(ondense grafici weer slaags met de politie NTDEK DE 'Zo'n steekvlam zag ik nog nooit MACHINEGEWEREN MOGELIJK VOOR SURINAME BESTEMD Stakingsoproep na nieuwe ontvoeringen in Beiroet ieuwsoverzicht noaoo iohl niet geslaagd L 0 S S I N gEDBINNEN-/ BUITENLAND jAANDAG 26 JANUAR11987 FINNEN-BUITENLAND' mUIZING KRANTENBEDRUVENHERDACHT schietingen DE - Het speciale team van de Koninklijke arechaussee tast nog volledig in het duister er de identiteit van de daders die vrijdag 62 a's ontvreemdden uit een wapenkamer van Simon Stevin kazerne in Ede. ra ra DE STTRIM COMMENTAAR Opnieuw een tegenvaller voor Chirac DRIJVENDE BOM: 30 MILJOEN LITER BENZINE IN TANKER Japan en VS willen top over wisselkoersen Israëlische tv: Mengele leeft nog Tien Fransen in Somalië ontvoerd 'Aartsvijand' Syrië belooft Irak bij te staan Britse media furieus over huiszoeking Kroonprins gaat geschiedenis studeren Auschwitz-herdenking in Amsterdam VVD: bouw gevangenissen privatiseren Moeder en zoon neergestoken bij overval 'Toen zij uit Rotterdam vertrokken' PvdA: geen vrouwendienstplicht Zon en maan ÊS Hoogwater T7 21.20 u. Wanted: dead or alive Metro II - 14.16,18,20 en 22 u. American warrior. Rubens - 14.30,17.30 en 20.30 u. The name of the rose. Slnjoor - 14,16,18, 20 en 22 u. The fly. Vendome - 14,16,18,20 en 22 u. Les fugitifs. QuellinI - 14,16,18.20en 22 u. Skin. Quellin II - 14.05.15.50. 17.50,19.50 en 21.50 u. Running SC8T6(1 Quellin III - 14.10,16.30, 18.50 en 21.10 u. Howard, een ander soort held. Astrld - 14.16.18. en 20 u. De speurneuzen. Capltole - 14,16.18,20 en 22 u. Top gun. Savoy - 14,16.18.20 en 22 u. Ruthless people. Ambassades - 14,16,18,20 en 22 u. Better off dead. Ambassades Club 1 - 14,16, 18,20 en 22 u. The dark side of love. Ambassades Club 2 - 14, 17.15 en 20.30 u. Out of Africa. Ambassades Club 3 - 13.50 15.30,17.35.19.40 en 21.45 u. My beautiful laudrette. Ambassades Club 4 - 14.20 16.15,18.10,20.10 en 22 u. Blue City. Brabo - 13.50,15.50.17.50, 19.50 en 21.50 u. Haunted ho neymoon. TIJI - 14,16.30,19 en 21.30 u. The mission. Wapper - 14,16.18.20 en 22 u. Labyrinth. Odeonl - 14.20,16.40,19 en 21.20 u. A room with a view. Odeon2 - 13.50,15.40, 17.45,19.50 en 21.55 u. Power. Odeon 3 - 14,16.20,18.40 en 21 u. Jean de Florette. Odeon 4 - 14.10,16.30, 18.50 en 21.10 u. Manon des sources. j ,an onze correspondent VDEN - Scotland Yard zegt 120 politiemannen en meer dertig betogers werden tond in de Slag van Wap- die zich zaterdagavond gjeelde voor de hoofdingang het bedrijf News Interna- nal dat in Oost-Londen ie landelijke dagbladen te Sun en The Times) en te nationale zondagskran- (Sunday Times en News of World) produceert, [o'n tienduizend demon anten waren naar Wapping jokken om de eerste ver- idag van de verhuizing van kranten, van Fleet Street City naar Oost-Londen, 1 de op 'passende' wijze te herden ken. News International is een uitgeverij van de beruchte Australisch-Amerikaanse krantenmagnaat Rupert Mur doch, wiens beslissing om in Wapping in plaats van Fleet Street dagbladen te publiceren met de modernste middelen ruim 5.000 grafische arbeiders van de oude stempel, die zich niet wilden aanpassen, werk loos heeft gemaakt. Deze 'drukkers' waren zaterdag avond praktisch allemaal pre sent. Aan de grote betoging werd echter ook deelgenomen door leden van andere bonden. 