jzelingen ZIEKENFONDSRAAD: ALS BEZUINIGINGEN TEGENVALLEN' Brittannië schuiloord' uitse nazi's 6Hij sloopte bewust hinder gebitten9 Reparaties worden slecht uitgevoerd Akzo-winst naar 843 min 'Politiek reageert te traag' IiezeWd Pleitbezorger Arbeiders stukgoed in staking IN BEIROET Fraude met subsidies Lubbers neemt niet deel aan Statenverkiezingen FELLE OEEICIER VAN JUSTITIE TEGEN 'BOORLUSTIGE' TANDARTS: T5 PAGING i'RIJDAG 30 JANUAR11987 ondheidszorg. BINNENLAND Dwangsom op B. Moszkowicz is wetmatig DE STEM COMMENTA AR 1300 WERKNEMERS UIT DAGPLOEGEN ARBEIDSPOOL SHB TJEENK WILLINK: BINNENLAND T28 PAGINA 3 Een westerse functionaris die al enkele jaren, enkele malen met succes, delicate Van een onzer verslaggevers i lEN HAAG - Onjuiste advie- j en, ongevraagde reparaties, liet verholpen mankementen a zelfs pure oplichting zijn aken waar men mee te ma- en kan krijgen wanneer een uishoudelijk apparaat gere- areerd moet worden. Eén op de drie reparaties, ENQUETE CONSUMENTENBOND: onderhandelingen voert met ierkte de Consumentenbond Libanese ontvoerders is de jjdens een enquête onder speciale gezant van de Anglj. 500 leden, wordt in ieder ge- caanse kerk, Terry Waite. De al te duur of slecht uitge- geestelijke werd nu zelf enige oerd. De enquête bracht ook aan et licht dat tussen de 20 en 33 van de ondervraagden na de i kparatie opnieuw met het lankement werd geconfron- ■erd. Van de 615 dossiers die ondertussen bij de Consumen tenbond in behandeling zijn, hebben de klachten betrek king op het niet-verhelpen van het defect. In ruim éénderde van deze reparatieklachten betreft het apparaten (wasmachines, TV's, video's, maar ook koffie zetapparaten) die ten hoogste één jaar oud zijn; in 162 geval- ide roAP ilrijke ingen n bui- erlan- non te rs die ig jaar md te drin- orhun voord- listerie anders oont - ieuzen Liba- jn ge- geveer len er erd de ïstigde de om ver- us. In 3elgië, de in de Ne- belan- vacua- oor de de Ne- tijd door een groep waarmee hij in gesprek was, gevangen genomen maar is inmidde] in veiligheid. Nog onlangs vertelde Waite van de gevaren van zijn taak: „Als je in een auto stapt, weet je nooit wanneer je terugkomt. Ik weet dat zelfs ik gijzelaar zou kunnen worden". Waite, die door zijn fysiek - 2 meter lang en 108 kg zwaar - indruk wekt, ver telde dat de onderhandelin- gen vaak werden gevoerd L terwijl hij geblinddoekt was W en een pistool in de nek voel de. Hoewel er dus door of na mens westerse regeringen wordt onderhandeld met ontvoerders, lijken velen de tweede optie, niet toegeven aan de chantage, niet te wil- len opgeven. Ook leden van Van onze Haa9se redactie de Amerikaanse regering AMSTELVEEN - De meerderheid van de Zie- willen vasthouden aan dit oude en officieel nooit gewij- ;6nfon.dsrcicid vindt 6Gn uitDrGiding van het zigde beleid. Minister shuitz antal eigen bijdragen van ziekenfondspatiën- en toelaatbaar. Het kabinet kan op die manier eel geld besparen op de kosten van de ge- len gaat het zelfs om proble men binnen een week na de aankoop. Zo'n 70 van de door de Consumentenbond in be handeling genomen (repara- tie)klachten zijn met redelijk succes opgelost. „Wij hebben het vermoe den", zegt directeur D.M. Wes tendorp van de Consumenten bond, „dat we met onze en- quête slechts een fractie van de werkelijke problemen aan het licht hebben gebracht. De meeste consumenten zwijgen, omdat zij toch nul op rekest krijgen". Vaak is men ook ver trouwd geraakt met de slechte kwaliteit van reparaties". Via de actie „Maak 't Nou" wordt iedere Nederlander morgen in staat gesteld om zijn klachten nu eens bij de Consumentenbond kenbaar te maken. Daarvoor heeft de Consumentenbond een spe ciaal telefoonnummer be schikbaar: van half negen tot vanmiddag vijf