a EN W HULST OVER PLANNEN POLIKLINIEK: ER ERJASSEN >OK KHOUDER werkvflQ i zijn, den Dat kan nooit goed gaan! George iz; Sponselee Belgen over de hondenkwestie: ook wij dokken N ONS WER K ïulstenaar boos om belachelijk vonnis' Statie wil ook actiegebied zijn 99 1.29 69 159 1495 2495 15.50 iivak bespreekt nieuwe cties tegen raketten Imqokt er Joos Thuy weg bij TC Hulst 9 OENSDAG 28 JANUAR11987 VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 IVOOR MINDER GELD. vaart 8 Hulst* fl MULST - Bij de uitwerking van de plannen oor de buitenpolikliniek in Hulst moet volle- ig rekening worden gehouden met het gege- en dat er opvangmogelijkheden voor EHBO iacute problematiek moeten zijn. Voordrachten Zeeuwsch Genootschap zoekt werk voor 0 jaar. Jaarlijks kunnen EDERLAND bedrijf of als startende tnog meer mogelijk: passingen. Want AVO- iddelen toelaten, waar schieten. Voor iedere )uro, regionale 300 vrijwilligers rondom eer ONFERENTIE OVER 'WOENSDRECHT 'ERNIELINGEN IN CAFÉ Vleugels Gelede poten Draadwormen Vissen Plaatselijk nieuws Kloosterzande Clinge Axel Nieuw-Namen BEESTEN WETEN NIET VAN GRENZEN 'VEEL PANDEN ZIJN AAN HET VERKROTTEN' indtu zingen. DOPERWTEN Sgp? pot, 370 ml. van 1.29 voor TUTTI FRUTTI zakje, 200 gram van 1.49 voor DUYVIS MIX SAUS diverse smaken, pakje 5 gram van 79 voor CALVÉ SAUZEN fles, 250 ml. van 2.19 voor SLUTERU BOEKANIER jongejenever, fles 1 liter van 16.95 voor JOSEPH GUY cognac,*** fles 0,7 liter van 26.50 voor BOKMA citroenbrandewijn, fles 1 liter van 16.95voor 4cute problemen in eisenprogramma De daarvoor benodigde voorzieningen moeten door [Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen dan ook in tt programma van eisen worden opgenomen en niet leen bijlage, zoals nu het geval is. Burgemeester en wethou- vrijgevestige fysiothearpeuten Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT/HULST - Het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen houdt de komende periode drie voordrachten in Zeeuwsch-Vlaanderen. In de burgerzaal van het Sasse gemeentehuis spreekt dindag 3 februari mevrouw Dr. B. Augustyn, wetenschap pelijk medewerkster aan de Rijksuniversiteit Gent over de 'Geschiedenis van het land schap in Vlaanderen'. Ze zal vooral ingaan op het verleden en heden van het Meetjesland, vanaf de 12e eeuw tot en met nu. Ook laat ze dia's zien. De voordracht begint om 20.00 uur. Prof. E. Voordeckers, hoog leraar aan de Rijksuniveriteit Gent, is dinsdag 24 februari te horen in de burgerzaal van het Hulster gemeentehuis. Vanaf 20.00 uur vertelt hij over 'Iko- nen' en laat eveneens dia's zien. Tot slot komt prof. R. Pae- meleire<dinsdag 17 maarten'a'ar Terneuzen waar lïij vanaf 20.00 uur in het Churchill-ho- tel te horen is over de 'Invloed van de computer op het maat- schappelijkgebeuren', zoals het bedrijfsleven, de overheid en de gezinshuishouding.. De prof is evenals de andere spre kers werkzaam aan de univer siteit van Gent. Het Zeeuwsch Genootschap, opgericht in 1768, organiseert lezingen, excursies en concer ten en is tevens uitgever van het 'Zeeuwsch Tijdschrift'. Bovendien geeft het genoot schap een jaarboek uit met diepergaande studies over de provincie. rs van Hulst stellen dit, na :nnis te hebben genomen van 1 programma van eisen dat or de ziekenhuisgroep bij (deputeerde Staten is gede- meerd. Ze wijzen erop dat de aatssecretaris van WVC tot teemaal toe nadrukkelijk oft bepaald dat de buitenpo- diniek in Hulst deze op- ingmogelijkheden moet heb- ÜL 'Jagertjes1 en W vinden het dan ook aerkelijk dat de zieken- isgroep zich er in