r-v; wal in Mandlikova verslaat een legende Magere oogst Nederlandse zwemploeg Zurbriggen slaat dubbele slag in Kitzbühel i. J Westduitse overwinning in GP driebanden 3 WEED STERK IN MELBOURNE, MAAR ZWAK ÖP WIMBLEDON msm PAGINA SPORT MAANDAG 26 JANUAR11987 PAGINA SPORT 5 - lO zet Uitnodiging voor Karpov Condititie- frainer voor ^oris Becker Kloppenburg en pingpongbond in dialoog Ourasi blijft beste draver ter wereld Laarakkers wint Indoor Gelre Kinshofer start bij WK ski voor Nederland Oostduitsers winnen EK tweemans-bob Zege Satoh en Ulaga T2 LANDAU (ANP) - West duitse biljarters geven tot dusver de toon aan in de reeks Grand Prix-drieband- toernooien. Eén week nadat Dieter Miiller in Kopenhagen de eerste ontmoeting tussen de beste Europese biljarters in zijn voordeel besliste, volgde in Landau een over winning voor een veel min der bekende landgenoot. De internationaal nauwelijks ervaren Hans-Jürgen Kühl bereikte de finale via de ve detten Torbjörn Blomdahl en Ludo Dielis. In het slotstuk rekende de Düsseldorfer af met Miiller. De 43-jarige Westberlijner, de enige Duitser in het prof circuit van Werner Bayer, dacht in de vijf jaar jongere Kühl een gemakkelijk te kloppen tegenstander te ont moeten. Het begin van het duel over drie gewonnen sets verliep voorspoedig. Müller won het eerste deel met 15-8. Kühl, die twee jaar geleden Westduits kampioen drie banden werd, vocht zich te rug en verraste de 1500 toe schouwers met drie achter eenvolgende set-overwinnin gen: 15-8, 15-8 en 15-13. De overwinning leverde hem achtduizend Mark (8800 gul den) op. Müller, die in de halve finale voor sensatie had gezorgd door wereldbe ker-winnaar Ceulemans te verslaan, kreeg de helft. Voor Rini van Bracht, Ne derlands enige speler in het profcircuit, kwam het toer nooi in Rijnland-Palts zater dagavond ten einde. De 39- jarige Waalwijksr kreeg in de kwartfinales geen vat op het spel van Dielis, die als vierde zou eindigen. De Belg verloor één set: 15-14,15-7,3- 15, 15-13. De enveloppe met 1500 Mark voor het bereiken van de laatste acht was een schrale troost voor Van Bracht. „Ik had meer ver wacht, zeker omdat ik in de groepswedstrijden Müller voor eigen publiek versloeg. Nadat het misging in de eer ste set, kwam ik niet meer in mijn spel". Van Bracht stond voor met 14-9, maar Dielis antwoordde met een fraaie serie van zes caramboles. Ben Velthuis, die zich via de kwalificatieronde plaatste voor het hoofdtoernooi, be reikte de kwartfinales niet. De lange Oldenzaler eindigde als derde in zijn poule. In de sleutelpartij tegen Egidio Vierat begon hij sterk, maar liet de Franse prof sterk te rugkomen: 15-9, 7-15, 15-14, 10-15 en 5-15. Zee opwerkte tot beste Ne - toto» ienna Sosonko heeft zi oogovens-schaaktoerm mder. Hij voegde ande oe door zaterdag de Br »ndag Short op remise n Sosonko op 4.5 punt Ie gedeelde vierde plal Edberns vreemde relatie met gras 4 zetten volgde op zijn voor :tel het logische einde: remia De strijdende instelling vi iosonko stond in schril cot rast met de passiviteit va /an der Sterren. Zaterdi verd hij op grootmeesterlij vijze door Kortsjnoi beenl elicht. In een Bogo-indisc jartij offerde hij in de openi ten pion maar vond nerga :ompensatie. Kortsjnoi bui; |fet dubbelspel. Ook de voor eigen publiek blende Pat Cash slaagde er jet in Edberg diens eerste ne- jerlaag in het toernooi toe te togen. Na meer dan drie urn- vijftig minuten tennis op ig niveau, zegevierde Ed- berg in vijf sets: 