Routinier Jo Leeraert kampioen libre WIK heeft moeilijke periode achter zich Wit BELANGRIJK SEIZOEN PIERRE RAAS EN ANTOINE GOENSE Fons Warrens bezig aan sterk seizoen 9 Juliana' vaart wel Bankgebou VRIJDAG 30 JANUAR11987 'AJs we 't maar heel kunnen houden' Voortafel famili PAGINA ZEELAND 1 Terneuzenaa met heroïne opgepakt 'VOOR EEN TITELSTRIJD KAN IK ME OPLADEN' Oude liefde 'S-HEERENHOEK/OVE- ZANDE - Pierre Raas en An- toine Goense gaan, zoals ze zelf verklaren, een belangrijk wielerseizoen tegemoet. Raas, die vorig seizoen al met prof plannen rondliep, maar zich bij nader inzien toch nog niet rijp achtte om die overstap te wagen, wil dit jaar via klin kende resultaten de weg ba nen naar de hoogste categorie. Grote werk in Brussel Kader Van ome handbalmedewerker TERNEUZEN - De Goese handbal vereniging WIK, uitkomend in de tweede klas van de afdeling Zeeland van het Nederlands Handbal Ver bond, heeft een moeilijke periode achter de rug. Een periode waarin het voortbestaan van de club zelfs be dreigd werd. Speler en tevens aan voerder van het herenteam, Jasper Heijnsdijk daarover: „Door interne problemen werden we In de aanloop van dit seizoen geconfronteerd met de afzegging van zeven spelers. Even zag het er naar uit dat we geen team meer op de been konden brengen. Dat zou de genadeklap zijn ge- weest voor de vereniging, want het damesteam was inmiddels al opgehe ven. Met een grote krachtsinspan ning hebben we een herenteam kun nen formeren en daardoor konden we toch als WIK deelnemen aan de com petitie. Momenteel beschikken we over twaalf actieve leden bij de heren en dat is net genoeg voor een team om mee te kunnen draaien in de com petitie. Het is een bijzonder jonge ploeg, omdat er ook verschillende jongens in spelen, die eigenlijk nog in de jeugd zouden kunnen spelen ge zien hun leeftijd. We moeten als team nog veel leren. De resultaten zijn nog niet zo best in de competitie, want tot nu toe hebben we alle wedstrijden nog verloren. Vooraf had ik dat niet verwacht, maar nu blijken we toch speltech- nisch en tactisch en zeker ook fysiek nog duidelijke tekort te komen. Toch gaan we als ploeg vooruit Vooral door het veel samenspelen in de com petitie, want trainen blijkt zeer moei lijk. Vaak moeten spelers afzeggen door werk of studie en dan is het las tig aan patronen te werken. Via on derlinge afspraken moet de ploeg groeien in de wedstrijden. Een groot pluspunt is zeker, dat de sfeer uitste kend is. Het is een gezellige ploeg en ik denk dat dat voorlopig voor ons voorop moet staan. Door plezier in je sport te hebben, kun je ook het nodige bereiken. Voor de toekomst moeten we van uit de goede saamhorigheid gaan werken aan de uitbouw van WIK, maar ik realiseer me volledig dat het geen gemakkelijke taak zal zijn. Uit gaande van de sfeer binnen de ploeg en de mogelijkheden van het team moeten we eerst als ploeg verder rij pen. Dan komen we ook weer uit dit dal gekropen en kunnen we weer een woordje mee gaan spreken in de tweede klas. Door resultaten trek je toch weer spelers aan, maar eveneens door de sfeer. En sfeer is er volop. Wat de resultaten betreft heb ik er met deze jonge ploeg vertrouwen in dat dit in de naaste toekomst zal luk ken. Het kost echter tijd," besluit Pe ter Heijnsdijk. Spécialité Oostcffaoutacweg - Door Peter Snelders Trimloper Fons Warrens: „Het zwemmen blijft een probleem. Ik heb wat lessen genomen en hoop nu beter te kunnen presteren in de triathlons." - FOTO DE STEM/COR J. DE BOER Van onze atletiekmedewerker SLUISKIL - Toen Fons Warrens een dik jaar geleden met een gescheurde pees in de heup sukkelde leek hij voor de loopsport afgeschreven. Dit winterseizoen is hij echter weer helemaal de oude met overwinningen in de trimlopen van Vogelwaarde en Heikant en nog een aantal op het kor tere werk. Winnen is leuk, maar de 41-jarige loper uit Sluiskil blijft daar nuchter onder. Net zoveel, zo niet meer, vol doening beleeft hij wanneer hij gevestigde waarden ach ter zich weet te laten. Zo in de Nieuwjaarsloop van SV Aloy, waar hij onder Siberi sche omstandigheden - zes graden onder nul - op de veertien kilometer mannen als Peter Picavet en Alex Vernaeve klopte. „Echt, ik was daar met een derde plaats meer tevreden dan met een zege in de Bosse Pielenloop te Vogelwaarde. Ik wist dat ik dicht bij die mannen stond. Het wachten was op een goede dag en voor hen misschien een wat mindere," stelt hij nuchter. Pas op 35-jarige leeftijd trad hij weer tot het lopers- gilde toe, maar het lopen zat er al vroeg in. Tussen zijn dertiende en zeventiende was hij zelfs lid van het Hulsterse RKHAV. „We hadden in Jo Everaert op school een leraar die het zo in de gaten had of je ge schikt was voor lopen. Het was dan ook op zijn advies dat ik me aansloot bij RKHAV." De avondschool en l\et helemaal op jezelf aangewezen zijn waren fac toren die hem op zijn zeven tiende uit de atletieksport haalden. „Wilde je in die da gen verder studeren, dan was dat voor ons de avond school. Bovendien was het toen niet, zoals tegenwoor dig, dat je maar in de auto te stappen had om naar een wedstrijd te gaan en dan nog, wat had je in deze regio aan wedstrijdaanbod? Het duurde dan ook tot na mijn diensttijd voordat ik weer actief aan sport ging doen. Hier en daar wat ronder en zwaarder geworden kocht ik de racefiets van Waldy van Campen." Het was het begin van zijn wielerperiode, waarin hij vaak de smaakmaker van het trimmerspeloton van Honoré van Waes was. „Koersen is echter een ris kante sport en op aandrang van mijn vrouw ben ik er dan ook mee gestopt." In middels ontdekte hij zijn oude liefde weer. .Als ren ners trainden we in de win termaanden vaak onder lei ding van Rinus Markusseln het Axelse bos en deelname aan een trimloopje, die toen populair werden, bleef dan ook niet uit." Tot een hardnekkige achillespees en, zoals eerder omschreven, een gescheurde pees hem van het strijdto neel liet verdwijnen. „Ik had mezelf al afgeschreven, maar dit seizoen gaat het in eens weer als vanzelf. Hoe het komt? Ja, dat vragen ze me dagelijks. Ik denk het aan de manier van trai nen ligt. Vroeger ging allemaal te onstuimig, half uur volle bak, je kent dat wel. Nu train ik vaak sa men met Eddy Vink. Langer, maar rustiger. Zo komen we twee keer per week teruglo pen van ons werk bij Dow. Geen afbeulen, maar onder weg gezellig praten. De dagmorgen hetzelfde scena rio met Arnold Polderman. Alles zonder schema, maar gewoon wat kilometers ma ken. En dat blijkt te werken, want ik loop nu tijden dieft nooit eerder gelopen heb. De kilometers tijdens training zijn erg belang# Vroeger kwam ik met 30 tot 40 kilometer per week toe Met dat aantal kon je in d' trimlopen mee. Train je n« dat aantal kilometers dan lopen ze je naar huis, want er zijn veel jongens die rond de 100 kilometer per wee» trainen. Ik zelf kom krap aan 60 kilometer en daarom is een halve marathon het uiterste wat ik aankan Een marathon heb ik dan ook al uit mijn hoofd ge> Met de blessurelij st die heb opgebouwd en het a< tal kilometers dat ik maat kan dat