'Nog een paar seconden eraf9 UIT Tanker strandt op zandbank BESTUUR: OVER EEN MAAND 'STAPPENPLAN' 1 Ko Goeree vooraan in schaatstoernooi Pauselijke hulde voor E. Steyaert Jit sacristie Tan kerk 2000 weg KIMENAI AUTOHUIS DONGEN B - V,.. MAANDAG 2 FEBRUAR11987 HET WEER Bewolkt en droog AGINA ZEELAND 1 T15 SCHIP MET 100 TON OLIE NAAR TERNEUZEN De nieuwe lommerd [IDDELBURG AARDENBURG - Het voor lopig fusiebestuur van de drie Zeeuwse vor- lingscentra - Het Zilveren Schoor in Arne- miden, Van Eeghenhuis in Aardenburg en [edenesse in Cadzand - heeft de indruk dat, ils de fusie van de instellingen daadwerkelijk :ijn beslag krijgt, er geen ontslagen hoeven te 'allen. lanCtfé&edett 7oorden 7olkslied wsthete Hobbel ZESKAMP-PLOEG OOSTBURG WORDT KLAARGESTOOMD Wijzigingen Nevelen Pech-veerboot vaart weer Weer in Europa ook op accu en uitlaat Bolkensteeg 4. Dongen, teletoon 01623-13970 VAN ZEELAND ten bruik in ter leid," ;ristol ïmerd 'rans, an de /e ar- pecu- >otste :ndui- zegt acties ouder lenin- ocent nmige nog ef erg ■eland ycard, e van rocent loven- ouder ïroot- 131 oordig is ge- de wet con- ook roeger d kre- We- e laat- tmarge veel dig hebben om hun avonturen op de beurs van Londen te fi nancieren. „Toen British Gas geprivati seerd werd, gaven veel mensen hun juwelen tot onderpand om irERNEUZEN aandelen te kunnen kopen, zegt Bragg. „Dit verschijnsel zal zich binnenkort opnieuw voor doen wanneer het staatslucht- vaartbedrijf British Airways een maatschappij op aandelen wordt." Van onze correspondent Door Roger Simons Dergelijke bezoekers van deze moderne Ome Jan zijn telkens van plan een gunstig moment af te wachten om hun effecten te verkopen met goede speculatie winst. Daarna halen zij hun kostbaarheden weer op in de lommerd. De rente die zij mana ger Bragg schuldig zijn, is we gens de korte duur van het leen contract nog relatief klein. Geld lenen bij lommerdhou ders zoals Roy Bragg gaat veel vlugger dan op een bank. Het is ook heel wat minder omslachtig. Je hoeft niets te vertellen en geen activa op papier te zetten. Ome Jan beschouwt je niet so wie so als een mogelijke slechte betaler. Hij geeft je de tegen waarde waarde van wat je hem brengt, je tekent een contract voor mavimnm zes maanden (dat na afloop kan worden ver nieuwd) en daar blijft het bij. „Ik heb veel vaste klanten," zegt Bragg. „Antiquairs die ge regeld dezelfde dure dingen op de toonbank leggen om geld te lenen op onderpand. Met hei bedrag dat ze hier krijgen, ko pen ze weer andere antiquitei ten, in de hoop deze snel winst gevend van de hand te kunnen doen." Transacties op korte termijn in de nieuwe lommerds kosten meestal een stuk minder dan bankkredieten. „Ik heb ook klanten, die net voor ze met va- cantie gaan al hun kostbare ju welen bij mij in veiligheid bren gen," zegt pandnemer Bragg. „Het geld dat ik hen ervoor geef, zetten ze een poosje op de bank; de rente die het daar op brengt, is zuivere winst." Het jaarlijkse omzetcijfer van de lommerd van Ome Bragg be draagt nagenoeg een miljoen pond. De grootste lening die tot nu toe door zijn zaak werd gege ven, was 25.000 pond, met een flinke diamant tot onderpand. Maar er is geen officiële limiet voor de kredieten. De omvang van het bedrag dat op onder pand kan worden geleend, hangt volledig af van de discretie van de Engelse lommerdhouder en van de waarde van de bezittin gen die je tracht te verpanden. lllllimilllllUlllllllllllillllllillllllllllimilllllllllllllllllllllllli De Belgische linnenvaarttanker Jean et Pierre, 1243 ton, is zaterdag- norgen op de Westerschelde