Een weldoener in het Limburgs voetbal DE ST. VOETBALSPONSOR NOL HENDRIKS: 'ALS ER GEEN KOMT MOET JE GEWOON kikkers te Nipte win MAANDAG 2 FEBRUAR11987 EXTRA MAANDAG 2 FE MASPALOMAS - De overdaad aan luxe hoeft voor Nol Hen driks niet. Het bekakte gedoe evenmin. De ambiance in het vier-sterren hotel Faro in Mas- palomas is niet de zijne. Volksjongen Informatie Voorbeeld Tussenkomst Misverstand Voeten IJZENDIJKE - I de Zeeuwse vol! sensationele uitsl van De Polder, w klas weer helema Termijn Niet slecht Van onze sportmedew Door John van Dinther „Te stijf, te geforceerd en te luxueus", zegt hij bijna verontschuldigend, ,,'s Morgens zitten de meeste gasten kaarsrecht als een pilaar in hun sjiekste maatkostuum met hun stropdas aan het ontbijt. Om tien uur 's avonds ligt het merendeel op een oor. Liever had ik in een gewoon hotel in Playa del Ingles gezeten. Tussen het volk, dat ligt me beter, maar omdat ik op het laatste mo ment heb geboekt, was dat niet meer mogelijk." Het typeert Nol Hendriks (49), uiterlijk vertoon is hem vreemd. Hij beweegt zich in een sportieve trui en broek die avond tussen de opgedofte gas ten, van wie sommige dames zelfs in avondkle ding de dagelijkse avondborrel drinken. Niets voor de gewone volksjongen uit Heerlerheide, ondanks het feit dat jaarlijks miljoenen guldens door zijn vingers rollen en hij waarschijnlijk een van de rijkste gasten in hotel Faro is. Om in sporttermen te spreken: vedette-neigingen zijn niet aan de sympathieke textielgigant besteed, hoewel gevoel voor publiciteit hem niet ontzegd kan worden. „Zeker probeer ik via de voetbalsport reclame te maken voor mijn produkten. Ik heb een bud get en een groot deel daarvan wordt besteed aan de voetballerij, dus Roda JC", legt hij uit. „Ik ben gek van voetballen. Ik zie best mogelijkhe den in Kerkrade. Alles wat ik doe voor Roda JC, doe ik zo veel mogelijk in overleg met het be stuur en de trainer. Mensen die menen dat ik al les op eigen houtje doe hebben het mis. Dat kan ook niet. Ik draag ideeën aan en laat het aan Roda JC over wat ze er mee doen." Bijna wekelijks ontdekt Nol Hendriks een speler die volgens hem naar Roda JC moet. Hij is in middels zo ingeburgerd in de voetballerij dat hij getipt wordt. Hij speelt die informatie door naar Rob Baan. Toch is hij bereid risico's te nemen door zonder overleg spelers vast te leggen. Zijn enthousiasme is nauwelijks te temperen. „Voetbal is nu eenmaal mijn passie. Die gaat zo ver dat als mijn dochter op een zondag zou trouwen wanneer Roda speelt, ik voor de club kies", zegt hij. „Natuurlijk is het soms moeilijk voor me, omdat ik gewend ben in mijn zaken snel beslissingen te nemen. Ik ben in mijn zaak van niemand afhankelijk. Bij Roda JC heb ik toch te maken met het bestuur, de sponsors, de technische staf en het beleid dat uitgestippeld is. En dat werkt iets logger, maar ik bemoei me niet met het beleid van het bestuur en trainer. Ik bezoek ook nooit een vergadering. Ik zou niet weten wat ik daar moet zoeken." Een voorbeeld van snel en ongecompliceerd za ken doen is de aankoop van Wilbert Suvrijn. Na de thuiswedstrijd van Fortuna tegen Feyenoord verleden seizoen werd in de nachtelijke uren in de bestuurskamer de basis gelegd voor de trans fer van de middenvelder. In eerste instantie stond Nol Hendriks zelfs garant voor de trans fersom van zeven ton. Nu voorlopig alleen nog maar voor de exploitatiekosten (salaris). Nol Hendriks nam toen weer een groot risico, maar dat deert hem niet. „Ik kan beter dan de club risico's nemen. Ik