IER 6Het ruige Wales wordt scherprechter' AFZET KUNSTMEST WAS EEN STUK MINDER ILUTIE iRUCHTING nnick van Waes vlot naar winst len. Gratis dus. 'Technika 10' wil meisjes in techniek Gedagvaarden uiten ongenoegen over handelwijze politie WELKE NEDERLANDERS GAAN NAAR DE CAMEL TROPHY? JLST WOENSDAG 4 FEBRUAR11987 T16 PAGINA ZEELAND 3 VAN ZEELAND SLUISKIL - De Nederlandse Stikstof Maat schappij (NSM) in Sluiskil heeft een moeilijk jaar achter de rug. Een teruggang op de we reldmarkt voorkunstmestprodukten is er de oorzaak van dat het bedrijf vorig jaar veel minder kon afzetten. everd en t door: ebedrijf 'ENNIS TOERNOOI DE VLAANDEREN Plaatselijk nieuws Westdorpe Philippine EXPERIMENT IN SAS IS VOORBEELD Hobby's Selectie politierapport markten Voor NSM 1986 moeilijl Van een onzer verslaggevers Dat gold voor de produktie van ammoniak, ureum- oplossing en het vloeibare urean. De oudste ammo- niakfabrieken draaiden daardoor niet op volle toeren en werden zelfs enkele malen stilgelegd. In 1986 maakte de NSM 1.045.000 ton ammoniak tegenover .126.000 ton in '85. Toch bleef het bedrijf volop •zig met moderniseren. In juni werd de salpeterzuurfa- iriek 7, een project van 100 Ij oen gulden, in gebruik ge- lomen. Drie maanden later >gon men met de computeri- lering van fabriek 6. Hierdoor reikte de NSM een nieuw •ecord in de produktie: 925.000 ion. Toch konden de ammo- iakfabrieken door de slechte larktsituatie hun volledige :apaciteit nog niet benutten. Datzelfde geldt voor de pro- uktie van nitraten. Ook daar erd met 1.188.000 ton een euwe record gevestigd. Bij de bouw van de nieuwe „stallaties stond energiebe- iparing hoog in het vaandel ;eschreven. Ook de technische enst leverde haar steentje lij aan de kostenbesparing. De er vulling in het afvalwater lam in 1986 verder af met 35 irocent ten opzichte van het aar daarvoor. Ondanks de toegenomen produktiecapaci- teit zijn de saneringsplannen van de NSM nu zo goed als voltooid. Intussen gaat de NSM ver der met investeren. Men is be gonnen met de bouw van een nieuwe ammoniakfabriek, die halverwege dit jaat klaar moet zijn en 380 miljoen gul den kost Toen de NSM deze plannen in maart '86 bekend maakte, begon het bedrijf ook met de werving van 40 jonge ren. Het personeelsbestand nam toe met 12 tot 1184. De af deling personeelszaken nam 77 nieuwe mensen aan. De NSM verwacht dat 1987 niet veel verbetering op de kunstmestmarkt zal brengen. Toch heeft het bedrijf een goede uitgangspositie, dank zij de investeringen die de fabrie ken tot de allermodernste ma ken en een grote kostenbespa ring opleveren. Van onze tennismedeiverker 5AS VAN GENT - Met name Annick van Waes heeft dit winter- eizoen een vooraanstaande rol gespeeld in de regionale indoor - ennistoernooien. Finaleplaatsen bereikte zij in Hulst, Terneu- «Q en de Braakman, maar nimmer betrad zij de hoogste trede. Heren enkel C: Ronnie van Re- mortel-Jacky Goudbeen 10-3, Bernd van Quekelberghe-Johnny Bleijenberg 8-3. Dames enkel D: Sonja Apece- chea-Jette Clement 5-3. Dames enkel E: Ellen Aper- Francien Pieters 13-0, Sonja Ape- cechea-Rita Albicher 11-4, Marian Schelstraete-Bea de Roeck 7-3. Hoe het verloop in de open flaanderen tenniskampioen- chappen te Sas van Gent ook nag zijn, gisteren zette zij de srste schreden naar een mo- ;elijke finaleplaats, waar er iOg enkele harde noten