gewoon niet. Net- voor mij is het nog alïï" leuk en staat het 'heel bul' ven' voorop." In de winter wat tri®' loopjes met daartussen paar uitschieters, zoals Tef' neuzen-Graauw en in de zo mermaanden een aan® triathlons, want ook vind ik leuk, al blijft l< zwemmen een groot zorg®' kind. Afgelopen winter zï- we met een aantal trimrnf" op zwemles geweest. wat borstcrawl te 1' Daardoor hoop ik nu een keer niet als laatste ft; het water te komen. Want'^ achterstand die daaraf ontstond voordat ik op 0 fiets stapte, och jongen, was verschrikkelijk!" Raas wil dsorstoten naar profs Van onze sportmedewerker Pierre Raas: „Ik begin straks aan mijn vierde seizoen bij de ama teurs en gezien mijn leeftijd, in april word ik 23 jaar, begint de tijd voor mij zo zoetjesaan te dringen om een keuze te maken. Er zal daarbij veel van afhangen hoe ik dit jaar aan de bak kom." Pierre Raas en Antoine Goense (op de voorgrond), twee renners die er voluit tegenaan willen gaan in het komende wielerseizoen. - foto tannie de jonge. Voor Antoine Goense liggen de zaken wel iets anders dan voor zijn vaste trai ningsmakker Raas, omdat hij in maart pas 20 wordt en aan zijn tweede seizoen begint bij de amateurs, maar toch is hij er zich van bewust dat er ook voor hem ge noeg op het spel staat. Goense, die vorig jaar een fraiae solo-zege behaalde in de Acht van Chaam, maar verder toch niet veel in de kijker kwam, zegt dan ook: „Er wordt deze keer meer van me verwacht en daar ga ik dan ook hard voor knokken. Een overwinning in een klassieker bij voorbeeld zou me goed uitkomen." Beide renners uit de Zak van Zuid-Be veland zullen in het komende seizoen op nieuw deel uitmaken van de gastrenners- vereniging Van Aarle-Ecco, waarbij de bekende Frits Schür als ploegleider gaat optreden als opvolger van Piet van der Kruijs, die is overgestapt naar een prof formatie. Pierre Raas, die al voor het derde seizoen het zwarte tricot zal dragen van Van Aarle-Ecco, ziet het met Frits Schür als ploegleider wel zitten. Raas over zijn nieuwe baas: „Ik heb veel samen met hem gekoerst, ken hem dus wat de omgang betreft en bovendien heeft Schür een grote ervaring opgedaan in de lange tijd dat hij als coureur actief was." Raas, die vorig jaar vijf overwinningen behaalde in criteriums, kwam ook in het grote werk goed voor de dag. Hij werd on der andere tweede in de Ronde van Over ijssel, reikte naar een tweede plaats in de eerste etappe van de Omloop van Zeeuwsch-Vlaanderen (zesde in de eind stand) en kwam ook in een aantal buiten landse etappekoersen behoorlijk uit de verf. Evenals andere ploeggenoten moest de coureur uit 's-Heerenhoek zich tevens heel wat keren in dienst stellen van een topfiguur, zoals John Talen, die Inmiddels is overgestapt naar de beroepsrenners. Raas: „Talen was vorig jaar bij ons de grote man en deze keer hoop ik dan ook meer mijn eigen weg te kunnen gaan. Daar zal ik uiteraard voor moeten vech ten, want wij hebben bijvoorbeeld in onze ploeg ook renners zitten als Frank Ker sten en John van den Akker en dat zijn bepaald geen kleine jongens op de fiets. Verder zijn beloftevolle coureurs als Ri chard Mulder en Richard Luppens, die tweede werd in het wereldkampioenschap voor junioren, bij ons ingelijfd. Toch zal ik in deze sterke ploeg alles uit de kast halen om er eveneens te staan." Antoine Goense, die vorig jaar aan vijf klassiekers deelnam en steeds bij de prijs winnaars finishte, hoopt in het komende seizoen een grote portie ervaring op te doen in de koersen over de lange