GOELJAJEV EN HADSCHIEFF STRAFFEN ZELFOVERSCHATTING AF Ajax en Malmö blij met elkaar Desastreus WK voor Nederlandse profs IDINGEN PBNA BIJ 11 aangeboden en - Kienen :enfestival, Den Brouwer L Alphen. ikuren 6,50 Kienen Roosens voor de rechter AUTO LEASEN OF AUTO HUREN? 30k 1e hyp. 7,1% 20 jl Tel. 076-653770. te "Marogeja Agencie" "Marogeja Vastgoed" Inschr. gratis! Brouwer, Alphen. ct Breda Het Turfschip 1 januari van 9-17 uur ebruari van 10-17 uur stand op deze markt emels extra korting Bingo HEIZELDRAMA Lachende haas mascotte EK '88 Sinds JRMATIEBON 5MPUTER DICHTERg, KLAUS-PETER THALER WEER 'IJSSPECIALIST' Loting EC Finale EC II in Rotterdam of Amsterdam ntvangt u een deelnemersbewgs HTIGING detters invullen) idervan bankrekeningnummer ipzegging machtiging aan Sufa, erdam om van bovenvermelde éénmaal per 2 maanden f 10,- te loterij "uw bankrekeningnummer de. -19. e verz. v. Dijk, 01626-3487/2273. 1 bij v.d. Veen c.v. 11Breda, (intermediar) Vergeer krijgt stevige dreunen jeheel je en ij het voor korte r.o.nr. klein druk 3reda, rieven terd in i gem. sn en ,- tot broed 01620- reu, 076- n-pups 36. Tel. THE widest selection decorated and furnish# flats, houses bung, Tel. 076-224015. r?® 0* te huur gevraagu Wij vragen per direct voor door ons serif geselecteerde huurdf w.o. stafleden, ingenieur: ambassademedew., gestoff. enbf gemeul flats, huizen, bungalot en boerderijen tot 45( p.mnd., in Brabant. Tel. 076-224015. Wij verzoeken adverte ders, die adverteren brieven onder nummert toezeggen: „foto's retourneren en/of altijd I zullen antwoorden" toezeggingen ook daa werkelijk na te komen. Nieuw! Werkgr. Zeeland! ser. m/v rel. Info: 01140-12480 van vrijdag. boekje 10,-, 5 pers. in een aut is bus Diepstraten inl. 01615-162 01620-53392. snd particulieren. Bel voor info: 01640-35916-57521Nu doen! Boschstr. 31Breda 076-149414. 'RONDHEIM - Hein ergeer heeft gegokt uiteindelijk kei-, keihard verloren. In het Noorse Trond- werd gisteren na iier jaar overheersing Nederland in het jvonddonker het 20-ja- Russische 'oermens' ifikolai Goeljajev tot ropees schaatskam- all-round ge ïnd. De Oostenrijker Michael idschieff kreeg het zilver jehangen en een morrende |Vergeer moest genoegen ne- i met het brons. En dat ter- de 25-jarige Haastrechter toren van de daken mwde dat hij en nie- ïd anders de hoogste trede het erepodium op de mgen-kunstijsbaan van de Soorse havenstad zou betre- Zelf overschatting, zo de afgelopen twee da- Geconstateerd moet een eiig worden dat de ont- inde Nederlander te lang twee gedachten hinkte: all- 3-schaatsen en voor een tegelijkertijd specialise- Itn op afstanden. Drie pieken |flOOO meter Heerenveen, 5 ki- imeter Den Haag en de mijl i Innsbruck) bleken niet ge- »eg om het niveau van de af kopen twee jaar te evenaren. Dreun op dreun moest Vergeer «het door wisselende weers- «nstandigheden (zaterdag 6 paden boven nul; gisteren meeuwstorm met kracht ne- hetgeen een dodelijk ilachtoffer in het centrum van trondheim tot gevolg had) bi- arre, maar wel spannende sernooi incasseren. Drie keer «ad hij in een rechtstreeks hel met Nikolai Goeljajev in strijdperk en evenzovele aaien dolf Vergeer het onder- pit Vooral zijn nederlagen op ie 500 meter van zaterdag en Ie 1500 meter van gisteren wa rn onthutsend. De volle ronde »n 400 meter van de sprint tolbracht Goeljajev bijna een Monde sneller dan Vergeer. de mijl deklasseerde de at Wologda afkomstige Sov- schaatser de titelverdedi- genadeloos: 1.57.94 tegen 100.81. Via een 15.18.27 tegen 15.33.87 op de tien kilometer :g het verschil tussen Wjajev en Vergeer in het sindklassement 2.358 punten; 'oor schaatsbegrippen een ga- Kndgat Nikolai Goeljajev, die dit weekeinde een klasse apart was. zaal De Harmonie, Ulvenhout, aan root gehouden lagoch- Volvo op de onbe- )08. voor tan ver- blauwe -51-PZ. blad. BI 't Maeske-de Moer. maandag. 