bij de IJzen- dijkse afdeling van de Bouw en Houtbond FNV. Deze afde ling komt vanaf 19.30 uur bij een in het Hofzichttheater. Verder worden tijsens de vergadering vijf jubilarissen voor 25 jaar en een jubilaris voor 40 jaar lidmaatschap ge huldigd. H. Lenting spreekt onder andere over de stelsel herziening sociale zekerheid. Na de vergadering wordt nog een bingo gehouden. AARDENBURG - De Aardenburgse vrijwillige brandweer heeft in de Ont moetingsruimte aan de Sassenstraat te Aardenburg de jaarlijkse bindingsavond gehouden. Ook het Maldegemse brandweerkorps was uitgenodigd. Burgemeester Jong mans reikte aan tien leden van het brandweerkorps het diploma 'vuistre gels EHBO' uit. Voor zijn 30 jaar trouwe dienst mocht A. Moens uit handen van de burgervader een onderscheiding in ontvangst nemen. Oud-commandant A. Catsman, die ge durende deze avond officeel en definitief afscheid nam van het Aardenburgse korps, werd niet vergeten. Hij kreeg een legpenning met inscriptie voor zijn 40- jarige brandweer-activiteiten. Zijn op volger I.van Galen schonk hem uit naam van het korps een oude straalpijp op voetstuk als afscheidscadeau. De drie oud-brandweerlieden Jan Verhage, Ju- lien Lippens en Herman Verpaet be dachten de heer Catsman met een smeedijzeren kaarsenstandaard van alle oud-dienstmakkers. De scheidende com mandant gaf het Aardenburgse en het Maldegemse brandweerkorps een schil derijtje van het voormalige stadhuis van Aardenburg als aandenken aan een vruchtbare samenwerkingsperiode. De vrijwillige Aardenburgse brand weer bestreed in 1986 acht vuurhaarden, waarvan één redelijk grote haardbrand op het Eiland. De totale brandschade be droeg in 1986 110.000,-. Vier keer werd hulp verleend bij ongevalen en een keer was er sprake van loos alarm. Ook werd vijf keer brandwacht gelopen bij een evenement in groot-Aardenburg. Ten slotte waren in 1986 drie manschappen een cursusbrandwacht tweede klas ge start. Drie anderen volgden een cursus hulpverlener en pompbediende. hij alleen kwijt dat het om een proef gaat. Direkte aanleiding voor Bruens verzoek vormt een uit spraak van de Hoge Raad in Den Haag. Deze sprak onlangs een inwoner van Dordrecht vrij die aanvankelijk was be boet wegens illegaal plakken. De Hoge Raad was evenwel van mening dat dit wèl mocht, omdat er communicatievrij heid moet zijn. Juridisch is het zo, dat als de gemeente het plakken verbiedt, er dan plaatsen moeten worden aan gewezen waar dit wèl mag. In andere gemeenten 'speelt' het niet. Volgens W. Robijn, chef Interne Zaken, is aan Oostburg nooit een dergelijke verzoek gedaan. „In het ge meentehuis kunnen op een paar plaatsen affiches en der gelijke worden opgehangen. Maar voor het buitengebeuren is dat zover ik weet nooit ge vraagd. Alleen als er verkie zingen zijn worden drie, vier weken vantevoren extra bor den geplaatst." Zowel in Terneuzen als in Hulst is voor zover bekend nooit om vrije plakplaatsen gevraagd. Gemeentesecretaris H. van Geesbergen van Hulst: „Mocht er een verzoek gedaan worden, dan zullen we daar aan voldoen. Ruimte genoeg." Inwonertal - Het dorp Eede telde per 1 januari 1987 1.039 inwoners, te weten 532 man nen en 507 vrouwen. Daarvan zijn 935 mensen ingeschreven als rooms katholiek. In 1986 is de bevolking van Eede met acht mensen afgenomen en ook het aantal katholieken is flink gedaald. KVO - De KVO-kring Oost- burg houdt maandag 16 fe bruari in zaal Wijffels de tra ditionele kringmiddag, aan vang half twee. Mevrouw J. van de Loo-Nefkens spreekt over 'De aanval op ons brein'. Dit heeft betrekking op trai ningen, secten en bepaalde omstandigheden in het dage lijks leven, waardoor mensen afhankelijk, willoos en onder worpen worden aan ander mans wil. Verder komen de gebruikelijke agendapunten aan de orde. Afscheid - De economisch ad junct-directeur van LAB Sluis, P.G. van Westrienen, treedt met ingang van 1 maart vervroegd uit. Ter gelegenheid hiervan wordt op vrijdag 27 februari in restaurant Lin- denhoeve in Sluis een receptie aangeboden. Van 17.00-18.30 uur bestaat gelegenheid de heer Van Westrienen 'uit te wuiven'. Ruilbeurs - De verzamelaars vereniging De Collectie houdt zaterdag 7 februari in ge meenschapscentrum 't Zoute Vestje aan de Hoogstraat een ruilbeurs voor postzegels, munten en ansichtkaarten. De beurs is geopend van 12.00 tot 17.00 uur. Om 15.30 uur wordt een speciale veiling gehouden, om 16.00 uur gevolgd door een verloting. De toegang is gratis. Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor de diefstal van antiquiteiten uit het Rijksarchief in Middelburg stonden dinsdag dief en heler -de Terneuzenaren P. van der L. (44) en J. de B. (32)- voor de politie rechter in Middelburg terecht. Het gebeurde in de periode november '85 tot april '86, toen door een toeval een en ander aan het licht kwam. Onbekend met de herkomst van een an tieke zeekaart besloot de ko per de kaart te vergelijken met het exemplaar in het rijksarchief. Tot verbijstering van de employées bleek het stuk uit het archief verdwe nen, en klopte het nummer van de kaart van de krant exact met dat van het verdwe nen exemplaar. Daarop volgde een groot scheeps onderzoek, waaruit bleek dat de betreffende kaart via omzwervingen langs anti quairs in België en Zeeland bij de laatste koper terecht was gekomen. Via een antiquair in Antwerpen leidde het spoor naar Van der L. die in die pe riode tijdelijk werkzaam was op de restauratie-afdeling van het Rijksarchief. Later bleek dat deze man de spullen (be halve antieke zeekaarten ook nog gravures, tekeningen en aquarellen) uit antieke boek werken had gesneden of ge scheurd. Met B. zou hij vervol gens hebben afgesproken de zaak te verkopen, om de op brengst later samen te delen. De B. bracht de handel bij de antiquair in Antwerpen die voor totaal 'n 'normale' prijs had betaald. Beide mannen werden later door de antiquair herkend als degenen die bij hem waren geweest om de spullen te verkopen. Bij huiszoeking werden la ter zowel bij Van der L. als bij De B. grote voorraden antiqui teiten aangetroffen. Van der L. bekende dat hij zich vergre pen had aan het materiaal dat hem als werknemer was toe vertrouwd. Hij zou dit echter hebben gedaan 'onder druk' van bepaalde criminele krin gen, als gevolg van een voor gaande geschiedenis. Het feit dat hij vervolgens in nauw contact kwam met De B. diende gezien te worden in het licht van een relatie tussen De B. en Van der L.'s oudste doch ter. Van de B. ontkende geweten te hebben dat het om gestolen waar ging. Hij zou van Van der L. uitsluitend opdracht hebben gekregen de prenten en kaarten te verkopen, zon der te weten wat ze werkelijk waard waren. Voor Van der L. lag er een uitgewerkt diienstverlenings- voorstel voor 150 uur. Officier van justitie mr. Boogers voelde hier eigenlijk niets voor, maar kondigde bij voor baat aan dat hij er zich niet te gen zou verzetten, zijn eis (ge baseerd op de toegebrachte schade, die materieel zo'n ƒ10.000 bedraagt, maar histo risch gezien vrijwel onschat baar is) luidde dan ook een ge vangenisstraf van 5 maanden, die door politierechter mr. Janzen van Oosten geheel voorwaardelijk werd opgelegd met als bijzondere voor waarde de dienstverlening. Voor De B. lag er geen dienstverleningsvoorstel van de verdediging. En zo deed zich dinsdag de bijzondere si tuatie voor dat de politierech ter zelf met de suggestie kwam om hier alsnog voor te zorgen, omdat ze moeite had met de eis van twee maanden, zoals die door de officier van justitie was gevorderd. De B.'s raadsman mr. van der Wijst zegde toe alsnog orde op zaken te stellen, waarna de uit spraak tot een andere datum werd uitgesteld. HEINKENSZAND - Zaal La Palo ma, Soranus 2, 24 schutters: Wip 1: hoge vogel: J. Bos, Soranus 2; eer ste zijvogel: N. Schouwenaar, Ju liana; tweede zij vogel: J. Kosten, Doel naar Hoger; grootste aantal (7): M. Slabber, Doel naar Hoger. Wip 2: beide hoge vogels: G. van Garsel, Soranus 2; eerste zij vogel: C. van de Dries, Eensgezindheid; tweede zij vogel: N. Schouwenaar, Juliana; derde zijvogel: C. de Jon ge, Soranus 2; vierde zij vogel: J. Traas, Eensgezindheid: grootste aantal (6): A. Pikkaart, Zorgvlied. S-HEERENHOEK - Zaal De Ko renbeurs, bejaardenschieting, 26 schutters: eerste hoge vogel: B. de Jonge; tweede hoge vogel: J. Rijk, beiden Concordia; eerste zij vogel: N. Schouwenaar, Juliana; tweede zijvogel: J. de Baar; derde zijvogel: A. Rentmeester, beiden Willem Teil; vierde zij vogel: G. Voet, So ranus; grootste aantal (5): C. van de Dries, Soranus; vliegende vogel: B. de Jonge, Concordia. De vol gende schieting is dinsdag 10 fe bruari. OUDELANDE Zaal Centrum, Ons Genoegen, 37 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: W. Remijnse, Edele Handboog; tweede hoge vo gel: J. van Steenbergen, Willem Teil; eerste zijvogel: C. Jeremiasse, Zorgvlied; tweede zijvogel: J. Rentmeester Cz, Willem Teil; derde zij vogel: W. Zandee, St-Se- bastiaan; vierde zijvogel: H. Goe- theer, Juliana; grootste aantal (7): mevrouw Huybrechts, Willem Teil; vliegende vogels: A. Pikkaart, Zorgvlied en H. Goetheer, Juliana. Wip 2: eerste hoge vogel: W. Zan dee; tweede hoge vogel: P. Meeuw- se, beiden Edele Handboog; eerste zij vogel: C. Stouthamer, Edele Handboog; tweede zijvogel: J. Rentmeester Cz, Willem Teil; derde zij vogel: R. de Meester, St.- Andries; vierde zijvogel: J. de Rij ke, Ons Genoegen; grootste aantal (6): M. Remijnse, Willem Teil.

de Stem | 1987 | | pagina 17