DE STEM CHEF SANITAIR DESIGN SPHINX: VORMGEVER KOFFIEZETAPPARATEN WORDT BEPERKT euwe Seat Mar- Koket. Maar je vervaard. Hij stad en tempera- eg- en waar je ook brengt je er pro- Santen stap je it ook al zijn z'n zo compact, op punten laat de rin 'n kleine auto •ag bijvoorbeeld, telen met hoofd- :hterbank die in li kan worden r het allerleukste n verrassend lage lantrekkelijker is ke financierings- ichot van max. etalen in vier ter- Ie laatste pas op s dat geen goede :ens op de Seat- m. ftSCHOTEN Revolutionaire ontwikkelingen staan op het punt door te dringen tot het kleinste kamertje in huis. Het zal niet lang meer duren voor de elektronica zijn intrede doet in het toilet. Ofhet Nu uitdeIengïeofvP Tqm Zet een waterreservoir, een pomp, een filter, een kan en een warmhoudplaatje bij elkaar en je hebt een koffiezetapparaat. Het ontwerpen van een koffiezetapparaat lijkt op die simpele formule te berusten. Toch is dat niet zo. Bij het ontwerpen van een koffiezetapparaat komt veel meer kijken en kan niet worden volstaan met het in elkaar schuiven van enkele onontbeerlijk lijkende onderdelen. VRIJDAG 30 JANUAR11987 Revolutie op til in toilet i bij aanschaf tussen 23 januari el SERVICEFLATS i/ ROSSINI" zijn beschikbaar gekomen enkele ^APPARTEMENTEN -EEFTIJDSGRENS 2.001,15 per maand warme maaltijd, c.v. enz. sonen wordt deze prijs met - per maand verhoogd IGING WOENSDAGS .00 uur in het gebouw aan de reef 1of na tel. afspraak *.V. Umaco, 035-855982 is. 227,1233 JG Hilversum ahoor (tijdens kantooruren) 02159-46321 tezichtigingsuren 01717-4760 Door Adri Gorissen De eerste stap tot een revolutie is al gezet door de enige Nederlandse sanitair-fabrikant, de NV Koninklijke Sphinx in Maastricht. Het bedrijf brengt een closetpot op de markt (de1 Palma Nova Olair), die voorzien is van een door een motortje aangedreven luchtafzuig&ysteem. Dat bestrijdt de onaangename geuren aan de basis, dus daar waar ze ontstaan in de pot. Of, zoals de heer Loontjens, chef van het sanitair design team bij Sphinx zegt, het haalt de lucht weg voordat ze hinderlijk wordt. Een raampje open zetten is dus niet meer nodig en dat voorkomt 's winters nogal wat warmteverlies. Een ander nieuwtje dat volgens Loontjens door de elektronica mogelijk wordt gemaakt, is dat de closetpot zich aanbiedt op de door de gebruiker gewenste hoogte. Dat biedt uitkomst voor bij voorbeeld kinderen, stramme ouden van dagen, gehandicapten of gewoon mensen met erg lange benen. Voordat deze hydraulische wc er is, zal er waarschijnlijk nog heel wat water door de vaderlandse closetpotten zijn gespoeld. Al die door de elektronica mogelijk te maken snufjes hebben eehter weinig invloed op de vormgeving van de closetpot, tenminste als wordt afgegaan op de Palma Nova Otair, die zich van de buitenkant in wezen nauwelijk onderscheidt van zijn minder vernuftige voorgangers. De doorsnee-Nederlander zal trouwens toch maar weinig verschil zien tussen de diverse closetpotten. Om de doodeenvoudige reden dat hij met maar heel weinig typen wc's en dus ook vormen wordt geconfronteerd in het dagelijks leven. VARIATIE „Op het laagste prijsniveau, en dat is het grootste deel van de markt, kun je eigenlijk maar kiezen uit vier Vlakspoeler Diepspoeler types", vertelt Loontjens. „Dat zijn de vlakspoeler ofwel schoteltoilet met een afvoer meteen de grond in of met een afvoer horizontaal in de muur, en de diepspoeler die ook weer beide afvoermogelijkheden heeft. Bij die closetpotten gaat het niet zozeer om de vormgeving als wel om de functie. We zorgen allereerst dat ze uitstekend voldoen. Als