uur kan men via 12 speciale telefoonlijnen aan de Bond de klachten door geven. Van een onzer verslaggevers ARNHEM - Akzo heeft vorig jaar drie miljoen gulden min der verdiend dan in 1985. De nettowinst bedraagt volgens de voorlopige cijfers over 1986 843 miljoen. De omzet daalde met ƒ2,4 miljard tot ƒ15,62 miljard. Deze daling met 13 procent schrijft het concern toe aan het afstoten van bedrijfson derdelen (5 procent), aan la gere verkoopprijzen (3 pro cent) en aan lagere omreke ningskoersen (5 procent). Het bedrijfsresultaat van Akzo bleef met 1,46 miljard vrijwel constant. In procenten van de omzet steeg dat resul taat niettemin van 8,1 tot 9,3 procent. De financieringslasten wa ren ƒ75 miljoen lager (ƒ110 miljoen), maar dat was ook het geval met het resultaat uit deelnemingen. Dat zakte van 98 miljoen in 1985 naar 15 milj oen vorig j aar. Akzo verklaart deze terug val uit de sterke daling van de resultaten in de vezelsector in Zuid-Amerika en in India en uit de aanloopkosten van de aramidefabrieken in Emmen en Delfzijl. Deze laatste last wordt overigens gelijkelijk gedeeld met de Noordelijke Ontwikkelings Maatschappij (NOM). Hoewel de concernwinst, zo als enkele weken geleden al was aangekondigd, nagenoeg gelijk was aan die van 1985, is de winst per aandeel afgeno men van 21,21 tot 20,93. Dat komt doordat het aandelenka pitaal door de omzetting van obligaties met 400.000 toenam tot boven de vier miljoen. De Akzo-directie stelt echter een gelijkblijvend dividend van 6,60 voor. Eigen bijdrage bij opname' van buitenlandse zaken en anderen menen dat de ge heime wapenleveringen aan Iran, het ontvoeren van bui tenlanders in Beiroet extra hebben aangemoedigd. Nu opnieuw, ditmaal vier, Amerikanen het doelwit van De Ziekenfondsraad - het belangrijkste adviescol- ge op het terrein van de volkgezondheid - heeft gis- ontvoeringen zijn geworden eren daarover een advies uitgebracht aan staatsse- waarschuwde het Witte Huis retaris Dees (Volksgezondheid), dinsdag dat landgenoten die De meerderheid van de Zie- ;enfondsraad (werkgevers en .ekenfondsen) vindt overi nu nog in Libanon verblij ven, dit geheel doen op eigen risico. Volgens oud-minister van buitenlandse zaken j iens wel dat eigen bijdragen Henry Kissinger zouden ach- j pas mogen komen als het terblijvers niet meer mogen rekenen op inspanningen van de Amerikaanse regering als zij in problemen komen. Hoewel men in Washing ton niet graag de handen van de achterblijvende en ont voerde landgenoten aftrekt, zou dit volgens sommigen een manier kunnen zijn om de keten van chantagepogin gen te doorbreken. Ander zijds neemt in de Verenigde Staten de roep toe om vergel dingsmaatregelen tegen de ontvoerders, waarbij volgens onder meer Kissinger en Se nator Claiborne Pell militair optreden niet moet worden uitgesloten. (ANP) MNIË tiloord ;smis- ïctieve blij- 1948 ■k ge- haar geen wordt ge- distov an het igings- :hwitz, profi- die in rmentele tl uitge- ;e vrou- Tweede osje als Daarna wonen, met een hij een 1de. loeiende treet, de genees- onder djkelin- jn werk onder- verzoek Dr. De- itten af- a de ja- izi, Sta- :uigelin- ermoord rs erbij :h even- is daar in een on. Een nas Ge- n woont Schotse gezegd, eelgeno- ninstens mensen, t dat hij it leven iter wel lepaalde e gewa- >ersonen bij elkaar heeft gedreven, die door nog anderen werden doodgeschoten. Antonas Gecas werd geïn terviewd in het Schotse tv- programma Report dat deze en andere onthullingen no pens de merkwaardige stil zwijgendheid van achtereen volgende Britse regeringen over de aanwezigheid van beruchte ex-nazi's in Groot- Brittannië heeft gedaan. Re port werd gemaakt door Da vid Scott, hoofd van de nieuws- en actualiteiten- dienst van de Schotse com merciële tv. Volgens