het pro- :amma van eisen van af aakt met de mededeling dat voorzieningen groten- sis tot het werkterrein van huisarts behoren. Voor iver dat niet het geval is, zo elt de ziekenhuisgroep is op inie of zijn tenminste alle xirzieningen van een opera- meel ziekenhuis nodig op issende hulp te bieden. Voor geval die opvangmoge- khden er toch moeten ko- mzijn de benodigde ruimte- ke voorzieningen in het pro- :amma van eisen magertjes een bijlage weggedrukt. Kanttekeningen zetten B en ook bij de afdeling fysiothe- ipie. De ziekenhuisgroep sent dat deze afdeling moet in ingericht voor behande len waarvoor bij de vrij ge le fysiotherapeuten de waring' niet voorhanden is. Het Hulster college vindt liter dat in de buitenpolikli- behandelingen plaats loeten kunnen vinden, waar de 'voorzieningen' bij dorwelendSken ÏAGENINGEN - Bivak (Breed Initiatief voor Verdergaande We tegen Kruisraketten) houdt zaterdag 7 februari in Wage- i een conferentie, waarop gesproken wordt over verdere tegen plaatsing van de kruisraketten op de vliegbasis 'oensdrecht. cdérland beschermvrouwe HM de Koningin - ontbreken. Hartpatiënten Het betreft met name de re- conditionering van hartpa tiënten en hydrotherapie. De voorzieningen voor hydrothe rapie zijn al in het Hulster zie kenhuis aanwezig, zodat ze naar de mening van B en W vrij eenvoudig inpasbaar moeten zijn in de polikliniek. Tevens is het volgens hen organisatorisch mogelijk om de reconditionering van hart patiënten in de polikliniek te laten plaatsvinden. Redelijk tevreden Voor de rest zijn B en W re delijk tevreden met het eisen pakket dat nu op tafel ligt. Ze achten het van zeer groot be lang, dat ook de ziekenhuis groep van mening is, dat dag- verpleging in de buitenpolikld- niek mogelijk moet zijn en daarbij denkt aan acht bed den. Volgens B en W is deze dagbehandelingsmigelij kheid een van de fundamenten waarop het totale zorgverle ningsproject in Hulst gereali seerd zal kunnen worden. Overigens vindt het college het wel vreemd dat de zieken huisgroep het verzoek van de staatssecretaris heeft gene geerd om bij de ontwikkeling van het programma van eisen eens te overleggen met het Hulster gemeentebestuur. B en W stellen de gemeenteraad voor in een brief aan Gedepu teerde Staten alle kantteke ningen op een rijtje te zetten Aan de orde komt die dag lier meer een actieplan voor 1 komend voorjaar en zo- ter. Op het programma staan lier meer een vredesactie in oensdrecht, een internatio- 51e vredesconferentie en een Safette-actie bij bedrijven, ie bouwen op de vliegbasis 'oensdrecht. Ook wordt gesproken over 'vraag wat de vredesbewe- '6 doet op het moment dat kruisraketten per vliegtuig He vliegbasis Woensdrecht inkomen. E® ander onderwerp voor conferentie is de 'Doe- o'-mee-campagne', die Bi jvoert om bedrijven en in stellingen zover te krijgen dat ze niet aan plaatsing van de kruisraketten meewerken. De balans van deze actie wordt opgemaakt. Gestreefd wordt naar 'een zodanig maatschap pelijk klimaat dat het als on fatsoenlijk wordt ervaren om aan 'Woensdrecht' mee te wer ken'. Tevens wordt bekeken hoe de politiek kan worden inge schakeld om het plaatsingsbe- sluit te herzien. De conferentie begint om 11.00 uur in het con gresgebouw van het Interna tionaal Agrarisch Centrum aan de Lawickse Allee te Wa- geningen. Van onze correspondente 'DDELBURG - De Hulstenaar M. op 't E. had vorig ar vier maanden lang 'geklust' in het café dat door zijn 'Midin was gehuurd. De bedoeling was dat hij het eta- jssement vervolgens samen met haar zou runnen, maar onderhandelingen