6-3,6-4,3-6,5- 6-3. Edbergs bleef trouwens in Slelbourne echt ongeslagen, liet landgenoot Anders Jar- lyd won hij eerder de titel in ret voordeeltje met fraaie mj roeuvres subtiel uit. W cwam handen tekort om al ekken te dichten en gaf na :etten op. De tweede opeenvolgen jonden er eigenlijk twee za- rederlaag had een depressie iitwerking op de doorgae rnverstoorbare Van der Ste ren. Zijn score van plus tw rbsoluut noodzakelijk vc iet grootmeesterresulta was in twee dagen verschroi ferlaag van de Zweedse kop- leld. Winst tegen Zapata in achtste ronde moest Van dei Sterren zondag weer op he rechte pad brengen. Maar influistering werd vriju compleet door de op hand zijnde derde nul. In de nings-indiër wist Van Sterren geen raad met zwarte aanvalsactie op de k ningsvleugel. Zapata offer een kwaliteit voor vier pio nen en brak af in gewonn stand. Van der Sterren wi gerde op te geven. Hij wen! de afgebroken stand, waai Zapata loper met vier pionn heeft tegen Van der Sterr toren met een pion, nader analyseren. Uitslagen grootmeestergroep zevende ronde: Van der Ster: (Ned) - Kortsjnoi (Zwi) 0-1, Zap (Col) - Hulak (Joe) afg., Olafe (IJsl) - Van der Wiel (Ned) 1/ 1/2, Andersson (Zwe) - Short (G 1/2 - 1/2, Sosonko (Ned) - (GBr) 1-0, Gutman (Isr) - Nog" ras (Cub) 0-1, Miles (GBr) - Ljul jevic (Joe) afg.; achtste ron Kortsjnoi - Ljubojevic 0.5-0.5, Ni ueiras - Miles 0.5-0.5, Flear - g man 1-0, Short - Sosonko 0> Van der Wiel - Andersson 0.5- Hulak - Olafsson 0.5-0.5, Van Sterren - Zapata afg. Stand: 1. Short 6, 2. Kortsjnoi,» ueiras 5, 4. Sosonko, Olafsson 4. Ljubojevic 4 1 afg., 7. Anders 4, 8. Van der Sterren, Miles 3.5 afg., 10. Van der Wiel, Flear 35, Zapata 3 2 afg., 13. Hulak 2 afg., 14. Gutman 1. Uitslagen grootmeestergroep vijfde ronde: Gaprindasjvili l» - Brenninkmeijer (Ned) 1/2 - Kuijf (Ned) - Farago (Hon) 1 1/2, Winants (Bel) - Hartoch 1/2 - 1/2, Rogers (Aus) - Wel" (Ned) 1-0, earlier (Ned) - mersma (Ned) 0-1, Watson (GIJ Piket (Ned) 0-1; zesde ronde: BB ninkmeijer - Piket 0-1, Riemer - Watson 0-1, Welling - Cariierj Hartoch - Rogers 0-1, Farago - nants 0.5-0.5, Gaprindasjvw Kuijf afgebr. Stand: 1. Farago 4.5,2. Winants' Rogers, Watson, Piket, Carlie 7. Gaprindasjvili, Kuijf 3 1 0. Hartoch 2,10. Riemersma, uw ninkmeijer, Welling 1.5. WIJK AAN ZEE (ANP) Oud-wereldkanapi"6" Anatoli Karpov is u»I nodigd voor het Jaa lijkse schaakfestival^ Amsterdam, dat van en met 13 augustus in tel Krasnapolsky w#r gehouden. Zeker van deelneiW™ in de kroongroep van grootmeesters zijn Joegoslaaf Ljubojevic winnaar van de vors editie en de Columbia^ Zapata, als winnaar de grootmeestergroep 1986. Beide spelers J- momenteel actief in w aan Zee. De kroonQ wordt gecompletrhri door Jan Timman, J van der Wiel en oe Zwitser genaturalise' Viktor Kortsjnoi. zestal zal strijden ort> prij zenfonds van 26 gulden. Het duel tussen de twee 21- jarigen werd met veel span- ling tegemoet gezien, omdat leiden hadden laten zien goed vorm te zijn. Voor Edberg op het spel: het verdedi- van zijn titel en het nemen van revanche voor de eind vo- jaar geleden nederlaag in strijd om de Davis Cup. Mede door de onverwachte ne- aan veroverde Australië toen (ie Cup. Sneller dan verwacht (reeg Edberg de kans dat ver fes recht te zetten. MELBOURNE (ANP/Rtr) - Stefan Edberg jeeft een uiterst merkwaardige relatie met >ras. Bij de strijd om de open Engelse tenniskampioen- Aappen op Wimbledon komt de nu 21-jarige Zweed lelden verder dan de derde