Westen zoekt passend antwoord op gijzelingen 'Verschil tussen Amerika en Rusland uit het zicht' Groot-Brittannië 'veilig schuiloord voor Duitse nazi's even. UITBLAZEN ZIEKi Blauwe kiel NA JONGSTE REEKS ONTVOERINGEN VAN WESTERLINGEN IN BEIROET DESTEN Fraude rr WIM KOCK VRIJDAG 30 JANUAR11987 ACHTERGROND T5 PAGINA /RIJDAG 30 Jfi DANKERT NAAR ATLANTISCHE COMMISSIE: Dwangson B. Moszko is wetmati ROOD en groen is boerenfatsoen. Daarom voert de ste delijke carnavalsvereni ging in mijn woonplaats de rood-groene vlag. In mijn woonplaats gaan sommige carnavalisten zelfs zo ver dat ze een rode kiel met groene halsdoek of an dersom dragen, maar de meer derheid is nog steeds trouw aan de blauwe kiel. Bij de een is dat pure gemakzucht; bij de ander een kwestie van principe. De laatste is van mening dat de blauwe kiel de traditionele Bra bantse camavalskledij is. Nu betekent traditie in car- navalsland iets anders dan wat bijvoorbeeld de Van Dale er over zegt. Uit de toelichting in Van Dale blijkt dat je bij tradi ties eerder in eeuwen dan in de cennia moet denken. In cama- valsland worden tradities al na enkele jaren of een paar decen nia als gevestigd beschouwd. Dat geldt evengoed voor Ber gen op Zoom en Den Bosch als voor Roosendaal en Ooster hout. In geen van die plaatsen bestaan tradities die het al lan ger dan 50 jaar uithouden. Waar ze volhouden dat hun carnavals-eigenaardigheden wél op veel oudere tradities ge stoeld zijn, is dat een kwestie van dubieuze interpretatie want de Vastenavondviering, zoals die tot - pak weg - 1914 in tal van steden en dorpen bestond lijkt in vrijwel niets op het hui dige carnavalsfeest. Dit soort hoogst discutabele wijsheid haal ik uit geschriften die ik heb nagevlooid om te achterhalen wat nu die boeren kiel zo exclusief-Brabants tot 'traditionele' SP! 'ik' mee te vermommen. Ik sla er maar een slag naar. Je kunt ook de stelling proberen dat de |j boerenkiel van de Vlaamse vrij- korpsen is overgenomen als te- Ijl ken van opstand tegen de auto- riteiten, maar dat lijkt me te mooi om waar te zijn. De vermommings-theorie |j werd gesteund door een tele- foontje van Bertus Jansen uit 5 Oosterhout, die ik bijna dertig jaar geleden heb leren kennen. Hij was toen al enkele jaren, als Jaonus Vataon, de eerste be- schermer van de prinsen uit het E geslacht Mienus. Tegenwoordig leidt hij het leven van een be- spiegelende carnavals-aristo- craat in ruste. „De heb nooit an- ders geweten dan dat de kiel diende om je bescheidener voor 3 te doen dan je was", zei Bertus. „Boeren zijn intelligente men- 3 sen, slim genoeg om er voordeel in te zien zich dommer voor te doen dan ze zijn. Waanwijze E burgers verkijken zich op dat 3 schijndomme uiterlijk. Snap- t'em?" E Ik snap 'em. Maar daarmee 3 zijn mijn vragen niet beant- E woord. Ergens moet er iemand E zijn gweest, waarschijnlijk na E 1944, die zei: 'Ik trek op Vas- tenavond een ouwe kiel van E m'n opa aan.' Dat voorbeeld moet zo zijn aangeslagen dat E het gebruik van de kiel zich in E razend tempo verspreidde. 3 Zulke dingen gebeuren. We E hebben het een jaar of wat gele- E den nog met de grijze stofjas 3 van de jongeren gezien. Wie E meer of beter weet, mag 't zeg- E gen. Ik houd me aanbevolen. S en carnavals dracht heeft gemaakt. Ik heb het antwoord nergens gevon den. Iemand had het over een 'Romeins vlekkenkleed' dat weer de voorloper van de do mino moet zijn geweest, maar hoe deze geleerde vervolgens de stap van domino naar blauwe kiel had gemaakt, verzuimde hij uit te leggen. De vragen omtrent de blauwe kiel heb ik eerder deze week al aan de lezers voorge legd. Omèr de Wilde uit Clinge bespaart mij de moeite de Van Dale te raadplegen. Daaruit ci teert hij in een brief: „(Blauwe) kiel: loshangend kort overkleed met mouwen, meest van blauw linnen of ka toen, voorheen gewone dracht voor werklieden, thans nog wel bij boeren enz., vooral in Vlaams België, waar hij ook de dracht der vrijkorpsen was in 1830 - '31: de blauwe kiel is uit de Tiendaagse Veldtocht genoeg bekend', aldus Van Dale. (Vrij korpsen waren afdelingen vrij willigers, niet tot het geregelde leger behorend, die in het ge weer kwamen ten tijde van oor log en revolutie). Mij dunkt dat het idee van Van Dale dat de kiel nog steeds door (Vlaamse) boeren wordt gedragen, decennia geleden al is achterhaald, lang voor de massale carnavalsviering - in de jaren '60 - overal opvlamde. Ik denk daarom dat de boeren kiel al in 1945 kon gelden als een symbool van eenvoud, ge schikt om de ware, alledaagse llllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiinill^. Mud kolen „MET die mud kolen van 100 kilo heeft u mij behoorlijk in verlegenheid gebracht", zo sprak een Bredanaar aan de te lefoon, „tegenover mijn klein dochter nog wel!" Vorige week schreef ik over de vroegere ko lenboer, die zijn jutezakken van een half mud op nek en schou ders naar het kolenhok droeg (Uitbl. 23/1). Een paar dagen eerder was de bewuste klein dochter, in verband met een werkstuk voor school, op de vraag gestuit hoeveel kilo een mud kolen woog. Opa had het juiste antwoord geweten: 70 ki lo. Toen verscheen dat stukje over de kolenboer in de krant en daarin stond dat een half mud kolen 50 kilo woog (een mud dus 100). De kleindochter confronteerde opa met diens 'fout'. Deze zag zich genood zaakt zich tot mij te wenden met het verzoek mijn fout te rectificeren zodat hij bij zijn kleindochter op eerherstel kon rekenen. Mijn fout ontstond doordat ik er geen rekening mee hield dat een mud een in houdsmaat is. Een mud kolen weegt inderdaad 'maar" 70 kilo. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62,4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. DE JONGSTE reeks ontvoeringen van bui tenlanders in Libanon dwingt westerse rege ringen een keus te ma ken, over het al dan niet toegeven aan chantage. Onderhandelen met ter roristische groeperingen bergt het gevaar in zich dat gijzeling wordt er kend als instrument van de internationale poli tiek. Hoewel het zwich ten voor deze vorm van chantage in het verleden altijd krachtig werd verworpen lijkt daarin recentelijk verandering te zijn gekomen. Sinds begin januari zijn de Verenigde Staten, Groot-Bri- tannië, Frankrijk, Italië, de Bondsrepubliek Duitsland, en ook het gematigde Saoedi- Arabië geconfronteerd met tal van nieuwe ontvoeringen in Beiroet Ofschoon Wash ington en Parijs tot voor kort stellig verklaarden nooit te zullen zwichten voor chan tage door middel van ontvoe ring, is gebleken dat zij in het geheim met Iran hebben on derhandeld. In ruil voor steun zou Teheran zijn in vloed bij bevriende groepen in Libanon gebruiken om de gijzelaars vrij te krijgen. De nu ongeveer 28 buiten landse gijzelaars worden vastgehouden door pro- Iraanse groepen, waarvan de schimmige Islamitische Ji had de bekendste is, en de andere zich voorzien van na men als 'de organisatie van de onderworpenen der aar de'. In het Franse geval heeft de verbetering van de be trekkingen met Iran, lees; het sterk verminderen van de steun aan Irans vijand Irak, geleid tot de vrijlating van twee Franse gijzelaars. De nogal onhandig opgezette Amerikaanse pogingen con tact te leggen met gematigde Iraanse leiders en de geheime levering van wapens om de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars te bewerkstelligen, hebben maar ten dele het ge wenste resultaat gehad. In plaats van alle Amerikaanse staatsburgers kwamen er maar drie vrij, terwijl