CHALLENGER-RAMP VANDAAG JAAR GELEDEN Franse 'supermarkt' voor gehandicapten RADIOS lorg om lot lemiddelaar Terry Waite tieemt toe Amerikaanse handelt in drugsvrije urine iMSTERDAM damrak zakt WOENSDAG 28 JANUAR11987 EXTRA OP WOENSDAG= PAGINA 4 Twijfels Militair Streep eronder GESPECIALISEERD IN HULPSTUKKEN EN PROTHESES Invoer De aanval WOENSDAG 28 JAf 50 DOLLAR PER FLESJE Chauffeurs PAPIER VOOR UW PEN Particulier consult Ware gezicht Ijskoud Over brieven 2 r T11 NASA is de Map nog niet te boven WASHINGTON (AFP/UPI) - Een jaar geleden, op 28 januari, was de we reld getuige van de grootste ramp tot dusver in de ge schiedenis van de ruimtevaart. Het Amerikaanse ruimteveer Challenger was van Cape Canave ral opgestegen om met zes professional astro nauten en een gast, de lerares Christa McAu- liffe, zijn tiende reis naar de ruimte te ma ken. Na 73 seconden stond vast dat het tevens de laatste reis van het ruimteschip en zijn bemanning betekende. Voor de ogen van familieleden van de astronauten, die op de lanceerbasis aanwezig waren en miljoenen televi siekijkers spatte de Challen ger in een enorme vuurbal uiteen. Slechts de praktisch onherkenbare wrakstukken konden later uit de Atlanti sche Oceaan geborgen wor den. Nu, een jaar later, tracht de Amerikaanse ruimte vaart voorzichtig haar ge schonden reputatie en lei dinggevende positie in de wereld terug te winnen. Daarvoor is hervatting van de vluchten met ruimteve ren noodzakelijk. Drie ex emplaren staan momenteel werkeloos aan de grond en voor de bouw van een vierde heeft de regering geld toege zegd. Optimistische functio narissen van het Ameri kaanse bureau voor ruimte vaart, NASA, zeggen, zij het met de nodige slagen om de arm, dat de shuttle Dis- coVéry voor een start op 18 februari 1988 in gereedheid wordt gebracht. De vijfkop pige bemanning is reeds ge selecteerd. De omgekomen bemanning van de Challenger. De ramp met de Challenger in beeld: 73 seconden na de lancering knalt het ruimteveer uit elkaar. - fotoap Talrijke ingewijden twij felen er echter sterk aan dat deze datum gehaald kan worden. De commissie-Ro- gers die op last van presi dent Reagan een diepgaand onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de Chal lenger instelde, heeft in haar eindrapport gezegd dat min stens 30 'kritische onderde len van de eerste orde' ver beterd moeten worden, voordat de ruimteveer- vluchten hervat kunnen worden. De commissie vond in de bouwtekeningen nog 748 andere 'kritische pun ten', maar achtte die voor alsnog minder gevaarlijk. Bovenaan de lijst staan de lanceerraketten, die het ruimteveer voldoende snel heid moeten geven om ver der op eigen kracht in een baan om de Aarde te komen. Het was namelijk een lek kende verbindingsring tus sen de segmenten van een van de raketten die de ramp met de Challenger veroor zaakte. De fabrikant van deze ra ketten blijkt er grote techni sche problemen mee te heb ben. Andere onderdelen van de shuttle die verbeterd moeten worden en waarmee de NASA in het verleden ook al problemen had, zijn het remsysteem voor de lan ding, de kleppen in de brandstofleidingen en de ro torbladen in de hoofdmoto ren. Voorts is besloten de be manning van een ontsnap pingsmogelijkheid bij nood gevallen te voorzien. Omdat er vooralsnog technisch geen andere mogelijkheden voor handen waren heeft men ge kozen voor een noodluik en parachutes, een voorziening die slechts in beperkte mate uitkomst zal