adem. Goense: „Ik heb daar in 1986 even aan mo gen ruiken, heb natuurlijk wel wat opge stoken, maar mijn ambitie gaat uit naar meerdere grote wedstrijden in binnen- en buitenland. Vooral een Ronde van Italië voor amateurs zou ik bijvoorbeeld graag doen. In eigen land zou ik behalve klassie kers ook graag Olympia's Tour rijden. En dan niet te vergeten de Ronde van Mid den-Zeeland, die Pierre en ik goed zien zitten, maar die valt weer samen met Olympia's Tour, dus dat wordt wellicht nog een probleem." HULST - Hij is één van de oudgedienden in het Zeeuws-Vlaamse biljartwe reldje. Men zou bijna zeggen dat hij, samen met Robert Claeyssens, een van de laat ste der Mohikanen is. Zijn leeftijd (63) doet dat niet vermoeden, maar het gege ven dat hij ruim 50 jaar bil jart en al 30 jaar in KNBB- verband speelt, onderstreept overduidelijk die constate ring. Het gaat over Jo Leer aert, de recente kampioen eerste klas libre. De erelijst is te groot om op te noemen. Aan 110 dis trictskampioenschappen van de KNBB nam hij deel, tien tot twaalf keer be haalde hij een districtstitel, diverse malen werd hij clubkampioen, nam deel aan enkele gewestelijke kam pioenschappen en was zelfs present tijdens een Neder lands kampioenschap. Een greep uit een, naar maatsta ven van niveau, rijk biljart verleden. Van ome correspondent BRUSSEL - Na een wilde a tervolging door het cent van de Brusselse deel meente Laken heeft de Bel sche politie de 20-jarige G. S. uit Terneuzen aangehoud Bij fouillering bleek de S. het bezit van geringe hoev heden heroïne en hasj. Z even oude vriendin B.L. bi as onderzoek ook hasj bij zi Ie hebben. De politie werd opmer zaam toen een BMW met N derlands kenteken (en eige dom van een Terneuze vriend van De S.) nabij een c té verkeerd geparkeerd sto In het café maakte de S. zi bekend als de bestuurder ging op verzoek van de poli mee naar zijn auto om de p pieren te laten controleren. Zijn vriendin bleef aan taf zitten. Het leek er even op de S. inderdaad zijn papier zocht, maar plotseling sta hij zijn wagen en ging er a een haas vandoor. Onderweg werden stop kens van een gemotoriseer agent genegeerd, evenals verse verkeerstekens, waa door volgens de politie veel g vaar voor de mede-wegg bruikers ontstond. Zowel de S. als zijn vriendi verklaarden de heroïne hasj voor eigen gebruik i Rotterdam te hebben gekoch Jo Leeraert, de geroutineerde biljarter uit Hulst, die in het gewestelijk kampioenschap eerste klas libre in Hoogerheide nog eens ouder wets wil vlammen. - FOTO WIM KOOYUAN „Toen ik twaalf jaar was begon ik te biljarten. Zoals dat destijds gebruikelijk was in het patronaat. Iedere redelijke biljarter van mijn leeftijd is uit het patronaat biljarten afkomstig. Toen ik 15 jaar was speelde ik onge veer drie gemiddeld. Daarna heeft zich dat geleidelijk in opwaartse lijn ontwikkeld. Veel heb ik opgestoken van Prudent Freyser. Niet dat die ons onderricht gaf. Nee, door tegen hem te spelen en hem nauwlettend te volgen stalen we veel met ons ogen. Ook van Richard Lampo pikten wij iets mee. Die was al van een iets zwaarder ka liber dan ons. Zoals ik al zei, groeide het moyenne gelei delijk. Ik begon pas echt sterk te spelen toen de aansluiting bij de Koninklijke Neder landse Biljart Bond tot stand kwam. Wij, Staf Pen- neman, Frans Schelfhout, Richard Lampo, Prudent Freyser, Leon Bosman en ik, waren de eersten van HBC'34 en van Zeeuwsch- Vlaanderen, die onder de vlag van de KNBB speelden. Toen was er hier nog geen sprake van een district en moesten we voor