ze mooi worden gevonden is dat meegenomen". De allereerste eis die aan de closetpot wordt gesteld, is natuurlijk dat de gebruiker er goed op kan zitten. Bepalend daarvoor is de hoogte. Daarin wordt de laatste tijd steeds meer variatie gebracht, om aan zoveel mogelijk wensen tegemoet te kunnen komen. Terwijl dat voor een doorsnee-gezin met kinderen tot aan de komst van de hydraulische wc nog problemen op zal leveren, hoeft dat voor ouderen geen punt meer te zijn. Ze kunnen gewoon een aangepaste closetpot laten monteren en zijn van alle moeilijkheden af. SPONZEN Een andere belangrijke eis heeft te maken met de hygiëne. De wc-pot moet heel goed door te spoelen zijn, liefst zelfs zo dat er geen onaangenaamheden achterblijven. Daarvoor zijn de ronde vormen van de closetpotten van belang. Loontjens: „De ronde vormen die je bij alle wc's terugvindt, hebben verband met de waterhuishouding in het toilet. Daarin moet je rondspoeling hebben, zodat alle plaatsen in de pot bereikt kunnen worden. Officieel hoeft dat niet en mag vijftig vierkante centimeter 'ongespoeld' blijven, maar wij hebben gezegd dat de spoeling gewoon alle plekken moet bereiken". Of de spoeling voldoet en dus ook de vormen rond genoeg zijn, wordt bij de nieuwe ontwerpen van Sphinx getest met een aantal proeven. De belangrijkste daarvan is de zogenaamde sponzenproef, waarbij vijf sponzen in de vorm en met de omvang van uitwerpselen in de closetpot worden gegooid en daarna doorgespoeld. Wanneer alle sponzen verdwenen zijn is dat uitstekend, maar met een score van vier zijn de mensen van Sphinx ook al tevreden. KRACHT De verlaging van het spoelreservoir heeft volgens Loontjens geen ingrijpende gevolgen gehad voor de kwaliteit van het spoelen. „Het is absoluut niet zo dat de waterval uit de stortbak van vroeger veel meer kracht had dan die uit het laaghangende reservoir. Die waterval moest op het eind door een haakse bocht en verloor daardoor veel van zijn kracht. Doordat we er -> via de vormgeving voor hebben gezorgd dat het water bijna geen weerstand ondervindt, is de kracht voldoende om de faecaliën in een keer door de syfon te stuwen, zodat er niets achterblijft", verduidelijkt hij. Voor de vormgeving heeft de lagere ophanging van het waterreservoir nieuwe mogelijkheden geschapen. Zo is daardoor het zogenaamde duo-bloc ontstaan, waarbij het waterreservoir praktisch een geheel vormt met de closetpot. Een waterreservoir en closetpot uit een' stuk is produktietechnisch nog niet mogelijk. De vormgever van wc's moet ook rekening houden met de verschillende manieren waarop deze gebruikt kunnen worden. Hoewel dat in de meeste gevallen zittend zal zijn, moet uit hygiënisch oogpunt ook worden gedacht aan het feit dat mannen niet alleen op die mogelijkheid zijn aangewezen. Wanneer ze staande gebruik maken van de wc treedt nevelvorming op. Om die op te kunnen vangen zouden de potten voldoende breed moeten zijn, wat echter in veel huizen tot ruimteproblemen zou leiden. „Eigenlijk is voor mannen een urinoir veel logischer", stelt Loontjens. „Zo'n ding zou eigenlijk in elk huis moeten zitten". De meeste toiletruimten zijn daarop echter niet berekend. Voor wie echt de ruimte heeft en ook niet op de kosten hoeft te letten, is er op sanitair gebied nog veel mogelijk. Er komt de laatste jaren volgens de mensen van Sphinx toch veel meer belangstelling voor een goed en mooi ingerichte toiletruimte. Het percentage mensen dat zich wil profileren, dus dat anders wil zijn dan andere, wordt steeds groter. AFSPIEGELING Loontjens: „Dat heeft te maken met wat we lifestyle