nieuwe ontvoeringen plaats vonden. De Westduitse regering legde het afgelopen week einde via een speciale gezant contact met de ontvoerders van de zakenlieden Rudolf Cordes en Alfred Schmidt. De kidnappers eisen de vrij lating van de Libanees Ali Hamadei, die in Frankfurt werd aangehouden met ex plosieven in zijn bezit. Ha madei was volgens de VS in 1985 betrokken bij de kaping van een Amerikaans passa giersvliegtuig, en Washing ton heeft zijn uitlevering ge vraagd. Na de ontvoering van de twee Westduitsers is het niet waarschijnlijk dat dit verzoek wordt ingewil ligd. Bonn ziet zich door de Iran-affaire gesteund in het argument dat het wel dege lijk kan onderhandelen met de ontvoerders. De motieven van de Liba nese ontvoerders zijn zeer verschillend. In het land dat een kruispunt is van wester se, Arabische, christelijke, en door diverse stromingen ver tegenwoordigde islamitische belangen, geldt ontvoering als een oud middel om garan ties of tegemoetkomingen van de tegenpartij af te dwingen. Die praktijk is sinds het begin van de Liba nese burgeroorlog in 1975 uit gelopen op een spiraal van onderling geweld, waarvan naar schatting tienduizenden mensen het slachtoffer zijn geworden. Van hen zouden er vijfduizend zijn vermoord. De jarenlange strijd in Li banon, dat is uiteengevallen in gebieden die onder bestuur staan van strijdgroepen die hun aandeel in een wankel machtsevenwicht trachten te bewaren, droeg bij aan het vervagen van het normbesef onder de strijders. Immers, vele jongeren onder hen ken nen alleen maar een toestand van binnenlandse gewa pende conflicten. Sinds een aantal jaren wordt het middel van de gij zeling ook gebruikt tegen over buitenlandse regerin gen. Het aanvankelijke doel van de chantage was elders aangehouden medestrijders vrij te krijgen. Maar inmid dels worden daarbij ook bre dere politieke doelstellingen nagestreefd. Zo werd van Frankrijk geëist dat het de levering van wapens aan Terry Waite, de Anglicaanse afgezant, zit hier ontspannen temidden van leden van de Druzenmilitie, ergens in Beiroet. Irak beperkte. Israel en de Verenigde Staten werden on der druk gezet met de ont voering van Amerikanen en Libanese joden. De ontvoer ders eisten de terugtrekking van de Israëlische troepen uit Zuid-Libanon en verklaar den de strijd aan het 'zionis me' en het 'Amerikaanse im perialisme'. De eerste ontvoerde bui tenlander was in maart 1984 de Amerikaanse diplomaat William Buckley, die volgens berichten het hoofd was van de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA in Libanon. De Amerikaanse geheime onderhandelingen met Tehe ran in 1985 hadden mede zijn vrijlating ten doel. Buckley overleed naar verluidt, ruim een jaar later, aan de gevol gen van martelingen tijdens gevangenschap. Zijn lijk is echter nooit gevonden. In Teheran en Damascus is altijd ontkend dat Libanese groepen die westerlingen in gijzeling houden, handelen- op hun aanwijzingen. Maar in Teheran wordt geen ge heim gemaakt van nauwe ideologische banden met groepen als de shi'itische Hezbollah. In Libanon zijn Iraanse Revolutionaire wachters niet alleen met wa pens actief, maar krijgen zij ook steeds grotere invloed op het sociale leven. Sheikh Mohammed Hus sein Fadlallah, volgens velen de geestelijk leider van de Libanese Hezbollah, wees in november op de resultaten van de verbeterde betrekkin gen tussen Iran en Frankrijk. Volgens hem zijn de gijzelin gen niet langer louter be doeld om medestrijders vrij te krijgen, maar is het een middel geworden om poli tieke druk uit te oefenen. De Iraanse parlements voorzitter Rafsanjani dreigde in december dat alle acties tegen Irans belangen worden vergolden. „Als er een Iraniër wordt gearres teerd, nemen