even UITBLAZEN Aquino is ondanks alles het enige alternatief Teampolitie in de strijd tegen kleine criminaliteit Simonis misschien volgende week voor rechter VERZEI DE NIEII AFRIKA Carnavals- explosie FILIPPINO'S STEMMEN MAANDAG OVER EEN NIEUWE GRONDWET COC VINDT DAT BISSCHOP DIT KEER TE VER IS GEGAAN Roofoverval en poging tot doodslag DE STEM CC Haalt Gorba De jaren zestig (16) ZATERDAG 31 JANUAR11987 ACHTERGROND Zondag na gir HET telefoontje deze week van Jaonus Vataon uit Ooster hout (Uitbl. 29/1) voerde me in gedachten terug naar de jaren zestig, die vooral ook werden geken merkt door een explosieve opkomst van het carnaval. Ik had nooit carnaval gevierd toen ik, ergens in de tweede helft van de jaren '50, een car navalsbal in Gilze bezocht. Ik had er een Chaplin-outfit voor gehuurd. Mijn snorretje was geschminkt en liep, blijkens de foto die ik nog heb, uit tot een flinke, maar asymmetrische knevel. Uit die carnavalsvereni ging zou later de plaatselijke carnavalsstichting van GÜze voortkomen, maar toen was ik et al weg. De aandacht van de media, toen nog vooral kranten, voor het carnaval moet te maken "hebben gehad met die steeds snellere verspreiding van het feest. Schrijvers en journalisten als Godfried Bomans, Bertus Aafjes, Anton van Duinkerken, Piet Bakker en Pierre Huyskens schreven vanuit Maastricht, Venlo, Den Bosch en Bergen op Zoom in hun kranten repor tages waarvan het water je in de mond kwam. Zelfs 'boven de sloot' moe ten die verhalen indruk hebben gemaakt want in 1957 of '58 besloot de personeelsvereniging 'Freya' van het Rotterdamse bijkantoor van de Nationale Handelsbank een carnavals feest op touw te zetten. Omdat ik op kantoor de enige zuider ling was, moest ik voor prins spelen. Ik huurde in Breda een pak dat achteraf meer een mus ketiers- dan een prinsenuitrus ting bleek te zijn. Een katho lieke collega, een meisje, wei gerde principieel het feest bij te wonen. De carnavalspap begon dus in de jaren '50 al te borrelen. In 1955 werd in Oosterhout de carnavalsstichting De Smulnar- ren opgericht. Eerst gaf de bur gemeester aarzelend toestem ming, vervolgens trok hij die weer in. Na hevig soebatten stemde hij er ten slotte in toe dat de feesten zouden doorgaan op voorwaarde dat een comité, bestaande uit notabelen, er zijn naam aan zou verbinden. De pastoor moest er ook niet veel van weten, maar verbieden deed hij niets. 'Kom na carna val maar terug dan zal ik zeg gen wat ik er van denk', gromde hij de organisator toe. Deze ging op Aswoensdag in derdaad weer zijn opwachting maken op de pastorie. Hij kreeg een dikke sigaar aange boden en de pastoor viel als volgt met de deur in huis: 'vol gend jaar houd ik het Lof op een andere tijd, dan kan ik ook naar de optocht kijken. Zo ging de kogel in Oosterhout letter lijk door de kerk. Binnen enkele jaren was het lang volgehouden verzet van kerk en burgerlijke overheid te gen de openbare carnavalsvie ring weggesmolten als sneeuw Voor de zon. Het ene dorp na het andere volgde het voor beeld van de grote 'oudere' car navalssteden. Prinsen werden op gemeentehuizen ontvangen; WIM KOCK De vorige afleveringen van deze serie stonden in de krant op 16, 21 en 26 aug.; 6 sept; 9, 21 en 30 okL; 6, 14, 20 en 28 nov.; 5 en 13 dec. en op 14 en 23 jan. geestelijken bezochten carna valsbals en in de jaren '60, in het spoor van de turbulente vernieuwingen in de kerk, ont stond zelfs het fenomeen van de carnavalsmis. Met wat ik toen al als de 'echte carnaval' beschouwde, maakte ik kennis in Oosterhout in 1961 en in Bergen op Zoom in 1962. In Krabbegat moest ik voor de krant de carnavalsre portages verzorgen omdat de plaatselijke redacteur die