'Volksmenner' Arthur Scar- gill, leider van de Britse mijn werkers, zei in een toespraak dat Groot-Brittannië een fas cistisch land geworden was. De betogers werden opge wacht door een sterke eenheid van de rellenpolitie. Voor de hoofdingang van het bedrijf kantelden zij een vrachtwa gens om. Toen de politie dit gevaarte door een bulldozer uit de weg liet duwen, werden de demonstranten boos. Zij be kogelden de agenten met bak stenen, metalen staven en fles sen. De politie viel herhaalde lijk aan en sleepte betogers weg. De orde kon pas worden hersteld door verschillende optredens van bereden politie, die herhaaldelijk chargeerde Een demonstrant in gevecht met de politie voor de poorten van het bedrijf van kranten magnaat Murdoch. - FOTO AP om de betogers achter drang hekken te drijven. Deze Slag van Wapping was de ergste sedert het begin van het con flict tussen Rupert Murdoch en de 5.000 afgedankte grafi sche arbeiders. Maar de beto gers slaagden er zaterdag avond niet in de normale dis- trubutie van Murdochs Sun day Times en News of the World te verhinderen. Alle kranten werden via een van de vele andere uitgangen uit 'Fort Wapping' gebracht. Ongerustheid na wapenroof Dit en- be de L zo BRUGGE Complex Zwart Huls Gulden Vlies I 20 u. The mission. Gulden Vlies II 20 u. After Hours. Gulden Vlies III 20 u. 9 Va Weeks. Memllng 20 u. The name of the rose. Rembrandt 20 u. Top gun. Van onze verslaggevers De grootste wapenroof in de Nederlandse geschie- nis baart de overheid grote zorgen. De machinege- ren van Israëlische makelij zijn levensgevaarlijk mneer terroristen of criminelen ze in handen krij- HULST W. Blommaert 14.30 u. schieting. theater TERNEUZEN Zuldland Theater - 20 u. De Nieuwe dood van Jos Brink. exposities HULST Galerie van Geyt - Over zichtstentoonstelling. Geop. dag. 9-12 u. en 14-18 u. za. tot 17 u. zo. 14-18 u. di. gesl. (tot 31 jan.). Credit Lyonals Bank - Schil derwerken van Werner Pauwels. Geop. ma. t/m vrij. 8.30-17 u. (tot 13febr). OOSTENDE Prov. Museum voor Moderne Kunst - Retrospectieve Con stant Permeke. Geop. dag. 10- 12.30 en 13.30-17 u. ma. gesl. (totl mrt.). OPLOSSING 0, Zowel het ministerie van fensie als de Koninklijke irechaussee weigeren in te in op geruchten dat de wa sjestolen zouden zijn voor liname. Onderzoeksleider Beelen: „Wij sluiten op dit ment niets uit. Alles moet derzocht worden." De diefstal werd vrij dag end even voor acht uur ont- it door een patrouille die icht liep op de Simon Stevin lerne. Eén van de wachten dat een van de vele wa lkamers op het kazerne- opengebroken was. Isnel kwam men tot de con- ssie dat 62 Uzi's, 5 Browning stolen en een seinpistool ont- wmd waren. Zo goed als ze- 0 is geen munitie gestolen. De marechaussee is uiterst przaam met mededelingen. wil niet zeggen of de wa skamer compleet is leegge- ild en hoe de wacht de dief- 1 precies ontdekte. Woordvoerder J. Pellegrom: moet volstaan met de me- tóng dat er duidelijk sake is van braak." De Si mon Stevin kazerne wordt door de week bevolkt door zo'n 1500 dienstplichtige militairen die in Ede-Oost een opleiding krijgen. De kazerne is het ver- bindings- en opleidingencen trum van de landmacht. Politiek Den Haag rea geerde verbaasd en ongerust op de wapenroof. B. Stemer- dink (PvdA): „Bij de laatste wapendiefstal is door de rege ring duidelijk toegezegd, dat de beveiliging en bewaking van Nederlandse kazernes verbeterd zou worden. Dat blijkt dus niet het geval te zijn. Wij willen op korte ter mijn met de minister en de staatssecretaris over deze af faire spreken." J. de Boer (CDA): „Een zeer kwalijke zaak, die veel vragen oproept. In het verleden zijn we er nooit van uitgegaan, dat wapens op een dergelijk schaal gestolen zouden wor den. Zo snel mogelijk zal beke ken moeten worden of de mi nimale beveiliging bij mili taire complexen opgevoerd kan worden. B 2 e 0 2 - P T - B