noemen, de manier waarop iemand leeft, hoe hij is. Dat willen de mensen ook in hun woonomgeving steeds meer tot uitdrukking brengen. Een badkamer moet een afspiegeling zijn van henzelf, ze moeten er zich in kunnen herkennen. Daar draagt het sanitair, de tegels en zelfs de badjas toe bij. We kijken daarom de laatste tijd niet alleen meer naar de laatste modetrend, maar veel meer naar de koper die er achter zit. Die proberen we te analyseren, zodat we ons design aan hem kunnen aanpassen". Wie wat meer te besteden heeft, kan niet alleen uit tal van kleuren kiezen, maar kan ook wat meer eisen stellen aan de vormgeving. Die blijft echter uitgaan van ronde vormen. „Er zit een heel traject tussen rond en vierkant", stelt de chef-designer van Sphinx, daarmee aangevend dat er tal van mogelijkheden zijn. Zelfs heel extravagante. Zo zijn er zelfs wc's in de vorm van een troon vervaardigd, met dien verstande dat er toch weer gewoon een normale keramische pot wordt gebruikt, maar dat die leuk wordt aangekleed. „Het toilet blijft in welke vorm dan ook steeds zijn basisfunctie behouden", stelt Loontjens vast. Dat zal waarschijnlijk nog lang zo blijven, alle elektronica ten spijt. Wandcloset- combinatie Enkele closettypen. De dwang van filter en pomp Een koffiezetter met Inklapbaar filter, de Café Compact. ;hte vakfotograaf voor lidsreportages - familieportretten 0 STUDIO VLAANDEREN SWIJKSTRAAT 77 - TERNEUZEN 7237 (privé: 01147-1686) H-BREEDIEMCETlÖfi HEHENKONFEKTIE TOM DE ZEEUW Uw specisalzmsk db aiikrs is bah aIU ihkrt* Noordstr. Tern»»"" De Café Duo, een koffiezet apparaat ronder kan en warmhoud plaatje. Door Adri Gorissen Het gegeven dat een apparaat uit enkele vaste onderdelen moet bestaan, maakt het de ontwerper niet makkelijk, maar juist moeilijker want het levert een groot aantal beperkingen op, vertelt Lou Beeren, design-manager kleine huishoudelijke apparaten bij Philips. „Zolang we bijvoorbeeld uitgaan van het zogenaamde Melitta-standaard- systeem zijn filters een gegeven. Ze moeten in een houder en zo ontworpen zijn dat het water er precies in de juiste tijd door loopt. Je kunt niet alleen de gewone, maar ook vaste filters gebruiken. Verder kun je weinig met die filters doen. Er zijn wel platte filters geweest, maar die zijn al weer uit de handel omdat ze niet voldoen". Aan de opstelling van de diverse onderdelen is ook weinig te veranderen. Het waterreservoir kan bij voorbeeld niet boven de filter worden geplaatst. Al zou dat natuurlijk heel handig zijn, omdat je dan geen pomp nodig hebt. Beeren: „Het probleem is dat je dan een vrij lang apparaat krijgt. Dat is op zich misschien wel mooi, maar je kunt het niet, zoals nu in de meeste huishoudens gebeurt, tussen het werkvlak in de keuken en de onderkant van de kastjes zetten. Daarvoor is het dan te lang". Naast die vaste onderdelen die de ontwerper enigszins bij zijn werk belemmeren, maar zijn creativiteit juist uitdagen, zijn er nog vele beperkingen. „Je leeft als ontwerper constant met beperkingen, op het technische, economische, produktie-technische en esthetische vlak", verklaart Beeren. TOPLAAG Die technische beperkingen zijn onder meer de al genoemde filters en pompen. Steeds vaker komt het bovendien voor dat onderdelen van een apparaat, bij voorbeeld het bedieningselement, voor een hele serie van apparaten moeten worden gebruikt, zodat de ontwerper al aan bepaalde uitgangspunten vastzit. Tot de technische beperkingen horen ook de veiligheidseisen die aan het apparaat, waarin elektriciteit en water samen komen, worden gesteld. De economische