we daar hadden 'een tukker was die er geen kijk op had.' Deze zelfde tukker-die-er-geen-kijk- op-had intussen, maakt dit jaar in Made zijn camavalskarwei af. Hij is er dan acht jaar prins geweest. Zo zie je maar. Krabbegat (waar ik onge vraagd, collegiaal en onbaat zuchtig werd gecoacht door Cor Meerbach van de concurre rende krant) maakte diepe in druk op mij, niet het minst met het Praatje in de Draak en de Boerenmaaltijd. Toch koos ik Oosterhout, nu Kaaiendonk, maar dat zich toen nog tooide met de bizarre naam Easter- wood del Camavallo. Daar ging het er toen nog wat eenvoudi ger, hoewel nogal op z'n 's-Her- togenbosch', toe en ik vond het er warmer. Meer mijn eigen soort denk ik. M'n eerste belevenis daar was een strafexpeditie, op een koude januari-avond, tegen het toen nog volstrekt non-carna valeske Gorkum van de roem ruchte L.R.J. Ridder van Rap- pard Het was donker toen de pont (de brug zou een paar maanden later pas geopend worden) aan de Gorkumse oever afmeerde en de Gorku- mers, die al tussen de schemer lampen voor de televisie zaten, schrokken zich rot toen onze stoet met schetterend koper en dreunend tromgeroffel door smalle straatjes oprukte naar Roxy, waar de Ridder ons op wachtte. Onze expeditie naar Gor kum stond niet op zichzelf. Het was een symptoom van de even plotselinge als geheimzinnige reis- en treklust, die in het be gin van de jaren '60 steeds meer prinselijke gezelschappen op joeg naar vreemde oorden. Tot in de zomer toe. Die msteloos rondtrekkende carnavalscircus sen, waarvan nog altijd de na weeën te zien zijn in de vorm van prinsengeburenbals en -ga la's was een merkwaardig ver schijnsel op zich, binnen dat veel grotere fenomeen van de plotseling en onstuitbaar op bloeiende carnavalsviering. Ik kom er nog op terug. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllllllllHIlllllllliililllllllllUl? T5 PAGINA {ZATERDAG 31 JANI Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans-hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41©236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957, Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van j 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie® 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Mathieu Kothuis DE JONGSTE en mis lukte couppoging door Marcos-loyalisten op de Filippijnen vormde de zoveelste uiting van de strijd om de macht in dit eilandenrijk. De couppoging, opgezet door Marcos-getrouwe mili tairen, kwam nauwelijks twee maanden na een coup poging van aanhangers van de afgezette minister van de fensie, Juan Ponce Enrile, en na de bloedige afloop van een demonstratie van de boeren- organisatie KMP (Farmers' Movement of the Philippi nes), eind vorige week. En de Filippijnse machtstrijd is voorlopig nog niet beslist. Ook na de stemming over de grondwet gaat het land roerige maanden tegemoet. In mei staan al congresver kiezingen voor de deur, ge volgd door gemeenteraads verkiezingen in augustus. Mevrouw A. Carreon, do cente aan het Institute of So cial Studies in Den Haag met als specialiteit de politiek- economische ontwikkelingen in Zuid-Oost Azië, is erg pes simistisch over de toekomst van de Filippijnen. Zelf af komstig uit dat land maakt ze studie van de ontwikkelin gen van de niet-partij gebon den beweging op de Filippij nen, de 'people's power mo vement', die Corry Aquino vorig jaar aan de macht bracht. Carreon's pessimisme wordt ingegeven door de slechte economische situatie en de politieke instabiliteit op de Filippijnen. Wat dit laatste betreft betekent de stemming over de ontwerp- grondwet een belangrijke nieuwe krachtmeting voor president Corry Aquino. In middels wordt niet meer ge twijfeld aan haar overwin ning, maar het gaat vooral om de marge daarvan. Aquino zal de instemming Chef-staf Fidel Ramos overlegd (links) hier met de minister van defensie, Ileto.