VS in Dl TIT IRA. Spoedij ambass; Arrestal TERDAG 31 JANU ZATERDAG 31 JANUAR11987 :EXTRA OP ZATERDAG5 Medici Ambassadeur Van Agt Sociaal gezicht Bezuinigingen WASHINGTON - jommissie voor In-j [ichtingenzaken var je Amerikaanse Se-| iaat nam donderdag tiet volkomen onver-j machte besluit haai rapport over het Iran-| schandaal aan de openbaarheid prijs geven. 'Olympic Dream' (1) Wachtdagen in basisonderwijs Olympic Dream (2) Terreur Hongaarse christenen Sociale controle Senatoren willei SALT II naleven! BREIN ACHTER CO Het is voor mekaar. Men heeft de tariefsverhoging erdoor gesleept. Prachtig, want het is een twee snij dend zwaard, de inkomens van deze lieden gaan ener zijds omhoog, en anderzijds zullen er weer meer mensen op hun stoep staan door de verhoogde geestelijke druk. Waarschijnlijk is een ieder van u het bericht in de krant van enkele maanden geleden al weer vergeten. Luidde het .niet zo, dat de Nederlandse arts gemiddeld onder het niveau lag van de doorsnee Europese arts. Had het niet verstandiger ge weest eerst de koopwaar in kwaliteit te verbeteren en pas dan de prijzen op te voe ren. Er blijven in onze maat schappij groeperingen over die de misère van de mens heid blijven uitbuiten. Straks wordt de uitkerings trekkers het recht nog ont nomen dood te gaan, omdat ze de kosten niet meer zullen kunnen opbrengen. Breda, V. v.d. Wijgaart Tot mijn verdriet (en dat van anderen, hoop ik) wordt mevrouw Schoo in de media - waaronder mijn lijfblad De Stem - aangeduid als de nieuwe ambassa'deur' van India. Wat een puinhoop zijn wij Nederlanders toch van onze taal aan het maken! Zouden wij onze gramma tica en woordenboeken maar niet liever massaal op de brandstapel gooien? Er wordt blijkbaar toch niks zinnigs mee gedaan. Op de basisschool wordt tegen woordig het Engels onder wezen. Maar een schoolver later is niet in staat een be hoorlijke sollicitatiebrief in de eigen taal te schrijven. Als je in de radio een voor aanstaand iemand een zin hoort opbouwen, knijp je soms je tenen bij elkaar. In een artikel in De Stem van 21 november 1986 veegt uw medewerker Toon Kloet de vloer aan met de taalkennis van leerlingen uit het ha vo/vwo ('een toekomst in het versgebeuren'). Taalar- moede noemt hij het. Maar mensen lezen ook de krant en luisteren naar radio en tv. Onbewust nemen ze in zich op wat ze lezen en horen aan foutief en absurd taal gebruik. Doen de media iets met dit gegeven? Weet men dat de taalverloedering zelfs in Vlaanderen al begint door te dringen? Het is als met de milieuvervuiling. Doen we er nu niets aan, dan is het straks te laat Dan is bij de Europese eenwording het Nederlands vervallen tot een primitief streektaaltje waar iedereen zijn neus voor ophaalt. Breda, W. Giesing Naschrift redactie: het is sinds de opkomst van de emancipatie goed gebruik geworden om het onder scheid tussen man en vrouw zoveel mogelijk te vermij den. Ambassadeur dus en niet ambassadrice, net zoals voorzitter en niet voorzitster. Heerlijk waren al die be richten over onze heer Van Agt. Wat spande deze man zich toch geweldig in om Brabant te promoten. Zijn snoepreisjes naar Japan za gen we wel door de vingers, want hij kwam altijd wel weer terug met een Japans bedrijf, die in ons eigen Bra bant een industrie wilde op zetten. We kunnen deze fa brieken best gebruiken. Tenslotte hebben we hier nog een schreeuwende be hoefte aan fabrieken, die vlaggetjes maken of die wegwerpschoenen voor de zomer fabriceren, die met je tenen worden vastgehouden en waardoor je met de warme maanden constant kreupel loopt van de blaren. Al het werk van Van Agt is echter niet voor niets ge weest. Laten we eerlijk blij ven. Per slot van rekening heeft hij er toch maar een mooie baan aan over gehou den. Zijn Hof van Eden gaat geruild worden voor een armzalig flatje in Tokio, met hangende tuinen en geisha's en als hij verstandig is, neemt hij ook nog een paar nina's in dienst Kom ons niet meer aan met chauvi nistische kreten als ons eigen dierbare Brabant. Breda, V. v.d. Wijgaart Nu de betrokkenen via de diverse sociale diensten en bedrijfsverenigingen