zijn pie erbij dok rolstoel CITO-TOURS ir AUTO RAI TO-TOURS 'N Druif nu klaar voor snoeibeurt DE STEM GELEGENHEID BIOLOGISCH BOUWEN EN WONEN IN OPMARS jöOWlHëSi IIMING Sierpleisters - 25% Korting Behang NÉDÉRLANCJ -Imnakt eng Verwen 20% Korting Gereedschappen 0%-50% Korting bij en zoekt werk voor jl eds60jaar. AVO- I •gelijk, o.a. opleidingen, ten. Opdat b.v. teveel vrije A JV AVO-Nederland helpt 'jjjgp écht te kort schieten. Voor t n- M. Vm;t •- EUNONSWERK avo )p vrijdag 6 en jdag 13 febr. a.s. 35.- p. persoon toegangsbewijs Taxatie huis is vaak slag in de lucht AA D'LUYVETTER De gezondheid en de financiële aspecten. Dat zijn voor Helmut en Sabine Schimek de belangrijkste redenen om hun huis in het Belgische Wuustwezel niet van bakstenen, maar van klei op te trekken. Gesteund door een architect uit Antwerpen behoren zij tot een clubje Belgen die zich met overgave hebben gestort op 'gezond bouwen en wonen PS^^enou5M^L- seurs en verwerkers van ta\ev^andatweri<ingHl 'M t'O» jj 4 beschermvrouwe HM de Koningin z—--, I -nl/ iWri Opstapplaatsen: g, Terneuzen, Axel, Hulst Opgave Buitenweg 35 Axel tel. 01155-1651 VRIJDAG 30 JANUAR11987 maakt enkele meters lange uitlopers. Die echter in de zomertijd niet ongestraft afgeknipt kunnen worden. De kans op 'bloeden' is dan levensgroot. Het uit de wonden druppelende vruchtwater kan vaak zelfs niet eens worden gestelpt, als gevolg waarvan de struik doodbloedt. Vandaar dat met het snoeien -en gemakshalve moeten we uitgaan van het terugsnoeien met ongeveer twee derde van het deel dat de plant vorig jaar gegroeid is- moet worden gewacht tot die sapstroom geheel tot stilstand is gekomen. En dat was rond de jaarwisseling het geval. OERWOUD Wie dit is vergeten moet zich dan ook haasten. Want hoewel het aan de buitenkant niet te zien is, komt die stroom al vrij snel weer op gang. Wie te lang wacht -en die wintersnoei is wel noodzakelijk omdat u anders niet alleen een soort oerwoud krijgt, maar komende zomer bovendien geen of nauwelijks een tros zult zien- loopt grote kans een nieuwe struik te moeten aanschaffen. Wie de mogelijkheden van een druif in de tuin ook eens wil gaan proberen moet daarvoor wel enkele voorbereidende werkzaamheden uitvoeren. Zo moet de grond rond de toekomstige plaats royaal worden bemest. Liefst met verse of gedroogde (koe)mest. Maar ook kompost door de grond werken is erg goed. En daarmee wordt meteen bereikt dat het plantgat wat luchtig wordt, iets waar de druif juist om vraagt. Trouwens, elke druif wil graag een jaarlijkse mestgift. Hoewel dat natuurlijk wel moeilijk wordt wanneer de wortels zich onder het terras hebben genesteld. En juist daar voldoet een druif zo goed. Zeker voor wie de lange uitlopers mede gebruikt als begroeiing van een pergola. In dat geval zult u het plantgat dus extra goed moeten voorbehandelen. TERRAS Ook houdt de druif van kalkrijke grond. In menige tuin worden daarvoor zelfs brokken mergel gebruikt. Die in de eerste jaren tevens kunnen dienen als afdekking van de plant tegen te fel zonlicht. Maar uiteraard is een tegel of een steen daarvoor ook geschikt. En voor wie er nog de kans voor heeft: een wit gekalkte muur zorgt voor extra warmte voor de druif. De zonnestraling kaatst hierop namelijk terug, als gevolg waarvan de plant als het ware van twee kanten verwarmd wordt. Dat gaat overigens niet meer op wanneer de druif over het terras is gegroeid. Maar ook dan blijft het noodzakelijk om zoveel mogelijk (zon)licht door te laten, zodat in elk geval de trossen rijp kunnen worden. Het verwijderen van de bladeren ter plaatste is in de meeste gevallen voldoende. ROZEN Overigens zijn er in het vroege voorjaar nog enkele struiken die gesnoeid