Chirac de oren dacht u van Joegoslavië... Kroongetuige in ABP-zaak moet fors terugkrabbelen ^P^ïeg,wat 4 W e zijn geen I )esreIHd 'ROGRESSIEVE MEERDERHEID SENAAT VERLAMT BESLUITVORMING' Hoog EG-bezoek Rabobank Q blitie schoot als enige bij aval woning Krommenie erstandig Oppassen T5 PAGINA 2 fOENSDAG 28 JANUAR11987 T28 PAGINA 3 BINNENLAND JDE-ZAAK EN HAAG - De VVD zal bij de campagne or de verkiezingen voor Provinciale Staten nadruk leggen op een dreigende meerder- jdvoor de linkse partijen in de Senaat. Het tennispas vliegbasis op ISTEMCOMMENTAAR Kamervragen over bouw van gevangenissen Ontdek 1001 Zonnige Zomerbestemmingen bij uw Rabobank. Wees dus wijs en boek bij uw bank. 's Nachts geen transport Westerschelde Cao voor wegvervoer is rond CONFECTIEGIGAJNT VAN GILS WIL JNIET LANGER ZWIJGEN OVER BESCHULDIGINGEN weinig populaire rechter hand van Chirac - bekriti seerd vanwege zijn onge nuanceerde beleid tijdens het studentenprotest - ontkent in alle toonaarden en waar schuwt dat 'de boom het bos niet moet verwijten'. Pasqua spreekt van een complot om de regering van premier Chi rac te destabiliseren en doet de krant Le Monde, die tel kens met nieuwe onthullin gen komt, een proces aan we gens laster. Zal ook dit schandaal in de doofpot verdwijnen?, zo vroeg een politiek commen tator zich gisteren af. Zowel de socialistische partij als de neo-gaullistische RPR van Pasqua en Chirac kan niet gelukkig zijn met een diep gaand onderzoek in deze af faire. In de aanloop naar de pre sidentsverkiezingen van 1988 zit niemand te wachten op negatieve publiciteit. Daarbij speelt nog een andere kwes tie. Het is een publiek geheim in Frankrijk dat verschil lende politieke partijen hun verkiezingsfonds soms op il legale wijze laten spekken. Nucci is wat dat betreft niet de enige. 1ARLEM (ANP) - Bij de in- maandagmorgen vroeg in woning aan de Fortuin- go in Krommenie heeft al- go de politie geschoten. Dat eft officier van justitie mr. Bot in Haarlem gisteren pe twaalf mannen van het lestatieteam van de rijkspo- edie waren ingezet worden de kwestie dinsdag ge- prd. Alle twaalf politiemen- waren met een pistool ge- ipend. Hoeveel schoten er afgevuurd tijdens de inval (lBot nog niet zeggen, jet arrestatieteam werkt jr de districten Amsterdam, (maar en Utrecht. Het team is deze maand al elf maal in gezet. Daarbij werden in to taal dertig vuurwapens in be slag genomen. Het team werd in Krommenie ingezet op ver zoek van officier van justitie A. de Muy. Bij de inval in de flatwoning in Krommenie werd de 19-ja rige J. Molenaar dodelijk door een politiekogel getroffen. Het arrestatieteam was naar de woning gedirigeerd omdat zich daar de twee verdachten zouden bevinden van de dode lijke schietpartij die zondag avond in Krommenie plaats had. Daarbij kwam de 57-ja- rige schoonmoeder T. Konijn- Schone van één van de twee verdachten om het leven. Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT - Mr. Willem Hoevenagel, schrijver van het Zwartboek dat de ABP-af- faire aan het rollen bracht en kroongetuige, beleefde giste ren een minder glorieuze dag. Hij moest fors terugkrabbelen. Hij verscheen voor de derde maal als getuige in het proces tegen zijn vroegere baas mr. drs. Ed Masson. De tweede keer, eind november, had hij een reeks beschuldigingen geuit. Vernietigend voor Mas son. Groot nieuws voor kran ten en televisie. Officier van justitie mr. H. Laumen heeft die beschuldi gingen laten natrekken. Re sultaat: wat Hoevenagel be weerde, kan