dit opzienbarende programma organiseerde de regering van Groot-Brittan- nië destijds voor mensen, verdacht van oorlogsmisda den, zelfs een geheime ont snappingsroute, die 'de Rat" lijn' werd genoemd. Via deze weg zou in 1947 een Duitse oorlogsmisdadigers ontsnapt zijn aan de Sovjets. Hij vluchtte van West-Duitsland naar Engeland en reisde van daar naar de Verenigde Sta ten, waar hij vandaag de dag doceert aan een prominente universiteit De Britse regering zou in 1948 tot de conclusie zijn ge komen, dat het geen zin had nog langer achter oorlogs misdadigers aan te zitten. Het akkoord dat de Britten vijf jaar eerder hadden ge' sloten met de Sovjets en de Amerikanen om dergelijke boeven op te sporen en te be rechten, werd gewoon verge ten. Londen zou van dan ai een amnestie hebben toege past, die door de regering Attlee zorgvuldig geheim werd gehouden omdat deze ongunstige reacties vreesde. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken en justi tie in Londen wordt dit ver zoek momenteel nog steeds onderzocht Dit departement ontkent, dat Londen in net verleden ooit vreemde ver zoeken tot de uitlevering van oorlogsmisdadigers zou heb ben gekregen. „Tussen ons en de Sovjet-Unie, de Oosteuro- pese landen of Israël is uitleveringsverdrag v®_ kracht", aldus een woord voerder. labinet ziet dat er tot 1990 ainder wordt bezuinigd op de jezondheidszorg dan de 1,2 Biljard waartoe het kabinet lichzelf heeft verplicht. Over de manier waarop dat loet, studeert een commissie inder leiding van oud-Philip- itopman W. Dekker. In het re- jeerakkoord staat dat de zorg miljoen goedkoper moet ROERMOND - De Roer- mondse rechtbankpresident mr. G. Wind vindt dat de ex- toUega's van mr. Baruch Moszkowicz het volste recht btbben de inmiddels tot ruim IU miljoen opgelopen dwangsom van hem te innen. De vijf ex-collega's eisten van hem 28 dossiers terug. Baruch Moszkowicz op zijn beurt zegt in beroep te zullen „In afwachting daarvan hoef ik geen penning te beta len. Overigens zal betaling voor mij geen probleem zijn." Glasbakken een succes DE GLASBAKKEN blijken in een duidelijke behoefte te vol doen. Meer dan de helft van de mensen die een glasbak in hun woonomgeving hebben, depo neert daar altijd zijn lege fles- en potten in. Een onder zoek door het NIPO, dat een steekproef heeft gehouden on mensen, toont dit aan. worden en dat nog eens ƒ600 miljoen aan kosten worden verschoven. Onder dat laatste kunnen eigen bijdragen van zieken fondspatiënten worden ver staan. De ziekenfondsen en de werkgevers gaven gisteren drie mogelijkheden aan voor eigen bijdragen. •Bij opname in een ziekenhuis de eerste drie dagen 100 zelf betalen en dit niet vaker dan bij één opname. Deze variant levert op jaarbasis ƒ290 mil joen op; •Een eigen bijdrage van ƒ48 per ligdag voor de duur van de tijd dat de patiënt in het zie kenhuis verblijft. Dit geldt niet voor psychiatrische pa tiënten. De opbrengst hiervan wordt geschat op 600 miljoen, en: •Een eigen bijdrage van 100 per dag gedurende de eerste drie dagen en 33 voor de ove rige ligdagen. Ook hiervan wordt de opbrengst geschat op 600 miljoen. De vertegenwoordigers van de ziekenfondsen stelden bo vendien dat de doelstelling van 1,2 miljard bezuinigen verlaagd moet worden naar 1 miljard. Immers de zieken fondsen hebben verleden jaar 150.000 mensen méér zien ver dwijnen door de opheffing van het vrijwillige fonds, dan waarvan ze uitgingen. Die ex tra uittocht levert een bespa ring op van tussen de 100.000 en de 150.000. De vakbonden en een deel van de beroepsgroepen (bv. huisartsen) waren het met het voorstel om eigen bijdragen in te voeren als de bezuinigingen tegenvallen niet eens. FNV- woordvoerder Muller zei te vrezen dat eigen bijdragen vooral