Apers wil gesprek over Noordstraat ;antie wal Exhibitionist houdt fietsers uit straat Veel ganzen in Verdronken Land van Saeftinghe Hoorzitting plan Buitengebied Hontenisse 'Democratie vraagt niet meer fusies van waterschappen' WNDERZOEK STORTPLAATS STELLESTRAAT KOST 70 i ENTEHUIS" ren imaes nv DE STEM Man twee maanden cel in voor bezit wapens IY SETTER slSORKEST VAN ZEELAND WINKELIERS HUIVERIG TEGENOVER PLANNEN WETHOUDER AXEL 45.- lock Dorpsplein 6 |D Zuiddorpe. )1156-295 )ISCH RESTAURANT \NGE MUUR pes diner 25.- p.p. IROSUN reizen iebonnen '87 20 uur IBEVEREN iVEREN TIS ar vanuit HULST al vlug de folder INGCARREIZEN i en verhuur, vervoerservice atsen. i opgave: JANSSENS t Tel. 01140-12845 halve dinsdag), tot 18 uur. HULST - De gemeente Hulst dreigt te worden geconfronteerd met een fikse tegenvaller van l zo'n 70.000 gulden. Klachten bleven Grondwater Geen controle PAPAVERSTRAAT NABIJ CLINGE Weekenddienst Stem-redactie Vergadering voor vrouwen in Axel BEWEIDING MET SCHAPEN OORZAAK Ziekenhuizen PLAN VAN GROTE BETEKENIS VOOR TOEKOMST BEWONERS DIJKGRAAF DE DRIE AMBACHTEN: Ossendrechtenaren wereldkampioen Grensarbeiders krijgen voorlichting Graauw Heikant Lamswaarde Hulst Clinge 7ATERPAG 31 JANUAR11987 AG 6 FEBRUARI ie VLAANDERENHAL iplein 2 te Sas van Gent en zijn ivang 21.00 uur. eeprïjs 10.- p.p. oor reserveringen: 01158-3130 lerkrijgbaar bij de volgende jen: Denter Hulst - Sluis are Breskens ra Terneuzen - Axel Terneuzen nenade Sas van Gent l Sas van Gent T22 PAGINA ZEELAND 2- Van een onzer verslaggers AXEL - Wethouder P. Apers van de gemeente Axel wil een gesprek met bewoners en de winkeliers van de Noordstraat over een herinrichting van deze winkelstraat. Deze wens, zo maakte Apers deze week tijdens een verga dering van de commissie voor Midden- en Kleinbedrijf en Marktaangelegenheden dui delijk, is niet ingegeven door ie recente uitlatingen van de PvdA over de leegstand en verkrotting in het Axelse win kelcentrum. Het plan dit te doen lag er al vanaf vorig jaar. Apers zelf denkt dat een vervanging van het huidige straatmeubilair, houten plantebakken en bankjes, door uitstalkasten een positief effect op het straatbeeld zal hebben. De straat zal volgens hem nog meer aan aantrekkingskracht winnen als het streekmuseum het Land van Axel de antieke travalje die nu in de schuur van het museum staat voor het museum in de Noordstraat plaatst. Het enthousiasme dat wet houder Apers over zijn eigen hersenspinsels ten toon spreidde, werd echter niet he lemaal door de commissie ge deeld. Zijn partijgenoot T. Marteyn, zelf ook winkelier in de Noordstraat, reageerde erg huiverig op de plannen. „De vervanging van de plantebak ken is broodnodig", gaf hij toe. Maar of uitstalkasten het juiste alternatief daarvoor zijn betwijfelde hij. „Uitstal kasten zijn een gewild object voor vandalisme", aldus Mar teyn die zeker niet over een nacht ijs wilde gaan. Hij vond ook dat de gemeente eerst zijn oor te luister moet leggen bij gemeenten die al ervaring met dit fenomeen hebben. Marteyn zag ook praktische bezwaren. Immers de week markt speelt zich zaterdag voor een groot deel in de Noordstraat af. Ook commissie lid P. Pee- ters, vertegenwoordiger van de stichting Streekcentrum Axel en ook zelf winkelier in de Noordstraat, stond niet te juichen. Eerst maar eens met de belanghebbenden praten, vond ook hij. De vertegenwoordigers van de ambulante handel waren bij de uitnodiging voor de agenda, waarop alleen stond vermeld 'herinrichting Noord straat', al behoorlijk ge schrokken. Ze vreesden dat er opnieuw over een verplaatsing van de weekmarkt gesproken zou gaan worden. Apers stelde hen gerust. „De winkeliers in de Noordstraat willen de markt niet kwijt", zei hij. En het was hem er ook niet om te doen om de plannen door te drukken. Het plan moet als een discussiestuk worden gezien. „Misschien hebben de winkeliers zelf ook nog wel ideeën". OVlaanderenplem 2. 