'We hebben maar één doel: WINNEN' ACTIE REDT HET MUSEUMKOMT OP GANG Groot complex St. Marie is te koop Op educ bestaan aeer mc 't Westen b.u. 1 Westen b.u. Plan voor ontsluiten vliegbasis Woensdrecht DINSDAG 27 JANUAR11987 VAN ZEELAND PEUGEOT 309 allure BROEDERS MOETEN BEZUINIGEN Beethovenhof wil met nieuw buurthuis hele wijk bestrijken ZEEZEILENDE BROERS UIT PRINSENBEEK WERKEN IN BRESKENS AAN BOOT IJZEND IJKSEl Hoek Opstapcursus begii pas volgende week Man bedreigt winkelbediend] met een mes ff politierapport PEUGEOT 205 CABRIOLET WOENSDRECHTSE VOLKSPARTIJ: markten Neuwsbrief A"chieven T16 PAGINA ZEELAND? llNSDAG 27 JANL Bestuur: nieuwe opzet Terneuzens Museum Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het bestuur van de stichting Terneuzens Museum heeft plannen klaarlig gen voor een andere opzet van het museum. Aanstaande vrijdag en zaterdag houdt een groep Terneuzense kunstenaars een manifestatie in het mu seum om te protesteren tegen de steeds sterker wor dende geruchten dat de gemeente de subsidie voor het museum zal intrekken. „Dat zou het einde van het museum betekenen", zegt be stuurslid R. Arends, de initia tiefnemer voor het plan. De PvdA pleitte tijdens de behan deling van de gemeentebegro ting voor 1987 al voor sluiting van het museum, met als voornaamste argument het feit dat het bestuur er nog steeds niet in geslaagd is een vaste collectie op te bouwen. Het bestuur heeft in samen werking met M. Krüger, rau- seumconsulente voor de pro vincie, een nieuwe opzet be dacht. Arends: „Het moet een centraal actueel informatief en cultureel ontmoetings— en promotingscentrum van Ter- neuzen worden". De galerij op de eerste ver dieping moet in het plan plaats bieden aan een vaste expositie over heden en verle den van de stad. Op de begane grond moeten er wisselende exposities komen, over kunst, cultuur, politiek, het bedrijfs leven, natuur en historie. Een tweetal studenten van de Reinwardtacademie, de school die museumconsulenten op leidt, heeft als afstudeerpro ject het samenstellen van de vaste collectie over Terneuzen gekozen. Reserve B en W van Terneuzen stel len ieder jaar 25.000 voor het museum beschikbaar. Volgens Arends kan het bestuur daar van slecht 2500 aan het ma ken van tentoonstellingen be steden. De gemeente ontvangt een groot deel van deze subsi die terug via huur-, verwar- mings- en onderhoudskosten. Uiteraard kan het bestuur het plan alleen uitvoeren als de gemeenteraad akkoord gaat. Volgens Arends kan het museum met 15.000 gemeen telijke subsidie rondkomen, en daarbij de opgebouwde re serve van ƒ40.000 aanwenden om het plan vorm te geven. Volgens hem is er tot nu toe geen vaste collectie van de grond gekomen omdat de des kundigheid, de tijd en het geld daarvoor ontbraken. Boven dien zouden de Terneuzenaars te weinig zijn betrokken bij de historie van hun stad, waar anno 1987 toch al zo weinig van terug te vinden is. De manifestatie van de kunstenaars begint vrijdag middag. Acht beeldende kun stenaars hangen hun werk op 'als stil protest'. Bij voldoende belangstelling zal dichter Mi chel Huisman voordragen uit eigen werk. De actie 'Redt het museum' gaat door tot en met zaterdag. (ADVERTENTIE) alles in het wit voor J 21.395.