niet allemaal be vestigd worden. Allereerst zijn verhaal dat hij van mr. N. Fennis, voorma lig hoofd onroerend goed van het ABP, gehoord zou hebben dat Massons mede-verdachte en compagnon ir. J. van Zon de Limburgse aannemer Wilma geld gevraagd zou heb ben om te bemiddelen. Fennis zegt: heb ik niet zo gezegd. Directeur L. Maas van Wilma: „Van Zon heeft zoiets absoluut niet voorgesteld." Wel zou Van Zon gevraagd hebben of hij advisieur bij Wilma kon worden. Dan zou de relatie tussen Wilma en de nieuwe top bij het ABP (Van der Dussen-Masson) wat min der stroef verlopen. Kobus van Zon als menselijke oliekan, zo als hij zelf zegt. Hoevenagel bleef echter bij zijn verklaring dat Fennis wel degelijk over geld gepraat heeft. Punt twee: Hoevenagel ver telde dat de inmiddels overle den directeur beleggingen van het ABP, drs. F. Bogaardt, ge waarschuwd had voor Mas son. Dat zou een ramp worden voor het ABP, en Masson be landt nog wel eens in de ge vangenis." Dat had hij ge hoord toen hij samen met een collega de zieke Bogaardt op zocht. Zulke woorden zijn inder daad gezegd, bevestigt zijn collega. Maar Bogaard had een paar borrels op toen hij dat zei, „en hij kletste al te graag over anderen, en niet altijd gunstig." Masson reageerde waardig. „Iemand moet wel ver weg zijn als hij publieke lijk zulke praat verder ver telt." Massons verdediger mr. A. Pfeil had ook nog een stekelige vraag voor Hoevenagel. Of die tussen zijn twee getuigenissen contact gehad had met recher cheurs van Laumen? Dat kon best, zei Hoevenagel. „Maar ik weet het niet zeker." „Laat ik het dan zo zeggen: heeft u een meer dan formele verhouding met iemand van het opsporingsteam?" Mr. Hoevenagel antwoordde niet. De kans bestaat daarom dat hij voor de vierde keer als ge tuige moet verschijnen. De zit ting gaat morgen verder. rVD vreest linkse zege voor vertegenwoordigers van de beleggers. Of het tot strafvervolging komt is nog maar de vraag. Wat dat betreft dekken de heren elkaar aardig. Boven dien zou een serie fraude- Krocessen het vertrouwen in .loyds verder kunnen aan tasten. Wel is in Downingstreet 10 het besef gegroeid, dat de re gering niet met de armen over elkaar kan blijven zit ten, nu Thatcher de finan ciële schandalen om de oren vliegen. En dus heeft ze mi nister Paul Channon van Handel en Industrie ge vraagd The City 'uit te mes ten'. Een moeilijke opgave voor Channon, vooral ook omdat hij zelf lid is van de familie Guinness en bij het uitmes ten van die stal heel wat fa milieleden zou kunnen te genkomen. De Conservatieven zijn door al die schandalen be hoorlijk in de hoek geduwd en dat is in een verkiezings jaar nooit een aantrekkelijke positie. Zodat voorzitter Nor man Tebbit vorige week wel gedwongen was te verklaren 'dat we de City zullen schoonvegen zoals we de vakbonden hebben schoon geveegd'. Nee, niet door de vriendjes in de City achter slot en grendel te zetten, maar wel door ze zo snel mogelijk weg te promoveren. Zo worden bij Guinness, Morgan Grenffell ,en Lloyds al menige gouden handdruk klaargelegd om de verdachten op een 'fatsoen lijke' manier weg te werken Minister Channon heeft stoer aangekondigd dat iedereen die in de City de fi nanciële gedragscode over treedt wordt aangepakt en dat elke fraudeur op de Beurs een zware gevangenis straf boven het hoofd hangt. Waarop enige hilariteit van uit de oppositiebanken de be windsman deed ineenkrim pen. Want wie mest er nu z'n eigen stal uit? Van onze Haagse redactie Den linkse meerderheid