UM VÜRPSPLAN SINT KRUIS STIPPELT PAD UIT: TERBIJ. Casino Knokke krijgt face-lift Zeeuws-Vlaams schaatskampioenschap begint Stoomtram Breskens-Maldegem wordt honderd :VSG WNSENDI lORESENl Sint krUIS oplossingen knelpunten Tijdelijke oplossing voor ruimtegebrek gemeente Aardenburg Vlaamse heemkundigen huldigen Van Vooren >80-29705. ZATERDAG 31 JANUAR11987 VAN ZEELAND GROEP MIDDENSTANDERS WERKT AAN HERSTEL VAN STOOMTIJDPERK j INIEK IN NEDERLANI ïtiekcentrum: (nter/Relatie Selekteer zelf! Kontaktenbank Groene kern Kantoor van AbvaKabo in Bergen op Zoom RT ZEEUWS Eerst goedkope maatregelen stank in Bath Plaatselijk nieuws Oostburg Schietingen PASFOTO'S DIRECT KLAAR! neelemans T20 PAGINA ZEELAND 4 MALDEGEM (B) - Op 7 mei 1987 is het precies honderd jaar geleden dat de stroom- tramlijndienst tussen Malde- gem en Breskens geopend werd. Op het Nederlandse gedeelte begon de dienst 9 mei 1887 en 15 mei vierde men in Maldegem het ope ningsfeest. Het Maldegemse Stoom- centrum heeft diverse loco motieven en rijtuigen uit die periode in restauratie, maar zoekt nog documentatie over stoommachines. Ook antieke stoomtuigen zijn uiteraard welkom. De Maldegemmers willen probe ren om, in het belang van het toerisme, een traject tussen Maldegem en Eeklo in de oude glorie te herstellen, compleet met het authen tieke meterspoor en de oor spronkelijke voertuigen. Een groep enthousiaste middenstanders is elk week einde druk in de weer om met eigen handen het stoom tijdperk in oude eer te her stellen. Naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van de stoomtram Breskens-Malde gem wil men de komende zo mer een expositie houden, waarvoor het graag allerlei documentatie in bruikleen zou krijgen, ook van Neder landse zijde. De vorig jaar augustus voor het eerst ge houden stoomrally van Bres kens naar Maldegem krijgt dit jaar een vervolg. De Maldegemse organisa toren kregen voor htm stoomrally zelfs onlangs offi cieel erkenning uit Engeland. Voor meer informatie kan men terecht bij het bestuurs lid van het Maldegemse Stoomcentrum, Rik de Gruy- ter, De Streep 19 te Damme- Sijsele. "■0 jlJ Snel verbeteringen nodig fjotaal 3000 m2 exp. [ïimte o.a. 350 kasten, 10 eethoeken, 200 st. ieinmeubelen, 100 lokstellen, halbanken, ecretaires en enorm sel klein antiek. v# l voor aan een partner onlijke aanpak biedt u kans op succes! /oor informatie (ook 's avonds): '3-3891, Tilburg 013-684555 B40-44397, Goes 01100-11458 Jurg 01180-33517 afdelingen in het gehele land bus 361Krimpen a.d. Ussel end door Raad van Toezicht lhet Ministerie van WVC r te ijks- 4 De van ring: Wie kan er beter e keuze maken dan uzelf? Vraag gratis en vrijblijvent een proefnummer aan var ons tijdschrift voor alleen staanden. Relatiebemidde ling voor alle leeftijden door het hele land. Uit de vele honderder deelnemers selekteert i zelf hoe vaak u kontak opneemt en met wie. (Martha Cohen) Erkend door de Raad van Toezicht. Deelname: 70,- per mnd. Tel 020-628.618. Postbus 7098, 1007 JB Amsterdam. WONING met 4 sik. en evt. garage in Hulst of St. Jan steen. 01148-1529. JONG echtpaar zkt. woon huis 450,- incl. in Zeeuws Vlaanderen voor begin mei 1987. P. en C. Mahu, Spoorstraat 132> 4702 VN Roosendaal. met Townsend Thoresen. Wij schikken ons dus altijd Dver in zo'n vijf kwartier! /ans en aanhangers op alle Dover. oresen brochure met alle lar bij uw reisburo of bank. t van oranje naar Groot-Brittannie aat 32. 