op de hoogte zijn gebracht aan gaande voor hen soepele in komensvermindering, van de ene dag op de andere, met ƒ1.000 tot ƒ1.600 netto per maand, blijken de schrifte lijke beloften van het CDA niet meer te zijn dan kie zersbedrog. Hun reacties op beschul digingen van de oppositie, dat het nieuwe stelsel van sociale zekerheid a-sociaal is en hakken met de botte bijl, als zijnde spookverha len, is nu door de waarheid achterhaald. De chaotische manier, ondeskundigheid en goedkeuring geven zonder iets te beseffen van de ge volgen van hun daad, wer den deze week via de televi sie duidelijk naar voren ge bracht, tevens het ontbreken van enig christelijk motief bij de ontwerpen. De uitzending heeft te vens aangetoond op welke manier een ministerie onder dit no-nonsens kabinet functioneert Het geeft te vens enig inzicht over het ontstaan van o.a. de RSV- en ABP-affaire. Op 16 februari zal de architect van dit kaartenhuis van sociale on zekerheid in Etten-Leur uit leg geven over het ontbre ken van fundering, wanden en dak. De steeds herhaalde aanvallen van dit kabinet tegen de wakken van onze samenleving, de angst om wat er nu weer broeit, kan door de kiezers bij de staten verkiezingen in maart via een gewijzigde Eerste Ka mer ongedaan worden ge maakt. Misschien kan de slogan van deze partij nog worden geënt aan de daden, bijvoor beeld sociaal voor of na het karwei. Roosendaal, J. van Oorschot Het wordt tijd om te emigre ren. Grote bevolkingsgroe pen verpauperen en de laat ste voorzieningen, die het le ven nog een beetje leuk ma ken, worden nu ook ontno men. Bij het verval van het Van onze correspondent De commissieleden kre-l Hen daarvoor een dank-j aar applausje van presi-i lent Reagan die op een zo {root mogelijke openbaar-^ leid inzake de geheime ivapenleveranties met Iran beeft aangedrongen. Hei was overigens niet meen lan een beleefdheidsap-j plausje, want het rapport bevatte niets dat al niet be-| kend was. De ramp met de 'Olympic Dream' is voor ons Zeeuwen weer goed afgelopen. Je vraagt je wel af wat er ge beurt als de aanvaring iets verder de Schelde op plaats vindt. In de buurt van de woongebieden Vlissingen, Terneuzen, Hansweert en Walsoorden of de kerncen trale van Borssele, die door het scheepvaartverkeer ra kelings gepasseerd worden. Er hoeft dan geen scheeps- kant op de wind getrokken te worden om de vlammen van dek te houden, want er is geen ruimte. Hoe lang duurt het nog eer de verantwoordelijke in stanties, Provinciale Staten Romeinse Rijk, probeerden de machthebbers tenminste nog het volk zoet te houden met 'brood' en 'spelen'. Maar zelfs dat kan er in onze ver loederende samenleving niet meer af. Eerst is de arbeidersbe weging en het socialisme de wind uit de zeilen genomen door de luxe te laten stijgen. Degenen, die het beter kre gen, gingen steeds rechtser stemmen. En nu extreem rechts reeds jaren in het za del zit, wordt openlijk de winst van de bezitters gesti muleerd en worden door automatisering afgedankte arbeiders in armoede ge stort. En door wie worden de als aalmoes verstrekte uit keringen betaald? Door de weinigen, die nog werk heb ben. Niet uit de winst, door ónze arbeid van ónze grond stoffen in óns land vergaard. en de gemeenten, langs de scheepsroute zich eens gaan beraden over deze risico's. De risico's die nu genomen worden bij mist en ontij met de levensgevaarlijke tan kertransporten (LPG, ben zine enz.) over de Wester- schelde. Wanneer worden er maatregelen getroffen. Als men leest dat het ruim drie uur duurt eer het rampen plan van onder het stof ge haald is en een man gevon den is die een beslissing kan nemen, word je er niet ge ruster od. Voor de verantwoorde lijke instanties en overheden moet de ramp met de 'Olym pic Dream' geen droom, maar een nachtmerrie zijn. Kloosterzande, E. Mast Het spelletje tussen rijks overheid en gemeentes moet een rookscherm optrekken: het komt niet door de ge meente dat alles wordt weg- bezuinigd, dat doet Den Haag! En plaatselijke verte genwoordigers van CDA en VVD verschuilen zich achter hun grote broers in Den Haag, die de rampen veroor zaken. Wiens kapitaal wordt vernietigd door het afbreken van zwembaden en sport velden (z.g. 