even. UITBLAZEN Carrefour-schandaal bedreigt nu ook premier Chirac Financiële schandalen vliegen Thatcher om de oren William Casey komt niet meer terug Progress Verstandig Oppassen Grootvaders klompen LINKSE EN RECHTSE POLITICI IN VERLEGENHEID DOOR FRANSE FRAUDE-ZAAK |folitiescho ival wonin QESTEMCOD ZOEKEN NAAR NIEUWE CIA-DIRECTEUR AL BEGONNEN WIMKOCK WOENSDAG 28 JANUAR11987 ACHTERGROND PAGINA 2 WOENSDAG 28 JAf Met tennispas vliegbasis op NA HET grasduinen in De Boer en z'n Erf, het Brabantse spreukenboekje waarover ik het gisteren al even had, hoef ik me niet meer af te vragen waar sauwelaars rond carnaval hun inspira tie vandaan halen. Ze put ten gewoon uit het geestelijk erfgoed van de voorvaderen. Die sauwelden het hele jaar, als je tenminste onder sauwelen vooral verstaat het kernachtig en geestig onder woorden bren gen van de waarheid. De Boer en z'n Erf is er een uit een serie folkore-boeken van de Uitgeverij Corrie Zelen. Ik heb enkele boeken van die serie al jaren op de Brabantse plank staan, maar ze nooit gele zen. Het is typisch lectuur waarvan je meent haar niet te mogen missen, maar die je ge makkelijk bewaart voor 'later'. Dat soort boeken wordt nog slechts bij toeval ooit geopend. De spreuken en gezegden van De Boer en zijn Erf werden door de schrijvers Ben Janssen en Gerard Ulijn in het oosten van Brabant verzameld, maar dat heeft voornamelijk beteke nis voor het dialect waarin ze zijn gesteld. Da meidje hee veul koei op d'rre kop gehad, bijvoor beeld, is een gezegde dat ik me herinner als Dè meske heej veul koei op d'rre kop g'ad Ik kan me nog herinneren dat ik dit gezegde voor het eerst hoorde en dat ik maar niet kon begrij pen wat ermee bedoeld werd. Vragen naar een verklaring, zo had ik al geleerd, had weinig zin, want ik proefde wel aan de sfeer waarin de woorden vielen, dat het een speciaal voor vol wassenen gecodeerde medede ling was, waarvoor kinderen al te gauw te grote oren hadden. Waar de mensen over spra ken toen ze het hadden over 'het meisje met de vele koeien op haar hoofd', was een waar schijnlijk onweerstaanbaar vrouwspersoon dat al vele vrij ers had gehad. Vooral in het hoofdstuk Van vrijen en trouwen en kindjes krijgen, büjkt dat het bedenken en gebruiken van dit soort kernachtige gezegden vooral mannenwerk was. De vrouwen komen er meestal bekaaid af, zoals de volgende voorbeelden laten zien: 'Krimpende winden en uit gaande vrouwen zijn nooit te vertrouwen.' 'Motregens en jonge meiden bedriegen je het hardst.' 'Wie het wijf vat om het lijf, verliest het lijf en houdt het wijf.' 'Het is met een vrouw als met een mes, bot of weg.' Van een vrouw die de dertig al voorbij was en nog steeds op de ware Jacob wachtte zei men: 'Ze zit op 't schaap van St.-An- na.' Maar helemaal te versma den was een oude vrijster blijk baar ook niet: 'Als een oude schuur brandt is ze niet meer te blussen.' Het landleven moet er een van hard werken en vleselijke lusten zijn geweest. Dat maak ik tenminste op uit de verkla ring die de schrijvers geven voor het volgende: 'De meeste boerenjong zijn onder schaft tijd gemaakt.' Die verklaring luidt: 'Als de boerenjongens en -meiden tijdens het werk op het land pauze hadden gingen ze vrijen.' Het staat er, absoluut en doodnuchter, dus zal het wel waar zijn geweest. Van een dergelijke actieve tijdspassering tijdens koffie- en boterhampauze, kwam wel eens wat. 'De meeste boerenjong' zelfs. Maar als dat dan bleek, dan werd de levenswijze boer een huichelaar en vond hij het toch niet zo gewoon als het ge zegde hierboven zou doen ver moeden. 'Hij heeft naast den emmer gekalfd', zeiden ze dan van de ongehuwde, aanstaande vader of: 'Ze hebben in den emmer gescheten.' Graag mochten onze platte landse voorvaderen zich wagen aan vruchtbaarheids-voorspel lingen. Als een oudere man trouwde met een jonge vrouw 'als een kadetje gebakken in de maneschijn') zei men veelbetekenend: 'Een jonge ooi en een oude ram, geven binnen het jaar een lam.' Op de eerste menstruatie van een meisje sloeg het volgende gezegde: 'Als het boompje bloeit kan het vruchten dragen.' Jong trouwen had blijkbaar ook een gunstig effect op het geboortecijfer. 