wedstrij den steeds naar Walcheren en De Bevelanden. In die tijd speelden we erg veel. Vooral met mijn biljartmaat Leon Bosman stonden we per week toch vaak zo'n 15 tot 20 uur aan het biljart. Sinds zijn overlijden werd dat een stuk minder. Het laat zich niet moeilijk raden dat we toen sterker speelden dan nu." Tien, elf gemiddeld libre speelde hij destijds regelma tig. Dat zonder het kleine spel, de toen opkomende se rie d'Americalne. „Dat heb ik nooit goed onder de knie kunnen krijgen. Ten eerste kon ik daar de uren ver gende training niet voor op brengen en ten tweede kon ik de spanning, die dat ge wriemel met zich meebrengt in wedstrijden, niet aan. Dan was ai snel een door stoot, touché of een te harde stoot het gevolg. Het wat ruimere spel ging mij beter af. In feite lag kader 38/2 me beter. Een goed bewijs daar van leverde ik eens in één en hetzelfde seizoen. Ik werd kampioen libre met 8.30 ge middeld en enkele weken la ter speelde ik 928 kader. De tegenovergestelde verhou ding. Vooral door goed plaatsen en doordat kader me meer motiveerde dan li bre, speelde ik dat beter. Naarmate ik ouder werd ging ik minder spelen. Je mist je vaste biljartmaats en daarnaast valt er ook een stukje motivatie weg om on derlinge partijtjes te spelen. Nu train ik helemaal niet meer. Af en toe nog een par tijtje voor de club, dat is al les. Toch heeft dat direct weer niet met gemis aan ambitie te maken, want voor wedstrijden kan ik me nog wel helemaal opladen. Als er iets op het spel staat kan ik die veerkracht om te preste ren wel opbrengen. Een kampioenschap kan ik iedere week gemotiveerd spelen. Er moet een dosis spanning aan vast zitten voor mij. Zoals onlangs tij dens het kampioenschap eerste klas libre te Clinge. Toen stond ik weer op scherp en pakte de titel. Dat deed deugd en vooral de kwalifiactie voor het ge westelijk kampioenschap van vrijdag 6 tot en met zon dag 8 maart in Hoogerheide zie ik wel zitten." Het behalen van die titel heeft nog een positief gevolg voor hem, want van 5 tot en met 8 februari mag hij op uitnodiging deelnemen aan het districtskampioenschap hoofdklas libre. Kampioen schappen waar hij reikhal zend naar uitkijkt. „Zoals ik al zei, voor kampioenschap pen kan ik me nog oppep pen, al ga ik er niet voor trainen. Gewestelijk hoop ik een goed resultaat neer te zetten. Ook in de hoofdklas libre verwacht ik, gezien de plaatsingsmoyennes van de meeste spelers, enkele par tijen te kunnen winnen. Misschien dat ik toch een paar stootjes ga oefenen....," besluit Jo Leeraert, daarmee van een toenemend enthou siasme blijk gevend. I VLISSINGEN - De proef vaarten met de gerepa reerde veerboot Prinses Ju liana zijn 'zeer bevredigen verlopen. Dat betekent dat de vori jaar zo pechvol gestar dubbeldekker komend maandag weer zal vare tussen Vlissingen en Bres kens. De proefvaarten vonde gisteren en eergister plaats op de rede van Vlis singen, met aan boord ee~ deskundige bemanning va PSD en de werf Holec, di~ het schip vier maanden lan grondig in de revisie Een herstelperiode voor kin derziekten, waartoe wer besloten nadat de Prinses Juliana vorig jaar tot twee maal toe uitviel met een ka- motor. Dat het nu zal lukken met de nieuwe dubbeldekker, tot gevolg dat in het de oudere veerboot Margriet kan wor- gerepareerd. Er moest gistermiddag komen om de Rabo-bank dorpe van een tijdelijk ex\ Kraan- en transportbe met groot materieel uit ori hber', afkomstig uit Vinl fing te brengen en vervolt zetten. Het karwei trok flit

de Stem | 1987 | | pagina 8