E L obre Gaetam Boucher gokt verkeerd KOPERS BERND SCHUSTER EEN PARIA IN BARCELONA IRAFDEUHG AANBOD VAN MILJOENEN GAAT SNEL VOORBIJ MVLTI TAPIJT/ idige ZATERDAG 31 JANUAR11987 PAGINA SPORT 1 m/v BARCELONA - Het getik van de noppen op het trottoir doet de voorbijgangers opkij ken. Een bezwete jon geman op voetbal schoenen neemt be scheiden plaats tussen de wachtenden voor het voetgangerslicht aan de Avinguda Aristides Maillol. Automation b.v. m/v E AUTOMATION BV Miljonair MORGEN IS het FC Barcelona-Real Ma drid. De Immer actuele kraker In de Spaanse voetbalcompetitie heeft ditmaal het landskampioenschap als Inzet. Barce lona voert de ranglijst aan met één punt voorsprong op het Real Madrid van Leo Beenhakker. Aan de rand van het duel speelt de 'affaire- Schuster'. De sterspeler en zijn club FC Barcelona negeren elkaar volkomen, of schoon een contract beide partijen tot 1988 bindt. De eerste barst in het glazuur werd veroorzaakt door Real Madrid, dat openlijk naar Schuster flirtte en liet uitlekken dat de Madrileense topspelers Butragueno en San chez anderhalf keer zoveel verdienen dan de Duitser in Barcelona. Vanaf dat moment was het conflict gebo ren, want Schuster verklaarde vorig seizoen bij elke gelegenheid Barcelona te zullen verlaten. Manager Terry Venables, geër gerd door Schusters weglopen na de EC-fi- nale tegen Steaua Boekarest, kocht nog twee buitenlanders. Toen de nukkige Schuster desondanks besloot te blijven, was er geen plaats meer voor hem. Tegen een jaarwedde van 1.2 miljoen gulden netto be zoekt hij dagelijks slechts de ochtendtrai ning. Via de rechter tracht hij weer in het elftal te worden opgenomen. FC Barcelona echter probeert de speler gek te laten ver klaren, maar het vervelende is, dat de arts die dat geconstateerd zou hebben, nergens meer te vinden is. Tot het proces, dat op 26 maart in Madrid gevoerd wordt, leven club en speler als hond en kat verder. Een reportage van TED VAN LEEUWEN. Bernd Schuster eenzaam op weg naar dé kleedkamers van het Nou Camp-stadion in Barcelona. - fotoauoet Gevolgen Favorieten Risico Milj oen RUUD MICHELS omdat het goedkoper kan Breda-Belcrumweg 32-076-711134 Dongen-St. Josephstraat 92-01623-21241: DE STEM ooxt T19 ind B. V, icier voor onderdelen van •n aansluitstukken hiervoor. Nederland vestigingen in spoedige indiensttreding: it bedrijf maakt spoedige met het aktief en passief erkoop in zeer nauwe :genwoordiger. n een dito funktie waarbij k is. >reerde job met goede voor- lire arbeidsvoorwaarden. nedewerkster van rond liiveau. /an bovenstaande functies |en wij U uit een sollicitatie- opleiding en Uw ervaring Postbus 3361,4800 DJ Breda men telefonisch inwinnen e Breda. Voorlopig zal nog aarvan verwacht wordt dat elokaliseerd zijn op het ter- eft dan 474 bedden en 12 z/telemetrie en interne ge- vee teamleidinggevenden ronder verpleegkundigen, ng of studerend daarvoor, antwikkeling van methodi- didaten te beschikken over geronde kaderopleiding en z funktie binnen een alge- org en methodisch werken arocessen. 