met de eigenaar wilden niet vlot- ^enslotte klopte de Hulste- ,*r bij deze man aan om voor werkzaamheden betaald '•riJgen, maar de man wei- ,:e tót omdat hij hiertoe opdracht had gegeven. "Wend sloeg Op 't E. daarop inu?rote ruiten kapot, ter- J de cafébaas meedeelde 8 wel meer in petto te heb- LÜ niet snel met geld Uit rug kwam. angst voor verdere ver- de man g» betaalde waarna hij Op 't E. een - een bedrag van 1000 «fc waarna J - liet ondertekenen Ha 5 onuerie it h de kous af i iivS,Verder verschoond zou van nieuwe geweld plegingen op zijn eigendom men. Dinsdag stond Op 't E. voor de politierechter in Middel burg en claimde de cafébaas zijn schade van ruim 1500 gul den. Politierechter mr. Janzen van Oosten bepaalde dat Op 't E. deze schade tot 1500 gulden binnen de zes maanden dient te vergoeden als bijzondere voorwaarde bij een boete van 1800 gulden, waarvan 1500 gul den voorwaardelijk. 'Belachelijk', stelde de Hul stenaar vast, waarna hij woe dend meedeelde het daar 'ab soluut niet mee eens te zijn' en het vonnis 'tot in hoogste in stantie' te zullen aanvechten. Vorige week zagen we dat er het eigenlijk onmogelijk is precies vast te stellen hoeveel diersoorten er zijn, al was het alleen maar al omdat weten schappers onder elkaar het niet eens kunnen worden. Afgezien daarvan is het nog moeilijk, maar er zijn na tuurlijk wel wat cijfers be kend. De meest succesvolle groep, met zo'n 750.00 soorten, is die van de insecten. De Ge kerfde Dierkens dus, zoals ze met een oude benaming wel worden aangeduid. De dieren die en driedelig lichaam heb ben: de kop, het borststuk en het achterlijf. Deze delen zijn opgebouwd uit segmenten. Dat zijn de ringvormige insnijdingen (vandaar insecten of ge kerfde dierkens) die we dui delijk kunnen waarnemen aan het achterlijf van wes pen en vlinders. Voorts heb ben ze altijd zes poten (drie paar) die aan het borststuk ztten. Daarnaast kunnen ook één of twee paar vleugels ont staan. Kunnen, want het kan ook geen zijn zoals bij de vlooien, de springstaarten en suikergasten. Bij bladluizen ontbreken ze ook vaak, maar dat is eerder een generatie- verschil dan een soortver schil. Driekwart miljoen vlin ders, kevers, vliegen, mug gen, wespen, hommels en vele andere. Geen spinnen, die vormen met hun tweede lig lichaam - kopborststuk en achterlijf - en hun acht poten een gehele andere groep die z'n 53.000 soorten telt. Zo'n vierhonderd daarvan leven er in ons land. Tot deze groep behoren ook de schor pioenen, teken, mijten en hooiwagens. Die laatste ken nen we uit eigen streek: de spinnen met die hele lange, slappe poten die in de nazo mer zo talrijk worden. Niet tot deze groep behoren de kreeftachtigen, de kreeften, krabben en garnalen. Het is een groep die zo'n 20.000 soor ten sterk is, die in principe tien poten heeft en een twee delig lichaam: kopborststuk en achterlijf. Nu hebben de drie ge noemde groepen wel wat ge meen: ze hebben allemaal ge lede poten. Poten die bestaan uit scharnierende stukjes. Samen heten die diergroepen dan ook de geleedpotigen en wat het aantal betrerft zijn ze goed voor dik 820.000 soor ten. Een, misschien wel voor iedereen nog onverwacht grote groep, is die van de slakken: 105.000 soorten. Hun naaste verwanten waarmee ze samen de hoofdafdeling weekdieren vormen, zijn de tweekleppigen (mossels, oes ters, kokkels en vele andere) en intkvissen. Samen goed voor dik 20.00 soorten, de hele groep weekdieren 125.000 derhalve. We moeten altijd nog reke ning houden met en kleine 40.000 soorten wormen en met de stekelhuidigen