Doden is niet 9 maar ik sta er niet echt bij stiV Portret voor Aardenburg Maand cel plus jaar niet achter stuur voor beschonken chauffeur um mts/meao ;omatisering OOSTBURG KAN LEDEL THEA TER KOPEN en terugbetaling Apollo geeft winterconcert WOENSDAG 28 JANUAR11987 VAN ZEELAND MAN MOCHT AL NIET RIJDEN WEGENS ONTZEGGING IENDE OPEN DAGEti politierapport MOLLENDODER 'GAT IN DE MARKT': Klemmen Handwerk MIDDELBURG/ OOSTBURG - De Zeeuwse Culturele Raad laat zich in een 'bureau-advies' aan Gedeputeerde Staten positief uit over de voorgenomen aan koop door de ge meente Oostburg van het Ledeltheater. Jongmans bezoekt bedrijven Voorstelling van Drs. P. uitgesteld Plaatselijk nieuws Aardenburg IJzendijke Oostburg Winst tvoor oesterhandel Open dag Laboratoriumschool T16 PAGINA ZEELAND conciërge werkte. De vraag waarovei echtshof nu moet beslissen is in hoe- eze mondelinge afspraken legaal wa- :chter in Middelburg vond in decern- /an niet. Wethouder van culturele za- van Walraven: „De rechter vindt dai ■nlijk hadden moeten vragen: moger igenlijk wel onderhandelen? Terwij: :en met het ministerie altijd op die gemaakt worden". ollege heeft tot hoger beroep besloten leg met de Middelburgse advocaat J Weel. T20 PAGINA ZEELAND 4 Van onze correspondente MIDDELBURG - Een maand gevangenis plus een jaar lang niet rijden: dat was de straf die de 39-jarige J. N. uit Hans- weert dinsdag door de politie rechter in Middelburg kreeg opgelegd. N. stond terecht op beschuldiging van een viertal feiten. In januari van het vorig jaar zou hij in beschonken toe stand zijn auto hebben be stuurd. Na een aanrijding in Yerseke zou hij zijn weggere den en toen hij tenslotte op zijn erf werd aangehouden weigerde de man de bloed proef te ondergaan. Een en an der gebeurde bovendien tij dens een ontzegging van een vorig vonnis. N. bekende ter zitting wel dat hij die avond met zijn auto naar Yerseke was gereden. maar na cafébezoek zouden twee 'onbekenden' hem met zijn eigen auto naar huis heb ben gebracht. Toen hij vervol gens wakker werd waren de onbekenden verdwenen en stond de auto verkeerd gepar keerd, waarop N. besloot zijn voertuig tot op het eigen ter rein te rijden. Politiemannen merkten de stuntelige ma noeuvre op en N. werd aange houden. Ook bij nader onder zoek bleek niets van twee 'on bekenden' en politierechter mr. Janzen van Oosten hield het er dan ook op dat er zowel heen als terug door N. zelf ge reden was. Overigens had de man het eerder die maand ook al met de politie aan de stok gehad: bij een huiszoeking bleek hij in het bezit van twee geweren, ruim 900 bijbehorende patro nen en twee geluiddempers. Aanvankelijk had hij de poli tiemannen verteld dat hij geen wapens had, maar later werd er in het echtelijk bed een doos met de munitie gevonden. In de auto van N. lagen de (gede monteerde) geweren met de geluiddempers. N. gaf toe dat hij de wapens gebruikte voor de sport en voor het afschieten van wild op het eigen terrein. zeg lts/meao voor Zeeuwsch-Vlaandere Iari een symposium met als thema 'tech ;e automatisering'. Irijven ten te wisselen over wat da met school aan opleiding te bieder eer- heeft en wat de bedrijven vra ige lo- gen. Na een viertal sprekers het regionale bedrijfsleven in de een forumdiscussie krijgen bezoekende ondernemers ee rondleiding over de verschi lende afdelingen van de mt zodat zij een indruk krijgen hoeverre de school aan de mo dernste ontwikkelingen aangepast. „Want het sympt sium heeft ook een verborge doelstelling. We willen twee benen op de grond blij ven staan en uitzoeken wat nu waar is van wat er rondga bruid wordt. De scholen zen den achter de ontwikkeling! aanlopen, je leest verhalt over computer-analfabete me, enzovoort. In hoever: kunnen we elkaar als schot en bedrijfsleven helpen, dat de centrale vraag' plaatsvervangend directeur Magel, die het symposiui coördineert. De scholen zitten klem tu sen de vraag naar deskund personeel van de bedrijven de besnoeiingen