- fotoap vaq rond 65 procent van de Filippino's nodig hebben om haar politieke macht voor de komende tijd te kunnen be stendigen. De couppogingen van ex treem rechts en de politieke agitatie van communisten en uiterst links zijn ingegeven door verschillende bepalin gen in de ontwerp-grondwet. Enrile en zijn aanhang zijn vooral gekant tegen het feit dat bij een goedkeuring aan de ontwerp-grondwet de kans op nieuwe presidents verkiezingen voor minstens zes jaar is verkeken. Enrile heeft er, sinds hij vorig jaar van het Marcos- naar het Aquino-kamp overliep, nooit een geheim van gemaakt dat hij zelfs aast op het presi dentsschap. Bovendien is de Marcos-aanhang sterk ge kant tegen de in de grondwet opgenomen landhervormin gen. Uiterst links noemt op zijn beurt de ontwerp-grond wet 'bourgois'. De hervor mingen gaan in de ogen van links niet snel en niet ver ge noeg. Carreon noemt de ont werp-grondwet op een aan tal punten uniek. Behalve de landhervormingen krijgt de versterking van de mensen rechten ruime aandacht. De positie van de vrouw, het ge zin, de mogelijkheid voor het verkrijgen van abortus en de positie van de Amerikaanse bases na 1992 wordt grond wettelijk vastgelegd. Verlen ging van het contract met de VS zal in de toekomst slechts mogelijk zijn na een volks raadpleging. Zeker niet on belangrijk is een paragraaf over de instelling van een 'nucleair zone', een kernwa pen vrije zone voor het gehele land. Volgens mevrouw Carreon is versterking van de sociale rechtvaardigheid het belang rijkste kernpunt in de ont werp-grondwet. Zo zal een permanente commissie toe zicht houden op bescherming van de mensenrechten, mar telingen worden grondwette lijk verboden en er komt een verbod op deportaties. Zo hebben zowel extreem links als extreem rechts in de nieuwe grondwet voldoende aanknopingspunten om fel uit te halen en bevreesd te zijn voor de toekomst. Links is bovendien bang voor een groeiende populariteit van Aquino die ze gedurende haar presidentsschap verder zou kunnen verstevigen. Aquino kan echter rekenen op de gematigde linkse groe peringen (verenigd in BISIG, Union for the Advancement of Social Thought), niet zo zeer omdat die het met Aquino op alle fronten eens zijn, maar wel omdat ze ho pen op betere tijden. „Aquino is voor die groe pen op dit moment het enige alternatief", aldus Carreon. Terwijl Enrile, de loyalisten, kritische links verenigd in de NDF (National Democratie Front) en de communistische CPP baat hopen te hebben bij destabilisatie en polarisatie, wachten de grote gematigde groeperingen hun kans af. De demonstratie van de boeren- KMP die is gelieerd met de communisten moet volgens Carreon worden gezien in het licht van deze 'kortzichtige' optie van uiterst links. Aquino weet zich maandag verzekerd van de brede volkssteun, de peoples's po wer movement, de katholieke kerk en Ramos, de opper machtige chef-staf van het leger. En vooral dankzij dat leger (en daarachter de VS) kan Aquino haar macht be- De leider van de militaire rebellen, kolonel Oscar Can- las, wordt hier weggeleid door een priester na zijn over gave aan het leger. stendigen. Vraag is alleen voor hoelang.Voorlopig is Aquino alleen door haar brede volkssteun voor Ramos en de VS het enige alternatief in de Filippijnse politiek. Ramos, zo zegt Carreon, is een uiterst slimme man die duidelijk zelf ook politieke aspiraties koestert. Dat hij de nieuwe minister van defensie zal worden staat al vrijwel vast. Bovendien, zo