1017 PB Amsterdam- Van een oneer verslaggevers ISINT KRUIS - Voor erbetering van de leefbaarheid van Sint kruis moeten binnen enkele jaren al di verse maatregelen ge nomen worden. Het donderdagmiddag ge presenteerde Dorps plan Sint Kruis stip pelt wat dat betreft een zeer duidelijk pad uit. Hoewel de kern Sint Kruis (eind 1985) slechts zo'n vijftig woningen telt, voornamelijk geconcen treerd in twee straten, zijn de problemen waarmee ge kampt wordt complex. Ze variëren van in slechte staat zijnde woningen tot het ontbreken van rioleringen, winkels en een school. Voorts moet, om het woonklimaat van Sint Kruis aantrekkelijker te maken, ge werkt worden aan het weer terugbrengen van Sint Kruis groene dorpskern. In het dorpsplan wordt daarom on der meer de aanplant van groenstroken aanbevolen en zou de dorpspomp weer op een centrale plaats moeten komen, zodanig dat een uitnodigende zitplek ontstaat. Een probleem waarmee (formeel) gekampt wordt, is de aanwezigheid van intensieve veehouderijen. Daarnaast mag binnen een straal van honderd meter niet gebouwd worden. Sint Kruis kan echter ko mende jaren best nieuwbouw woningen gebruiken, ook al opknoppen dorpshuis -rieten parkeerterrein en Ideuterspeelplaats te verbeteren woning ooi koop grend e»tmet bednjf/vening doorno bouwen woningen omdat er aanwijzingen zijn dat oud-Sint Kruizenaars best weer in hun vertrouwde om geving willen wonen. Jusit door het gebrek aan huizen is het dorpje langzaam maar ze ker 'leeggelopen'. Daarom zal ontheffing van het bouwver- bod moeten worden verkre gen. Een enkel bedrijf kan zelfs verplaatst worden. Sint Kruis is van oorsprong een agrarische gemeenschap en dat moet het ook blijven. Een stimulans voor de kern zou de mogelijkheid tot 'kam peren bij de boer' kunnen zijn, zij het dat de landschappelijke waarden dan wel goed in het oog gehouden worden. Van dat 'kamperen bij de boer' zouden ook beide plaatselijke cafés kunnen profiteren, zo staat in het dorpsplan te lezen. Steun De ambitieuze, goed-ogende plannen voor Sint Kruis, kos ten wel de nodige financiën. Een groot deel van de kosten zal door de gemeente Aarden- burg zelf betaald moeten wor den. Steun van Rijk en provin cie en andere subsidiërende instellingen (zoals het Prins Bernhard fonds en Jantje Be ton) is dan ook onontbeerlijk. In dit kader vond burge meester Jongmans het dan ook zeer verheugend dat de pro vincie bereid bleek een ton op tafel te leggen voor de tweede fase van het rioleringsplan Sint-Kruis. De verbetering van Sint Kruis is in een vijftal fases uit te voeren. In de eerste fase (als het kan zo snel mogelijk) zijn zaken voorzien als het inrich ten plek dorpspomp, aanvraag ontheffing woningbouw bin nen honderd meter zone, aan koop van het graanbedrijf aan de Roeselaerestraat, verbete ring van het dorpshuis, ver harding parkeerplaatsen daarbij en het inrichten van een speelplek, uitbreiding van het schoolvervoer van kinde ren, uitvoering derde fase res tauratie kerktoren en onder zoeken of er mogelijkheden zijn om kabel-televisie aan te leggen. In de vier volgende fasen moet dan onder meer de wo ningbouw gestalte krijgen, evenals verbetering van di