'Vroeg in de wei, vroeg vet,' zei den ze dan. Als een vrouw 'op het schaap van St.-Anna' kwam te zitten hoefde dat nog niet haar eigen schuld te zijn. Haar (mannelijke) omgeving ver stond in elk geval de signalen van een trouwlustig meisje: 'Als het hooi het paard volgt wil het gevreten zijn.' Helemaal machteloos waren zelfs in die mannenwereld de vrouwen niet, getuige het gezegde: 'Eén vrouwenhaar trekt meer dan tien ossen. Maar als ze dan een man aan de haak had en een stoet kinderen voor hem had gebaard, zeiden de boeren: 'HIJ heeft een schone processie. Aan kinderen had - zoals bekend - het milieu van onze voorvaderen geen gebrek. 'Ge komt makkelijker aan tien kin deren dan aan één koe.' Was een vrouw in verwach ting dan zei men van haar dat ze 'Van de donder was geraakt'. Dat nu vind ik lang niet zo mooi gezegd als 'het voortuintje in het zaad hebben staan'. 'Hedde gij oew veurtuintje al in het zaod staon?' hoorde ik ooit iemand vragen aan een pas ge trouwde man. Dat gezegde mis ik in 'De Boer en zijn Erfdat boekje vol plastische Oostbra bantse spreuken, ook verstaan baar en meestal herkenbaar voor Westbrabanders en an dere Nederlanders, voorzover die niet al te ver van grootva ders klompen verwijderd zijn geraakt. IIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIMMIIIIIIIIirrT Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326 (alléén abonnementen). Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen, bij vooruitbetaling te voldoen: 24,20 per maand; 69,75 per kwartaal of 271,00 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, f 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje®076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911.) Rdnlfrolotioc' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Bob van Huët EEN van de allerhoogste Franse politiefunctiona rissen, controleur-gene raal Jacques Delebois is deze week in Parijs gearresteerd voor zijn rol in het financiële poli tieke schandaal Carre- four. Delebois zou met een door de Franse geheime dienst 'echt-vals' paspoort de vlucht hebben georganiseerd van de wegens fraude gezochte Yves Chalier, de vroegere kabi netschef van de socialistische ex-minister van Ontwikke lingssamenwerking Chris tian Nucci. De laatste wordt ervan verdacht zelf ook in de overheidskas te hebben ge graaid en loopt kans zich daarvoor te moeten verant woorden voor een speciaal hooggerechtshof van parle mentariërs en senatoren. Op het Carrefour du Déve- loppment (Kruispunt van Ontwikkeling) blijken vele kronkelige wegen samen te komen. Zowel linkse als rechtse politici zijn in deze affaire gecompromitteerd. Aanvankelijk zaten alleen de socialisten in het straf- bankje toen de neo-gaullisti- sche minister van Ontwikke lingssamenwerking Michel Aurillac in april van het vo rig jaar bekend maakte dat hij een gat van 10 miljoen francs had ontdekt in de boekhouding van zijn voor ganger Nucci. Via de organisatie Carre four bleek door verschillende personen overheidsgeld ge kaapt, dat bestemd was voor hulp aan de Derde Wereld. Valse en dubbele rekeningen waren ondertekend door Christian Nucci en diens ka binetschef Yves Chalier. De minister zou daarvan een ge deelte van de verkiezings campagne voor een Kamer zetel hebben gefinancierd, zijn medewerker gaf dure cadeau's aan vriendinnen en kocht een kasteel voor zich zelf. In totaal zijn inmiddels 12 mensen wegens medeplich tigheid in staat van beschul diging gesteld. Een extra di mensie krijgt de zaak wan neer onderzoeksrechter Jean-Pierre Michau boven water krijgt dat er flink is Charles Pasqua ..brein.. geknoeid bij de