moeten worden. Het gaat hierbij om berberis, callicarpa, caryopteris, colutea, cornus, corylus, contoneaster, elaeagnus, hebe, hypericum, ilex, potentilla, viburnum'(bladhoudend), weigelia, symphoricarpus, buddleia, hibiscus en pyracantha. Na de bloei volgen dan de amelanchier, chaenomeles, Crataegus, cytisus, deutzia, erica, forsythia, genista, hammamelis mollis, kerria, kolkwitzia, laburnum, mahonia, philadelphus, prunus, ribes, spirea en de vroeg bloeiende viburum. En bovendien dienen direct na de winter de rozen te worden gesnoeid. Wie dat voor de winter al heeft gedaan loopt kans op schade door invriezen. CONSUMENTENBOND: Taxateurs van onroerend goed slaan er vaak maar een slag naar. Wie een huls wil kopen heeft geen enkele garantie dat het pand, dat zich In zijn belangstelling mag verheugen, op Juist waarde Is geschat. Dit meldt de Consumentenbond In de onlangs verschenen Consumenten-Geldglds. Uit een praktijkproef, die door de bond Is gehouden, blijkt tussen de schatting van de ene en de andere taxateur soms een verschil van een half huis zit. Een geïnteresseerde leek zou het er vak net zo goed, zo niet beter van af hebben gebracht, meldt de Consumentenbond. Bovendien bevatten de rapporten van beëdigde taxateurs nogal wat slordigheden en onjuistheden. Zelfs over de vraag of een bepaalde woning nu wel of niet een pannendak heeft bleken de taxateurs van mening te verschillen. ubriek om te zoenen Voor particulieren ins, bedankje, jubileum, receptie, jeboorte, verloving, overwinning, xamen, Abraham, openbare dank, maar door, mag best eens in de el op de pagina familieberichten, dat niet en duur hoeft het niet te i regels kosten nog geen tientje) igel per kolom 1.90 Eén grote licht a 2,45 Voor het plaatsen ito of afbeelding met een formaat mm rekenen wij 13,50 toeslag tarieven op aanvraag Bij niet- letaling wordt 4,00 adm kosten :oto's worden niet geretourneerd I36442 of geef uw tekst 2 dagen ;ing af bij één van onze kantoren ke opgaven stuurt u eveneens 2 ór plaatsing naar Postbus 3229, reda. Schriftelijke opgaven worden id geaccepteerd indien naam en rend zijn, ook indien Uw betaling jd is. Wij behouden ons het recht en zonder opgaaf van redenen te weigeren. Verenigingsnieuws nd op 2 kolom op donderdag. teerd jrjaardag en nog vele jaartjes na e dag toegewenst van Marga, a. ten druif voldoet Prima als begroeiing ven een Pergola Belg bouwt huis van klei In Kalmthout Is een groepje mensen onder leiding van Jan Casslmon (links) enthousiast geworden voor het bouwen met leem. In het domein Warmenbol werd een bijenhal opgetrokken van leem. Dat Is overigens maar gedeeltelijk gelukt, vindt Casslmon. „De suspensie was te vochtig, waardoor sommige vakken zijn gebarsten Rechts begeleidend architect Paul Warmenbol: „Een huls la een vriend en een vriendschap moet Je onderhouden. Een huls onderhouden Is een levensopdracht". Door René van der Velden iet dat de baksteen gaat verdwijnen, maar het bouwen met leem is in opmars, da's duidelijk. Vijf jaar geleden kwam het nog bij niemand op en had ik het moeilijk om daarmee aan te komen. Dit jaar heb ik drie klanten aangenomen van andere architecten die hier geen raad mee wisten. Nu is er in dit deel van België al een tiental gezinnen met leem aan het bouwen en zijn er meer mensen die het overwegen. Bij de mensen zelf zit het al, bij de architecten en aannemers niet, nog niet', zegt de Antwerpse architect ingenieur Paul Warmenbol. Sinds de BRT-televisie een reportage heef} uitgezonden over het huis van klei van de Schimeks zijn er ruim honderd mensen komen kijken om kennis te maken met zijn stroleemmethode: dertig kilo stro op driehonderd kilo klei. De voordelen van leem