ronde. Maar bij de open Australische titelstrijd, waar ook op gras wordt ge- ipeeld, is de Scandinavier nu ai twee jaar ongeslagen hhet enkelspel. twaalf in totaal, en vergrootte de druk alleen maar. Edberg gaf in die eerste twee sets zijn tegenstander geen moment de gelegenheid in zijn spel te ko men. In de eerste tien service games van de Zweed liet hij slechts acht punten liggen, een ongekend laag aantal. Niet zo zeer de cijfers van die eerste twee reeksen waren overdui delijk, 6-3 en 6-4 geven nog een zekere mate van spanning aan, maar de manier waarop deed het ergste vrezen voor Cash. Maar de temperamentvolle, vechtlustige Australiër kreeg in de derde set opeens wel vat op het spel van de Zweed. Hij probeerde Edberg een achter lijn-duel op te dringen en slaagde daar redelijk in. De Zweed liet de druk wat varen en kwam direct in de proble men. Hij verloor een opslag- game en slaagde er niet in een van Cash te veroveren. Ook in de vierde set dwong de Australiër zijn tegenstander ee voor hem ongewenst spel type op. Edberg kreeg er iets meer grip op, maar kon niet verheulen dat juist aan de ba se-line nog steeds zijn zwak kere punten liggen. Hij werd nerveus en verloor andermaal een opslag-game. Het was voor Cash voldoende de stand in sets weer in evenwicht te brengen, tot grote enthou siasme van het publiek, dat zich na het machtsvertoon van Edberg al weer bijna huis had gewaand. In de beslissende reeks her vond Edberg zich. Hij reali seerde zich dat winst voor hem alleen zou zijn weggelegd als hij er weer in slaagde Cash zwaar onder druk te zetten. En terwijl Cash steeds minder goed ging serveren, verbeterde Edberg zijn percentage inge slagen eerste opslagen per ga me. Omdat hij ook het ritme van de opslag-returns weer terugvond, kwam Cash in iedere game in grote proble men. Hij slaagde er slechts met veel moeite in zijn eerste service in te slaan en moest soms lijdzaam toezien dat Ed berg met zijn tweede opslag deed wat hij wilde. In de zesde game gebeurde wat eigenlijk onvermijdelijk was, Cash ver loor zijn opslag. In de achtste game kreeg Edberg zelfs drie wedstrijd-punten op de ser vice van de Australiër. Cash wist die alle weg te werken, maar de vierde, op de opslag van de Zweed, was wel beslis send. Edberg kon door zijn winst ruim 200.000 gulden op zijn rekening bijschrijven, Cash moest het met de rest doen. Geslaagd Voor Cash stond er veel minder op het spel. Zijn winst in de halve finales op de als Eerste geplaatste Tsjechoslo- «aak Ivan Lendl had eigenlijk voor hem het toernooi al tot ten geslaagd evenement ge maakt. Een tweede triomf bin- nen een maand op Edberg zou fem tot de eerste Australische winnaar maken sinds Mark Edmondson in 1976 zijn eerste, tn naar later bleek, laatste ite toernnooi won. Maar in eerste twee sets zag het er ibsoluut niet naar uit dat Cash de prestatie van zijn landgenoot zou kunnen herha- Edberg speelde in die fase van de strijd bijna perfect. Gesteund door een zeer goed lopende eerste opslag, hield hij lijn opponent constant onder tuk. Zelfs als hij mocht ser veren, kwam Cash niet echt in lijn spel. Edberg retourneerde namelijk zo sterk, dat Cash alle risicos moest nemen op lijn eerste opslag om niet al direct te worden gepasseerd. Gat leverde hem een groot aantal dubbele fouten op, Herenenkelspel: finale: Ste fan Edberg (Zwe) - Pat Cash (Aus) 6-3,6-4,3-6,5-7,6-4. Damesenkelspel, finale: Hana Mandlikova (Tsj) - Martina Navratilova (VSt) 7- 5,7-6 (7/1). Herendubbelspel, finale: Ed berg/ Jarryd (Zwe) - War der/ Doohan (Aus) 6-4, 6-4, 7- Damesdubbelspel: finale: Martina Navratilova/Pam Shnver (VSt) - Zina Garri- son/Lori McNeil (VSt) 6-1, 6- Gemengddubbel, finale: Zina Garrison/ Sherwood Stewart (VSt) - Anne Hobbs/Andrew Castle (GBr) 3-6,7-6,6-3. MELBOURNE (AFP) - Een «I van het gat dat het ver- van Günther Bosch als iner van de Westduitse ten- l scr Boris Becker heeft ach- j n' 's sinds zondag op- Ion'n MeH>ourne maakte ion iac' manager van de "ge Westduitser bekend, dat Frank Dick van ko- i.t wtykeinde af de condi- *ainanB van zijn pupil zal laa verzorgen. trainfk kreeg bekendheid als ®r van de Britse wereld- kam kampioen tien- tevens Che®y TbomPson- H« is ,e Engelse kèkf- 0m?akte in Australië ook fle tv c^"oefenmeester van Tirin atletiek-federatie. ,maakte in Australië ook W k bezig te ziin een Virirje, eI" V00r Becker te MAARSBERGEN (ANP) - Via 'een aantal gesprekken met bondscoaches en begeleiders moet de terugkeer van Mirjam Kloppenburg in de nationale selectie worden verwezenlijkt. Dat is de slotsom van het on derhoud, dat trainer Jan Kloppenburg, de vader van de tafeltennisspeelster, met NTTB-voorzitter Koopman, bestuurslid technische zaken Römgens en bemiddelaar Van Dilst vrijdagavond heeft ge had. Het gesprek, dat twee en een half uur duurde en in Maarsbergen werd gevoerd, werd door Römgens als posi tief gekwalificeerd. „Deelneming van Mirjam aan het wereldkampioenschap in New Delhi is in feite niet aan de orde geweest", ver klaarde Römgens. „In het be gin van het gesprek stelde Jan Kloppenburg dat daaraan niet meer wordt gedacht. Dat bete kent dat we nu aan een echte oplossing kunnen gaan wer ken en de zaken niet voorlopig behoeven te regelen". Uit pure vreugde over haar overwinning op Navratilova kraaide Mandlikova het uit op het gras van Kooyong, liggend nog wel. - fotoap MELBOURNE (Reuter) - Het uitverkochte Kooyong- stadion in Melbourne heeft lang moeten wachten op een echte verrassing in het da- mestoernooi bij de strijd om de open Australische tennis- titels. Maar het geduld werd uiteindelijk beloond. Niet de absolute nummer een van de wereld, de Ame rikaanse Martina Navratilo va, maar haar vroeger land genote Hana Mandlikova won het toernooi. In een wel spannend maar niet op hoog niveau staand duel, was de 24-j arige Tsj echoslowaakse verrassend genoeg de sta bielste. De misschien wel meest talentvolle speelster in het damescircuit, is zeker zo be kend geworden door goed spel als door een enorme wi spelturigheid. Niet alleen kan zij van week tot week drie klassen beter of slechter spelen, ook tijdens een duel is zij geen voorbeeld van ge lijkmatigheid. In de halve eindstrijd tegen de West duitse Claudia Kohde, werd dat nog eens overduidelijk. Mandlikova won de eerste reeks met 6-1, verloor de tweede met 0-6 en schreef de derde reeks middels 6-3 weer op haar naam. Haar tegen standster in de eindstrijd geldt bijna als het tegen overgestelde. Martina Na vratilova heeft door een enorme inzet en veel talent een dusdanig niveau be haald, dat grote schomme lingen in vorm bijna uitge sloten zijn. Slechts zelden laat zij zich daardoor, in te genstelling tot Mandlikova, ook verrassen door speelsters van mindere allure. Maar in de finale in Melbourne leek •het alsof de dames de rollen eens hadden omgedraaid. Mandlikova beheerste zich doorlopend gedurende het een uur en 35 minuten du rende duel. Zij maakte wei nig onnodige fouten en liet