- OOSTBURG Brcdcstroot 23 A Tol 01170-2255 HUIJBERGEN is te koop. Van een onzer verslaggevers Het enorme complex St. Marie in Huijbergen De congregatie Broeders van Huijbergen wil zo snel mogelijk af van het terrein van honderd hectaren met de gebouwen, die daarop staan. Wat de gebouwen betreft, gaat het onder meer om het broederhuis, het klooster van de zusters Karmelitessen, een aula, een internaat, een school en het bekende Wilhelmieten- museum. Verder treft men op het terrein bossen en sportvel den aan. De waarde van de be zittingen bedraagt naar schat ting vele tientallen miljoenen guldens. De plannen om het complex in zijn geheel of in gedeelten te verkopen houden onder meer verband met sluiting van het internaat in 1980 en het besluit om eind volgend schooljaar ook te stoppen met de mavo St. Marie. Door dit alles komen veel lokalen leeg te staan en nemen de inkomsten fors af. „De hoge lasten van het hele complex kunnen we niet op blijven brengen", zegt broeder Karei van Hooij, voorzitter van het hoofdbestuur van de congregatie. „Neem alleen al het stoken in de winter. Dat kost duizenden en duizenden guldens. We kunnen niet al te lang met lege gebouwen blij ven zitten. Vandaar dat we zo snel mogelijk willen verko pen." De haast is echter niet zo groot dat afbreuk wordt ge daan aan de belofte om tot 1 augustus 1988 met de mavo door te gaan en de derde- en vierdeklassers de kans te ge ven eindexamen te doen. De kosten spelen bij het ne men van de beslissing om St. Marie van de hand te doen een grote rol. Ook vanwege ver mindering van het aantal broeders is de congregatie echter gedwongen om kleiner te gaan wonen. Rond de vijftiger en zestiger jaren telde de congregatie meer dan driehonderd broe ders. Nu in totaal nog hon derdtwintig. Daarvan zitten er ongeveer vijftig in Huijber gen. De congregatie heeft bui ten Huijbergen ook nog vesti gingen in Oosterhout, Breda, Amstelveen en Nijmegen. Vanwege de vermindering van het aantal broeders werd vorig jaar het klooster in Hulst gesloten. „En er moet waarschijnlijk nog wel meer dicht", denkt broeder Van Hooij. „Er is geen aanwas. Er komen geen roe pingen meer bij". Naar zijn mening zal het klooster in Huijbergen blijven bestaan. „Huijbergen is immers de ba sis van onze congregatie", voert broeder Van Hooij in dat verband aan. Nieuwbouw Bij verkoop van St. Marie zal bekeken worden of ergens voor de broeders nog woon ruimte overblijft. Is dat op het huidige terrein niet het geval, dan wordt gedacht aan nieuw bouw elders in Huijbergen. Overigens heeft de congre gatie op dit moment nog geen kopers gevonden. Broeder Van Hooij: „Er zijn wel vertegen woordigers geweest van in stellingen, die belangstelling hadden. Maar dat heeft nog niets opgeleverd. Als het kan, willen we graag het complex in zijn geheel van de hand doen. Lukt dat niet, dan maar in gedeelten". (ADVERTENTIE) Van onze correspondent TERNEUZEN - De buurtvere niging Beethovenhof nam za terdag officieel het nieuwe on derkomen aan de Schuberthof in Terneuzen in gebruik. Met dit nieuwe buurthuis wil de buurtvereniging behalve de Beethovenhof de hele wijk be strijken. Daarom is het sinds zater dag mogelijk dat wijkbewo ners donateur worden van de vereniging en zodoende aan de diverse activiteiten deel kun nen nemen. Begin juni vorig jaar moest het buurthuis De Soete Inval zijn deuren sluiten. „We kon den het de burén niet langer aandoen geluidsoverlast te be zorgen," aldus H. Verbrugge, voorzitter van de vereniging. Dankzij de samenwerking met het bestuur van de Cen trale Stichting en de leiding van peuterspeelzaal De Peu terhof werd een oplossing ge vonden voor de buurt-activi- teiten. Een lokaal van De Peu terhof werd omgebouwd tot een ruimte met onder meer een keuken en opbergkast. Zaterdag verrichtte wet houder J. van Rooijen de offi ciële opening. „De buurtvere niging vierde afgelopen jaar het eerste lustrum. Tegelijke tijd kregen we het bericht j De Soete