tan de grond gelopen. Het 82 neter lange schip was, gela den met 1001 ton gasolie, on- lerweg van de Total-raffina- lerij in de Sloehaven naar Irussel en liep door een navi- ;atiefout van de schipper om- itreeks half vijf vast op de andbank ter hoogte van de on E13 in de omgeving van illewoutsdijk. Het schip is inmiddels weer los en naar Terneuzen ge sleept. De schipper probeerde in eerste instantie vergeefs op eigen kracht vlot te komen. Wel spoelde het zand onder het achterschip weg. De sleep boten Waasland, Viking, Mira en Multratug 4 maakten vast maar moesten hun poging op geven. Voor enkele uren werd een voorbijkomend Belgisch tankschip gecharterd om bij plooien of breken van de ge strande tanker direct lading te kunnen overslaan. Tijdens laag water stond de Jean et Pierre geheel droog op de zandbank en hing het achter schip vrij boven de plaat, waardoor breken niet was uit gesloten. Om vijf over drie slaagden de sleepboten Multratug 4 en Waasland er bij hoog water in de Jean et Pierre van de plaat te trekken en sleepten het schip naar de haven van Ter- neuzen, waar het door experts wordt onderzocht. Op de Oosterschelde zijn zondag twee binnenvaarttan- kers aan de grond gelopen. Een daarvan is op eigen kracht vlot gekomen, de ander is blijven zitten. Die laatste is de Belgische Texas, die vast zit bij de Schaar van Ierseke. De schip per bleek geheel zijn oriëntatie kwijt: hij meldde dat hij bij het Goese Sas aan de grond zat, waardoor sleepboothulp laat arriveerde. Een eerste po ging gistermiddag om het 'KÈ B JE AM qamm—a» Het achterschip van de gestrande binnenvaarttanker Jean et Pierre hangt vrij boven de plaat foto tankschip dat ter hoogte van Zijpe vastliep, kwam 'mid dags op eigen kracht vlot. schip vlot te trekken mislukte. Vanmorgen wordt dat op nieuw geprobeerd. Een Duits Fusie vormingscentra kan zonder ontslagen van ban- letsend leven. naar dteloos :rpand. on dat heb ik og een ntdekt. st enige endari- nerd m [eze we rd in Rijk- ms last :n aar- ad hart zaak te is geen Ijesbaas zijn 14 uitgele- enige „onden, lam Pa ai telt. iten bij gen no- Van een onzer verslaggevers Zoals gemeld wordt het Zeeuwse vormingswerk ge centraliseerd in Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij één >catie, Hedenesse of het Van Eeghenhuis, als hoofd- estiging zou dienen. Omdat het Zilveren Schor ils vormingscentrum afvalt Zou het personeel in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten werken. Woordvoerder van iet voorlopig fusiebestuur B. Verhoeven sluit echter niet uit dat personeelsleden van het tilveren Schor afwachten of lit mogelijk een nieuwe be- itemming krijgt, en daarin vacatures vrijkomen. De eigenaar van de gebou wen van het Zilveren Schor, de stichting Zilveren Jeugd centra, onderzoekt momenteel tarische overlevingskunst te geven in ie deux met haar spiegelbeeld uit het les; de opbrengst (BBC-honorarium.) or het World Wild Life Fund, te over- Prins Bemhard op zijn negentigste ingen beroemde mannen nooit dood te ademtocht "beroemde laatste woor- :t is wat in onbruik geraakt en ik be swaar te oud om nog beroemd te wor- g om eens te gaan nadeken over mijn Inu, als ik het mag beleven, zou ik mentis - met mijn laatste adem de ben wêl benieuwd!' erts grapje in Engeland is het zingen kslied op de melodie van God save the t, op papier althans: Owa ta nas Siam. an Lord Keith als kunstgevoelig min- ieke schoonheid, m.a.w. als estheet is c geworden doordat de zetter de spa- achterwege heeft gelaten. Er had moe test he te. Als u deze drie Engelse woor- te aksentloos