wij hier een Amerikaan gevangen. Als er geen Amerikaan is, zullen we een Fransman arresteren. Pas als wij hen behandelen als zij ons doen, zullen zij tot hun zinnen komen.... want zij zijn kwetsbaar",- aldus Raf- - FOTO AP sanjani. In verband met de talrijke gijzelingen en ontvoeringen raadt het ministerie van bui tenlandse zaken Nederlan ders dringend af Libanon te bezoeken. Nederlanders die er wonen is in mei vorig jaar al aangeraden het land te verlaten als zij geen drin gende reden hebben voor hun verblijf, zo heeft een woord voerder van het ministerie dinsdag meegedeeld. Het aantal Nederlanders dat nog in Libanon woont - bijna uitsluitend religieuzen en mensen die met een Liba nees of een Libanese zijn ge trouwd - bedraagt ongeveer zestig. Van hen wonen er dertig in Beiroet. In mei vorig jaar werd de in West-Beiroet gevestigde Nederlandse ambassade om veiligheidsredenen ver plaatst naar Damascus. In samenwerking met België, dat nog een ambassade in Oost-Beiroet heeft en de Ne derlandse consulaire belan gen behartigt, is een evacua tieregeling getroffen voor de nog in Libanon wonende Ne derlanders. PIET DANKERT is de nieuwe voorzitter van de Atlantische Commissie, een gezelschap dat zich sterk maakt in woord en geschrift voor sa menwerking tussen de Verenigde Staten en Europa onder meer in de NAVO. Dankert (52) volgt Hannie van Leeuwen op die sinds 1979 het voorzitterschap bekleedde van de commis sie. De Atlantische Commissie probeert zowel op politiek als op educatief gebied interesse te kweken voor 'de atlantische gedachte'. Dan kert is vice-voorzitter van het Europees Parle ment en lid van de socialistische fractie in dat parlement. Hij kwam vaker in de publiciteit van wege zijn uitgesproken voorkeur voor het Ne derlands lidmaatschap van de NAVO, wat hem met name in de gelederen van de PvdA niet steeds in dank werd afgenomen. Dankerts relativering van de plaatsing van kruisraketten in Nederland („Zonder plaatsing verandert er niets aan de veiligheid van Euro pa") zorgde voor menige storm in de sociaal democratische gelederen. „Defensieproble men worden in Nederland te weinig internatio naal gezien," is nog steeds zijn mening. Een vraaggesprek met een Europees Atlanticus uit Edam. Door Jan Greyn „SAMENWERKING tussen de VS en Europa is wezenlijk voor onze veiligheid. Dat wordt te vaak onderschat. We kunnen dat niet genoeg benadrukken. Al te vaak wordt het fundamentele verschil tussen de Sov jet-Unie en de Ver enigde Staten vergeten. Met name jongeren heb ben die neiging. En drei gende handelsoorlogen en andere conflicten tus sen Europa en de VS versterken dat ver keerde beeld. De VS zijn en blijven uiterst be langrijk voor ons." Piet Dankert trekt direct van leer. Hij is bezorgd over de door hem bespeurde ten dens bij jong Nederland Rus land en Amerika te beschou wen als gelijksoortige 'kwaaie pieren'. „En omdat Gorbatsjov het in de publici teit zo goed doet, zijn velen ook nog eens van mening dat 'daarom' de SU aardig is. An dersom zorgt het negatieve beeld dat we van Reagan hebben ervoor dat we nega tief over Amerika denken. Terwijl het Amerikaanse congres toch zeer nauw op onze lijn zit." Piet Dankert past met deze zienswijze prima bij de At lantische Commissie, wel licht is hij nog meer een uit gesproken Atlanticus dan zijn voorgangster Hannie van Leeuwen. Het is niet een voor de hand liggende hou ding voor iemand uit de kring van de PvdA, waar Amerika nog veelal uiterst achterdochtig wordt beke ken. Voor Piet Dankert is dat geen probleem, 'als je die achterdocht maar niet laat overheersen.' Dankert wil als voorzitter van de Atlantische Commis sie de lijn serieus doorzetten om scholen - 'en liefst ook het hoger onderwijs' -uitgebreid