te kra len zijn. In haar aanvangspartij ver leg zij de kansloze Andrea lamelink met 7-2, maar in de lfde poule lijkt Nancy Blok n tegenstandster van for- laat. De Animo-speelster aakte korte metten met Ria iterrenberg via een 9-3-score. lok Manon Kienjet kwam in leze categorie een stapje ver ier. Met 7-3 won zij van Bep :an de Vijver, waarbij alleen let duel tegen Francesca \driaansens voor haar res- eert. In de C-categorie bij de leren plaatste Jeroen Ver- traeten zich moeiteloos op het ifvalschema via een duide- ijke 10-1-zege op Dethlef Pie- ers terwijl in dezelfde catego- ie Jeroen Everling moet rachten zijn gamesaldo zo loog mogelijk te houden, ten- linde concurrent Henk Jansen ichter zich te laten. Gisteren 'pende hij deze poging tegen lilan Albicher die een 12-2- rerlies moest incasseren. Suido Verstraeten uit Hulst oegde zich gisteren bij de iverige poulewinnaars in de 1-30-categorie. Met 27-5 ver- loeg hij Guus Picavet en moet iet op het afvalschema opne men tegen Axelaar Liet Erpe- inek. Sabine de Ridder hield de D-categorie bij de dames a spanning erin. Gedood- erfde winnares Marijke van kiel kwam tegen haar niet erder dan een 5-5-gelijkspel. Enkele uitslagen: FNV - in een huis-aan-huis wspreide folder is medede- fog gedaan over de samen- telling van het info-team van iet FNV, dat kan adviseren lver zaken uit de woon- en sefsector, zoals sociale aange- igenheden. Via het info-team en afspraken gemaakt orden met de Rechtskundige Jienst van het FNV. Voor "estdorpe hebben in het into om zitting: D. van Avermae- e, H. Wagner, G. van Kwik- jelberghe, M. van Lent, A. van tampen en A. de Vos. Laatst genoemde is coördinator van let team. WINKELEN VOOR MINDER GELD aarting - De peikclub houdt ondag 8 februari een prijs- aarting in restaurant De >waen. Bieden zonder roem. deelnemers kunnen zich 'anaf 14.00 inschrijven. Aan- 14.30 uur. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/SAS VAN GENT - De Zeeuwse Organi satie ter ondersteuning van het Sociaal Kultureel Werk (ZOOS) en Zeeuws Servicebu reau voor Jeugd- en Jonge renwerk willen het project Technika 10' binnenkort naar Zeeland halen. In Sas van Gent is op dit moment al een experimentele technicaclub bezig, georganiseerd door het Sociaal Kultureel Werk (SKW). De twee instellingen hebben ƒ4500 subsidie gevraagd aan de provincie om de voorberei dingen voor het project te kunnen betalen. De Zeeuwse Jeugdraad vergadert woens dag 4 februari over de subsi dieaanvraag en brengt daarna advies uit aan Gedeputeerde Staten. Het project, een initiatief van een aantal landelijke jon gerenorganisaties, heeft als doel meisjes in de leeftijd van 10 tot 12 jaar te interresseren voor technische hobby's. In speciale clubs kunnen zij spe lenderwijs ontdekken wat ze op dit gebied kunnen en leuk vinden. De achterliggende ge dachte is te stimuleren dat meisjes meer aandacht gaan besteden voor technische vak ken bij hun school- en be roepskeuze. Er zijn al Technika 10 clubs in Eindhoven, Utrecht en Rot terdam. Het SKW in Sas van Gent begon een half jaar gele den op eigen initiatief met een experimentele Technika 10 club. Het Zoos en het Service bureau zien dit experiment, waarvoor veel belangstelling is, als een prima voorbeeld waarvan ze veel kunnen leren. Als de provincie akkoord gaat met de gevraagde finan ciële steun, komen