verse woningen, herinrichting van de straten en de bouw van een muurtje rond het kerkhof. (ADVERTENTIE) Als Britain altijd al op uw verlanglijstje stond voor een fantastische vakantie, vul dan deze bon in. Stuur mij de vakantie brochure: Cottages in Engeland en Wales O Cottages in Schotland Bed and breakfast en Hotel rondreizen Naam Woonplaats Bon inzenden aan: ALBION Lange Belllngatraat 2 4561 ED Hulst 01140-16188 of bel Van onze correspondent AARDENBURG - De huidige stencil- en copieerruimte in het Aardenburgse gemeentehuls zal tijdelijk worden omgebouwd tot kantoorruimte. Dit collegevoorstel kreeg gisteren groen licht van de raad. Dit omdat de gemeentese cretarie met ruimtegebrek kampt en in afwachting van het definitieve besluit om het gemeentehuis in westelijke richting uit te breiden. Een permanente omzetting van de copieerruimte in kantoor ruimte kon volgens burge meester E. Jongmans wegens bouwtechnische problemen niet. De hoogte is immers niet toereikend. Meer discussie was in de raad over de plaatsing van drie plattegrondskasten. Het college stelde voor er drie in de kern Aardenburg te plaatsen. Dit bij de haven, Kaaiplein en Markt. Alle fracties waren echter van mening dat drie wel wat teveel van het goede was. Met name de haven en de Kaai, op slechts enkele hon derden meters van elkaar ver wijderd, was nogal wat over bodige service, vond men. De suggestie van Herman van Rie (D66) om op de twee centrale plaatsen, de Markt en de Kaai een plattegrond te plaatsen en bij de beide invalswegen - Ha ven en Hanzestraat - een in formatiebord wat naar de plattegronden verwijst, wer den dan ook unaniem aan vaard. Voor het structureren van het dynamisch archief werd een krediet uitgetrokken van 31.584 gulden. Door onderbe zetting op de secretarie is er een te grote achterstand ont staan. Deze nieuwe opzet zal worden ingevoerd op het mo ment dat de nieuwe functiona ris voor algemene zaken aan treedt en de verwachting is medio april. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Het nieuwe regiokantoor van de AbvaKabo voor Zuid-West- Nederland komt in Bergen op Zoom te staan. Zowel Roosen daal als Bergen op Zoom wa ren daarvoor kandidaat. De afdelingen gaven echter de voorkeur aan Bergen op Zoom. Het nieuwe kantoor is be doeld voor de leden van Zee land en Brabant tot ongeveer Hilvarenbeek. Met de komst van het kantoor in Bergen op Zoom worden de kantoren in Middelburg en Eindhoven op geheven. Bouw van het nieuwe kan toor in Bergen op Zoom heeft te maken met de beslissing van AbvaKabo om kleinere regio's te maken. Daardoor zijn de bestuurders minder reistijd kwijt en heeft men meer tijd over voor het behar tigen van de belangen van de leden. Het nieuwe kantoor komt in Bergen op Zoom op Plein XIII te staan. Met de bouw is al be gonnen. Medio oktober is het gebouw daar gereed. VOOR VERDIENSTEN HEEMKUNDE Vdn onze correspondente AARDENBURG - Het heem kundig genootschap van het Meetjesland (B) huldigt zater dag 7 februari de Zeeuws- Vlaamse medewerker George van Vooren uit Aardenburg in de burgerzaal van het ge meentehuis te Aardenburg. De reden hiervoor is dat de heer Van Vooren een kwart eeuw actief is in het Meetjes- landse heemkundige genoot schap. De feesteling krijgt deze hulde op de plaats waar hij z>jn gehele