T T T P T B B U T - e T B T s e e B j J s e O T B B - V T e j B Z B u s B U - van de Westduitse verkiezingen heeft weinig veranderd de politieke krachtsverhoudingen in de Bondsrepubliek. De flrum-rechtse coalitie houdt haar meerderheid, met de aante eg dat de CDU van bondskanselier Helmut Kohl het aanzien- «linder goed heeft gedaan dan was verwacht. Het onverwach- torse verlies van de CDU/CSU werd echter goed gemaakt "het succes van coalitiegenoot FDP. De Groenen boekten de die ze al maanden was voorspeld en de SPD bleef onge lijk. ^belangrijkste conclusie is dat de CDU/CSU er dus niet in is «agd om de absolute meerderheid te bereiken. Een doel dat euforie van de voorspelde grote winst door een groot aantal "sten-democraten niet voor onmogelijk was gehouden, "rom ook ging de zelfvoldane Kohl iedere inhoudelijke discus- ruit de weg. De man die zichzelf graag als gewone Duitser om- *i|ft en er ook naar handelt en wiens vele blunders hem geen leken te doen, had een even simpel als populistisch ver- ®gsthema. Economisch gezien gaat het West-Duitsland voor wind en dat-moet zo blijven en daarbij deed Kohl een beroep WestduitSers om aan een groeiend zelfbewustzijn te wer- i'anz-Josef Strauss, zijn strijdmakker van de Beierse CSU, "eerde dat wapen ook veelvuldig maar dan aanzienlijk minder «el dan Kohl, die er toch ook om bekend staat dat hij niet rijk Mgd is met tactische gaven. Strauss adviseerde de Duitsers Mde 'schaduw van Het Derde Rfjk' te treden. De huidige ge- al|e Duitsers hoeft zich van Strauss en zijn aanhangers niet r collectief te schamen voor de zwarte bladzijden in de iise geschiedenis. 'I terugvallen op het tot dan toe in verkiezingscampagnes istvallig vermeden verleden, dit beroep op het herwinnen van nationale identiteit heeft de christen-democraten dus geen «gebracht. Dat mag positief worden genoemd. West-Europa n'et te wachten op een nationalistisch ingesteld West-Duits- maar eerder op een trouwe bondgenoot. Door de opmerkelijke winst van de FDP mag er op vertrouwd JOOA '01 IS)a eeq '6 'uepprui i||o/vi '8 <s5,u!l j6ffi sjBBi '9 'laqoueui g 'sia uea P j Ulo/A 'S 'uappiui 3aaq Z 'sjipa-151 Jen dat dit zo zal blijven. Een van de eisen van de toekom- fchari''epartner van CDU/CSU zal ongetwijfeld zijn dat Hans lGenscher weer minister van Buitenlandse Zaken wordt, ra even slikken zijn voor Strauss, want opnieuw gaat dan de nem zo begeerde ministerspost aan zijn neus voorbij. De I "ggen nu echter eenmaal zo en bovendien zijn de meesten °ver eens dat Genscher het voortreffelijk heeft gedaan. De Lr ls een fervent verdediger van de ontspannings-politiek L n en hii heeft zich daarmee ook internationaal aanzien poiven. Nibelangrijkste heeft Kohl echter bereikt. Om in zijn verkie- h ermmoiögie te blijven: West-Duitsland gaat de eerstvol- P'kemlr!aar verder met zijn CDU/CSU en met een aanzienlijk L hDP die de behaalde winst in de komende onderhande- Fvon etwiifeld beloond wil zien. De SDP lijkt weer gedoemd Ie nu vj®r jaar in de oppositiebanken te verdwijnen, waar ze Ls q vergezeld door de Groenen die met hun 41 zetels Fen ®eri6U2er worden genomen. Dat zal Johannes Rau en de a niet tot troost dienen Het electorale verlies van Helmut NoQZ-n parti' heeft de SPD niet in winst kunnen omzetten, Een soldaat houdt met een UZI-machinepistool de wacht voor een kazernegebouw in Ede- Oost. - FOTO ANP za alsnog de slag hebben verloren. BEIROET (RTR/UPI) - Uit protest tegen de ontvoering zaterdag in West-Beiroet van vier professoren - drie Ameri kanen en een Indiër hebben studenten en docenten van bet Beirut University College (BUC) alle