er donder dag 12 maart informatiebij eenkomsten in Sas van Gent en Middelburg, voor belang stellende meisjes èn voor men sen die op de een of andere manier mee willen helpen aan het project. Meisjes worden in Sas van Gent onderwezen in houtbewerking. - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent TERNEUZEN - Steeds meer Nederlanders die zich voor eei kleine verkeersovertreding of een of andere nalatigheid, dooi iets vergeten te zijn, voor de kantonrechter moeten verantwoor den, spreken er hun ongenoegen over uit dat 'ergere' zaken dooi de politie zo gemakkelijk worden afgedaan. Twee voorbeeldei werden gisteren tijdens de zitting van het Terneuzense kanton gerecht naar voren gebracht. J.R. uit Hoek werd door de politie aangehouden toen hij reed in zijn personenauto met een verlopen rijbewijs. De man had enkele weken gele den een ander aangevraagd en een paar dagen na zijn bekeu ring kreeg hij dat toegestuurd. Iedereen kan wel eens iets vergeten of er te laat aan den ken, maar daarvoor toonde de politie geen begrip en werd hij geverbaliseerd. R. wilde giste ren dan ook zijn, wat hij noemde 'maatschappelijk on behagen', wel kwijl Temeer daar niet lang daarvoor zoals hij zei, zijn vrouw en dochter door het rijgedrag van een paar anderen bijna werden gemolesteerd. Aangifte bij de politie hiervan leidde niet tot het gewenste resultaat, omdat er door deze verder niets aan werd gedaan. Officier van justitie mr. C. Nijmeijer had alle begrip voor het gedrag van R. Mogelijk komt het nog zo ver dat derge lijke adminsitratieve fouten uit het strafrecht worden ge haald. Nu is dat nog niet zo en kon hij niets anders doen dan een boete eisen van 35 gulden of 1 dag. Kantonrechter mr. H. Witsiers vonniste, eveneens alle begrip tonend, conform deze eis. Ook J.R. uit Sluis was niet bijster ingenomen met de bon die hij 5 juni van het vorig jaar op de markt te Terneuzen had gekregen voor foutief parkeren. Hij had geen par keerkaartje gehaald omdat hij maar even een rekening moest gaan betalen in een winkel. „Toen ik terugkwam stond de verbalisant nog te schrijven." Zijn ongenoegen spuiend wees hij op voorbeelden van ge pleegde inbraken waarbij de daders gewoon vrijgelaten werden zonder meer en dan met het argument van 'laat maar lopen, ze kunen toch niet betalen'. Mr. Nijmeijer eiste een boete van 60 gulden of 2 dagen, maar de kantonrechter hield het op de eertijds aange boden politieschikking van 35 gulden of 1 dag. Mejuffrouw J.N. uit Philip pine had haar personenauto 8 juni 1986 geparkeerd op een plaats aan de Europaweg te De Camel Trophy Is een van de meest aansprekende tochten van deze tijd. Ruim 25.000 Nederlanders hadden dit jaar zin om (gratis) mee te gaan. Uiteindelijk reizen in april slechts twee landgenoten af naar Madagaskar voor de achtste oerwoed-trip. Het afgelopen weekeinde hadden tijdens de nationale finale nog 30 kandidaten hoop op een plaatsje in de Landrover. De zes die overbleven kunnen er voorlopig ook nog slechts van dromen. In Wales vindt half februari de definitieve selectie plaats. Twee kerels uit Zuid-West-Nederland zitten nog in de race, Gerrlt Dammer uit Breda en Jo van de Remortele uit St.