Inval dicht moei Met het nieuwe onderkomi in De Peuterhof is dat pn bleem redelijk opgelost. centrumfunctie zijn we echti kwijt. We hopen echter ook de Schuberthof een gezellij sfeer te scheppen," aldus Ve: brugge. Vervolgens hing de wethoi der een tinnen bord aan muur dat het bestuur van buurtvereniging kreeg bij hi eerste lustrum. „De gemeeni is graag een stimulans voi mensen die samen iets wille ondernemen. Men moet j echter niet zien als een verwj naar de beroepskrachten," a dus de wethouder. Vervolge gaven zo'n dertig buurtbew ners aan het verzoek gehc* de ruimte te bezichtigen. Door Paul de Schipper „M'n ideaal is om fullprof- zeiler te worden op wereld niveau. Om een keer de Ad mirals Cup te winnen. En daarna..meedoen aan de America's Cup. Ja, dat kan hoor, ook in Nederland. En Iet op, het gaat gebeuren". Jong en enthousiast, die Hans Bouscholten, maar ook doordacht. Het beleidsplan ligt op tafel in z'n woning, inclusief begroting en publi- citeitsplanning. Het schip waar het allemaal mee moet gebeuren staat nog ontta keld op de kaai in Breskens, tegenover de jachtwerf Standfast Onttakeld? Dat is maar schijn. Eerst het verhaal hoe een Brabander de smaak van het water te pakken kreeg. „In een klein bootje, een Pi raat op het Veerse Meer en met vader meegaan op het grote schip, want hij had dikwijls bemanning nodig". Vader Bouscholten voorzag zichzelf met drie zeilende zoons van een complete be manning. Bouscholten sr: „Ze pikten het spelenderwijs op. Edgar stuurde en Hans deed de zeilen. Iedere va kantie gingen we de Noord zee op, naar Engeland of naar Jersey en Guernsey". De zoons mochten ook mee tijdens een jaar durende reis naar de Middellandse Zee en naar de Afrikaanse kust. Zeevaartschool Net als z'n vader doorliep Hans de Hogere Zeevaart school in Rotterdam. Sinds 1982 houdt hij zich alleen maar met zeilen bezig. „Eigenlijk ben ik professio neel, niet helemaal, maar je kunt het zo noemen. Ik vaar wedstrijden bij anderen aan boord en al mijn onkosten worden betaald". Zo deed Hans de afgelopen jaren veel zeezeilervaring op, on der meer bij wedstrijden op de Noordzee, voor de Zui dengelse kust en op de Mid dellandse Zee. In 1986 won hij aan boord van de Poiciana de Ver- bondsbezem, een jaarprijs voor zeilschepen van zo'n twaalf tot veertien meter lang. De eigenaar van de Poiciana, de bemiddelde Tom Vinke(60) uit het Gooi, houdt het dit jaar voor ge zien en heeft z'n schip ter beschikking gesteld aan een jongere generatie. Een kans die de gebroeders Bouschol ten onder aanvoering van Hans met alle handen heb ben aangegrepen. De Poiciana meet 12.20 meter en kan maximaal 200 vierkante meter zeil voeren. Het schip wordt gevaren met tien bemanningsleden en telt acht slaapplaatsen. Dat kan, omdat er tijdens het wedstrijdzeilen altijd mensen aan dek moeten zijn. De projectplanning van Hans voorziet allereerst in aanpassing van de dekuit- rusting en een verandering van de kiel. Over dat laatste wil hij liever niets kwijt. De concurrentie kan er immers z'n voordeel meedoen. Hans selecteert z'n be manning uit een groep van vijftien jonge zeilers, een A- en een B-team, maar alle maal ingespeelde krachten. Wedstrijdzeilen op zee is duizendjes verscheuren on der een koude douche. Geld is een doorslaggevende fac tor. En net als een rally Pa- Hij is één van de wei nige seml-professlo- nele zeilers in Neder land. Woont in Prin senbeek, heet Hans Bouscholten. Hij Is 24 jaar oud en Is manager van Racing Project Poiciana. Met z'n broers Ronald en Ed gar en zeven beman ningsleden wil hij zich selecteren voor het Nederlandse