*rry Waite Alle Albert Heijn huismerk koffie fors in prijs verlaagd. Kritiek op operatieve behandeling vaginisme 'Vacatures rem op economische groei9 WERKGROEP WIL MINDER KORTING OP MELKPRODUKTIE Woningnood 10 procent gestegen 'IMF moet open voor Oostblok' Een prijs voor Aquino Isolement Particuliere schuilkelder toch gedoogd Investeringen groeien met acht procent 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. idoHaar* T5 PAGINA 2 2) DINSDAG 3 FEBRUAR11987 T28 PAGINA 3 BINNENLAND VOLGEN VAN OPLEIDINGEN MOET FINANCIEEL AANTREKKELIJKER GRONINGEN (ANP) - De Werkgroep Beter Zuivelbeleid, een onafhankelijke belangenor ganisatie van boeren, wil de kleine melkvee houders in ons land ontzien bij de nieuwe kor ting op de melkproduktie. DE STEM COMMENTAAR Acties haven onverminderd SEKSUOLOGEN: 'MIDDELEEUWSE PRAKTIJK EN WREDE VERMINKING' <v 15 'Meer geld voor bestrijding criminaliteit' Gevolgen bezuiniging onderwijs onderzocht BINNENLAND per- Anglicaanse Kerk door de ker- Amerikaanse Presbyte riaanse Kerk. De aartsbis- ieg- schop, Robert Runcie, dacht lid- toen ogenblikkelijk aan zijn :hil- nieuwe medewerker. Terry •den Waite, een voormalige niet- een roomskatholieke raadsman ïgli- van een nonnenorde in Azië, van Afrika en Latijns-Amerika, Ira- was de eerste niet-geestelijke anse afgezant van het kerkge- itale nootschap. Waite's eerste ssies successen èn controverses een begonnen in Iran. Er werden toen beschuldigingen geuit raar dat de vrijlating van drie iezig Britse anglicaanse missiona- ïan- rissen verband hield met een ieri- ruil tegen twee Iraanse ge- leri- vangenen en het stoffelijk i en overschot van een derde in yte- Londen. Een woedende Terry ikjes Waite uit Teheran liet itigd daarop officieel weten dat dit ibis- absoluut niet waar was. ;und Het is niet zo verwonder- ;nde ljjk dat er voortdurend ge ruchten rond de man ont- lijke staan: hij verschijnt immers k het pas in het openbaar als dit iten- strikt noodzakelijk of onver- het mij delij k is. Zij n hele doen en lakt laten is voor iedereen een te mysterie en speculaties zijn dan vaak het gevolg, ierst COPYRIGHT THE GUARDIAN/DE de STEM p volksinvloed. 13 ven et zo Gor- een en te stge- igeld tsjov een van eerde er te an de bu- de bea- baar geen be- n uit it hij nzelf tsjov :r de 'olit- ;n en wil- niets Dort- durend terugkomen op de zelfde vraag en extra maat regelen nemen om te zorgen dat er een antwoord gevon den wordt." Ten einde het ingeslapen systeem effectief te hervor men rekent Gorbatsjov nu op de scheppende kracht van de massa. Politiek gezien lijkt het heel zinnig om de bevol king aan te spreken buiten de voortsjokkende of dubbelzin nige partijmachine om, maar het is een enorm grote gok. Het Sovjet systeem heeft ze ventig jaar lang consequent elke vorm van publieke crea tiviteit en persoonlijk initia tief verpletterd en nu ver wacht Gorbatsjov dat deze eigenschappen van de ene op de andere dag kunnen op bloeien. Toch is het al opmerkelijk dat hij het aandurft om dit te verlangen en ook de hoop koestert dat het werkelijk gebeurt. Copyright THE GUAR DIAN/DE STEM het eren. r wil t zijn ctie- mo- a fr- :uwe :mo- rtis- ctie- hou- eede king cieel even igste rd. dat s uit orde. voor Dat gun- iege- van issen rilde, /oor- Den (oord ental frac- d het ireau 3t de Zoals ïder- ;eeft n de p een mer kt in e tij- i tra- li za- idium (Van >bers) de plannen voor de toekomst ontvouwde. En iedere keer als er wat te fotograferen was, togen vader, moeder en de kinderen de trap op. De nieuwe partijvoorzitter liet zich dan ook op de gevoe