organisatie van de Frans-Afrikaanse top van 1984 in Boeroendi. Fan tastische rekeningen zijn in gediend voor transportkosten die nooit zijn gemaakt en voor het inhuren van lijf wachten, die niemand ooit zag. - FOTOAFP Geruchten gaan dat Guy Penne, een Afrika-kenner en adviseur van president Mit terrand van de malversaties heeft geweten. Het Elysée nemt geen risico's: Penne wordt naar de senaat wegge promoveerd en opgevolgd door een zoon van de presi dent. Christian Nucci ontkent alle beschuldigingen en zegt dat Chalier zijn handteke ning heeft vervalst. Wanneer Yves Chalier, die inmiddels door Interpol wordt gezocht, plotseling in Brazilië opduikt en in kran ten-interviews uithaalt naar zijn vroegere minister, begint een nieuw hoofdstuk in deze politieke thriller. Al gauw lekt uit dat Chalier bij zijn vlucht is geholpen door 'een hoge politiefunctionaris' (De lebois). De prijs daarvoor was natuurlijk een belas tende verklaring voor het vo rige, socialistische, bewind. Er komt een kink in de ka bel wanneer Chaliers vrien din 'tegen de afspraak' wordt gearresteerd wegens mede plichtigheid in de verduiste ring van Carrefour-gelden. De ex-kabinetschef zegt zich bedreigd te voelen en keert onverwachts terug naar Pa rijs, waar hij zich aangeeft bij de politie. Minister van "Binnenlandse Zaken Pasqua is het brein achter deze politieke mani pulatie, zo beweert Yves Chalier tegenover onder zoeksrechter Michau. De weinig populaire rechter hand van Chirac - bekriti seerd vanwege zijn onge nuanceerde beleid tijdens het studentenprotest - ontkent in alle toonaarden en waar schuwt dat 'de boom het bos niet moet verwijten'. Pasqua spreekt van een complot om de regering van premier Chi rac te destabiliseren en doet de krant Le Monde, die tel kens met nieuwe onthullin gen komt, een proces aan we gens laster. Zal ook dit schandaal in de doofpot verdwijnen?, zo vroeg een politiek commen tator zich gisteren af. Zowel de socialistische partij als de I neo-gaullistische RPR van Pasqua en Chirac kan niet gelukkig zijn met een diep gaand onderzoek in deze af faire. In de aanloop naar de pre sidentsverkiezingen van zit niemand te wachten op I negatieve publiciteit. Daarbij speelt nog een andere kwes tie. Het is een publiek geheim I in Frankrijk dat verschil lende politieke partijen hun verkiezingsfonds soms op il- legale wijze laten spekken. Nucci is wat dat betreft niet de enige. Door Pieter-Jan Dekkers HET zit de Britse pre mier Thatcher niet mee in het 'oogstjaar'. Nog maar nauwelijks beko men van het ene finan ciële schandaal - rond de brouwerij Guinness - of het andere - waarbij het eerbiedwaardige verze keringsconcern Lloyds is betrokken - dient zich aan. Toen vori|> jaar de geheel vernieuwde Londense Effec tenbeurs de concurrentie strijd met de rest van de fi nanciële wereld aanging (The Big Bang) was er nog geen vuiltje aan de lucht in de Londense City. Afgezien van enkele computerstorin gen leek de nieuwe Beurs een gouden greep te zijn. En getrouw aan haar lijf spreuk 'Vrijheid Blijheid' peinsde de 'Ijzeren Dame' er niet over om de City via re gelgeving in goede banen te leiden. Regelgeving is in Downingstreet 10 een vies woord, zo als 'privatisering' in datzelfde pand wordt aan beden als het alleenzaligma kend evangelie. Nu zit er altijd kaf onder het koren en dus is lang niet iedere bolhoed in de Lon dense City een brave burger. Speculanten nemen het soms niet zo nauw met (ongeschre ven) regels, als er maar geld te verdienen is. Het wordt anders als er grote concerns bij betrokken raken, ondernemers die voor het oog immer de Britse tra ditie van betrouwbaarheid hebben hooggehouden. Zoals de top van de brouwerij Guinness, producent van het 'betere' merk gedestilleerd. Die blijkt zich schuldig te hebben gemaakt aan illegale beurspraktijken bij een po ging de whiskey- en ginfa- briek Distillers Co. over te