mensen met een kleine portemonnee weerhouden van het zoeken van noodzakelijk geachte medische verzorging. SUBSIDIES, zo is in ons land al enkele keren pijnlijk duidelijk ge- Weken, komen niet altijd terecht in de portemonnee van de men sen of bedrijven voor wie ze zijn bedoeld. Bij de EG is het al niet anders, zo hebben leden van het Euro- Pees Parlement onthuld. Zij schatten dat het landbouw-garantie- 'onds van de EG jaarlijks voor 7 miljard gulden wordt bedot. Dat W|l zeggen dat garantie-subsidie wordt betaald voor produkten ®edaar niet voor in aanmerking komen. Een concreet voorbeeld hiervan: vorig jaar heeft de EG 7,5 mil- Pen gulden subsidie uitgekeerd op Griekse maïs. Alleen bleek Pat de Grieken die maïs niet in eigen land hadden verbouwd, ?aar |n Joegoslavië (geen lidstaat van de EG) hadden gekocht. Een nog niet bewezen voorbeeld is het vermoeden dat de EG ten ^rechte grote bedragen subsidie heeft verleend aan Franse ""^producenten, die hun wijn goedkoop in Noord-Afrika kochten en vervolgens als Franse wijn op de markt dumpten. Al langer bekend is dat de EG vermoedelijk voor miljarden in Pa boot wordt genomen met subsidies op olijfolie-produkten. Het jnderzoek in deze kwestie is nog gaande. Vermoed wordt dat de 'aüaanse mafia hier achter zit. Voorbeelden die duiden op fraude. Het is daarom ook alleszins arecht dat de mensen of bedrijven die de fraude plegen, worden ingepakt. Van de andere kant geldt echter ook hier dat de 'gele genheid de diet maakt'. De Europese begrotingscommissaris, de "een Henning Christophersen, heeft in dit verband al toegegeven Pa' het de EG ontbreekt aan middelen om toezicht te houden op °a subsidiestroom. Om te beginnen heeft de EG zelf te weinig mensen om die con- °'6 dit te oefenen. Daarnaast heeft de EG de handicap dat ze Paen machtsmiddelen heeft om de lidstaten te dwingen hun deel an de controle op de subsidiestroom uit te oefenen. Het -■ is erg schrijnend dat te weten, vooral voor de individuele Paar, die keer op keer vanuit Brussel wordt bestookt met maatre sten om minder te produceren. Want waar blijf je als EG of als andbouwminister met je verhaal dat de landbouwproduktie moet arden beperkt als langs een ande're weg de overschotten alleen °9 maar groter worden qemaakt? Nota bene met subsidie van 0e EG zelf. Als de EG en de landbouwministers van de aangesloten lidsta- hun geloofwaardigheid willen behouden zullen ze alles in het erk moeten stellen om een doeltreffend controle-apparaat op wten te zetten. Iets waartoe elke subsidie-verlenende instantie Plicht zou moeten worden. In het bijzijn van premier Lubbers heeft mevrouw Rietkerk een wandbord onthuld ter nagedachtenis aan de in het harnas gestorven minister van Binnenlandse Zaken. Wijlen minister Rietkerk is in het verleden een pleitbezorger geweest voor de instelling van een Nationale Ombudsman. - fotoanp ROTTERDAM (ANP) - Alle havenwerkers uit de dagploe- gen van de arbeidspool SHB, de grootste werkgever in het stukgoed, leggen vanmorgen het werk neer uit protest tegen het ontslagplan van de stuk- goedwerkgevers. Het gaat volgens hem in to taal om circa 1.300 van de 1.800 SHB-ers. „Het is de eerste keer dat we dit doen", aldus Rosen- möller. „We hebben hiertoe besloten omdat het morgen stervensdruk is in de haven en de SHB-ers toch een groot deel van het werk doen". Daar komt volgens hem bij dat 'de problemen bij SHB niet op houden'. De directie van de arbeids pool houdt volgens hem niet op stukgoedwerkers te sturen naar bedrijven waar wordt gestaakt. Ook de SHB-ers die nu tijdelijk in de Amster damse haven werken om de drukte van de cacaopiek op te vangen, zullen bij de acties worden betrokken. Door de actie bij de SHB zullen nage noeg alle stukgoedbedrijven