4550 AA Sas van Gent, tel 01158-3130, vanuit Belgie 0031-11583130 ld vol ontspanning |afé-rest. ZUIDDORPE lens de maand februari ]/olgende menu Ie champignons Ire juliënnesoep I tjes met mosterdsaus 1 of l)t "mousseline" met sinaasappel pulst: tegenvaller dreigt ersonen graag reserveren lat 83 - Terneuzen 1.01150-14615 authentieke streekgerechten fen grote populariteit hebben staand menu voor u samen, ertuigd dat wij u hiermee een In bereiden. ep naar keuze Hsiang Yoek s met zeevie, bamboe en Yu Ihsiang saus) an Bao Key pinda's en Gon Bao saus) bn Zhoe Yuur et in zoetzuur saus) [KuoTjou Yoek net pikante Hui Kuo saus) (chten of lychee of Chinese thee I in ons restaurant spoedig \ogen begroeten. L 01140-12845 Dat geld zal de gemeente waarschijnlijk op tafel moeten leggen voor een nader onderzoek naar de ver ruiling van de voormalige stortplaats bij de Stelle- straat. Aanvankelijk zag het er, na een oriënterend onderzoek, naar uit dat het nogal meeviel met de verontreiniging. Er was dan ook geen aanleiding voor verder onderzoek. Het waterschap Hulster Ambacht gooide echter roet in het eten. Vanuit die hoek ble ven er klachten komen, zodat uiteindelijk toch maar een dieptepeiling werd verricht. Daaruit bleek de aanwezig heid van de stoffen benzeen, tolueen en fenol. Reden voor de provincie om de stortplaats voor dit jaar toch bij het mi nisterie van VROM aan te melden voor een nader onder zoek. Dat onderzoek moet de mate van de verontreiniging aan het licht brengen. Bovendien wil men erachter komen hoe de gedragingen van de stoffen zijn in het grondwater. „Een zware tegenvaller. Een vervelende zaak", aldus wet houder G. van de Voorde tij dens de raadsvergadering, naar aanleiding van vragen door H. Vercauteren (CDA). „Het nader onderzoek wordt door de provincie aanbevolen en het heeft weinig zin ons daartegen te verzetten. Het komt er nu op aan of het mi nisterie van VROM de aanbe veling van de provincie zal volgen". Tijdens de raadvergadering bleek ook dat de afdekking van de stortplaats nog niet ge heel volgens voorschrift is ge beurd. Volgens de regels moet over een laag grond van 75 centimeter dik aangevoerd worden, maar dat is nog niet overal het het geval. Momenteel voelt niemand zich geroepen daarop controle uit te oefenen. De gemeente vindt dat het toezicht bij de Stellestraat een taak van de provincie is. In Middelburg denkt men er net andersom over. Gewacht wordt nu op een uitspraak in een soortge lijk geval in West-Brabant. CLINGE - De Papaverstraat bij Clinge, sinds oktober alleen toegankelijk voor fietsers, wordt nu door heel wat wielrijders angstvallig gemeden. Zij vrezen ge confronteerd te worden met een exhibitionist. De weg werd, voordat hij voor alle motorverkeer werd gesloten, intensief gebruikt als sluiproute. De afsluiting is be werkstelligd door de Clingse dorpsraad, die daarmee vooral de verkeersveiligheid van de fietsers, en met name de schooljeugd, op het oog had. In eerste instantie waren veel ouders van schoolgaande kinderen en andere fietsers blü met deze maatregel. Nu echter regelmatig een exhibi tionist de schoolkinderen las tig valt en een wandelende dame door een Belgische auto mobilist de schrik op het lijf werd gejaagd, wordt de Papa verstraat steeds meer geme den. Veel fietsers nemen liever de Clingeweg om naar Hulst te rijden, dan de betrekkelijk eenzame sluiproute. Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of bezorgklachten, kunt u dit weekeinde contact op nemen met Rein van der Helm, tel. 01170-3370. B.g.g. tel. 01153-1534. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Emile Calon, joep Trommelen, oonald Verstraten, Ton Koomen (sport), Cor J.de °°er (foto). Hulst: Frank Deij, Eugène ^rstraeten. Middelburg: Jan Jansen. Advertentie-exploitatie '"specteur Zeeland: V Menu, privé tel. 01150- Van een onzer verslaggevers AXEL - De Stichting Vrou wenemancipatie Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen/Ka naalzone houdt donderdag 5 februari om 19.30 uur haar al gemene vrouwenvergadering in De Halie te Axel. De regionale vergadering is bedoeld om van vrouwen uit de streek de wensen ten aan zien van het beleid te horen. Ook is er gelegenheid om over en weer elkaar op de hoogte te stellen over de ontwikkelingen op het gebied van vrouwen emancipatie in de streek. De jubilarissen in Zuiddorpe bijeen. Van een onzer verslaggevers AXEL - De afdeling Axel van de indus triebond Axel heeft gisteravond in café restaurant 'In den Herberg* in Zuid dorpe negentien jubilarissen met een lange staat van dienst in de schijnwer pers gezet. Het uitreiken van de FNV-speldjes gebeurde door districtsbestuurder Bram Oudenaarden, die in Zuiddorpe zijn vi sie op een aantal actuele onderwerpen gaf. Na de huldiging werd de avond voortgezet met dans en muziek. Daar voor zorgde het orkest De Mandica's uit Hulst. Een Amerikaanse loterij maakte het programma rond. Drie jubilarissen zijn vijftig jaar lid van de bond: A. Cortvriendt en E.J. Marcus uit Axel. U. L. Spuesens uit Zuiddorpe. Veertig jaar lid zijn G. van Bendegem, Axel, E. van de Bos, Axel, A. Bracke, Zuiddorpe, J. Hamelink, Axel. P. Harren, Axel, R. Herman, Zuiddorpe, P.A. Puysseleire, Zuiddorpe. L. Ver- berkmoes, Axel. De jongste lichting, vijf enttwintig jaar lid, bestaat A. Adam, Koewacht, H.P. Hughes, Axel, A. Inghels, Zuiddor pe, W. de Munter, Axel, D. Overdulve, Axel, R. Synesael, Zuiddorpe, R. Ver hoeve, Koewacht, en R. E. Vermeire, Koewacht. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Grote aantallen wilde ganzen zoeken dit jaar voor het eerst overdag voedsel in het Verdronken Land van Saeftinghe. De oorzaak is de intensieve beweiding door schapen, die ervoor zorgen dat er steeds meer grasland ontstaat. Het gaat voornamelijk om grauwe ganzen en kolganzen, die in aantallen tussen tien en vijftienduizend per dag op de graslanden fourageren. 's Nachts verblijven er dertie- Van onze correspondente MIDDELBURG - Voor het be zit van een koffer vol wapens (waaronder een half automa tisch geweer) is de 40-jarige D.D. uit Goes vrijdag door de Middelburgse rechtbank ver oordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden waar van vier maanden voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. D. stond twee weken gele den terecht naar aanleiding van een schietpartij op 3 okto ber van het vorig jaar. Het ge weer schoot hij bij die gele genheid in blinde drift leeg op de auto van zijn rivaal, waar bij de bestuurder zwaar ge wond raakte en zijn vriendin een schotwond opliep in de en kel. Een psychiater was tot de conclusie gekomen dat deze schietpartij D. niet kon wor den aangerekend en hij advi seerde behandeling in een psychiatrische inrichting. Of ficier van justitie mr. Bogers volgde in zijn eis dit advies en eiste daarna een gevangenis straf van vier maanden voor het wapenbezit. De 49-jarige Middelburger R.G. is vrijdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijf tien maanden voor het plegen van ontucht met een minder jarig meisje. Tijdens de be handeling van de zaak twee weken geleden bekende G. vanaf 1983 regelmatig seksueel contact te hebben gehad met het toen 11-jarig kind. Van deze contacten maakte G. fo to's, waarna hij zijn 'model' voor haar diensten betaalde. Tegen G. had het Openbaar Ministerie twee weken gele den achttien maanden geëist. Zijn jullie vergeten dat er een tijd geweest is, dat men jullie Zeeuwsvlamingen Belg wilde maken? Dat de Zeeuwsvlamingen moesten vechten om Nederlander te kunnen blijven? Dat men het Zeeuws-Vlaams gewest bij België wilde voegen? Toen hebben jullie gestre den en gewonnen. En nu? Wat staat er nu op het spel? Eigenlijk al jaren? Terneuzen wil een haven stad worden zoals Gent en Antwerpen, maar zal een voorhaven zijn en blijven van deze twee Belgische ha vens. Terneuzen wil ook een groter ziekenhuis, denkt dat dan de ziekenhuizen in Hulst en Oostburg straks niet meer nodig zullen zijn. Als Havenziekenhuis is er zeker een ziekenhuis nodig in Terneuzen, maar voor de bevolking zijn de ziekenhui zen in Hulst en Oostburg no dig en zullen dat ook blijven. Wanneer in Terneuzen een nieuw ziekenhuis komt, zal uitwijking met verschil lende ernstige zieken ook vanuit Terneuzen naar het Universitair-ziekenhuis te Gent of het Dijkzigt in Rot terdam toch moeten blijven, daar het onmogelijk is al die instrumentaria zoals in deze grote ziekenhuizen aan te schaffen. Boven de kosten van een te bouwen nieuw ziekenhuis zouden daar nog miljoenen bijkomen voor in strumentaria, en dan ook nog de specialisten om deze instrumenten te gebruiken. Buiten de ziekenhuizen van Gent en Rotterdam zal men nooit kunnen, de bevol king van heel Zeeuwsch- Vlaanderen kan deze kosten ook niet opbrengen. In 1945, kort na de oorlog heb ik het geluk gehad negen weken te mogen werken in het oude Liefdehuis te Hulst en daar de achterstand toen gezien. Toen ik in 1959 weer naar Hulst mocht, was het nieuwe ziekenhuis in aanbouw. Heb daar bijna twintig jaar pret tig kunnen werken. In '68 zijn in het ziekenhuis de eer ste vier monitoren geplaatst voor hartbewaking. Daarna is de derde ver dieping op het ziekenhuis gebouwd, daarin een inten sive care afdeling en de hartbewaking, in totaal wa ren er toen acht monitoren, een aparte afdeling met ge schoold personeel. Hebben het geluk gehad menig hart infarct te redden met de de- fibrilator. Waarom zou dit ziekenhuis moeten sluiten als daar direct hulp kan worden geboden en als men bij hart-operaties en derge lijke grote ingrepen ook vanuit Terneuzen naar Gent of Rotterdam moet uitwij ken? Beste mensen nogeens, werk voor een goede zaak. Laat Terneuzen klaar staan bij eventuele haven-onge lukken en in Hulst en Oost burg ziekenhuizen zijn voor jullie waar ge rustig en goed geholpen en verzorgd kunt worden zoals dat nu al jaren het geval is. Zr. Bernarda Oosterhout Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - Het ge meentebestuur van Honte nisse nodigt alle inwoners van het buitengebied van de ge meente en alle belangstellen den uit voor een bijeenkomst op donderdag 19 februari in zaal Van Leuven te Klooster- zande. Tijdens deze bijeenkomst, die om 19 uur begint, zal het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied worden toege licht. Dit plan omvat het gehele gemeentelijke grondgebied, behalve dat van de dorpen Kloosterzande, Vogelwaarde, Hengstdijk, Terhole, Walsoor den, Lamswaarde en Ossenls- se. Voor deze gebieden zijn in het verleden al aparte bestem mingsplannen gemaakt. Het plan Buitengebied is vooral van belang voor de