Admirals Cupteam, de afvaardi ging naar het officiële wereldkampioens schap voor 'Formule 1-teamzellers'. Maar wedstrijdzeilen op zee is niet zomaar 'een bootje' kopen en zei len. Het Is organise ren, trainen en geld uitgeven, veel geld. Vandaar het Racing Project Poiciana. Een zeezeiler moet tegen een stootje kunnen FOTO MARCEL BEKKEN Hans Bouscholten uit Prinsenbeek ziet het wel zitten: profzeiler worden en dan liefst alles winnen - foto archief de stem rijs-Dakar kan deze tak van sport eigenlijk niet meer zonder sponsors. Landen als Engeland, Frankrij k en Duitsland hebben dat al lang begrepen, Nederland nog niet helemaal. Bouscholten sr vindt dat het professionele wedstrijd zeilen op zee in Nederland vaak 'goedwillend, maar amateuristisch' wordt bena derd. Daarbij stoort hij zich vooral aan de ongeïnteres seerdheid van de media. Bouscholten sr: „Neem Stu dio Sport. Zetje dat aan, dan zie altijd wel vier slagen van een tennismatch in Austra lië, rugby, basketbal of een ander stokpaardje van Mart Smeets en de zijnen. Maar zeilen ho maar, daarvoor ben je aangewezen op Sky Channel. Nederlandse sport redacteuren vergeten dat ons land een miljoen water sporters telt". Om radio en televisie te interesseren schreef Hans Bouscholten brieven naar de omroepen. Alleen de EO reageerde serieus. Hans: „Hadden we niet verwacht, maar het is wel leuk. We hebben ze aangeboden met een camera mee aan boord te gaan". Hij realiseert zich dat de EO'ers bij het ronden van boeien wellicht het life- geluid moeten vervangen door ondertiteling, omdat zeilers in die wedstrijdfase niet altijd ABN plegen te spreken. In Nederland kunnen slechts twee mensen het zei len op dit niveau zelf bekos tigen. Dat zijn Gerrit Jeelof, de Nederlandse Philipsdi- recteur en Pieter de Ridder, de directeur van het Cen traal Planbureau. Ook zij zijn kandidaten voor het Ne derlands Admirals Cup Team, evenals trouwens Piet Vroon uit Breskens. Vroon met zijn Formida ble is een veteraan in het ge zelschap, maar hij wordt niet tot de echte kansheb bers gerekend. Nog een Bra bander die z'n zinnen heeft gezet op een plaats in de Ne derlands Admirals Cup se lectie is de Bredase verfhan delaar Van den Biggelaar. Met z'n Panta Rei heeft hij het afgelopen seizoen al het een en ander laten zien aan resultaten. Een schip bouwen en uit rusten voor de tweejaar lijkse Admirals Cupwed strijden kost al gauw tegen de 1 miljoen gulden. De be manning van de Poiciana doet het met een low-bud- get-planning. Het schip heb ben ze al. Rest het onder houden en aanschaffen van zeilen, tuigage, inschrijfgel den voor wedstrijden, kle ding en fourage. Bij elkaar is dat voor één zeilseizoen toch gauw an derhalve ton. Geen wonder dat Hans bereid om de naam Poiciana aan te vullen met de merknaam van een goed willende geldschieter. Het noemen van sponsornamen op zeilen, kleding en schepen is dit jaar voor het eerst toe gestaan. Hans: „Sponsoring is de enige manier om op hetzelfde niveau als de con currentie mee te draaien". De aangepaste Poiciana gaat in maart weer te water. Tot die tijd zullen Hans en z'n makkers nog vele uren sleutelen op de kade van Breskens. Dat wordt dan aangevuld met twee uur conditie-training per dag. In maart en april staan er trai ningen op het programma bij Scheveningen. Een deel van die trainingen wordt begeleid door Henri van dei' Aat, de bondscoach van hel Koninklijk Nederlands Wa- tersportverbond. Hans is er vast van over tuigd dat hij met de Poi ciana een plaatsje binnen het selectieteam kan verove ren: „We hebben een snelle boot en een goeie ploeg, on