Libanese scholen en universiteiten opgeroepen vandaag te staken. Intussen heeft een extre mistische sji'itsche groepering zondag gedreigd een van de vier gijzelaars te doden, indien de van vliegtuigkaping ver dachte Libanees Ali Hamadei niet door West-Duitsland wordt vrijgelaten. In de Westduitse pers zijn dit weekeinde berichten ver schenen dat de regering in Bonn niet aan een Ameri kaans verzoek voor uitleve ring van de Libanees aan de VS zal voldoen, omdat men het leven van de Westduitsers in het Midden-Oosten niet in ge vaar wil brengen. De jongste ontvoeringen zijn volgens een telefoontje van gisteren naar de christe lijke radiozender 'Stem van Libanon' uitgevoerd door de ondergrondse groepering 'On derdrukten der Wereld'. In het telefoontje aan de christelijke radiozender waar schuwde de anonieme spreker de Bondsrepubliek Duitsland de in Frankfurt gevangenzit- tende Ali Hamadei niet uit te leveren aan de VS. De 22-ja- rige Hamadei wordt verdacht van betrokkenheid bij de ka ping van een Amerikaans vliegtuig in 1985, waarbij een Amerikaanse marinier werd gedood. De Westduitse regering heeft nog steeds geen bevesti ging van het bericht dat nog eens twee Westduitsers zijn ontvoerd in Beiroet en dat zij zullen worden gedood tenzij de in West-Duitsland gearres teerde Arabier wordt vrijgela ten. Waarschijnlijk zijn vrij dag 2 Armeniërs of Roemenen ontvoerd en geen Westduit sers. Van onze correspondent PARIJS - Woordvoerders van de rechtse regeringscoalitie in Frankrijk hebben dit week einde fel uitgehaald naar de Constitutionele Raad. Dit hoge orgaan, dat erop moet toezien dat door het parlement aange nomen wetsontwerpen stro ken met de grondwet, ver klaarde vrijdag de nieuwe wet voor flexibeler werktijden on geldig wegens procedurele on juistheden. Volgens de gaullistische parlementsvoorzitter Jacques Chaban-Delmas is de raad daarmee buiten haar boekje gegaan en heeft ze de 'natio nale souvereiniteit aangetast'. De zoveelste tegenvaller voor premier Chirac. De nu terug gefloten wet had de Franse industrie door een va riabeler arbeidstijd (inclusief de mogelijkheid dat vrouwen 's nachts kunnen werken) in ternationaal competitiever moeten maken en zou - vol gens Chirac - leiden tot meer werkgelegenheid. Waar rechts tijdens de so cialistische regeringsperiode juist veel waardering toonde voor de ooit door de Gaulle op gerichte raad, daar is het huis hu te klein. Chirac waar schuwde eerder al voor een 'regering van rechters' en ver weet de negen wijzen van de Raad aan zijn bevoegdheden te knabbelen. In de komende ministerraad zal premier Chirac zich bera den over de ontstane situatie. In het rechtse kamp klinken steeds meer geluiden een punt te zetten achter de fameuze cohabitation, de samenwer king tussen Chirac en Mitter rand, omdat deze in de prak tijk steeds moeilijker werk baar blijkt. Door Paul de Schipper VLISSINGEN - „Sleepboten, sleepbotenbier Vlissingen Radio..sleepboten kom es in de lucht". Een boodschap die opgevangen wordt door de ra dioman van de sleepboot Figh ter. De sleper ligt vaarklaar in de Buitenhaven. Een aanva ring op de rede, schip in brand! Trossen los,weg is de Figh ter, full speed. Dan ziet Piet Oppeneer, de Terneuzense ka pitein van de Fighter iets wat hem nog lang zal heugen. „Wat ik nu heb gezien, zag ik nog nooit van m'n leven..zo'n verschrikkelijke steekvlam", meldt hij rond 02.50 uur via de scheepsradio. Het is een Griek, de Olympic Dream, eigendom van de Erven Onassis. De la ding: 30 miljoen liter loodvrije benzine. Het wordt een nacht die Piet Oppeneer nog zal heu gen. Het draaiboek van een scheepsramp. 