kunnen bieden. De astronauten van de Challenger zouden er in elk geval niets aan hebben ge had. Zouden de ruimteveer- vluchten inderdaad over een jaar hervat kunnen worden dan zullen zij op last van president Reagan voorlopig in hoofdzaak alleen voor mi litaire doeleinden mogen dienen en in geringere mate voor wetenschappelijke op drachten. Er zullen hoog stens 16 lanceringen per jaar kunnen worden uitgevoerd. Commerciële lanceringen, het plaatsen van bijvoor beeld verbindingssatellieten in de ruimte, zijn er voorlo pig niet bij. Dat betekent dat de vluchten door de Ameri kaanse schatkist gefinan cierd zullen moeten worden. Het verdriet NASA, dat vóór het ongeluk met de Challen ger een lange lijst met com merciële opdrachten in het orderboek had staan, dat die lanceringen naar particu liere bedrijven in de Ver enigde Staten en organisa ties in het buitenland gaan. Met name de Europese ruimtevaartorganisatie Arianespace profiteert hier van, maar ook de Sovjet unie, Japan en China zijn ij verig bezig cliënten te wer ven voor lanceringen, die uitsluitend met de ver trouwde, zij het inmiddels sterk verbeterde, draagra- ketten worden uitgevoerd. Vandaag herdenkt de NASA het verlies van de Challenger met zijn zeven ruimtevaarders. Op Cape Canaveral, in Houston en bij alle andere vestigingen in de Verenigde Staten gaan de vlaggen om 11.38 uur half stok. Het is het tijdstip waarop de Challenger van zijn lanceerplatform op steeg. Het personeel zal 73 seconden stilte in acht ne men en op Arlington Natio nal Cemetery, waar de ze ven slachtoffers begraven liggen, wordt namens de NASA een gedenkteken ont huld. Er zullen verder geen offi ciële NASA-plechtigheden zijn, een bewuste poging van het ruimtevaartbureau om een streep onder het verle den te zetten en het oog op de toekomst te richten. Maar de gedachten van velen zul len ongetwijfeld zijn bij astronauten Francis 'Dick' Scobee, Michael Smith, Elli son Onizuka, Ronald McNair, Judith Resnik, Gre gory Jarvis en Sharon Christa McAuliffe en hun nabestaanden. Door ome correspondent Bob van Huët VILLEURBANNE - Rolstoe len uit Nederland, ingenieus Engels servies, Duits bestek en Zweedse bedden. In het Franse Villeurbanne, een voorstad van Lyon, is deze maand 's werelds eerste 'su permarkt voor gehandicapten' geopend. 'Mutations', zoals het cen trum heet, is een initiatief van het grote FRanse ziekenfonds 'Mutualité'. Behalve de consu ment een zo groot mogelijk as sortiment hulpstukken en pro theses te kunnen bieden gaat het er ook om de afstand tus sen fabrikant en gebruiker te verkorten. „We willen de monopoliepo sitie van de tussenhandel doorbreken", zegt Louis An- dré, voorzitter van de Mutua lité voor de regio Lyon. Verantwoordelijke voor dit bijzondere project is Jean- Paul Ladevèze. Hij reisde de wereld rond om te zien wat voor produkten er bestonden en informeerde zich over de gehandicaptenzorg in een aantal Europese landen. On dermeer in Den Haag en het Arnhemse Dorp stak hij zijn licht op over de situatie in ons land. „Nederland en de Scandina vische landen liggen minstens 20 jaar voor op Frankrijk", concludeert Ladevèze. „De so ciale dienst in Frankrijk ver goedt protheses op basis van maatstaven die dateren van net na de Eerste Wereldoorlog. Veel fabrikanten rommelen maar wat aan omdat het aan normen ontbreekt. Wie handel ziet in rolstoelen kan zich in drie dagen medisch laten scijolen. In Nederland is dat allemaal