op hun but get. Daarom werken de scht len veel met goedkopere simt latie apparaten. De ervaringt die de leerlingen tijdens hu stage in de bedrijven op zijn daarom essentieel, zijn er vaak problemen bij gebruikerssoftware, die duur is. Directeur M. Nieuv dorp: „We hebben de menst wel in huis die zelf goede prt gramma's kunnen maka maar dat kost erg veel tijd ze moeten ook nog eens lesge ven". Toch loopt de school in Tei neuzen niet achter bij gelijk soortige scholen. Integendee Terneuzen is zelfs de enig mts in Nederland waar leerlingen in drie afdelinge in besturingstechniek exame kunnen doen: procestechniel werktuigbouw en electrotecr niek. Dat gebeurt dit jaar i juli voor het eerst. „Dat zijnd superspecialisten", zegt Magt trots. Met hun brede basis dit nog jonge deelgebied va de automatisering zijn zij uit stekend voorbereid op praktijk. Naast het symposium vofl werkgevers is het woensdag en donderdag 5 februari Opei Huis voor leerlingen van J middelbare scholen Zeeuwsch-Vlaanderen. Vana 13.30 uur zijn er die dage: voorlichtingsbij eenkomsten. Woensdagmiddag van 15.00 to 17.00 en van 18.30 tot 21.00 uu is de mts toegankelijk voo iedereen: leerlingen, ouders bedrijfsleven. Zeeuwse Culturele Raad Od GOES - De 31-jarige bouw vakker L. van de P. uit Goy viel gistermiddag van ruim vier meter hoge steige geplaatst bij een in aanb°u i zijnde flat aan de Van Gom straat te Goes. De man m<* met een bekkenfractuur F ambulance worden °vfL bracht naar het Bergzicht b kenhuis te Goes. De arbeitë spectie stelt een onderzoek HULST - Mevrouw T. B- «j Hulst deed bij de rijkspo1» in haar woonplaats aang mislukte tasjesi op haar fiets o® streeks 13.45 uur over de liweg te Hulst. Een haar terop komende jongeman o tijdens het passeren een g', naar haar tas. Die kon ze houden, maar door de duw van een Ze reed w die ev«> door ze kreeg, verloor ze haar wicht en kwam te vallen halve een beschadigde bri ze wat schaafwonden op- VLISSINGEN - Gisten»' omstreeks drie uur brak brandje uit aan boord va mijnenveger Sittard, di afgemeerd in de Vlis5^. buitenhaven. Toen de J singse brandweer ter P kwam, was het vuur door de bemanningsled6 blust. De vermoedelijk6 zaak van het ontstaan va brandje was een defec een gasleiding. De s bleef beperkt. is positief over aankoop Bogers: 'Er zijn maar drie goede methoden: klemmen, steken en vergiftigde pieren' - FOTO DE STEM BEN STEFFEN Een paar jaar geleden werd het vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden 'mol-vrij' ge maakt. Assistent-havenmees ter J. Giltay is zeer tevreden over het resultaat van het werk van een zeer goede mollenvan ger. „Vierhonderd werden er gevangen. Hopelijk vinden we weer zo'n goede vanger'. Mo menteel wordt het mollenbe- stand nauwlettend In de gaten gehouden en plaatst het vlieg- veldpersoneel zelf klemmen. „Maar zo goed als die mollen- vanger dat deed is het niet. Daarom dat we dit of volgend jaar weer een beroep moeten doen op een expert". Dat zou dan best eens Toon Bogers uit Bosschenhoofd kunnen zijn, de man die het Westbrabantse vliegveld Seppe 'mol-vrij' houdt. Sinds kort heeft hij zich als beroeps-moilenvanger la ten inschrijven in het register yan de Kamer van Koophandel in Breda. Door Cees Maas BOSSCHENHOOFD - De naollendoder van Seppe drinkt langzaam zijn och tendkoffie en kijkt peinzend naar de witte landingsbaan van vliegveld Seppe. Zijn werkgebied. Elf hectare. Vandaag is er bijna niets te doen, maar hij blijft alert. In de kleinste molshoop of ko- nynepijp kan een vliegtuig wiel blijven steken en dat kan mensenlevens kosten. Hij wordt betaald om dat te voorkomen. Daarom doodt te] elk molletje en konijntje dat hij maar kan vinden, z-onder mededogen. Zelf scnat hij dat hij al tussen de vier- en de vijfhonderd mol len naar de andere wereld heeft geholpen. De zaken gaan voorspoedig. Vandaar dat hij zich onlangs heeft la ten inschrijven bij de Kamer van Koophandel in Breda. 