zich op belangrijke momen ten niet meer verleiden tot het nemen van te grote risi cos. Zij liet zich ook niet van de wijs brengen door mis sers. En die waren er genoeg. Want de spanning had van de eerste bal bezit genomen van het tweetal. Voor Mand likova was de druk mis schien nog wel het grootst. Vorig jaar slaagde zij er niet in een van de vier Grand- Slam toernooien op haar naam te brengen. Om aan de top van de wereldranglijst niet helemaal te worden ver drongen door het Westduitse talent Steffi Graf, moest zij weer eens van zich doen spreken. In Melbourne had zij een belangrijk pré op haar opponente: de steun van het publiek. Want sinds zij vorig jaar de Australische nationaliteit heeft gevraagd, kan Mandlikova weinig fout meer doen in Melbourne. Het duel was weinig op zienbarend. In totaal waren er elf doorbraken van de op slag te noteren, een voor Mandlikova en Navratilova, twee goede serveersters, op merkelijk hoog aantal. Geen van beiden had en kreeg het juiste ritme te pakken. Vooral Navratilova kwam nooit goed in haar spel. „Ik kan mij niet herinneren ooit zo slecht In een finale te heb ben gespeeld", stelde de Amerikaanse afloop. De cij fers geven haar ook wel enigszins gelijk. In totaal maakte zij 24 onnodige fou ten, haar opponente negen. Op 5-4 in de eerste reeks liet zij de kans liggen de set uit te serveren. Het eerste setpunt voor Mandlikova was ge noeg. Ook in de tweede reeks stapelde het tweetal fout op fout. Mandlikova nam een voorsprong van 3-0 en 5-3, maar zag geen kans het duel uit te maken. Pas in de be slissend extra game benutte zij de kansen die haar oppo nente haar verschafte. Het verloop van die tie-break gaf nog eens overduidelijk aan dat Navratilova niet in haar beste doen was. Want er zal lang in de historie moeten worden teruggegaan alvo rens een tie-break nederlaag van 1-7 voor Navratilova kan worden gevonden. Mandlikova was na afloop uitgelaten maar ook vol res pect voor haar tegenstand sters. „Winst op Martina is voor mij het verslaan van een legende. Ik respecteer haar als speelster en als mens en ik heb veel van haar geleerd". Blijkbaar teveel voor de Amerikaanse. PARIJS (SID) - De zevenja rige Franse hengst Ourasi heeft op de baan van Vincen- nes opnieuw aangetoond mo menteel de beste draver ter wereld te zijn. Voor de tweede achtereenvolgende maal zege vierde Ourasi in de hand van zijn vermaarde trainer Jean- René Gougeon in de belang rijkste draverij, die de kalen der kent: om de Prix d' Améri- que. Voor ongeveer 50.000 toe schouwers was Ourasi in de met ongeveer 825.000 gulden gedoteerde koers over 2650 meter oppermachtig. Het ver schil aan de finish met num mer twee, de Canadese merrie Grades Singing (met Jean- Pierre Dubois), bedroeg niet minder dan negen lengten. Er was een finishf oto nodig om de juiste volgorde tussen Grades Singing en de nummer drie, Ogorek (met Michel Roussell) te bepalen. Grades Singing was het enige niet-Franse paard in het veld van vijftien. De al jaren bij Parijs wo nende Nederlandse pikeur Jan Kruithof boekte een aardig succes met de achtjarige hengst Noble Atout door de vierde plaats te bemachtigen. Hij liet Oligo (vijfde) en Neric Barbes (zesde) achter zich. ARNHEM (ANP) - Wiljan Laarakkers heeft dit week einde tijdens het concours hip- pique Indoor Gelre twee on derdelen gewonnen. De ruiter uit Gennep, die in de herfst verraste door tijdens Jumping Amsterdam het onderdeel voor de wereldbeker te win nen, vormde tweemaal