veel beter geregeld. Een voorbeeld voor Frank rijk." Met de 'supermarkt' in Vil leurbanne hoopt de Mutualité iets van de achterstand in te lopen. In een hal van 1800 vier kante meter moeten uiteinde lijk 1700 produkten worden gepresenteerd. Een investe ring van ruim drie miljoen gulden, die bij succes ook el ders in Frankrijk zal worden uitgevoerd. Gehandicapten en ouden van dagen, maar ook niet-ge- handicapten die bepaalde alle daagse handelingen willen vergemakkelijken (bijvoor beeld linkshandigen) worden in het centrum ontvangen. Alle instrumenten kunnen worden geprobeerd en een technische dienst garandeert onderhoud en eventuele repa raties. „Een voor Frankrijk prach tig idee", vindt Frans Ligtvoet, rolstoelenfabrikant uit Waalre en een van de expo santen in Villeurbanne. „Maar ik denk voor Nederland toch wel achterhaald. Ons niveau van sociale voorzieningen en gehandicaptenzorg ligt zoveel hoger dan hier. Tussen GMD, GAK en erkende dealers be staan goede afspraken. Elk produkt is getest en voldoet aan strenge eisen. Het werke lijke verschil is dat wij ons materiaal niet hoeven te ver kopen, maar men kóópt bij ons." Een mening die wordt ge deeld door Henk Vrielink, technisch-manager van Huka in Oldenzaal. Hij is naar Vil leurbanne gekomen om deze nieuwe ontwikkeling van na bij te volgen en mogelijk meer naar Frankrijk te exporteren. Jean-Paul Ladevèze is blij met de Nederlandse belang stelling, maar tegelijk be treurt hij het dat 80% van de produkten voor gehandicapten in Frankrijk moet worden in gevoerd. Hij hoopt dat de komst van buitenlandse fabri kanten de Franse zal inspire ren tot meer activiteit. „Door concurrentie willen we de prijzen breken", zegt hij. „Er is veel geldklopperij in deze branche. Een band voor een rolstoel verkopen sommi gen acht keer zo duur dan die zelfde band voor een fiets. On der het mom van artikel spe ciaal voor gehandicapten schieten de prijzen omhoog." Voor de Mutualité snijdt het mes aan twee kanten, want met lagere prijzen hoeft het ziekenfonds minder aan ver goedingen uit te keren. Het is niet voor het eerst dat in Frankrijk een dergelijk initia tief is genomen, maar het suc ces was tot nu toe heel mager. Met de supermarkt in Villeur banne worden de zaken voor het eerst grootschalig aange pakt. Het kartel van Franse rol stoelfabrikanten heeft, zoals verwacht, negatief op de komst van 'Mutations' gerea geerd. Volgens regionaal zie kenfondsvoorzitter André weigeren bepaalde firma's om produkten te leveren. De fa brikanten verwijten de Mu tualité oneerlijke concurrentie omdat deze als stichting zon der winstoogmerk geen belas ting betaalt. „De markt wordt ontregeld", zei een Franse fa brikant. Ladevèze is vol ver trouwen de slag te zullen win nen en is bereid desnoods elk artikel uit het buitenland te laten komen. opkomen van zelfs het m, angstgevoel belette, was ik klap overeind gaan staan, nieuwsgierigheid had er mij der die omstandigheid zelfs weerhouden, echt zinvolle gen te doen. Er was iemaa me die me zo lief is, dat ik] minstens met eigen lijf had ten beschermen. Door Jo Wijnen Ik weet het nu zeker: als er I ooit een terreuractie in E I mijn onmiddellijke nabij- heid wordt uitgevoerd en er S wordt in het wilde weg geschoten, dan be ll hoor ik tot de E slachtoffers. Hoe ik dat weet? Ik zat dezer da- E gen in een van de vertrekhallen van National Airport in E Washington te wachten op een vliegtuig. Tegenover mij zat