luidt Carreon's verwachting, gaat hij alleen met Aquino's on derhandelingen met de com munisten mee, om de touwtjes later weer stevig aan te kunnen aanhalen. Ex treem linkse groepen en de communisten zullen het niet alleen bij die onderhandelin gen (onder meer over de landhervormingen) laten maar de politieke druk ook op andere punten opvoeren. Links is uitermate gedesillu sioneerd door haar tactische misrekening bij de februari- revolutie vorig jaar. Bij een verlenging van de Aquino- regering vreest links daar door een toenemend isole ment van het volk. - FOTOAP Het grote dillema in de Fi lippijnse politiek blijft de toekomstige positie van de voor de VS uiterst belang rijke luchtmacht- en vloot- bases in het noorden. De communisten en linkse groe pen zullen nooit genoegen nemen met een verlenging van het huurcontract. De VS en Ramos, opgeleid aan de militaire Westpoint-acade- mie in de VS, zullen die bases nooit opgeven. Dit dilemma, gevoegd bij de uiterst peni bele economische situatie, maken de toekomst weinig hoopvol. Carreon: „Zolang Aquino kan rekenen op een brede volkssteun zullen Ramos en de VS haar, zolang ze de communisten kan weerstaan, de vrije hand geven. Onder de economische omstandig heden en de slechte vooruit zichten is het echter de vraag hoelang het volk geduld heeft. Een goede grondwet alleen, biedt nog geen garan tie voor het dagelijkse brood op de plank". Door Ad Burger DE BESTRIJDING van de kleine cri minaliteit scoort hoog, de laatste week in politiek Den Haag. Minister Kort hals Altes (Justitie) ontvouwde on langs een plan ter voorkoming van vandalisme, winkeldiefstallen en an dere kleine misdrijven, waarbij hij het inzetten van werklozen en regi streren van winkeldiefstallen als wa pens wil hanteren. De organisatie van het politie-apparaat echter blijft in die plannen betrekkelijk on besproken. Toevallig verschijnt een dezer dagen een boekwerk, waarin een aantal deskundigen (van Amsterdams burgemeester Van Thijn tot de Westbrabantse rijkspolitiecomman- dant Lutken) ijvert voor de invoer van 'teampolitie', een organisatievorm waarin vooral de kleine criminaliteit beter aange pakt kan worden. In het systeem van teampolitie worden de onderdelen (zoals recherche, surveillance, verkeersdienst) in niet al te grote eenheden bijeengebracht. In een team vindt men dus verschillende disciplines, waarbij alle leden van het team voor alle 'normale' politietaken kunnen worden ingezet. De situatie dat. dp ene agent zich specialiseert in het uitschrij ven van verkeersbonnen en de andere louter door het voetgangersdomein loopt op zoek naar mogelijke winkeldieven, bestaat dan niet meer; iedere agent kan in principe 'alles'. Onlosmakelijk met het fenomeen 'teampo litie' verbonden, is het verschijnsel 'wijk teams': een op een brede basis opererende groep agenten die in één bepaald stadsdeel werken. Zo'n wijkteam staat dicht bij de be volking en vertoont zich - de naam zegt het al - veelvuldig in de woonbuurt. En op zo'n ma nier kan volgens de Haarlemse politiecom missaris Straver, die zelf enige tijd ervaring opdeed met wijkteams, de kleine criminali teit grondig worden aangepakt. Immers, de politie gaat weer meer toezicht houden en gaat vaker op zoek naar de daders van kleine, maar vaak voor de burgerij irri tante vergrijpen. Dat heeft dan twee gevol gen: er worden sowieso meer 'kleine jongens' in de kraag gevat en de burgerij krijgt weer het idee dat de politie ook inderdaad iets aan haar klachten doet. Dat laatste betekent automatisch dat ook de burgerij, in het besef dat dat weer zin heeft, de politie vaker en tij- diger zal attenderen op misdrijven en over tredingen. Stavers