[verspeelt ar punt verrast eldhoven Brinkman: meer geld voor ouderen Prijs koffie ZUURKOOL EN ZUURKOOLSPEK 69 89 1DÖÖAAR* Jumblatt vreest voor leven gijzelaars in Beiroet ROLLEBBAÜ DESTEM BIJ VERKIEZINGEN NIEUWE GRONDWET FILIPPIJNEN Eddy Vink Thuiszorg bejaarden vergoed Jongen ernstig gewond bij vlucht voor politie LPG en benzine duurder Suralco in Suriname ontslaat 2.000 man De wegen van Waite Eén stem ongeldig bij verkiezingen in Aibanië Merijntje DINSDAG 3 FEBRUAR11987 MEAO TERNEUZEN Uitslagen EXPERIMENT WERKGEVERSPREMIES EN EIGEN BIJDRAGEN OMHOOG MANILA (AFP/ REUTER/ UPI) - Een grote meerderheid, rond 75 procent, van de Filip pijnse kiezers heeft 'ja' gezegd tegen de nieuwe grondwet, die de regering van president Cora zon Aquino maandag aan een referendum heeft onderworpen. Éff Wijnzuurkool ofKrautboy kruidenzuurkool, [£i Zuurkoolspek, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Auteur Maclean overleden Wim Kersten blinkt uit met carnaval JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN •.tiekmedewerker ik schreef zaterdag de MTS/MEAI er op zijn naam. In de laatste ront hij zijn twee vluchtmakkers Mai van zich af. Dit trio beheerste van In eerste instantie liepen ook Mai inge in hun gezelschap, maar beide die mpo j be- i/oor 500 'est- De x>od and ise- 9,5 ime- iris- •uim hij rder iklin tand [eye, iws- rtij. da- Li- met 1.01.31. Het organiseren MTS/MEAO, samen met S Aloy, mocht met een kleine 2( deelnemers in dit schaatswet bepaald niet klagen. Uitslag 23 km: 1. Peter Hej Evergem 7.33; 3. Pascal Wedaf Terneuzen 7.56; 5. Erwln Nacht gael, Westdorpe 9.02. 43 km: Christian van der Wege, Terne zen 15.56; 2. Franklin Dielema Terneuzen 16.52; 3. Wim van Ha deren, Axel 17.05; 4. Wim van d Wege, Terneuzen 17.05; 5. Man van Agema, Sluiskil 17.24. 93 k 1. Mark de Jonge, Kemzeke 32.19; Mare Groosman, Hoek 23.52; Wilco Philipse, Temeuzen 34.23; Jack Boekhout, Terneuzen 34.31; Paul de Groene, Philippine 35.1 143 km: 1. Eddy Vink, Westdori 4732; 2. Mare Willaert, Nieuw-Ns men 47.32; 3. Fons Warrens, Slui kil 48.36; 4. Jo David, Koewat! 51.16; 5. Bertus Gelderland, Te neuzen 51.24; 7. Pieter Zeegei Sluiskil 52.37; 10. Jan de Jong Terneuzen 52.53. rfbalmedewerker onverwachte 7-7-gelijke spel tege insluiting met koploper KOAG verli van Velocitas en lijkt nu ongehindei al liggen er nog enkele moeilijke wet voor jk is ,G en ings- moet leer- 7-6- Nas- Een aarin e spel miste, it een troor- reede niet :t be- [joba niste. om mpo wege had. etdi- or tot zorg- ïffers g een >r de groen-witte formatie. Doel punten: Johan Harinck (2x Wilco Fokke (2x), Kees Proos Marian Goedegebure en Kari Klein. Eerste klas A: Animo-Snel 9- Kinderdij k-Swif t 9-9. Derde kil B: Seolto-HSV 6-6. Derde klas C Zuidwesters-Bolnes 18-9, TOP ADO 7-7. Reserve tweede klas Tjoba 2-Snel 2 4-15. Reserve deit Idas A: Animo 2-Pams 4 18-6, Ei celsior 3-Swift 4 9-10. Resen derde klas D: ONDO 2-VEO 3 13, Tjoba 3-Pernix 3 10-11. B-Ji nioren: Animo-Albatros 8-9, IJ selvogels-Swift 7-11. Stand eerste klas A: Swift 9-1 Kinderdijk 9-12, Fiks 8-9, Animo 8, Oranje Wit 7-7, Vriendenschai 7-4, Snel 9-4. Tweede klas KOAG 9-18, Tjoba 8-13, Meervo gels 8-10, Oranje Nassau 9-5, Velo citas 9-5, ODO 8-4, Tempo 7- Derde klas C: GKV 10-15, Dijkvi gels 9-14, Nieuwerkerk 9-12, DE 10-11, ONDO 9-8, Olympia 9- Stormvogels 9-5, Vitesse 9-4. R serve tweede klas A: Pernix 2 II 17, Kinderdijk 2 