een zwarte man in een E zwarte regenjas, waaronder hij een ouderwets costuum met smalle pijpen en lange revers E droeg. De man was in een drukke conversatie met zichzelf gewikkeld. Daar hoort men hier 5 niet van op, want talloze Ameri- kanen hallucineren, praten te- gen zichzelf, houden luide toe- spraken tot gebouwen en gepar- E keerde auto's, staren urenlang E voor zich uit of verkondigen de nadering van de Jongste Dag in E een propvolle ondergrondse. E Sinds Reagan het toch al S wankele sociale bouwwerk van dit land met allerlei bezuinigin- gen heeft ondermijnd, is menige psychiatrische inrichting geslo- S ten en zijn de zeer deerniswek- E kende bewoners ervan gewoon heengezonden. Om de een of andere reden E nam ik de man in de regenjas E zeer nauwkeurig in me op. Korte tijd later was ik evenwel ee in een druk gesprek gewikkeld met een bejaarde dame die de E luchtreizigers enqueteerde over de voedselsituatie op de Ameri- ee kaanse vliegvelden. Ik was net E bezig met het vertellen van een omstandig verhaal over te veel vet, te oude sla en te dure ee snacks, toen ik een overdovende E klap hoorde, gevolgd door lang- durig gerinkel van glas. In plaats van dekking te zoe- E ken, vloog ik overeind en zag nog net dat de man in de regen- jas met wankele tred over een ee terras rende, over een hekje E sprong, een trap afdaalde, naar een gereedstaande Boeing ee snelde en plaatsnam op een lo- E pende band waarmee men ba- gage in de buik van een vliegtuig brengt. De man verdween rug- E gelings in een gapende holte er- E gens onder de staart van het toe- stel. E Tesamen met enkele oms tan- ders reconstrueerde ik het ge- beuren, terwijl veiligheidsfunc- E tionarissen toesnelden, politiesi- EE renes loeiden en dames, half in zwijm, neerzegen op alle be ll schikbare stoelen en banken. De E enquetrice was nauwelijks meer tot spreken in staat en stamelde alleen nog maar dat haar hart E een dergelijke schok wellicht niet zou kunnen verwerken. De man in de regenjas had, E zo bleek, pogingen aangewend de deur naar het terras te ope- nen. Toen dat niet lukte, had hij E een aanloop genomen en was hij, het duimdikke glas ten spijt, dwars door die deur gesprongen. E Gedreven door een eigenaar- E dige nieuwsgierigheid, die het fnmmnmiimiiiiiiHniniiiitiiiiimitimiiiiminihiiiimnniniiiiiiimiimiimiiMa en het Midden-Oosten Amerika was komen overwa gasgranaten en waaraan wij geluksw door een bijzondere speling het lot, nog net waren ontsm De man met de even later door de politie ui romp van het vliegtuig gesle De enquetrice vervolgde zwaar bonzend hart haar zaamheden. De in zwijm gj len dames kwamen overeind uit hun stoelen iemand begon de glassctei bijeen te vegen op van een geüniformeerd man om de een of andere reden tekeningen maakte in een a boekje. In de wetenschap dat terreurbestendigheid veel wensen overlaat, vervolgd mijn weg. Ik moet nu leren It met de gedachte dat ik, it des gevaars, overeind ga gefascineerd kijkend naarwa gaande is. In voorkomend! vallen ben ik dus het id slachtoffer. En het is kend een menselijke ondti - nieuwsgierigheid - die nadeloos blijkt bloot te si aan het kwaad van deze wen Wat zou er trouwens van man in de regenjas gewot zijn? Mui MANILA (RTR/DP die in opstand ware ring van president dag gearresteerd. Honderd andere muitt een televisiestation bez< le geven, ondanks een oj sitie 'hopeloos' noemde, regeringsgetrouwe troej citeit en water. Na onderhandelingen