nemen, producent van mer ken als Johnny Walker. Om de overname bij voor- Margareth Thatcher ..tegenvaller.. - foto ap baat te laten slagen had de directie van Guinness op ille gale wijze Guinness-aande- len opgekocht in een poging de koers op te drijven. Een onderneming waarvan de aandelen hoog genoteerd staan aan de Londense Beurs ligt immers beter in de markt. En alsof dat al niet erg genoeg was spande de di rectie ook nog de als uiterst betrouwbaar te boek staande bank Morgan Grenfell voor het fusiekarretje. Vorige week bleek dat ook Gerald Ronst'.n, eigenaar van het grootste particuliere be drijf in het Verenigd Ko ninkrijk, geld heeft gekregen van Guinness om de overna mepoging van de brouwer te steunen met het aankopen van aandelen. En dus rollen er de laatste weken herhaal delijk koppen in de City. Nu dan Lloyds, het 299 jaar oude verzekeringsconcern, waar zekerheid het hoogste goed is dat de klant geboden wordt, althans, dat is de be doeling. Maar nadat twee jaar geleden geruchten in omloop kwamen als zou Lloyds enorme verliezen lij den heeft de regering een commissie ingesteld, die moest napluizen wat er pre cies met het concern aan de hand is. Eind vorige week is het re sultaat door voorzitter Sir Patrick Neill, een als onaf hankelijk bekend staande ju rist, openbaar gemaakt. Be langrijkste conclusie: het is een zooitje bij Lloyds. Niet dat Sir Patrick zich in het rapport van dergelijk taalge bruik bedient, maar daarom nog niet minder waar. Om de top van Lloyds met een voor het blok te zetten heeft de Britse regering ver ordonneert dat de bezem er door moet, dat tal van top- funktionarissen beter elders emplooi kunnen gaan zoeken en dat de beleggers van Lloyds in de toekomst beter moeten worden beschermd. Met andere woorden: Lloyds komt onder curatele, zeer tot verdriet van Thatcher. Bijna 300 jaar geleden legde Edward Lloyd in zijn koffiehuis aan de Londense Tower Street de basis van wat later zou uitgroeien tot 's werelds betrouwbaarste ver zekeringsconcern. Edward .begon met het uitgeven van een blaadje, Lloyds News, waarin allerhande gegevens werden vermeld over de scheepvaart. Later legde Lloyd ook een register aan van schepen. De volgende stap was het verzekeren van schepen en hun lading. Eerst waren het nog voor namelijk kooplui die in Lloyds koffiehuis onderling afspraken maakten over het verzekeren van schepen en de lading. Daaruit ontstond 'Lloyds Underwriters', een vereniging die tot op de dag van vandaag de scheepvaart verzekert. De vereniging kreeg voor het eerst grote bekendheid toen voor de kust van Ter schelling het bij Lloyds ver zekerde goudschip Lutine verging en de aangesloten le den diep in de buidel moesten tasten om het schadebedrag op tafel te leggen. Lloyds is geen normaal verzekeringsconcern. Het wordt nog steeds gevormd door de 'leden', ook wel 'na- mes' genoemd. De kooplui van het eerste uur, maar ook beleggers die in het verzeke ren van schepen een goed be legde boterham zagen, vooral toen de scheepvaart door technische ontwikkelingen steeds veiliger werd. De 'names' van vandaag zijn meestal welgestelde par ticulieren die Lloyds met hun vermogen steunen en onbe perkt aansprakelijk zijn. Ze hebben zich verenigd in een aantal 'syndicaten'. Het gaat om pakweg 31.000 personen en bedrijven. Dat Lloyds zich een grote reputatie op het gebied van scheepvaartverzekering heeft verworven komt niet in de laatste plaats door het verzamelen van gegevens, die het risico van verzekeren beperkt. Wat met 'Lloyds News' begon is nu uitge groeid tot een register, waarin zowat elk schip dat de wereldzeeën bevaart is geclassificeerd. Lloyds verzamelt en publi ceert gegevens over aan komst en vertrek van sche pen, over de staat waarin schepen zich bevinden en over averij die opgelopen wordt. Verder heeft Lloyds Register maatstaven voor de bouw van schepen opgesteld. Dat heeft het risico