3 Rijtjes 9* of prijs. Hoofdron 375,-. Boekje 7,-.« fis bus Breda. 076-8124»; >0p dit moment kon ik hem verslaan. Goeljajev vormde hier een klasse apart. Eerlijk gezegd, heb ik mezelf voor dit EK groot gehouden. Ik kreeg tevoren toch bepaalde signalen dat het misschien niet allemaal goed zou zitten. Maar je mag het geloof in je zelf natuurlijk nooit verliezen. Zeg je vooraf dat je gaat ver liezen, dan gebeurt dat ook. Als topsporter baal ik behoor lijk. Zeker omdat ik op zo'n knullige manier mijn tweede plek na drie afstanden verloor. Die Hadschieff had op de tien kilometer al het geluk van de wereld. Goeljajev en ik moes ten openen in een ware sneeuwstorm; Hadschieff reed bij bijna windstil, droog weer", aldus een toch opval lend ontspannen Hein Vergeer na afloop. „Niet winnen kan ook gebeuren. Dus een ramp is het niet. Al baal ik natuurlijk wel. Voor het WK in Heeren veen is het maar gelukkig dat de Russen slechts met vier man mogen komen. Als Bozjev en Sjasjerin er daar ook nog eens bij zijn, zal het een zware klus worden". De reeks (tweede, negende, derde en veertiende), die Hein Vergeer op de vier afstanden van de grote meerkamp in Trondheim neerzette, moet hem verontrusten. Immers, zeker op 'zijn' voor de Olympi sche Winterspelen favoriete afstanden, de 1500 en 5000 me ter, stootte de concurrentie hem behoorlijk voor het hoofd. Het zou wel eens zo kunnen zijn dat Vergeer uitgroeit tot een 'tussen-paus', zoals Hil- bert van der Duim was in de Olympische periode tussen Lake Placid '80 en Sarajevo '84. In die vier jaar groeide Van der Duim naar grote hoogte, maar op het moment dat de Oostbloklanden het tijd vonden worden Olympisch orde op zaken te stellen, viel de Fries diep terug. Toch zag Hein Vergeer nog geen aanlei ding om zijn strategie te wijzi gen in de drie weken, die hem nog resten voor Heerenveen, waar hij naar zijn eigen ver wachting pas echt in topvorm zal verkeren. „Na Heerenveen staat alles in het teken van de specialisatie. Ik kan het me niet veroorloven een WK in eigen land wat nonchalant te benaderen. Dan zouden de mensen mij aan de schandpaal nagelen, als dat nu al niet ge beurt. Met coach Henk Gem- ser heb ik de afspraak ge maakt dat ik dit seizoen nog all-round zal schaatsen. En die deal kom ik tot en met het WK Belangen - FOTO ANP geer gelijk had met zijn bewe ring dat hij op de tien kilome ter gezien het weer in het voordeel was. „Maar Vergeer vergeet misschien dat hij en Goeljajev op de mijl sterk in het voordeel waren. Toen opende het grijze wolkendek zich even. Dus dat kunnen we tegen elkaar wegkruizen". Niet alleen Hein Vergeer claimde dat hij in Trondheim zijn topvorm nog niet in het lijf had, ook Nikolai Goeljajev en Michael Hadschieff kon digden aan over drie weken in Heerenveen beter voor de dag te zullen komen. Goeljajev, wiens 'liefde' eigenlijk naar de sprint uitgaat: „Op het WK liggen de grootste belangen. Daar hoop ik zelfs het wereld record op de 1500 meter te ver beteren. Het verbaasde me dat het gat tussen mij en Vergeer zo groot bleek. Zeker op de 1500 meter had ik hem dich terbij verwacht". En Had schieff: „Tijdens een wereld kampioenschap ben ik altijd sterker dan bij een EK. Zo zit ons programma in elkaar en zo komt het elk jaar uit". De Oostenrijker gaf toe dat Ver- Kramp Teken aan de wand voor Hein Vergeer was ook nog eens het feit dat hij