te informeren over kwesties van veiligheid en vrede. „Veel tegenstanders van de NAVO weten niet echt wat voor een instituut dat is. Ge lukkig zorgt secretaris-gene raal Carrington voor een meer politiek en minder mi litair beeld van de verdrags organisatie. Zijn voorganger Luns wekte wel eens de in druk zich bij voorkeur vóór of (nog liever) op een tank te willen laten fotograferen." Veel misverstanden stoe len volgens hem op een ge brek aan gerichte informa tie: „De jongere generatie is teveel in verwarring over wat er in de wereld gebeurt. De verschillen tussen de Amerikaanse democratie en de liberalisering in de Sov jet-Unie worden niet gezien. En dat is essentieel. Wat we horen uit de Sovjet-Unie is in elk geval maar één stand punt, in Amerika heeft een zaak vele kanten, niet alleen die van de president" Dankert kwam tijdens de discussie over de plaatsing van 48 kruisraketten in Woensdrecht niet zelden in aanvaring met de leiding van de PvdA. „Gesprekken in Nederland over veiligheid en vrede eindigden iedere keer in een ja vóór of een nee te gen de plaatsing. Dat is me te simpel." Ook Dankerts voorzitter schap van de Atlantische Commissie werd in de PvdA door menigeen met fronsen bejegend. „Maar ik heb in overleg met de fractieleider in de Tweede Kamer, Wim Kok, besloten om het verzoek te honoreren. Kok was een warm voorstander van een voorzitterschap." Er was nog een sociaal-de mocratische kandidaat voor het atlantisch voorzitter schap: Harrie van den Bergh. Dankert sprak daar met deze 'concurrent' over. „Ik heb hem verteld dat ik de positie van een kamerlid wat moei lijk vind als voorzitter van zo'n commissie. Dat kan poli tiek wat moeilijk worden. Dat geldt voor mij 'op enige afstand' minder. Al zul je niet als eenling optreden, maar als praeses van een team." Piet Dankert is optimis tisch gestemd over de onder handelingen in Genêve over wapenvermindering. Hij heeft wel zorgen over het Europese standpunt mochten de VS en de SU tot een fikse wapenreductie komen, zoals de 'nuloptie' waarbij alle kruisvluchtwapens uit Europa verdwijnen. „De kans bestaat dat de politieke leiders daar angstig op reageren, zo van: nu zijn we minder beveiligd door de VS. Zo kan ook het terug trekken van VS-troepen uit Europa paniek veroorzaken." Als zo'n schrikreactie ont staat, heeft dat alles te ma ken met een tekort aan ver trouwen op de Europese Piet 'Dankert:..Samen werking tussen VS en Europa is wezenlijk voor onze veiligheid... - FOTO ARCHIEF DE STEM eigen kracht, redeneert Dan kert. Hij bespeurt een langzame neiging van veel Europese landen om de nadruk op sa menwerking te leggen. „Maar te vaak struikelt het uiteindelijk op landsbelan gen. Dan krijg je dat Neder land geen plastic mijnveger wil omdat we zelf te weinig plastic produceren. Dan moet het vaartuig van - weet ik wat - van iets wat we zelf kunnen maken. Zo strandt menig fantastisch plan voor samenwerking." Het zal duidelijk zijn dat voor de vice-voorzitter van het Europees Parlement het bestaan van Europa als een eenheid dé oplossing is voor veel problemen. „Zolang Europa niet bestaat, blijft Amerika de kwaaie pier voor veel zaken. Want steeds blijft dan toch in het achterhoofd dat de VS uitmaken wat in Europa gebeurt. Niet wijzelf zijn dan de schuldigen, maar de Amerikanen. En daar moeten we vanaf, op eigen kracht." Maar, vindt Dankert, dat moet wel gebeuren samen met Amerika, het land aan de andere kant van de Atlan tische Oceaan. Want de Europeaan is ook Atlanticus. Al lang voordat hij gisteren werd geïnstalleerd als opvol ger van ('straaljager-Han- nie') Van Leeuwen. Door Roger Simons GROOT-BRITTANNIË is een veilig schuiloord voor Duitse oorlogsmis dadigers. Respectieve Britse