zal de politieke besluitvor- ing verlammen, het regeerakkoord van CDA en D zal niet uitgevoerd kunnen worden," zei voorzit- Voorhoeve van de WD-fractie in de Tweede Ka- gisteren bij de presentatie van de twaalf VVD- ttrekkers voor de Statenverkiezingen. Ook fractievoorzitter Zou- dijk van de Eerste Kamer ïetste gisteren het beeld van 'dreigende impasse in de itgeving', mochten PvdA, PPR, CPN en PSP een srderheid halen in de Se at. De Eerste Kamer zal dit voor het eerst in een keer iden gekozen door Provin- ÏOLKEL (ANP) - Een van de Koninklijke Nederlandse Lawn Ten- tisbond is voldoende om le vliegbasis Volkel bin ten te komen. Dat meldt let Eindhovens Dagblad iinsdagmorgen. Een verslaggever van lie krant toonde het Ne aan de wachtpost lij de poort en mocht on- iehinderd doorrijden. De erslaggever is een half ■ur op de basis gebleven, «durende die tijd is hij enkele gebouwen ge veest. De krant onder in» de aktie naar aan- eiding van de recente 'apendiefstal uit een ka- ieme in Ede. ciale Staten; voorheen werd de Senaat iedere drie jaar voor de helft 'vernieuwd'. Volgens Zoutendijk zijn de verkiezingen voor Provinciale Staten 'toch' een soort lande lijke opiniepeiling. „Deze pei ling zal echter betrouwbaar der zijn dan de peilingen die wekelijks worden bekendge maakt via radio, tv en kran ten", aldus Zoutendijk. Zou tendijk zei volledig begrip te hebben voor het streven van de linkse partijen om een meerderheid te halen in de Se naat. Als dat gebeurt zijn er volgens de WD-senator twee mogelijkheden: óf het kabinet neemt ontslag, óf het kabinet maakt wetten die ook kunnen rekenen op de steun van links. Voorhoeve hekelde de standpunten van onder meer PvdA en D66 ten aanzien van de senaat. „De PvdA slaat het belang van de Eerste Kamer niet erg hoog aan, D66 is zelfs voor afschaffing. Het is toch interessant om te zien wat beide partijen doen als ze tot een meerderheid gaan horen. Vinden ze de Senaat dan nog wel belangrijk?," vroeg Voor hoeve zich af. Voorhoeve liet er geen misverstand over be staan dat de WD van mening is dat de Senaat steeds beter gebruik maakt van zijn con trolefunctie. Volgens Casey was het verzamelen van inlichtingen echt mensenwerk dat in veel gevallen in het uiterste ge heim en door geslepen spion nen moest worden gedaan. De tienduizenden medewer kers van de CIA prezen Cas ey's inzichten en het moree in het hoofdkwartier steeg zienderogen. Maar Casey geneigdheid voor het ouder wetse spionagewerk en voor het leggen van allerlei ge heime contacten stortte o VS tenslotte in de Iran-af»1' Welke rol Casey daarin precies heeft gespeeld blU vooralsnog onduidelijk, w staat vrijwel vast dat Jin hij de man was die vond o het Amerikaanse Congr geheel buiten de Xra£ transacties moest worden g houden. In de Congrescomnussi^ die de Iranaffaire nu ond zoeken, wordt William Cas« als een kroongetuige schouwd. De vraag is a» of Casey's gezondheids^ stand een verhoor d°°r speciale onderzoekscomm* sies en de met het onderz naar het Iranschandaa laste openbare aanKi»» toelaat. fae. Casey's in december as legde verklaringen he niet veel opheldering it schaft. Ze zij n wellicht ai invloed door de ziekte dj kele dagen later aan het, trad en die zijn terufn de naar de top van een va ,e machtigste organisaties VS wellicht blijvend o" gelijk zal maken. ZIET er naar uit dat de dreigende handelsoorlog tussen de pese Gemeenschap en de Verenigde Staten op het laatste "ent wordt afgeblazen. Niet omdat de Amerikaanse regering if 'onredelijke' eisen heeft ingeslikt, maar omdat de Gemeen- 8p nieuwe concessies heeft gedaan om een escalatie te ver ten. Dat is verstandig, want de gevolgen van een echte Trans- Wische handelsoorlog zijn niet te overzien. 