op de af sluitende tien kilometer voor het eerst in zijn schaatscar- riere last kreeg van kramp. „Na vijf rondjes. Ik wist niet wat me overkwam. Twaalf toeren heb ik toen tegen me zelf moeten vechten om daar over heen te komen. Tegen het eind ging het wel weer, maar Goeljajev was op dat moment niet meer te pakken. Zoals hij eigenlijk helemaal niet te kloppen was. Goeljajev moet nu tot aan Heerenveen zijn topvorm zien vast te houden. Dat lijkt me niet makkelijk. Al is die vent wel bijzonder sterk. Niet normaal meer". Zie ook pagina 3 Van onze sportredactie KEULEN - De secretaris-ge neraal van de Koninklijke Belgische Voetbalbond, Albert Roossens, is door de procureur van de koning in Brussel in staat van beschuldiging ge steld naar aanleiding van het Heizeldrama, dat in mei 1985 plaats had en aan 39 mensen het leven kostte. De 71-jarige Albert Roos sens, die in juni met pensioen gaat, zal voor de onderzoeks rechter in Brussel verant woordelijk gesteld worden voor de 'gebrekkige organisa tie'. Dat Roossens, en niet bij voorbeeld bondsvoorzitter mr. Louis Wouters, is gedagvaard, komt omdat Roossens als se cretaris-generaal in vaste dienst van de KB VB is, terwijl mr. Wouters een 'gekozen' voorzitter is. Albert Roossens zal 'onvrij willige slagen en verwondin gen met de dood tot gevolg" ten laste gelegd worden. Be halve Roossens zullen ook de burgemeester van Brussel (Brouhon) en de chefs van de Rijkswacht en politie zich moeten verantwoorden. Ook de geïdentificeerde Liverpool- supporters hebben een dag vaarding ontvangen. Wanneer het proces plaatsvindt is nog niet bekend. KEULEN (Rtr) - Een reusachtige lachende haas is de mascotte van het toernooi om het Euro pees voetbalkampioen schap, dat in 1988 in West-Duitsland wordt gehouden. 'Bernie' werd zater dagavond tijdens de lo ting voor de kwartfinales van de drie Europese be kertoernooien in Keulen officieel gepresenteerd door Sepp Maier, de oud doelman van het West- duitse elftal. Bernie, ont worpen door de Walt Disney-studioé, is ge kleed in voetbalschoenen, gele kousen, rode broek en een zwart-wit shirt Hein Vergeer kijkt teleurgesteld naar het scorebord als hij ziet dat Hadschieff hem naar de derde plaats heeft verwezen. FOTO ANP Door Ted van Leeuwen KEULEN - Ajax en Malmö FF zijn blij met elkaar. In beide kampen werd een zucht van verlichting ge slaakt, toen UEFA-voorzitter Jacques Georges, die de loting van de kwart-finale Europa Cup verrichtte, de clubs aan elkaar koppelde. „Toen we hier naartoe re den, hadden we voor twee clubs een duidelijke voorkeur: Malmö FF en FC Sion", lichtte Ajax-voorzitter Ton Harmsen zaterdagavond in Keulen toe. De vice-president van Mal mö FF, in november Zweeds kampioen geworden, was ook al tevreden: „Ik ben blij met Ajax", aldus Bent Madsen, „Ajax is een beroemde club, waartegen we nog nooit ge speeld hebben". Helemaal klopt dat niet, want in 1961 ontmoetten Ajax en Malmö FF elkaar in het Intertoto-toer- nooi al eens (1-1 en 1-0 voor Ajax). Ajax speelt op 4 maart eerst uit De return zal 14 dagen la ter in stadion De Meer ge speeld worden. Johan Cruijff trachtte zijn opluchting, dat gevreesde tegenstanders als Girondins Bordeaux en Tor pedo Moskou elkaar getroffen hadden, te verbloemen. „Mal mö", aldus Cruijff, „is een na re, fysiek sterke, defensieve tegenstander". Uiteraard vond Cruijff het een voordeel dat er eerst in Zweden gespeeld zal worden. „Door de successen van Ajax en het Nederlands elftal van het laatste half jaar is de con currentie weer extra alert ge worden. Dat vind ik het groot ste voordeel, ze zullen in Mal mö eerst de kat uit de