- Jansteen. Door Ad Pertijs Het Eurocrosscircuit van Valkens- waard heeft begin februari weinig weg van een tropisch regenwoud. De grond is keihard bevroren en rode pilonen zijn de enige obstakels die de dertig kandidaten tegenko men. Toch is dit het selectieterrein voor een drie weken durende tocht door de jungle. In de folders wordt niet nagelaten te melden dat de Ca mel Trophy juist in de verschrikke lijke regentijd het Afrikaanse eiland Madagaskar kruist. De man nen en een vrouw in Valkehswaard betreuren het dat niet één klein buüje hun testparkoers heeft ver verst. Van lekker aanmodderen (zo als vorig jaar) is geen sprake, stui teren over de crossterreinen is nu hun deel. Het uitgebreide finaleweekeinde begon zaterdag in de Ardennen. Een beetje autorijden en veel kampeer- exercities vulden de dag. Gerrit Dammer uit Breda heeft het alle maal al een keer meegemaakt. Vo rig jaar haalde hij de laatste zes al. Wanneer zondagavond de groep neerstrijkt in Kaatsheuvel voor een Bourgondische avond, schakelt Dammer geroutineerd over op rode Spa'tjes. „Vorig jaar hadden we in de Ardennen ook een feestavond. Toen hebben we hem met zijn allen flink geraakt. Na afloop dachten we dat de bus ons naar het hotel zou brengen. Halverwege konden we uitstappen voor een dropping die een nacht lang duurde. Dan heb je toch spijt van al dat bier" De voor zorgsmaatregelen van Dammer wa ren prematuur, het gezelschap kon gewoon naar bed om de andere dag op het Eurocrosscircuit de rijtesten af te leggen. Dat Dammer er weer bijzit be wijst volgens de organisators dat er niet willekeurig een aantal deelna me-formulieren uit de stapel van 25.000 wordt getrokken. Dat het on begonnen werk is om die 25.000 doopcelen aan een psychologisch onderzoek te onderwerpen kan ook reisleider Ronald ten Berge niet ontkennen. „Bij binnenkomst wor den de formulieren op een aantal punten geselecteerd. Leeftijd, be schikbaarheid, het hebben van een rijbewijs en kennis van auto's zijn daarbij van belang. Na die eerste grove selectie houden we 1500 a 2000 formulieren over. Die worden wel goed bestudeerd en daaruit kiezen we 300 mensen die uitgenodigd wor den voor een praktische test. We la ten vervolgens 30 deelnemers toe tot de landelijke finale en van die 30 gaan er zes naar Engeland voor de laatste schifting". Wie een redelijke kans van slagen wil hebben in de eerste selectie (van 25.000 naar 300 dus) doet er goed aan als beroep politieagent op te geven en verder een lijst van ruige hobby's op te voeren. Een kleine greep uit de (opgegeven) vrijetijds-bestedingen van de finalisten: rugby, toerskiën, wild waterkanoën, triathlon, power liften, jiu jitsu, catamaranzeilen, scuba-diving, helikoptervliegen, survival, boksen en rotsklimmen. Een enkeling tracht de aandacht te trekken met gitaarspel rond het kampvuur of zijn kookkunsten. Marius Stam uit Raamsdonks- veer is zo'n man die niet van strand- vakanties houdt. Het liefst gaat hij naar Noorwegen om te kanoën of trekt hij er met zijn eigen Land rover op uit. De Zeeuw Jo van Re mortele heeft als pre dat hij bij de politie zit. Jo heeft altijd al graag met motoren en auto's gereden. „Ik heb van mijn hobby mijn beroep Jo van Remortele: .hobby werd beroep kunnen maken", stelt de man uit St.-Jansteen, die als lid van de ver keerspolitie, dagelijks op de motor fiets zit. Avontuurlijke vakanties hebben hem altijd al getrokken. De zorg voor vrouw en kinderen hiel den hem echter altijd dicht bij huis. Tot zijn vrouw eens las over de Ca mel Trophy. „Dat is nou net iets voor jouw", zei ze en Jo spoedde zich naar de sigarenboer in St.