'ammunitie' lag aan beide zijden van de oceaan al hoog op- "lapeld. Amerika zou eind deze week de invoer van een aantal ie produkten met 200 procent gaan belasten en de Ge nschap op haar beurt zou Amerika met gelijke munt terugbe lt door het belasten van de invoer van maïs en rijst. Als ant- °fd daarop zou Washington weer nieuwe importbeperkende atregelen uit de kast halen, daarmee de EG dwingend ook an- 'e Amerikaanse produkten aan te pakken. Kortom, een vi- circel die de handel tussen beide economische groot- Wen sterk zou beperken, met alle gevolgen voor hun econo men de internationale handel. 'oor Nederland zou een handelsoorlog in eerste instantie een ffle tegenslag hebben betekend. De export van zuivel naar "Szou worden aangetast, maar de schade zou beperkt blijven enkele tientallen miljoenen guldens. De tegenmaatregelen van tG zouden Nederland wel harder treffen, met name de toch al Joeilijkheden verkerende Rotterdamse haven. Meer dan de Wan de Amerikaanse export naar de EG van maïs en andere "oedergrondstoffen loopt via Rotterdam. Een stagnerende V(>er als gevolg van EG-sancties zou ook deze sector in de 'en in problemen brengen. BREIDING van de handelsoorlog zou op wat langere termijn naar Amerika exporterende bedrijven voor het blok zetten, bedrijven worden toch al geconfronteerd met exportproble- ais gevolg van de goedkope dollar. Als de EG het been stijf niif '1adda1 ui' Poli'iek oogmerk misschien een goede w gemaakt, maar tot gevolg hebben gehad dat West-Europa 'wel van) de Amerikaanse markt zou verliezen. De gevolgen to,!? desastreus zijn. Terecht dat de Gemeenschap het niet heeft laten komen. J besluit van de EG roept wel vragen op. Als het geschil met k Janclaa9 of morgen wordt bijgelegd is daar niet de garantie ®rkre9en dat nieuwe conflicten in de nabije toekomst kun- orden voorkomen. Integendeel. Nu het Amerikaanse Con- tar i oversP°a|d door protectionistische opvattingen is het a y®ns9.r0°t dat het door de knieën gaan van de Gemeen- q Washington als een teken van zwakte zal worden opge- r» moet worden dat de Amerikanen na verloop van dekko6 '°nrechtrtiatigheden' in hun handel met de EG zullen hn 7i ii"' Sectechtig de knieval van de EG, met nieuwe uilen komen om hun bedrijfsleven te beschermen tegen concurrentie. Het is derhalve oppassen geblazen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Nijpels (Volkshuisvesting) moet van de PvdA de Kamer op korte termijn op de hoogte brengen van de problemen bij de Rijksgebouwendienst die ge leid hebben tot het uitstellen van de nieuwbouw en ver bouw van gevangeniscomple xen. Volgens woordvoerder Hummel moet de Kamer in staat gesteld worden met de minister te overleggen over de moeilijkheden bij de dienst. DE VOORZITTER van de Europese Commissie, Delors, heeft gisteren in Den Haag met premier Lubbers, minis ter Van den Broek, diens staatssecretaris Van der Lin den en andere leden van het kabinet de problemen van de Europese Gemeenschap be sproken. Delors bezoekt de Westeuropese hoofdsteden om de meningen van de re geringen te peilen over de fi nanciële problemen van de EG. FOTO ANP 28.000 VUT ers VORIG jaar zijn ruim 28.000 werknemers vervroegd uitge treden. In 1985 gingen 26.000 mensen met de VUT. Dit blijkt uit voorlopige gegevens