agrariërs en de bewoners van de huizen aan de dijken, omdat het re gels bevat voor de bebou wingsmogelijkheden en het gebruik van de gronden. Burgemeester en wethou ders vestigen er de aandacht op dat het bestemmingsplan van grote betekenis is voor de toekomst van de inwoners. Het doel van het plan is om ruime, maar verantwoorde grenzen aan te geven voor de ontwik kelingsmogelijkheden in het plangebied. Met name voor de agrarische sector is het plan van groot belang, omdat aan gegeven wordt op welke wijze bedrijven mogen uitbreiden en welke bedrijfsactiviteiten toe laatbaar zijn. Het gemeentebestuur bena drukt dat het gaat om een ont werp-bestemmingsplan, dus nog niet om een definitief plan. Wijzigingen zijn nog mo gelijk. Na de hoorzitting op 19 februari moet nog een be paalde procedure worden ge volgd voordat het plan defini tief is. In eerste instantie houdt dat in dat, met inacht neming van de opmerkingen en suggesties tijdens de hoor zitting, het definitieve plan wordt vastgesteld door de ge meenteraad. Vervolgens moe ten Gedeputeerde Staten er hun zegen aan geven. Na de hoorzitting op 19 fe bruari is er de mogelijkheid om op vrijdag 20 februari ge bruik te maken van het spreekuur. De bedoeling daar van is iedereen de kans te ge ven persoonlijke wensen en opmerkingen ter kennis te brengen vanhet gemeentebe stuur. Wie daarvan gebruik wil maken moet zich wel don derdagavond tijdens de hoor zitting melden. Van een onzer verslaggevers AXEL - Provinciale Staten staan volgende week, als er over de toekomst van het Zeeuwse waterschapsbe- stel wordt beslist, geen andere keus te wachten dan tegen een verdergaande concentratie van de zeven waterschappen te stemmen. „Alles wat de laatste maan den uit diverse geledingen, ge meenten, Kamer van Koop handel, regionale politieke partijen en ook waterschaps- personeel is gepubliceerd is voor mij een zonneklare con clusie dat de democratie geen verdere concentratie van wa terschappen vraagt. Wij kun nen als De Drie Ambachten wel leven met beleidsadvise ring door Provinciale Water staat en dan behoud van de zelfstandigheid van de zeven waterschappen". Dijkgraaf F.C. Verhelst van het water schap De Drie Ambachten zei dat gisteren in zijn 'maiden speech' als dijkgraaf. Verhelst schetste de alge mene vergadering een onzeker toekomstbeeld. Onduidelijk heid bestaat er over een even tuele fusie. Onduidelijkheid heerst er ook over de bouw van de nieuwe rioolwaterzui veringsinstallatie in de Koe- gorspolder. „Wat de directe uitvoering van deze opdracht betreft zijn wij startklaar, Van onze correspondent OSSENDRECHT - De Ossen drechtenaren Alfred Jansen en Ad van Bostelen zijn giste ren in Roeselare (België) tij dens het wereldkampioen schap vogels wereldkampioen geworden. echter wat de plaats van bou wen betreft zijn de discussies nog volop gaande en moeilijk", aldus Verhelst. Een grote rol daarbij spelen de ontwikke lingen rond een vaste oever verbinding. Het waterschap is wel genoodzaakt met de bouw te wachten tot definitief be kend is geworden waar een eventuele brug of tunnel komt te liggen. Van een onzer verslaggevers CLINGE - In samenwerking met de Industriebond FNV be legt de Hout- en Bouwbond FNV op 17 februari een voor lichtingsbijeenkomst voor zijn leden die werkzaam zijn in België. Op deze bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, kunnen vra gen worden voorgelegd over werken in België en wat daar mee samenhangt. Een forum, bestaande uit vertegenwoor digers van het Bureau Belgi sche Zaken, Belgische en Ne derlandse bonden en de belas tingdienst, zal trachten die te beantwoorden, „Gezien