een succesvolle combinatie met het paard Vazal. Ook Wout- Jan van der Schans bracht twee rubrieken op zijn naam, met Westfalia Wiebe P en Niet de Revel. Voornaamste uitslagen Finale voor C-combinaties, jacht- springen: 1. Wiljan Laarakkers met Vazal, 44.70 seconden, 2. Tanja van Malsen Fidel 46.12. Tabel A, 1.30 m voor C-combina ties, progressief springen: 1. Wil jan Laarakkers met Vazal, 36 pun ten, 39.45 seconden, 2. Albert Voorn Investment 36 - 41.73. Puissance, muur op 2.20 m in de vierde barrage: 1. Roelof Bril met Sandokan, Pieter van Lieshout met Plein de Vie en Ludo Philip- paerts (Bel) met Porto Bello, 4 straf punten in de vierde barrage. Tabel A voor A- en B-combinaties, twee fasen: 1. Eric van der Vleuten met Voltaire, 0 strafpunten, 22.35 seconden, 2. Van der Vleuten Expo Visar, 0 - 23.72. Finale voor A- en B-combinaties, klassiek springen: 1. Wout-Jan van der Schans met Westfalia Wiebe P, 0 strafpunten - 31.05 se conden (in de barrage), 2. Arnout Dobber Terlinus 0 - 35.30. Take your Own Line: 1. Rob Gro ninger met Piroska, 0 strafpunten, 35.07 seconden (in de barrage), 2. Rene Sikkens Diamonds Endless Love, 0 - 36.62. Speel Uw Spel. voor C-combina ties: 1. Wout-Jan van der Schans met Niet de Revel, 1590 punten, 2. Tanja van Malsen Fidel 1500. Jachtspringconcours voor A- en B- combinaties: 1. Wiljan Laarakkers met Jindo 38.83 seconden, 2. Wout- Jan van der Schans Westfalia Wiebe P 39.44. Finale Z II over twee manches: 1. Adrian Plage (WD1) met Ikarus, 0 strafpunten, 18,33 seconden (in de barrage), 2. Roelof Bril (Ned) San dokan 0 - 18,63. STRAATSBURG (ANP) - Voortekenen kunnen be driegen. Wanneer echter de nationale zwemploeg van de zomer in Straatsburg net zo onbeduidend presteert, als de zwakke afvaardiging dit weekeinde, zal er van de historische faam van Nederland weinig overblij ven. De als veelbelovend geken schetste ploeg van jongeren veroverde bij de Golden Cup wedstrijden op 32 onderdelen in totaal twee bronzen plak ken. Een derde plaats op de onbelangrijke 50 meter rug slag voor Anneke de Jong uit Bolsward en één voor Ingrid Baars op de 50 meter vrije slag. Het wierp in beide geval len de vraag op waarom deze fysiek sterke zwemsters op de dubbele afstand zover achter blijven. De van een knie-operatie herstelde Ilse Oegema bleef op de 100 meter vrije slag met een tijd van 58,77 seconden Baars voor. Het ging hier om de vierde plaats. Seconden eerder had Tamara Costache aange tikt. 's Werelds snelste zwem ster op de 50 meter grossierde in overwinningen. Bij het zelfde nummer voor de heren vond een WK-ganger als Peter de Rover zich terug op de 33ste plaats in een veld van niet minder dan 82 deelnemers. Nederlands snelsten op de lange afstand, Baukje Wiersma en Arthur de Rouw, dobberden achteraan op de ki lometer, die doorgaat voor het hoofdnummer van het Straatsburgse gebeuren. De organisatie was teleur gesteld in het Nederlandse op treden. Maar Jan Schouten, die bij afwezigheid van Ruud Beele als hoofdcoach optrad, vond het heel begrijpelijk: „De jongens hebben nog voor geen dubbeltje sprinttraining in de benen. Men denkt toch niet dat ik zo achterlijk ben ze hier te laten sprinten als ze dat over drie weken bij de nationale in doorkampioenschappen pas moeten doen. Ik zou ze ver moorden. We maken gewoon veel te weinig trainingsuren. KITZBUHEL (ANP) - Een dag voordat de strijd om de we reldtitels skiën in Crans Mon tana begint, heeft de Neder landse Ski Vereniging