'J EK IN ■RLAND kHUlS IN DE MARKT DESTEM BOUWCENTRUM HERHAALT SUCCES-EXPOSITIE Veel toepassingen denkbaar voor lichtgevende verf Demonstratrici man DOE-HET-ZELF KARWEITJES IN HUIS Heeft U een lek bel dan direkt Steeds meer vrouwen doen het zelf in huis. Niet alleen bepaalt de vrouw vaker welke karweitjes moeten worden opgeknapt, ook pakt zij zelf klussen aan die als typisch mannelijk worden beschouwd. Soms zal ze wel moeten. Omdat in veel moderne gezinnen de man ontbreekt. De vrouw als huisman. rijwielen Orgels Piano's huur Teletours Binnenshuis een bungalow uitzoeken, het kan tot en met 7 februari op een expositie in het Bouwcentrum in Rotterdam. De prijzen van de vrijstaande woningen variëren van onder de ton tot 150.000 gulden. 50+ reizen èortiment Nederland. [MAKERIJ gevraagd voor de levei middelensector. Ervarl vereist. Inl. 01650-6971 VRIJDAG 30 JANUAR11987 Gevr. voor leidinggevenc functie ter ondersteunii van onze verkoopafdelii een ambitieuze met Bovag-patroonsdipi ma. Wij bieden goede ve diensten en toekomstm gelijkheden. Roadst B.V., tel. 076-226624. Vrouw pakt vaker Oakdekkersbedrijf Euser Hijne Tel. 078-123186/194423 10 jaar garantie BMW 316, wit, nieuw 12 mnd. huren met r van koop tegen restwaarde. Huur-Ki Roadster Breda, Wilheli nasingel 46, Breda, 076-227295 (tot 19.30 u Wist u trouwens dat u gens zo voordelig ki huren of leasen als bij Roadster-groep. Bel vi informatie. Door Mar ja Klein Obbink MAZDA 323, zilvergrijs 12 mnd. huren met re< van koop tegen restwaarde. Huur-Kc Roadster Breda, Wilheli nasingel 46, Breda, 076-227295 (tot 19.30 ui Wist u trouwens dat g gens zo voordelig ki huren of leasen als bij Roadster-groep. Bel vc informatie. MERCEDES 220D bj. eil '77 APK-gek. vaste pi 5750,- tel. 01622-2956. OPEL Kadett stationwa gen, gas, blauw '84. 1 mnd. huren met recht van koop tegen minimale rest waarde. Huur-Koop Roi ster Breda, Wilhelminasin- gel 46, Breda, tel. 076- 227295 (tot 19.30 uur Wist u trouwens dat u ner gens zo voordelig kui huren of leasen als bij <j Roadster-groep. Bel vo< informatie. OPEL Corsa 12S, rood '84 12 mnd. huren met rech van koop tegen minimale restwaarde. Huur-Koop Roadster Breda, Wilhelmi nasingel 46, Breda, tel. 076-227295 (tot 19.30 uur): Wist u trouwens dat u ner gens zo voordelig kunt huren of leasen als bij de Roadster-groep. Bel voor informatie. Steeds vaker knappen vrouwen zelf klusjes In huls op. FOTO DE STEM/ DICK DE BOER a, maar ik hang de lamp toch op', zegt pa tegen ma. Dan hoeft- ie, toch zeker de afwas niet te doen. Want dat is toch de smoes? Maar dat wordt anders. „Vrouwen zeggen nu eerder 'ik doe het zelf wel' in plaats van drie weken te wachten totdat manlief besluit toch maar eens aan het karwei te beginnen". Bedrijfsleider J. Bertens van doe-het-zelf zaak Bouwvaria in Breda weet het zeker: „Ik zie het toch bij m'n eigen vrouw: die doet niets liever dan schilderen en behangen. Ik vind het best, want ik heb er zelf toch geen geduld voor". Maar Bertens baseert die mening niet alleen op de ervaringen met zijn eigen vrouw. In vergelijking met zo'n tien jaar geleden ziet hij ook in zijn zaak vrouwen rondlopen die alles weten over kwasten, verf, stekkers, schroeven en moertjes. Vroeger typische mannenklussen die vrouwen nu ter hand nemen zijn volgens Bertens het schilderen en behangen. „Preciesiewerken", noemt hij dat. Zijn collega D. Koeman, assistent bedrijfsleider van de Gamma in Breda, signaleert ook steeds meer vrouwen in de winkel. Volgens hem betreft zo'n twintig procent van het totaal aantal klanten vrouwen 'die weten wat ze kopen'. Ook hij noemt schilderen en behangen als karweitjes die de vrouw alleen opknapt. „Of boekenplanken ophangen, gaten boren, klussen in de decoratiesfeer. Ter verfraaiing van de woning". LEEG Aan grote, zware klussen als bij voorbeeld dakpannen leggen, beginnen veel vrouwen nog niet, is de algemene indruk van Bertens en Koeman. Hoewel vrouwen wel