boom kijken. Wij hebben dan alvast 20 minuten gewonnen in een uitwedstrijd". Malmö FF is in Zweden de sterkste club van dit moment. De ploeg won het afgelopen seizoen - dat in Zweden loopt van midden april tot midden november - zowel de competi tie als de voor het kampioen schap beslissende play-offs. In de finale werd, na een 0-1 ne derlaag thuis met de weinig defensieve cijfers 5-2 van AIK Stockholm gewonnen. Malmö wordt geleid door een Engelse manager/trainer, Roy Hodgson, een in eigen land nauwelijks bekende fi guur, die al jaren erg succes vol in Zweden is. Het grootste succes van Malmö FF stamt uit 1979, toen de Europacup I- finale in München bereikt werd. Nottingham Forest bleek - door een doelpunt van Trevor Francis - te sterk. Het seizoen daarop kwam Malmö Feyenoord tegen in de UEFA- Cup en werd door de Rotter dammers, die in René Notten hun uitblinker hadden, van het veld gespeeld: 4-0. In Zwe den werd het 1-1. In totaal telt de 19-man sterke selectie van Malmö FF tien A-internationals, van wie er zes actueel zijn: Jan Möller, Magnus Andersson, Torbjörn Persson, Leif Engqvist, An ders Palmer en Mats Magnus- son. De laatste werd vorig jaar aan Servette Genève verkocht, mislukte daar en keerde terug. Magnusson is de goalgetter van het gezelschap. Hij maakte de laatste elf competi tie-wedstrijden mee en scoorde tien keer. De meest er varen speler is Hasse Borg, die vele jaren voor het Westduitse Eintracht Braunschweig speelde. 1953 Gijsbrechts kletH[ service, Nwe. Boschstr. Breda 076-136910 voor uw kledingproblemen. PLOMA COMPUTERBOEKHOUDEN or wie het handmatig boekhouden be ledig wil overschakelen op compute KONINKLIJKE PBNA Velperbuitensingel 6,6828 CT Arn rrijblijvend het gratis informatiepaK" idiegids over de computeropleiding- 97? pen envelop (zonder postzegel) haïen twoordnummer 1500,6800 WC Ar Koninklijke n schritteii|k onderwin activiteiten is PBNA erkend door de i bi) beschikking van 11 november 1975 kenmerk IMBO/SHJ hoor Jean Nelissen MLADA BOLESLAV - Tien jaar dient men in de tijd te rug te gaan om nog een we reldkampioenschap veldrij den aan te treffen zonder Ne derlands eremetaal. Zo des- astreus als de titelstrijd het afgelopen weekeinde op de Isjechoslowaakse sneeuw en ijspiste verliep, is sinds 1978 in Amorebieta in Spanje biet meer gebeurd. En dit juist tijdens een seizoen, waarin Nederlandse crossers 'ange tijd internationaal ge woon de dienst uitmaakten en zwaar favoriet waren !®or de regenboogtruien in rsjechoslowakije. Gistermiddag even na half ^er spatte de hoop op toch hog een medaille uiteen, toen Hennie Stamsnijder in de laatste afdaling vlak voor de unish tegen de grond sloeg. Stamsnijder had in het enerverende duel om de bronzen medaille bij de be roepsrenners juist de Frans en Christophe Lavainne 30 toeter los gegooid, toen hij n°g één keer naar beneden tooest. Halverwege die afda- tog verloor het voorwiel van fiets alle voeling met het ijs. De Nederlandse kam pioen viel en blesseerde zijn inkerarm. De Fransman sloot aan en versloeg de hui lende Stamsnijder in de sprint Nieuwe formule De zeer ongewone bezetting van vooral het podium bij de beroepsrenners (Thaler eer ste, Dannie de Bie tweede en Lavainne derde) heeft giste ren weer vele vragen opge roepen. Twee strenge winters in 1985 (München) en in 1987 (Mlada Boleslav) en het mod- derballet van Lembeek in 1986 hebben de laatste jaren het wereldje der veldrijders een spiegel voorgehouden, waarin zich nog slechts wei nigen herkennen. Extreme omstandigheden hebben, nu de UCI (de internationale wielerbond) het wereldkam pioenschap telkens op einde