'A. Bogers, Mollenvanger', luidt de simpele vermelding in het handelsregister. Toon is de enige die met dit beroep staat ingeschreven. In Breda althans, en wie weet mis schien wel in heel Nederland. „Het is een moeilijk vak, mollenvangen," zegt hij, en ik heb geen cursussen ge volgd of zo, of dikke boeken gelezen. Alles uit de praktijk geleerd. Je moet er wel een soort van aanleg voor heb ben. Want om die beesten te pakken te kunnen krijgen moet je ze begrijpen. En dat valt niet mee want ze zijn zo slim als de pest. Een mol hoort goed en ruikt nog be ter." Oorspronkelijk werkte Toon Bogers in een tuinderij en daar kwam hij in aanra king met de overlast die mol len kunnen veroorzaken. Na de tuin kwam hij in een steenfabriek terecht, maar dat beviel slecht. Hij liep er stoflongen op. Alweer zo'n vijf jaar is hij in dienst van het vliegveld als terreinbe heerder met als hoofdfunctie de strijd tegen de mollen en de konijnen. „Ik werk niet met die su per-vergiftigde gaspillen, die de laatste tijd zo in opspraak zijn, maar ben een ouder wetse mollenvanger zou je kunnen zeggen. Er zijn maar drie goede methoden: met klemmen, steken en met ver giftigde pieren. Het systeem wat je kiest is afhankelijk van de tijd van het jaar en de plek van de molshoop," legt hij uit. De klemmen. Elke boer kent ze. Maar velen gebrui ken die dingen verkeerd, weet Toon. Ze plaatsen ze te diep of juist te hoog in de molshoop en dan lukt het niet. Daar is broeder mol te slim voor. „Dan zeggen die boeren al snel dat klemmen niet werken en grijpen naar dat gifgas, wat heel gevaar lijk is voor de gebruiker." Het steken. Toon ontdekt een molshoop en loopt er heel zachtjes, tegen de wind in, schuifelend haast, naar toe. Als je zelfs maar even kucht, is de mol verdwenen. En het moet wel ongeveer negen uur 's morgens zijn of half vijf 's middags („Dan zijn ze actief"). Bespeurt de mollen- doder beweging in de mols hoop, en daar moet-ie soms wel een tijd op wachten, dan stoot hij bliksemsnel met een scherpe schop in de pijp en veelal wordt de mol dan do delijk getroffen. Toon mist niet vaak. De pieren. Toon: „Je snijdt van een regenworm de kop en de kont af, zodat-ie niet meer kan kronkelen en dan doop j e de worm in vergif dat ze Mollendood noemen. Wel even handschoenen aantrek ken, want anders ruikt de mol mensenlucht aan de worm. Die pier leg je dan vervolgens in een pijp en klaar is Kees. De mol die er aan eet, gaat kapot." De mol lenvanger helpt en passant enkele fabeltjes over mollen bestrijding de wereld uit. „Afgebroken flessen in een molshoop steken helpt niet of maar heel even. Al na enkele weken zijn de dieren gewend aan het fluitende geluid dat door de flessehals de pijpen in giert. Scheermesjes in molshopen steken is ook waardeloos. Amateurisme." Net als een tuinman het onkruid in toom houdt, zorgt Toon dat de mollen geen kans krijgen op Seppe. „Die oude mollen moet je vangen voordat ze jongen krijgen. Als je er vijf een poosje hun gang laat gaan heb je er zo een stuk of vijfentwintig. Je moet het bestand zo kort mo gelijk houden." Naast zijn werk op Seppe heeft Toon een ander groot project afge werkt en dat is eigenlijk de reden dat hij zich heeft laten inschrijven om ook voor an dere klussen in aanmerking te kunnen komen. Het gazon rond het hoofdgebouw van De Stem in Breda wemelde van de mollen. Een gespecia liseerd bedrijf slaagde er niet in met modern gifgas de overlast weg te nemen, zodat Toon werd ingeschakeld. Zijn handwerk werd een succes. Geen molletje meer te bekennen. „Het doden van dieren is natuurlijk nooit leuk, maar net als een slachter sta ik er niet bij stil. Ik doe mijn werk en als ik verzaak kan dat mensenlevens kosten. Daarom heb ik geen medelij den. Ook niet als ik piep jonge konijntjes uit een pijp graaf. Leuk spul, maar ze gaan er onherroepelijk ban." Van onze verslaggevers GS vroegen over deze aankoop het advies van de raad. „Het Ledeltheater biedt een goede mogelijkheid voor ama teuristische podium-kunstbe- oefening en de nodige repeti tieruimte. Voorop moet wel staan dat alle kunstuitingen en alle verenigingen aan bod kunnen komen, variërend van toneel tot en met popmuziek", aldus directeur Henk Koch van de Culturele Raad. 