lige plaat vastleggen met op zijn arm een Brabantse telg in een zwart pakje. En later zou hij het kernachtig sa menvatten: „Toen ik dat jon getje droeg, dacht ik, daar voor doen we ons best, dat is de toekomst" Het ging erin als koek. De bezoekers aan de partijraad in Den Bosch waren tevre den, ze klapten dat het een lieve lust was. Zoveel chris ten-democratische bekend heden zien ze in Den Bosch - of waar dan ook buiten het Binnenhof - ook maar zel den: (natuurlijk) Dries van Agt, de ministers Van den Broek, Bukman, De Koning, de staatssecretarissen Van der Linden en Van Houwe- lingen, de voormalige be windslieden Brokx en Van Zeil, peetvader Steenkamp, prof. I. A. Diepenhorst, Schmelzer, noem maar op. En Lubbers. Die zich in zijn toespraak zou beperken omdat hét op 18 maart per slot van rekening om Staten verkiezingen gaat, zoals Van Velzen nog eens benadrukte. Maar Lubbers zou Lubbers niet zijn als hij dat niet even ruim zag: „Ik mocht vijf mi nuten spreken aan het eind. Twaalf provincies keer vijf is een uur". Maar zolang sprak hij niet Hij somde in een haast ein deloze reeks op wat allemaal belangrijk is voor hem en het kabinet: de werkgelegen heid, het behoud van de oudedagsvoorzieningen, volksgezondheid, het behoud van de bijstand, de bejaar denzorg èn de bestrijding van de criminaliteit, de normvervaging. De verkiezingen naderen en iedere kiezer moet dan aangesproken worden. EINDREDACTIE PIETER EGGEN DEN HAAG (ANP) - In de periode 1981-1986 is het aantal mensen dat een woning zoekt met 10 pro cent gestegen tot 360.000. Deze groep woont in bij anderen of is veroordeeld tot kamerhuur. Het totale aantal woningzoekenden is met elf procent geste gen tot 1,11 miljoen. Het verschil van 750.000 be staat uit huishoudens die wel een woning hebben, maar naar een andere op zoek zijn. Dit blijkt uit maandag ge publiceerde gegevens van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Twee personen die wil len trouwen of samenwonen en een woning zoeken, zijn als één woningzoekende geteld. Hoewel de meeste mensen die een woning zoeken, willen huren (63 is de voorkeur voor een koopwoning gestegen van 22 naar 30 Het CBS-onderzoek heeft ook geregistreerd dat naast de 1,1 miljoen woningzoekenden van eind 1985, er in 1986 en 1987 wel eens 870.000 nieuwe wo ningzoekenden bij kunnen ko men. Die groep heeft tegen over de enquêteurs te kennen gegeven binnen twee jaar een andere woning te willen heb ben. DEN HAAG (ANP) - Oost bloklanden moeten tot het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) worden toegelaten en in het IMF moet de zeggenschap van de zogenoemde Derde We reldlanden worden vergroot. Dat is de opvatting van het PvdA-kamerlid E. Herfkens, zoals neergelegd in een (alter natieve) PvdA-nota over de schuldenproblematiek van de ontwikkelingslanden. Deze nota, uitgebracht on der de titel 'Uit de rode cijfers', werd maandag gepresenteerd tijdens mondeling overleg met de ministers Ruding (finan ciën), Bukman (ontwikke lingssamenwerking) en staatssecretaris Van Rooij (buitenlandse handel). Herfkens dringt onder meer aan op verbetering van de huidige situatie door aanvul lende financiering en op be perking van de omvang van de schuldenlast. UTRECHT (ANP) - „Moei lijk vervulbare vacatures zijn een rem op de economi sche groei. Je kunt zonder meer zeggen dat voor ons de arbeidsmarkt een grotere bottleneck is dan de afzet markt. Als we meer ervaren mensen zouden kunnen krijgen, zouden we in Ne derland meer presteren op het gebied van automatise ring, systeemontwikkeling en