van de 'namers' tot in de jaren ze ventig aanzienlijk verkleind. Er werd door hen dan ook geld als water verdiend. Dat veranderde eind jaren zeven tig, toen bleek dat er binnen Lloyds op grote schaal werd gefraudeerd. Een aantal 'na- mes' raakte in die jaren dan Ook aanzienlijke fortuinen kwijt. De Britse regering greep in, reorganiseerde Lloyds en ging over tot de orde van de dag. Het bestuur van Lloyds echter niet: het trad tussen 1983 en 1986 disciplinair op tegen aangesloten verzeke raars, herverzekeraars en agenten, die het niet zo nauw namen met de nieuwe regels. In totaal 36 personen moesten zich verantwoorden op de aanklacht van 'ongeloorloof- dej praktijken. Met 14 van hen brak Lloyds volledig, 4 anderen kregen een forse boete aan de broek. Er werd Het hoofdkantoor van Lloyds in Londen. - foto ap overigens niemand voor de rechter gesleept, want dat soort zaken regelt men in de City 'onder ons'. Nu blijkt dat de ingreep van 1982 misschien wel de 'kleine' oplichters het frau deren onmogenlijk heeft ge maakt maar tegelijkertijd het bestuur zoveel macht heeft gegeven, dat de hoge heren de verleiding niet heb ben kunnen weerstaan en zelf het rechte pad hebben verlaten. Zo hebben een aantal top figuren binnen Lloyds de af gelopen jaren vele honderden miljoenen ponden van 'na- mes', die moesten dienen als garantiekapitaal, overgehe veld naar speciale rekenin gen om voor andere, meer geld opbrengende doeleinden te worden gebruikt. Door de aan het licht geko men praktijken bij Lloyds zullen naar verwacht veel slachtoffers onder de 'names' vallen, tot in de Britse ko ninklijke familie toe. Zo raakt de hertogin van Kent een aanzienlijk deel van haar spaarcenten kwijt. Sir Patrick stelt voor Lloyds opnieuw te reorgani seren maar dan zo dat de be leggers, de 'names' dus, via de Raad van Bestuur meer invloed krijgen. De top van Lloyds heeft zich gehaast om die aanbevelingen over te ne men en derhalve zullen er een aantal topfunctionaris sen plaats moeten maken voor vertegenwoordigers van de beleggers. Of het tot strafvervolging komt is nog maar de vraag. Wat dat betreft dekken de heren elkaar aardig. Boven dien zou een serie fraude processen het vertrouwen in Lloyds verder kunnen aan tasten. Wel is in Downingstreet 10 het besef gegroeid, dat de re gering niet met de armen over elkaar kan blijven zit ten, nu Thatcher de finan ciële schandalen om de oren vliegen. En dus heeft ze mi nister Paul Channon van Handel en Industrie ge vraagd The City 'uit te mes ten'. Een moeilijke opgave voor Channon, vooral ook omdat hij zelf lid is van de familie Guinness en bij het uitmes ten van die stal heel wat fa milieleden zou kunnen te genkomen. De Conservatieven zijn door al die schandalen be hoorlijk in de hoek geduwd en dat is in een verkiezings jaar nooit een aantrekkelijke positie. Zodat voorzitter Nor man Tebbit vorige week wel gedwongen was te verklaren 'dat we de City zullen schoonvegen zoals we de vakbonden hebben schoon geveegd'. Nee, niet door de vriendjes in de City achter slot en grendel te zetten, maar wel door ze zo snel mogelijk weg te promoveren. Zo worden bij Guinness, Morgan Grenffell .en Lloyds al menige gouden handdruk klaargelegd om de verdachten op een 'fatsoen lijke' manier weg te werken. Minister Channon heeft stoer aangekondigd dat iedereen die in de City de fi nanciële gedragscode over treedt wordt aangepakt en dat elke fraudeur op de Beurs een zware gevangenis straf boven het hoofd hangt Waarop enige hilariteit van uit de oppositiebanken de be windsman deed ineenkrim pen. Want wie mest er nu z'n eigen stal uit? tLEM (ANP) - Bij de i 1 maandagmorgen vroeg Ln woning aan de Fortui (tan in Krommenie heeft i ten de politie geschoten. O «ft officier van justitie n Bot in Haarlem gister Meegedeeld. De twaalf mannen van h Lestatieteam van de rijksp Jtje die waren ingezet wordt |ver de kwestie dinsdag g ord. Alle twaalf politiemei i waren met een pistool g Lpend. Hoeveel schoten Jjn afgevuurd tijdens de inv Kon Bot nog niet zeggen. 