draai wel voor het verlies op en als ik winst maak op een speler, wordt dat geld meteen weer in Roda JC geïnvesteerd. Ik heb alleen nooit be grepen dat Fortuna Suvrijn naar Roda JC heeft laten vertrekken. Een concurrent nota bene. On- begrijpelijk. Ik denk dat Fortuna gezwicht is voor het geld, maar daar zullen ze nu wel spijt van hebben. Want Suvrijn heeft ons minstens vijf punten opgeleverd, terwijl Fortuna die nu mist. Suvrijn is goud waard voor Roda JC." Hoeveel spelers hij bij Roda JC onderdak heeft verschaft weet hij niet precies. De eerste twee waren Martin van Geel en Peter van de Ven, die tot zijn vertrek naar Charleroi op de loonlijst van Nol Hendriks heeft gestaan. Op Huub Smeets na zijn alle nieuwelingen door tussen komst van Nol Hendriks bij Roda JC terecht ge komen. „Ik onderhandel niet met die spelers, tip al leen Roda JC en laat weten dat ik bereid ben om financieel, indien noodzakelijk, bij te springen. Of in eerste instantie het geld beschikbaar te stellen. Nee, ik heb niet de indruk dat Roda JC bang is dat ik teveel invloed krijg. Wel merk ik af en toe dat bij Fortuna bepaalde mensen hui verig zijn. Waarom ik dit allemaal doe? Ik ben nu eenmaal gek van voetbal. En wil dat het pu bliek een goed produkt geboden krijgt. Dezelfde filosofie als in mijn textielzaken." Jaren geleden was Nol Hendriks iedere zondag op de staantribune te vinden in het sportpark van Kaalheide. Pas tien jaar geleden wist hij een overdekte tribuneplaats te bemachtigen. Zes jaar geleden trad hij voor het eerst op de voor grond toen de Stichting Roda'80 in het leven werd geroepen. Een Stichting die sponsors werft. „Even een misverstand uit de wereld helpen, ik ben geen lid van het bestuur van de Stichting. Ik weet überhaupt niet wat die club in kas heeft. Daar bemoei ik me niet mee. Ik heb uiteraard contact met hen. Tot voor zes jaar geleden kwam ik niet in een bestuurskamer, pas toen ik door de Stichting werd benaderd om een van de sponsors te worden ben ik in de bestuurskamer terecht gekomen." „Ik heb die kaart voor dè zittribune niet aange schaft omdat ik me te groot voelde tussen de supporters te staan. Ik had altijd last van mijn voeten en wilde, moest eigenlijk, zitten. Ik voel me echter het meest op mijn gemak tussen het gewone volk. Daarom is voetbal ook mijn hobby, ik houd van die sport. Hoewel ik volgens mijn status zou moeten golf spelen, maar van de meeste van die mensen word ik stapelgek. Zo overdreven. Ze kiezen voor die sport omdat de buurman het ook doet, net zoals vroeger met tennis gebeurde. Dat was een hobby van me die ik fanatiek beoefende, maar ik heb nu last van mijn rug en moet het rustiger aan doen. Ik hoop HULST - Het tweede |team van VV Hey heeft in de strijd om O bokaal in het bedrijfsv te Hulst voor een vei gezorgd. Deze tweed slaagde er namelijk in Jtlasser Lybeert/Ver! uit de bekercompetitie pen via een 2-l-zeg< nooit waren wij zove uien dat we het op 1 nemen tegen een eer: ser. Wij keken er tege tegen een berg," aldi voerster Marlies de Bil Dit hoog inschatten tegenstander bracht e nervositeit mee, dat na 3e wedstrijd vorderde i meer verdween. Terne jat de dames van L Verstraeten de eerste FOTO'S BOVEN EN LINKS Drie aankopen van weldoener Hendriks Ernie Brandts, Piet Wildschut en Wilbert Sn vrijn. - foto'sa.f 'Een hobby mag geld kosten' Ven I Van on Nol Hendriks als duivenmelker: „Ik hoop over twee jaar aan de top te staan". - foto de limburger In de eerste klas gemak van Even K Morres kansloos teg nromotieklas. Promotieklas dames: I MORRES 3-0 (15-2,15-1 Morres had blijkbaar maal zijn dag niet. kreeg de zege eigenlijk een presenteerblaadje e boden. De gasten kregel nig of geen ballen gene rug aan de andere zijd het net. EWC heeft w zelden zo gemakkelijk v Hulsterse dames gewonn Promotieklas heren: D MO-VOORWAARTS 3- 1, 15-12, 15-9) - In een r partij van Voorwaarts haalde de Middelburgse per de volle buit binnen, waarts geloofde er zelf baar niet in en dat was a vechtlust goed te merke de laatste set bleek oo slotoffensief weinig of resultaat op te leveren, door blijft Dynamo aan c van de ranglijst meedraa SAVOK-BOK 1-3 (15-11, 13-15,10-15) - Het was ai geleden dat Savok een v kans heeft gehad. Zat was het tegen BOK rover, maar deze kansen ien verspeeld. Na een ge k gewonnen eerstt was de terugval aan zijde onvermijdelijk. Er het dertiende punt et afgemaakt worden nzekerheid werd binne avok-equipe alleen i roter. Een verdiende 'nning voor BOK. C-MYTÏLUS 2 3-0 (15- 15-7) - CVC is op zoek andere trainer. G aessens stopt voorlopig ren weken in verband irukke werkzaamhs 'oorlopig wordt de trai ;eleid door Rudy Schillen Tegen Mytilus liep het lel tn de derde set werd het ir ervicebeurt meteen al de zege vrijwel was. Naessens gaat i wel op lager niveau oor CVC doen. YNAMO-DE POLDER 15-8, 8-15, 15-6, 13-: le verrassing van de w dynamo, vooral de laatste ten superieur, was tegen 'older wellicht te nonchal iet vocht meer tegen zich lan tegen de tegenstander. Ie zijkanten werden De 1 echter binnenkort weer serieus met duivenmel- ken te beginnen. Dat is mijn tweede hobby. Ik heb op dit moment 300 vogels, die dagelijks ver zorgd worden door twee mensen. Daarmee hoop ik binnen twee jaar aan de top te staan." Twèe jaar is ook de termijn die Nol Hendriks zich heeft gesteld voor Roda JC. In die periode wil hij de Kerkraadse ploeg op zijn minst bij de top drie van Nederland hebben gebracht. Hij be seft ook dat je geen kampioensteam kunt kopen, maar versterkingen zijn volgens hem noodzake lijk bij Roda JC. „Dit jaar moeten we proberen de na-competi tie te halen en volgend jaar rechtstreeks Euro- BIJNA zes en twintig jaar geleden, op 13 februari 1961, begon de successtory van Arnoldus Hendriks, Nol in de volks mond. Na ontslag bij een Heerlense groothandel in textiel stond hij zonder een cent op zak op straat. Door drie le ningen af te sluiten kon hij nog net een piepkleine Austin Seven aanschaffen. Met dat rammelende voertuig begon hij bij kruideniers in Limburg nylon kousen, sokken en stropdassen te slijten. Nol Hendriks was zijn concurrenten vanaf de eerste dag te slim en te snel af. Niemand zag in die periode een gat in die nieuwe markt; de verkoop van tex tiel in de levensmiddelenbranche. Een periode van armoede en nachten van nauwelijks drie uur slaap volgden. Nol Hendriks had en heeft een neus voor zaken. De inspanningen en ontbe ringen hebben zich geloond. Nu, meer dan een kwart eeuw later, is Nol Hen driks eigenaar van vijf textielzaken en binnenkort worden in Heerlen, Aken en Hasselt nog drie bedrijven geopend. Honderd acht en twintig mensen, die al een paar keer op kosten van de baas op vakantie mochten naar onder meer Playa del Ingles, staan op de loonlijst. Er worden jaarlijks miljoenen („Bedragen noem ik niet") omgezet, zonder dat een computer ingezet wordt. „Mensen weten meer dan een computer, want die spuit alleen maar cijfers", luidt zijn parool. De laatste jaren verscheen de man met een groot zakelijk instinct regelmatig in de publiciteit als de suikeroom van Roda JC en in mindere