10-14, Snel 2 10-i Oranje Wit 2 10-11, HKC 3 10- KOAG 2 10-8, Tjoba 2 10-4, TOP 10-4. tennismedewerker ik Wille startte de open Vlaanderei ertulgende wijze met twee overwi wel de eerste zege op een van de fat Stefan Call ant, nietig verklaard we ;enoemde speler. rvmg euwe de. In bleef één ;etipt deze n te- ïij en den s één Que- toer- neens Hij met aothy egen- 13-3. met ngen. et 10- >kJef Ter iet 9- :te de steen Fran- te de winst inke- hou- i Bep reetje Staatssecretaris Dick Dees Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Bejaarden in West-Brabant en Zeeuwsch Vlaanderen kunnen straks een ver goeding krijgen van het ziekenfonds als zij zich thuis laten verzorgen in plaats van in een ver- pleeg- of verzorgings huis. Het Ziekenfonds voor West- Brabant en Zeeuwsch Vlaan deren (AZ) zal over enige tijd toestemming krijgen om een proef te nemen met de vergoe ding van thuiszorg voor be jaarden. Staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) heeft het experiment gisteravond aan gekondigd tijdens overleg met de kamercommissie voor wel zijn, die over het ouderenbe leid sprak. Het experiment kan over enige beginnen. Eerst moet de Ziekenfondsraad adviseren over de haalbaarheid van de proef. Maar Dees zei ervan uit te gaan dat de Ziekenfonds raad positief zal zijn over de proef. De Ziekenfondsraad zal binnen enkele weken een defi nitief advies hierover uitbren gen. Het experiment is opgezet voor West-Brabant en Zeeuwsch Vlaanderen en een fonds in Amsterdam. Op die manier kunnen zowel ervarin gen worden opgedaan in plat telandsgemeenten en in een grote stad. Er wordt al jaren gepraat over de mogelijkheid om thuiszorg in het ziekenfonds pakket te krijgen. Tot nu toe zijn deskundigen niet ai te en thousiast, omdat de kosten ho ger zouden zijn in een bejaar denoord of verpleeghuis. Over de duur van het experiment van het ziekenfonds was gis teravond geen duidelijkheid te krijgen. de Prest maakte ook tegf Van de Vijver geen fouten: 3. De strijd in deze poule zich dan ook toespitsen tussi de favorieten Manon Kien) en Greece de Prest. In de D-categorie bij de h ren behaalde Joop van i Griek een ruime 10-4-ovel winning op Han van Hooft, terwijl Hannie Lang raert wiliswaar Rinus Mees met 10-7 versloeg, maar eerd 5-6-verlies moest incasser tegen Etienne Colpaert. L Erpelinck maakte in deze 30+-groep nog geen fouts Met 8-5 won hij van Mad Edwards van Muijen daarna tegen Eric Lambert volle winst te pakken met 5-1 Enkele uitslagen HE-C: Stel Steijaert-Timothy Poppe 10-2. 8 D 30+: Eric Lambert-Macky wards van Muijen 1-12, Wim Ni se-Ben Kint 9-4, Han van Hooft-Eddie Maas 6-6, w Nijsse-Tijs Geuze 9-6, Etienne Cf. paert-Rinus Meesen 9-3, Jules vj Dongen-Guus Picavet 4-4. DE-' Jette Clement-Rita Albicher 8 Marijke Vervaet-Tiny van Zwe den 10-1. HE-D 17+: Liet Erf linck-Etienne de Maagt 7-6, Pa# Wille-Arno de Visser 8-5, Edw Bleijenberg-Arno de Visser li Hannie Langeraert-Paul v Haelst 8-4, Cor de Jonge-RoW Segers 11-3. TIRANA (OPA) - Alle chsgerechögden in Alba- de zondag gehouden ver kiezingen voor het parle ment. Eén van de 1,8 mil joen kiezers heeft ongeldig gestemd, zo meldde het persbureau ATA Het parlement in Tirana kas na de verkiezingen van zondag aan een nieuwe termijn van vier jaar beginnen. De stemge rechtigde inwoners van het o'thodox-communistisdie Albanië konden Mezen tussen het democratisch front, de enige lijst die meedeed, en