'vervroegd afge schreven')? Door ónze belastingcenten moeizaam tot stand ge brachte kollektieve voorzie ningen: ónze zwembaden, ónze sportvelden. De 'ge meente' is niet meer dan de vertegenwoordiging van onze gemeenschap: zij bezit, beheerst en bestuurt na mens ons! De PvdA, ooit so ciaal-democraten en door „Wim Deetman, (basis- jonderwijsinspiratar-zonder- weerga". - fotoanp Het was in de late zomer van 1986, dat Wim Deetman, (ba- sis-)onderwij sinspira tor-zo nder-weerga, een van zijn unieke bewegingsvisioenen kreeg en terstond omzette in de van hem bekende daden. Het aangeven van onder wijskundige argumenten was reeds lang uit de mode geraakt; er kon dus snel ge handeld worden. Na 2e-kamersteun van CDA en WD en zelfs in stemmend geknik van en kele onderwijsbonden, wier pen de Zoetermeerse circu laireschrijvers zich met on gekende gretigheid op de zo veelste haastklus van hun baas. Het resultaat mocht er weer zijn. De (nog o, zo jon ge) basisschoolliteratuur werd nog net voor de vre dige kerstdagen verrijkt met het werkje 'invoering wachtdagen in het onder wijs'. Vanaf 1 januari hebben inmiddels tientallen basis scholen, vele (nog niet zieke) leerkrachten, honderden leerlingen en hun ouders de eerste ervaringen achter de rug met Deetmans feno- Zondag 25 januari 1987 om 02.45 uur vond er in de mist op de rede van Vlissingen een aanvaring plaats tussen de Olympic Dream, geladen met 30.000 ton benzine die daarbij in brand vloog, en het lege schip August Thijs- sen. De reddingsboot Java- zee en de sleepboot Fighter van de Unie van Redding en Sleepdienst waren als eerste ter plaats om de be manning van de Olympic Dream aan boord te nemen. Vervolgens maakte de Figh ter vast aan het achterschip om dit weg te slepen van de rede van Vlissingen. Korte tijd later arriveeren de sleepboten Jerome Letzer tegenstanders schertsender wijs wel eens socialisten ge noemd, laat het landelijk al afweten. Hier in Breda bleef een rechtervleugel over, door het bedrijfsleven ge loofd om zijn no-nonsens beleid. En waar moeten we heen met die wethouder, die na Esso binnengehaald te heb ben alsof het Sinterklaas is, nu zijn prestige bij het volk op wil vijzelen door schone recreatiepias en park in de Haagse Beemden? Je kunt schadelijke personen niet weg blijven promoveren. Loon op Zand hééft al een burgemeester. Ambassa deurs in India of Indonesië dat zal wel een andere krachtfiguur worden. Den Bosch dan maar, of liever meteen naar Japan? Maar waar moeten wij heen emigreren? De nog niet meen: „onderwij sgeven- zonder-leerkracht aan kin deren van 4 tot 12 jaar. Aan inventiviteit geen ge brek; afwezige leerkrachten worden opgevangen met de ouderwetse 'tussendeur open' variant, terwijl ook de 'verdeel-de leerlingen maar' mogelijkheid perspec tief biedt. De heer Deetman zou ik willen wijzen op het onschatbare voorbeeld van partijgenoot Van Agt. Het is heel simpel. Je loopt naar een willekeurig station en je stapt in de trein die toevallig langskomt. Den Haag Cen traal ligt op loopafstand van het Binnenhof en ook de Zoetermeerlijn kan nog wel een extra passagier gebrui ken. Pak zo'n trein, minister en geniet daarna in een andere functie van nog vele gezonde wachtdagen. Daarna krijgen hopelijk de velen, die (ge lukkig) nog steeds dagelijks met veel inzet en toewijding de doelstellingen van de ba sisschool trachten waar te maken, de kans him werk te doen. De gevolgen van de wachtdagenregeling staan hier volledig haaks op. Uw vertreksein, heer Deetman, staat op groen. Instappen! Etten-Leur, Jan Hupkes van de URS, de Banckert en Evertsen van Van den Ak ker en de nieuwe Vlissingse (NVS), die begonnen te blus sen en het koel houden van de huid van het schip. Later kwam de Sea Horse (URS) uit Zeebrugge, de Wandelaar uit Terneuzen, de Westhinder uit Antwer pen en na de middag arri veerde de Martine Letzer, alle boten van de URS en begonnen allemaal direct bij aankomst het schip af te koelen. De sleepboot West- diep (URS) was communica tieschip. Om dit werk te kunnen verrichten, moesten zij dichtbij de vuurhaard gaan liggen, dit met gevaar voor eigen leven en van de sleepboot, door de grote hitte die daar ontstond. 