1 Het arrestatieteam werl Lr de districten Amsterdar [jltmaar en Utrecht. Het teai Y] Van ojzze I IeN HAAG - De V"! oor de verkiezingen e nadruk leggen op |eid voor de linkse pa: „Een linkse meerderhei (ting verlammen, het r VD zal niet uitgevoerd 1 Ir Voorhoeve van de W Ier gisteren bij de presc Ijsttrekkers voor de State Ook fractievoorzitter Zou Indijk van de Eerste Hamei Fietste gisteren het beeld var Jen 'dreigende impasse in d( fetgeving', mochten PvdA PPR, CPN en PSP eer leerderheid halen in de Se- laat. De Eerste Kamer zal dit fear voor het eerst in een keer lorden gekozen door Provin- VOLKEL (ANP) - Een I pasje van de Koninklijke [Nederlandse Lawn Ten- [nisbond is voldoende om j de vliegbasis Volkei bin- I nen te komen. Dat meldt het Eindhovens Dagblad I dinsdagmorgen. Een verslaggever van die krant toonde het I pasje aan de wachtpost 1 bij de poort en mocht on- I gehinderd doorrijden. De verslaggever is een half uur op de basis gebleven. I Gedurende die tijd is hij lin enkele gebouwen ge weest. De krant onder- Jnam de aktie naar aan- I leiding van de recente I wapendiefstal uit een ka- I zerne in Ede. Door Jo Wijnen ENKELE dagen nadat hij uitvoerig door leden van het Amerikaanse Congres aan de tand was gevoeld over zijn rol in het Iran-schandaal, werd CIA-directeur William Casey plotse ling opgenomen in een ziekenhuis in Washing ton. Op 18 december - de dag dat hij opnieuw had moeten verschijnen voor een onder zoekscommissie van het Con gres - werd Casey geope reerd voor een hersentumor. Vorige week gaf een woord voerder van het George- towwn Hospital in de Ameri kaanse hoofdstad een verkla ring uit waarin het heette dat 'terwijl de patiënt wordt be straald, hij dagelijks vooruit gaat'. Enkele dagen later moest het ziekenhuis bevesti gen dat bij Casey al ander half jaar geleden prostaat kanker was geconstateerd. Het Witte Huis heeft ken nelijk de hoop opgegeven dat de 73-jarige CIA-directeur op zijn post zal terugkeren en kijkt daarom al uit naar een nieuwe topman voor Ameri- ka's buitenlandse inlichtin- gendiènst. De naam van de voormalige Republikeinse Senator Howard Baker prijkt bovenaan de kandida tenlijst. Voor president Reagan is het mogelijke vertrek van William Casey - die zelf ook schijnt te overwegen zijn ontslag in te dienen - een grote klap. De CIA-directeur was Reagan zeer toegedaan. Casey werd vrijwel onmid dellijk na Reagans amb- staanvaardiging in 1981 be noemd, al duurde het nog ge ruime tijd voordat hij in het hoofdkwartier van de CIA aan de slag kon. De benoemingsverhoren van het Congres namen veel tijd in beslag. Casey mocht dan wel zeer dicht bij de pre sident staan en in kringen van het Witte Huis worden beschouwd als een bekwaam en trouw conservatief, tal van Congresleden hadden niettemin twijfel over de nieuwe CIA-directeur, wiens verleden bepaald niet onbe sproken was. Casey stond vlak na de oorlog aan de wieg van de CIA en was zeer goed op de hoogte van de opbouw en de structuur van het inlichtin genwerk. Toch koos Casey, na zijn eerste contacten met de CLA, voor het zakenleven. Hij verdiende een fortuin met het uitgeven van een soort nieuwsbrief voor top functionarissen in het be drijfsleven. Bovendien was hij een doorgewinterde Wall- Streetjurist die de financiële wereld tot in alle uithoeken kende. Onder president Nixon was hij onder meer directeur van de Import-Export Bank en onderminister voor econo- William Casey ..niet vlekkeloos.. mische zaken. Bovendien was hij voorzitter van de in vloedrijke Effecten- en Aan- delencommissie. Dat wil niet zeggen dat hij al niet eerder politiek actief was. Casey richtte in 1962 het Nationaal Strategisch Infor matiecentrum op, een con servatief instituut dat de Amerikanen er, in Caseys