van een onderzoek bij ongeveer 21.000 bedrijven en instellin gen door het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). (ADVERTENTIE) Zonnig in Zomervakanties D66-KAMERLID: Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Gevaarlijke transporten over de Wester schelde zouden niet langer 's nachts mogen plaatsvinden. Dat stelt het D66-kamerlid Wolffensperger in vragen aan minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Uit cijfers zou volgens het kamerlid gebleken zijn dat het aantal aanvarin gen 's nachts vijf maal zo groot is als overdag. Wolffensperger wil van de minister weten of ze van plan is maatregelen te treffen voor een veiliger ver voer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde. Het D66-kamerlid is verder van mening dat de huidige controle op transporten over de Westerschelde onvoldoende is, omdat de Antwerpse haven hecht aan vrije doorvaart. Ook zou de communicatie tussen de schepen onderling en tussen de schepen en de wjal voor ver betering vatbaar zijn. Het D66-kamerlid stelt zijn vragen naar aanleiding van de brand op de tanker Olympic Dream. Hij baseert zich daar bij op uitlatingen van de Zeeuwse Milieu Federatie. ROTTERDAM (ANP) - Cao 1987 voor het beroepsgoede- renvervoer over de weg (60.000 werknemers) is gisteren defi nitief rond gekomen. Zowel de leden van de werkgeversorganisaties als van de vervoersbonden heb ben in meerderheid ingestemd met het op 18 december be haalde onderhandelingsresul taat. Een van de belangrijkste punten van de nieuwe cao is het boetebeding voor werkge vers die zich niet aan de cao- bepalingen houden.De werk nemers in het wegvervoer krijgen dit jaar een loonsver hoging van een procent en vanaf 1 juli vijf roostervrije dagen per jaar. De gemiddelde werkweek komt daardoor op 39 uur. De vut-leeftijd gaat van 61 naar 59 jaar. Voor werkuren in het weekeinde wordt een toeslag van dertig procent op het loon betaald. Door Romain van Damme en Marlise de Jong HET begint op een heuse in terland te lijken: België-Ne- derland. De Van Gils-groep had het gisteren eerlijk ver deeld. De eerste helft werd in Den Haag gespeeld. Een paar uur later was het sjieke Cres- thotel in Antwerpen het decor. „De afgelopen weken zijn er de nodige beschuldigingen aan ons adres geuit", vertelde P. Faas, voorzitter van de Raad van Bestuur. „We hebben meermalen op het punt ge staan openheid van zaken te geven en ons verhaal te vertel len. Moeilijke zaak, omdat tal van documenten en gegevens ontbraken. Die werden ons onthouden. We hebben zelfs nu nog niet alles in bezit". Een van die papieren werd pas op daags voor de laatste zittingsdag aan het dossier toegevoegd. Rechter De Coo- man kreeg die brief uit han den van prof. dr. W. Missorton. De hoogleraar in de economie aan de Brusselse universiteit werd in deze zaak door rechter De Cooman als getuige-des- kundige gehoord. Toen liet Missorton weten geheime no tities gevonden te hebben. Die zouden belastend zijn voor de ABN én Van Gils. „Die brief moet heel voor zichtig gelezen worden", zegt Ben van Gils. „Die brief is niet ondertekend. Dat gebeurde anders altijd. Missorton heeft zelf heel wat te verbergen". Gisteren heten de 'Van Gil- sen' verder weten weinig te begrijpen van de gang van za ken in België. Zo werd tot ver bazing van Faas en de zijnen een 3.000 bladzijden tellend re servedossier uit de kelder van het gerechtsgebouw in Leuven gehaald. Volgens Faas belang rijke informatie voor Van Gils. „Dat dossier kwam