meer betrokken zijn (of worden) bij dergelijke klussen, vult directeur H. van Hoof van de Bredase bouwmaterialenhandel aan. „De betrokkenheid van vrouwen met werkzaamheden in en rond het huis is enorm gestegen", is zijn ervaring. Je ziet hier daarom steeds meer vrouwen die materialen komen afhalen, maar of ze die ook verwerken. Dat denk ik niet". Het 'ik doe-het-zelf wel' gedrag van vrouwen verklaart directeur L. de Vries van het Instituut voor Sociale Kommunikatie uit onder meer 'de grotere werkelijkheidszin' van vrouwen. Hij zei dit bij de presentatie van de beurs Karwei in Utrecht, die onlangs werd gehouden. „Vrouwen hebben meer oog voor de werkelijkheid dan mannen", legt hij uit. „Zij klussen in de overtuiging dat het werk gedaan moet worden, terwijl mannen op applaus zitten te wachten. Maar de vrouw heeft daar geen zin meer in. De man heeft lang een slecht toneelstukje gespeeld, maar de zaal is allang leeg. Dat ontmoedigt een man, hij kan niet meer winnen". GEIT Met de term 'werkelijkheidszin' doelt De Vries op de nuchterheid, het realisme van de vrouw. „De vrouw is een realist, terwijl mannen vaak met hun idealen van de werkelijkheid af Bungalows in de showroom In- en verkoop van nieuwe en gebruikte Vylainlaan 11, Heikant, tel 01140-11939. keyboards, piano's en vleugels. Alles tot 50% kor ting. Poppeliers/Culen» borg „het prijsbrekend muziekwarenhuis". Plan tijnweg 29, industrieterrei Pavijen in Culemborg. Te 03450-18266/ 16466. Ma t/m zat. open, vrijdaf koopavond. met kooprecht van 65, tot 125,- per mnd. Grati transport. Alle merken Van Ürk, Westersingel 42, Rotterdam, 010-4363500. Zomer, Costa-Brava bus reizen. Voordeel gids: app./hotels v.p. 10 dgn. v.a. 287,-. ANVR, 04904-14858. Bungalows te Wk in het Bouwcentrum Door Rinze Brandsma Vanuit je leunstoel kan je, catalogus op schoot en telefoon bij je elleboog, je hele huis met een angstig groot gemak van vloer tot plafond laten vullen. Geen nieuws. Maar het huis zelf dan? Wat dacht u van een royaal met foto's en goed vergelijkbare beschrijvingen voorzien boekwerkje, bestelkaarten voor de aannemers voorgedrukt achterin, postzegel niet nodig? Met de nieuwste produktie van het Bouwcentrum in Rotterdam voor je neus lijkt het bjjna zover te zijn. Bijna, want je moet die huizen nog wel even zelf gaan bekijken: op een rijtje, onder dak, in de showroom van het Bouwcentrum. En voor het kopen is wel wat meer nodig dan het invullen van een briefkaartje. In het Bouwcentrum kunnen ook particulieren onpartijdig advies krijgen op alle mogelijke terreinen van bouw, bouwtechniek, milieu, energie, installaties en bouwmaterialen, van het fonteintje in de wc tot en met het dakbeschot. Vorige jaren probeerde het Bouwcentrum een nieuw soort tentoonstelling uit: 'Bungalow te koop', een expositie onder dak van op ware grootte gebouwde delen van vrijstaande woningen. Zo kregen de kijkers een goede indruk van de nieuwste mogelijkheden in traditionele en geprefabriceerde bouw. Geen complete huizen dus, wel blokjes waarmee ook leken zich een betere voorstelling kunnen maken dan met een zonnig fotootje op een glanzende folder. SUCCES Bungalows, een expositie voor de happy few dus? Toch niet. Er zijn veel bungalows bij voor 120 tot 150.000 gulden (exclusief de grond) en zelfs -in bouwpakketvorm- voor ruim onder de ton. De Bouwcentrum-expositie werd een enorm succes met drommen bezoekers. Nu draait de expositie weer, tot en met 7 februari, in het Bouwcentrum recht tegenover het Centraal Station (toegang drie gulden, open van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur). Extra aardig is een landelijk overzicht van welke gemeenten bouwgrond te koop hebben en voor hoeveel per m2: oplopend van 47 in het Friese Littenseradeel tot het tienvoudige in het Zuidhollandse Maasland. Het Betuwse Maurik heeft met 132 de meter het gemiddelde. Dat overzicht is ook in de vorm van een informatiebulletin te krijgen voor vijf