toepassingsonderzoek". Ir. J. Thierry, hoofddirec teur van Siemens Nederland BV, bevestigt met deze uit spraak dat het Nederlandse bedrijfsleven moeite heeft vooral de vacatures voor ge kwalificeerd personeel snel en toereikend te vervullen. Voor Siemens, actief in informatica en elektronica, betekent de op het eerste ge zicht onlogische krapte op de arbeidsmarkt hoofdzakelijk een langere periode voor de vervulling van vacatures en de noodzaak tot bijscholing. Ervaren MTS'ers, HTS'ers en academici zijn nauwe lijks te vinden. „Ik denk dat de middel grote en kleine bedrijven het moeilijker hebben dan wij. Door onze naamsbekendheid en reputatie lukt het nog steeds om voldoende mensen te krijgen", aldus Thierry. Een werkloosheid van zo'n 700.000 mensen lijkt niet te rijmen met het fenomeen van moeilijk vervulbare va catures. In werkgeverskring valt te beluisteren dat het merendeel van de werklozen bij het vervullen van vaca tures buiten de prijzen valt vanwege onvoldoende of on geschikte opleiding. Ook de duur van de werkloosheid (400.000 mensen zijn langer dan twee jaar werkloos) speelt deze mensen parten. Het Centraal Bureau voor de Statistiek kwam vorig jaar op grond van steek proef onderzoek tot een getal van ruim 30.000 moeilijk vervulbare vacatures. Het hoogst scoren de metaal- en bouwnijverheid (respectie velijk 58 en 55 procent van de vacatures gelden als moeilijk vervulbaar) en de commerciële dienstverle ning (bank- en verzeke ringsbedrijf, 50 procent). Werkgevers- en werkne mersorganisaties tonen zich eensgezind in hun pleidooi om het volgen van opleidin gen financieel aantrekkelij ker te maken. Daarnaast is het volgens de sociale part ners van groot belang dat de beroepsopleidingen worden aangepast aan de veran derde eisen. In 1988 zal de gehele ar beidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid worden 'getripartiseerd'. Overheid, werkgevers en werknemers vormen dan gezamenlijk het bestuur van de arbeidsvoor ziening. De hoopvol ge stemde sociale partners zien in de tripartisering een ge richt instrument om vraag en aanbod op de arbeids markt beter op elkaar af te stemmen. Om-, her- en bij scholing via de arbeidsbu reaus moet werklozen kans rijker maken. 'Ontzie kleine boeren' Van ieder bedrijf zou de eerste 100.000 kilogram melk per jaar per volledige arbeidskracht moeten worden vrijgesteld van de extra korting van vier pro cent. De groep wil over zijn voor stel op korte termijn met het Landbouwschap praten. Tij dens de vorige bestuursverga dering van het schap pleitte voorzitter drs. J. Schouten van de Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond al voor het ontzien van de klei nere melkveehouders. De WBZ heeft zelf een soort glijdende schaal uitgerekend, gekoppeld aan het aantal vol ledige arbeidskrachten op een melkveebedrijf. De korting loopt op van 1,4 procent voor een bedrijf met een produktie van 140.000 kilogram tot 6,7 procent voor een bedrijf met drie volledige arbeidskrachten en een jaarlijkse produktie van een miljoen kilogram. Naast de door de Europese ministers van landbouw toe gestane Europese compensatie van 27 kilogram per ingele verde kilogram melk moet mi nister Braks van landbouw en visserij nationaal volgens de WBZ nog eens zeven cent per kilogram betalen om de inko mensachteruitgang van de melkveehouders te compense ren. De melkprijs moet boven dien omhoog en er moet naar de mening van de WBZ een einde komen aan het verhan delen van grond waarop een Cory Aquino mag tot 1992 president van de Filippijnen blijven. Onverwacht royaal moet