worden getroffen. De poging van minister De Koning om de breuk tussen werkgevers en werknemers in het stukgoed van de Rotter damse haven te lijmen dreigt te mislukken. Daarom heeft de organisatie van stukgoed- werkgevers, de VRS, de bon den uitgenodigd voor een ge sprek 'zonder voorwaarden vooraf'. De beroepsgoederenver- voer-organisatie PCB heeft donderdag in een telex aan de Vervoersbond FNV haar grote verontrusting uitgesproken over de stakingsacties in de Rotterdamse haven. Volgens de PCB beloopt het verlies aan omzet als gevolg van het uit wijken van schepen nu al mil joenen. Van een onzer verslaggevers TILBURG - De politiek krijgt meer macht toegemeten dan zij heeft. Regering en parle ment, gevangen in overleg structuren, zijn echter niet in staat snel ingrijpende veran deringen door te voeren. Tot deze conclusie komt professor H. Tjeenk Willink na jarenlang regeringscom missaris te zijn geweest. Tjeenk Willink ventileerde zijn inzichten tijdens een af scheidscollege aan de univer siteit in Tilburg, waar hij bui tengewoon hoogleraar in de politieke en bureaucratische besluitvorming is geweest. Spraakmakende onderwer pen als afslanking (van het overheidsapparaat), deregule ring, decentralisatie, privati sering zijn stuk voor stuk te omvangrijk om snelle veran deringen door te voeren. Zelfs als een fractie uit de Tweede Kamer zich een onderwerp eigen maakt, in de hoop daar mee de gunst van kiezers te verwerven, dan blijkt enthou siasme niet voldoende om een probleem op te lossen. Van daar ook dat vertegenwoordi gers van politieke partijen openlijk zeggen er niet aan te willen beginnen. DEN HAAG - Het CDA heeft alle verzoeken van omroep organisaties om premier Lubbers of fractieleider De Vries te laten deelnemen aan radio-of tv-debatten met lande lijke politici van andere partijen afgewezen. Campagneleider Bremmer: „Statenverkiezingen zijn Statenverkiezingen. In de campagne zullen wij het eigen karakter van de provinciale bestuurslaag benadrukken. Daarin past terughoudendheid bij het inzetten van lande lijke politici." Bremmer kon echter niet de garantie geven, dat die te rughoudendheid tot het eind van de campagne zal duren. Hoewel hij vindt dat het CDA zich niet door andere par tijen van de eigen campagne-koers mag laten afbrengen, kon hij niet uitsluiten dat er zich omstandigheden kunnen voordoen dat toch landelijke kopstukken krachtiger zullen moeten worden ingezet dan nu de bedoeling is. Van onze rechtbank verslaggever BREDA - „De boor, waaraan geen en kel op een gaaf gebit geselecteerd kind bij tandarts K. ontkwam. Hij heeft willens en wetens hele kindergebitten gesloopt". Een van de keiharde consta teringen van officier van justitie mr. F. Berserik gisteren in zijn requisitoir voor de Bredase rechtbank. Deze unieke strafzaak is in tandart senkringen met ongewoon grote be langstelling gevolgd. Niet eerder werd in ons land een tandarts voor onnodig boren vervolgd. Opzettelijke zware mishandeling, volgens de officier. „Wat ik geleerd heb, dat was mijn houvast bij de vraag of ik wel of niet moest boren en vullen. Ik heb gedaan wat ik nodig oordeelde, ook vullen bij glazuurcariës. Daar sta ik nog steeds achter, ook ten aanzien van de kinde ren uit het 13-jarigen I. T.