mei vorig jaar tevoorschijn. Maar dat was niet het enige dat ons verbaasd heeft". De zaak Van Gils/ABN is nog altijd 'onder de rechter'. Toch voelde Van Gils zich ge roepen om het een en ander uit de doeken te doen. Niet zo ge bruikelijk. „Dat klopt", gaf P. Faas toe, „maar we meenden ons te moeten verdedigen te gen allerlei insinuaties". Om dat te bekrachtigen voerde Ben van Gils een groot aantal Belgische personen op. „Wel 25. Die mensen waren al lemaal op de hoogte van de af spraken die gemaakt zijn. Een eis van de Belgische overheid was dat De Demer niet langer 'VAN GILS geeft opening van za ken'. Met die tekst lokte de Inter nationale confectleglgant Van Gils de pers naar Den Haag en Antwerpen. De top van het be drijf, binnen twee weken vier keer in de beklaagdenbank voor de rechtbank van Leuven, wilde niet langer zwijgen. „We zijn geen misdadigers". Belgische vakbonden verden ken Van Gils en de Nederlandse bank ABN ervan negen miljoen gulden overheidsgeld doorge sluisd te hebben naar Neder land. Daar zou het geld gebruikt zijn om schulden van Van Glls aan de ABN af te lossen. Het geld was eigenlijk bedoeld om de confectiefabriek 'De Demer' er weer boven op te helpen. 'De Demer', nog niet zo lang gele den eigendom van Van Gils, leed zware verliezen. De in Aarschot gevestigde fabriek Is inmiddels failliet. De negen miljoen zijn foetsie. aansprakelijk mocht blijven voor de kredietopname van het totale concern. Dat werd uit en te na besproken met alle betrokkenen. Pas dan zou er subsidie komen". De Belgische overheid ver strekte vervolgens in de tweede helft van 1981 en in 1982 enkele voorschotten aan 'De Demer' onder borgstelling van Van Gils. P. Faas: „Al deze afspraken en handelin gen werden niet in een achter kamertje in het schemerdon ker geregeld. Ze werden door gesproken, genotuleerd en en kele malen grondig gecontro leerd en in orde bevonden". Ondanks de uitleg van Faas en Ben van Gils blijven er vragen over. Zo had rechter De Cooman het over gewij zigde balansen en jaarreke ningen. Toen werd door Van Gils gewezen naar Van Hee, een aantal jaren geleden juri disch adviseur van de confec- tiegigant. Van Hee werd in 1983 aangehouden op verden king van verduistering. Het ging om een bedrag van 10 miljoen Belgische franken, toen ongeveer 600.000 gulden. Destijds verklaarde Van Hee veel te kunnen vertellen over de gang van zaken bij 'De De mer'. Zover is het nooit geko men. Van Hee, dé kroonge tuige in deze zaak, pleegde zelfmoord. Dat weerhield Ben van Gils er niet van een theorie op te bouwen rond de beweegreden van Van Hee. „Van Hee had geen RSZ-gelden - sociale premies - afgedragen. Hij had er alle belang bij dat 'De De mer' bleef draaien. In België staat op verduistering ook een verj arings termij n". Bij die ene theorie bleef het niet. „In 1983 is geprobeerd geld van ons te krijgen. Dat was een civiele procedure. We zijn toen in het gelijk gesteld. Om toch te kunnen vorderen is daarna een strafproces begon nen. Als dat strafproces ge wonnen wordt, kan men gaan vorderen". Het concern gaat er vanuit dat het niet tot een veroorde ling komt. „Want er is aan Van Gils, noch aan de ABN- bank, nooit één cent, of liever gezegd, één frank betaald. Niet bij de verzelfstandiging van 'De Demer', niet daarna". Volgens Faas heeft Van Gils in deze zaak 33 miljoen Belgi sche franken - ongeveer 2 miljoen-verloren. Dat is in middels verrekend in de laat ste cijfers van het concern. Over die cijfers werd niet moeilijk