50. verplegingsdienst, de heer Langendijk 75,4819 EV „Is het hem nu wel of niet", vragen ze zich af, want vedetten kom je doorgaans niet op straat tegen, zeker niet in voet- bid tenue. Kinderen hebben minder last van remmingen. „Bernd Schuster" fluistert er één, „el paria", weet een ander. Om bandtekeningen wordt de ver- stoteling niet verzocht en een zaam vervolgt hij zijn weg van het Mini-Estadio, waar die morgen getraind is, naar de kleedkamers van het immense Nou Camp. De halve kilome ter, die de gewezen vedette van FC Barcelona te voet moet afleggen accentueren het gro teske van zijn.val. De dagen de socio's hem toejuichten, beho ren definitief tot een ander tijdperk. ige en sterk groeiende totaalleveran- >rapparatuur van de topmerken AG- sn OLIVETTI. Ons werkgebied kon- p de provincies Brabant, Zeeland en an Limburg en Gelderland. Wegens een nieuw te openen vestiging in m hebben wij een vakature op korte West-Brabant en Zeeland oor het realiseren van de omzetdoei- opbouwen en uitbreiden van een relatie met afnemers. deze funktie zijn: v-» nerciële en kontaktuele eigenschap- jkkingsvaardigheid in woord en ge- 30/HBO irvaring in een kommerciële funktie- 0 jaar. d krijgt U een gedegen verkoop-en en zullen honorering en overig» overeenstemming zijn met de funk' n sollicitaties, voorzien van recente richten aan de direktie van: Postbus 114,5720 AC Asten. In een haveloze Opel Kadett, waar meer lak èf is dan er op zit, is de voetbalmiljonair een kwartier voor het begin van de training gearriveerd. Naast Schuster zit zijn lijfwacht. Na dat hij twee jaar geleden met ontvoering bedreigd werd, staat 24 uur per dag een poli tieagent te zijner beschikking. Tijdens het partijtje (14 tegen 14 over de breedte van het veld!) is Schuster de absolute uitblinker. De hoogstandjes worden emotieloos opgevoerd. Zijn collega's wisselen nauwelijks een woord met hem, in tegen stelling tot lotgenoot Archi bald, die ondanks de verhalen dat hij met een travestiet sa menleeft, populair is bij de spelers. Schuster echter is een paria. Precies twee keer wordt er 'Bernd' geroepen als iemand de bal wil hebben en manager Terry Venables laat één keer spontaal een 'magnifico' aan de lippen ontsnappen, als Schuster weer iets subliems gedaan heeft. Schuster gaat als laatste van het veld af. Vrijwillig blijft hij de keepers Zubizarreta en Urruticoechea kansloos laten. Terwijl de beide keepers, Archibald en Victor zich in het Fiatje Uno van Urutti proppen, dient Schuster te voet twee drukke straten over te steken. Een interview wijst hij cor rect, doch zeer beslist van de hand. „Er loot een proces, alles wat ik zeg kan tegen mij ge bruikt worden. Een interview is absoluut niet in mijn belang. Entschüldige vielmahls". Het huwelijk tussen Bernd Schuster en FC Barcelona, dat in de zomer van 1980 gesloten werd, is tot een zielig hoopje brokstukken vervallen, dat met geen mogelijkheid meer te lijmen lijkt. De definitieve breuk tussen Schuster en FC Barcelona ontstond op 7 mei van het vorig jaar in Sevilla. In de 83ste minuut van de al daar gespeelde Europa Cup I- finale tegen Steaua Boekarest, Westduitser 'fysiek en mentaal niet gezond' volgens van bestuur FC Barcelona werd Bernd Schuster door Moratella vervangen. De woe dende Duitser wachtte de ont knoping niet af en vertrok on- middelijk uit het stadion. Terwijl de Roemeense kee per Ducadam de Catalaanse strafschoppen keerde, nam Schuster de taxi naar het vliegveld. En leverde vervol gens vanaf zijn vakantie adres op Ibiza kritiek op ploeg en trainer. Zijn woorden vie len in de immense ontgooche ling van de gemiste kans de Europa Cup I te winnen, een beker die in de pronkzaal van Barcelona nog altijd ont breekt, volstrekt verkeerd. De gevolgen waren voor Schuster catastrofaal, want manager Terry Venables trok - naast de al gecontracteerde Mark Hughes - ook nog Gary Lineker aan en dat zijn de enige twee