en holte- De oester is een tweekleppige, behorende tot de weekdieren. Maar wel lekker. - FOTO ERIK OSSEWAARDE tellen 8500 soorten, waarvan zo'n 450 in Nederland. Rest de groep waar we zelf toe behoren, die van de zoog dieren, omvattende zo'n zes duizend soorten. De eenvou- digsten die er zich toe mogen rekenen (alhoewel, wat is eenvoudig?) zijn vogelbek dieren en mierenegels, de zo genaamde eierenleggende zoogdieren. De buideldieren als kange- roe en dergelijke zijn hun meerderen in bouw en voort planting en andere lichame lijke kenmerken en zo langs miereneters en gordeldieren, langs vleermuizen, insecte neters, hoefdieren, knaagdie ren, walvissen en roofdieren komen aan de top: de apen met nabije en verre verwan ten, waaronder wijzelf dus. dieren en daarmee zitten we bij het miljard. Die wormen kunnen we in drie groepen verdelen, de grootste is die van de draad wormen met 18.000 soorten in de grond levende kleine wor men, onder andere verant woordelijk voor aardappel en bietenmoeheid. De platwormen met 12.500 soorten, waartoe soorten als bloedzuigers en lintwormen behoren en dan de gewone piezewurms, de ringwormen. Tot de stekelhuidigen beho ren dieren als zeester en zee egel (niet de echte egel dus, dat is een zoogdier) tot de holtedieren de kwallen en poliepen. Ook weer niet het konijn, al heeft die een hol om in te wonen. Dat behoort tot de gewervelden, met in toaal circa 50.000 soorten. In feite is het een zoogdier bin- 0TUk b6V0lkt nen de grote groep, maar dat komt zo. De helft van de gewervel den bestaat uit vissen, want die hebben ook een wervel kolom al plegen we dat in het dagelijks leven graten te noemen. Salemanders, kik kers en padden, samen de amfibieën, bevolken met zijn drieduizenden de wereld. Hagedissen, slakken, kro kodillen en schilpadden vor men de groep van de reptie len binnen de gewervelden. Er zijn er eens zo veel van als van vorige groep, dus onge veer zesduizend. De vogels Een van de driekwart miljoen insecten is de kever. - FOTO ARCHIEF DE STEM Al met al een druk bevolkt planeetje, want we hebben het over de soorten, niet over de aantallen per soort. Daar zijn de gegevens ook ver schillend over. Javaanse neushoorns zijn er minder dan veertig (meer). Van de Amerikaanse kraanvogel waren er enkele jaren gele den geen dertig meer. Ander zijds zijn er drie groepen waarvan de aantallen niet bij benadering te geven zijn. Pak bijvoorbeeld het aantal malariamuggen, of bladlui zen en treksprinkhanen. Bij plagen van de laatste zijn er zoveel dat het niet in cijfers is uit te drukken, maar in tonnen moet gebeuren! Zo is het ook voor sommige zoogdieren en zeker bij an dere insectensoorten, bij wormen en noem maar op. Van één zoogdier anders dan de mens hebben we een rede lijk betrouwbare schatting: van de bruine rat. Evenveel als er mensen zijn, circa vijf miljard derhalve. Ieder mens dus zijn eigen bruine rat. Beide soorten, mens en bruine rat, erg onvriendelijk voor de eigen leefomgeving. Als dat maar goed afloopt Ofwel: het is eigenlijk zonder meer voorspelbaar dat dat niet goed kan aflopen! HULST - Vrijdagavond wordt in 't Ros Beijaart aan de Statie in Hulst een afscheidswed- strijd op de rollen van toerclub Hulst-lid Joos Thuy verreden. De inmiddels 70-jarige Hei kantenaar vindt het op de rol len genoeg. „Je moet toch eens afscheid nemen. En dit onder deel is wel heel erg zwaar vcor iemand op leeftijd. Maar op de weg wil ik toch nog wat jaartjes mee", aldus Joos Thuy. De af scheids wedstrijd in Hulst wordt gekoppeld aan een rollenwedstrijd met daarin