eigen woorden, 'ervan moest overtuigen dat de VS een tweede-rangs militaire macht waren geworden'. Tijdens Nixons regering richtte hij ook het Burgerco mité voor Vrede op, dat zich bezighield met het aanprij zen van het toen nieuwe anti-raketsysteem (ABM). Dat comité plaatste adver tenties in grote Amerikaanse kranten waarin het gewag maakte van een opiniepeiling waaruit zou blijken dat een grote meerderheid van het Amerikaanse volk zeer voor het ABM-systeem was ge porteerd. Later bleek even wel dat 55 van de 344 onder vraagden rechtstreeks be trokken was bij de wapenin dustrie. Pas toen hij, na zijn benoe ming in 1981, door een Con grescommissie werd ver hoord, bleek dat Casey's doen en laten als regeringsfunc tionaris en zakenman niet al tijd even vlekkeloos was ge weest. Hij was diverse malen met de rechter in aanraking geweest omdat hij investeer ders zou hebben misleid en omdat hij, als uitgever, pla giaat zou hebben gepleegd. De soms zeer agressieve, maar talentvolle Casey werd tenslotte toch benoemd en bleek bij uitstek geschikt te zijn om de op dat moment aan hevige kritiek bloot staande CLA te leiden. Casey zag niets in de technologische informatieverzameling, zoals die tijdens het bewind van president Carter tot ontwik keling was gekomen. Volgens Casey was verzamelen van inlichtingen echt mensenwerk dat in veei| gevallen in het uiterste heim en door geslepen spion nen moest worden De tienduizenden medewer l kers van de CLA prezen ®;J ey's inzichten en het n in het hoofdkwartier zienderogen. Maar Caseys geneigdheid voor het ouder-1 wetse spionagewerk en voo'l het leggen van allerlei Êe'j heime contacten stortte VS tenslotte in de Iran-s re. Welke rol Casey daar;"j precies heeft gespeeld blij»! vooralsnog onduidelij k. staat vrijwel vast dat ju' hij de man was die het Amerikaanse geheel buiten de - transacties moest worden P| houden. In de Congrescomntófj die de Iranaffaire nu on® I zoeken, wordt William Ca*| als een kroongetuige j*f schouwd. De vraag of Casey's gezondheidsei stand een verhoor door I speciale onderzoekscomfl-jl sies en de met het onderzij naar het Iranschandaal laste openbare aank" toelaat. Casey's in december legde verklaringen be niet veel opheldering schaft. Ze zijn wellicht I invloed door de ziekte die I kele dagen later aan het'' trad en die zijn terug»1 naar de top van een va machtigste organisaties VS wellicht blijvend gelijk zal maken. rT ZIET er naar uit dat de dr& iropese Gemeenschap en de oment wordt afgeblazen. Niet F 'onredelijke' eisen heeft int hap nieuwe concessies heeft Plden. Dat is verstandig, want di wntische handelsoorlog zijn ni< be 'ammunitie' lag aan beide Ktapeld. Amerika zou eind dez kopese produkten met 200 pi eenschap op haar beurt zou Ai en door het belasten van de i 'Ord daarop zou Washington eatregelen uit de kast halen, d< je Amerikaanse produkten a £5? c'rce' die de handel tus hten sterk zou beperken, me i-en de internationale handel, yoor Nederland zou een hand r' nge tegenslag hebben betelj 'oniZ<?u worden aangetast, ma enkele tientallen miljoenen gu, tG zouden Nederland wel hai moeilijkheden verkerende Ro F van de Amerikaanse export voedergrondstoffen loopt vi< voer als gevolg van EG-sanc en in problemen brengen. ePnE'D'NG van de handelsoo Amerika exporterende en worden toch al ge id fteh 9e!0'9 van de goedkope uken had dat uit Politiek en ri09^maa,kt' maar tot 9evolg jfj„® van) de Amerikaanse rr ver hF.^afreus z'in- Terecht Het f, n komen. IVSvenHitvan de EG roept we ee ver J 9 of morgen wordt t m wn h gen dat n|euwe conflit es wórH*n voorkomen. Integent 'aar |pwLoverspoeld d°or prote lap '^nsgroot dat het door i nan jn li/ ,oy wi uai nei ao f Geur Shin9,on als een 1 'nie!lte?d moet worden dat dekken °nrechtmatigheden' ien zmien J1' 9edachtig de kr- fropese nn men om hun bedi I concurrentie. Het is derl teke

de Stem | 1987 | | pagina 2