buitenlanders, die voor de Spaanse Liga gerech tigd zijn te spelen. Met enige goede wil zou Schuster Europa Cup kunnen spelen of eventu eel Hughes of Lineker vervan gen, maar voorzitter Josep Lluis Nunes weigert elke toe nadering. Manager Terry Venables stelt zich desgevraagd keihard op: ',^SPetain Boucher: gegokt en waarschijnlijk miljoenen Gloren. roT0ANp „Bernd Schuster is een onbe rekenbare speler, zowel in ne gatieve als positieve zin. In mijn eerste jaar hier speelde Bernd fantastisch. Hij maakte Barcelona kampioen en be stond er een goede samenwer king. Ook in de eerste helft van het seizoen '85/'86 was hij goed. Toen wilde hij weg. Eerst naar Real, later naar Italië. En vertelde in alle kranten uitgekeken te zijn op Barcelona". „In Turijn, toen hij vanwege een blessure niet tegen Juven- tus kon spelen, een hele tijd met hem gepraat Bernd bleef maar over Italië aan de gang, ofschoon zijn contract tot 1988 doorliep. Goed, zei ik tegen hem, dan ga je maar weg, maar denk er om dat ik vanaf nu op zoek ga naar twee ande ren spelers. Schuster ging ak koord. Maar de Italiaanse grenzen bleven gesloten. Na dat ik Hughes en Lineker ge haald had, was er geen ruimte meer voor Bernd. Ik zal dit seizoen geen gebruik meer van zijn diensten maken". „Het liefste", openbaart Ve nables nog, „had ik Marco van Basten gekocht. Die heb ik in 1985 in het Joan Gamper-toer- Door Rob van Deursen SAINT FOY/INZELL - Het contrast is schril. Na zijn twee gouden, Olympische medailles tijdens de Winterspelen van 1984 in het Joegoslavische Sa rajevo bestormde de commer cie de Canadese schaatssprin- ter Gaetam Boucher. Miljoenen dollars kon hij verdienen als hij zijn naam verbond aan enkele producten. Alleen, hij zou het schaatsen er aan moeten geven. De snelle jongens in de driedelige cos- tuums wilden dan de beschik king over de persoon Boucher. Voor honderd procent. De Canadese sportman van het jaar 1984 wikte en be schikte nog niet. Het grote geld lonkte, maar ook het ver volg van zijn Olympisch avon tuur in 1988 in eigen land; in Calgary. Nog eens twee gou den grepen op de 1000 en 1500 meter en zijn kostje zou defi nitief voor het leven gekocht zijn. Hoe anders liep het echter. Nu, met vandaag en morgen het wereldkampioenschap sprint voor mannen en vrou wen in de voorstad Sainte Foy van zijn 'eigen' Quebec op het programma is Boucher een hoopje ellende. Getrouwd in middels met een schoonheid uit het Zuidduitse Inzeil, maar gekweld door een chronische nooi aan het werk gezien. De klasse straalde er vanaf. Toen bleek dat hij met geen moge lijkheid uit Amsterdam weg te halen was, heb ik Hughes ge kocht en later Lineker. Hug hes was een duidelijke keuze, voor de tweede buitenlander ben ik naar de WK in Mexico gegaan. Niemand stak er bo venuit, maar Lineker scoorde veel". Voorzitter Nunes doet nog een duit in het zakje. „Weglo pen tijdens een Europa Cup finale doe je niet. Bovendien Had het ons veel schade kun nen berokkenen. Stel je eens ,voor dat Schuster voor de do- ping-controle zou zijn opge roepen. Wat mij betreft draagt Mj nooit meer het shirt van Barcelona". Spaanse clubs mogen voor slechts twee buitenlanders een licentie aanvragen. De Schot Steve Archibald, die tot 1990 onder contract staat, ging er mee akkoord dat er voor hem geen aanvrage gedaan werd, maar Schuster niet. Volgens de club zou Schuster psychi sche labiel zijn en schrapte hem van de Federatielij st. De Nunes gezinde kranten speel den het spel