beperking zit er vooral in dat het apparaat niet te duur mag worden. Dat prijsaspeet weegt heel zwaar, net als het produktie-technische. Er staat nu eenmaal een fabriek die op bepaalde produktie-methoden is ingericht. Daar wordt voor één apparaat geen verandering in gebracht. De beperkingen op het esthetische vlak hebben hoofdzakelijk te maken met de doelgroep. Wanneer het koffiezetapparaat voor de toplaag van de markt is bestemd, krijgt het een andere vorm dan wanneer het in de laagste prijsklasse moet vallen. TREND Ook de kleur wordt dan anders. Beeren: „Wanneer je voor een grote markt gaat produceren, kun je niet met extreme kleurcombinaties werken. Je moet dan kleurcombinaties gebruiken die door zo veel mogelijk mensen gewaardeerd worden. Die kleurgeving volgt een trend. In de jaren zeventig werd vooral beige en bruin gebruikt, omdat er toen een terug naar de natuur stroming was. Je had toen ook het bruin café en de mensen kochten allemaal massief eiken meubelen. Nu worden veel lichte kleuren gebruikt en dat wordt ook weer door de tijd en de eultuur bepaald". De materiaalkeuze zorgt eveneens voor beperkingen, aldus Beeren. „Je past kunststoffen toe terwijl je met thermische (hoge temperatuur) apparaten te maken hebt. Het materiaal moet daar tegen kunnen en ook goed vormgegeven kunnen worden. Vaak wordt polypropuleen toegepast, dat heeft uitstekende eigenschappen, maar je kunt er erg moeilijk strakke vlakken mee krijgen. Een probleem is ook dat wanneer je dat materiaal toepast het apparaat er goedkoop gaat uitzien". SNEL Dat er ondanks al die beperkingen toch nog verrassende dingen te bedenken zijn, blijkt onder meer uit de Philips-apparaten Café Compact en Café Duo. De ontwerpers kregen bij het eerste apparaat de opdracht dat het heel goedkoop moest worden. „We hebben daarom vooral geprobeerd de omvang van het apparaat te beperken", vertelt Beeren. Dat lukte door allereerst het waterreservoir om de kan heen te modelteren, in plaats van er naast te plaatsen. De mooiste vondst is echter de uitklapbaarheid van de filter. Als de koffiezetter zijn werk moet doen kan de filter worden uitgeklapt. Hoeft hij niets te doen dan kan de filter worden ingeklapt en het apparaat worden opgeborgen. De compacte vorm van deze koffiezetter heeft ook voor Philips zelf voordelen. Doordat hij compact is, heeft de firma minder kosten voor opslag, verpakking en dergelijke. De Café Duo is bestemd voor mensen die snel even twee koppen koffie willen zetten. Voor een dergelijk apparaat, zo bedachten de Philips-vormgevers, hebjegeen kan en warmhoudplaatje nodig. De koffie kan rechtstreeks in twee koppen worden 'getapt'. Omdat die meteen beschikbaar moeten zijn, is het warmhoudplaatje overbodig. DISCREET Bij deze koffiezetter kan bovendien het waterreservoir, waarvan de inhoud immers niet groot hoeft te zijn, best boven de filter. Een filter die bij de Café Duo vast is en afspoelbaar onder de kraan. Zowel de vormgeving van de Café Compact als van de Café Duo sluit goed aan bij Beerens persoonlijke opvatting over dit soort apparaten. „Ze moeten neutraal en discreet zijn, zich bescheiden opstellen in de woning, betrouwbaar zijn en indien nodig klaarstaan. Het kleurgebruik moet functioneel zijn. De onderdelen die uitgenomen kunnen worden en de bedieningseiementen moeten een andere kleur hebben. Verder moet het apparaat voor zich spreken. Een goed produkt met een goede vormgeving maakt meteen duidelijk waar het voor is, heeft geen gebruiksaanwijzing nodig. Je hoeft je niet af te vragen waar het voor is".

de Stem | 1987 | | pagina 19