02.40 uur: ter hoogte van Vlis singen vaart de lege Libe riaanse bulkcarrier August Thyssen. Het schip, op weg naar zee, draait het vaarwater Wielingen in. Op de anker plaats Wielingen Noord haalt de Griekse tanker Olympic Dream het anker op om koers te zetten naar Terneuzen. Het schip ligt met de kop naar zee en moet 180 graden draaien. 02.45 uur. Het zicht is 1 mijl. De Olympic Dream heeft de draai voltooid en maakt vaart ter hoogte van de boei Wielingen 8. De boeg van de hoog op het water liggende bulkcarrier boort zich met een enorme klap in de voorste stuurboord tanks van de Olympic Dream. De August Thyssen schampt vervolgens langs de huid van de tanker naar achter en neemt onderweg een stuk van de brug mee en versplintert een reddingssloep. De weglek kende benzine vliegt onmidde- lijk in brand. De radio van de Griek zwijgt, aan boord heerst een complete paniek. Andere schepen waarschuwen Vlis- singen-Radio. Sleepboten ste ken van wal. 02.50 uur. Een gigantisch steekvlam schiet omhoog bo ven de Olympic Dream. 2.55 In Breskens verlaat de reddingboot Javazee in volle vaart de haven. 03.00 uur. De sleepboot Fighter ziet kans een sleeptros vast te maken aan het achterschip van de brandende Griek. 03.15 uur. De Grieken verlaten hun schip. Zeventien beman ningsleden komen bij de lang- zij liggende Figther aan boord. Anderen strijken in verwar ring een sloep. 03.28 uur. Het rampenplan voor de Westerschelde treedt in werking. De inmiddels gearriveerde Ja vazee neemt zeventien man over. 03.30 uur. Vlissingen-Radio bericht dat er op de rede een vaarverbod geldt voor alle schepen. 03.32 uur. Een brandweerploeg uit Vlissingen arriveert bij de tanker/Koelen' is hun op dracht. 04.00uur. In de Vlissingse brandweerkazerne wordt een coördinatiecentrum ingericht. 04.30 Sleepboten uit Terneuzen en Vlissingen proberen met hun bluskanonnen het nog niet brandende deel, van het voorschip koel te houden. De sleepboot Jerome Letzer die langszij de Griek ligt vliegt zelf in brand. 04.45 De Vlissingse burge meester Van der Doef ver zoekt via de Zeeuwse Com missaris van de Koningin toe stemming om het brandende transport via Belgisch grond gebied naar zee te laten varen. 06.15 uur. België gaat akkoord 11.00 uur. Een getrainde groep 'vuurvechters' van het ber gingsbedrijf Smit Internatio nale arriveert bij de Olympic Dream. De groep staat onder leiding van Hans Walenkamp, een man die in de Perzische Golf veel ervaring met tan- kerbranden heeft opgedaan. 13.00 uur. De bergers van Smit, de Unie van Redding-en Sleepdiensten en de Nieuwe Vlissingse Sleepdiensten pro beren een sehuimdeken over het voorschip te leggen. De Wielingen wordt vrijgegeven voor schepen die richting zee willen. 13.25 uur. De BRT onderbreekt haar radio-uitzendingen om melding te maken van de scheepsramp. 16.00 uur. Het sleeptransport met de brandende Olympic Dream bevindt zich 25 mijl van Vlissingen, dwars van Blankenberge. In Vlissingen geeft burge meester Van der Doef een persconferentie. Hij is tevre den. De brand heeft zich tot dan toe voltrokken volgens de regels van het rampenplan. Op zee gaat het blussen door 21.30 uur. De Olympic Dream brandt nog steeds. Een woord voerder van Smit in Zee- brugge spreekt van ontplof fingsgevaar. TOKIO/NEW YORK (RTR) - Japan en de Verenigde Staten zul len aandringen op een spoedige bijeenkomst van de ministers van Financiën van de vijf grootste industrielanden (de G-5) voor overleg over stabilisering van de wisselkoersen. Dit heeft de Ja panse minister van Financiën, Kiitsji Mijazawa, zaterdag in To kio verklaard