mee, door te schrijven dat 'de kinderlijk domme' Schuster zo labiel was dat hij zich bij een religieuze secte had aangesloten en de hele dag niets anders deed dan piano spelen. De voetballer nam smalend wraak. Bij de officiële ploeg- voorstelling aan het begin van het seizoen, waar alle profs van Barcelona tegen elkaar voetballen, schitterde hij als in zijn beste dagen. Hij kreeg de 70.000 belangstellenden op de banken met de 70 meter- pass waarmee hij Lineker liet scoren. De van Valencia ge kochte opvolger Roberto werd uitgefloten. En toen Schuster enige maanden later in Tarragona bij wijze van uitzondering een oefenwedstrijd met de reser ves speelde tegen de plaatse lijke derde divisieclub, voerde de Duitser andermaal een prachtige demonstratie op. Het werd 7-1, Schuster maakte drie treffers en bereidde drie andere voor. Trainen is mo menteel de enige inspanning die Schuster voor zijn salaris verricht. De brief waarin hem officieel werd meegedeeld dat hij van de Federatielij st zou worden afgevoerd, ontving Schuster op 14 augustus. Schuster zou op grond van een medisch rapport 'fysiek en mentaal niet gezond zijn' en derhalve tijdelijk ongeschikt om te spe len. De brief werd cynisch be sloten met de opmerking 'wij wensen u een spoedig herstel toe'. Voor de topvoetballer een reden ook een advocaat in de arm te nemen. De keuze viel op Padro Soler, de Spaanse advocaat van de Duitse Kamer van Koophandel in Barcelona. Soler geldt in zijn vakgebied niet als briljant, maar hij spreekt Duits. Soler ondernam een tiental stappen, die, op één na, zonder succes bleven. De enige slimme zet tot nu toe is geweest, het inschakelen van de CSD, el Consejo Superior de Desportives, zeg maar het sportministerie. Het CSD wil dat Barcelona aantoont waarom Schuster moest afvloeien. Het CSD wil bovendien het medische rap port zien, waarop de club de 'psychische labiliteit' van Schuster gebaseerd heeft. Maar er blijkt 'opeens' geen clubarts meer te vinden die iets weet van dat belastende rapport of er ook maar van ge hoord heeft De affaire heeft de club in verlegenheid ge bracht. In hoeverre dat gevolgen heeft voor de rechtzaak van 26 maart, de eerste in een reeks van drie, is niet te zeggen. Schuster eist recht op werk. Of de ontbinding van zijn con tract. Ook wil hij dat FC Bar celona de transferssom (die tussen de 5.5 en 8 miljoen gul den schommelt) laat vallen. Schuster zegt fysiek in staat te zijn vak uit te oefenen. Vol gens hem betekent het con tract een werkovereenkomst en wil dat in zijn geval zeggen: het effectief spelen van voet bal. Bovendien eist hij een schadevergoeding. Het legertje advocaten van de club, onder aanvoering van de decaan der advocaten in Barcelona, wijst er op dat ner gens in het contract staat, dat FC Barcelona verplicht is Schuster op te stellen. Even halsstarrig als Barce lona weigert Schuster op te stellen, reageert de speler als er een transfer ter sprake blessure in de linker-enkel. Het is Boucher, de snelle man, zelfs niet mogelijk om tech nisch verantwoord de schaats- houding aan te nemen. De lin kerknie weigert de vereiste hoek te maken. Om zijn landgenoten dit weekeinde niet teleur te stel len, neemt Gaetam Boucher deel in Sainte Foy. Meer ook niet. De Rus Zjelekovski en de Japanner Kuroiwa plus de Amerikaan Dan Jansen tipt hij zelf als de favorieten voor de wereldtitel. „Ik mag blij zijn als ik bij de eerste acht eindig", stelt Boucher voor zichtig. Liever was hij al bezig