'Vreemd' Cultuurwethouder J. de Vries van Oostburg is blij met het advies. Wel vindt hij het vreemd dat de culturele raad door GS om advies is ge vraagd. „Ze adviseren wat wij al lang willen. Wij willen alle vormen van kunstuitingen de ruimte bieden", deelde hij mee. Volgens de raad biedt het Ledeltheater straks nieuwe perspectieven,omdat het cul tureel centrum Den Hoekzak in Oostburg niet in alle op zichten geschikt is voor alle podiumkunsten. De raad gaat er wel van uit dat een pro grammacommissie alle ruim te, ook financieel, krijgt om vorm te geven aan het gebruik van het Ledeltheater, hoewel men zich wel afvraagt of de gemeente Oostburg voldoende budgettaire ruimte heeft om een volwaardig programma te kunnen bieden. Zuidland-theater „Wij verwachten overigens niet dat aankoop van het Le deltheater en de nieuwe ex- ploitaite nadelige gevolgen zullen hebben voor de andere theaters in Zeeuwsch-Vlaan deren, zoals het Zuidland- theater", aldus Koch. De Oostburgse wethouder hoopt dat GS snel akkoord gaan met de aankoop van het theater, zodat de gemeente het per 1 maart kan overnemen. Oostburg is van plan een be heersraad het financiële be heer te laten voeren over het Ledel. In die raad zitten verte genwoordigers van alle frac ties. Het organisatorisch be heer komt in handen van een culturele werkgroep waarin vertegenwoordigers van aller lei verenigingen zitting krij gen. AARDENBURG - Burge meester E. Jongmans van Aardenburg begint vandaag, woensdag 28 januari, met het bezoeken van de grotere be drijven in zijn gemeente. Van daag gaat hij naar Trico Luxe aan de Eedeweg te Aarden burg. Bij zijn installatie, 1 mei vo rig jaar, kondigde de burge meester reeds aan dat hij na een periode van inwerken de ondernemingen nader wilde leren kennen. Zo nodig zal de echtgenote van Jongmans de burgemeester vergezellen. Het gaat om het portret boven de deur. De Aardenburgse burgemeester Jongmans (links) neemt het symbolisch in ontvangst, en geeft schenker Buijck een exemplaar van het raadsbesluit, alsmede het boek 'Van d'Ee tot Hontenisse'. FOTO DE STEM/C0R j DE B0ER Van onze correspondent AARDENBURG - In het gemeentehuis van Aardenburg was gistermiddag de officiële overdracht aan de gemeente van een portret van burgemeester P. Buijck, die in de vorige eeuw 38 jaar burgemeester van de voorma lige gemeente Eede was. Het portret werd hem destijds bij zijn 25- jarig ambtsjubileum aangeboden door de be volking van Eede en kwam nu na veel om zwervingen bij de gemeente Aardenburg te recht, dankzij een gebaar van een nakome ling van de burgemeester, de heer A. Buijck uit Eede. Burgemeester mr. E. Jongmans nam het geschenk in ontvangst en reikte het raadsbe sluit van 18 december 1986 tot aanvaarding van de schenking aan de heer Buijck over. De dank van de gemeente werd onderstreept door aanbieding van het boek 'Van d'Ee tot Hontenisse' van Stern-fotograaf Cor de Boer. Burgemeester Jongmans sprak zijn vreugde uit over de gift en zei dat het portret een ere plaats krijgt in het Aardenburgse raadhuis. De bijeenkomst werd bijgewoond door het voltallig college van burgemeester en wet houders van Aardenburg, enkele Eedese raadsleden en de heer G. van Vooren, oud- gemeentesecretaris. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Drs. P en het Amsterdams Philharmonisch Trio komen vrijdag 6 februari niet naar Oostburg. Door een fout in de organistatie van het impressariaat is een verkeerde datum opgegeven voor zijn optreden in Den Hoekzak. De woordkunstenaar komt een andere keer naar Oost- burg. Wanneer is echter nog niet bekend. Muziek en toneel - De konink- lijke muzieksociëteit Aarden- burgsche Fanfaren geeft zijn winterconcerten zaterdag 7 en zondag 8 februari om 19.30 uur in de sociëteit aan de West straat. Na het concert zijn er optredens door majoretten en de drumband. Na het muzi kale gedeelte komt de toneel groep op de planken met het toneelspel 'Goossen en Moos- sen in Dozen', een spel in drie korte bedrijven van Nico Ede- lenbosch. Beide avonden is er bal na. Leden en donateurs hebben vrij toegang, anderen tegen betaling. Hartreanimatie - De IJzen- dijkse EHBO-afdeling start een cursus hartreanimatie. De gediplomeerden krijgen 5 en 12 februari les, terwijl de niet- gediplomeerden 19 en 26 fe bruari en 5 maart aan de beurt komen. De lessen beginnen om 19.30 uur. Inlichtingen en op gaven bij leden van de plaat selijke EHBO-afdeling. Lezing - De Heemkundige Kring West-Zeeuwsch-Vlaan- deren wijdt donderdag 29 ja nuari een avond aan familie namen, aanvang 19.30 uur. De bijeenkomst is in Chez René aan de Markt. Inleiders zijn H. Nijenhuis en C. du Fossé, res pectievelijk voorzitter en se cretaris van de Genealogische Werkgroep Zeeuwsch-Vlaan deren. Van onze correspondent SLUIS - Het Sluise muziekgezelschap Apollo geeft zaterdag om 20.00 uur In gemeenschapscentrum 't Zoute Vestje aan de Hoofdstraat het jaarlijkse winterconcert. Het gevarieerde pro gramma omvat onder meer werken van Cosma, Léhar, Kolditz en Cardon. Ook de drumband van Apollo voert enkele nummers uit. Na de pauze is er een optreden van de fanfare D'Echte, die is gevormd uit twintig leden van Apollo en de rest voornamelijk van de stedelijke harmonie De Zeegalm uit Knokke, waarmee Apollo de laatste jaren intensief samenwerkt. D'Echte heeft in enkele jaren een volledig repertoire opgebouwd van Ober- bayern-muziek, slows, honkie tonkie en jazz, waarmee men overal succes oogst. Het geheel staat onder leiding van dirigent Tony Venneman. Tijdens de pauze is er een verloting. Na afloop van het concert is er gelegenheid tot dansen. YERSEKE - De Nederlandse Maatschappij voor Oesterteelt De Meulemeester heeft over het boekjaar 1985/86 een net towinst gemaakt van f 458.000 tegenover f 447.000 over het jaar ervoor. Voorgesteld wordt f 124.484 aan dividend uit te keren, f 86.500 aan tantièmes en f 247.000 in te houden als re serve voor vernieuwing. Het eigen vermogen was op 31 mei vorig jaar toegenomen tot f 2,0 miljoen op een balanstotaal van f 2,8 miljoen. Dat blijkt uit het dinsdag verschenen jaar verslag. De directie is slecht te spre ken over de beslissing van de Directie Visserijen om meer dan de 10 in Veroex verenigde oesterkwekers toe te laten op De Grevelingen. De vijf nieuwkomers blijken niet in staat hun oesters op nieuwe markten af te zetten en oefe nenen grote druk uit op de huidige afnemers. Door rechtstreekse vlieg verbindingen met Nova Scotia is sprake van een toenemende concurrentie in de kreeften- handel, maar De Meulemees ter zegt ondanks de daling van de gemiddelde verkoopprijs en van de totaal aangekochte hoeveelheid kreeften toch nog 'een gunstig eindresultaat' te hebben kunnen behalep. De directie van De Meule meester heeft eind vorig jaar bij de Directie Visserijen, die moet beslissen over het uit zaaien van Grevelingen-oes- ters op de Oosterschelde, aan gedrongen op uiterste voor zichtigheid bij bevissing van de Grevelingen en bij de her- bevolking van de Ooster schelde in verband met de steeds verdere verspreiding van het virus Bonamia Ostrea in omringende landen. GOES - De afdeling Laborato rium van de Zeeuwse Acade mie voor Chemie en Gezond heidszorg te Goes houdt zater dag 31 januari tussen 10.00 en 15.00 uur een Open Dag in het hoofdgebouw. De dag is be stemd voor toekomstige stu denten en geïnteresseerden. Medewerkers en studenten zullen dan door middel van in strumentele technieken en proeven op diverse laboratoria een indruk van het beroep van chemisch, klinisch chemisch en microbiologisch laborato riummedewerker geven. De opleidingen aan de school worden zowel op middelbaar als hoger beroeps niveau gege ven.

de Stem | 1987 | | pagina 15