loopbaan als ge meentelijk ambtenaar werk zaam was. Op die manier wil len de medeleden van het ge nootschap de jubilaris hun warme genegenheid betuigen en tevens de historische ver bondenheid tussen de gewes ten Zeeuwsch-Vlaanderen en het Meetjesland eens te meer beklemtonen. Na de huldiging wordt er door het gemeentebestuur van Aardenburg een receptie aan geboden. De verbroederde ge nodigden kunnen dan tevens hun jaarboek nr. 37 afhalen en en kijkje nemen op de info- beurs. Tot het Meetjesland be horen onder andere Malde gem, Adegem, Eeklo, Waar schoot en nog zeven Oost- Vlaamse gemeenten. Van onze correspondent KNOKKE - De voorberei dende werkzaamheden voor een face-lift van het Casino te Knokke zijn van start gegaan. Teneinde het imago van 'meest prestigieus casino van België' verder uit te bouwen, heeft de directie belist om naast de contractuele ver plichtingen aan het plaatse lijke gemeentebestuur, een aantal bijkomende verbete- ringswerken te laten uitvoe ren. Hiermee is een investe ring gemoeid van zeventig tot tachtig miljoen frank. De grootste blikvanger wordt wellicht de nieuwe be kleding van de gevels, volgens directeur Denies 'een verras sing'. Aan de zijde van de Ca nada Square komt een nieuwe ingang met rechtstreekse doorgang naar de Kroonluch terhall. Aan de Zeedijk-zijde (zie foto) komt een automati sche draaideur, die het nieuw ste snufje is op gebied van techniek en veiligheid. Er komt voorts air-conditioning in de speelzaal en in het res taurant La Mascotte. In het hele gebouw wordt geprogrammeerde verluchting en verwarming aangebracht, ramen vernieuwd en dubbele beglazing aangebracht. Ver der komt er een hypermo derne brandbeveiliging en wordt de veiligheid in het al- Zomers plaatje van het casino van Knokke, gezien vanaf het strand - foto de stem/cor j. de boer gemeen uitgebouwd. Er komt ook een nieuwe decoratie in de feestzaal en het dak wordt hersteld. Gedurende de werkzaamhe den blijft het casino open. Om de normale activiteiten niet te onderbreken worden de ver bouw- en verfraaiïngswerk- zaamheden in diverse fasen uitgevoerd. Medio juni moet het karwei geklaard zijn. REIMERSWAAL - Het hoog heemraadschap West-Brabant houdt de twee miljoen gulden, die nodig is voor de bestrijding van de stank bij de zuive ringsinstallatie in Bath, nog even in de knip. Eerst moet worden bekeken of het weg halen van gistend slib af doende oplossing voor de stankoverlast biedt, zo werd gesteld tijdens een commissie vergadering. Deze maatregel kost 40.000 gulden. In de in stallatie in Bath wordt het af valwater gezuiverd van de ge meenten en industriën tussen Moerdijk en Bergen op Zoom. Om snel een hinderwetver gunning te krijgen voor de in stallatie heeft het Hoogheem raadschap de gemeente Rei- merswaal enkele jaren gele den beloofd geen stank te zul len verspreiden. Sindsdien is er al voor miljoenen guldens in stankbestrijding geïnves teerd, maar aan de voor waarde is nog immer niet vol daan. Onlangs heeft het col lege van B en W van Reimers- waal in een boze brief het hoogheemraadschap gewaar schuwd hoge boetes te zullen opleggen of zelfs tot sluiting van de installatie te zullen overgaan, als de stank aan houdt. Van onze correspondent TERNEUZEN Koning Win ter is na een korte afwezigheid terug in het land. Het