gulden. De dikke catalogus van de expositie, vol informatie over woningen, bouwsystemen, prijzen, technische gegevens van bij voorbeeld isolatie kost tien gulden. STABIEL In de gedrukte documentatie en op de expositie krijgt de systeembouw, en dan vooral de houtskeletbouw, de nadruk. En denk dan niet aan blokhutten. Volledig houten woningen worden ook geëxposeerd en aangeboden (zij het door minder leveranciers dan vorige keer, de Jonge ouderen! Speciale geheel verzorgd inclusie reisverzekering. Vraag vrij blijvend het gratis zomer- programma 1987. Stich ting Recreatie Reizen voor Ouderen/Kras Reizen 04199-3622. i plaatsing in geheel Ne- jurwerk-specialisten Tel. (01670) 63925-63385 markt ervoor is klein maar stabiel), maar zeker aan de buitenkant en soms ook aan de binnenkant hoeft niet zichtbaar te zijn dat het om houtskeletbouw gaat. Stenen buitenmuren (hout kèn ook) zoals de koper ze wenst, zelfs betonnen verdiepingsvloeren en binnenmuren zijn mogelijk. In feite, zeggen de bouwkundigen die op de expositie aan te schieten zijn voor aanvullende en belangeloze informatie, zijn alleen de Limburgse vakwerkhuisjes en -boerenhoeven echte houtskeletwoningen met hun dragende balkenconstructie. AFWACHTEN Die Bouwcentrum-adviseurs krijgen vooral over de houtskeletbouw veel argwanende vragen. Het grote publiek heeft nog veel weerstand tegen een 'houten' woning. Zo van traditionele bouw is altijd goed, bij houtskelet moet je dat maar afwachten. Niet waar, zegt het Bouwcentrum, beide systemen kunnen tot even perfecte woningen leiden. Over warmte-isolatie, brandveiligheid, geluidsisolatie van beide bouwwijzen is aparte voorlichting. Wie in een vrijstaande woning geïnteresseerd is (en volgens de brochure is daar in verregaande mate ook veel zelf aan te bouwen voor wie dat wil) kan met de afgedrukte gegevens over isolatie en onderhoud al een aardig idee krijgen wat de woonlasten zullen gaan worden. ZEPERDS Volgens de mensen van het Bouwcentrum trekt de markt voor dit soort betaalbare vrijstaande woningen aan. Vorig jaar pikten 44 systeembouwers hun graantje op de markt mee, nu in de zestig. Gemeenten willen graag van hun grond af, de prefab-bouw raakt van de slechte naam af en kan zich geen 'zeperds' meer veroorloven. De aanneemprijzen zijn met het jaar lager geworden en de ondergrens genaderd, de hypotheekrente blijft nog vrij laag, de concurrentie maakt de keuze groot en vergelijkbaar en dwingt de aannemers meer rekening te houden met de klant. Die klant is ook bewuster geworden. De adviseurs van het Bouwcentrum juichen die ontwikkeling toe. Zij moedigen de mensen aan toch vooral tijdens de bouw op de bouwplaats te gaan kijken, in overleg met aannemer en/of uitvoerder. Want een huis kopen op tekening is eng. Zelden in je leven geef je aan iets zoveel geld uit. En uitvoerder en bouwvakkers stellen het vaak juist op prijs de mensen te leren kennen voor wie zij bouwen. Bijkomend voordeel is dat je zo tussen neus en lippen door heel wat kleine verlangens met weinig moeite uit kunt laten voeren. Een verfprodukt dat licht opslorpt en datzelfde licht bij plotseling invallende duisternis drie uur lang weer uitstraalt. Met die In Zwitserland ontwikkelde en uitgebreid beproefde veiligheidsverf wil het Geleense bedrijf Universal Coating BV de Nederlandse markt gaan veroveren. „Deze verf Is In feite tot nu toe de enige llcht-verzamelaar die ook echt werkt", zegt Importeur B. Jacquet uit Hasselt. „Er zijn wel allerlei lichtgevende substanties op de markt, maar die werken maar heel kort en zijn bovendien vaak licht radio-actief of anderszins milieu-gevaarlijk. Deze nieuwe stof, Lumllight, blijft na een belichting van ongeveer een minuut twee tot drie uur licht uitstralen. Licht waarbij je het eerste half uur zelfs gemakkelijk de krant kan lezen". In Zwitserland wordt al volop gebruik gemaakt van Lumllight. Door banken, scholen, bejaardenhulzen, in atoomschuilkelders