m een generaal lieten de door kolonel geleide rebellerent militairen, aanhangers van verdreven vroegere preside Ferdinand Marcos, de circa gegijzelde personeelsleden v< tiet station vrij. Intussen wt ren enkele duizenden aanhat gers van Marcos toegestroon om de muiters moed in spreken. Dat veroorzaak botsingen met aanhangers va Aquino en ingrijpen van Maar in plaats van haar mijzelf onder een stoel te pen, bleef ik daar maar sii mij blootstellend aan wat omstanders onmiddellijk 'een terreuractie' kwalificeer als iets dat plotseling uit Eerloproerpolitie, die de partij met waterkanonnen en traar uit elkaar joe Öud-president Marcos vei klaarde op Hawaii dat h niets met de militaire opstan te maken heeft. President Aquino verze kerde de bevolking in een toe spraak voor radio en televisi dat de regering de situatie vol ledig in de hand heeft en da niets haar ervan kan weer ouden een volledige demo cratie in te voeren en op 2 fe WALLED LAKE (UPI) - Vorig jaar september verklu'1 den president Ronald Reagan en zijn echtgenote dat t|| volledig achter het verplicht stellen van urine-ondenodl bij overheidsdienaren stonden als onderdeel van bul campagne tegen het drugsmisbruik. Dat bracht de 42-jarige mevrouw Myrol Podden in Amerikaanse staat Michigan op het idee dat hier 'een gil in de markt' aanwezig was. Zij plaatste meteen advertei j ties waarin zij tegen een tarief van 49,95 dollar 99,8)1 'gegarandeerd drugsvrije urine' aanbood voor personcj die het risico liepen dat een proeve van him urine wertl gevraagd en die op het gebied van de drugs niet brand-J schoon waren. Desgevraagd verklaarde zij al meer dan 1.000 flesjes"! het gebied van Detroit te hebben verkocht. De ur®!| wordt geleverd door gecontroleerde donors, die er 5 I lar, ongeveer een tientje, voor beuren. I De bevoegde instanties zeggen dat zij mevrouw Pod®*| weinig kunnen maken, want het is niet verboden urine KI verkopen. De enige oplossing zou zijn ambtenaren W| plasje onder toezicht te laten doen. BEIROET/WASHINGTON (UPI/RTR) - Britse functiona rissen onderzoeken berichten dat de gezant van de Angli caanse kerk Terry Waite zelf gevangen is genomen tijdens besprekingen in Libanon met ontvoerders van westerse gijzelaars. De Britse ambassade in Bei roet heeft de 'paar laatste' kitten opgeroepen het islami tische West-Beiroet te verla ten. Daar werden maandag opnieuw twee niet-geldentifi- ceerde Engelssprekende man nen ontvoerd. Een woordvoerster van de |Kerk van Engeland in Londen verklaarde dat de kerk spoe dige verduidelijking tracht te «krijgen van berichten dat aite is gevangen genomen adat met de ontvoerders ru- e was ontstaan over de voor gaarden van de vrijlating van .ijzelaars. Waite verliet dins- ag een week geleden zijn ho- 1 in West-Beiroet om, onder 'eiligheidsgaranties van de Vuzische PSP-militie, ieuwe contacten te leggen iet radicale islamitische Igroepen die een aantal Ameri kanen in gijzeling houden. NAAR aanleiding van het artikel in de krant als zou den er geen of nauwelijks goede, geschoolde chauf feurs te vinden zijn, moet mij het volgende van het hart. Ik ben nu 31 jaar en sinds mijn 28e jaar probeer ik al om in het transportge- beuren te stappen. Via ar beidsbureaus die veel belo ven maar niets (kunnen) doen en uitzendbureaus die blij zijn om met iemand in 'contact te komen die zo op de vrachtwagen of autobus kan stappen. Na één enkele reactie: niets meer. De diverse bedrijven