ge weest aan de revalidatie na een operatie aan het bewuste enkel-gewricht. „Die medische ingreep is waarschijnlijk niet Springen te vermijden. Het gewricht moet worden schoongemaakt. Er zit allerlei troep in. Kalk- afzetting, omdat ik me de laat ste jaren geforceerd heb. De doktoren zeggen dat het voor honderd procent goed kan ko men, maar dat ik dan niet te lang mag wachten met die operatie. Ze hadden me liever gisteren dan vandaag op de tafel gehad. Maar dat kan ik toch niet maken. Jarenlang heb ik in Canada om meer aandacht voor het schaatsen lopen smeken en dan zou ik op een groot internationaal kam pioenschap ontbreken. Daarom heb ik de zaak nog even op de lange baan gescho ven. Ik wil afwachten hoe het tijdens dit WK loopt alvorens ik definitief besluit wanneer ik onder het mes ga. Vertonen mijn prestaties geen verbete ring, kan ik dus niet zonder pijn in die enkel schaatsen, blijft mij geen keus. De dokto ren kunnen in dit geval snel beginnen". In zijn hart heeft Gaetam Boucher er de pest over in dat hij niet direct na het Olympi sche jaar '84 financieel oogstte. De commerciële wereld op het Amerikaanse continent zat te springen om een opvolger van 'golden wonder boy' Eric Hei den, die zijn Olympisch optre den in 1980 in Lake Placid sierde met vijf gouden plak ken. Heiden pakte wel wat er aan bundels dollars te verove ren viel, maar juist tegen Bou cher verhaalde de Amerikaan van zijn spijt dat hij na Lake Placid zo abrupt met schaat sen stopte. „Heiden kwam in Sarajevo naar me toe en zei: 'Ik had nooit zo vroeg moeten stoppen. In de wereld van de reclame word je geleefd. Je eigen ik cijferen die mannen helemaal weg'. Die woorden kwamen bij mij boven, toen ik na afloop van Sarajevo met die twee gouden medailles in mijn koffer door diverse ma nagers werd benaderd. Eer lijk, ik kon miljoenen verdie nen. Het duizelde in mijn hoofd van de bedragen. Een fabrikant van spijkerbroeken, een automerk, een keten van warenhuizen, ga zo maar door. Toch heb ik het niet gedaan. Die woorden van Heiden spookten maar door mijn kop. Achteraf kun je zeggen dat ik me beter voor mijn kop had kunnen slaan. Maar wie re kent er nu op dat je zo ernstig geblesseerd raakt Tot twee jaar terug heb ik nooit ergens last van gehad. Wel eens kei hard gevallen, maar dat bleef beperkt tot blauwe plekken en kneuzingen. Ik herstelde altijd vrij snel. Maar hier heb ik toch een hard hoofd in. Het duurt te lang". Naast zijn chronische enkel blessure, waarvoor hij mis schien ook nog naar Amster dam gaat om er in het VU-zie- kenhuis naar te laten kijken, nam Boucher ook nog het ri sico van voorbereiding in eigen land. Onder druk van de Canadese schaatsbond ver koos Boucher het trainen in Quebec boven dat in het Zuid duitse Inzeil, waar hij alleeen enkele dagen verbleef voor be komt. Een prima bod van At- letico Madrid weigerde hij te bespreken, en de zes miljoen dollar die Bernard Tapie er voor over had om hem naar Olympique Marseille te halen, lieten Schuster koud. Schuster had geen zin in Marseille om dat er in die stad geen Duits talige school voor zijn kinde ren was. Waarop Tapie aan bood Schuster in Monaco of Nice te huisvesten, waar een dergelijk instituut wel bestaat. Tapie bood aan Schuster per helicopter naar trainingen en wedstrijden te vervoeren. Waarop de speler liet weten 'niet de enige voetballer te willen zijn die met een heli copter naar de trainingen gaat'. Conflicten hebben altijd als een rode draad door de