SLEEPBOTEN DAG EN NACHT IN TOUW BIJ BERGING OLYMPIC DREAU 'Stel dat er geen sleepboot had klaargelegen. Wat danV Muskusrat wint terreii Aanbieding plan voor St. Kruis Zeeuwse primeur VRIJDAG 30 JANUAR11987 VAN ZEELAND éi Nooit meegemaakt PROVINCIE BELOOFT SUBSIDIE DIJKGRAAF TH. CAMBIER VAN VRIJE VAN SLUE T20 PAGINA ZEELAND De Olympic Dream in volle zee I «K Van dichtbij moest de vlammenzee worden bestreden FOTO'S FRANK DE PAUW Door Ronald Verstraten TERNEUZEN - „Achteraf is het veel meegevallen, maar dat weet je van tevoren niet. Als je zag wat er allemaal op de rede voor anker lag, en daar was ook een gastanker bij, is het goed dat het schip zo snel naar open water is gebracht. Anders was het leed niet te overzien ge weest." Met bewondering spreekt Van Fraeijenhove over col lega kapitein P. Oppeneer en de bemanning van de Figh ter: „Die hebben alles op alles gezet om de 'ankerliggers' vrij te houden. En als je ziet hoe snel ze ter plekke waren en de mensen, die in paniek waren, van boord hadden, dan is dat een speciale ver melding waard." De aanvaring vond om 2.45 plaats. De Jerome Letzer lag op dat moment voor Terneu- zen te wachten op de Olym pic Dream, die naar Gent moest worden gesleept. „Dat was dus niet meer nodig", zegt Van Fraeijenhove. Zo spoedig mogelijk spoedden ze zich naar de de plek des on- heils. „Zo'n tankerbrand heb ik in de vijfendertig jaar dat ik bij de sleepdienst zit nog nooit meegemaakt", zegt Van Fraeijenhove. „En ik heb er toch al heel wat zien onder gaan. Destijds bij de Mont Louis was ik er als tweede bij en toen bij dat vissersschip uit Arnemuiden." De brand op de British Lantern maakte hij eveneens van na bij mee. Tijd om te schrikken had Sleepbootkapitein Van Fraeijenhove: 'Niet bang zijn om ergens op af te gaan, anders red je het niet'. F0T0 DE STEM/COR J. DE BOER hij echter niet: „Je hebt maar één ding voor ogen. Zo snel mogelijk gaan blussen." Terwijl de Fighter het schip naar zee trok probeer den de Letzer en de inmid dels gearriveerde Banckert - van Van den Akker - de dek ken nat te houden. Later na men vier andere boten van de Unie het blussen over. Ook de Vlissingse brandweer kwam er, twintig man sterk, nog aan te pas. „Tónnen wa ter zijn er doorgegaan. Onge looflijk!", aldus Van Fraeij enhove. Inmiddels hadden de Let zer en de Fighter het schip een flink eind weggesleept, tot zo'n vijftien mijl onder de Engelse kust, nabij Lowes toft. „In zekere zin ben ik wel benauwd geweest", geeft Van Fraeijenhove toe. „Je bent tenslotte een leek, je weet niet wat er allemaal kan ge beuren." De aanvaring tussen de Griekse tanker Olympic Dream en de onder Liberiaanse vlag varende bulkcarrier August Thyssen, afgelopen zondag, gevolgd door een kolossale brand aan boord van de Olympic Dream, heeft de gemoe deren deze week behoorlijk beziggehouden. De bluswerkzaamheden namen dagen In beslag. Steeds was er de dreiging van een mogelijke ontploffing. Het schip werd zover mogelijk uit de kust gesleept om het gevaar voor andere schepen op de Vlissingse rede te bezweren. Woensdagmorgen om 6.45 uur werd het sein 'brand meester' gegeven. Onder de bemanning van de reddings- en sleepbootdiensten ging een opgelucht en luid 'hoera' op. Het betekende het eind van een aantal spannende en vermoeiende dagen. De Jerome Letzer, een sleepboot van 4000 pk van de Unie van Redding- en Sleepdiensten was er vanaf het eerste uur bij. Bijna onafgebroken zijn kapitein Pleter van Fraeijenhove en zijn mannen met de bergingswerkzaam heden bezig geweest. Ze zijn blij dat het karwei Is ge klaard. Even later: „Maar je mag niet bang zijn om ergens op af te gaan, anders red je het niet. Daarvoor zit ik al te lang in dit vak. Stel je eens voor dat er geen sleepboot had gelegen. Wat dan?" Het is geen gemakkelijke klus geweest. „Gelukkig heeft het weer honderd pro cent meegezeten. Nu konden de boten er dichtbij komen om te blussen. Stel je voor dat er een storm was ge weest, wat toch goed kan in deze tijd van het jaar, dan was het veel moeilijker ge weest en had de berging vast en zeker veel langer ge duurd." Desondanks was er veel golfslag en liepen verschil lende sleepboten averij op - niet ernstig, ze kunnen ge woon blijven varen - doordat ze zo kort mogelijk bij de vuurhaard wilden zijn. „En dan de mensen aan dek. Con stant in de stank en de rook, soms tot over hun knieën in het water. Daar moet je dan toch bewondering voor heb ben", zegt hij. Woensdagmorgen was de klus geklaard. Samen met de Wielingen en de Fighter bracht de Jerome Letzer de Olympic Dream naar Rotter dam. Na eerst een halve dag wachten ter hoogte van Goe- ree - „we mochten niet bin nen de 12-mijlszöne voordat er een borgsom was gestort" - was er opnieuw sprake van een juichstemming toen ze eindelijk verder konden. In de nacht van woensdag op donderdag waren ze om 00.30 uur terug in Terneuzen. De bemanning, vijf man sterk, heeft