ten opzichte van bakstenen zijn groot, vindt Schimek. „Klei en leem zijn heilzaam. Je geneest er gebroken botten tot inwendinge aandoeningen mee. Klei ademt, het drijft gassen uit het huis en laat geen gassen binnen. Het geeft geen stof, het wordt harder met de jaren en laat geen vochtigheid door", somt hij op. Ook niet onbelangrijk is dat het bouwen met leem zeer goedkoop is. Zijn riante huis zal hem straks, inclusief eikenhouten parket, eiken kozijnen en deuren, thermopane glas, een normaal dak én een stralingswarmte leverende tegelkachel slechts 57.000 gulden gekost hebben. Voor hetzelfde huis zou hij aan bakstenen alleen al 108.000 gulden kwijt zijn. DWAASHEID Veel geld heeft Schimek niet. Hij is rivierloods op de Schelde en dat verschaft hem een modaal inkomen. Dus is hij vorig jaar begonnen met het stukje bij beetje bouwen van zijn biologisch huis. Het in een keer afwerken met financiële hulp van een bank vindt hij dwaasheid. „Er zijn drie delen in het leven: man en vrouw, kinderen en ge bouwt uw huis. Dat zijn de drie bouwstenen waar iedereen mee te maken krijgt. Ik ga er van uit dat ik dertig miljoen frank ga verdienen in mijn leven. De eerste tien miljoen zijn voor mezelf en mijn vrouw, tien miljoen gaan naar opvoeding en studies van kinderen en tien miljoen naar een huis. Als ik een normaal huis bouw van deze omvang kost dat vier miljoen frank en via een lening vanwege de interest keer drie is twaalf miljoen frank. Nou, dan is het gedaan met de rebel te spelen. Gone with the sixties". Zijn vrouw Sabine vult aan: „Mensen die een huis kopen, zitten vast voor dertig jaar. Als mensen werkloos worden, hebben ze geen huis meer". Hun nieuwe huis wordt een stuk rianter dan hun huidige stulpje naast de nieuwbouw. Het houten optrekje is wel erg gezellig, maar zeer klein en primitief. Toch wonen Helmut en Sabine er, samen met hun twee honden, al jarenlang heel tevreden in. Sabine: „We voelen ons goed in het hout. Maar het is wel klein en dit vergroten kan niet. Bovendien wordt het door de konijntjes ondermijnd. En we willen nog gezonder wonen dan nu. We wilden ons nieuwe huis ook van hout bouwen, maar langzaam, van boek tot boek, zijn we op leem uitgekomen". Die ommekeer is niet in de laatste plaats Helmut en Sablne Schimek voor hun 'zandkasteel'. Het rasterwerk bestaat uit panlatten. De houtconstructie Is een Idee van een Vlaamse meubelmaker. Het raster Is gevuld met leem, kiel en veel grol zand. Het vullen hiermee nam niet meer dan een week of drie In beslag. De muren zijn vijftien centimeter dik evenals de met leem volgestorte vloer, die op een fundament ligt van betonblokken, want 'ge moogt geen huls bouwen op leemEr Is een redelijke overkapping van hout gemaakt om het huls te beschermen tegen slagregens. FOTO'S DE STEM BEN STEFFEN toe te schrijven aan de 'alternatieve' architect Paul Warmenbol uit Antwerpen. STAL Negen jaar runt Warmenbol zijn zelfstandige bureau in Antwerpen. In die jaren heeft hij een naam opgebouwd als iemand die gespecialiseerd is in de bouwbiologie, waar de leembouw onder valt. Voor Warmenbol is het alternatieve bouwen in zicht gekomen in I980 met de oprichting van een genootschap Gezond Bouwen en Wonen. Samen met vier andere architecten stelde hij een boekje samen met de grondbeginselen van de bouwbiologie (inmiddels 7.000 exemplaren van verkocht). Omdat niemand in de groep de theorie in praktijk kon brengen, volgde hij in het Openluchtmuseum van Kortrijk een cursus over leembouw. In die cursusperiode bouwde hij mee aan een stal van klei. Daarna is hij er zelf mee gaan experimenteren. Zijn kantoor in Berchem heeft hij met stroleem opgevuld en in zijn woning in Wilrijk gaat hij de vloer