en zonder haperen weet u het recht de vraag: Do you speak orden met: *Yes'. SOUNDMIX-SHOW Lilian Aersen niet in finale Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - Lilian Aersen, de zangeres uit Koewacht, heeft het za terdagavond in de Soundmix-show niet ge haald. Geconfronteerd met een IJzersterke con currentie wist zij zich, ondanks een geslaagd op treden waarin zij The Power of Love van Jen nifer Rush overtuigend over het voetlicht wist te brengen, niet voor de grote finale te plaatsen. Niettemin kan zij te vreden op het optreden terugzien, te meer daar de al jaren bestaande Zeeuwsvlaamse formatie Bluesette, waarvan zij de zangeres is, zich ook eens via 'het kastje' aan Ne derland kon presenteren. Niet alleen lijfelijk, de groep verzorgde ook de muziek bij het optreden van Lilian Aersen. Van onze correspondent EDE - Uit de sacristie van de kerk te Eede aan het Dorps- tón een bedrag van ongeveer veeduizend gulden ont- 'eemd. Hoe men de sacristie binnengekomen is tot op dit ■oment een vraagteken. Van daders ontbreekt elk spoor. et kerkbestuur heeft aan- fte gedaan. wat daarin zou kunnen gebeu ren. Met de fusie tussen de cen tra wil het overigens nog niet erg vlotten. „We bevinden ons momenteel in een fase waarin we een draaiboek voor de fusie proberen samen te stellen. Maar het gaat zeer moeizaam. De eerste 'hobbel', de locatie keuze was al zo moeilijk", zegt Verhoeven. Binnen een maand hoopt het bestuur evenwel een 'stappenplan' te kunnen over leggen, dat een blauwdruk moet vormen voor de prakti sche realisatie van het samen gaan. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de centra al op 1 januari zouden fuseren. Ver hoeven; „Achteraf zou je kun nen zeggen dat het ministerie dat té snel heeft gewild. Aan de andere kant is het beter om door een zorgvuldige werk wijze te voorkomen dat je la ter problemen krijgt." Voor het jaar 1987 ziet Ver hoeven in de praktijk nog wei nig veranderen; „Het cursus werk in de centrums gaat ge woon door zoals gepland." In formele zin ziet hij de fusie eerder tot stand komen, moge lijk binnen enkele maanden. De werknemers zijn niet in het overleg betrokken. In het voorlopig fusiebestuur hebben alleen bestuursleden en coör dinators zitting. "Maar er wordt niets over de hoofden van het personeel heen ge daan. Als de blauwdruk, dat wil zeggen het concept van de fusie, klaar is zijn we ook ver plicht dit aan de werknemers voor te leggen", zegt Verhoe ven. Meepraten Het personeel vindt het in- middels ook wat lang duren vooraleer de fusie tot stand komt. Hoewel de werknemers normaal gesproken alleen bij échte problemen in het fusie overleg worden betrokken, en dan nog vertegenwoordigd door de vakbonden, hebben ze het fusiebestuur gevraagd om mee te mogen praten. „Onze doelstelling is: een controlerende taak, waarbij over en weer informatie wordt gegeven, om zo de personeels belangen te kunnen beharti gen", aldus woordvoerder J. Tanghe. „Daarnaast zien we een stimulerende en innover ende taak weggelegd." Hij zei te verwachten dat het fusiebe stuur positief op het verzoek zal reageren. Van onze correspondent TERNEUZEN - De 49-jarige veteraan Ko Goeree uit Graauw heeft in het afgelopen weekeinde van zich doen spreken door in verschillende schaatswedstrijden heel wat jeugd achter zich te laten. Hoewel gisteravond (nog) geen tussenstand was opge maakt in de vier dagen du rende wedstrijden om het Zeeuwschvlaams kampioen schap kan het, gezien zijn prestaties in de twee eerst ge houden wedstrijden, niet an ders zijn dan dat hij de eerste