was donderdagnacht nieuwe maan en dat luidde tevens de aan- vang van een nieuwe vorstpe riode in. Volgens een oud gezegde be tekent dit, dat een verande ring van het weerbeeld zeker sen tweetal weken zal aan houden. Voor de schaatslief hebbers dus gunstige vooruit zichten. De meteorologen in De Bilt en in Ukkel houden een slag om de arm. Zij ver wachten een strenge vorstpe- riode in de maand februari al leen als het enorme hogedruk gebied boven Siberië zich weet te handhaven en de zeer koude lucht rechtstreeks naar West- Europa weet te transporteren. Voorlopig blijft het in de nacht en vroege ochtend matig tot streng vriezen. Met dat vooruitzicht voor ogen hebben vier Zeeuws- Vlaamse ijsclubs, De Rietbos te Westdorpe, IJsvereniging Axel, Wel gebogen niet gebro ken te Hoek en de ijsclub Ter- neuzen donderdagavond be sloten tot het organiseren van het Zeeuws-Vlaams kam pioenschap. Wie hieraan wil deelnemen moet woonachtig zijn in Zeeuwsch-Vlaanderen en hij of zij m'oet ouder zijn dan zes tien jaar. Vandaag wordt op de ijsbaan van het motorcros sterrein bij de Axelse waterto ren de eerste wedstrijd gehou den. Een kortebaan wedstrijd over een afstand van 160 me ter, die om 19 uur begint. Morgen (zondag) om 14.30 uur is op de Molenkreek te Westdorpe een wedstrijd ovei twintig kilometer. Maandag wordt op de eerste kreek te Hoek de derde hiervoor mee tellende wedstrijd gehouden, aanvang 19 uur en dat is een half uur schaatsen plus één ronde. IJs en weder dienende zal dindag worden bekeken of de vierde wedstrijd op de Otheense kreek te Terneuzen kan doorgaan. Dat wordt dan ook weer een half uur schaat sen plus een ronde, aanvang 16.30 uur. Het inschrijfgeld be draagt tien gulden terwijl elke deelnemer (ster) vijf gulden moet batel voor het rugnum mer, een bedrag wat bij inle vering van het rugnummer aan het slot weer wordt terug betaald. Van de vier te houden wedstrijden tellen er drie mee voor het eindklassement. De toertochten Sluis-Brug- ge-Sluis kunnen vanaf van daag ook weer gereden wor den. Inschrijven voor deel name vanaf half negen in Het Hof van Brussel te Sluis. IJsclub De Veste te ÏJzen- dijke houdt vanmiddag een schaatsmarathon en een wed strijd over tien kilometer, die om 14 uur van start gaat en de marathon één uur later.In- schrijven aan het Ravelijn te IJzendijke. Vanavond wordt er op de kreek 't Grote Gat te Oostburg een schaatsdisco-avond ge houden die om 19 uur begint. Morgen zijn er wedstrijden. Om 13 uur begint een wed strijd over twintig kilometer voor de leeftijd tot negentien jaar,die om 13.uur van start gaat. Een uur later gevolgd door een wedstrijd over 25 ki lometer voor de leeftijd 19 tot en met 35 jaar en om 15.15 uur wordt het startsein gegeven voor de veteranen boven de leeftijd van 35 jaar. De ijsclub De Brug te Hulst houdt morgen de Groot Eilandtocht met als start te Luntershoek. Inschrijven hiervoor vanaf 13 tot 16 uur. Op de Vlaamse kreek te Graauw houdt de Toerclub Sint-Aloy vandaag een pres tatietocht waarvoor men kan inschrijven tussen 13 en 17 uur. Bridge - De Bridge Sociëteit Oostburg speelde in het kader van de wintercompetitie de eerste wedstrijd. Uitslag: 1. heren Arkenbout-Visser, 2. dames Van Dronkelaar-Vis- ser, 3. mevrouw Verstraeten- de heer Lako. Bridge - De Oostburgse brid