aan geschreven en als ze al iets van zich laten horen en als je dan na veel vieren en vij ven op gesprek mocht ko men, dan blijkt dat buiten geen ervaring ook de leeftijd mee gaat spelen. Heel dik wijls heb ik nu al gehoord 'ga eerst maar ervaring op doen bij een ander en kom dan nog maar eens terug, maar dan ben je waar- ■ÖSrsTBJI ««J**"1 schijnlijk al te oud'. Want het klinkt gek maar trans- porbedrijven zoeken chauf feurs van 18 jaar, chauf feursdiploma en minimaal vijf jaar ervaring. Maar ja, wie geeft je de kans? Blijven zoeken dus? Breda, Hans Huijbregts - ALS STRAKS het tarief voor een particulier consult bij de huisarts 34,50 gaat kosten, dan zal het niet lang duren voor er weer een ver hoging komt. Immers, nu beperken veel particulieren hun bezoeken aan de huis arts al tot een minimum. Bij een bedrag van 34,50 wordt het richtgetal nog lager, dus wordt er dan weer aan de bel getrokken met een voor spelbaar gevolg. Zou het niet zinniger zijn de tarieven te verlagen? Dan komen de patiënten stellig heel wat vaker, ook met minder urgente klach ten. Gunstig voor de arts en, telt dit misschien ook nog mee, gunstig voor de patiënt die dan niet te lang door loopt met klachten en moge lijk daaruit voortvloeiende ernstige gevolgen! St. Willebrord, F. van der Vaart OP DE dag dat het KNMI het nodig oordeelde Neder land aan te raden binnens huis te blijven omdat het buiten zo verschrikkelijk koud was; in de periode dat agenten in Amsterdam- een hulpdienst opzetten voor be jaarden; toen daklozen wer den onthaald en de meeste gasleveranciers het afslui ten van slechte betalers op schortten; toen Jos Brink op de televisie een actie startte voor hulp aan hongerende vogels en heel het land lief werd voor hulpbehoeven den... toen was er één plekje in Nederland waar men meende ónders met mensen te moeten omgaan. Dat was Woensdrecht. Waar liet oom agent zijn ware ge zicht zien Daar waar hij mensen van dienst was of waar hij door dik en dun de wet handhaafde Wij, inwoners van de ge meente Woensdrecht, druk ken hierbij onze veront waardiging uit over het op treden van de politie bij het ontruimen - bij 15 graden vorst- van twee vredes- kampjes. Het innemen van dekens en slaapzakken bij die temperatuur heeft wei nig menselijks meer. Of is menselijkheid geen crite rium als het gaat om vastbe sloten mannen en vrouwen, die met hun lijfelijke aan wezigheid in Woensdrecht - onder alle omstandighe den- een permanente aan klacht vormen tegen de fun damentele vergissing die ge maakt wordt door het plaat sen van kruisraketten? Hqogerheide, Jan en Cootje Houdijk, El- leke Brouwers, Nel Cleiren, Toos Hermus, Henk Kam- pert, Leo den Heijer, Anneke van de Pas, Nellie Cloots, Peter Hoefnagels, Manni en Ineke Loosen, Leo en Sofie van der Helm, Ria van Geel, Bert en Clasien Zwiers, Theo Straub, Ciel van Agt- maal, Piet Akkermans. EEN KORTE hevige koude- periode hebben we voorlopig achter ons. Niet alleen bui ten maar ook allerlei berich ten via pers, radio en tv wa ren ijskoud. Bejaarden en minima letterlijk en figuur lijk in de kou. Ongemakken en onkosten door bevroren leidingen van water en ver warming. Lonen van mi nima bevroren, veel uitke ringen omlaag, geen koude- toeslag, nog niet koud ge noeg. Dit alles vertelt Lou de Graaf voor de tv met een ijs koud gezicht. Nog geen mens bevroren. Misschien blijft hij daar ook wel ijskoud on der. Deze ijskoude afbreker van ons sociaal stelsel