- plan. Het waren geen kleine, zielige kiesjes die ik vol vullingen gepompt heb. Ik heb heel zorgvuldig gewerkt en weet precies wat ik gedaan heb. Ik be handelde fondspatiënten, I.T- kinde ren en particulieren op dezelfde ma nier", aldus de uiterlijk rustige K. Het verhoor van de verdachte le verde weinig nieuwe feiten of visies op die eerder deze week al niet door getui- ge-deskundigen naar voren zijn ge bracht. Ook gisteren bleef president mr. L. van der Plas temidden van die deskundigen overeind. In een van de pauzes viel te horen dat hij theoretisch op het gebied van de preventieve en corrigerende tandheelkunde het afstu deerniveau heeft bereikt. De discussie tussen de deskundigen liepen soms hoog op. „Hij weet er niets van", riep het voormalig hoofd van de tandheelkundige polikliniek J. van Schijndel op zeker moment. Die 'hij' was emeritus hoogleraar preventieve tandheelkunde prof. dr. O. Bakker Dirks. Diens koele reactie: „Het zij ge zegd". De heer Van Schijndel vond ook inspecteur van de volksgezondheid M. Hage en adviserend tandarts M. van der Horst meerdere keren op zijn weg. De vraag waarom tandarts K. over de hele lijn en zeker bij de kinderen uit het I. T.- plan in heel West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen veruit het hoogste vul-getal heeft, werd meerdere keren gesteld maar door K. niet recht streeks beantwoord. Elke keer verwees hij naar zijn opleiding. De president vroeg hem ook hoe het kon dat juist in zijn praktijk, waar tegen de voorschriften van het fonds in-elk half jaar röntgenfoto's ge maakt werden, bij zoveel patiënten plotseling cariës zichtbaar kon worden, terwijl dat normaal enkele jaren duurt. Ook daar kwam geen duidelijk ant woord op. De officier somde hierover op dat K. bij fondspatiënten in 1982 drie keer zo veel vullingen aanbracht als zijn colle ga's en dat het aantal inlays bij kinde ren uit het 13-jarigenplan toen zelfs 5,5 hoger was. Het aantal vullingen bij de ze, op hun gave gebitten geselecteerde kinderen lag in vier jaar tijd op bijna 30, zes keer boven het landelijk gemid delde. Volgens de verdachte zijn de des kundigen die zijn foto's bekeken heb ben het onderling niet eens of zij nu wel of geen glazuurcariës zagen. Daarom gaat het voor hem om de tech nische vraag of je glazuurcariës wel of niet moet vullen. Hij herhaalde dat in de administratie van zijn praktijk het rondje meer kon betekenen dan alleen maar gaatjes vullen, zoals overal in Nederland het gebruik is. „Het was voor mij een attentiepunt, dat ik extra op dat element moest let ten", aldus K. Volgens zijn zeggen wer den daarnaast rondjes soms bij ver keerde kiezen of tanden gezet, werden patiëntenkaarten soms verwisseld, be tekende de afkorting 'vuil' in zijn 'af- sprakenboek meer dan alleen vullen en werd soms vergeten rondjes uit te gummen. De reactie van de president: „De kernvraag blijft dus wat de bete kenis van het rondje was". De tandarts merkte ook nog op dat zijn patiënten weinig last van pijn hadden, dat hij opvoedkundig bezig is geweest en dat hij wel betere methoden had kunnen bedenken als hij zich had willen verrijken: „Een grote praktijk en veel trekken". De president: „Een kies kun je maar een keer trekken, maar diverse keren vullen". Volgens K. is zijn praktijk helemaal kapot, heeft hij zijn huis en instrumen tarium moeten verkopen en leeft hij nu van de bijstand. Hij wijt dit vooral aan de voor hem negatieve uitlatingen van de adviserend tandartsen van het zie kenfonds in de media. De officier wees er op dat uit het verhoor van de ex-assistente van deze week is gebleken, dat zij begin septem ber 1985 een brief van de toenmalige advocaat van K. heeft gekregen met een aantal suggestieve vragen over haar eerste, voor K. belastende verkla ring. Nadat zij de andere mogelijkhe den die in de brief genoemd stonden had bevestigd, vroeg de raadsman de rechter-commissaris haar opnieuw te horen. Zij kwam toen met haar nieuwe lezing, waarop zij nu grotendeels weer is teruggekomen. In zijn drie kwartier durend requisi toir ging de officier in op de gang van zaken tijdens het onderzoek, de bewijs middelen en de verwijtbaarheid van K. Zijn conclusie was dat de bewijsmidde len ten aanzien van een aantal van de genoemde