geclub hield een wedstrijd voor de competitie. Uitslag A- groep: 1. dames Barendregt-De Vries, 2. echtpaar Brugge, 3. dames Christiaansen-Hendriksen. B- groep: 1. mervrouw Marteijn-de heer Langedijk, 2. echtpaar Van Steenberge, 3. echtpaar Gernaert. RWADENDAMME - Zaal De Kroon, Victoria, 43 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: P.de Jonge, Vooruitgang; tweede hoge vogel: H. Boonman, Vrije Schutters; eer ste en vierde zij vogel: G. Haas donk, Willem Teil; tweede zijvo gel: B. van Eijkeren, Vrije Schut ters; derde zij vogel en grootste aantal (4): J. de Jonge-Rentmees- ter, ADLM; vliegende vogels: L. Veerhoek en C. Raas, beiden Voor uitgang. Wip 2: eerste hoge vogel: E. Rentmeester, Willem Teil; tweede hoge vogel: B. Meijer, St.- Andries; eerste zij vogel: P. Vette, Concordia; tweede zij vogel: S. van Eij keren, Vrije Schutters; derde zij vogel: A. Verhage; vierde zij vo gel: P. de Jonge, beiden Vooruit gang; grootste aantal (7): C. Raas, Vooruitgang. RWADENDAMME - Zaal 's- Lands Welvaren, 42 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: M. Verdonk, Doel naar Hoger; tweede hoge vo gel: G. Haasdonk, Willem Teil; eerste zij vogel: A. Hoogstraate, St.- Sebastiaan; tweede zij vogel: A. Pikkaart, Zorgvlied; derde zij vo gel: W. Remijnse, Edele Handboog; vierde zij vogel: A. de Schipper, St.- Sebastiaan; grootste aantal (6): E. Rentmeester, Willem Teil. Wip 2: eerste hoge en eerste zij vogel: G. Haasdonk, Willem Teil; tweede hoge en tweede zij vogel: H. Boon man, Vrije Schutters; derde zij vo gel: J. Goetheer, Juliana; vierde zij vogel: H. de Jonge, Soranus; grootste aantal (8): P. Stouthamer, Zorgvlied. Winnaar van de keizers en koningenschieting werd F. Koens van Spes Nostra. Hij schoot tweemaal de vogel af in de beslis sende strijd met G. Voet van Sora nus. OVEZANDE - Bar R2, verenigde sociëteiten, 30 schutters: Wip 1: hoge vogel en derde klep: A. de Schipper, St.-Sebastiaan; beide zij vogels: P. de Jonge, Willem Teil; eerste klep: A. Rentmeester Cz; tweede klep: Joh. Rentmeeser Cz, beiden Willem Teil; grootste aan tal (13): L. de Jonge, ADLM. Wip 2: eerste hoge vogel: P. de Jonge; tweede hoge en derde zij vogel: J. Rentmeester, Cz; eerste en tweede zij vogel: P. de Jonge; vierde zij vo gel: M. Remijnse, allen Willem Teil; vliegende vogels: P. Rent meester Cz, en P. Verbart, beiden Willem Teil. OVEZANDE - Koningsschieting, Bar R2, Willem Teil, 28 schutters: koning: Jaap Rentmeester Cz; eer ste prijs prijsschieting: I. van Steenbergen 6 punten. ST.-JANSTEEN - Bejaardenschie- ting, De Warande, 48 schutters: hoge vogel: M. van Meele, Kloos- terzande; eerste zij vogel: F. Reu nis, St-Jansteen; tweede zijvogel: J. van Dorsselaer, Kapellebrug; grootste aantal (4): A. Boussen, Kapellebrug. YERSEKE - Bondsschieting van de Nederlandse Bond van Wip- schutters, zonder vizier voor vier tallen: 1. Willem Tell 1, Ovezande met 25 punten; 2. Spes Nostra, Ove zande 21; 3. Eensgezindheid, 's- Heerenhoek 19; 4. Doel naar Hoger, Wolphaartsdijk 18 punten. Met vi zier: 1. Diana 2, Yerseke 27 punten; 2. St.-Andries, Wemeldinge 19; 3. Vooruitgang 1,15; 4. Vooruitgang 2, beiden Kwadendamme 15 punten. (ADVERTENTIE) Kleur en Zwart-Wit Ook op zondag-middag bierkaaistraat 10 hulst tel. 01140-13084

de Stem | 1987 | | pagina 25