-Jansteen. Het testonderdeel op het Eurocir cuit is voor de meeste deelnemers een dagje 'scheuren'. Een computer houdt nagezet de verrichtingen bij. Tijden van slalomraces, precisierij- den, snelheidsritten en terreintoch- ten ratelen uit de printer. Gerrit Dammer kijkt er nauwelijks na. „Zegt niks. Vorig jaar stond mijn vriend Peter Schreurs ook hoog op die lijst, hij ging niet mee en Bri gitte van de Loo, die bijna onderaan stond, mocht wel mee naar Wales". Waarop wordt dan wel geselec teerd? Wie had aan de wedstrijdlei ders vraagt, krijgt keurig te horen dat rijden niet alles is en dat voer tuigkennis en vooral de psychische gesteldheid van groot belang is. Dat het voor de film en foto's leuk is dat je een leuke kop op je lijf hebt staan, wordt slechts tussen de regels door duidelijk. Oud-deelnemers aan de oerwoudtocht fungeren bijna alle maal als jurylid. Ze zijn er trots op eens met de Camel de bush in te zijn geweest. 'Camel Trophy Partici pants Club' staat er grote blauwe letters op hun gele jack. De deelne mers kijken afgunstig naar hen op. „Zij hebben het allemaal mee mo gen maken". De gele jacken bezien het van de andere kant. „Zij hebben nog de kans om te gaan", wetende dat iemand maar een keer in zijn le ven wordt uitgenodigd voor de tocht. Het meest zenuwslopende deel van het weekeinde vol teamwork, rijtesten en psychologische onder zoeken is het bekend maken van de uitslag op maandagavond. Een voor een worden de afvallers naar voren geroepen. En dan blijkt de relatieve waarde van de rijtesten. Jan Willem Wisse, een pluimveehouder uit Tol- lebeek, is veruit de snelste piloot. Niemand ontwijkt zo handig de pi- lonen of stuurt zo snel de Landrover over het circuit. Ongelovig ziet de meute hem als afvaller naar voren komen. Een voetballende boer uit de polder, hij had het kunnen weten. Marius Stam valt als tweede af. „Opgelucht keert hij terug naar zijn plaats. „De spanning is er af". De rest moet de zenuwen in de keel nog even de vrije loop laten. De afval lers worden in een snel tempo naar voren gehaald. De enkeling die hun aantal probeert te tellen, staakt dit snel. „Hoeveel afvallers nog?" vra gen de overblijvers zich af. Nog vijf, nog tien, niemand weet het. En dan zonder vooraankondiging: „Nou mensen, dat waren ze. De rest zit in de finale". Grote kerels kunnen hun tranen nauwelijks bedwingen, fotografen snellen toe op vrouwen die hun fa voriet hartstochtelijk omhelzen. Gerrit Dammer bekijkt het gereser veerd, ook wanneer Fons van Oers (de man die nog het meeste weg heeft van Camel's fotomodel) de champagne met krachtige stralen de zaal in spuit. Dammer heeft het allemaal al meegemaakt. Hij weet dat het ergste nog moet komen. Het ruige Wales is de scherprechter en als je (net als vorig jaar) denkt dat je de beste bent, beslist de jury toch anders. Kloosterzande, waar dat niet was toegestaan. De verbali sant vermeldde in het mini- verbaal eehter het jaar 1985 Later had hij dit wel gecorri geerd in het oorspronnkelijkt verbaal. Mr. Nijmeijer: „Wt weten natuurlijk dat de over treding heeft plaatsgevonder in juni 1986, maar er maj daarover geen enkele ondui- deljkheid bestaan." Hij kwarr tot een eis van vrijspraak. De kantonrechter was het