mate van WV, For tuna en MW. Het betaalde voetbal in Limburg ligt hem na aan het hart. Hij heeft er veel geld voor over. Vooral voor zijn club Roda JC. Hij biedt regelmatig spelers aan, zoals voor het begin van dit seizoen. Brandts, Suvrijn, Wildschut, Hoekman en Iwanir kwamen via hem bij Roda JC terecht. In de voetballerij wil hij net zoals in textiel handelen; on gecompliceerd en onorthodox. Nol Hen driks een miljonair, bezeten van voetbal. Zijn hobby, die hem toch al ettelijke honderdduizenden guldens heeft gekost. Onze verslaggever interviewde de voormalige kousenverkoper in Maspalo- mas in Hotel Faro op zeven kilometer afstand van Playa del Ingles waar Roda JC aan een internationaal voetbaltoer nooi deelnan en een trainingskamp hield. Het verhaal van een kousenverko per die voetbalbaron werd. pees voetbal. Als dat dit jaar lukt is het mooi meegenomen. Ik heb nog een paar kanjers op het oog, maar ik probeer te vermijden dat bij Roda JC dezelfde fout als bij AZ'67 wordt ge maakt. Er zit nu weer sinds jaren een stijgende lijn in de publieke belangstelling," weet hij. „Maar als de ploeg goed presteert en het publiek blijft weg, dan kun je maar een conclusie, hoe pijnlijk dan ook, trekken: dan verdient d Oostelijke Mijnstreek geen betaalde voetbal club. Dan moetje maar terug naar de amateurs Neem AZ. Zelfs in de glorie-periode met Europi Cup-voetbal bleven de mensen thuis. Klaas lenaar heeft toen in mijn ogen de fout gemaak door te gaan. Hij had de club moeten opdoekt of iets anders moeten beginnen. Je ziet wat e van de vereniging over is. Mocht het publiek Limburg wegblijven bij de afzonderlijke clul dan moet toch serieus overwogen worden of betaalde voetbalclub niet noodzakelijk is". Van onze1 JZENDIJKE - In de tw 'eeuws-Vlaamse volleybal leeht tegen Philippine, al 1 'onckheym wel een punt. pannende strijd tegen YV ■e1 Wam klasse tekort tegen C Éééi Enkele jaren geleden had Nol Hendriks zi voorgenomen om op zijn 50e uit de textielbran che te stappen. Op 15 mei wordt hij vijftig. heeft besloten om door te gaan. „Ik heb het niet slecht, kan goed leven", zei hij. „De zaken lopen goed. Ik heb twintig meer omzet dan tien jaar geleden. Er zit steeds expansie in. Stilzitten is niets voor mij. heb geen last van spanningen. Ik bekijk het ven van de zonnige kant. De voetbalsport is uitlaatklep. Volgende week zaterdag ga ik ii FC Antwerp - RWDM en op zondag naar K Mechelen - Club Brugge. Vervolgens stap ik kele dagen later weer met Roda in het vliegtuiiai om de trip op Sierra Leone mee te maken. Ik 8 niet als zakenman op de tribune, maar als voet balliefhebber. Ik wil geen geld aan spelers dienen, want een hobby mag geld kosten, ook is het een dure vrijetijds besteding." Dames: ATHANATOS-P LIPPINE 3-2 (15-11,15-7, 3 i-15, 12-15) - Atham peelde een slechte wedsti Vooral in de eerste twee s "e wonder boven wonder t l0g werden gewonr jpeelde de thuisploeg ma ac hilippine, vooral verd< •end alles pakkend, deed ïoed. Het wist zich in de de :n vierde set op gelijke hoc ■e brengen. In de vijfde ttelde Athanatos orde op "en, maar dit puntje ver in de titelstrijd, san Savok 2, nog verstri tende gevolgen hebben, feren: KIKKERS-YVC 2 }5-ll, 15-11,12-15,15-7) - K 'ers heeft deze zege zeker r 'ideau gekregen. YVC mi "kele basisspelers, maar g: jr toch fel tegenaan. In ®rde set kwamen de gas Pnieuw op voorsprong n 1-14. Via 12-14 pakte Y 'isnog deze set In de vierde aatste set kon de thuisplc Hl joed. :n e kee no tan 'e net i ee naa 1 er vei

de Stem | 1987 | | pagina 14