en de zijwanden ook met dat materiaal behandelen. Bij zijn onderzoekingen constateerde hij dat deze bouwtraditie nog niet helemaal verdwenen is en dat ook andere landen deze traditie weer aan het oppakken zijn. „In ontwikkelingslanden is bouwen met klei nog volop in de belangstelling, hoewel de leiders liever beton laten komen. Maar ook in de Westerse landen komt het weer terug. In Lyon bij voorbeeld worden ruim 2400 woningen van leem gebouwd". Schimek weet te vertellen dat er in Afrika 38 miljoen woningen bij moeten komen en dat de stroleemmethode waarschijnlijk hèt systeem wordt. WELSTAND Warmenbol steekt zijn kop niet in het zand als het om de nadelen gaat van het bouwen met klei. „De vochtgevoeligheid is nog een groot probleem. Het krimpt. Je hebt volop grind, zand, klei en leem, maar gave leem vind je niet gauw. De samenstelling van de leem moet aangepast zijn aan de methode van bouwen. Het bouwen met leem is arbeidsintensief en er zijn nog geen materialen voor". Maar de voordelen zijn groter, vindt Warmenbol. „Het is materiaal dat weinig bewerking vraagt. Het is herwonnen materiaal waardoor je de aarde niet uit put. Er zitten geen ongezonde stoffen in en het materiaal voelt warm aan, het heeft een groot ademend vermogen". Dat ondanks deze voordelen het bouwen met klei in de vijftiende en zestiende eeuw plaats heeft moeten maken voor de baksteen komt volgens de architect omdat die baksteen toen als een teken van welstand werd beschouwd. Sinds die tijd is de leembouw geleidelijk aan zo goed als helemaal verdwenen om in crisisperioden weer even de kop op te steken. KRENTERIG „Leem geeft de indruk van miezerigheid en armetierigheid. Maar men kan net zo goed comfortabele woningen in leem bouwen", aldus Warmenbol. De financiële voordelen zijn inderdaad groot, maar die moeten volgens volgens hem niet de doorslag geven. „Als je een huis gaat zetten, moet je niet krenterig zijn. De gezondheid en de creativiteit die je erin legt, zijn veel belangrijker voor de klanten. Een huis is een vriend en een vriendschap moet je onderhouden. Een huis onderhouden is een levensopdracht", vindt Warmenbol. Wat dat betreft vindt hij dat de bouwmarkt zichzelf kapot maakt door huizen als een economisch goed te beschouwen. „Een huis zou, als woonobject, als deel van het leven beschouwd moeten worden. Als iemand het als een techniek beschouwt, is hij er niet mee bezig. Ik probeer dat een mens er verder mee komt in zijn evolutie. De warmte van een woning is belangrijk. Deze lemen woning van Schimek zal warm zijn doordat zij zelf gebouwd is en doordat er met warmte gebouwd is". In september volgend jaar verwacht Helmut klaar te zijn met zijn huis van klei. „Maar we willen nog een uitbouw, een ouderwetse bakoven en zonnepanelen. Het duurt nog wel twee jaar voor we er in gaan wonen". De laatste jaren is het planten van een of meerdere druivenstokken in de tuin nogal populair geworden. Een logisch gevolg van het feit dat soorten als Rembrandt, Glory van Boskoop of Witte van der Laan het zonder veel zorgen uitstekend in ons klimaat blijken te doen. Met een beetje geluk kan de oogst na enkele jaren al zo groot zijn, dat er noodgedwongen zelfs al aan vruchtensap of zelfs wijn maken moet worden gedacht. En dat zonder dat er veel naar is omgekeken. Met uitzondering dan van het in de groeitijd zeer nauwkeurig en regelmatig verwijderen van de 'okseldiefjes' (overbodige zijsteeltjes) en het na de bloei afknippen van de rest van de toekomstige vruchtdragende takjes, zodat alle kracht naar de jonge druiventrossen kan gaan. Maar dat snoeien is op dit moment in feite nog belangrijker. Want een druif Door Hans Veldhuis 1

de Stem | 1987 | | pagina 15