opeens een serieuze deelneemster. Tijdens een vergadering in Kitzbühel besloot de interna tionale skifederatie (FIS) na melijk, dat Christa Kinshofer, afkomstig uit West-Duitsland, in Zwitserland voor Neder land mag starten. De FIS gaf het groene licht voor de 26-ja- rige zilveren medaille-winna res op de slalom bij de Olym pische Spelen van Lake Pla cid, omdat zij een week gele den de Nederlandse nationali teit heeft aangevraagd. Dat was de laatste voorwaarde waaraan Kinshofer nog moest voldoen. De andere eisen van de FIS, woonachtig zijn in het land waarvan de nationalieit wordt aangevraagd en al eer der bij wedstrijden voor het land zijn uitgekomen, lever den geen problemen op. Kins hofer start al vier jaar onder de Nederlandse vlag bij de strijd om de wereldbekers. CERVINIA (SID) - De Oost duitser Hoppe en Schauer- hammer hebben zondag in de Italiaanse wintersportplaats Cervinia hun Europese titel tweemans-bobs met succes verdedigd. Uitslag: 1. Hoppe/Schauerhammer (OD1) 4.15,72, 2. Kipoers/Aleksand- rov (Sov) 4.16,17, 3. Weder/Gerber (Zwi) 4.16,82. Daar begint het mee. De Roe menen, die hier goed preste ren, trainen drie keer per dag. Nog afgezien van de conditie training. Daar komen wij in een week nauwelijks aan toe. Zwemwater is niet meer te krijgen. Het wordt steeds be roerder". Er werd flink gerenoveerd aan het Schlichtenheim-bad, waar van de zomer de Euro pese kampioenschappen plaatshebben. Frits Adel- meijer sprong met enig succes van de pas in gebruik gestelde tien-metertoren en kwalifi ceerde zich wellicht voor de FINA-cupwedstrijden, die eind april de beste springers van de wereld in Amersfoort samenbrengen. De routiniers in de Neder landse ploeg voelen na jaren van training en wedstrijden veel voor een pauze-seizoen. Seoel 1988 lokt eventueel nog wel, maar Straatsburg 1987 niet. Zelfs Annemarie Ver stappen zag vanuit haar pr- functie zonder veel hartzeer toe hoe Tamara Costache, Noemi Lung en Stella Pura de ene afstand na de andere won nen. Westduitse, Franse en Zwitserse zwemsters waren tegen het Roemeense geweld in genen dele opgewassen, ter wijl men toch in exquise oor den als de Maladiven en de Caraïbische eilanden de win ter was ontvlucht. Voor Ne derland was er zelfs geen geld voor een trainingskamp. Ja, de dagvergoeding werd per 1 ja nuari met een rijksdaalder te ruggebracht tot vijf gulden. Als 'pret-evenement' maakte Golden Cup geen deel uit van het sponsor-overleg, dat zulke rampzalige gevolgen heeft gehad voor de Speedo- meet in Amersfoort. „Twee jaar lang hebben we gepro beerd orde te scheppen in de chaos van wedstrijden van elkaar beconcurrerende fir ma's", aldus Klaas van de Pol, voorzitter van de Europese zwembond. „Doel was te ko men tot een reeks van vijf wedstrijden in veertien dagen. Een Grand Prix-systeem, zo als de atletiek dat ook kent. Toen het leek te gaan lukken, heeft Arena afgehaakt en zelf een circuitje opgezet. Volgend weekeinde in Parijs, drie da gen later in Oost-Berlijn en het aansluitende weekeinde in Bonn. Daarbij is Parijs op de datum gaan zitten van Amers foort, zodat wij noodgedwon gen zijn uitgeweken naar half november". Betekent de reeks Parijs- Oost-Berlijn-Bonn nu werke lijk de aanzet van een Grand Prix-reeks? Van de Pol: „Ik geloof er niets van. Misschien dat er nu één ploeg uit Ame rika en Australië alle drie de evenementen aandoet. Maar met de Europese landen zal dat zeker niet het geval zijn. De belangen lopen te ver uit een". SAPPORO (Rtr) - De verhui zing van het internationale schansspringcircuit naar Ja pan heeft geen ingrijpende ge volgen had voor de eerste plaats van de Oostenrijker Ernst Vettori in het algemeen klassement van de strijd om wereldbeker. De in Japan afwezige sprin ger wist namelijk dat ook de nummer twee, de Noor Opaas, geen acte de presence zou ge ven in Sapporo. De nummer vier in dat klassement was er wel. Primoz Ulaga gebruikte de afwezigheid van de twee toppers door zondag het sprin gen van de negentig meter schans te winnen. KITZBÜHEL (DPA/SID) - Pirmin Zurbriggen heeft zon dag een dubbele slag geslagen tijdens de wereldbekerwed strijden skiën in Kitzbühel. De 23-jarige Zwitser zette de con currentie een dag voor de aan vang van het toernooi om de wereldkampioenschappen in Crans-Montana voor schut door met overmacht de afda ling te winnen. Zijn achttiende plaats in de daaropvolgende slalom was voldoende voor de zege in de combinatie. Voorts verste vigde hij zijn leidende positie in het wereldbekerklassement zodanig, dat alleen de West duitser Markus Wasmeier theoretisch nog een kleine kans heeft hem in de reste rende tien wedstrijden te pas seren. De skiërs werden op de Hahnenkamm in Kitzbühel in de eerste plaats dwars gezeten door het weer. De afdaling moest wegens het slechte zicht naar zondagochtend worden verschoven. Op een hoogte van bijna duizend meter voelde Zurbriggen zich voor twintig duizend toeschouwers in zijn element, vooral toen de zon doorbrak. De Zwitser ging in tegenstelling tot de anderen voluit in de 180 meter lange afdaling, waarop hij zijn vierde zege van het seizoen en zijn 25ste in zijn loopbaan boekte. Wasmeier, die zesde werd, vertolkte de gevoelens van de overige deelnemers door te zeggen: „Wat Zurbrig gen waagt, is je reinste waan zin". In een minuut en 58,6 se conden bleef Zurbriggen iedereen ruim voor. De slalom was voor hem daarna een formaliteit. Hij gunde de 30-jarige Joegoslaaf Bojan Krizaj de zege. De voor eigen publiek skiënde Oosten rijkers hadden succes door de tweede plaats van de onbe kende Matthias Berthold, die de Westduitser Armin Bittner met vierhonderdste van een seconde versloeg. Zurbriggen was na zijn sterke optreden overigens nauwelijks aan spreekbaar. Met Wasmeier vertrok hij onmiddellijk per helicopter naar Crans-Mon tana voor de verkenning van het parkoers voor de wereldti tels. Uitslag slalom: 1. Bojan Krizaj (Joe) 1.41,84, 2. Mathias Berthold (Oos) 1.41,92, 3. Armin Bittner (WD1) 1.41,96, 4. Rudolf Nierlich (Oos) 1.42,14, 5. Bernhard Gstrein (Oos) 1.42,34, 6. Ingemar Stenmark (Zwe) 1.42,39, 7. Hubert Strolz (Oos) 1.42,52, 8. Joel Gaspoz (Zwi) 1.42,64, 9, Dietmar Köhlbichler (Oos) 1.43,00, 10. Andreas Wenzel (Lie) 1.43,21. Uitslag achtste afdaling voor de wereldbeker: 1. Pirmin Zurbriggen (Zwi) 1.58,06, 2. Er win Resch (Oos) 1.58,79,3. Peter Müller (Zwi) 1.58,83, 4. Peter Wirnsberger (Oos) 1.58,84, 5. Franz Heinzer (Zwi) 1.58,90, 6. Markus Wasmeier (WD1) 1.58,96, 7. Leonard Stock (Oos) 1.59,12,8. Hel mut Höflehner (Oos) 1.59,12,9. Karl Alpiger (Zwi) 1.59,34, 10. Daniel Mahrer (Zwi) 1.59,41. Stand wereldbeker Afdaling: 1. Zurbriggen 110 pun ten, 2. Wasmeier 83,3. Heinzer 82,4. Müller 81, 5. Mair (Ita) en Alpiger 66. Slalom: 1. Krizaj 97 punten, 2. Stenmark 81, 3. Gaspoz 71, 4. Bitt ner 59,5. Berthold 45. Combinatie: 1. Zurbriggen 261, 2. Wasmeier 166, 3. Gaspoz 145, 4. Stenmark 120, 5. Richard Pramot- ton (Ita) 118.

de Stem | 1987 | | pagina 13