ook tevens het kam pioenschap van de toerclub Hulst ingebouwd. Om 20.00 uur gaan de wielen snorren. Speciaal ter gelegen heid van het afscheid is een gelegenheidskwartet samen gesteld. Daarvan maken Erik Vereecken, Werner d'Hondt, Harold Dhondt en Joos Thuy onderdeel uit. Deze formatie krijgt af te rekenen met een ploeg van de TC Hulst. Die bestaat uit Fons van Dorsselaar, Jan van Dor- selaer, Stan Brooijmans -hij won tot nu toe alle onderdelen die meetellen voor het kam pioenschap van de Hulster toerclub- en Eddy de Schrij ver. De Snelle Haas brengt on der anderen de gebroeders Es- seling en Gino Maas in het strijdperk, terwijl er nog een ploeg van onder anderen Ben de Kok en Jaap Geensen acte de presence geven. Mogelijk is de toerclub Disco Love ook in Hulst vertegenwoordigd. Ook individuelen kunnen zich vrijdagavond nog opge ven in 't Ros Beijaart. Zij wor den dan tot ploeg geformeerd. Er worden twee keer 250 meter en twee keer 500 meter afgewerkt. ZHV de Vogel - De Zeehengel- vereniging De Vogel houdt vrijdag 30 januari een kaart avond voor de leden in café De Kastanje te Kloosterzande. Aanvang 20.00 uur. Game'78 - Tennisvereniging Game'78 houdt vrijdag in de kantine van de voetbalvereni ging Clinge de jaarlijkse alge mene ledenvergadering, aan vang 19.30 uur. Naast de jaar verslagen worden mededelin gen gedaan over het nieuw te bouwen clublokaal. Bij de be stuursverkiezingen is Anja Vergauwen aftredend en niet herkiesbaar. Anja Lansu en Freddy de Blijzer zijn perio diek aftredend en wel herkies baar. Kaarting - In café De Land bouw werd een kaarting ge houden waaraan 88 personen deelnamen. Ook was er nog een tritsing. De winnaar werd G. Seghers uit Clinge. Vleeskaarting - Buurtvereni ging De Boemerang houdt vrijdag een vleeskaarting in het buurtgebouw aan de Mo- zartstraat te Axel. Het gaat om de spelsoorten bieden en jokeren. Inschrijven vanaf 19.30 uur. Aanvang 20 uur. Kaarting - Aan de kaarting van de Verenigde Kaarters bij Rich. Thilleman deden 34 kaarters mee. Uitslag: 1. G. Claessens-Alb. de Maeyer, 2. R. de Block-Th. Fraet, 3. E. de Kindt-J. Pieters, 4. H. van de Eede-R. Verbist, 5. B. Abbeel- K. de Bie. Bingo - De derde bingo van de Kauterse Handbal Vereniging was weer een succes. Er kwa men zestig deelnemers opdra ven in de zaal bij Ric. Thille man. De hoofdprijs ging naar de familie Schwickard. Van een onzer verslaggevers HULST - Zwerfhonden trekken zich niets aan van grenspalen. Tenzij wellicht om er weinig eerbiedig de achterpoot tegen op te heffen. Het grensoverschrijdend verkeer van zwerfdieren jaagt in ieder geval wel de Zeeuws- Vlaamse gemeenten op kosten. Immers, hoe meer honden er in de gemeente bij de lurven worden gegrepen, hoe meer ook de bijdrage aan het diere nasiel in de papieren loopt. Reden genoeg voor raadslid J. van Dorsselaer (Clinge voor Algemeen Belang) om B en W van Hulst eens bij de zuider buren te laten informeren hoe daar de zaak geregeld is. Tij dens de augustusraad sprak van Dorsselaer het vermoeden uit dat niet alleen heel wat Belgische viervoeters de grens oversteken, maar vaak ook door hun baasje op Neder lands grondgebied worden ge dropt. Inmiddels zijn op het Hui- Van een onzer verslaggevers HULST - De Stichting De Sta tie wil dat ook het 'Statiege- bied' wordt toegevoegd aan het lijstje actiegebieden voor de stadsvernieuwing in Hulst. In een schriftelijke reactie op de plannen voor de Hulster binnenstad wijst de Stichting erop dat er in het gebied rond de 'Statie' nogal wat panden staan die flink aan het ver krotten zijn. Gebouwen, die