de steun worden genoemd die zij van haar volk heeft gekregen. Cory Aquino mag langzaamaan in de galerie van de geluksvogels worden opgenomen, want zij heeft op wonderlijk wijze de ernstige woelingen in haar land overleefd. Zij bleef staande bij vier couppogingen in de afgelopen elf maan den, zij hield opdringerige vleugels in het leger van haar lijf en 'regelde' met een glimlach de opstanden in vele sectoren van de samenleving. Zij werd, na de moord op haar man, de president van het toeval, de door het noodlot bepaalde vredesengel die een frisse democratie op de Filppijnen probeerde te vestigen na de vermolmde dictatuur van Marcos. Het ging Cory niet voor de wind. Zij leerde echter snel van haar eigen zwakheden en achter de eeuwige glimlach werd ook een krachtdadige vuist zichtbaar, die tegenstaanders (haar sluwe tegenstrever generaal Enrile bij voorbeeld) vol in het gezicht trof. Cory is er nog lang niet en zij zal nog heel vaak een ijzeren vuist moeten tonen om de Filippijnen op een democratisch spoor te houden. Zij heeft echter tot nu toe een waardevolle, verzoe nende rol gespeeld in de verscheurde Filippijnen en voor die rol mag zij ook wat ons betreft een Nobelprijs krijgen. VOORMALIG minister van Buitenlandse Zaken van de Verenigde Staten Henry Kissinger en de Republikeinse senator Peil kwamen onlangs in het nieuws door hun visie op de aanpak van het terro risme in Libanon. In niet mis te verstane termen adviseerden beide vooraanstaande Amerikanen om tot militair ingrijpen over te gaan. Niet alleen in Libanon maar nog meer in Iran en Syrië, de landen die ervan worden verdacht de sji'itische groeperingen in Libanon tot gijzeling en terrorisme aan te zetten. Spierballentaal als oplossing voor de beteugeling van het ge weld in Libanon. Deze vlucht in verbaal geweld doet bijna even naïef aan als de voorbije pogingen van president Reagan om via illegale wapenleveranties aan Iran en forse afkoopsommen, de gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. Militaire interventie van Ame rika zou de wereldvrede rechtstreeks in gevaar brengen en daar zit niemand op te wachten Geen militair geweld, maar wat dan wél is de gerechtvaardigde vraag. Moet de regeringen van 's werelds sterkste landen mach teloos blijven toezien? Hoe kan eindelijk een eind worden ge maakt aan de praktijken van groepjes fanaten die het leven van onschuldige burgers inzetten om onredelijke dingen gedaan te krijgen? De grote zwakte in de bestrijding van het probleem is tot nu toe net ontbreken van een gezamenlijke aanpak. De meeste landen voeren een zeer dubbelzinnige politiek. Principes worden zonder gewetensbezwaar opgeofferd aan economische belangen. Lan den die op zijn minst sympathiseren met de terroristen in Libanon worden vlot van wapens voorzien, waarmee later eigen burgers worden gegijzeld. Door het ontbreken van iedere vorm van samenwerking wor den de terroristen steeds doldriester in hun acties. De verdwij ning van de tot nu toe gerespecteerde onderhandelaar Terry Waite is daarvan een voorbeeld. Libanon, eens een bloeiende handelsnatie is nu een rattenest vol met gewapende fanaten waar niemand meer veilig is op straat. Het lijkt de hoogste tijd dat een breed overleg op gang komt °m de negatieve ontwikkelingen in Libanon een halt toe te roe- Pen. Een economische boycot bijvoorbeeld zou wel eens kunnen werken. Een land dat er met regelmaat blijkt van geeft dat nor male betrekkingen niet meer mogelijk zijn, verdient het geïsoleerd 'e worden. melkquotum rust. Vrijko mende produktieruimte moet via een