het ongeldig maken van het stembiljet. Bij de vorige parle mentsverkiezingen - in april X983 toen 'vader des vaderlands' Enver Hoxha nog leefde - maakten ook alle kiesgerechtigde Alba nezen de gang naar het stemlokaal. Toen noteerde men ongeveer 300 burgers die 'nee' of ongeldig stem den. Albanië: Dat stemt tot nadenken DEN HAAG - Minister Brink man (WVC) wil meer geld uit geven voor de zorg voor oude ren. Maar dat geld wordt niet uit de schatkist gehaald. De bejaarden en de werkgevers zullen het extra geld zelf op tafel moeten brengen. Dat zei de minister gister avond op de wens van de meerderheid van de Tweede Kamer om in de komende ja ren extra geld uit te trekken voor de ouderenzorg. Brinkman zei het meeste geld te willen weghalen door de premies volksverzekerin gen voor de werkgevers (AWBZ, kinderbijslag en Ar- beidsongeschiktheid) nog dit jaar te verhogen. Hoe veel ho ger die premies moeten wor den, kon de bewindsman gis teren niet zeggen. Hij wacht nog op een advies van een commissie onder leiding van dr. W. Drees jr. Een tweede financiering bron is volgens de minister de eigen bijdrage AWBZ. Die eigen bijdragen worden be taald door mensen die in ver pleeghuizen zitten of in psy chiatrische inrichtingen. Zij betalen al een aantal jaren 1.350 eigen bijdrage per maand. Dat bedrag moet vol gens Brinkman worden ver hoogd. Ook over de verhoging zei Brinkman niets naders. Op de derde plaats denkt Brinkman geld te halen door professionele krachten vaker te vervangen door vrijwilli gers. Het beleid van het kabi net is er op gericht om de ver schillende vormen van zorg meer en meer ineen te schui ven, waarbij niet-professio- nele hulpverleners een steeds grotere rol gaan spelen. De minister wilde met die drie voorstellen tegemoet ko men aan de wens van een ka mermeerderheid. Hij ging evenwel niet zover concrete bedragen te noemen. CDA-woordvoerder Van der Heijden had gisteren tij dens het debat gevraagd de komende drie jaar 100 mil joen per jaar extra aan oude renzorg uit te geven. Dat be drag is maar een klein deel van het bedrag dat nodig is als alle bestaande voorzieningen de komende jaren intact ge houden zouden worden. In dat geval is in 1990 een miljard méér nodig omdat er over en kele j aren meer ouderen zij n. PvdA-woordvoerder Van Otterloo wilde een sterkere verhoging dan het CDA, hoe wel hij geen bedrag noemde. Kamerbreed werd kritiek geleverd op het nu voorge stane beleid. Dat is volgens de grote partijen niet concreet genoeg. Minister Brinkman voelde zich tot nu toe gehandi capt omdat de commissie on der leiding van oud-Philip- stopman dr. W. Dekker nog moet adviseren over de toe komstige structuur van de ge zondheidszorg. Met name de financiële vertaling van dat advies zal gevolgen hebben voor de wijze waarop ook het ouderenbeleid betaald gaat worden. Grote zege voor Aquino De opkomst bij de volksraadpleging, waarvan de officiële uitslag pas begin volgende week bekend is, was erg hoog. Ongeveer 90 procent van de kiezers heeft de gang naar het stemlokaal gemaakt, deelde het hoofd van de nationale kiescommissie (COMELEC) in de loop van de avond mee. NAMFREL, de nationale be weging van burgers voor vrije verkiezingen, liet weten dat meer dan driekwart van de kiezers de ontwerp-grondwet heeft goedgekeurd. NAM FREL is een particuliere orga nisatie zonder officiële status. Zij speelde een belangrijke rol bij het tellen van