'sMaandgs was het schip geheel door de bezitters van de wereld leeggeroofde lan den, worden wel in opstand of in oorlog gehouden. Goed voor de economie. Niemand vraagt ooit wiens econo mie. Gelukkig blijft onze regering nota's publiceren: hoe de kriminaliteit tegen te gaan, hoe het aantal zelf-do dingen naar beneden te brengen, e.d. Terwijl het werkelijke beleid er op ge richt is, dat de mensen elk aar afmaken of teneinde raad zichzelf! Vluchten kan niet meer. Breda, J. van Nispen Terreur moet bestreden worden, daarover bestaat niet de minste twijfel. Er moet opgetreden worden roept iedereen. De politie moet daar maar eens iets aan doen, daar denkt ieder een zo over. Tegen wie moet er opgetreden worden als het gaat om brandstichting of kraken van panden? Te gen de krakers en brand stichters roept een kamerlid, nog maar ternauwernood de speen uit de mond, heel triomfantelijk even vóór de statenverkiezingen, alsof hij reeds op toernee is in de lande voor zijn partij na tuurlijk. Wat de werkelijke oor zaak is, daar laat men zich liever niet over uit De ge volgen worden zo drama tisch mogelijk in de publici teit en in beeld gebracht, liefst nog met een emotio neel effect En neem nou het internationaal of nationaal georganiseerd terrorisme, waar de politiek de hand in heeft. Regeringleiders, officie ren, vooraanstaande perso nen van befaamde instellin gen zijn erbij betrokken. Ongestraft en ongehinderd hebben zij jaren achtereen hun activiteiten beloond ge zien en zien dat straks voortgezet om zoals dat zo schitterend geformuleerd wordt een bastion te metse len tegen de oorlogsdreiging en voor de wereldvrede. Maar de terreur in Zuid- Afrika, Midden-Amerika en De Olympic Dream: „Hoe lang duurt het nog eer de wr antwoordelijke instanties, Provinciale Staten en de gemeen ten, langs de scheepsroute zich eens gaan beraden over dm risico's." - fotow al op volle zee, waarbij de sleepboot Wielingen (URS) uit Antwerpen zich had aangesloten om het schip te koelen, de boten Fighter, Je rome Letzer en Bankert stonden vast aan de Olypic Dream. De boten Wande laar, Westhinder en Wislin- gen lagen naast elkaar aan stuurboordzijde het schip te koelen en dit op nog geen twee van hun achterschip waar de vuurhaard woedde. De sleepboot Sea-Horse lag aan bakboordzijde de windkant en waar de golf- het Midden-Oosten waar voortdurend sprake is van schending van rechten van de mens en de souvereiniteit waarbij regeringen en ker ken pratend over vrede en veiligheid nauw bij betrok ken zijn, maar niets doen te gen de wapenhandel en pro ductie. Terreur moet bestreden worden, natuurlijk, niet al leen op het laagste niveau, ook in de top waar nog vaak de schuldigen zich goed ver schanst weten. Rijden door een rood stoplicht, dat is het begin. Oosterhout, H. Telchuys ACAT is een internationale beweging van christenen (prot. en rk) die opkomen voor hen die gemarteld en vervolgd worden. In 9 lan den bestaan al ACAT's die met elkaar samenwerken zodat de acties een groot schalig karakter krijgen. In 1986 werd de vereniging ACAT-Nederland opgericht: Actie van Christenen voor Afschaffing van Tortuur (martelen). Uitgangspunt van ACAT- Nederland is dat alle men sen schepselen van God zijn en in alle omstandigheden recht hebben op behande ling overeenkomstig de nor men die ons in de bijbel worden voorgehouden. ACAT-Nederland is nu be gonnen met een handteke- ningenaktie ten gunste van 7 Papua-vluchtelingen in In donesië die gemarteld wer den. ACAT-Nederland is nu begonnen met een handte keningenactie ten gunste van de jonge Hongaarse christen Zsolt Zsubrits, die in september 1985 vanwege het uitdragen van zijn geloof werd opgesloten in een psy chiatrische inrichting, waar hij gemarteld werd. Zsubrits kwam op 18-jarige leeftijd tot bekering en ging zijn ge- slag tegen het schip aan beukte het schip te koelen. Dank zij de inzet van de be manning van de sleepboten en het risico voor eigen