der elkaar kunnen we prima opschieten. Op andere sche pen is dat niet altijd het ge val. Dikwijls is het haat en nijd, omdat iedereen baasje wil spelen. Wij hebben daar geen problemen mee. We weten wat we aan elkaar hebben, we hebben wat voor elkaar over en we hebben hetzelfde doel: winnen!" Van een onzer verslagge GOES - In de Zeelanc Goes wordt woensdag nuari om 12.30 uur de lente-woonbeurs ge Het thema is: Interieu land, 'voor het nieuwe in 1987' en duurt tot en januari. De beurs toont vele en verschillende m< Plaatselijk nieuws f Vogelkweker - Op het Nedes lands kampioenschap voorvo. gels in Breda was J. Platteeu uit Hoek, evenals vorig jas succesvol. Er waren 1300 dee nemers met 7833 wedstrijd» gels ingeschreven. Platteeu behaalde een ereprijs met stam Chinese dwergkwarte wildvorm mannen. In 19 werd met een stam Chinea dwergkwartels wilvorm po| pen al een derde prijs behaal De vogels die in de prijzen vii len strijden ook op de wereli tentoonstelling mee, die bil nenkort in het Belgische R« selere wordt gehouden. Van een onzer verslaggeven TERNEUZEN - De naamde 'Opstapcursus' o mensen die een mavo- ding willen gaan volgen Terneuzen en Hulst volgende week. De Dag- en Avondscholen gemeenschap 'Zeeuwsch-1 Recept lezen laanderen' heeft dat beslote omdat er nog steeds aanme dingen binnenkomen. Het zeer twijfelachtig of de cursi in Oostburg doorgaat, wa daar hebben zich tot nu tl onvoldoende deelnemers opgi geven. De deelnemers in Terneuzi worden donderdag 5 februa verwacht in het gebouw va de gemeenschap in de Wa straat om 9.00 en 19.00 uur. Door Willy van Leeuive 1JZENMJKE - Vanaf verrichten medewerkers het Aifabetiseringspi IV'est-Zeeuwsch-Vlaande baanbrekend en nuttig Momenteel zijn er vij deelnemers per les voo taalcursus of alfabetiserin Daarnaast zjjn ook bu landers van harte welkor de Nederlandse taal bet leren. Doordat vanaf 1 jar de wet basiseducatie is gaan, verandert er het ee ander. „Er is in West-Zeeuv Vlaanderen nog te wein doen <p educatief gebied, dus Jranne Helfferich va Alf abetiseringsproj eet. zijn erwel het alf abetiseri project, de sociale schoo een lijdelijke opstapcu maar er zouden best nog mogelijkheden bij kunner volwassenen-educatie eigemijk nog meer van ■one komen," zegt de IJ kse. Problemen hebben met schrijven van een brieije je kind, invullen van kin bijslagformulieren, of het zen van een recept. Het k nog steeds veel voor. Toch er in de komende tijd heel veranderen in de W Zeeuws-Ylaamse regio. Door de Wet Basiseduc komen sr opnieuw ideeën, waarschijnlijk Hulst, waar dit jaar voorh door een intensievere sam eerst een opstapcursus is, woi den de studenten verwacht de vroegere levensschool in Sportlaan. Daar is de de tendploeg' woensdag 4 f( bruari om 9.00 uur welkom, de avondploeg een dag lal om 19.00 uur. Van onze correspondent SLUIS - Maandagmiddag oi streeks 16.15 uur is in een» kei in de Oude Kerkstraat! Sluis de winkelbediende M. J bedreigd door een man, i even eerder enkele vita tabletten had besteld. Na het verstrekken vano tabletten weigerde de echter te betalen en trok i mes, waarmee hij de bediende bedreigde. Dezei om hulp, waarna de man! hazepad koos. Het signalement van man is: ongeveer 30 j" blond haar, een smal type, meter lang, enigszins voorhoofd, dragend een i windjack met een lichte I kraag er op. Eventuele getuigen verzocht zich met de rijks? tie te Oostburg, 01170-3®] verbinding te stellen. CADZAND - De auto van] H. uit Mechelen is bij hetp keren in Cadzand-Bad aar reden. De veroorzaker is gereden. OOSTBURG - In de Br« traat is ingebroken in Shell servicestation