melkbank worden ver deeld onder melkveehouders die deze het hardst nodig heb ben. Minister Braks van land bouw en visserij heeft gisteren in overleg met staatssecretaris Dees van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur besloten biotechnisch bereide somato- tropines (hormonale stoffen) voorlopig te weren. De stoffen die bij toepassing op melkvee tot een sterke verhoging van de melkgift (ongeveer twintig procent) leiden komen tot een nader te bepalen tijdstip niet in aanmerking voor registra tie in het kader van de Dierge neesmiddelenwet. Er bestaan volgens de be windslieden nog talrijke vra gen en onzekerheden over so- matotropines en de gevolgen van de toepassing ervan. Daarom is het volgens hen niet verantwoord toepassing toe te staan zonder werking en gevolgen eerst.uitvoerig te be studeren. Een van de zaken waarover nog geen duidelijk heid bestaat is de residuvor ming, het achterblijven van resten in melk of vlees van de met het hormoon behandelde dier. Somatotropines zijn in de Verenigde Staten ontwikkeld. Het gaat om hormonen die van nature in het dier voorkomen. Door genetische manipulatie kunnen de hormonen op grote schaal worden gemaakt en toegepast. Naast het specifieke hormoon voor melkkoeien is er ook een dergelijk hormoon voor varkens. Het Ameri kaanse bedrijf Monsanto wilde op korte termijn in ons land een praktijkproef begin nen met het hormoon voor melkvee. Door het ingrijpen van beide bewindslieden is dat thans onmogelijk. Voor registratie van dierge neesmiddelen geldt een over gangsregime tot 1 mei. Dierge neesmiddelen waarvoor voor deze datum een aanvraag is ingediend mogen na 1 mei in de handel blijven en worden toegepast tot over de aanvraag is beslist. Voor biotechnisch bereide somatotropines is deze mogelijkheid door het besluit van Braks en Dees vervallen. Recron boos op ANWB DE CIJFERS die de ANWB vorige week publiceerde over de extreme prijsverhogingen tot 21 door campinghouders, zijn de rerecreatieonderne- mers in Nederland (Recron) in het verkeerde keelgat gescho ten. In een reactie hebben zij maandag verklaard dat de prijzen in vijf jaar niet met 21 maar met 18 zijn geste gen. Bij een explosie maandagmorgen vroeg in een Delfts woningcomplex zijn twee jongemannen om het leven gekomen. Vol gens de politie is er sprake van een misdrijf. In het belang van het onderzoek maakte de politie van Delft geen nadere gege vens bekend. Omdat de /amilie van de slachtoffers nog niet op de hoogte kon worden gesteld werd ook de identiteit van de slachtoffers nog niet vrijgegeven. - foto anp HA AREN (ANP) - De atoom schuilkelder In de tuin van de Tilburger J. Schickendantz In het recreatiegebied De Noenes in Haaren (NB) mag daar voorlopig blijven liggen. Dat heeft de afdeling rechtspraak van de Raad van State beslist. Volgens de raad was het uit oktober 1984 daterende besluit van de gemeente Haaren om desnoods politiedwang toe te passen om de schuilkelder te doen verwijderen 'onvol doende gemotiveerd'. In strijd met het bestem mingsplan werd de schuilkel der destijds aangelegd. Een bouwvergunning was welis waar aangevraagd, maar werd door de gemeente gewei gerd. Een beroep tegen die weigering verklaarde de ge meenteraad ongegrond. Terecht, oordeelde de Raad van State, maar toch hoeft de schuilkelder niet weg. De raad liet zich daarbij leiden door het beleid dat de gemeente in hetzelfde recreatiegebied al sinds 1982 voert ten aanzien van de aanleg van putten voor drink- en afvalwater. Daarte gen trad de gemeente niet op. Tijdens de hoorzitting had iemand