januari bepaald heeft, ren ners op het podium gebracht, die het hele seizoen door worden weggereden. De ge vestigde orde staat voor schut en de roep om wijzi ging van de formule (Liboton en Stamsnijder wensen een competitie om de wereldtitel volgens het puntensysteem in de formule I autoraces) wordt steeds luider. Want het toeval is een té grote rol gaan spelen. Van Klaus-Peter Thaler, die zich bij wijze van spreken morgen al met zijn fiets als koorddanser in een circus kan melden, is bekend dat hij op sneeuw en ijs niet te vol gen is. Dat komt omdat hij over een onvoorstelbare techniek beschikt, één is met zijn fiets en in de loop der laatste 20 jaren een ideale balans heeft uitgebouwd. Al leen al in bochten wint hij op een spekglad parcours vele meters terrein. Maar ook de nummer 2 bij de profs, de Belg Danny de Bie, kan zich enkel onderscheiden op een door ijs praktisch onberijd baar geworden circuit. „Rij den wij op een normaal par koers, dan zetten wij De Bie op een ronde achterstand", zei de verongelijkte Stam snijder. En zo gebeurde het ook vele malen in de voorbije maanden. Tegenslag In feite werden de Neder landers al in de eerste de beste ronde uitgeschakeld. Hennie Stamsnijder kreeg een lekke band en werd in vierde positie ver terugge worpen. Rein Groenendaal sloeg, de traditie getrouw, over de kop en liep twee mi- nuten achterstand op. Huub Kools stond een halve mi nuut stil wegens een afgelo pen ketting en Frank van Bakel kreeg ook al een lekke band, waardoor hij ander halve minuut verloor. Bescheiden Terwijl de Nederlanders zo vlug en zo goed mogelijk de schade trachtten te herstel len, demarreerde vooraan Danny de Bie. Spoedig werd hij achtervolgd door Thaler. De West-Duitser had drie volle ronden nodig om aan te sluiten. „Op het moment dat ik bij de Bie kwam, weigerde hij op de lange asfaltweg kopwerk te doen. Toen heb ik hem eraf gereden", zei Tha ler. De slimme Duitser had gemerkt dat de bescheiden De Bie, die op het laatste mo ment een plaatsje in de Bel gische WK-ploeg had gekre gen, omdat zijn broer Rudy geen sponsor meer vond en daarom van de Belgische wielerbond geen proflicentie kreeg, al lang tevreden was met zijn tweede plaats. „Ik geloof dat De Bie aan de we reldtitel gewoon niet durfde te denken, dat werd hem te veel", aldus Thaler. Vervolg op pagina 4 Hennie Stamsnijder staat het huilen direct na afloop nader dan het lachen. - FOTO COR VOS Loting kwartfinales Europa Cup I: Bayern München (WD1) - Anderlecht (Bel), Dinamo Kiev (Sov) - Besiktas (TSjt), Rode Ster (Joe) - Real Madrid (Spa), Porto (Por) - Bröndby (Den). Europa Cup II: Zaragoza (Spa) - Vitosja (Bul), Malmö FF (Zwe) - Ajax (Ned), Bordeaux (Fra) - Tor pedo Moskou (Sov), Lokomotiv Leipzig (OD1) - Sion (Zwi). Europa Cup HI: Dundee United (Sch)- FC Barcelona (Spa), Borus- sia Mönchengladbach (WD1) - Gui- maraes (Por), Torino (Ita) - FC Ti- rol (Oos) IFK Göteborg (Zwe) - In- ter Milan (Ita). De wedstrijden worden gespeeld op 4 en 18 maart KEULEN (AFP) - Het wed strijdcomité van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft zaterdag bij de loting voor de kwartfinales van de drie Europese bekertoernooien in Keulen aanbevolen de finale van de strijd om de beker voor bekerwinnaars in Rotterdam te houden, wanneer Ajax zich plaatst. Als plaats van handeling voor de finale, op 13 mei, is het Olympisch Stadion in Amster dam voorzien. De UEFA is verder van me ning dat de strijd op de Super cup tussen de winnaars van de Europese toernooien voor landskampioenen en beker houders voortaan in Monaco moet worden gehouden. i

de Stem | 1987 | | pagina 9