car rière van Bernd Schuster gelo pen. Hij was nog maar net achttien jaar, toen hij al drie contracten tekende. Bij FC Augsburg, Borussia Mön- chengladbach en l.FC Köln. Toen al kwam de rechter er aan te pas. l.FC Köln kreeg de speler, FC Augsburg de trans fersom en Mönchengladbach een schadevergoeding. De topspeler, die slechts 21 interlands achter zijn naam heeft, vergaarde zijn eerste in ternationale roem op het EK van 1980. Maar wat een mooie carrière leek te worden ver zandde in een reeks problemen met echtgenote Gaby Leh- mann in een treurige hoofdrol. In 1981 speelde Schuster in Stuttgart slechts één helft met de Mannschaft mee tegen Bra zilië, omdat hij daags erop een bekerwedstrijd voor Barce lona moest spelen. Na de wed strijd stopte de bus voor het huis van Hansi Müiier, waar een feeslje op het programma stond. Schuster weigerde mee te gaan en vertrok naar zijn hotel, waar hij en zijn vrouw rond vier uur 's nachts door een (dronken?) bondscoach Derwall telefonisch werden lastig gevallen. Het is nooit meer goed gekomen tussen Schuster en de bond. In maart '83 zegde hij af voor de inter land tegen Albanië omdat hij de geboorte van zijn derde kind niet wilde missen. Dat dochtertje echter, werd zes weken later geboren. Franz Beckenbauer kon na Schuster's glansjaar 1985 waarin hij Barcelona na elf jaar (en twaalf trainers) weer eens een landstitel bezorgd had, voor de Mexicaanse Mun- dial niet om Bernd heen. Schusters boezemvriend Tony Schumacher en het almach tige Adidas-concern drongen aan op de terugkeer van de middenvelder. Tijdens het 'verzoenings-gesprek' echter, eiste Gaby Schuster van de DFB één miljoen mark als haar man zich beschikbaar zou stellen. Er klonk in de stu dio spontaan applaus op, toen Beckenbauer voor de camera's van het ZDF verklaarde Schuster definitief niet mee te zullen nemen naar Mexico. Het applaus was even illu stratief als het feit dat van de kleine honderd kioskjes op de beroemde Ramblas-prome- nade van Barcelona, die alle maal stickers verkopen met de afbeelding van beroemde voetballers, er nog maar één was, die een kleefstrip met de tekst 'I love Schuster' in het rek had. Die van Emilio Bu tragueno, de midvoor van het gehate Real Madrid, was overal verkrijgbaar zoek aan de ouders van zijn echtgenote. En dat terwijl hij in de jaren voor herfst '86 al tijd een van de eerste interna tionale schaatstoppers was, die zich meldde op het olie-ijs van het Beierse wintersport plaatsje. „Dat is een grove fout geweest. Hier in Canada heb ik bijna geen dag rustig kun nen trainen. Steeds kwamen er journalisten, die een praatje wilden maken of moest ik in TV-programma's verschijnen. Ik heb nog de mazzel gehad dat ik diverse World Cup wedstrijden in Europa heb kunnen doen. Dat gaf nog een beetje rust. Het is een verade ming om in West-Berlijn, As sen of Baselga di Piné te ver toeven. Zodra ik uit Davos, waar ik nog een paar dagen kon trainen, hier terugkwam, begon het circus opnieuw. Mijn enkel moet zo langza merhand de beroemdste van heel Canada zijn". Terwijl Boucher in 1984 zijn planning over- vier jaar uit strekte, wenst hij vandaag de dag niet verder vooruit te kij ken dan een week. „De dokto ren hebben gezegd dat het al lemaal in orde kan komen. Dus daar houd ik mezelf aan vast. Ria Visser? Ja, dat ver haal heb ik in Assen bij de World Cup gehoord. Zij schijnt hetzelfde te hebben. Samen moeten we afwachten. Het is niet anders...."

de Stem | 1987 | | pagina 11