plaats bezet. Zaterdagavond sprintte hij op de ijsbaan van het RES-terrein te Axel naar een derde plaats en gisteren werd hij op de Molenkreek te Westdorpe vijfde in een halve marathon over een afstand van 20 kilometer. Vandaag is er op de Hoekse kreek te Hoek de derde wed strijd voor dit kampioenschap: een half uur plus één ronde te schaatsen (aanvang 19.00 uur. De laatste wedstrijd is die op dinsdag om 17 uur op de Otheense kreek in Terneuzen. De prijsuitreiking is woens dagavond om 19.30 uur in café De Instuif te Hoek. In Axel verschenen 27 deel nemers aan de start voor de 140 meter sprint. Winnaar in de tijd van 14.81 seconden werd Johan de Reu uit Hoek, 2. Flip Salomé uit Breskens 14.84 sec. 3. Ko Goeree Graauw 15.18 sec. 4. Albert Jan Ars Axel 15.42 sec. De tweede wed strijd op de Molenkreek bracht 33 deelnemers aan de Leden van de zeskamp-ploeg in actie op de wip Door Fred Rabout CADZAND - „Een uitstekende demon stratie. Ze pakken hier de zaken serieus aan," zijn de complimentjes die Bern- hard Prins de Oostburgse zeskampploeg geeft na afloop van een demonstatie- training in de sporthal te Cadzand. Samen met Paula van Eijck vormt Prins het producersduo van NCRV's Zeskampshow. Dit tweetal heeft team begeleider Bert Duvelaar meegenomen naar het zuidwestelijkste puntje van Nederland, om informatie te geven aan en op te doen van de Oostburgse zes kampploeg, die dinsdag 17 februari (de tv-uitzending is 28 maart) in de Arn hemse Rijnhal de strijd met Elburg, Rijnsburg en Aalburg aanbindt. Prins merkt gelijk op dat de sfeer bij de Oostburgse zeskampers van uitste kend gehalte is. „Wij komen al jaren een aantal weken voor de tv-opname bij de teams en dan merk je gauw genoeg hoe het met die sfeer is gesteld. Ook de een voud waarmee de werktuigen, die strak op de vloer van de Rijnhal staan, hier zijn nagebootst spreekt me aan. Geen geldverslindende apparatuur, maar eenvoudige scheppingen die mijns in ziens de realiteit goed benaderen." Als het aan Prins ligt moet Oostburg dus goed mee kunnen doen. Alvorens het zover is zal er nog hard aan getrok ken moeten worden. Dit door een zeven tal heren en vijf dames, die samen met het tweekoppige denkteam zijn overge bleven van de vijftig enthousiastelingen die vorig jaar oktober onder leiding van coach Cees Lips en trainer captain Kees van Oosten met de trainingen be gonnen. Trainingen die pas twee weken geleden meer gericht konden worden, toen men van de NCRV de omschrijving kreeg van de opdrachten die hen straks te wachten staan. Nog te weinig gericht volgens Kees van Oosten. „Wij benaderen alles vanuit de sport. Als sportman weet je niet waar je aan toe bent, want ze hebben tot het laatste moment de vrijheid om wijzigin gen aan te brengen. Begrijpelijk want het gaat hun om een goed televisiepro gramma. Voor ons telt echter de presta tie," aldus de leraar lichamelijke opvoe ding en trainer van AV De Wielingen. De zes nu bekende spelen die moeten worden afgewerkt zijn 'zeskamp', 'niet in 't riet', 'denkkamp', 'weg vuil' en 'laat niet als dank'. Het zevende spel, het sur- prisespel, blijft alsnog gehuld in neve len. Het thema van de show is deze keer 'Laat niet als dank', voor een toeristen gemeente als Oostburg uitstekend ge schikt. Het enthousiasme tijdens de training is groot. Men wil in Arnhem niet afgaan, dat is duidelijk. Met het geïmproviseerde materiaal, waarbij lege kartonnen dozen een groot aandeel hebben, worden de spelen nagebootst. - FOTO W1M KOOIJMAN Marco van der Meulen blijkt goed uit de 'voeten' te kunnen op zijn handen. De