en medeverantwoordelijk voor het ijskoude beleid rond uit keringen en Ionen-minima is toch staatssecretaris voor het CDA. Weten we het nog? De verkiezingsleus van CDA was toch een zorgzame sa menleving opbouwen. Ja zorgzaam voor een kleine groep, ijskoud voor een grote groep bejaarden, mi nima en bijstandtrekkers. In dé natuur kun je zeg gen na vriezen komt dooien of na regen komt zonne schijn. Met deze CDA/WD- politiek zal het helaas voor velen nog lang ijskoud blij ven. Breda, P. van Gurp DANK AAN de heer Bart- man voor de reactie op mijn ingezonden stukje van 12 ja nuari j.l. omdat daaruit blijkt dat het tenminste door iemand is gelezen, blijkbaar door een zeer deskundig iemand, gezien het slot van het stuk. Voor zover ik me herinner las ik, tot dusverre, nog niets van de pen van B, dus eventuele kritiek daarop was ook niet mogelijk. Als ik het betoog goed lees dan gaat de kritiek op de inge- zonden-stukken-schrij vers niet alleen over het arti keltje van Vorstenbosch, maar haalt hij alle inzen ders over dezelfde hekel, ge brek aan een bepaalde men taliteit In dit verband wil ik B. wel de vraag stellen of vol- gens zijn mening de krant niet van de lezers is Van wie is die dan wel Volgens mijn mening is de krant het middel om met elkaar over allerlei zaken contact te on derhouden en daarbij spelen ook meningen van lezers een grote rol. Als B. zich 4 verder beklaagt onvhjj de termen 'rood' en niet duidelijk vindt, da ik hem alleen maar a den even naar buitel stappen en aan de eersMJ beste 'voorbijganger matie te vragen. 'W® dat' ze daarop wel delijk antwoord zulle" ij ven. Wat betreft 'de so#] noot' in mijn artikel, t van mening dat B. nie'i heeft gelezen. Het was^ geen poging om de i van De Stem op e' wijze te beïnvloeden, zou me toch niet 1® maar enkel een opn#| die in deze zorgvolle kere tijd mogelijk positieve discussie zc nen leiden. Uit het s B's artikel zou ik haas';, ten afleiden dat 'echte buskruit' voor ten-redacteuren heeft "J vonden en ik ben dafjj benieuwd naar zijnv pennevruchten. Breda, F. Vorstenbosch «STERDAM (ANP) - De Amster- effectenbeurs heeft dinsdag op een slechte dag beleefd. Het k begon direct weer lager, soms fors. In de loop van de dag was er e van een wat wisselende stem- Met name bij de hoofdfondsen t daardoor de verliezen uitein- k beperkt blijven. De totale omzet j? te net niet de 1 miljard, waar- e obhgaties de overhand hadden, obligatiekoersen veranderden 'ts weinig. Akzo moest dinsdag opnieuw terug, met 1,80 naar f 131. Philips zakte if"" weg naar 43,30. Minieme win- Klm 6n weggelegd voor Unilever In de financiële sector kreeg ABN verlies te verwerken van nog eens 50 °P f503,50. Middenstandsbank echter 2 omhoog naar 187. De vers Elsevier en Kluwer rukten j- 3 op naar 242 resp. 238. Ned- °„moest f 3 inleveren op 163. Hei- klom gestaag en verliet de 3 beter op 159. Flink in de kkrng zal weer Océ-van der 41Q1 r" ™et Kn teruggang van 10 op «4 nati°"MÜller daalde f3'50 w?''df' 'okale markt was Westhaven «och0 op ƒ260. Nutricia zakte r J 244. Maar ook hele reeksen w aotonius antonius li' cohgr.o.l.v. |J daniel J gasthuis ëasthuis gasthuis psthuis P ho°ghuys 5 Ph>t.z.hs ir°t-a.hs Prot.z.hs lioid aeneas (oostb.) (oostb.) lourdes de brouwer (tilburg) (tilburg) (tilburg) (tilburg) (het) klokkenberg liduina ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) ('s-h'bosch) VK SK 83.50 82,80 101,50 e 102,20

de Stem | 1987 | | pagina 4