le ven en later ook voor de be manning van de Deurloo en de brandweer van Smit Tak is het schip en de overige la ding, 22.000 ton benzine, behouden gebleven. Dit was overigens hard werken voor de bemanning van de sleep boten, met heel weinig rust en altijd waakzaam zijn. Terneuzen, F. de Paauw loof uitdragen, wat door de communistische autoriteiten niet geaccepteerd werd. Handtekeningenlij sten met verzoeken om vrijlating van Zsubrits kunnen aange vraagd worden bij: ACAT- Nederland, Postbus 2225 9704 CE Groningen. Het is te hopen dat velen zich willen inzetten voor vrijlating van deze vervolgde medemens. Dongen, M. Schenkels Met het uitstekende artikel 'Sociale controle' van Wim Koek (De Stem d.d. 29-1-871 nog in gedachten, lees ik in hetzelfde blad over de kat die met een luchtbuks be schoten is. Deze daad is niet goed te keuren, vooral om dat het hier een onnozel dier betreft dat een straf ont vangt die z'n eigenaar op passender wijze beter zélf had moeten ondergaan. Echte dierenliefhebbers zórgen voor hun beesten, in dit geval door het o.m. hou den van een kattebak; deze moet natuurlijk wel worden schoongehouden, maar dat is de consequentie van hun dierenliefde. Dit is altijd nog beter dan een ènder te belet ten zijn hobby (nb. op eigen terrein) na te streven zoals het verzorgen en kweken van bloemen en planten Deze mensen vinden hun tuin omgewoeld of dode struiken, vanwege die voortdurend behoeftige honden en katten. De onkos ten voor hèn bedragen vaak méér dan 228,-. Misschien zouden deze mensen hun vuil eens genf geld moeten deponeren in® tuinen van degenen, die hun verantwoordelijkheid te genover hun dier misser- Want voor het droevige m- van een beest, getroffen dof" >een af te keuren daad, d£ wèl bergrijpelijk is, zijn zt in eerste instantie verant woordelijk. W. Westerhout, Oosterhout Van onzec WASHINGTON - Binnen afzi| een nieuwe Amerikaanse wachten. Ofschoon het Amel landse Zaken geen mededeling van de benoeming, wordt in aankondiging van het Witte 1 ten wachten. Een woordvoerder van da Nederlandse ambassade in Washington zei: „Nu de nieuwe Senaat aan het werk is en de leden van de commissie voor buitenlandse betrekkin! gen zijn benoemd, verwachten wij dat een aantal benoemin-j gen waaronder die van een VS-ambassadeur in Neder-? land - spoedig zal worden be handeld". De benoeming vari een ambassadeur in Neder-I WASHINGTON (UPI/RTR) Senatoren van beide partije in de Verenigde Staten hebb gezegd dat zij president Rea-j gan ertoe willen dwingen ziet alsnog aan het Salt-II-ver- 4rag te houden als hij het niet uit zichzelf doet. Vier senatoren, twee Demo craten en twee Republikeinen dienden een wetsvoorstel ir dat verbiedt geld beschikbaar te stellen voor het installeren of onderhouden van wapens die de plafonds overschrijder die in Salt-II zijn gesteld aan het aantal op zee en land ge stationeerde intercontinentale raketten en aan het aantal mei nucleaire kruisraketten uitge ruste bommenwerpers. Het Salt-II-verdrag werd in 1979 ondertekend maar nooit door de Amerikaanse Senaat bekrachtigd. Niettemin beslo ten Washington en Moskou rich tot voor kort aan de ter men van het verdrag te hou den, zolang de ander dat ook deed. MANILA/HONOLOELOE (RTR/DPA) - Na de zonde bloedvergieten beëindigd- couppoging tegen het bewim van president Corazon Aquim hebben de Filippijnse autori teiten de arrestatie gelast vai honderden personen, onde wde een generaal van de Filip Pijnse strijdkrachten. Ex-president Marcos wil ui rijn ballingsoord op Hawai terug naar de Filippijnen on het volk te redden van 'het jul en de tirannie van het commu nisme'. Het hoofd van de Filippijnse strijdkrachten, Fidel Ramos het gisteren weten dat hij ge neraal Jose Zumel wil latei oppakken omdat hij tot d( muiterij van dinsdag zou heb- hen aangezet. Achter de tralie ntten al 372 soldaten, ondei tvie 13 officieren, en 137 bur gers wegens het deelnemer aan de opstand die donderdag ronder geweld beëindigd is. Naast brigadegeneraal Zu- 1 o j dienen de kolonels Ro- ando Abadilla en Reynaldc abatuan en een majoor vooi

de Stem | 1987 | | pagina 4