patiënten elkaar overlappen en naadloos aansluiten en dat het on nodig boren juridisch zwaar lichame lijk letsel oplevert. De verdediging komt vandaag aan het woord. AS W V? Ook Rotterdam heeft nu een Olympische droom. De tanker is op zee uitgebrand en de ha ven van Rotterdam binnenge- schoven. Eerder had Amsterdam al problemen gehad met het Olympische vuur. Burgemees ter Van Thijn en vele anderen lagen nachtenlang wakker van hun 'Oylmpic Dream'. In middels slapen ze weer rustig. Maar de Olympische gedachte blijft gevaarlijk. Wie weet aan wie Rotterdam nu de fakkel overdraagt. We zullen ons voortaan wel twee keer betanken voor we met de Olympic Dream in zee gaan. De dollar is verdwenen onder de zeespiegel van twee gulden. Amerika wil weer vriendjes worden met Europa op han delsgebied. Maar dat komt waarschijnlijk omdat Wash ington volledig ingesneeuwd is. Het Witte Huis is niet meer te vinden. In Europa zelf is alles mogelijk. De mooie regelingen tussen de lidstaten hebben slimme jon gens op mooie ideeën gebracht. Gemeenschap, het woord zegt het eigenlijk al. Gullit en Van Basten worden doorverkocht naar Italië. Ne derlandse clubs halen bussen vol jonge Denen om de gaten op te vullen. Europa Cup? Dat is je reinste oplichterij. Die be ker is nep. MERIJN Technici gevraagd DE KOMENDE drie jaar zijn 10.000 commercieel technici nodig voor verschillende be drijfstakken van de industrie. Het gaat om 5.000 HTS-inge- nieurs, 1.400 universitair ge schoolde ingenieurs en 3.600 technici met een MTS-oplei- ding. Dit blijkt uit een onder zoek in opdracht van de stich ting Commercieel Technische Opleidingen (CTO) onder 767 bedrijven in zes bedrijfstak ken. Haagse vrouwenarts DE 52-jarige Haagse vrou wenarts N. B. is gisteren door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van één jaar. Verder mag hij zes jaar lang zijn beroep niet meer uitoefenen. De arts werd ver dacht van ontucht met veer tien vrouwen. De rechtbank achtte bewezen dat hij in maart vorig jaar gemeenschap had met een 20-jarige patiën te, die opgenomen was in het Haagse Bronovo-ziekenhuis. Kantoorverhuur DE LEEGSTAND in de voor de vrije markt beschikbare hoeveelheid kantoor-, be drijf s- en winkelruimten in ons land is vorig jaar voor het eerste in dit decennium ge daald. Ondanks een bijzonder spectaculaire groei met liefst 50 procent van de kantoorver- huren tot ruim 780.000 vier kante meter nam de leegstand in de kantorensector echter met slechts 5 procent af van 1,6 tot 1,5 miljoen vierkante me ter. Dit is een van de conclu sies van een enquête die het tijdschrift VastGoedMarkt per eind 1986 heeft gehouden. Aids HET rijk zou meer geld op ta fel moeten leggen voor een ef fectieve voorlichting over de dodelijke virusinfectie aids. Dat stelde het bestuur van de onlangs opgerichte patiënten vereniging BMA (Belangen vereniging Mensen met Aids) gisteren tijdens een presenta tie in Den Haag. Zo'n cam pagne is nodig om het publiek te overtuigen van de gevaren van aids. Daarbij moet vooral aandacht worden besteed aan het feit dat iedereen deze ziekte kan oplopen. „De ge dachte dat aids alleen een ho mo-ziekte zou zijn, is een ver keerde. Ook heterosexuelen zullen in de toekomst in steeds grotere mate met aids te ma ken krijgen", aldus BMA-se- cretaris Corthals. Proces-Masson HET proces-Masson gaat ze ker nog een maand duren. Gisteren besliste de rechtbank dat enkele zijdelingse zaken alsnog behandeld worden. Of ficier van justitie mr. H. Lau- men had hierom verzocht. Hij wil hier indirect bewijs uit ha len. Volgende week dinsdag begint de rechtbank met deze zaken. Die dag komen maat schappijen in Liechtenstein ter sprake. Masson had daar een eigen BV, de Hamez An- stalt. I

de Stem | 1987 | | pagina 3