de stemmen na de presidentsverkiezingen van februari 1986. Het district waar ex-prsri- dent Marcos uit afkomstig is, Ilocos Norte, is voorzover be kend de enige kieskring waar meer Filippijnen de grondwet afkeuren dan er mee instem men. Met het aannemen van de grondwet krijgt de machts positie van president Aquino een flinke impuls. Corazon Aquino heeft tevens een man daat als president gekregen voor de komende zes jaar. Buitenlandse waarnemers houden het er op dat de Ver enigde Staten, die op Filip- pijns gebied over een marine- en luchtmachtbasis beschik ken waarvandaan zij het ge bied tussen Stille en Indische Oceaan en het Verre Oosten van de Sovjetunie in de gaten houden, massaal steun zullen geven aan mevrouw Aquino nu zij 'voor het democratisch examen geslaagd is'. Opmer kelijk aan de gang van zaken op de verkiezingsdag was de rust waarin het uitbrengen van de stemmen zich afspeel de. Dit was mede te danken aan het besluit van het natio- naal-democratische front, op de dag van het referendum geen 'storende' activiteit te ontplooien. Ex-minister van defensie Juan Ponce Enrile, die in no vember vorig jaar moest af treden nadat hij bezwaar had gemaakt tegen onderhande lingen met het linkse verzet dat al 18 jaar in burgeroorlog gewikkeld was met het Filip pijnse leger, gaf zes uur na het sluiten van de stembureaus toe dat het volk een duidelijk mandaat aan Cory Aquino ge geven heeft. Premier Lubbers en minis ter Van den Broek (Buiten landse Zaken) hebben presi dent Aquino voorgedragen voor de Nobelprijs voor de vrede. Officiële woordvoer ders wilden maandagochtend het bericht bevestigen noch ontkennen. Pag. 2: Commentaar AMSTERDAM <ANF) - De koffieprijzen gaan weer omlaag. Op grond van de ontwikkeling op de we reldmarkt en de koersda ling van de Amerikaanse dollar worden de consu mentenprijzen woensdag met 27 30 cent per pak van 250 gram verlaagd, zo hebben de koffiebranders maandag laten weten. Bij Albert Heijn gaat de veria- ging vandaag al in. Sinds juni 1986 is dit de vijfde achtereenvolgende prijsverlaging en is de kof fie voor de consument ge middeld f 1,75 goedkoper geworden. President Corazon Aquino brengt in opperbeste stemming haar stem uit. BREDA - Een voor de politie op de vlucht geslagen ver dachte, een 16-jarige knaap, is gisternacht in de Hoboken- straat in Breda van de vierde etage van een flat gevallen en levensgevaarlijk gewond. Volgens een woordvoerder van de Bredase politie pro beerde de jongen, die nog steeds in levensgevaar ver keert, aanhouding op verden- Mng van een auto-inbraak te voorkomen door van de vierde naar de derde etage te klim men. Bij die manoeuvre is hij naar beneden gevallen. Volgens de politie hebben twee buurtbewoners de jonge man even na twaalven op he terdaad betrapt bij een poging tot inbraak in een auto. De jongeman vertelde hen het smoesje dat hij bij zijn vrien din moest zijn op de vierde etage van een flat in de Hobo- kenstraat. De mensen ver trouwden hem niet en gingen mee om dat verhaal te contro leren. Op het adres waar de jongeman aanbelde wist men van niets en daarop werd de jongeman vastgepakt om overgedragen te kunnen wor den aan de inmiddels gewaar schuwde politie. Toen de jongeman de politie zag aankomen wist hij zich volgens de lezing van de poli tiewoordvoerder los te rukken. Hij klom over de balustrade en viel naar beneden. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding pak 500 gram vacuüm verpakt; 100 gram te§ Van onze correspondent BEIROET/JERUZALEM - „Wij kunnen niets doen voor de westerse gijzelaars die in Libanon worden vastgehouden". Dit verklaarde maandag de Dru- zenleider, Walid Jumblatt, die zei 'te vrezen voor hun leven', In een vraaggesprek met de Franse televisie zei de leider van de Druzische PSP-partij dat men nu 'alles kan verwachten' in deze zaak. De Druzen ga randeerden de veiligheid van de Anglicaanse be middelaar, Terry Waite, die sinds hij twee weken geleden onderhandelingen begon met de ontvoer ders van enkele buitenlanders, vermist is geraakt. Jumblatt waarschuwde opnieuw voor het prin cipe van het betalen van losgeld. „Het was de groot ste fout een vracht wapens of geld te ruilen tegen gijzelaars", zei Joumblatt. „Daarom moet men niet gijzelaars ruilen tegen wapens voor Iran, of in Bei roet of in Madrid tegen dollars ruilen". De plegers van de ontvoeringen, aldus Jumblatt, 'bieden de Amerikanen en Israëliërs voorwendselen voor nieuwe aanvallen op Libanon, zoals in 1982', tijdens de Israëlische invasie. Met marineschepen van de Amerikaanse Zesde Vloot waaronder het vliegdekschip John F. Ken nedy en een aantal torpedojagers voor de kust van Libanon hebben Amerikaanse en Israëlische leiders gisteren over de gijzelingsaffaire gesproken. Bij deze contacten tussen Washington en Jeruzalem is naar mag worden aangenomen vooral ook de moge lijkheid van een militaire aktie ter bevrijding van de gijzelaars ter sprake gekomen. Een ontzettingsoperatie van de gijzelaars wordt door militaire deskundigen in Israël wegens de te grote risico's militair niet uitvoerbaar en dus niet zinvol geacht. Afhankelijk van de beschikbaarheid van voldoende inlichtingen kunnen wel terroristi sche bases worden vernietigd en zou een beperkte schoonmaakoperatie tegen bepaalde doelen van de Sji'itische Hezbollah-organisatie kunnen worden uitgevoerd. Israëlische deskundigen vragen zich echter af in hoeverre zo'n reeks betrekkelijk kleine akties van invloed zal zijn op de terroristische bedrijvigheid in Libanon en wellicht juist een averechts effect zal sorteren. Israël heeft de eis tot vrijlating van 400 gevangen Arabieren in ruil voor drie Amerikaanse en een In diase academici, die elf dagen geleden in Beiroet werden ontvoerd, van de hand gewezen. Als aan deze eis niet binnen 5 dagen wordt voldaan, zullen de vier gijzelaars worden terechtgesteld. De Islamitische Jihad of Heilige Oorlog voor de Bevrijding van Palestina-organisatie, die als een mantelorganisatie voor de fundamentalistische Sji 'itische Hezbollah of 'Partij van God' wordt be schouwd, heeft Israël met haar eis in een lastig par ket gebracht. De jongste gijzelingsaffaire in Liba non kan namelijk niet los worden gezien van de Iran-affaire. Nadat de Israëlische leiders de Ver enigde Staten hebben aangespoord om in ruil voor de vrijlating van de Amerikaanse gijzelaars in Li banon wapens aan Iran te leveren, is het opnieuw tot de Libanese terroristen doorgedrongen dat aan die gijzelaars in Jeruzalem en Washington een be paalde waarde wordt toegekend. Pag. 2: Commentaar ROTTERDAM (ANP) - De li- terprijzen van benzine gaan met ingang van woensdag met één cent omboog, die van LPG met vier cent. Voor super geldt dan aan de zelftankpomp als meest voor komende prijs per liter 157 cent en voor normale benzine 153 cent. LPG komt op 53,9 cent