verhaal ziet er niet alleen op pa pier goed uit, zijn theorie blijkt in de praktijk nog te kloppen ook. De Haarlemse politiebaas baseert zich daarbij op onderzoek in zijn eigen gemeente, waar het systeem van wijk teams voor Nederlandse begrippen zeer ver is doorgevoerd. Hij constateert dat in de af gelopen drie jaar in de wijken waar speciale politieteams actief waren het aantal aangif ten gestabiliseerd is, terwijl dat aantal in de rest van Haarlem met veertig procent geste gen is. Bovendien vonden de inwoners van de wijken waarin politieteams opereerden, dat door de komst van de teams hun buurt er een stuk veiliger op geworden was. Overigens heeft het invoeren van teampo litie niet alleen positieve gevolgen voor de bestrijding van kleine criminaliteit, vinden de samenstellers van het boekwerk. Een an der belangrijke vooruitgang is dat het poli tie-apparaat doorzichtiger wordt, 'klant vriendelijker'. Burgers met klachten kunnen terecht bij het wijkteam, dat verder voor de afwikkeling van het probleem zorgt. Een hele verandering met de huidige, door verre gaande bureaucratisering niet bepaald over zichtelijk geworden situatie, waarin burgers soms het idee kunnen krijgen dat ze met een bepaalde klacht van het kastje naar de muur worden gestuurd. Een derde, en zeker niet minder belangrijk verschil, is dat de wijkteams meer aandacht hebben voor de directe en eerste-hulpverle- ning. Leden van wijkteams zijn, juist omdat ze dichter bij de buurt staan, vaak beter op de hoogte van bijvoorbeeld de sociale of psy chische problemen van hun 'klanten'; agen ten van een toevallig passerende surveillance zijn dat meestal niet en kunnen dus in som mige gevallen maatregelen nemen die exact averechts werken en de problemen alleen maar verergeren. De theoretici en politiebonzen zijn dus overtuigd over het effect van teampolitie, maar hoe zit het met de agenten zelf? Die blijken, uit een op een congres over teampoli tie gehouden steekproef, in meerderheid (66,7 procent) ook overtuigd van het nut van team politie. 77,2 procent van hen oordeelt het in voeren van teampolitie een goede mogelijk heid om de criminaliteit beter te bestrijden, terwijl maar liefst 96,1 procent denkt dat op die manier het contact met de bevolking ver beterd kan worden. Of het ooit zal komen tot het op grote schaal invoeren van teampolitie, is overigens de vraag. In dezelfde steekproef namelijk la ten de politiemensen ook doorschemeren dat het invoeren van teampolitie de werkdruk zal verhogen (onder meer vanwege de aan het systeem gekoppelde 24 uurs-bereikbaar- heidsdienst) en dat er dus meer geld op tafel zal moeten komen. En juist van dat laatste is, ook voor de bestrijding van de criminaliteit, bij de rijksoverheid niet al teveel voorhan den. Door Cees Manders HET COC bekijkt op welke gronden de leider van de rooms katholieken in ons land, kardinaal Simonis, voor de burgerlijke rechter is te dagen. De belangenvereniging van homosexuelen wil in elk geval door middel van een kort ge ding de kardinaal ertoe dwingen zijn voor homo's beledigende opmerkingen terug te nemen en deze in de toekomst achterwege te laten. Simonis noemde eerder deze week in een vraaggesprek voor de radio de homofilie een bedreiging voor de samenleving. Volgens hem zouden rooms-katholieke huisbazen ho mofielen als huurders best kunnen weigeren. Het is niet de eerste keer dat de kardinaal met zijn uitlatingen de ergernis van bepaalde bevolkingsgroepen heeft gewekt. Eerder trachtte hij de minderwaardigheid van de vrouw biologisch te verklaren en te recht vaardigen. Van een kort geding waarmee en kele feministische groeperingen de kardinaal toen dreigden is het niet