gedaan. Bij een totale omzet van 164 miljoen werd een netto-winst van 7.8 mil joen behaald. De vooruitzich ten voor dit jaar zijn bemoedi gend. A Ar v i? Wat hebben we aan discussies over eigen risico voor de zie kenfondspatiënt? Het hele le ven is een zaak van eigen risi co. Wees daar maar van verze kerd. Als je in je auto stapt, neem je een groot risico. Ook al geldt een smog-alarm, je blijft gas sen spuiten en het milieu ver pesten. Waarom ga je niet lo pen? Nou, dan zou je al die gassen inademen en je zou hoestend ten onder gaan. Dagelijks brengen wij ons eigen leven en dat van anderen in gevaar. Mist en rotzooi in de lucht? Smogt wat! De samenleving zit vol risico's. Als je besluit je auto braaf thuis te laten, ontdek je 's avonds dat je autoradio gesto len is. De Kleine Crimineel had weer een muziekje nodig! De regering gaat nu iets doen aan onze veiligheid. Maar liefst 150 huismeesters houden de wacht in portieken en trap- penhallen. Daar zal de Kleine Crimineel van opkijken. Ministers Korthals Altes is er zelf één van. Hij beheert twee gebouwen, dat*van justitie en dat van binnenlandse zaken. Er moet meer toezicht komen. En er is een enorm gebrek aan normbesef. „Zeg jongen, waarom heb jij die boom vernield? Heb je geen normbesef meer?". „Nee meneer, gestolen". Wie de Kleine Crimineel in het gareel wil brengen, doet dit geheel op eigen risico. MERIJN Opvolger Schoo MR. M. Lauxtermann is giste ren beëdigd als lid van de Tweede Kamer voor de WD. Lauxtermann (57) neemt de plaats in van oud-minister voor Ontwikkelingssamen werking Schoo, die vorige week 'wegens persoonlijke re denen' voor de Tweede Kamer bedankte. Smogvorming DE BRABANTSE en Lim burgse Milieufederaties vin den dat de overheid strenger moet optreden tegen de vor ming van smog. De ervaring met het smog-alarm hebben vorige week duidelijk ge maakt dat vooral het ver keersbeleid heeft gefaald. De oproep van de provinciale be sturen om de auto thuis te la ten is massaal genegeerd. Apothekers DE APOTHEKERS vinden de richtlijnen van de Europese Gemeenschap voor de controle op geneesmiddelen te streng. De EG stelt extreme eisen, die als ze altijd werden toegepast, tot hoge kosten zouden leiden. Dit heeft de secretaris weten schapszaken van de apothe kersorganisatie KNMP, dr. C.J. de Blaey, dinsdag ver klaard. Laser bij UCN ULTRA Centrifuge Nederland (UCN) in Almelo is een onder zoek gestart naar de mogelijk heden van de lasertechnologie voor het verrijken van ura nium. Het bedrijf werkt bij de veelomvattende studie nauw samen met wetenschappelijk instellingen. De partnerbe- drijven van UCN in West- Duitsland en Groot-Brittannië gaan eveneens na of lasers ge schikt zijn voor het verrijken van uranium. Discussie OP DE valreep van de Staten verkiezingen zal de Tweede Kamer een debat houden over het sociaal-economisch beleid van het tweede kabinet-Lub- bers. Dat is gisteren afgespro ken. Om zo'n debat was vorige week gevraagd door PvdA- fractieleider Kok. Gisteren gingen CDA en WD schoor voetend akkoord. „Als de grootste oppositiepartij het wil, zullen wij dat niet tegen werken", aldus CDA-fractie- leider De Vries. Bommelding Hoge Raad HET GEBOUW van de Hoge Raad der Nederlanden aan het Plein in Den Haag is gister middag ontruimd nadat in een anoniem telefoontje een bom melding was gedaan. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie was de bom melding afkomstig van iemand die beweerde lid te zijn van de actiegroep Rarara.

de Stem | 1987 | | pagina 3