regeringen blij ven immers sinds 1948 de geheime politiek ge trouw, waarbij op haar grondgebied geen rechtsvervolging wordt ingespannen tegen ge wezen nazi's. Vladistov Dering, een arts van het beruchte verdelgings kamp van Auschwitz, heeft hiervan geprofi teerd. Deze medicus, die in Auschwitz experimentele operaties zou hebben uitge voerd op jonge joodse vrou wen, werkte na de Tweede Wereldoorlog een poosje als dokter in Somalia. Daarna ging hij in Engeland wonen, waar niemand hem met een kwaad oog bekeek en hij een zorgeloos bestaan leidde. Dering had een bloeiende praktijk in Harley Street, de Londense straat van genees kundige specialisten, onder wie veel joodse inwijkelin gen, en kreeg voor zijn werk zelfs een hoge Britse onder scheiding. Het Poolse verzoek tot uitlevering van Dr. De ring werd door de Britten af gewezen. Hij stierf in de ja ren zestig. Een andere ex-nazi, Sta- nislov Zvaritsj, die zuigelin gen zou hebben vermoord terwijl hun moeders erbij stonden, vestigde zich even eens in Engeland. Hij is daar pas in 1984 gestorven, in een ziekenhuis van Bolton. Een derde ex-nazi, Antonas Ge- cas, is nog in leven en woont momenteel in de Schotse hoofdstad Edinburgh. Van Gecas wordt gezegd, dat hij zou hebben deelgeno men aan moord op minstens 200 onschuldige mensen, maar de man ontkent dat hij zelf iemand om het leven bracht Hij geeft echter wel toe, dat hij op een bepaalde dag samen met andere gewa pende soldaten 150 personen bij elkaar heeft gedreven, door nog anderen werden doodgeschoten. Antonas Gecas werd geïn terviewd in het Schotse tv- programma Report dat en andere onthullingen no pens de merkwaardige stil zwijgendheid van achtereen volgende Britse regeringen over de aanwezigheid van beruchte ex-nazi's in Groot- Brittannië heeft gedaan. Re port werd gemaakt door Da vid Scott, hoofd van de nieuws- en actualiteiten- dienst van de Schotse com merciële tv. Volgens dit opzienbarende programma organiseerde de regering van Groot-Brittan nië destijds voor mensen, verdacht van oorlogsmisda den, zelfs een geheime ont snappingsroute, die 'de Rat- lijn' werd genoemd. Via deze weg zou in 1947 een Duitse oorlogsmisdadigers ontsnapt zijn aan de Sovjets. Hij vluchtte van West-Duitslaro naar Engeland en reisde van daar naar de Verenigde Sta ten, waar hij vandaag de das doceert aan een prominente universiteit De Britse regering zou in 1948 tot de conclusie zijn ge; komen, dat het geen zin In' nog langer achter oorlogs misdadigers aan te zitten Het akkoord dat de Britte' vijf jaar eerder hadden 8f sloten met de Sovjets en Amerikanen om dergelijk boeven op te sporen en te be rechten, werd gewoon verge ten. Londen zou van dan een amnestie hebben toeg past, die door de regering Attlee zorgvuldig gehe|r werd gehouden omdat de'1 ongunstige reacties vreesde Volgens het ministerie va' binnenlandse zaken en jusu tie in Londen wordt dit v®' zoek momenteel nog stew; onderzocht Dit departefflj-tj ontkent, dat Londen in I*' verleden ooit vreemde vet zoeken tot de uitlevering va' oorlogsmisdadigers zou ben gekregen „Tussen ons" de Sovjet-Unie, de Oosteuf pese landen of Israël is IP uitleveringsverdrag vf kracht", aldus een woof' voerder. Een westerse functionary die al enkele jaren, enkeli malen met succes, delicate onderhandelingen voert met Libanese ontvoerders is de speciale gezant van de Anglj. caanse kerk, Terry Waite. De geestelijke werd nu zelf enige tijd door een groep waarmee hij in gesprek was, gevangen genomen maar is inmiddels in veiligheid. Nog onlangs vertelde Waite van de gevaren van zijn taak: „Als je in een auto stapt, weet je nooit wanneer je terugkomt. Ik weet dat zelfs ik gijzelaar zou kunnen worden". Waite, die door zijn fysiek - 