IJzendjjkenaar steelt de show als hij zonder haperen vijftig meter op de han den door de Cadzandse sporthal draaft. Toch blijft Kees van Oosten corrigeren. Gewapend met de stopwatch controleert hij de vorderingen van zijn pupillen. Coach Cees Lips heeft ondertussen een gehele papierwinkel bij zich om resulta ten van voorgaande trainingen er bij te halen. „Er kunnen nog seconden af," spoort Van Oosten de selectie aan. De twee denkers, Trees de Blok en Robbert Luteijn, lopen er tijdens deze training wat verloren bij. Zij hebben wel andere zaken aan hun hoofd. Dit al les onder toezicht van zakelijk leider Walter Naessens, burgemeester Spij kerboer en de wethouders H. de Vries en A. de Feyter. Laatstgenoemde schijnt ook zeskampkriebels te krijgen als hij een 'stoktrekduel' aangaat met Peter Reijnierse, wat hij overigens moet af leggen. Masseur Adri Jansen, de 'Ab Rozijn' van het Oostburgse team, zorgt met zijn kwinkslagen dat het moreel op het ge wenste niveau blijft. De Oostburgse masseur moet de zaak blessurevrij hou den en als Marleen de Rijcke na afloop in de kleedruimte wat last van haar spieren heeft, is het uit de zitstand ver rijzen van Jansen al voldoende voor herstel. „Blijf maar zitten, het is al over," grinnikt ze naar een zichtbaar te leurgestelde masseur. start Hier was het Levien de Blaaij uit Terneuzen eerste, voor Kees Cijsouw uit Groede en Piet Hamelink uit Hoek. Vierde werd John Geelissen uit Sas van Gent en Ko Goeree legde beslag op de vijfde plaats. Ook de ijsclub De Veste te IJzendijke zag zaterdagmid dag drie sterke mannen aan het werk in de beide gehouden wedstrijden. Hierbij weer Goeree die twee keer tweede werd achter de Belg Jozef de Weirdt uit Deinze. Derde werd zowel op de tien kilometer als jn één uurswedstrijd plus een ronde de jeugdige 15-jarige Marco Wisse uit Oostburg. Toertochten trokken dit weekeinde veel deelname. Zo trok de Groot-Eilandtocht van de ijsclub De Brug te Hulst ruim 1000 deelnemers (sters). VLISSINGEN (ANP) - De splinternieuwe, maar door pech achtervolgde, dubbel deksveerboot Prinses Juliana van de PSD (Provinciale Stoomboot Diensten in Zee land) wordt weer ingezet op de dienst tussen Vlissingen en Breskens. De directie heeft dat na een aantal proefvaarten beslist. De veerboot heeft na op 3 maart vorig jaar in gebruik te zijn gesteld, zo'n zes maanden gevaren, terwijl de ene storing na de andere optrad. Toen een tweede brand twee machines vernielde, ging het schip eind september voor algehele revi sie terug naar de werf. De weersverwachting voor vandaag: zwakke tot matige wind uit het zuidoosten. Meestal bewolkt maar droog weer. Min. temp. van min 2 tot min 9 graden. Max. temp. van 0 tot 4 graden. De vooruitzichten voor dins dag tot en met vrijdag: overwe gend bewolkt maar droog weer. Iets minder koud. Aan houdend nachtvorst en aan- vriezende ochtendnevel of mist (Bron: Ukkel) Amsterdamonbewolkt2 gr Eindhovenonbewolkt3 gr Vlissingenonbewolkt1 gr Aberdeenzwaarbew.5gr Athenezwaarbew.11 gr Barcelonahalfbew.15 gr Berlijnonbewolkt-3 gr Boedapestonbewolkt-6 gr Bordeauxzwaarbew.12gr Brusselonbewolkt3 gr Dublinregen7 gr Frankfortonbewolkt-2 gr Genèvesneeuw-1 gr Helsinkizwaarbew.-3gr Innsbruckonbewolkt2 gr Klagenfurlonbewolkt-9 gr Kopenhagen., halfbew.3gr Lissabonregen15 gr Locarno.onbewolkt3 gr Londenzwaarbew.5gr Luxemburg.... onbewolkt-2gr Madridzwaarbew.12gr Malagazwaarbew.17gr Mallorcazwaarbew.15gr Maltahalfbew.16gr Moskoulicht bew.-1 gr Münchenonbewolkt-6 gr Niceonbewolkt12 gr Oslohalfbew.-4 gr Praagonbewolkt-7 gr Romeonbewolkt10 gr Splitzwaarbew.10gr Stockholmlicht bew.