de afgelopen da gen weinig kunnen slapen. „Af en toe een hazetrokje, misschien vijf uur in totaal", zegt Van Fraeijenhove als hij naar huis vertrekt om er daar, in Othene, in ieder ge val eerst eens een paar uurtjes van in te halen. De mensen aan dek van de sleepboten hebben een bewonderenswaardige prestatie geleverd Van onze correspondente AARDENBURG/ST. KRUIS - Burgemeester E.F. Jongmans van Aardenburg bood gedepu teerde mevrouw E. Maris- Koster gistermiddag in bet Dorpshuis te St. Kruis het eer ste exemplaar aan van het voor de kern St. Kruis opge stelde dorpsplan. Ambtenaren van WVC, de Aardenburgse gemeenteraad en de St. Kruise Dorpsraad en de heer De Fijter van het Pro vinciale Kleine Kernen-team waren daarbij aanwezig, evenals de oudste inwoner van St. Kruis de heer Jules Her- mie. Door de realisatie in amper vijf maanden tijd van dit fraai ogende boekje, had de ge meente Aardenburg een pri meur. Het was de eerste keer dat een door de gemeenteraad vastgesteld dorpsplan, dat in het kader van het provinciaal beleid gerealiseerd is, otticieel aan de Provinciale Staten van Zeeland aangeboden werd. Gedeputeerde mevrouw Maris-Koster bracht om die reden hulde aan de Aarden burgse gemeenteraad en het college van B en W, de Dorps raad St. Kruis en de plaatse lijke bevolking, die de vele knelpunten in deze kleine dorpskern niet alleen opge spoord maar ook zelf aange pakt had, tot zelfs op finan cieel vlak toe. Als blijk van de grote waar dering voor de inzet van de Aardenburgse gemeenteraad en de St. Kruise Dorpsbewo ners, deelde de gedeputeerde mee, dat de provincie Zeeland dinsdag jongstleden besloten had om voor de realisatie van de tweede fase van het riole ringsplan St. Kruis een ton provinciale subsidie beschik baar te stellen. Mevrouw Maris bekijkt het dorpsplan, samen met burgemeester Jongmans. - FOTO DE STBM/COR J. DE BOER „Alleen omdat de Aarden burgse gemeenteraad een sa menhangende visie ontwik keld heeft in een goed en dui delijk dorpsplan, kennen wij hen een ton subsidie toe", al dus mevrouw Maris, „zonder dit plan zouden zij geen schijn van kans op een dergelijke subsidietoekenning hebben." gehad Tot slot memoreerde zij ook het huidige provinciale kleine-kernenbeleid, waarbij de kleine kernen gelden als een nieuwigheid golden qua financierings-mogelijkheden. Projecten, die ingewerk zijn in het dorpsplan kleine kernen, hebben meer kans van slagen dan deze welke ad hoe aange boden worden aan de provin cie. Burgemeester Jongmans was uitermate verheugd over ie royale toekenning. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Het aantal ge vangen muskusratten in Zeeuwsch-Vlaanderen ver toont een snel stijgende lijn. Werden in 1981 in het gehele gebied 2.925 van deze voor de waterbeheersing gevaarlijke dieren gevangen, in 1985 be droeg alleen voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen hel aantal al 3.000. Dit zei gistermorgen dijk graaf Th. Cambier tijdens de algemene vergadering van het waterschap Het Vrije van Sluis, die werd gehouden in het Oostburgse multifunctio nele centrum Den Hoekzak. Bij de bestrijding van de muskusratten kampen de vangers met het probleem dat in de maand april het water gaat opstuwen. Ratten hebben de eigenschap om in de win terperiode diep onder water te vertoeven. Juist op het moment dat ze zich blootgeven (de trektijd van de dieren is maart/april en september/oktober) gaan de stuwen omhoog ten be hoeve van de landbouw. „Het is ons inziens echter onmoge lijk in te gaan op het verzoek van het rayonhoofd (van de rattenbestrijding, red) de stu wen trapsgewijs in enkele we ken omhoog of omlaag te zet ten. Hoewel bisamratten lastig zijn prevaleert de landbouw", zo zei Cambier. in West-Zeeuwsch-Vlaan deren zijn drie rattenvangers werkzaam, die de handen vol hebben om het wassend aantal muskusratten in te dammen, door ze te weg te vangen met korven en klemmen. Een kop pel muskusratten kan zich in één jaar uitbreiden tot twintig, in twee jaar tot tweehonderd en in drie jaar tot tweedui zend. Om ook het publiek op merkzaam te maken op de aanwezigheid van muskusrat ten en hoe dan te handelen wordt uitvoerig uit de doeksj gedaan op een tentoonstel] die in februari wordt gel" den. De dijkgraaf had overige11! de indruk dat door uitvoerig van het opgestelde beheetsi plan, leidraad voor de per 1J!J nuari gereorganiseerde strijdingsdienst, er alles een actieve bestrijding woflj gevoerd. Hij wees erop particulieren de dieren r-: mogen vangen en dat er s' begin dit jaar ook geen F mies meer worden ge$ voor gevangen ratten. De vergadering ging g'slj morgen akkoord om op de groting 25 mille uit te treW als bijdrage in de muskus'JI tenbestrijding. Na verte®] van het gevragde ontslag8 ,L griffier J. de Doelder werd J nieuwe griffier benoemd. Weterings, thans compte^. bij het waterschap. In plaats werd aangesteld R Dekker.

de Stem | 1987 | | pagina 12