2 meter lang en 108 kg zwaar - indruk wekt, ver- telde dat de onderhandelin gen vaak werden gevoerd terwijl hij geblinddoekt was en een pistool in de nek voel de. Hoewel er dus door of na mens westerse regeringen wordt onderhandeld met ontvoerders, lijken velen de tweede optie, niet toegeven aan de chantage, niet te wil len opgeven. Ook leden van de Amerikaanse regering willen vasthouden aan dit oude en officieel nooit gewij zigde beleid. Minister Shultz van buitenlandse zaken en anderen menen dat de ge heime wapenleveringen aan Iran, het ontvoeren van bui tenlanders in Beiroet extra hebben aangemoedigd. Nu opnieuw, ditmaal vier, Amerikanen het doelwit van ontvoeringen zijn geworden waarschuwde het Witte Huis dinsdag dat landgenoten die nu nog in Libanon verblij ven, dit geheel doen op eigen risico. Volgens oud-minister van buitenlandse zaken Henry Kissinger zouden ach terblijvers niet meer mogen rekenen op inspanningen van de Amerikaanse regering zij in problemen komen. Hoewel men in Washing ton niet graag de handen van de achterblijvende en ont voerde landgenoten aftrekt zou dit volgens sommigen een manier kunnen zijn de keten van chantagepogin gen te doorbreken. Ander zijds neemt in de Verenigde Staten de roep toe om vergel dingsmaatregelen tegen de ontvoerders, waarbij volgens onder meer Kissinger en Se nator Claiborne Pell militak optreden niet moet worden uitgesloten. (ANP) Van een onzer verslagg pEN HAAG - Onju jen, ongevraagde giet verholpen mai en zelfs pure oplic taken waar men [ten kan krijgen wa huishoudelijk appa pareerd moet worde Eén op de drie merkte de Consum tijdens een enqué .500 leden, wordt ir val te duur of sle ïoerd. De enquête brach het licht dat tussen li van de ondervraag reparatie opnieuw mankement werd teerd. Van de 615 d( 4E3 AMSTELVEEN kenfondsraad aantal eigen bij ten toelaatbaar veel geld besp; zondheidszorg. De Ziekenfond! lege op het terreii teren daarover ei cretaris Dees (Vol De meerderheid v: kenfondsraad (werk ziekenfondsen) vim gens wel dat eigen er pas mogen komi kabinet ziet dat ei minder wordt bezuir gezondheidszorg dai miljard waartoe he zichzelf heeft verplic Over de manier w moet, studeert een onder leiding van ou stopman W. Dekker, geerakkoord staat d; ƒ600 miljoen goedki ROERMOND - mondse rechtbank mr. G. Wind vindt i collega's van mrJ Moszkowicz het vol hebben de inmiddels ƒ4,2 miljoen dwangsom van hem De vijf ex-colleg van hem 28 dossiers Baruch Moszkowii beurt zegt in beroep gaan. „In afwachtinj hoef ik geen penning len. Overigens zal voor mij geen problei Glasbakken een succes DE GLASBAKKEN een duidelijke behoe: doen. Meer dan de he mensen die een glasb woonomgeving hebb neert daar altijd zijn sen en potten in. Ec zoek door het NIPO steekproef heeft geht der 1860 mensen, toon SUBSIDIES, zo is in c Weken, komen niet al sen of bedrijven voor Bij de EG is het al Pees Parlement onthi. fonds van de EG jaar wil zeggen dat garar die daar niet voor in a Een concreet voorb |oen gulden subsidie dat de Grieken die n Tiaar in Joegoslavië Een nog niet bewezer onrechte grote bedr; wijnproducenten, die en vervolgens als Frar Al langer bekend is de boot wordt genom onderzoek in deze kw Italiaanse mafia hier a Voorbeelden die du terecht dat de menser aangepakt. Van de an 9enheid de dief maak Deen Henning Christo dat het de EG ontbrei de subsidiestroom. Om te beginnen hei "die uit te oefenen. geen machtsmiddelen van de controle op de Het is erg schrijner °°er, die keer op keei geien om minder te p andbouwminister met worden beperkt als lai °9 maar groter wore de EG zelf. Als de EG en de lar jen hun geloofwaardic werk moeten stellen Poten te zetten. Iets - verplicht zou moeten

de Stem | 1987 | | pagina 2