volgens de Stichting zekerde nodige aandacht verdienen in het kader van de stadsver nieuwing. Genoemd wordt onder meer het pand 'de Moor' dat in zeer slechte staat en waar tevens rekening moet worden gehou den met bodemvervuiling. Ook het pand CappendijK (Absdaalseweg-Steensedijk) is al jaren aan het verkrotten. De aanwezige sloopauto's geven voor de onwonenden en ho- reca-exploitanten niet direct overlast, maar een fraai uit zicht evenmin. Ernstige verkrotting wordt geconstateerd in het leeg staande pand 'Bakker' aan de Steensedijk. Daarbij komt nog een probleem van weelderige onkruidgroei en ongedierte, hetgeen al jaren een overlast is voor de buurtbewoners. Tot slot noemt de Stichting nog het NS-terrein met de daarop staande panden, het verkrottende pand Steense dijk 27 en de ernstige verkrot ting van het pand 'Picavet' aan de Stationsweg. Ook het pand 'Fassaert' op de hoek Absdaalseweg-Steensedij k, dat al jaren leegstaat, dreigt een probleem te worden. „Nog niet aan het verkrotten", aldus de Stichting, „maar aandacht is geboden". In het schrijven zegt de Stichting de Statie van me ning te zijn dat stadsvernieu wing zonder meer noodzake lijk is, wil Hulst zowel op eco nomisch als historisch gebied de toekomst met een gerust hart tegemoet zien. „Men dient echter als ge meente te trachten de thans ontstane leegloop van zowel bedrijven als instanties te stoppen". Volgens de Stichting wordt de regiofunctie dusda nig aangetast, dat indien er niets aan gedaan wordt, de economische groei van Hulst zal stagneren. Dit met als ne gatief effect dat van Darticu- lier initiatief in verband met de stadsvernieuwing in het geheel niets terecht komt. Zoals gemeld heeft de Statie wat het parkeren betreft een alternatief op tafel gelegd. Door het omtoveren van het terrein van 'Ravels' tot par keerterrein vreest de stichting negatieve gevolgen voor de ondernemers aan het Sta tionsplein en de Stationsweg. Het voorstel is om het voorlo pig te houden op goede ver wijsborden voor het parkeren op het 's Gravenhofplein en het Stationplein, een betere aanduiding naar het meubel bedrijf Morres en het Sta tionsplein voorzien van ver harding. ster stadhuis de reacties van de buren binnengerold. Uit een brief van de Wase Dieren bescherming valt op te maken dat er in de Wase grensstreken ook menigmaal honden wor den opgepakt die vermoedelijk uit Nederland komen. Deze worden door de politie door gaans naar het asiel in Sint- Niklaas gebracht. De Wase Dierenbescher ming kondigt aan voortaan in' twijfelgevallen even contact op te nemen met het asiel in Terneuzen, zodat bij aangifte van verloren dieren aldaar de eigenaar wellicht gevonden kan worden. Wat de aanpak van zwerf honden in het algemeen be treft, komen de meeste vier voeters terecht in het asiel te Sint-Niklaas. Enkele Wase ge meenten schuiven dit particu liere initiatief jaarlijks 140.000 frank toe, waarvan het leeu wendeel afkomstig is van de gemeente Sint-NiMaas. In de gemeente Beveren worden zwerfhonden afgele verd bij een persoon die een tweetal hokken voor 'dolende' dieren heeft. Zo'n honderd beestjes krijgen daar jaarlijks een tijdelijk onderdak. De uit bater van de hokken vangt maandelijks 5.500 frank van de gemeente. Komt de eige naar niet opdagen, dan wor den de dieren in handen gege ven van de dierenbescher ming. De gemeente Sint-Gillis- Waas maakt er zich het ge makkelijkst van af. Zwerf honden worden door de politie eenvoudigweg naar het asiel gebracht en de gemeente houdt de knip op de beurs.

de Stem | 1987 | | pagina 13