na zijn terugkeer uit de VS. Of de ministers van de G-5 inderdaad bijeen zullen komen hangt volgens Mijazawa af van de drie andere leden van de groep, West-Duitsland, Frank rijk en Groot-Brittannië. Vooral de houding van Frankrijk is van belang omdat dat land aan de beurt is om als gastheer op te treden. Het Westduitse ministerie van Financiën liet in een reac tie daarop echter weten dat de Bondsrepubliek weinig belang rijke resultaten van zo'n vergadering verwacht. TEL AVIV (RTR/AFP) - Israël heeft de afgelopen dagen infor matie ontvangen dat de oorlogsmisdadiger Josef Mengele nog in leven is. Dat meldde de Israëlische staatstelevisie zaterdag avond. De informatie, die is gegeven aan premier Yitzhak Sha mir van Israël, was afkomstig van twee verschillende bronnen, aldus de televisie. Mengele zou nog leven en in Paraguay wo- nen.Volgens verwanten is Mengele in 1979 in Brazilië verdron ken. Deskundigen onderzochten de stoffelijke resten en kwamen tot de conclusie dat die inderdaad van Mengele waren.Mengele wordt verantwoordelijk gehouden voor de dood van 400.000 Jo den in Auschwitz. PARIJS (UPI/RTR) - De Franse regering heeft zondag gezegd pogingen in het werk te stellen om contact te leggen met de ont voerders van tien Fransen die in de nacht van vrijdag op zater dag in het noorden van Somalië zijn ontvoerd. De identiteit van de ontvoerders is nog onbekend. De twee doktoren, zes verpleeg- ters en twee technische assistenten maakten deel uit van de me dische vrijwilligersorganisatie 'Artsen zonder grenzen' (MSF). Zij waren al circa tien maanden werkzaam in het vluchtelingen kamp Tug Wajale, vlakbij de Etiopische grens, toen ze door een zestigtal gewapende mannen werden overvallen en meegevoerd. De ontvoerders namen ook een vluchteling mee. In het kamp verblijven ongeveer 32.000 vluchtelingen. KOEWEIT (UPI) - Syrië zal Irak 'verdedigen' als Iraaks grond gebied wordt bezet door Iran. Dat heeft de Syrische president Hafez Assad zaterdag gezegd in een interview met het Koe weitse blad Al Qabas. De ideologische meningsverschillen met Irak betekenen niet dat Syrië een Iraanse territoriale expansie zal dulden, aldus Assad. Overigens duiden de jongste ontwikke lingen in de Golfoorlog er volgens hem niet op dat de Iraniërs uit zijn op gebiedsuitbreiding ten koste van Irak. Assad heeft in de Golfoorlog altijd Iran gesteund, wat door Irak werd gehekeld als een inbreuk op de Arabische solidariteit. Iraanse troepen hebben zaterdag een legerpost van Iraks 11e divisie onder de voet gelo pen terwijl zij hun offensief ten oosten van Basra voortzetten. „Iran is niet van plan de oorlog met Irak naar andere landen uit te breiden", zo heeft de voorzitter van het parlement in Teheran verklaard. LONDEN - „Groot-Brittannië is nu helemaal een rechtse poli tiestaat." Dat was de reactie van Labour op de huiszoeking door de politie dit weekeinde in opdracht van de regering Thatcher in het gebouw van het linkse weekblad New Statesman. De ge rechtsdienaren zochten in beslag te nemen papieren die door de conservatieve regering zouden kunnen worden gebruikt om te procederen tegen dit tijdschrift dat afgelopen week de veiligheid van de Britse staat in gevaar zou hebben gebracht met de publi catie van onthullingen omtrent het strikt geheime Zircon-defen- sieproject. De huiszoeking bij de New Statesman was de eerste in de geschiedenis van het Britse perswezen; zij wordt algemeen beschouwd als een aanslag op de vrijheid van de media. DEN HAAG (ANP) - Kroonprins Willem-Alexander zal dit na jaar gaan studeren aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Hij