in defl riode van zondag 22.00 maandagmorgen 07.00 uurJ Shell verkoopstation Shellshop is eigendom va'] heer Van de R. uit Brei Er wordt een gering aan geld vermist. Nu in de showroom UHnHVJt. OOSTBURG Bredestraat 23 A Tol 01170-2255 Van onze correspondente HOOGERHEIDE - De Woens- drechtse Volkspartij (WVP) heeft een voorstel voor een ontsluitingsweg naar de vlieg basis Woensdrecht uitge werkt. Deze politieke groepering stelt voor om tegenover de op rit van de A58 naar Bergen op Zoom een weg aan te leggen, die vervolgens de Antwerpse straatweg kruist. Daarna leidt de weg via de Vinkenberg naar Fokker. Via het terrein van Fokker kan het verkeer dan haar bestemming op de vliegbasis bereiken. De WVP heeft een voorstel van deze strekking al eerder tijdens de algemene beschou wingen in november aange stipt. Ze vond het echter nodig een en ander opnieuw onder de aandacht van de gemeente te brengen, omdat nu met poli tie en defensie besprekingen gaande zijn over dé ontslui ting van de vliegbasis. Dat vertelde wethouder Jan Wils tijdens de jongste vergadering van de raadscommissie voor Openbare Werken. De WVP meent met haar plannen een goedkope en haalbare oplossing gevonden te hebben, waarbij de wegen binnen de bebouwde kom ont last worden en de geluidsover last praktisch geheel ver dwijnt. AMSTERDAM, 26 januari - Aard- appeltermijnmarktIn Bintje 35- 50mm werden 4 contracten ver handeld voor levering april tegen ƒ17,00 per 100 kg. De stemming was kalm. In Bintje 50mm werden 210 con tracten verhandeld voor levering april bij een prijs van ƒ41,00 tot ƒ39,30 per 100 kg en 94 contracten levering mei tegen ƒ42,50 tot ƒ40,60. De stemming was flauw. KAPELLE, 26 jan. - Boerenkool kl. 1 46. Spruiten ongeschoond kl. 1 A 97, B 42. Witlof kl. 1 A 150, k. 2 A 85. Prei kl. 1 A 118. Rodekool kl. 1 A 9- 16, B 7-14, C 12. Savooiekool g kl. 2 C 28. Wittekool kl. 1 kl. 2 A 23, B 6-9. Kroten kl. lg| Winterpeen kl. 1 20 17, 40 R kl. 2 bo. 49, mi. 7-27. zonder blad kl. 2 12 24. La^ appelen kl. 1 mi. 16. (ADVERTENTIE) KNALAANBIEDING PEUGEOT 505 INFORMEER SNEL! Om sen rubriek als stans te houden moet j materiaal beschikken materiaal is in hoofdz vindsn in archieven ei wat Zeeuwsch-Vlaac betrift vooral in d meeite-archieven met naai de waterscha; chie.en. Léze worden nog b rij ter, nu ook studente schtlen voor voortgez hogsr onderwijs hoe hoemeer beroep doen arclieven voor het vanscripties. Esn verheugend feit de «ommissie welzijn provinciale staten heett geadviseerd over steling van een comi regbnale geschiedschr en <at een bedrag van veer 20.000,- hiervoor getrokken. Hoe dat bedrag wore steed, daarover bestaan sciillende ideeën. Moe piovinciaal historicus dsn aangesteld, zoals tb provincie Drente het is? Moet er een peric lieuwsbrief komen, {een concurrent mag 'an de reeds bestaande torische en heemku tijdschriften? Moeten ei tacten met universiteit Nederland en Vlaan worden gelegd c.q. breid? Allemaal waarop te zijner tijd woord zal moeten kom< ieder geval valt het toe t clen dat een en ander de belangstelling staat. Een van de re wiarom deze com. Wtrd ingesteld en miss W'l de voornaamste vee leemten zijn in nde geschiedschrijving, aane op cultureel en soi eonomisch gebied. Uit de praktijk blijkt te dat een van de voorn sb oorzaken daarvan ii de archieven niet toeg; iK zijn. Moet men dar beginnen met het prol bi de basis aan te pakk de gemeentearchieven garkelijk maken? Volge we; is in die gemeenten Pfzdn 1 I V. eer met de zorg en verantv deijk voor het archief, sil Zeeuwsch-Vlaanc eft, hebben alleen d

de Stem | 1987 | | pagina 12