per liter. DE AANPAK van onderhan delaar tERRY Waite (hier naast de Anglicaanse Run de) is altijd zo direct moge lijk. Hij werpt zich middenin de strijd en vraagt onom wonden om de vrijlating vangegijzelden. Wat ging er deze keer fout? Pagina Achtergrond DE BRITSE auteur Alistair Maclean, schrijver van on der andere de oorlogsro man 'De kanonnen van Na- varone', is maandag op 64- jarige leeftijd overleden. Hij stierf in een ziekenhuis in München aan de gevolgen van een hartaanval. Zie pagina buitenland Wim Kersten maakt al jaren de beste carnavalsnum mers. Vroeger maakte hij met de Twee Pinten furore, tegenwoordig alleen. Wim Kersten vindt de meeste carnavalsliedjes te leeg en voor hem hoeft André van Duijn zich niet met carnaval te bemoeien. Zie pagina Glds-t UUUiSIARSk*^^ - Het bauxieibectrijf van Suralco in Paranam, op 30 km ten zuiden van Paramaribo, ligt sinds maandagmorgen geheel stil. De maatschappij heeft het 2.000 man 'tellend personeel van de aluinaardefabriek en aanverwante afdelingen naar huis gestuurd. Dinsdag hoeft men nog niet terug te komen. Naar de directie van het be drijf maandag bekendmaakte, heeft zij de produktie stilge legd na vernielingen door on geveer 30 werknemers van de aluminiumfabriek, die sinds vorige week buiten bedrijf is als gevolg van 'sabotage' van een hoogspanningsleiding. Daarvan verdenkt de Suri naamse overheid het 'Jungle Commando' van Ronnie Brunswijk. De directie van de Suralco heeft de 600'werknemers van de fabriek in Paranam don derdag meegedeeld dat zij met ingang van vrijdag niet op het werk hoefden te verschijnen. Op die dag probeerde een groepje al acties te ontketenen, maar deze konden de kop wor den ingedrukt. Maandag trok de groep weer naar Paranam waar men de orde verstoorde en pro beerde het personeel van de fabriek voor aluinaarde, een grondstof voor aluminium, weg te krijgen. Er ontstond een onoverzichtelijke situatie, waarbij vernielingen werden aangericht. Onder andere werd een computer die voor het produktieproces noodza kelijk is, beschadigd, zo deelde een zegsman van Suralco mee. De voorzitter van de werk nemersbond in Paranam, Fred Derby, heeft de problemen be vestigd. Hij deelde mee dat in verband met de vernielingen vier werknemers door de poli tie zijn gearresteerd. Hij ver zekerde zich ten volle te zullen inzetten om nog deze week het produktieproces van aluin aarde weer op gang te krijgen. Ook maakte hij bekend dat het streven er op gericht is het bauxietbedrijf in Moengo, in het oosten van Suriname, woensdag weer operationeel te hebben. Het bedrijf werd ruim twee maanden geleden stilge legd als gevolg van de vijan delijkheden in Moengo. (ADVERTENTIE) c_ Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden toegestuurd DE NIEUWE ABONNEE HEET: Naam: Adres: Postc.:. Plaats: Bank- of gironummer: Deze ontvangt de krant de eerste twee weken GRATIS daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand per automatische afschrijving ad 23,20 kwartaal per acceptgirokaart ad 69,75 kwartaal per autom. afschrijving adr 67*95 (voorkeur aankruisen). Zodra de nieuwe abonnee het abonnementsgeld heeft voldaan, ontvang ik uw ROLLERBALLPEN. Mijn naam: Adres: Postc.: Plaats: handtekening Stuur deze bon m een open envelop (zonder postzegel) naar Dagblad De Stem. Antwoprdnr. 112.4800 VB Breda DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND

de Stem | 1987 | | pagina 1