hier mee eens. Vrijspraak ook voor me vrouw L.B. uit Terneuzen, na dat de officier van justitie eer boete van 60 gulden of 2 dager had geëist Zij had haar perso nenauto even geparkeerd aar de markt te Terneuzen om eer bestelling af te geven, da' hoogstens drie minuten duur de. R. den D. uit Clinge had juni van het vorig jaar op d( Langeweg in de gemeente Axel een tractor ingehaalt terwijl ter plaatse wegens het uitvoeren van werkzaamhe den een tijdelijk inhaalverboc van kracht was. Doordat de tractor van links voor hem de weg was komen oprijden, hac hij het verbodsbord niet ge zien. „En dat had u nou juist wel moeten zien," zo oordeelde mr. Nijmeijer en eiste eer boete van 90 gulden of 2 dagen De kantonrechter hield het op 70 gulden of 2 dagen. M.S. uit Kapelle wilde de schikking elie hij had ontvan gen wel betalen, maar dooi drukte in een periode van ver huizen was hij elie kwijt ge raakt. Hij had over de Terneu- zensestraat nabij Zaamslap gereden met een snelheid var 112 kilometer per uur. Eis er uitspraak 130 gulden of 3 da gen. De vrachtwagenchauffeui J.K. uit Terneuzen had 17 april van het vorig jaar bij het na deren van het dorp Zaamslag zijn snelheid niet goed aange past aan de huidige verkeers situatie. Met een snelheid var 96 kilometer ging hij volgens het taxograafonderzoek lichtjes remmen en toen de snelheid was teruggelopen tol 84 zeer krachtig. Op dat ma ment ging de vrachtauto slip pen en kwam hij in botsing met een hem tegemoet ko mende personenauto. Beide inzittenden daarvan liepen bij de botsing verwondingen op Eis en uitspraak 250 gulden oi 5 dagen. SCHOONDIJKE - In de nacht van maandag op dinsdag om 3.30 uur is een vrachtauto, be stuurd door M. F. uit Oost burg, op de rotonde in Sehoon- dijke als gevolg van gladheid geslipt. De aanhanger ging scharen en kwam tegen een lantaarnpaal. SCHOONDIJKE - In de Lan- geheerestraat stond M. I. ge parkeerd en wilde wegrijden op het moment dat achter hem A. C. uit Woensörecht nader de. Er ontstond een aanrijding en de wagen van I. belandde in een sloot. IJZENDIJKE - In de Beurs straat kwamen de wagens van K P. uit IJzendijke en F. L. uit IJzendijke met elkaar in bot sing. Dit gebeurde toen L. zijn auto wilde parkeren terwijl P. reeds geparkeerd stond. BRESKENS - In de Mercu- riusstraat kwam G. van G. uit Terneuzen met een auto in botsing. Die auto stond gepar keerd. V. bleek hiervan niets gemerkt te hebben en reed na de aanrijding weg. Hij kon la ter kunnen worden opge spoord door laksporen en splinters. OOSTBURG - Vanaf heden, woensdagmorgen acht uur, worden weer alle opdooi-bor- den langs de wegen van kracht. Drt houdt in dat alle polderwegen en een aantal straten binnen de diverse dor pen voor zwaar verkeer zijn afgesloten. GOES, 3 febr. Golden Delicious, 710 kg, kl. 1 80/85 1.00. Rode Bos koop, 2350 kg, kl. 1 70/75 0.53, 75/80 0.82, 80/85 0.-83. Jonagold, 12.860 kg, kl. 1 70/75 0.74-0.91, 75/80 0.73-1.33, 80/85 1.1-2-1.55, 85/90 1.01-1.41. To taal aantal colli 2199. AMSTERDAM, 3 febr. - In bintje 35-50mm werden 2 contracten ver handeld voor levering april tegen 16,00. De stemming was kalm. In bintje 50mm werden 358-contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 35,50 tot 34,70 per 100 kg, 192 contracten levering mei tegen ƒ36,50 tot ƒ36,00. De stem ming was kalm.

de Stem | 1987 | | pagina 15