de vele veranderin gen inzake sociale zekerheids bepalingen aan weerszijden van de grens is deze voorlich tingsavond van groot belang", zo staat in de uitnodiging aan de FNV-leden te lezen. tot veertigduizend ganzen in het natuurgebied. Vijf jaar geleden nam de Stichting Het Zeeuwse Land schap het initiatief voor de be weiding van het land. Op dit moment zijn er 750 schapen bezig de ruige vegetatie in het Verdronken Land in gras te veranderen. De Stichting wil dat er over een paar jaar 1200 schapen met hun herders in het gebied actief zijn. De boeren zijn blij met het nieuwe fourageergebied, om dat de ganzen nu minder schade aanrichten op hun cul tuurgronden. De Stichting Het Zeeuwse Landschap is begonnen met de beweiding om drie doelen te bereiken. Zij wilde de vegeta tie inm het gebied instandhou den en verrijken. Daarnaast is er meer ruimte ontstaan voor broedvogels. De echte weide vogels zoals de Tureluur zijn weer op de graslanden terug gekeerd. De komst van de ganzen is echter iets nieuws. Plaatselijk nieuws Kaarting - Aan de kaarting in het Gemeenschapshuis namen 25 personen deel. Uitslag: 1. mevrouw Van de Hemel, Ter neuzen; 2. R. Linthout, Axel; 3. E. Kouijzer, Graauw; 4. me vrouw Lucasse, Klooster zande; 5. P. Bruggeman, Graauw. Tafeltennis - De tafeltennis vereniging St.-Aloysius hield een spelavond waaraan 36 le den deelnamen. Op deze avond werd ook het nieuwe tenue van de vereniging overhan digd door de heer J. Kips van de Rabobank. KVO - Op 4 en 11 februari houdt de KVO afdeling Graauw een cursus creatief koken. De avonden beginnen om 19.00 uur en het cursusgeld bedraagt zes gulden. Bejaardenschieting - Woens dag 4 februari is er een be jaardenschieting in café 't Helleken. Aanvang 13.30 uur. Kaarten- en bingo - De Ka tholieke Bond voor Ouderen afdeling Heikant houdt don derdag 5 februari een kaart en bingomiddag in het ge meenschapscentrum. De zaal is open vanaf 13.00 uur en de activiteiten beginnen om 13.30 uur. Kaarting - In de zaal 'De Lamsoren' werd een kaarting gehouden waaraan 36 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. F. Piessens, Clinge; 2. J. Sikkele rus, 3. J. Platjouw, beiden Lamswaarde; 4. R. Scheerders, Kloosterzande; 5. J. Schelf hout, Kruispolder. Gaaibolling - In zaal 'De Lam soren' hield men een gaaibol ling waaraan 20 personen deelnamen. Hoge vogel en lin kerzijvogel: Ch. Bareman, Axel; rechterzij vogel: verloot; grootste aantal (8): R. Schrau- wen, Kruisland. Bridge - In café De Vier Jaar getijden speelden leden van de bridgeclub een vrije wedstrijd. Het was een draaiende Mit chell met 14 paren, uitslag; 1, dames Biesbroeck-Goossen, 2. heren Rademakers-Van Leeu wen, 3. mevrouw De Kort-de heer Van Damme. Alleenstaanden - De soos voor alleenstaanden Hulst houdt vandaag, zaterdag, in Den Dullaert een dansavond. De muziek wordt verzorgd door het dansorkest The Williams. Tussendoor is er een bingo en verloting. Aanvang 20.00 uur. Gemeenschapsdienst - In de kapel van de Blaauwe Hoeve wordt morgen een gemeen schapsdienst gehouden. Het thema is 'vanaf de berg'. Mu zikale medewerking wordt verleend door het jongeren koor met combo. Aanvang 11.30 uur. Lourdesreis - Het Lourdeszie- kenfonds organiseert ook dit jaar weer een reis naar Lour- des voor zieken en gehandi capten in de eerste week van mei. Degenen die denken daarvoor in aanmerking te komen kunnen zich opgeven bij A. de Block, Den Waghe- makerstraat 5 in Hulst. Kaarting - De voetbalvereni ging Clinge houdt vandaag, zaterdag, in de kantine op het gemeentelijk sportterrein een vleeskaarting, aanvang 14.00

de Stem | 1987 | | pagina 21