verklaard zijn water put eveneens als atoomschuil kelder te beschouwen. DEN HAAG (ANP) - Het volume van de totale investeringen In vaste activa (gebouwen, In stallaties, machines en dergelijke) lag in het derde kwartaal van vorig jaar 8 hoger dan in het derde kwartaal van 1985. Voor de periode januari tot en met septem ber kwam de volumegroei van de investerin gen daarmee op 7 ten opzichte van de eerste negen maanden van 1985. De overheid investeerde in het derde kwar taal 1986 2 minder dan in dezelfde periode 1985, de bedrijven daarentegen 10 meer, al dus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Bij de bedrijfsinvesteringen groeiden die in de nijverheid met 15 De investeringen in de sector woningexploitatie waren 6 hoger, ter wijl de groei in de andere bedrijfstakken als totaal 9 bedroeg. (ADVERTENTIE) LAATSTE NIEUWS ROTTERDAM (ANP) - De derde week van acties in de Rotterdamse haven tegen het dreigende ontslag van 350 stukgoedwerkers is maandag begonnen met stakingen bij Seaport Terminals (100 man), Multi Terminals (200) en het stukgoed bedrijf Kühne Nagel (75). Van de avondploegen heb ben maandag aan het eind van de middag ongeveer 150 stuk goedwerkers het werk neerge legd. Gestaakt werd er bij Multi Terminals Waalhaven (100 man) en bij de vruchten sap-terminal Hiwa (50 man). De partijen in het conflict in de stukgoedsector komen mor gen om 14.00 uur op het minis terie van Sociale Zaken bijeen om te praten een oplossingen 'van het conflict. UTRECHT (ANP) - In Neder land worden jaarlijks onge veer 120 vrouwen chirurgisch "behandeld' voor vaginisme, een verkramping die seksueel verkeer bemoeilijkt of onmo gelijk maakt. Tot deze schat ting komen prof. dr. J. Fren- ken van het Instituut voor So ciaal Seksuologisch Onder zoek (NISSO) en P. van Tol (klinische psychologie, Leiden) op grond van een representa tief onderzoek onder 51 gynae cologen. Frenken en Van Tol noemen deze bevinding schokkend, omdat vaginisme vrijwel al tijd een gevolg is van psychi sche problemen, angst voor seks bijvoorbeeld of ervarin gen als verkrachting en incest. Zij citeren in het artsenblad Medisch Contact andere we tenschappers die de operatie (een insnijding in de vagina) soms jaren geleden al bestem pelden als 'een soort middel eeuwse praktijk' en 'een wrede verminking'. De mate waarin gynaecolo gen aandacht hebben voor seksuele problemen hangt sterk samen met hun eigen in teresse in seksuologie (tijdens de opleiding blijkt daar nau welijks aandacht aan te wor den besteed), het belang dat ze zelf hechten aan een bevredi gend seksueel leven en hun morele opvattingen. Zo be aamde een derde van de gy naecologen sommige van de seksuele gedragingen van hun patiënten stuitend te vinden. De helft keurt het niet goed als vrouwen buitenechtelijke sek suele contacten hebben en een derde is tegen verschillende seksuele contacten voor het huwelijk. Dat vrouwen 'van nature bestemd zijn voor de rol van moeder en huisvrouw' vindt 23 procent en volgens een derde moeten aanranding en ver krachting binnen het huwelijk niet strafbaar worden gesteld. Eveneens een derde ontzegt vrouwen het recht op een le gale abortus. Veel gynaecologen geven toe, moeite te hebben met het gedetailleerd bespreken van seksuele problemen en/of het vinden van woorden daarvoor. Maar volgens driekwart is dat juist het geval bij de patiën ten. Patiënten willen vaak lie ver een pil dan dat ze over hun problemen willen praten, zegt bijna 40 procent. Ruim een derde wordt naar eigen zeggen geteisterd door patiënten 'die alleen zeuren en