gekomen. Waar schijnlijk omdat het juridisch geen haalbare kaart bleek. Simonis heeft zich met zijn homo-onvrien delijke opmerkingen van deze week we derom op juridisch glad ijs begeven. Maar nu is - althans volgens het COC - de kans vrij reëel dat de kardinaal onderuit gaat. Zijn ju ridisch instinct dat hem anders altijd vertelt hoe ver hij nog kan gaan met zijn bijbeluitleg zonder problemen te krijgen, lijkt hem nu in de steek te hebben gelaten. Het COC vindt dat Simonis dit keer echt te ver is gegaan. „We hebben hier "al een tele foontje binnengekregen van een katholieke kamerverhuurder. Hij zei dat hij zich zou houden aan wat de kardinaal had gezegd als er een homo bij hem kwam, 'want jullie zijn allemaal viezerikken.' Dat krijg je nu als je als kardinaal zulke uitlatingen doet." Juist daarom vindt het COC dat Simonis gecorrigeerd moet worden, 'dat hem duide lijk gemaakt wordt door de rechter dat hij bepaalde opmerkingen niet kan maken.' Vol gens het COC heeft Simonis zich onbehoor lijk ten opzichte van de homosexuelen in ons land gedragen. Hij zal dus worden aange sproken op grond van de onrechtmatige daad, van art. 1401 van het Burgerlijk Wet boek. Het COC: „We zijn nog met onze advocaat aan het uitzoeken hoe we het het beste kun nen doen. We willen dat hij zijn opmerkingen terugneemt en ook een verbod van verdere uitspraken in die richting. Dan wordt het dus spoedeisend en kom je uit bij een kort ge ding." Het belang van de eiser behoort een onverwijlde voorziening te vorderen, zegt de wet. Maar vindt de kort geding-rechter dat de eis van het COC dat 'spoedeisend karakter' mist en ook best door de gewone rechter kan worden behandeld, dan zal hij zich onbe voegd verklaren. De zaak komt dan te zijner tijd op de rol van de gewone rechtbank. Pu blicitair is er dan voor het COC niet zoveel meer te verdienen. Simonis kan niet alleen onbetamelijk of onfatsoenlijk gedrag worden verweten. Maar ook kan men zich voorstellen dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan strafbaar ge drag. In dit geval krijgt hij niet met de bur gerlijke rechter te maken, maar met de straf rechter. De strafwet maakt discriminatie wegens ras, godsdienst of levensovertuiging straf Bisschop Simonis. FOTO ARCHIEF DE STEM baar. De vraag is of sexuele geaardheid daar onder valt. De regering wil die vraag voorko men door in de toekomst 'sexuele geaardheid' woordelijk in dat rijtje op te nemen. Een wet in die zin is in de maak. Dit neemt niet weg dat een ruim interpre terende rechter Simonis nu al best zou kun nen veroordelen vanwege het strafbare feit van discriminatie wegens levensovertuiging. Maar dan moet hem dit eerst ten laste wor den gelegd en tegen hem een vervolging zijn ingesteld. Zo'n vervolging kan alleen uitgaan van de officier van Justitie. Deze behoort nu juist tot het Openbaar Ministerie, dat valt onder de minister van Justitie, een politicus. En geen enkele vaderlandse politicus die zijn loopbaan lief heeft zal het in zijn hoofd halen een kardinaal voor de strafrechter te halen voor zoiets vaags als waarom het nu gaat. Trouwens ingeval van discriminerende be lediging (art. 137c Wetboek van Strafrecht) moet bewezen worden dat de dader wist en wilde wat hij aanrichtte. Simonis mag zijn homofiele naasten weliswaar het een en an der te verwijten hebben en daar dan be paalde opmerkingen over gemaakt hebben. Maar dat hij de bedoeling had hen te beledi gen is niet aan te nemen, laat staan te bewij zen. Indien men kardinaal Simonis (volgens sommigen 'de heer S. te U.') langs juridische weg aan zijn verstand wil brengeh dat hij voortaan op zijn woorden moet passen als hij zich wil uitlaten over