is in geschreven als student geschiedenis. Het ligt in zijn bedoeling om vanuit dit vakgebied een studiepakket te kiezen dat verband houdt met de voorbereiding op zijn toekomstige taak. AMSTERDAM (ANP) - Op de Nieuwe Oosterbegraafplaats in Amsterdam is zondagmiddag weer de jaarlijkse Auschwitz-her denking gehouden. Auschwitz is de plaats in Zuid-Polen, waar de nazi's in de Tweede Wereldoorlog hun grootste vernietigings kamp, voor vooral joden, oprichtten. Ongeveer 250 nabestaanden van slachtoffers, afgevaardigden van verzets- en andere organi saties, en vele andere mensen kwamen naar de begraafplaats om de herdenkingsbijeenkomst bij te wonen en bloemen bij het monument 'Nooit meer Auschwitz' te leggen. HILVERSUM (ANP) - De WD wil dat de bouw van nieuwe ge vangenissen wordt geprivatiseerd. Het inschakelen van particu liere bouwondernemers in plaats van de rijksgebouwendienst werkt sneller en is iets goedkoper. Dat heeft de fractievoorzitter van de WD in de Tweede Kamer, Voorhoeve, gisteren gezegd. Voorhoeve zei dat de vergroting van het cellenbestand door ach- terstranden bij de rijksgebouwendienst nogal achterop dreigt te raken. EINDHOVEN (ANP) - Twee overvallers hebben zaterdagmor gen de eigenaresse van een slijterij in Eindhoven en haar 19-ja- rige zoon neergestoken. De vrouw moest in een ziekenhuis met spoed worden geopereerd. Ze is buiten levensgevaar. De daders zijn spoorloos. De overvallers bedreigden de vrouw aanvanke lijk met een vuurwapen. Het slachtoffer liet zich daar niet door intimideren en greep een van de overvallers vast. Haar zoon kwam haar daarbij te hulp. Tijdens de vechtpartij die daarop volgde werden de steken toegebracht. ROTTERDAM (ANP) - 'Toen zij uit Rotterdam vertrokken...' Met deze variant op de beginregel van de klassieke smartlap opent een paginagrote advertentie die zaterdag in een aantal Rotterdamse kranten verscheen. Daarin maken de werkgevers in het Rotterdamse stukgoed aan het adres van de stukgoedwer- kers melding van de gevolgen van de stakingsacties. Twintig schepen uitgeweken en een omzetverlies van ongeveer één mil joen gulden, zo meldt de advertentie van de Vereniging van Rot terdamse Stuwadoorsbedrijven (VRS) onder meer. Als uitsmij ter fungeert de vraag: 'Willen jullie dat nou?' AMSTERDAM - De Partij van de Arbeid voelt (nog) niets voor de invoering van militaire dienstplicht voor vrouwen. „Het is veel te vroeg om daar uitspraken over te doen, zeker zolang vrouwen nog niet dezelfde rechten hebben als mannen," aldus fractieleider Kok zaterdag bij de PvdA-partijraad in Amster dam. De PvdA-partijraad schaarde zich zaterdag wel achter het standpunt van de fractie dat er een studie moet komen naar de voor- en nadelen van vrouwendienstplicht. Fractieleider Kok noemde de bezuinigingen van het kabinet Lubbers zaterdag 'bit ter onrechtvaardig in een omgeving waar ook zoveel luxe en verspilling zichtbaar is'. Kok verwierp het idee van CDA-minis- ter Brinkman (WVC) van de 'zorgzame samenleving'. Dat plan waarbij de overheid zich minder intens bezighoudt met vraag stukken van bijvoorbeeld bejaardenzorg leidt volgens Kok tot minder solidariteit en tot minder kansen voor vrouwen. VANDAAG/ Zon op: 08.31. Zon onder: 17.15. Maan op: 06.17. Maan on der: 12.53. MORGEN/ Zon op: 08.30. Zon onder: 17.17. Maan op: 07.32. Maan onder: 13.58. VANDAAG/ Bath: -12.06. Hansweert: 11.40- Terneuzen- 11.13-23.52. Vlissingen: 10.52-23.32. Wemeldinge: 00.50-12.30. MOR GEN/ Bath: 00.47-13.15. Hansweert: 00.22-12.49. Terneuzen- 12.19. Vlissingen: 11 59- Wemeldinge: 01.20-13.55.

de Stem | 1987 | | pagina 3