en munitie-opslagplaatsen van het leger. „Bij brand of andere catastrofes blijkt vaak ook de nood verlichting niet te functioneren. Dat veroorzaakt paniek, en dat kan onnodig veel extra slachtoffers opleveren. Als deze nieuwe llchtverf toegepast wordt kan een eventuele ontruiming twee drie uur lang in alle rust plaatsvinden. De uitgangen en ontsnappingsroutes blijven steeds zichtbaar, zelfs als de ruimte met rook Is gevuld", aldus Jacquet. De voordelen van het nieuwe produkt zijn legio. Het is goedkoop, milieuvriendelijk, gemakkelijk op elke denkbare ondergrond aan te brengen en zo goed als onderhoudsvrij. „Bovendien, het werkt onder alle omstandigheden". Voorlopig is de veiligheidsverf alleen geschikt voor gebruik binnenshuis, maar er is ook een variëteit in ontwikkeling voor gebruik In de openlucht. Zo zouden bij voorbeeld vangrails langs autowegen met deze verf bewerkt kunnen worden, 's Nachts zou er maar een keer per half uur een auto hoeven te passeren om die vangrail voortdurend te laten oplichten. Ook de mogelijkheid van toepassing In velllgheldskledlng wordt onderzochL staan. Ter illustratie: pa bouwt een geitenhok, omdat-ie dat zo leuk vindt. Maar een geit is er nog niet. Ma zal bij voorbeeld voor haar zoon een tafeltje maken datje ook om kunt klappen tot stoeltje. Omdat dat heel goed van pas komt, je kunt het direct gebruiken". 'De Vries tot slot: „De vrouw heeft zich er lang bij neergelegd dat ze soms weken moest wachten voordat haar man een kapotte lamp repareerde. Of zonodig dat, om het maar weer eens te noemen, geitenhok in elkaar timmerde. Ach, laat hem zijn gang maar gaan, dacht ze dan. Als-ie zonodig een schouderklop wil hebben, dan krijgt- ie dat. Maar nu niet meer. Die ontwikkeling is heel langzaam gegaan. De vrouw heeft de mannelijke normen doorgeprikt. Emancipatie. Maar ook de mannen hebben aan die ontwikkeling meegewerkt. Emancipatie is een zaak van beide sexen. Maar winnen willen mannen nog wel. Ik denk daarom dat de activiteiten van de man zich meer op bij voorbeeld computer-spelletjes zullen richten. Dan kan hij nog winnen". Snuffelaar - De kans dat bij een slecht trekkende open haard of een walmende (hout- kachel het gevaarlijke koolmonoxydegas vrijkomt is levensgroot. Dat reukloze gas komt vrij wanneer hout, kolen, aardgas en LPG niet volledig verbranden. Om dat gevaar te bezweren heeft Deltakabel in Gouda een snuffelaar op de markt gebracht die de lucht in een vertrek constant test. Een groen lichtje geeft de werking aan. Ruikt het apparaatje, dat gewoon in een stopcontact wordt gestoken, koolmonoxyde dan slaat het alarm en gaat een rood lichtje branden. Hetzelfde gebeurt bij het ontdekken van butaangas, ethanol, metaangas en propaangas. Er zijn ook uitvoeringen van de snuffelaar die speciaal LPG en aardgas 'ruiken'. Jammer is dat het bereik nogal beperkt is. ABC - Goede kwaliteit en niet duur. Daar is de consument vrijwel dagelijks op uit. Om een handje te helpen laat Konsumenten Kontakt elk jaar het Konsumenten ABC verschijnen, nu al weer voor de vijftiende keer. Tips en waarschuwingen moeten de lezer behoeden voor verkeerde keuzes. Behalve aan produktonderzoek wordt ook aandacht besteed aan het omgaan met klachten. Achterin het boek staan veel adressen van klachteninstanties en organisaties die de consument verder kunnen helpen. Prijs 12,50 Brievloot - Een nieuw hersenspinsel van bedenkers van nieuwe produkten is de Marco Brievloot, een plastic bakje met stolp in de vorm van een Briepunt, waarin een puntje kaas kan worden bewaard. Het idee is ontwikkeld in opdracht van van de grootste Brie-fabrikant in Frankrijk. Woonideeën - In een serie 'Terrence Conran Woonideeën' van uitgeverij Het Spectrum zijn vier boekjes verschenen onder de titels 'Bergruimte', 'Vloeren Vloerbedekking', 'Verlichting' en 'Gordijnen Jaloezieën'. De boekjes tellen elk tachtig pagina's en kosten 14,90 per stuk.

de Stem | 1987 | | pagina 17