homofielen en aanver wanten, is een kort geding de gemakkelijkste manier. Hoeveel problemen dat ook nog geeft. Het COC: „We zijn nu ook aan het uitzoe ken of we Simonis in Utrecht dan wel in Am sterdam voor de rechter zullen dagen. We willen het natuurlijk daar doen waar we de meeste kans op succes hebben. Het staat nog niet helemaal vast of wij voor de rechtbank als organisatie wel op mogen treden namens de homofielen van Nederland. De Utrechtse kort geding-rechter Harinxma thoe Slooten is daar veel terughoudender in dan die van Amsterdam, mr. Asscher. Maandag nemen we een besluit en dan kan het kort geding volgende week al plaats vinden." Als alles het COC meezit kan de leider van de Nederlandse katholieken volgende week al voor de rechter staan. En dat is een ge beurtenis - daarvan is het COC zich volledig bewust - die uniek is en ook in het buitenland opzien zal baren. Niet alleen in het Vaticaan. ROTTERDAM (ANP) - ministerie van Sociale Zak heeft de werkgevers en wei i jemers uit het stukgoed v j Je Rotterdamse haven opi I roepen deel te nemen feuw overleg in de comm e-Van der Louw, om te 1 en tot een oplossing van 1 arbeidsconflict in de sect 'flat overleg zal volgende we norden gevoerd. Dat maakte districtbestuu ![er Paul Rosenmöller van Zervoersbond FNV vrijd bekend, de dag waarop grootste aantal stakers we geregistreerd sinds het beg van de acties in de sector, v rige week maandag. Bove jien een dag waarop ook pr blemen rezen in andere dei iran de haven: de container- VOOR 5 TIENTJES Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Voor uiteinc lijk 5 tientjes hebben giste avond twee gemaskerde i nen een roofoverval geplee op een 26-jarige eigenaar v een schoonmaakbedrijf in D kenburg, Nijmegen. Tegen zes 's avonds beid de gemaskerde overvalli aan op het huisadres. Onmi dellij k na hun eis om gc vuurde een van beiden op bewoner. De kogel raakte pink en schoot tevens door pols van de in de woonkan telefonerende vriendin. Toen het slachtoffer in niek de huiskamer in vlucht vuurden de overvallers dw; door de binnendeur en wondden daarbij de Nijmei naar in zijn bovenbeen. Eenmaal in de huiskan doorgedrongen dwong beiden op de knieën. On< bedreiging van het gew werd opnieuw geld geëist. Uiteindelijk namen de ov vallers niet meer mee dan portemonnee van het hei bloedende slachtoffer, waa vijf tientjes zaten. (ADV (Socutera Ne Help onze a Eendrachtsweg telefoon IS IN de Sovjet-Unie, waar d volutie bijna zeventig jaar st volgen en vooral zwijgen, d zijn dynamische leider Mich; Nikita Chroestsjov alleen vc harde diagnose te stellen? D zijn diagnose aan? Of zal krachten die hij ontketent, mi tellietenrijk? Zal hij zoals C breken op het nog volop ziet Paraat en het bijna onneem die hun privileges bedreigd Kortom: haalt Gotbatsjov 195 Het is niet zo moeilijk scha nemens het Sovjet-systeem heime verkiezingen te houde tot een cosmetisch foefje, hoeft te hebben. Allemaal wi Problemen ter tafel te brenge het zaken zijn die gelijkstaa kerk en in het geheel niet pa Patroon. Gorbatsjov gaat nc huis van de partijhiërarchie keuzen te maken, hetgeen d tie. Wat ons betreft kan Gort krijgen, al zien wij nog niet het vermolmde partijappara weten te overwinnen. We kj Russische leider zijn guerril derdaad met volle overtuigin is meer verbeelding nodig daagse plenum van het Cer baal en in dreigende zin heef Toch: Gorbatsjov heeft de ste stappen gezet op een p dtars door taaie instituties d sen hebben gekregen. Bree z,in van een ongekende omv nooit vertoond is in de gesct zou best eens te groot kui uaarom kunnen we niet geri °P de vraag of Gorbatsjov 1 laar gegeven kunnen zijn.

de Stem | 1987 | | pagina 2