klagen'. Dat ze èn als arts èn als man (slechts vier van de onder vraagde gynaecologen was vrouw) een machtsoverwicht hebben ten aanzien van de pa tiënte, bestrijdt 60 procent van de ondervraagden. Merijn heeft een vrije dag DEN HELDER (ANP) - De VVD wil dat in de rest van deze kabinetsperiode jaarlijks 60 tot 80 miljoen gulden extra wordt uitgetrokken voor be strijding van de criminaliteit. Fractieleider Voorhoeve zei maandagavond op een verkie zingsbijeenkomst in Den Hel der dat deze uitgave bovenop het bedrag moet komen dat in het regeerakkoord is afge sproken. Daarin staat dat er voor dit jaar 50 miljoen gulden extra is voor criminaliteitsbe strijding, oplopend tot 125 mil joen in 1990. De WD wil het geld ge bruikt zien voor meer politie op straat, met name 's nachts en in het weekeinde. Onder meer daarvoor moet de rege ling voor overwerk worden verbeterd. Verder dient de doelmatigheid van het politie werk te worden verhoogd door verdergaande automatisering en speciale maatregelen voor bestrijding van zware crimi naliteit en terreur (extra per soneel, moderner materieel en meer samenwerking). DEN HAAG (ANP) - De on derwijsvakorganisaties ABOP, KOV en PCO starten vandaag een onderzoek naar de gevolgen van de bezuini gingen op de vervanging van zieke leerkrachten in het ba sisonderwijs. Sinds 1 januari geldt voor basisscholen een regeling van wachtdagen in geval van ziekte en verlof van onderwij zend personeel: pas na twee dagen (scholen van negen of meer leerkrachten) of één dag (scholen met minder dan ne gen leerkrachten) mag een af wezige collega worden ver vangen. De onderwijsvakorganisa ties hebben van meet af grote bezwaren geuit tegen een der gelijke bezuinigingsmaatre gel. In de praktijk zorgen de wachtdagen voor grote orga nisatorische en onderwijskun dige problemen, zeggen ze. Om een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de aard en om vang van die problemen wordt aan circa 800 scholen (10 pro cent van de basisscholen) ge vraagd bij te houden op welke wijze de vervanging wordt ge regeld. Via de kaderleden van ABOP, KOV en PCO ontvan gen de scholen in 22 regio's in het hele land invulformulieren waarop de praktijkoplossin gen ingevuld kunnen worden. Cao ziekenfondsen DE DIENSTENBOND FNV heeft gisteravond de onder handelingen over een nieuwe cao voor de 9000 werknemers van de ziekenfondsen afgebro ken. Volgens de bond is de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) de bon den niet voldoende tegemoet gekomen in hun eis om per 1 april de 36-urige werkweek in te voeren. Boycot DSM DE ARABISCHE Liga heeft de meststoffendivisie van DSM op de zwarte lijst ge plaatst, omdat die handel zou drijven met Israël. Dit bete kent dat Arabische landen die lid zijn van deze organisatie geen handel meer mogen drij ven met de DSM-onderne- ming. Volgens het concern is er sprake van een misver stand. Speciale beleningen DE NEDERLANDSCHE Bank heeft maandag voor 6583 miljoen aan speciale belenin gen toegewezen voor de pe riode van 2 tot 6 februari. Van de inschrijvingen van de ban ken wordt de eerste 500 mil joen geheel toegewezen, van het bedrag daarboven 70%. De beleningen dragen weer een rente van 5,4%. Fraude DE RIJKSPOLITIE Dordrecht heeft maandag een onderzoek afgerond naar een fraudezaak, waarbij fiscus en bedrijfsver enigingen voor 550.000 gul den zijn benadeeld Er zijn 22 aanhoudingen verricht De verdachten A.G. en J. van der G. hielden zich bezig met werkzaamheden in de metaal nijverheid, waaronder het uit en inlenen van personeel.

de Stem | 1987 | | pagina 3