-1 gr Warschauzwaarbew.-2gr Wenenonbewolkt-11 gr Zürichzwaarbew.-6gr Cyprusonbewolkt21 gr Istanbulmotregen6 gr Las Palmas..... onbewolkt20gr Tet-Avivonbewolkt28 gr Van onze correspondent SLIJKPLAAT - Emile Steaeyaert uit SUjkplaat kreeg afgelopen zaterdag door pastoor J. Pirenne de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt Dit omdat de 70-jarige Slijkplatenaar zich al tiental len jaren voor het kerkelijk werk in de parochie Maria- dorp heeft ingezet. Dit onder meer als lid van de Charitas, het kerkbestuur en als pro deo-koster. Hij kreeg de onderscheiding na de dienst in het kerkge bouw van OLV Sterre der Zee te Slijkplaat, waar de mis werd opgeluisterd door het Gregoriaans koor onder lei ding van Walter Dierick. In zijn speech kwam pastoor Pirenne woorden tekort om de betrokkene uit te beelden. „Eerlijk, nooit op de stoel van een ander gaan zitten en be gripvol", kenmerkte hij diens eigenschappen. „Daarom juist geniet u het vertrouwen van vele mensen. Nu de basisver antwoordelijkheid in een pa rochie en de maatschappelijke bewogenheid de laatste jaren erg verbreed is, zijn mensen als u goud waard. Dank zij hen is het voor een pastoor nog mogelijk zijn taak uit te oefe nen". Voor de vrouw van de onderscheidene was er naast bloemen nog een cadeau, want ook zij mag een niet gering aandeel opeisen achter de werkzaamheden van haar Pastoor Pirenne speldt de onderscheiding op - FOTO WIM KOOPMAN AARDENBURG In de Boog aardstraat is J.V. uit Eede in een bocht met zijn auto tegen de auto van A.B. uit Terneu zen gereden. Beide voertuigen liepen schade op. HULST - Zaterdagavond werd de aan de Vondelstraat te Hulst geparkeerd staande personenauto van M.B. uit Hulst aangereden door een personenauto bestuurd door zijn plaatsgenoot F.M., die ge woon doorreed. Via getuigen verklaringen kon de politie de man toch achterhalen. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. HULST - Zaterdagmiddag verleende de automobilist A. G. uit Heikant op de kruising Rubensstraat-Dullaertstraat- Meeuwstraat geen voorrang aan een personenauto be stuurd door H.W. uit Hulst. Bij de aanrijding werden voertui gen beschadigd. KLOOSTERZANDE - De mo torrijder W. de Z. uit Hulst werd gistermorgen bij een verkeersongeval op de Cloos- terstraat te Kloosterzande licht gewond. De man vlQOg met zijn voertuig, vermoede lijk door het rijden met de hoge snelheid, uit een bocht en ramde de voorgevel van de woning van mevrouw E. de W. Er ontstond aanzienlijke scha de. SLUIS - In de nacht van za terdag op zondag is in de Klokstraat en Vleeshouwer straat bij acht auto's de anten nes, de ruitenwissers en spie gels afgebroken. Bij twee an dere wagens werd de lak zwaar bekrast De rijkspolitie (01170-3156) zoekt getuigen. SLUISKIL - Vrijdagavond omstreeks half twaalf raakte de personenauto bestuurd door M.S. uit Axel nabij brug Sluiskil spontaan in brand. Een onbekend gebleven auto mobilist probeerde nog wel het vuur te blussen, maar de mo tor brandde geheel uit TEiyiEUZEN - De automobi list J.B. uit Terneuzen ver leende zaterdagmiddag op de kruising Haarmanweg-Dok- weg geen voorrang aan een personenauto bestuurd door T. L. uit Hoek. Bij de aanrijding ontstond zware schade aan beide voertuigen. TERNEUZEN - Mevrouw H.S. uit Sluiskil deed bij de politie te Terneuzen aangifte van diefstal van een bedrag van ruim 200 gulden. Dat ver dween uit haar portemonnee die in een tas zat en was opge borgen in een garderobe voor het personeel van het Juliana ziekenhuis.

de Stem | 1987 | | pagina 5